Jump to content

Αγορά iPhone από το Eξωτερικό


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεκλειδωσε φιλε

σημερα βγαινει η εφαρμογη στο cydia

 

σας παρακαλω επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα iphone μπορειτε να μ εξηγησετε τι ακριβως ειναι το ξεκλειδωμα ?? προτεινετε δλδ να το παρω με συνδεση στο ΑΤ&Τ κ μετα να το ξεκλειδωσω ετσι ???το θεμα ειναι οτι μ ειπαν οτι δεν θα δουλεψει με αλλη καρτα sim το κιν... εδω τι κανουμε ??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 799
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το καταστημα που το αγορασα ειναι αυτο εδω, δυστηχως δε νομίζω να στέλνει στην ελλαδα http://www.italianaimportazione.net βεβαια περιμενα 1 μηνα και κατι μερες για να το παραλάβω αλλα δε με ενοιαζε μιας και δεν ειναι δικο μου

 

Αυτό ακούγεται καλό.

Και γνωστός φίλου, 300 ευρώ το προμηθεύτηκε (αγνοώ απο που).

 

Ερωτήσεις:

 

1. Αξίζει η αγορά απο εξωτερικό;

2. Είναι εύκολο να βάλω δική μου κάρτα SIM;

3. Τι συμβαίνει με την εγγύηση;

4. Σε περίπτωση προβλήματος, ποιος θα μου το επιδιορθώσει στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

1. Αξίζει η αγορά απο εξωτερικό;

2. Είναι εύκολο να βάλω δική μου κάρτα SIM;

3. Τι συμβαίνει με την εγγύηση;

4. Σε περίπτωση προβλήματος, ποιος θα μου το επιδιορθώσει στην Ελλάδα;

 

1)όχι

2)εξαρτάτε αν είναι κλειδωμένο η όχι.

3) και 4) η voda Ελλάδος ΔΕΝ θα στο αλλάξει, ΔΕΝ θα το επισκευάσει..

Apple εδώ δεν υπάρχει…..

Και τα όσα καταστήματα μπορούν, θα σου πάρουν και το πορτοφόλι.

άρα την έβαψες.

Και για την περίπτωση του φίλου από Αμερική.

Είναι κουτό να πληρώσεις 24 συμβόλαιο + 200$ με at&t για να αγοράσεις ένα τηλέφωνο που δεν δουλεύει με άλλη κάρτα, να μπεις σε διαδικασία να το ξεκλειδώσεις και μετά πάλι μια από τα ιδία όταν κάνουν αναβάθμιση.

Μπορείς να το πάρεις από εδώ με συμβόλαιο Vodafone «χωρίς πάγιο», αλλά και πάλι το βρίσκω χαζό γιατί είναι σαν να αγοράζεις Ferrari και να την έχεις παρκαρισμένη μόνιμα χωρίς καύσιμα….. Internet δηλαδή. Το ξαναλέω. Το phone χωρίς διαδίκτυο είναι ένα τούβλο. Και ναι, μπορείς να έχεις wifi, αλλά δεν είσαι πάντα μέσα στο σπίτι.

Κατά την γνώμη μου και ας με διαψεύσουν όσοι θέλουν,είμαστε πόλοι τυχεροί που έχουμε το τηλέφωνο και μάλιστα ξεκλείδωτο στην χωρά μας.

Άλλοι θα κανανε Κρα να μπορούσαν να το βρουν έτσι.

Άρα το να ψάχνει κάποιος τηλέφωνο εκτός Ελλάδας είναι κουτό.:(

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς πλέον δηλ να αγοράσεις το τηλ και να μην ενεργοποιήσεις το 24μηνο συμβόλαιο ΑΤ&Τ? Σε υποχρεώνουν να το κάνεις στο κατάστημα εκεί αυτό?
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Η Vodafone Ελλάδος δεν τα επισκευάζει αλλά τα αλλάζει με άλλη συσκευή καινούρια σε περίπτωση που το κινητό έχει εργοστασιακό πρόβλημα. Αν το χαλάσεις εσύ προφανώς το στέλνει εξωτερικό (δεν είμαι σίγουρος γι αυτό) και πληρώνεις κανονικά και με τον νομό την ζημία. (καλύτερα να πάρεις ένα καινούριο).

