Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ για την επίσημη Vodafone μιλάω και για το δικό μου 3G το οποίο από το κατάστημα μου είπαν πως η εγγύηση εξακολουθεί να τρέχει όπως ήταν (χαμένοι 2 μήνες δηλαδή) και η συσκευή που είχα πάρει ήταν χύμα σε ένα σακουλάκι με νέο IMEI. Τα οποία τα ίδια για την συνέχιση της εγγύησης μου επιβεβαίωσαν τον Αύγουστο συγκεκριμένα και από το 13830 από το τμήμα παραπόνων. :rolleyes:

 

Αλλα λενε στον ενα αλλα στον αλλο...αυτη η ημιμαθεια που δερνει την Ελλαδα σε ολων των ειδων τις υπηρεσιες ειναι που μας εχει φαει.

 

ΔΕΝ ξερεις? Ρωτα κυριε για να ξερεις μετα... (αναφερομαι στα υποκαταστηματα της voda που δεν εχουν ιδεα..)

 

Οι συσκευές αντικατάστασης είναι καινούργιες. Αυτό μου είπε και η Vodafone αλλά και η Apple. Δεν έρχονται refurbished συσκευές στην Ελλάδα. Επίσης, όταν η Vodafone μου παρέδωσε το νέο 3G από αντικατάσταση μου είπε ότι έχει 1 χρόνο εγγύηση που τρέχει από την ημέρα που μου το παρέδωσαν. Αυτά όλα από την επίσημη Vodafone και όχι από τα franchise καταστήματά της στα οποία δεν ξέρουν τι τους γίνεται... :confused:

 

Οταν παρελαβες το καινουργιο ηταν μεσα σε κουτι ? Η σε σακουλακι οπως ειπε ο φιλος μας πιο κατω?

 

Τι εννοεις επισημη vodafone? (πηγες στο χαλανδρι στα γραφεια?)

 

Τελος μπορεις να μου πεις ποσο καιρο σου πηρε να στο αλλαξουν?

 

Αν ειναι οπως τα λες και ΔΕΝ εχουν stock απο 16αρια για αλλαγες τι γινεται?

 

Εγω θα χρειαστει να παω και το κουτι τωρα με τα παρελκομενα ή μονο στην περιπτωση που μου το αλλαξουν θα το ζητησουν?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα λενε στον ενα αλλα στον αλλο...αυτη η ημιμαθεια που δερνει την Ελλαδα σε ολων των ειδων τις υπηρεσιες ειναι που μας εχει φαει.

 

ΔΕΝ ξερεις? Ρωτα κυριε για να ξερεις μετα... (αναφερομαι στα υποκαταστηματα της voda που δεν εχουν ιδεα..)

 

Προσωπικά την όλη μου διαδικασία και Γολγοθά την τράβηξα στο THE MALL :wacko:

 

 

Οταν παρελαβες το καινουργιο ηταν μεσα σε κουτι ? Η σε σακουλακι οπως ειπε ο φιλος μας πιο κατω?

 

Τι εννοεις επισημη vodafone? (πηγες στο χαλανδρι στα γραφεια?)

 

Τελος μπορεις να μου πεις ποσο καιρο σου πηρε να στο αλλαξουν?

 

Αν ειναι οπως τα λες και ΔΕΝ εχουν stock απο 16αρια για αλλαγες τι γινεται?

 

Εγω θα χρειαστει να παω και το κουτι τωρα με τα παρελκομενα ή μονο στην περιπτωση που μου το αλλαξουν θα το ζητησουν?

 

Ευχαριστω.

 

 

Όλα τα παρελκόμενα χρειάζεται να πας γιατί γι αυτούς πρέπει να κάνουν πλήρη έλεγχο (έτσι τουλάχιστον έπραξα και εγώ για να είμαι καλυμμένος)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Οταν παρελαβες το καινουργιο ηταν μεσα σε κουτι ? Η σε σακουλακι οπως ειπε ο φιλος μας πιο κατω?

 

Τι εννοεις επισημη vodafone? (πηγες στο χαλανδρι στα γραφεια?)

 

Τελος μπορεις να μου πεις ποσο καιρο σου πηρε να στο αλλαξουν?

 

Αν ειναι οπως τα λες και ΔΕΝ εχουν stock απο 16αρια για αλλαγες τι γινεται?

