Jump to content

Γενικές πληροφορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως Πάω Από Τethered σε Untethered!

 

Λοιπόν παιδιά γεια σας

 

Είμαι νέος στο iphone.Έφτασε στα χέρια μου ένα IPhone από Ιαπωνία σε έκδοση ios 6.1.3!

 

Mετά από πολύ διάβασμα κατάφερα να το κάνω downgrade σε 4,1,1 , όπου είχα τα SHSH στο κινητό και μετά την έκανα upgrade και unlock και jailbreaked σε 5.1.1 . Το jailbreak όμως έγινε σε tethered και τώρα κάθε φορά που ανοίγω το iphone πρέπει να το συνδέω στο redsn0w !!! Aφήστε τα, έσκασα! Το ερώτημα που έχω τώρα είναι. Πως μπορώ να πάω από tethered σε untethered jailbreak στο κινητό μου;;;;

Επιπλέον όταν βάζω την SIM ,μου ζητάει το PIN και κανονικά το δέχεται! Αλλά μετά δεν πιάνει ποτέ το δίκτυο της Voda και κάνει συνέχεια αναζήτηση!!!!

Επίσης μπορώ κάπου να βρω shsh blobs για να κάνω αναβάθμιση;;;; σε 6.x ή 6,1;;;;

 

Σας ευχαριστώ

Βρε φιλε πως το εκανες απο 6.1.3 σε downgrade;Μπορεις να μου στειλεις σε π.μ. το link;Απο οτι ξερω δεν γινετε....:confused:

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βρε φιλε πως το εκανες απο 6.1.3 σε downgrade;Μπορεις να μου στειλεις σε π.μ. το link;Απο οτι ξερω δεν γινετε....:confused:

 

προφανώς έχει το 3gs ή το 4αρι

δεν γίνεται downgrade σε 4s/5αρι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδες καλημερα .... Εχω ενα Iphone 4 (32GB) (device ID 3,1)...

Το ειχα με firmware 6.1.2 ( JB) αλλα με την εμφανιση της 7 και επειδη ειχα UDID δεν μπορεσα να συγκρατηθω και την εγκατεστησα ...

Οπως ειναι φυσικο μετα απο 2-3 μερες το χιλιομετανιωσα και αναγκαστηκα να γυρισω στην 6.1.3 (με την οποια ειμαι τωρα)

Σκεπτομαι μηπως υπαρχει τροπος να επιστρεψω σε παλιοτερο firmware για να κανω Jailbreak ...

Δυστυχως το μονο που βρηκα στον δισκο μου ειναι το SHSH απο την εκδοση 5.0.1 ...

Υπαρχει καποια περιπτωση να καταφερω κατι ?? Και με ποιο τροπο ?? Ευχαριστω πολυ

((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα .... Εχω ενα Iphone 4 (32GB) (device ID 3,1)...

Το ειχα με firmware 6.1.2 ( JB) αλλα με την εμφανιση της 7 και επειδη ειχα UDID δεν μπορεσα να συγκρατηθω και την εγκατεστησα ...

Οπως ειναι φυσικο μετα απο 2-3 μερες το χιλιομετανιωσα και αναγκαστηκα να γυρισω στην 6.1.3 (με την οποια ειμαι τωρα)

Σκεπτομαι μηπως υπαρχει τροπος να επιστρεψω σε παλιοτερο firmware για να κανω Jailbreak ...

Δυστυχως το μονο που βρηκα στον δισκο μου ειναι το SHSH απο την εκδοση 5.0.1 ...

Υπαρχει καποια περιπτωση να καταφερω κατι ?? Και με ποιο τροπο ?? Ευχαριστω πολυ

 

Μπα δυστυχώς χωρίς shsh την έχεις πατήσει! Δεν μπορείς να γυρίσεις σε καμία 6.x!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Μπα δυστυχώς χωρίς shsh την έχεις πατήσει! Δεν μπορείς να γυρίσεις σε καμία 6.x!

To φανταζομουν αλλα ελεγα μηπως!! :(

Ευχαριστω

((( M o I_ i \/ o S )))
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας και απο μενα. Ειμαι κατοχος ενος iphone 4s και κατα την εγκατασταση εφαρμογης απο cydia το κινητο κολλησε, προσπαθει να επανεκινησει και δε μπορει. Εναλλασσεται διαρκως αναμεσα στο σημα του μηλου και στο κυκλακι που δεχνει οτι φορτωνει. Εκτος απο επαναφορα μεσω itunes υπαρχει καποια αλλη λυση?

