Jump to content

Αγορά iPhone από το Eξωτερικό


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μακαρι να είναι έτσι με τα fees από ebay

 

σε μένα κούπες κεραμικές που μου έστειλαν με FEDEX (δηλωμένη αξία 5 USD x 10+ 70 USD μεταφορικά), πλήρωσα τον εκτελωνιστή της εταιρείας που είναι παράρτημά τους στο Βενιζέλος + τα όποια κ^#6$#ικα ζήτησαν. Σου έχομαι ολόψυχα να μην στο σταματήσουν ΣΚΟΠΙΜΑ στη FEDEX και το προωθήσουν για εκτελωνισμό με τη συνεργαζόμενη εταιρεία τους!!!!! Αν συμβεί αυτό, πρότίμησε να το εκτελωνίσεις μόνος σου, αν και θα χάσεις μια μέρα στο αεροδρόμιο (εκεί ποντάρουν). Από καρδιάς ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

 

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω πληρώνεις αυτό το "παγκόσμιο τελωνείο" και μετά έρχεται σπίτι σου. Αλλιώς δεν θα το παράγγελνα μιας και θα μου έβγαινε πανάκριβα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 799
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω πληρώνεις αυτό το "παγκόσμιο τελωνείο" και μετά έρχεται σπίτι σου. Αλλιώς δεν θα το παράγγελνα μιας και θα μου έβγαινε πανάκριβα

 

Ποιο μοντέλο και πόσο σου βγήκε συνολικά;

Σου είναι εύκολο να παραθέσεις το link του πωλητή;

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα links. Μπήκα μέσα να κάνω reservation. Όλα τα καταστήματα του Λονδίνου δυστυχώς δεν έχουν διαθεσιμότητα για το iPhone 6 Plus, αλλά υπάρχουν διαθέσιμα iPhone 6 64GB και 128 GB.

 

Πρεπει να κοιτας σε καθημερινη βαση την διαθεσιμοτητα. Μερα με την μερα θα βελτιώνεται λογικα.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντέλο και πόσο σου βγήκε συνολικά;

Σου είναι εύκολο να παραθέσεις το link του πωλητή;

 

Από ιδιώτη το πήρα, verizon 32Gb iphone 5s, τελική τιμή με τελωνείο 395 ευρώ

 

Επίσης η νέα λογική του ebay international shiping είναι η εξής:

 

Ο πωλητής το στέλνει στα κεντρικά της εταιρείας που έχει αναλάβει τις διεθνείς μεταφορές.

Η εταιρεία το εισάγει νομίζω Αγγλία και το εκτελωνίζει εκεί. Στη συνέχεια στο προωθεί από διεύθυνση Αγγλίας (οπότε EU χωρίς τελωνείο στην Ελλάδα).

Από το ποσό αγοράς το ebay δίνει το mailing fee στον πωλητή και το customs fee σε αυτή την εταιρεία ώστε να το εκτελωνίσει (και προφανώς να βγάλει και κέρδος).

Edited by gpou
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κοιτας σε καθημερινη βαση την διαθεσιμοτητα. Μερα με την μερα θα βελτιώνεται λογικα.

 

Το καταλαβα σημερα το πρωι αυτο που δεν ειχε πλεον τιποτα διαθεσιμο. :lol:

 

Οποτε, οταν παω εκει θα δοκιμαζω καθε μερα τη τυχη μου. :p

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μας τελωνεια δεν συνεργαζονται με κανενα ebay

 

αν οπως ειπαν παει αγγλια πολυ πιθανον οι αγγλοι να εχουν κανει καποια συμφωνια με το τελωνειο Αμερικης και προπληρωνεται ο δασμος.

 

αν ερθει ελλαδα απευθειας χαιρετα μου τον πλατανο....μονο κατα τυχη δεν θα περασει τελωνειο

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα σημερα το πρωι αυτο που δεν ειχε πλεον τιποτα διαθεσιμο. :lol:

 

Οποτε, οταν παω εκει θα δοκιμαζω καθε μερα τη τυχη μου. :p

 

Nαι τα εχουν παρει. Η ιδεα είναι μολις το δεις διαθεσιμο το κανεις reserve αμεσως. Οποτε ξεκινάς 1-2 μερες πριν ταξιδεψεις.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

τα δικα μας τελωνεια δεν συνεργαζονται με κανενα ebay

 

αν οπως ειπαν παει αγγλια πολυ πιθανον οι αγγλοι να εχουν κανει καποια συμφωνια με το τελωνειο Αμερικης και προπληρωνεται ο δασμος.