 

Εγω θα χρειαστει να παω και το κουτι τωρα με τα παρελκομενα ή μονο στην περιπτωση που μου το αλλαξουν θα το ζητησουν?

 

Ευχαριστω.

 

Δεν ξέρω βρε παιδιά τι γίνεται, η κάθε Βοδα το μακρύ της και το κοντό της, θα μας τρελλάνουνε τελικά :p:confused:

 

Ναι, πήγα στα γραφεία της Voda στο Χαλάνδρι και ζήτησα να μιλήσω απευθείας με τον διευθυντή ο οποίος ήταν πολύ ευγενικός. Μόνο με εκείνον μιλούσα και του τηλεφωνούσα μέρα παρά μέρα για να δω πότε θα πάρω το κινητό μου :rolleyes: Παρ'όλα αυτά, έκαναν σχεδόν 1 μήνα μέχρι να μου δώσουν το καινούργιο :confused:

 

Τώρα, τι γίνεται όταν δεν έχουν stock δεν ξέρω :( Φαντάζομαι ότι θα περιμένουν να τους έρθουν από Αμερική, γιατί απ'ότι ξέρω στην Αμερική το πουλάνε ακόμη το 3G.

 

Τα παρελκόμενα δεν χρειάζεται να τους τα πας, μόνο το κινητό.

Καλή επιτυχία!

Αννη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!:)

Επεσε το 3g κ εσπασε η οθονη μπροστα και δεν αποκρινεται το touch..η lcd απο μεσα φαινεται ok...

θελω να παραγγειλω απο ebay το ανταλλακτικο αλλα εχω μπερδευτει με τα διαφορα κιτ που κυκλογφορουν...

μια διευκρινιση...άλλο το digitizer και αλλο to outer glass που βλεπω να αναφερουν?Το ενα κομματι της οθονης του 3g εχω καταλαβει οτι ειναι η lcd...το αλλο ειναι digitizer+glass?

 

κατι τετοιο ας πουμε θα εκανε στην περιπτωση μου ?

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130339341691&ssPageName=ADME:X:RTQ:US:1123

Link to comment
Share on other sites

Κανεις??:O

 

Λογικα αυτό χρειάζεσαι αλλά δεν ξέρω πως θα βάλεις το home button.

 

Στείλε ένα mail να τους ρωτήσεις. Όλοι οι κινέζοι απαντάνε πάντα και γρήγορα

 

http://www.chinaontrade.com/apple-iphone-3g-touchscreen-with-front-lens-p-28.html

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ακούσατε ακούσατε!!! Εδω κα ένα μήνα έχω παραδώσει το αγαπημένο μου iphone 3gs που αγόρασα τον αυγουστο για έλεγχο στο service της vodafone για το γνωστό πρόβλημα με την κίτρινη οθόνη... Είπα να καλέσω μιας και με ξεχάσανε και έλαβα την εξής απάντηση: Η Vodafone δεν επισκευάζει πλέον τα κινητά με το συνεργείο που συνεργαζόταν, έχουμε στείλει όλες τις συσκευές στην εταιρία NORVATO.. θα σας ενημερώσουμε (κάποτε,ίσως... ποτέ...) (αν) θα πάρετε το τηλέφωνο σας τηλεφωνικά. Πήρα πρωτοβουλία και μίλησα με VServices και μου είπαν τα ίδα αλλά μου δωσαν ένα νέο τηλέφωνο επικοινωνίας.. Σας το παραθέτω για να μοιραστώ την γνώση.. παρακαλώ βομβαρδίστε τους με τα παραπονά σας... NORVATO TELESERVICES 210 - 5197500. ΔΕ-ΠΑ 09.00 ΕΩς 16.00. Είναι επίσημη η ενημέρωση. όπως καταλαβένετε από τον Άννα στον Καιάφα... και θα περι΄μένω μου φαίνεται για άλλον έναν μήνα... αντίο IPHONE.... κλαψ.......
Link to comment
Share on other sites

Με αλλα λογια "φτυσε ψηλα κι αγναντευε" :dash: ...