Αν κανω επαναφορα θα με αναβαθμισει στην 6.1.3 (εχω 5.1.1)? Γινεται να το γλιτωσω αυτο μιας και δεν αντεχεται το κινητο χωρις jailbreak?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα παρακαλώ μια βοήθεια. Βρήκα στο δρόμο ένα iphone (μην πάει ο νους σας στο κακό, στάθηκα τυχερός), δεν ξέρω αν κλάπηκε και το πέταξαν, δεν το γνωρίζω αυτό. Έχω όμως τα εξής προβλήματα: 1) Δεν έχω ξαναπιάσει iphone, 2) Είναι γραμμένο στα αραβικά, 3) Μέσω συμβουλής από internet κατάφερα με συνδετήρα να αντικαταστήσω τη micro sim στο πλαι (ούτε αυτό το ήξερα, όπως το γεγονός ότι δεν βγαίνει η μπαταρία όπως στα άλλα κινητά). Όμως μου έβγαζε 4 κενά και φαντάστηκα ότι είναι το Pin της sim (αραβικά ακόμη δεν ξέρω να δω τι λέει). Αμ δε, μάλλον είναι κάποιο κλείδωμα του τηλεφώνου. Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει τί να κάνω για να το λειτουργήσω και αν έχω ελπίδες, αλλιώς από εδώ παν και άλλοι, τί είχα τί έχασα; Είναι κρίμα όμως να το πετάξω ή να το χω σε κανένα ντουλάπι αχρησιμοποίητο.

Το μόνο που μπορώ να πώ ότι έκανα είναι ότι έβαλα τον αριθμό μοντέλου που βρήκα στο πίσω μέρος και νομίζω ότι είναι iphone4.

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα παρακαλώ μια βοήθεια. Βρήκα στο δρόμο ένα iphone (μην πάει ο νους σας στο κακό, στάθηκα τυχερός), δεν ξέρω αν κλάπηκε και το πέταξαν, δεν το γνωρίζω αυτό. Έχω όμως τα εξής προβλήματα: 1) Δεν έχω ξαναπιάσει iphone, 2) Είναι γραμμένο στα αραβικά, 3) Μέσω συμβουλής από internet κατάφερα με συνδετήρα να αντικαταστήσω τη micro sim στο πλαι (ούτε αυτό το ήξερα, όπως το γεγονός ότι δεν βγαίνει η μπαταρία όπως στα άλλα κινητά). Όμως μου έβγαζε 4 κενά και φαντάστηκα ότι είναι το Pin της sim (αραβικά ακόμη δεν ξέρω να δω τι λέει). Αμ δε, μάλλον είναι κάποιο κλείδωμα του τηλεφώνου. Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει τί να κάνω για να το λειτουργήσω και αν έχω ελπίδες, αλλιώς από εδώ παν και άλλοι, τί είχα τί έχασα; Είναι κρίμα όμως να το πετάξω ή να το χω σε κανένα ντουλάπι αχρησιμοποίητο.

Το μόνο που μπορώ να πώ ότι έκανα είναι ότι έβαλα τον αριθμό μοντέλου που βρήκα στο πίσω μέρος και νομίζω ότι είναι iphone4.

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

 

Πρεπει να βρεις ενα καλωδιο usb και να το συνδεσεις στο pc σου, στο οποιο θα εχεις κατεβασει το προγραμμα που λεγεται itunes. (Δωρεαν ειναι, google it).