Όσο για τον άγνωστο… στο Αμερικα σου το δίνουν μονό με σύνδεση…

Βεβαία υπάρχουν και τρύπες..

Φίλοι μου αυτή την στιγμή που είναι Miami άκουσαν πως στο αεροδρόμιο το πουλάνε ξεκλείδωτο. Το ποσό και αν είναι αλήθεια θα το ξέρω σε μερικές μέρες.

Πάντως για αυτούς που επιμένουν από εξωτερικό ντε και καλά, να κοιτάξουν να το πάρουν σε στερλίνες μια και το ευρώ μαμαει έναντι της λίρας αυτή την στιγμή…

1 προς 1….

Link to comment
Share on other sites

το καταστημα που το αγορασα ειναι αυτο εδω, δυστηχως δε νομίζω να στέλνει στην ελλαδα http://www.italianaimportazione.net βεβαια περιμενα 1 μηνα και κατι μερες για να το παραλάβω αλλα δε με ενοιαζε μιας και δεν ειναι δικο μου

 

A. Ήταν ξεκλείδωτο;

Β. Είχε ιταλικό λογισμικό ή αγγλικό;

Link to comment
Share on other sites

A. Ήταν ξεκλείδωτο;

Β. Είχε ιταλικό λογισμικό ή αγγλικό;

 

ειπαμε δεν πουλανε εκτος ιταλιας.. αλλα εσυ ντε και καλα θες απο εξωτερικο.

ebay λοιπον.... de, uk, it, com.......

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε δεν πουλανε εκτος ιταλιας.. αλλα εσυ ντε και καλα θες απο εξωτερικο.

ebay λοιπον.... de, uk, it, com.......

 

Αγόρι μου, δεν ρώτησα ΑΝ πουλάνε στο εξωτερικό (εκτός Ιταλίας, δλδ), ρώτησα αν έχει ιταλικό ή αγγλικό λογισμικό. Γνωρίζεις να μου απαντήσεις; Εαν ναι, αναμένω. Εαν όχι, θα περιμένω κάποιον άλλον που να γνωρίζει (ίσως ο πιο αρμόδιος, ο άνθρωπος που έχει ΗΔΗ κάνει αγορά απο εκει να μπορεί να μου το διευκρινήσει).

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρι μου, δεν ρώτησα ΑΝ πουλάνε στο εξωτερικό (εκτός Ιταλίας, δλδ), ρώτησα αν έχει ιταλικό ή αγγλικό λογισμικό. Γνωρίζεις να μου απαντήσεις; Εαν ναι, αναμένω. Εαν όχι, θα περιμένω κάποιον άλλον που να γνωρίζει (ίσως ο πιο αρμόδιος, ο άνθρωπος που έχει ΗΔΗ κάνει αγορά απο εκει να μπορεί να μου το διευκρινήσει).

 

Ευχαριστώ πολύ :)

 

Αγόρι μου η το αγοράσεις από Ιταλία η από Σομαλία το λογισμικό είναι ένα.

Όπως αυτό που αγοράζεις από Vodafone.

Και περιλαμβάνει αρκετές γλώσσες…(ιταλικά και αγγλικά μαζί με μια 20ρια άλλες). Όχι όμως ελληνικά.

Επίσης πλην Ελλάδος (και μερικών άλλων χώρων συμπεριλαμβανόμενης και της Ιταλίας), το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο στον παροχo η στην χωρα.

Αυτά αγόρι μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να με βοηθήσετε γιατί δεν έχω ιδέα γύρω από το iPhone.

Οι γονείς ενός φίλου μου θα πάνε Αμερική σε λίγες μέρες και σκοπεύουν να του πάρουν το iPhone μια και εκεί το βρίσκουν 300€ κλειδωμένο.