Επι της ουσιας δηλαδη, τα "νεα" ειναι ΔΙΠΛΩΣ δυσαρεστα :!::!:

 

- 1ον επειδη μαθαμε εκ των υστερων και εκ περιτροπης οτι η ιδια η Vodafone ΟΥΔΕΠΟΤΕ ασχολουνταν με το κομματι της υποστηριξης του iPhone, ΑΝΤΙΘΕΤΑ εστελνε τις συσκευες μας ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟΥΝ απο καποιο ΑΛΛΟ και ΑΓΝΩΣΤΟ συνεργειο με το οποιο "συνεργαζοταν"

με το συνεργείο που συνεργαζόταν

και

- 2ον γιατι πλεον δεν τους ενδιαφερει καν και δεν φερουν καμια ευθυνη σχετικα με το σε ποια φαση βρισκεται η ολη διαδικασια μιας "επισκευης" η τι εχει συμβει στην συσκευη μας απο τη στιγμη που τους τη παραδωσαμε, και στην ουσια μας λενε "ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΣΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΑΡΧΟ (=ARVATO)".

 

Δηλαδη "χωρις φοβο και παθος" :lol: μας λενε οτι εκχωρησανε το κομματι της υποστηριξης του iPhone σε μια αλλη εταιρια (ARVATO), η οποια (εγω με το μικρο μου το μυαλο σκεφτομαι πως) ειναι λογικο να προσβλεπει στην αποκομιση κερδους μεσω αυτης της δραστηριοτητας (=service iPhone), διαφορετικα η ARVATO δεν θα ειχε καν λογο υπαρξης.

 

Και τωρα ενα "ρητορικο" ερωτημα:

 

Οταν η ARVATO αυτη τη δουλεια (=service του iPhone), την κανει για να βγαζει λεφτα, ποια ειναι η πιθανοτητα εμεις (=οσοι εχουμε αγορασει iPhone εδω στην Ελλαδα), να εχουμε την ιδια υποστηριξη/αντιμετωπιση και τα ιδια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δικαιωματα οσον αφορα τους ορους της εγγυησης, με ολους τους αλλους πελατες της Apple ανα τον κοσμο που τυχαινει να διαμενουν σε αλλες πολιτισμενες :X χωρες ;;;

 

Φανταζομαι πως ολοι υποπτευομαστε ακριβως την ιδια απαντηση.

:lol: :p :lol: ...

 

Απο το κακο στο χειροτερο προβλεπω πως θα ειναι οι μερες μας, οσον αφορα την τεχνικη υποστηριξη αυτης της συσκευης στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ακούσατε ακούσατε!!! Εδω κα ένα μήνα έχω παραδώσει το αγαπημένο μου iphone 3gs που αγόρασα τον αυγουστο για έλεγχο στο service της vodafone για το γνωστό πρόβλημα με την κίτρινη οθόνη... Είπα να καλέσω μιας και με ξεχάσανε και έλαβα την εξής απάντηση: Η Vodafone δεν επισκευάζει πλέον τα κινητά με το συνεργείο που συνεργαζόταν, έχουμε στείλει όλες τις συσκευές στην εταιρία NORVATO.. θα σας ενημερώσουμε (κάποτε,ίσως... ποτέ...) (αν) θα πάρετε το τηλέφωνο σας τηλεφωνικά. Πήρα πρωτοβουλία και μίλησα με VServices και μου είπαν τα ίδα αλλά μου δωσαν ένα νέο τηλέφωνο επικοινωνίας.. Σας το παραθέτω για να μοιραστώ την γνώση.. παρακαλώ βομβαρδίστε τους με τα παραπονά σας... NORVATO TELESERVICES 210 - 5197500. ΔΕ-ΠΑ 09.00 ΕΩς 16.00. Είναι επίσημη η ενημέρωση. όπως καταλαβένετε από τον Άννα στον Καιάφα... και θα περι΄μένω μου φαίνεται για άλλον έναν μήνα... αντίο IPHONE.... κλαψ.......

