Jump to content

[Service] Προβλήματα / Απορίες / DOA


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέχρι κάποιος να κινηθεί δικαστικά και να κερδίσει και συνειδητοποιήσει η apple ότι εδώ υπάρχουν κοινοτικοί νόμοι. Πάντως, επειδή μου κινήσατε την περιέργεια θα ρωτήσω εδώ στο Βέλγιο τι συμβαίνει, αν και έχω την εντύπωση ότι όταν το αγόρασα από την εταιρία κινητής εδώ μου είπαν για δύο χρόνια κανονικά. Άρα ίσως στην Ελλάδα να επικαλούνται την apple απλά για να μη δώσουν 2ετή εγγύηση όπως και υποχρεούνται.

 

Λοιπόν την ερώτηση την έκανα εδώ στη Mobistar (εταιρία κινητής) που φέρνει το iphone από όπου το αγόρασα κι εγώ. Μου δήλωσαν κατηγορηματικά ότι παρέχουν 2 χρόνια εγγύηση. Οπότε αυτά που λένε στην Ελλάδα περί πολιτικής της apple για μονοετείς εγγυήσεις είναι απλά ψέμματα για να μην πω τίποτα χειρότερο.

 

Αυτά προς πληροφόρησή σας για να γνωρίζετε ποιά είναι τα δικαιώματά σας.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύω να πάρω την αντικατεστημένη συσκευή μου από το κατάστημα vodafone. Επειδή το έχω τραβήξει πολύ το θέμα, η κυρία που μίλησα μου είπε να το κοιτάξω για ΤΑ ΠΑΝΤΑ και αν έχει πρόβλημα να μην το παραλάβω, να μου δώσουν άλλο.

 

Με μια πρώτη ματιά μου φάνηκε κιτρινη η οθόνη. Δεν έχω πολύ χρόνο να διαβάσω όλο το topic, σε 1 ώρα θα είμαι στο κατάστημα πάλι που θα ξαναανοίξει. Θέλω να μου πείτε αν το κιντρίνισμα είναι γενικό, ή σε μεμονομένα μέρη της οθόνης, κυρίως αν το έχει αποδεχτείθ η apple σαν ελλάτωμα και εαν θεωρητικά η σύγκριση με ένα iphone 3g δεν πρέπει να δείξει διαφορά.

 

Αν έχετε διάθεση προτείνετε μου διάφορα ελλατώματα να ελέγξω

 

Όπως ειπώθηκε αρκετές φορές στο topic, το γενικό "κιτρίνισμα" της οθόνης αν και ενοχλητικό για κάποιους δεν θεωρείται και αντικειμενικά δεν είναι ελάττωμα. Αυτό που μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο, είναι οι κατά τόπους διαφορετικές αποχρώσεις, πρόβλημα όμως εξαιρετικά σπάνιο αλλά και εύκολα διαπιστώσιμο.

 

Αυτό που επίσης θα πρέπει να προσέξεις πριν το παραλάβεις είναι κολλημένα ή καμμένα pixels. Δοκίμασε με πλήρως λευκή οθόνη, με πλήρως μαύρη και έλεγξε προσεκτικά αν παρατηρείς μόνιμα μαύρα, μόνιμα άσπρα ή μόνιμα αναμμένα pixels διαφορετικού χρώματος.

 

Δοκίμασε επίσης όλα τα πλήκτρα, ειδικά το volume rocker και το διακόπτη σίγασης, για τυχόν αστάθεια ή ανομοιομορφία στο πάτημα. ;Eλεγξε επίσης περιμετρικά και πολύ προσεκτικά τα πλαστικά της συσκευής, ειδικά το πίσω καπάκι και τα σημεία που βρίσκονται οι διακόπτες και η κάμερα, για μικρές ρωγμές. Να θυμάσαι πως μιλάμε για ιδιαίτερα μικρού πάχους και δυσδιάκριτες ρωγμές που όμως προδίδουν ένα πρόβλημα που συνεχώς με τις διαστολές - συστολές θα χειροτερεύει.

 

Τέλος δοκίμασε εν λειτουργία, την απόκριση του touch screen σε όλη την επιφάνεια ώστε να διαπιστώσεις τυχόν προβλήματα όπως διαφορές στο sensing calibration ή και νεκρές περιοχές. Επίσης σπάνιο πρόβλημα που όμως έτυχε σε αρκετούς.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

1000 Ευχαριστώ για τις διευκρινιστικότατες απαντήσεις.