α) Θα μπορέσει να το ξεκλειδώσει ώστε να βάλει τις εγχώριες Cosmote, Vodafone και σία; Από ποιο firmware και πάνω δεν πρέπει να πάρει;

β) Δεν τον ενδιαφέρει να βάλει ελληνικά στη συσκευή, αλλά αγχώνεται μην υπάρχει καμία ασυμβατότητα με τις εγχώριες κάρτες sim.

γ) Επίσης, με το GPS τι θα γίνει, θα μπορεί να έχει τους ελληνικούς χάρτες;

δ) Με το θέμα της εγγύησης τι γίνεται, ισχύει παγκοσμίως ή μόνο στην Αμερική (καλά η εγγύηση δεν τον απασχολεί και τόσο πολύ αν είναι να το πάρει τόσο φτηνότερα).

Γενικώς, θα μπορεί να λειτουργήσει τη συσκευή απροβλημάτιστα;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα!

 

Σκεφτομαι να παρω iPhone απο Νεα Υορκη, που θα κανει γυρω στα 200$ απ' οτι ακουσα..

 

Αλλα εχω τα εξης πραγματα να ρωτησω:

 

 

 

1) Το οτι ειναι τοσο φτηνο σημαινει οτι ειναι κλειδωμενο; Εχω ακουσει τροπους που μπορει να ξεκλειδωθει, εδω στην Ελλαδα, ενα iPhone...

2) Μου ειπαν οτι στην Αμερικη το ρευμα δεν ειναι 220V αλλα λιγοτερο και οτι μπορει να εχω προβληματα εδω με τη συμβατοτητα με τον φορτιστη κι αυτα...

3) Ακουσα επισης οτι το iPhone αν το παρεις ετσι σαν συσκευη μονο, πουλιεται "αδειο", σαν δηλαδη μια συσκευη χωρις προγραμματα μεσα, ουτε καν το "προγραμμα" για να στελνεις μηνυματα, σαν ενα PC δηλαδη που δεν εχει εγκατεστημενο λειτουργικο συστημα...

4) Αν το παρω απο Αμερικη θα μπορω να κανω service στην Ελλαδα;

5) Αν το παρω απο Αμερικη θα μπορω να εχω ελληνικες γραμματοσειρες οταν θα στελνω/παιρνω μηνυματα, θα γραφω σημειωσεις και τετοια;

Link to comment
Share on other sites

1)Ναι. Software ξεκλείδωμα υπάρχει ωστόσο. Επίσης, τα 200 δολάρια είναι με τιμή συμβολαίου. Θα σου βγει παραπάνω γιατί θα πρέπει να 'σπάσεις' το συμβολαίο

2)Απλά θα πάρεις έναν φορτιστή από Vodafone και τελείωσες

3)Δεν αληθεύει

4)δεν καλύπτεσαι από εγγύηση

5)Ναι, δεν έχει σχέση

Link to comment
Share on other sites

Αχα, ευχαριστω για τις πληροφοριες!

 

Σημερα παντως διαβαζοντας εδω μεσα και μιλωντας με κατι γνωστους που ξεραν εβγαλα ακρη...

 

Τα 200$ οντως ειναι λιγα λογω συμβολαιων και τετοια.. Αρα δεν αξιζει να ταλαιπωρηθω οταν παω Αμερικη για να το παρω...

 

Ευχαριστω παντως και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Αχα, ευχαριστω για τις πληροφοριες!

 

Σημερα παντως διαβαζοντας εδω μεσα και μιλωντας με κατι γνωστους που ξεραν εβγαλα ακρη...

 

Τα 200$ οντως ειναι λιγα λογω συμβολαιων και τετοια.. Αρα δεν αξιζει να ταλαιπωρηθω οταν παω Αμερικη για να το παρω...

 

Ευχαριστω παντως και παλι!

 

μπραβο που το καταλαβες, ενω αλλοι επιμενουν εξωτερικο.:X

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά πως γίνετε να πάρουμε ένα και από ποιό μαγαζί το πήρες?

 

απο μαγαζι της Ο2. ειναι payg. κελειδωμενο μονο για την Ο2.