 

αν ερθει ελλαδα απευθειας χαιρετα μου τον πλατανο....μονο κατα τυχη δεν θα περασει τελωνειο

 

Που το ξέρεις; Είναι παγκόσμιο αυτό έγινε πριν λίγους μήνες.

Ισχύει και εδώ. Φαίνεται επάνω λογικά στο δέμα ότι έχει πληρώσει κάποιος για την συγκεκριμένη παγκόσμια υπηρεσία. Κάθε χώρα έχει τα έσοδα της λογικά απο αυτό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

τα δικα μας τελωνεια δεν συνεργαζονται με κανενα ebay

 

αν οπως ειπαν παει αγγλια πολυ πιθανον οι αγγλοι να εχουν κανει καποια συμφωνια με το τελωνειο Αμερικης και προπληρωνεται ο δασμος.

 

αν ερθει ελλαδα απευθειας χαιρετα μου τον πλατανο....μονο κατα τυχη δεν θα περασει τελωνειο

 

Δε χρειάζεται να συνεργάζονται. Συνεργάζεται κάποια άλλη χώρα της ΕΕ.

Κρίμα πάντως. Θα είχε πολλά έσοδα η χώρα αν είχε τέτοια συνεργασία. Τέλος πάντων, στην επόμενη εβδομάδα που θα το έχω θα σας πω και λεπτομέρειες.

Edited by gpou
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να συνεργάζονται. Συνεργάζεται κάποια άλλη χώρα της ΕΕ.

Κρίμα πάντως. Θα είχε πολλά έσοδα η χώρα αν είχε τέτοια συνεργασία. Τέλος πάντων, στην επόμενη εβδομάδα που θα το έχω θα σας πω και λεπτομέρειες.

 

Ωραία θα περιμένουμε λεπτομέρειες την άλλη εβδομάδα και αν όλα πάνε καλά (το εύχομαι),

να μας δώσεις και το λινκ του πωλητή να "μας βολέψει" με κάνα iPhone 6 όταν κυκλοφορήσουν ξεκλείδωτα :p

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδες εδω ειμαστε στηνΕΕ και ακομα εχουμε τελωνειακο δικο μας καθεστως σε καποια ειδη ακομα

 

απο τριτες χωρες δεν παιρνουμε κανενα εσοδο για τελωνειακες διεκπαιρεωσεις

 

αν ηταν ετσι ολοι αυτη τη στιγμη θα ειχαν παραγγειλει πραγματα απο Αμερικη και ποιο καταστημα που πουλαει Iphone(επισημο) θα αναλαβει

 

να μας στειλει τη συσκευη μεσω Αγγλιας για να αποφυγουμε το τελωνειο??? αν ξερετε να μου το πειτε και μενα να παραγγειλω.:)

 

απλα προσεχετε για να εχετε

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδες εδω ειμαστε στηνΕΕ και ακομα εχουμε τελωνειακο δικο μας καθεστως σε καποια ειδη ακομα

 

απο τριτες χωρες δεν παιρνουμε κανενα εσοδο για τελωνειακες διεκπαιρεωσεις

 

αν ηταν ετσι ολοι αυτη τη στιγμη θα ειχαν παραγγειλει πραγματα απο Αμερικη και ποιο καταστημα που πουλαει Iphone(επισημο) θα αναλαβει

 

να μας στειλει τη συσκευη μεσω Αγγλιας για να αποφυγουμε το τελωνειο??? αν ξερετε να μου το πειτε και μενα να παραγγειλω.:)

 

απλα προσεχετε για να εχετε

 

Μάλλον δε κατάλαβες τι λέμε. Έχει το ebay υπηρεσία που τα κάνει αυτά. Και ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ τελωνείο (Μόλις αγοράσεις κάτι αναλόγως τη τιμή αγοράς υπολογίζεται αυτόματα και το πληρώνεις κατά το checkout). Απλά κάνουν αυτή όλη τη διαδικασία και το εκτελωνίζουν σε άλλη χώρα της ΕΕ που έχει φτηνότερα τελωνειακά τέλη. Ψάξε αν θες ebay global shiping program και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Δες και εδώ http://pages.ebay.com/help/sell/shipping-globally.html#buyer-charges