Μολις το συνδεσεις και ανοιξεις το προγραμμα, λογικα θα δει το τηλεφωνο και θα επιλεξεις να κανεις επαναφορα ρυθμισεων και περιεχομενου. (θα διαγραφουν ολα μεσα απο το κινητο και θα κανει επανεκινηση) και οταν ξανανοιξει η συσκευη θα επιλεξεις setup as new iphone.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα παρακαλώ μια βοήθεια. Βρήκα στο δρόμο ένα iphone (μην πάει ο νους σας στο κακό, στάθηκα τυχερός), δεν ξέρω αν κλάπηκε και το πέταξαν, δεν το γνωρίζω αυτό. Έχω όμως τα εξής προβλήματα: 1) Δεν έχω ξαναπιάσει iphone, 2) Είναι γραμμένο στα αραβικά, 3) Μέσω συμβουλής από internet κατάφερα με συνδετήρα να αντικαταστήσω τη micro sim στο πλαι (ούτε αυτό το ήξερα, όπως το γεγονός ότι δεν βγαίνει η μπαταρία όπως στα άλλα κινητά). Όμως μου έβγαζε 4 κενά και φαντάστηκα ότι είναι το Pin της sim (αραβικά ακόμη δεν ξέρω να δω τι λέει). Αμ δε, μάλλον είναι κάποιο κλείδωμα του τηλεφώνου. Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει τί να κάνω για να το λειτουργήσω και αν έχω ελπίδες, αλλιώς από εδώ παν και άλλοι, τί είχα τί έχασα; Είναι κρίμα όμως να το πετάξω ή να το χω σε κανένα ντουλάπι αχρησιμοποίητο.

Το μόνο που μπορώ να πώ ότι έκανα είναι ότι έβαλα τον αριθμό μοντέλου που βρήκα στο πίσω μέρος και νομίζω ότι είναι iphone4.

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

Το να βρεις τροπο να επιστρέψει η συσκευή στον ιδιοκτήτη της ούτε που πέρασε από το μυαλό σου, ε;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το να βρεις τροπο να επιστρέψει η συσκευή στον ιδιοκτήτη της ούτε που πέρασε από το μυαλό σου, ε;

 

Θα του το ελεγα και εγω αυτο, αλλα Πως να το κανει για μια συσκευη που δεν μπορει να μπει ουτε στο μενου της??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

θα μου το έλεγα κι εγώ αυτό επίσης, αλλά εκτός του ότι δεν μπορώ να μπώ στο μενού είναι όλα στα αραβικά και δεν καταλαβαίνω Χριστό (Αλλάχ μάλλον...)

Υπάρχει τρόπος να δω μήπως και βρω ποιανού είναι;

Εγώ κινητό έχω δεν θα έπεφτα χαμηλά για ένα κινητό, ας είναι και iphone. Η απορία μου είναι αν είναι να είναι άχρηστο ή πεταμένο ή δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να βρω τον ιδιοκτήτη τουλάχιστον να το χρησιμοποιήσω

Edited by chrisgas
Link to comment
Share on other sites

θα μου το έλεγα κι εγώ αυτό επίσης, αλλά εκτός του ότι δεν μπορώ να μπώ στο μενού είναι όλα στα αραβικά και δεν καταλαβαίνω Χριστό (Αλλάχ μάλλον...)

Υπάρχει τρόπος να δω μήπως και βρω ποιανού είναι;

Εγώ κινητό έχω δεν θα έπεφτα χαμηλά για ένα κινητό, ας είναι και iphone. Η απορία μου είναι αν είναι να είναι άχρηστο ή πεταμένο ή δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να βρω τον ιδιοκτήτη τουλάχιστον να το χρησιμοποιήσω

 

 

 

 

Μπορείς να το δώσεις σε έναν Πακιστανό στα φαναρια για να το μεταφράσει.....χαχαχα

 

 

 

Λέω να πάρεις κάποιο φιλο/γνωστο που έχει ίδια συσκευή και να μπείτε ταυτόχρονα στο μενού. Να αντιγραφεις τα βήματά του ώστε να επιλέξεις αλλη γλώσσα.

 

Υ.Γ. Μήπως υπάρχει επιλογή εύρεσης συσκευής και σε εντοπίσουν? Μη βρεις κανέναν μπελά άθελά σου....;) Ασε που ο ιδιοκτήτης μπορεί να έχει κηρύξει τζιχάντ.....χαχαχα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το δώσεις σε έναν Πακιστανό στα φαναρια για να το μεταφράσει.....χαχαχα

 

 

 

Λέω να πάρεις κάποιο φιλο/γνωστο που έχει ίδια συσκευή και να μπείτε ταυτόχρονα στο μενού. Να αντιγραφεις τα βήματά του ώστε να επιλέξεις αλλη γλώσσα.