 

Η εταιρία λέγεται ARVATO (όχι NORVATO):

http://www.teleservice.com/teleservice_departments_greece.php

 

Αυτό που περιγράφεις είναι απαράδεκτο ... είσαι τόσο καιρό χωρίς τηλέφωνο άρα δεν παίρνεις την υπηρεσία που έχεις αγοράσει (αν το έχεις με συμβόλαιο υποθέτω ότι πληρώνεις και πάγιο;) και κάθεσαι και τους ακούς από το τηλέφωνο; Κανονικά πρέπει να εγκατασταθείς στα κεντρικά γραφεία (όχι σε κατάστημα) της Vodafone και να απαιτήσεις να τακτοποιηθεί το πρόβλημα αμέσως ή να σου δοθεί άμεσα iphone ή άλλη ισοδύναμη συσκευή αντικατάστασης μέχρι να σου το επιδιορθώσουν / αντικαταστήσουν.

 

Δυστυχώς εφόσον ισχύουν αυτά που γράφεις μόνο με ενεργητική και έντονη αντίδραση σώζεται η κατάσταση και όχι με "κλαψ" ... ;)

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο φίλτατε... είναι ARVATO TELESERVICES... τέρμα το VSERVICES. Έκανα δραστικες ενέργες και έγραψα ένα αρκετά καυστικό email στη Voda μέσω του site. Φυσικά με απειλές για διακοπή συμβολαίου εξωδικα κτλ.. Σήμερα με κάλεσαν τηλεφωνκά να με ενημερώσουν , ναα μου ζητήσουν συγγνώμη για την αναμονή και να μου πουν πως έχουν δρομολογήσει αντικατάσταση της συσκευής μέσω της apple χωρίς να είναι βέβαια δεσμευτικό αυτό που μου λέγαν. Θα έλεγα πως ήταν μια θετική πρόοδος,αν φανταστείτε πως την τελευταία φορά που έγραψα παράπονο στην εταιρία έκαναν 1 μήνα να με καλέσουν.....
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο φίλτατε... είναι ARVATO TELESERVICES... τέρμα το VSERVICES. Έκανα δραστικες ενέργες και έγραψα ένα αρκετά καυστικό email στη Voda μέσω του site. Φυσικά με απειλές για διακοπή συμβολαίου εξωδικα κτλ.. Σήμερα με κάλεσαν τηλεφωνκά να με ενημερώσουν , ναα μου ζητήσουν συγγνώμη για την αναμονή και να μου πουν πως έχουν δρομολογήσει αντικατάσταση της συσκευής μέσω της apple χωρίς να είναι βέβαια δεσμευτικό αυτό που μου λέγαν. Θα έλεγα πως ήταν μια θετική πρόοδος,αν φανταστείτε πως την τελευταία φορά που έγραψα παράπονο στην εταιρία έκαναν 1 μήνα να με καλέσουν.....

 

Εύχομαι γρήγορα και καλά ξεμπερδέματα!

 

Μια επίσης πολύ αποτελεσματική μέθοδος που έχει δουλέψει στο πρόσφατο παρελθόν με πάροχο internet (άλλο πονεμένο κεφάλαιο της ελληνικής τεχνολογικής κοινότητας... αλλά εκτός παρόντος θέματος) είναι η αποστολή email και fax κατευθείαν στο Διεθύνοντα Σύμβουλο της εταιρίας (και σε 2-3 καίριες διευθύνσεις εκτός Ελλάδας, εφόσον πρόκειται για πολυεθνική εταιρία π.χ. Deutsche Telecom αν μιλάμε για Cosmote ή Vodafone UK αν προκειται για το "αντίπαλο δέος").

 

Το ύφος της επικοινωνίας πρέπει να είναι όχι απειλητικό ή επιθετικό για να κρατάμε και τα νομικά προσχήματα, αλλά σαφώς αναλυτικό και επεξηγηματικό για τις επιπτώσεις που έχει η κακή συμπεριφορά απέναντι στους πελάτες και η αλυσιδωτή αντίδραση που αυτή έχει όταν παίρνει δημοσιότητα.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις που στελνουν τα iphone για service? απο καταστημα oteshop? μιας ημερας τηελεφωνο και δεν δουλευανε οι ηχοι και αναγκαστηκα να το στειλω για επισκευη η αντικατασταση.μηπως γνωριζει κανεις που τα στελνουνε μηπως επιταχυνω τις διαδικασιες γιατι ιδιος στην oteshop ειναι τα ζωα μου αργα.
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δεν ξέρω που τα στέλνει αλλά ρώτα καλύτερα εδώ Επίσημο service (Cosmote, Vodafone).