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα σημερα το πρωι αυτο που δεν ειχε πλεον τιποτα διαθεσιμο. :lol:

 

Οποτε, οταν παω εκει θα δοκιμαζω καθε μερα τη τυχη μου. :p

 

Aυτη την στιγμη που κοιταω υπαρχει 6+ 16 & 128 διαθεσιμο (το 16 σε αρκετα Απλ στορς). Το 128 ισως σε απλ στορ στην επαρχια (Drake Circus Plymouth, Grand Arcade Cambridge) αλλα με ένα εισητηριο τραινου κανεις και βολτα. Δεν είναι και ασχημη διαθεσιμοτητα αφου ειμαστε ακομα στον Σεπτεμβρη.

Take five..
Link to comment
Share on other sites

Aυτη την στιγμη που κοιταω υπαρχει 6+ 16 & 128 διαθεσιμο (το 16 σε αρκετα Απλ στορς). Το 128 ισως σε απλ στορ στην επαρχια (Drake Circus Plymouth, Grand Arcade Cambridge) αλλα με ένα εισητηριο τραινου κανεις και βολτα. Δεν είναι και ασχημη διαθεσιμοτητα αφου ειμαστε ακομα στον Σεπτεμβρη.

 

:D Πριν διαβασω το ποστ σου αυτο κοιταζα, εχω ανοικτα τα tabs και κοιταζα αποστασεις. :happy:

 

Οποτε μιλαμε πραγματι για καλη διαθεσιμοτητα τουλαχιστον στην Αγγλια. Thanks for looking up for me! :cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν ξερω αν το θεμα το εχετε ξανα αναλυσει (που σιγουρα εχει γινει) αλλα θελω να ρωτησω κατι ... Λετε να ρισκαρω να αγορασω συσκευη (πχ iphone 5s) με σπασμενη οθονη μεσω ebay και να προσπαθησω να το φτιαξω? Θελω να προσπαθησω γιατι αφενος μου αρεσει σαν ασχολια αλλα παραλληλα με βοηθαει να παρω ενα iphone με λιγοτερα λεφτα... Εχω αλλαξει 2 οθονες ηδη σε δυο Iphone φιλικα καθως και μια καιρεα .... Ξερω οτι υπαρχουν πολλες παγιδες (πχ να εινια locked, ή με bad esn οπως της Verizon) . Απλα ρωτάω για να δω αν εχει προσπαθησει κανεις απο εδω και ποια ηταν τα αποτελεσματα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δεν ξερω αν το θεμα το εχετε ξανα αναλυσει (που σιγουρα εχει γινει) αλλα θελω να ρωτησω κατι ... Λετε να ρισκαρω να αγορασω συσκευη (πχ iphone 5s) με σπασμενη οθονη μεσω ebay και να προσπαθησω να το φτιαξω? Θελω να προσπαθησω γιατι αφενος μου αρεσει σαν ασχολια αλλα παραλληλα με βοηθαει να παρω ενα iphone με λιγοτερα λεφτα... Εχω αλλαξει 2 οθονες ηδη σε δυο Iphone φιλικα καθως και μια καιρεα .... Ξερω οτι υπαρχουν πολλες παγιδες (πχ να εινια locked, ή με bad esn οπως της Verizon) . Απλα ρωτάω για να δω αν εχει προσπαθησει κανεις απο εδω και ποια ηταν τα αποτελεσματα.

 

Αναγράφονται αυτά που λες μέσα στην σελίδα στο eBay. Αν ειναι bad esn και λοιπά.

Για την οθόνη το θέμα ειναι τι θα βρεις να πάρεις απο ανταλλακτικό. Μπορεί να πέσεις σε χάλια.