 

Υ.Γ. Μήπως υπάρχει επιλογή εύρεσης συσκευής και σε εντοπίσουν? Μη βρεις κανέναν μπελά άθελά σου....;) Ασε που ο ιδιοκτήτης μπορεί να έχει κηρύξει τζιχάντ.....χαχαχα

 

Αφού έχει κωδικό κλειδώματος, πώς να μπεί στο μενού?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα αυτό που μου έιπε ο ddr2 με εργοστασιακές ρυθμίσεις και πέτυχε. Έκανα εκ νέου setup as new iphone και βουαλά! Το θέμα είναι ότι χρησιμοποίησα ως id μια gmail διεύθυνση e-mail μου, αλλά ενώ στο e-mail έκανα επαλήθευση και μου έγραψε ότι επαληθεύθηκε, στο icloud μέσα στο κινητό λέει ότι δεν επαληθεύθηκε και να δω το e-mail για οδηγίες. Γνωρίζετε τί να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει κωδικό κλειδώματος, πώς να μπεί στο μενού?

sorry, αυυο το "έχασα". Αλλα τέλος καλό όλα καλά.

Αυτο με την εύρεση συσκευής ισχύει? Παίζει να το εντοπίσει ο ιδιοκτήτης όταν ανοιξει το gps?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα αυτό που μου έιπε ο ddr2 με εργοστασιακές ρυθμίσεις και πέτυχε. Έκανα εκ νέου setup as new iphone και βουαλά! Το θέμα είναι ότι χρησιμοποίησα ως id μια gmail διεύθυνση e-mail μου, αλλά ενώ στο e-mail έκανα επαλήθευση και μου έγραψε ότι επαληθεύθηκε, στο icloud μέσα στο κινητό λέει ότι δεν επαληθεύθηκε και να δω το e-mail για οδηγίες. Γνωρίζετε τί να κάνω;

Επειδή δεν πολυκατάλαβα, δοκίμασε να κατεβάσεις στο κινητό μια εφαρμογή (κάποια που είναι δωρεάν) από το app store.

Αν κατέβει χωρίς πρόβλημα, είσαι οκ.

 

sorry, αυυο το "έχασα". Αλλα τέλος καλό όλα καλά.

Αυτο με την εύρεση συσκευής ισχύει? Παίζει να το εντοπίσει ο ιδιοκτήτης όταν ανοιξει το gps?

Ο φίλος άραβας?

δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει τώρα που η συσκευή έχει επανέλθει σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και έχει περαστεί άλλο id.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είχα κλειστό το wifi !!! γι'αυτό και δεν το εβρισκε η συσκευή το Id που είχε ενεργοποιηθεί. Για την εύρεση συσκευής, μάλλον ισχύει αυτό που λέει ο ddr2 γιατί μέσω icloud με ρωτάει μέσα από αυτή τη σελίδα να βρώ το κινητό. Έκανα το τεστ και μου έδειξε το σπίτι μου. Το θέμα είναι ότι στη σελίδα ζητάει apple id και συνθηματικό. Υπάρχει περίπτωση το κινητό να "απαντάει" σε 2 apple ids;

Ευχαριστώ για την βοήθεια όπως και να χει!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Από τη στιγμή που έφτασες ως εδώ... είναι προφανές πως ο ιδιοκτήτης (κακώς) δεν είχε ενεργοποιήσει το find my iPhone.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

 

Μια ερώτηση. Εχω ένα iphone 4 (όχι το s) και επειδή έσπασε η οθόνη έγινε αντικατάσταση της συσκευής. Το παλιό μου το είχα με έκδοση 5.1 και jailbreak. Το backup μου που έχω πάρει με iTunes είναι προφανώς με αυτήν την έκδοση.

Η κανούργια συσκευή που μου ήρθε έχει την έκδοση 7.

Μπορώ να φορτώσω το backup μου στη καινούργια συσκευή και να γυρίσω στην έκδοση 5.1 me jailbreak? θα με αφήσει να το κάνω?

Από ότι διάβασα δεν είναι τόσο απλό να κάνεις downgrade.

Με ενδιαφέρει κυρίως το jailbreak. Δεν με ενδιαφέρει σε πια έκδοση θα είναι το κινητό.

 

Tί με συμβουλεύετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...