Jump to content

Γενικές πληροφορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε χαίρομαι πραγματικά :) Μακάρι,να είχαν όλοι την θέληση κ την υπομονή σου!

Έχεις καταφέρει τόσα Μόνη σου,χωρίς καν να γεμιζεις τον τόπο με ερωτήσεις,αν δεν έχεις βρει πριν την λύση στις απορίες σου.

 

 

Written from the best iPhone 4G 32g via Tapatalk

 

Σ ευχαριστω Δημητρη! χαιρομαι ειλικρινα που ατομα σαν κι εσενα το λενε αυτο! απλως θεωρω πως για να μαθεις κατι πρεπει να το παλεψεις μονος! εχει κι αυτο τη μαγεια του! ενω αμα στο σερβιρουν ετοιμο, τοτε το ξεχνας, ή δεν νιωθεις το ιδιο αισθημα οταν μετα απο απειρα πειραγματα καταφερεις να το στρωσεις μονος σου! εγω γι αυτο το αισθημα ζω! χαχαχα:lol::p

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σε όλους,

πριν από μια βδομάδα πήρα το i4 έκανα jailbreak όλα οκ. Ψάχνω να βρω κάποια ρύθμιση στο cydia που να μπορώ να επιλέξω δίκτυο (3G ή 2G). Θέλω να μην είναι αυτόματη η επιλογή αλλά να έχω μόνιμη επιλογή το 3G.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θα κατεβασεις το SBSettings απο Cydia και θα επιλεξεις το DATA και το 3G :)

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω Δημητρη! χαιρομαι ειλικρινα που ατομα σαν κι εσενα το λενε αυτο! απλως θεωρω πως για να μαθεις κατι πρεπει να το παλεψεις μονος! εχει κι αυτο τη μαγεια του! ενω αμα στο σερβιρουν ετοιμο, τοτε το ξεχνας, ή δεν νιωθεις το ιδιο αισθημα οταν μετα απο απειρα πειραγματα καταφερεις να το στρωσεις μονος σου! εγω γι αυτο το αισθημα ζω! χαχαχα:lol::p

 

Κ πολυ καλα κανεις!

Είναι μεγάλη η ικανοποίηση έτσι,ασε που ξέρεις τι κάνεις,κάθε φορα γιατί μόνο έτσι χαίρεσαι πραγματικά την συσκευη σου!

Τι πιο καλο,απο το να μπορείς να εστιασεις,στο πρόβλημα,κάθε φορα που μπορει κάτι να μην έχει παει καλα,χωρίς να ψάχνεις απο εδώ κ απο κει κ να εξαρτιεσαι απο τον καθέναν (κ πότε θα σου απαντήσει!)

 

 

Written from the best iPhone 4G 32g via Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβασεις το SBSettings απο Cydia και θα επιλεξεις το DATA και το 3G :)

το έχω κάνει αλλά όταν επιλέγω 3G αυτό ουσιαστικά επιλέγει αυτόματα 3G ή GPRS ή EDGE, εγώ θέλω μόνο 3G. Να μην επιλέγει από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αυτό που ζητάς δεν έχει νόημα & λόγο ύπαρξης.

Όταν το δίκτυο στη περιοχή σου δεν έχει, είτε καθόλου, είτε αρκούντως "υψηλής ισχύος" 3G "σήμα",

εξηγησέ μου γιατί θέλεις να "υποχρεώσεις" τη συσκευή σου να κάνει επαναλαμβανώμενες και

ανεπιτυχής προσπάθειες (οι οποίες κοστίζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ στην αυτονομία της συσκευής σου) σύνδεσης σε (ανύπαρκτο) 3G δίκτυο ;

Η συσκευή σου συνδέεται στο "βέλτιστο δίκτυο", δηλαδή προτιμάς να μην έχεις καθόλου σύνδεση DATA από το να συνδέεσαι με EDGE ή GPRS όπου έτσι κι αλλιώς ΔΕΝ μπορείς να συνδεθείς σε 3G δίκτυο ;

Edited by dbekia
Link to comment
Share on other sites

το έχω κάνει αλλά όταν επιλέγω 3G αυτό ουσιαστικά επιλέγει αυτόματα 3G ή GPRS ή EDGE, εγώ θέλω μόνο 3G. Να μην επιλέγει από μόνο του.

 

μα αμα δεν εχει 3G καλυψη καποια δεδομενη χρονικη στιγμη, πως να το επιλεξει?:) δε νομιζω πως γινεται αυτο που λες... κι αν γινοταν, με το δικτυο που υπαρχει στην Ελλαδα, τοτε απειρες φορες θα βρισκοσουν εκτος καλυψης...

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω τι θέλω ακριβώς, Όταν είμαι σε κάποιο σημείο και έχει 2/5 3G και 5/5 GPRS δεν θέλω να παίρνει πρωτοβουλία το τηλέφωνο και να επιλέγει GPRS όπως κάνει αλλά να επιλέγει 3G έστω και με 1/5 σήμα. Γιατί 1/5 3G σημαίνει ότι μπορώ να μπω σε όποια σελίδα θέλω, να ακούσω online ραδιόφωνο, τηλεόραση κτλ., με το GPRS και 5/5 να έχει ούτε msn δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω (που λέει ο λόγος).

Στο X10 mini είχα την επιλογή δικτύου όπως και σε πολλά άλλα τηλέφωνα που είχα.

Είμαι στο σπίτι μου και μπαίνω να δω μια σελίδα πατάω 1-2 link όλα καλά και ξαφνικά γυρνάει σε GPRS και τεεελος, θέλω 5 λεπτά ανά σελίδα μετά.