ΔΙΑΒΑΣΕ. http://www.o2.co.uk/iphone/paygo

δεν στελνουν εξωτερικο... :)

Link to comment
Share on other sites

Kalispera stin parea sas.

Epeidi ki ego thelo na agoraso 2 gia tin epeteio tou gamou mas.

Prin apo liga lepta pira tilefono stin palia mou geitonia New York 5th avenue sto Retail store tis Apple.

Me diavevaiose i ypallilos ekei oti poulane mono me symvolaio se AT&T.

Tora oson afora tin erotisi merikon atomon pou rotoun ean ksekleidonei i oxi i apantisi einai NAI.

Kapoios anonimos epoikinonise stin etaireia pou ergazomai kai mou anefere sygkekrimena oti agorase apo ameriki 5 tilefona kai ta exei ksekleidosei me full elliniki glossa kai oti programa theleis se pliri leitourgeia.

Eidomen.

 

Kali xronia se olous.:D

Visit My Website!!!Full and Free - Everything you need.....

To follow the path: Look to the master,

Follow the master, Walk with the master,

See through the master, Become the master.

Plimper.

Link to comment
Share on other sites

A. Ήταν ξεκλείδωτο;

Β. Είχε ιταλικό λογισμικό ή αγγλικό;

 

Το τηλέφωνο ητανε στα ιταλικά και ξεκλείδωτο

http://www.take2.gr/blackjack.jpg

Magas einai autos pou milaei me tis pra3eis !!!

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο ητανε στα ιταλικά και ξεκλείδωτο

 

δηλαδη μονο ιταλικα? τιποτε αλλο?

κανα αγγλικουλι? κανα γερμανικουλι? μονο ιταλικα δηλαδη?

καμια αλλη γλωσσα?

 

Kalispera stin parea sas.

Epeidi ki ego thelo na agoraso 2 gia tin epeteio tou gamou mas.

Prin apo liga lepta pira tilefono stin palia mou geitonia New York 5th avenue sto Retail store tis Apple.

Me diavevaiose i ypallilos ekei oti poulane mono me symvolaio se AT&T.

Tora oson afora tin erotisi merikon atomon pou rotoun ean ksekleidonei i oxi i apantisi einai NAI.

Kapoios anonimos epoikinonise stin etaireia pou ergazomai kai mou anefere sygkekrimena oti agorase apo ameriki 5 tilefona kai ta exei ksekleidosei me full elliniki glossa kai oti programa theleis se pliri leitourgeia.

Eidomen.

 

Kali xronia se olous.:D

 

και τα πουλαει?

και σε ποια τιμη?

να μας πει αυτος ο ανωνυμος να ξερουμε.

να μην εχουμε μια αγωνια πια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λετε Unlocked με TurboSim η SoftwareUnlock?

Εγώ το ψαξα πολύ το Θέμα με τα iPhones.

Να τα πάρω απο εξωτερικό +++

Είναι δύσκολο να βρείς κάποιον απο Εξωτερικό με καλή Τιμή. Όλοι θέλουν βα βγάλουν.

Αν είχατε εσεις Κινητά iPhone και βλεπατε τη ζήτηση έχουν θα τα πουλούσατε για 250€(8GB)-400€(16GB)? Δε νομίζω!!! και αυτοι που τα πουλάνε τόσο στέλνουν παλια nokia +++

Βέβαια υπάρχουν άτομα που τα πουλάνε τοσο αλλα θα πρέπει να πάρετε 50-100 κομμάτια.

Και τους στέλνετε πρώτα τα Λεφτα, και ποτε δεν ξέρεις σε ποιον τα στέλνεις!

και εγγυηση θα έχετε μόνο στην χώρα απο την οποία τα αγοράσατε!

 

Γιαυτο αν δεν έχετε σκοπο να τα πουλησετε παρακατω δώστε καλύτερα 100€ παραπάνω και παρτετο απο την Vodafone!!!

My Phones

In Use: iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λετε Unlocked με TurboSim η SoftwareUnlock?

Εγώ το ψαξα πολύ το Θέμα με τα iPhones.