 

Υπενθυμίζω πως πήρα iphone 3gs, μέσα σε 1 μέρα το γύρισα γιατί είχε καμμένα pixels, 18 μέρες μετά ήταν η συσκευή αντικατάστασης στο κατάστημα (πιστέψτε με, ήθελα να πάρω ολόκληρο κουτί και θα μπορούσα αλλά δεν υπήρχε πουθενά) και πριν λίγες ώρες αρνήθηκα να την παραλάβω γιατί είχε ανομοιόμορφα κιτρινισμένη οθόνη. Το τι θα κάνω τώρα δεν το ξέρω, είμαι σε απόγνωση. Είμαι σε επικοινωνία με μια υπεύθυνη των κεντρικών η οποία εγγυήθηκε την όσο πιο δυνατόν πιο γρήγορη αντικατάσταση της συσκευής μου.

 

Εγώ σαφώς και θα προτιμούσα κουτί ολόκληρο προς αντικατάσταση, και το δικαιούμαι, αλλά δεν υπάρχει πουθενά.. Οπότε συνεχίζω να περιμένω... Ένα μεγάλο αίσχος για την Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την εγγύηση κρατάω στα χέρια μου έγγραφο της Vodafone που δηλώνει πως η εγγύηση των συσκευών είναι 24 μήνες. Είναι το έγγραφο το οποίο σας δίνουν όταν στείλετε την συσκευή σας για service.

 

Στο θέμα μου τώρα:

 

 

Ήρθε πριν λίγες ώρες η συσκευή αντικατάστασης και μετά από προσωπικό έλεγχο μέσα στο κατάστημα αρνήθηκα να την παραλάβω γιατί είχε ανομοιόμορφα κιτρινισμένη οθόνη (γνωστό πρόβλημα μερικών παρτίδων όπου αν άνοιγα τα settings πχ, το "General ήταν σε πολύ πιο άσπρη απόχρωση από όλες τις άλλες επιλογές στην κάτω μεριά της οθόνης). Το τι θα κάνω τώρα δεν το ξέρω, είμαι σε απόγνωση.

Είμαι σε επικοινωνία με μια υπεύθυνη των κεντρικών η οποία εγγυήθηκε την όσο πιο δυνατόν πιο γρήγορη αντικατάσταση της συσκευής μου...Είμαι ήδη 18 μέρες χωρίς κινητό! Και το δικό μου το γύρισα μέσα σε 24 ώρες από όταν το αγόρασα.....

Φυσικά εγώ από την αρχή ήθελα να πάρω καινούργιο κουτί..Μιας που δεν υπάρχουν πουθενά καινούργια όμως είπα να πάω με τα νερά τους. Δεν θα με χαλούσε μάλιστα που θα είχε μεσα τιν firmware 3.0 το σημερινό, αλλά έλα που ήταν και αυτό για τα σκουπίδια...

 

Όταν ρώτησα λοιπόν την εν λόγω υπεύθυνη αν εγώ έβρισκα συσκευή σε κουτί, θα μου την δίνανε (γιατί όπως την ενημέρωσα μπορεί να έχω ήδη μια κρατημένη.. ) σε εκείνο το σημείο με παρακάλεσε να κάνω υπομονή 2-3 μέρες να μου στείλουν εκείνοι συσκευή και εγώ βλέποντας ότι αναγκαστικά, ότι και να γίνει, η συσκευή πρέπει να πάει πρώτα κάτω στο service, είπα ότι θα συνεννοηθούμε αύριο για το τι θα κάνουμε.

 

Θέλω τα φώτα σας παιδιά.. Την άποψή σας

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την εγγύηση κρατάω στα χέρια μου έγγραφο της Vodafone που δηλώνει πως η εγγύηση των συσκευών είναι 24 μήνες. Είναι το έγγραφο το οποίο σας δίνουν όταν στείλετε την συσκευή σας για service.