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

δεν βρηκα κατι.μηπως γνωριζει κανεις για την μαντρα (ελευσινα κοντα) ?κατι ακουσα οτι κατι υπαρχει εκει.
Link to comment
Share on other sites

Η Cosmote δεν ξέρω που τα στέλνει αλλά ρώτα καλύτερα εδώ Επίσημο service (Cosmote, Vodafone).

 

δεν βρηκα κατι.μηπως γνωριζει κανεις για την μαντρα (ελευσινα κοντα) ?κατι ακουσα οτι κατι υπαρχει εκει.

 

Δεν το είπα τυχαία εδώ είσαι τελείως εκτός θέματος, περισσότερες πιθανότητες έχεις να πάρεις την απάντηση που θες στο σωστό θέμα.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει χωρις συνδεση απο καταστημα oteshop το iphone 3gs και δεν λειτουργουσαν οι ηχοι του.το εδωσα πισω και ειπαν οτι το στειλανε για ελενχο.το θεμα ειναι να δεκτω εγω τηλεφωνο που εχει παει για service απο την πρωτη μερα,η να απαιτησω καινουργιο? και μηπως ξερει κανεις που τα παει για service το oteshop μηπως μαθω ποιο γρηγορα τι γινετε? τι προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει χωρις συνδεση απο καταστημα oteshop το iphone 3gs και δεν λειτουργουσαν οι ηχοι του.το εδωσα πισω και ειπαν οτι το στειλανε για ελενχο.το θεμα ειναι να δεκτω εγω τηλεφωνο που εχει παει για service απο την πρωτη μερα,η να απαιτησω καινουργιο? και μηπως ξερει κανεις που τα παει για service το oteshop μηπως μαθω ποιο γρηγορα τι γινετε? τι προτεινετε?

 

Προσωπικά 1 ημέρας τηλέφωνο και οτιδήποτε συσκευή είναι αυτή δεν θα δεχόμουν να μπει στο service :rolleyes:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ηθελα αλλα δεν νομιζω καποιος μαγαζατορας να εκανε κατευτειαν αντικατασταση αν δεν το στειλουν πρωτα για service.
Link to comment
Share on other sites

και εγω το ηθελα αλλα δεν νομιζω καποιος μαγαζατορας να εκανε κατευτειαν αντικατασταση αν δεν το στειλουν πρωτα για service.

 

Έχεις κάθε δικαίωμα όταν μιλάς για 1 ημέρας συσκευή να "πάρεις" αντικατάσταση άμεσα :cool:

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα τηλ και ηρθε σημερα.μου ειπαν οτι κανανε αντικατασταση λογικου κυκλωματος και εχει διαφορετικο imei η συσκευη. να υποθεσω οτι το κανανε αντικατασταση ε?
Link to comment
Share on other sites

μολις πηρα τηλ και ηρθε σημερα.μου ειπαν οτι κανανε αντικατασταση λογικου κυκλωματος και εχει διαφορετικο imei η συσκευη. να υποθεσω οτι το κανανε αντικατασταση ε?

 

Από τι στιγμή που άλλαξε IMEI λογικά με τα δεδομένα ότι στην Ελλάδα δεν μπορούν να κάνουν αλλαγές (έτσι έχω ακούσει τουλάχιστον) ναι είναι συσκευή αντικατάστασης :rolleyes: (όπως στις αρχές είχαν κάνει και με εμένα , πριν κυκλοφορήσει το 3Gs)

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

απο 22 οκτ που το αφησα δεν μπορουμε να πουμε οτι αργησανε κιολας.παλι καλα.

 

Πολύ γρήγορα θα έλεγα κιόλας αν υπολογίσεις πως εγώ περίμενα 36 ολόκληρα 24άωρα :p

"Δεν με πειράζει να πηγαίνω για δουλειά αλλά αυτή η 8ωρη αναμονή για να γυρίσω σπίτι με σκοτώνει!!!!!!!"

Link to comment
Share on other sites

Πολύ γρήγορα θα έλεγα κιόλας αν υπολογίσεις πως εγώ περίμενα 36 ολόκληρα 24άωρα :p

36 μερες 864 ωρες 51840 λεπτα μηπως εισαι ερωτευμενος?:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...