Να τα πάρω απο εξωτερικό +++

Είναι δύσκολο να βρείς κάποιον απο Εξωτερικό με καλή Τιμή. Όλοι θέλουν βα βγάλουν.

Αν είχατε εσεις Κινητά iPhone και βλεπατε τη ζήτηση έχουν θα τα πουλούσατε για 250€(8GB)-400€(16GB)? Δε νομίζω!!! και αυτοι που τα πουλάνε τόσο στέλνουν παλια nokia +++

Βέβαια υπάρχουν άτομα που τα πουλάνε τοσο αλλα θα πρέπει να πάρετε 50-100 κομμάτια.

Και τους στέλνετε πρώτα τα Λεφτα, και ποτε δεν ξέρεις σε ποιον τα στέλνεις!

και εγγυηση θα έχετε μόνο στην χώρα απο την οποία τα αγοράσατε!

 

Γιαυτο αν δεν έχετε σκοπο να τα πουλησετε παρακατω δώστε καλύτερα 100€ παραπάνω και παρτετο απο την Vodafone!!!

 

Το ιφον ειναι ενα κινητο που σε 1 χρονο θα πωλείται στα μεταχειρισμένα για λιγότερο απο 100ευρω και ο λογος ειναι η ζητηση Υπαρχει τοσο μεγάλη ζήτηση που η apple δε προλαβαίνει να παραγει ιφον εχουνε πωληθει εκατομμυρια κινητα με αποτελεσμα σε 1 χρονο να ειναι γεματος ο τοπος αγγελιες ειναι κατι σαν τις BMW στη χρυσή ευκαιρία πιανουνε 4 σελιδες αγγελιες :P δε χριάζεται να παρεις καινούργια γιατι βρισκεις μοντελο της χρονιας που θελεις σε οτι χρωμα θελεις σε οτι κατασταση θελεις και σε τιμή που θέλεις το ιδιο θα συμβεί και με το ιφον...

http://www.take2.gr/blackjack.jpg

Magas einai autos pou milaei me tis pra3eis !!!

Link to comment
Share on other sites

Το ιφον ειναι ενα κινητο που σε 1 χρονο θα πωλείται στα μεταχειρισμένα για λιγότερο απο 100ευρω και ο λογος ειναι η ζητηση Υπαρχει τοσο μεγάλη ζήτηση που η apple δε προλαβαίνει να παραγει ιφον εχουνε πωληθει εκατομμυρια κινητα με αποτελεσμα σε 1 χρονο να ειναι γεματος ο τοπος αγγελιες ειναι κατι σαν τις BMW στη χρυσή ευκαιρία πιανουνε 4 σελιδες αγγελιες :P δε χριάζεται να παρεις καινούργια γιατι βρισκεις μοντελο της χρονιας που θελεις σε οτι χρωμα θελεις σε οτι κατασταση θελεις και σε τιμή που θέλεις το ιδιο θα συμβεί και με το ιφον...

 

Σοβαρα?? Μπορεις να μου βρεις και εμενα μια bmw 316 coupe μαυρη 2000-2004 σε τιμη 10000-12000e??? :grin:

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα?? Μπορεις να μου βρεις και εμενα μια bmw 316 coupe μαυρη 2000-2004 σε τιμη 10000-12000e??? :grin:

 

Η 316 δε παει με τι καμία αλλα οντως μοντελα του 00 τοσο πανε γύρω 10κ-12κ BMW= απαρχαιωμένη τεχνολογία, τιποτα καινούργιο, καμια διάκριση πλεον... και οπως λενε "το αμάξι των βλάχων"

Αλλα ας μη ξεφεύγουμε απο το θεμα τα ιφον θα πεσουνε και αμφιβαλο πολύ αν θα φτιάξει αλλο κινητό η αππλε που θα κανει πάταγο σε λιγο καιρό ο κοσμος θα βαρεθεί και θα στραφεί στο μελλον που δεν ειναι τιποτα αλλο παρα τα Windows Mobile

http://www.take2.gr/blackjack.jpg

Magas einai autos pou milaei me tis pra3eis !!!

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...