 

Στο θέμα μου τώρα:

 

 

Ήρθε πριν λίγες ώρες η συσκευή αντικατάστασης και μετά από προσωπικό έλεγχο μέσα στο κατάστημα αρνήθηκα να την παραλάβω γιατί είχε ανομοιόμορφα κιτρινισμένη οθόνη (γνωστό πρόβλημα μερικών παρτίδων όπου αν άνοιγα τα settings πχ, το "General ήταν σε πολύ πιο άσπρη απόχρωση από όλες τις άλλες επιλογές στην κάτω μεριά της οθόνης). Το τι θα κάνω τώρα δεν το ξέρω, είμαι σε απόγνωση.

Είμαι σε επικοινωνία με μια υπεύθυνη των κεντρικών η οποία εγγυήθηκε την όσο πιο δυνατόν πιο γρήγορη αντικατάσταση της συσκευής μου...Είμαι ήδη 18 μέρες χωρίς κινητό! Και το δικό μου το γύρισα μέσα σε 24 ώρες από όταν το αγόρασα.....

Φυσικά εγώ από την αρχή ήθελα να πάρω καινούργιο κουτί..Μιας που δεν υπάρχουν πουθενά καινούργια όμως είπα να πάω με τα νερά τους. Δεν θα με χαλούσε μάλιστα που θα είχε μεσα τιν firmware 3.0 το σημερινό, αλλά έλα που ήταν και αυτό για τα σκουπίδια...

 

Όταν ρώτησα λοιπόν την εν λόγω υπεύθυνη αν εγώ έβρισκα συσκευή σε κουτί, θα μου την δίνανε (γιατί όπως την ενημέρωσα μπορεί να έχω ήδη μια κρατημένη.. ) σε εκείνο το σημείο με παρακάλεσε να κάνω υπομονή 2-3 μέρες να μου στείλουν εκείνοι συσκευή και εγώ βλέποντας ότι αναγκαστικά, ότι και να γίνει, η συσκευή πρέπει να πάει πρώτα κάτω στο service, είπα ότι θα συνεννοηθούμε αύριο για το τι θα κάνουμε.

 

Θέλω τα φώτα σας παιδιά.. Την άποψή σας

 

 

Τι γνωμη να πουμε...Αλλη μια πονεμενη ιστορια με την καταραμενη Vodafone !!!!

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θέλω να πω, να τολμήσω να περιμένω μέχρι να έρθει καινούργια παρτίδα (μπορεί να πάρει άλλη μια εβδομάδα) και να διεκδικήσω το "κουτί αντικατάστασης" που δικαιούμαι ή να ξαναρισκάρω με τις "συσκευές αντικατάστασης" που λόγω μεσολάβησης προϊσταμένης θα μου έρθει σε ελάχιστες μέρες?
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στον Γερμανό μου είπαν για 2 χρόνια εγγύηση όταν το πήρα.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα στον Γερμανό μου είπαν για 2 χρόνια εγγύηση όταν το πήρα.

 

Απο το να στο πουν μεχρι να το γραψουν στην αποδειξη εχει διαφορα.Στο Πλαισιο οτι κινητο και αν παρεις βαζουν σφραγιδα που μιλαει για 2 χρονια εγγυηση αντιπροσωπειας.Στο Iphone δεν βαζουν.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο να είσαι σε απόγνωση, σε καταννοώ απόλυτα. Ωστόσο μην τα βάζεις μόνο με την Vodafone. Όπως θα ξέρεις η έλλειψη των 3GS είναι παγκόσμιο φαινόμενο και ειδικότερα στην Ευρώπη και χώρες όπως Φινλανδία, Δανία, Βέλγιο, Σουηδία κλπ, δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Απ'ότι φαίνεται ήταν που ήταν η προσδοκώμενη παραγωγή της Apple μικρή, ήρθε και η απίστευτη δυσαναλογία προβληματικών - σωστών κομματιών και οι χιλιάδες αντικαταστάσεων και σακατεύτηκε η αγορά.

 

Κάνε λίγο υπομονή ή στη χειρότερη των περιπτώσεων και εφόσον δεν κράτησες το iPhone παρά μία ημέρα, ζήτησε επιστροφή των χρημάτων σου και αν δεν είσαι με επιδότηση ψάξε για συσκευή μέσα από άλλα κανάλια και εταιρείες. Είναι πραγματικά αδιανόητο να περιμένεις ένα μήνα για αντικατάσταση ελαττωματικής συσκευής, όποια και αν είναι αυτή.