Σε συμφέρει να πάρεις το τηλέφωνο και μετά να δώσεις και 100+ για οθόνη;

Καλύτερα από Ελλάδα ενα καλό μεταχειρισμένο για μένα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εχεις δικιο μονο που σκοπευω να παρω OEM οθονη (αφου θα ειναι για προσωπικη χρηση) και εχω βρει και καλο seller αφου η προηγουμενη που εφτιαξα σε ενα iphone 5 δεν εμφανισε κανενα προβλημα. Απλα σκεφτομαι μην μου πουλησουν κανα iphone κλειδωμενο και να μπλεκω με ταχυδρομια και με επιστροφες. [Ακυρο αλλα σχετικο , μολις μου εσπασε και η οθονη του iphone 5 οποτε παραγγειλα ηδη μια] Edited by konsav92
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εχεις δικιο μονο που σκοπευω να παρω OEM οθονη (αφου θα ειναι για προσωπικη χρηση) και εχω βρει και καλο seller αφου η προηγουμενη που εφτιαξα σε ενα iphone 5 δεν εμφανισε κανενα προβλημα. Απλα σκεφτομαι μην μου πουλησουν κανα iphone κλειδωμενο και να μπλεκω με ταχυδρομια και με επιστροφες. [Ακυρο αλλα σχετικο , μολις μου εσπασε και η οθονη του iphone 5 οποτε παραγγειλα ηδη μια]

 

Μεσα στις πληροφορίες δες αν λεει unlocked, sim free, bad esn, faulty, και αλλες τετοιες λεξεις κλειδια.

Απο εκεί θα καταλάβεις για τι συσκευή πρόκειται

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δε κατάλαβες τι λέμε. Έχει το ebay υπηρεσία που τα κάνει αυτά. Και ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ τελωνείο (Μόλις αγοράσεις κάτι αναλόγως τη τιμή αγοράς υπολογίζεται αυτόματα και το πληρώνεις κατά το checkout). Απλά κάνουν αυτή όλη τη διαδικασία και το εκτελωνίζουν σε άλλη χώρα της ΕΕ που έχει φτηνότερα τελωνειακά τέλη. Ψάξε αν θες ebay global shiping program και θα σου λυθούν πολλές απορίες. Δες και εδώ http://pages.ebay.com/help/sell/shipping-globally.html#buyer-charges

 

εγω καταλαβα , αλλα εγω μιλαω για αγορα απο επισημα μαγαζια της apple και οχι απο το παρεμποριο και περιφερειακα μαγαζια e bay

 

αν εσυ ρισκαρεις αγορα καινουργιου απο καταστημα η πωλητη του ebay καλα κανεις εγω δεν το κανω

 

αυτο το απλο τιποτα πολυπλοκο

 

αλλα να ξερεις επειδη δεν ειναι τοσο απλο

 

οτι πολλες φορες μπορει να πληρωσεις φπα επιπλεον γιατι ο εκτελωνισμος μπορει να γινεται σε αλλη χωρα της ΕΕ αλλα μην νομισεις οτι εδω χαφτουν μυγες γιατι η χωρα προελευσης πρεπει να αναφερεται στα συνοδευτικα εγγραφα εκτος και αν αλλαζει την συσκευασια αλλος ενδιαμεσος Αγγλια πχ και φαινεται σαν χωρα προελευσης Αγγλια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απλα και μονο για ενημερωση σας αναφερω οτι στην διπλανη χωρα Τουρκια που ειμαι αυτην την στιγμη σημερα ειδα τα iphone 6 και Plus .Υπαρχουν απειρα ετοιμοπαραδοτα ξεκλειδωτα στα επισημα μαγαζια.Στο Pupa που ημουν το πρωι τοiPhone 6 64 Gb που σκεφτομαι να παρω εχει 3000 λιρες δηλαδη 1052 ευρω.Βαλε και 55 ευρω πηγαινε ελα με λεωφορειο απο Θεσσαλονικη ή 100 με αεροπλανο απο Αθηνα και το εεις και αυριο.Δεν μπηκα στο σαιτ τους να δω αν τα εχουν ουτε και θυμαμαι τις τιμες στα υπολοιπα μοντελα.Οι τιμες σιγουρα θα πεσουν λιγο εδω αλλα oχι πολυ..Ειναι προτιμοτερο καποιος να απρει απο εδω παρα απο αλλα σαιτ αγγελιων που πουανε σε αυτην την τιμη το 16 Gb.