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

εχω iphone 3gs ακριβώς 2 μήνες δουλεύει άψογα χωρις κίτρινη οθόνη και όλα τα παραπάνω απλά το μονο έχει μια μικρή ρωγμή στο volume button. να παω στην κοσμοτε θα μου το αλλάξουν?
Life is beautiful!:lol:
Link to comment
Share on other sites

εχω iphone 3gs ακριβώς 2 μήνες δουλεύει άψογα χωρις κίτρινη οθόνη και όλα τα παραπάνω απλά το μονο έχει μια μικρή ρωγμή στο volume button. να παω στην κοσμοτε θα μου το αλλάξουν?

 

Αμφιβάλλω πολύ όχι μόνο αν στο αλλάξουν αλλά πως δεν θα στο βγάλουν και εντελώς εκτός εγγύησης. Δυστυχώς μόνο στα Apple Stores - Genius Bar (βλέπε κυρίως σε US) κάνουν αντικατάσταση σε περιπτώσεις ρωγμών, παρόλο που γι'αυτές είναι ευρέως γνωστό πως ευθύνεται η ίδια η Apple και οι κατασκευαστικές της επιλογές.

 

Αν θες πάλι δοκίμασε αλλά να έχεις υπόψιν σου τα παραπάνω. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Αμφιβάλλω πολύ όχι μόνο αν στο αλλάξουν αλλά πως δεν θα στο βγάλουν και εντελώς εκτός εγγύησης. Δυστυχώς μόνο στα Apple Stores - Genius Bar (βλέπε κυρίως σε US) κάνουν αντικατάσταση σε περιπτώσεις ρωγμών, παρόλο που γι'αυτές είναι ευρέως γνωστό πως ευθύνεται η ίδια η Apple και οι κατασκευαστικές της επιλογές.

 

Αν θες πάλι δοκίμασε αλλά να έχεις υπόψιν σου τα παραπάνω. :)

ok δεν θα κανω τιποτα.....παντως δεν μου εχει πεσει ποτε και το φυλαω σαν τα ματια μου!κριμα ομως σε 2 μηνες να εχει ρωγμες!!

Life is beautiful!:lol:
Link to comment
Share on other sites

ok δεν θα κανω τιποτα.....παντως δεν μου εχει πεσει ποτε και το φυλαω σαν τα ματια μου!κριμα ομως σε 2 μηνες να εχει ρωγμες!!

 

Μπορείς να βρεις στο web εκατοντάδες περιστατικά που εμφανίστηκαν ρωγμές ακόμα και τις πρώτες ώρες λειτουργίας. Ακόμα ένα γνωστό κατασκευαστικό πρόβλημα των 3G/3GS για το οποίο η Apple τηρεί σιγή ιχθύος. ;)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Ρωγμές, κίτρινες οθόνες, καμένα pixels δυσλειτουργία gps/wifi και πολλά άλλα είναι προβλήματα της "πρώτης τους παρτίδας" όπως το βλέπω εγώ.

 

Προσωπικά αρνήθηκα να παραλάβω την συσκευή που μου πασάρανε σε σακουλάκι η οποία είχε ΑΝΟΙΜΟΙΟΜΟΡΦΑ ΚΙΤΡΙΝΗ ΟΘΟΝΗ παρακαλώ και θα το κυνηγήσω όσο μπορώ να πάρω κουτί σφραγισμένο γιατί θα κλείσω μήνα χωρίς αυτό που πλήρωσα.

 

Ευτυχώς στην περίπτωσή μου δείχνουν πρόθυμοι για συζήτηση,ίσως γιατί το είχα 24 ώρες το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Αν το είχες μόνο 24 ώρες δεν θα πρέπει σε καμμιά περίπτωση να δεχτείς οτιδήποτε άλλο εκτός από σφραγιστό με παράλληλη επανέναρξη της εγγύησης. Αυτό η τα λεφτά σου πίσω ότι και αν σου πουν.
Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

τελικα θα πρεπει καποιος να ελεγχει το κινητο επιτοπου πριν το παρει...

 

μια απλη εξεταση αν ξερεις αρκει...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες περιπου κανει να ερθει απο service?

και με βαλαν να υπογραψω οταν το παρεδωσα κατι χαρτια ....μαλλον αν η βλαβη οφειλετε σε δικη μου υπαιτιοτητα θα πληρωσω το αντιστοιχο αντιτιμο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ποσες μερες περιπου κανει να ερθει απο service?

και με βαλαν να υπογραψω οταν το παρεδωσα κατι χαρτια ....μαλλον αν η βλαβη οφειλετε σε δικη μου υπαιτιοτητα θα πληρωσω το αντιστοιχο αντιτιμο?

 

 

Της κορης μου εκανε ακριβως ενα μηνα !!!!!

 

Ναι αν ειναι δικης σου υπαιτιοτητας θα πληρωσεις και μαλλον υπαρχει ταριφα 195 ευρω για αντικατασταση της συσκευης.Δεν επισκευαζοντε οι συσκευες iphone.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ENA MHNA????:wacko: ρε γαμ...:X σε εμενα μια ψιλοπαπαρ...:X. ηταν λες να κανει τοσο?:blink:

 

Δυστυχως....ΑΚΡΙΒΩΣ ενα μηνα εκανε .:mad::mad::mad:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

ENA MHNA????:wacko: ρε γαμ...:X σε εμενα μια ψιλοπαπαρ...:X. ηταν λες να κανει τοσο?:blink:

 

Τον ηπιες φιλαρακι :lol:

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα θα πρεπει καποιος να ελεγχει το κινητο επιτοπου πριν το παρει...

 

μια απλη εξεταση αν ξερεις αρκει...

 

 

Σωστά! Αλλά, όπως έχει ειπωθεί ήδη (δεν θυμάμαι πού ακριβώς) ούτε η Vodafon ούτε η Cosmote-ΟΤΕShop, ούτε ο Γερμανός σ' αφήνουν να το κάνεις. Αν θυμάμαι καλά, ειπώθηκε πως ακόμα κι αν τ' ανοίξεις και το ελέγξεις επί τόπου και διαπιστωθεί πρόβλημα, ακολουθείται η (αμαρτωλή) διαδικασία αντικατάστασης, σαν να το 'χεις ήδη αγοράσει!!!

 

Κι αν υπάρχει διαθέσιμο (σε σακούλα), καλώς. Αν όχι, τότε; Περιμένεις... :wacko:

 

Μακάρι να κάνω λάθος, γιατί κι εγώ περιμένω από μέρα σε μέρα (my keraten), ειδοποίηση να παραλάβω το δικό μου...

Βασίλης
Link to comment
Share on other sites

Τον ηπιες φιλαρακι :lol:

 

Θεοπικρο !!!!!!:mad::mad:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Αλλά, όπως έχει ειπωθεί ήδη (δεν θυμάμαι πού ακριβώς) ούτε η Vodafon ούτε η Cosmote-ΟΤΕShop, ούτε ο Γερμανός σ' αφήνουν να το κάνεις. Αν θυμάμαι καλά, ειπώθηκε πως ακόμα κι αν τ' ανοίξεις και το ελέγξεις επί τόπου και διαπιστωθεί πρόβλημα, ακολουθείται η (αμαρτωλή) διαδικασία αντικατάστασης, σαν να το 'χεις ήδη αγοράσει!!!

 

Κι αν υπάρχει διαθέσιμο (σε σακούλα), καλώς. Αν όχι, τότε; Περιμένεις... :wacko:

 

Μακάρι να κάνω λάθος, γιατί κι εγώ περιμένω από μέρα σε μέρα (my keraten), ειδοποίηση να παραλάβω το δικό μου...

 

Μα αυτό είναι γελοίο σαν πρακτική, γιατί αφού δεν το έχεις πρακτικά αγοράσει (πληρώσει) "βάζεις το καπελάκι σου και φεύγεις" αν δεν δεχτούν να σου το δείξουν!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που πηρα ενα για συγγενικο μου προσωπο τους ειπα

 

᾽᾽δεν εχω υπολογιστη μπορειτε να μου το ενεργοποιησετε εσεις και να το δοκιμασω;᾽᾽

 

εκει κανω τον ελεγχο ᾽᾽δηθεν᾽᾽που δεν εχω ξαναδει κατι ομοιο και το εξεταζω...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...