 

Μαλλον εκανα λαθος στις τιμες. Δειτε εδω http://www.pupadankapiniza.com/asp/group/204/iPhone-6-Modelleri

Edited by katakefalos

www.viewmasterphotos.com

http://viewmasterphotos.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβα , αλλα εγω μιλαω για αγορα απο επισημα μαγαζια της apple και οχι απο το παρεμποριο και περιφερειακα μαγαζια e bay

 

 

 

αν εσυ ρισκαρεις αγορα καινουργιου απο καταστημα η πωλητη του ebay καλα κανεις εγω δεν το κανω

 

 

 

αυτο το απλο τιποτα πολυπλοκο

 

 

 

αλλα να ξερεις επειδη δεν ειναι τοσο απλο

 

 

 

οτι πολλες φορες μπορει να πληρωσεις φπα επιπλεον γιατι ο εκτελωνισμος μπορει να γινεται σε αλλη χωρα της ΕΕ αλλα μην νομισεις οτι εδω χαφτουν μυγες γιατι η χωρα προελευσης πρεπει να αναφερεται στα συνοδευτικα εγγραφα εκτος και αν αλλαζει την συσκευασια αλλος ενδιαμεσος Αγγλια πχ και φαινεται σαν χωρα προελευσης Αγγλια.

 

 

Λες ότι να ναι. Με το eBay global shipping program ΔΕΝ υπάρχει ούτε 1% να πληρώσεις τελωνείο γιατί τα εκτελωνιζουν οι ίδιοι σε χώρα της ΕΕ και αλλάζουν φυσικά τα συνοδευτικά έγγραφα. Που τις είδες τις "πολλές φορές που μπορείς να πληρώσεις ΦΠΑ;"

Έχεις κάποια στοιχεία για αυτές τις "πολλές φορές";

:)
Link to comment
Share on other sites

Λες ότι να ναι. Με το eBay global shipping program ΔΕΝ υπάρχει ούτε 1% να πληρώσεις τελωνείο γιατί τα εκτελωνιζουν οι ίδιοι σε χώρα της ΕΕ και αλλάζουν φυσικά τα συνοδευτικά έγγραφα. Που τις είδες τις "πολλές φορές που μπορείς να πληρώσεις ΦΠΑ;"

Έχεις κάποια στοιχεία για αυτές τις "πολλές φορές";

 

Δεν γνωρίζει ο φίλος και λέει διάφορα.

Έχει αλλάξει η πολιτική του eBay. Πριν μήνες.

Μόνο για eBay μιλάμε.

Υπάρχει παγκόσμιο τελωνείο και όλες οι χώρες ειναι μέσα. Το eBay παίρνει τα χρήματα και τα δίνει στην κάθε χώρα. Για να μην μπορείς να γλιτώσεις όπως παλιά που έγραφαν δώρο και λοιπά.

Στην αγορά το πληρώνεις αναγκαστικά.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Να σας ενημερώσω για τη πορεία της παραγγελίας μου. Από οτι φαίνεται θα παραλάβω τη Παρασκευή με UPS. Το δέμα έφτασε Ευρώπη και συγκεκριμένα Γερμανία. Από εκεί προωθείτε Ελλαδα.

 

Λεπτομέρειες παράδοσης:

Monday, Sept. 29	DUESSELDORF, DE	In Transit with Destination Carrier
Monday, Sept. 29	DUESSELDORF	In Transit with Destination Carrier
Friday, Sept. 26	Erlanger	Shipped from Shipping Center to International Destination
Thursday, Sept. 25	Erlanger	Customs Documentation and Labeling
Thursday, Sept. 25	Erlanger	Processing at Shipping Center
Thursday, Sept. 25	Erlanger , KY	Delivered to Shipping Center-Delivered
Wednesday, Sept. 24	INDEPENDENCE , KY	In Transit-Arrived at FedEx location
Tuesday, Sept. 23	HUTCHINS , TX	In Transit-Next scheduled tracking update: Sep 24, 2014
Tuesday, Sept. 23	HUTCHINS , TX	In Transit-Arrived at FedEx location
Tuesday, Sept. 23	HOUSTON , TX	In Transit-Left FedEx origin facility
Monday, Sept. 22	HOUSTON , TX	In Transit-Arrived at FedEx location
Monday, Sept. 22	HOUSTON , TX	In Transit-Picked up
Monday, Sept. 22	KATY , TX	In Transit-Tendered at FedEx location

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα το apple iPhone 6 Plus 16Gb 710 euro με μεταφορικα στο expansys. Ξερει κανεις με ποια κουριερ συνεργαζεται; Και εαν ειανι αξιοπιστο;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...