Όσον αφορά την μπαταρία που αναφέρει ο φίλος πιο πάνω δεν με ενδιαφέρει, έχω πρόσβαση σε ρεύμα οπότε δεν αποτελεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

μολις τωρα ολοκληρωσα την αγορα μιας καταπληκτικης, για τις δικες μου αναγκες, εφαρμογης μεσω cydia! προκειται για το photoalbums+ το οποιο ενσωματωνεται πληρως και απροβληματιστα απ οσο ειδα, στη native εφαρμογη και σου δινει τη δυνατοτητα να δημιουργεις φακελους και να μεταφερεις φωτογραφιες και βιντεο, ωστε να ειναι ταξινομημενα! ειναι κατι που ελειπε απο το μηλο θεωρω!:happy::happy::happy:

 

EDIT: υπαρχει καποιο tweak η κατι αντιστοιχο μεσω cydia, που να ενσωματωνεται στη native εφαρμογη και να κανει ζουμ στο βιντεο πριν η κατα τη διαρκεια μιας εγγραφης?

Edited by eirhnh_k

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Είμαι κάτοχος ενός 3GS και το έκανα πρόσφατα JB (4.3.3 – redsnow). Έχω διαβάσει αρκετά forum και κάπου έχω χάσει το τόπι σε ό,τι αφορά το backup procedure πριν από πιθανό update σε νέο firmware και restore του iphone (set up as new). Γνωρίζω ότι υπάρχουν κάποια app που κάνουν πιο εύκολη αυτή τη διαδικασία αλλά δεν είμαι σίγουρος πιο ακριβώς την εκτελεί σωστά ή αν πρέπει να γίνει συνδυασμός αυτών για να είναι ολοκληρωμένο το restore.

 

Ας υποθέσουμε ότι επιθυμούμε να κάνουμε backup/restore τα cydia packages, game saves, contacts, calendar, sms etc., ποιο ή ποια app είναι καλά για αυτή τη δουλειά;

Από τα app που αναφέρω ποιος ο καλύτερος δυνατός συνδυασμός;

 

1. PkgBackup

2. Appbackup

3. Aptbackup

4. Chronus

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ας υποθέσουμε ότι επιθυμούμε να κάνουμε backup/restore τα cydia packages, game saves, contacts, calendar, sms etc., ποιο ή ποια app είναι καλά για αυτή τη δουλειά;

Από τα app που αναφέρω ποιος ο καλύτερος δυνατός συνδυασμός;

 

1. PkgBackup

2. Appbackup

3. Aptbackup

4. Chronus

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αν και δεν τα χρησιμοποιω αφου έχω ελάχιστα cydia tweaks, το Pkgbackup θεωρείται πολυ καλο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Από αυτό το tutorial -> http://www.iphonehacks.com/2010/03/how-to-backup-restore-jailbreak-iphone-apps.html νομίζω ότι το PkGBackup κάνει καλή δουλεία.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αναρωτιέμαι αν το Pkgbackup κάνει όλη τη δουλειά, ή πρέπει να συνοδεύεται με κάποιο πρόγραμμα από αυτά που ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αναρωτιέμαι αν το Pkgbackup κάνει όλη τη δουλειά, ή πρέπει να συνοδεύεται με κάποιο πρόγραμμα από αυτά που ανέφερα.

 

Τσάμπα λεφτά ! Κ μιλάω πάντα για την εμπορική έκδοση της συσκευής,μιας κ η σπσμενη δεν δουλεύει όταν την χρειαστείς για restore.

Πολλοί χρήστες γκρινιάζουν για την συγκεκριμένη,για αδυναμία σωστού κ ολοκληρωμένου restore...

 

Εγω το έχω αγορασμενο Απο τις πρώτες εκδόσεις του,αλλα πάντα οπότε το χρειάστηκα,ποτε δεν έκανε σωστο restore..

Set up as knew λοιπόν κ όλα ένα - ένα απο την αρχή είναι η Μονή κ πιο αξιόπιστη λύση για μένα.

 

 

Written from the best iPhone 4G 32g via Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

@zaharakis

 

Έχεις δοκιμάσει κάποιο από τα άλλα προγράμματα;

 

2. Appbackup

3. Aptbackup

4. Chronus

 

Όλα κατα καιρούς...το μόνο καλο για μένα κ το πιο αξιόπιστο είναι η λύση των screenshots!

"φωτογραφιζω" Κάθε tweak απο cydia κ όσες εφαρμογές έχουν πολύπλοκες ρυθμίσεις (πχ lockinfo)ώστε να μην παιδευομαι κ τα ψάχνω απο την αρχη..

Ούτως η άλλως πάντα,οπότε χρειαστει,στηνω as knew κ περνάω κάθε tweak ξεχωριστά,ώστε να ξέρω τι είναι αυτο που δουλεύει η όχι στην νέα έκδοση ios που έχω περάσει.

Έτσι έχω πάντα ένα πολυ λειτουργικό κ καλα στημένο χωρίς προβλήματα τηλέφωνο:)

 

Ο αντικαταστάτης των screenshots είναι το νέο app info που στέλνεις μια αναλυτικοτατη λίστα στο μειλ σου απο κάθε source/cydia tweak k iTunes app υπάρχει μέσα στο τηλ σου. Πολυ έξυπνο κ απλο!

 

 

Written from the best iPhone 4G 32g via Tapatalk

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Το Appinfo το έχω κατεβάσει ήδη και νομίζω πως θα με καλύψει με τα export list που βγάζει. Για sms, contacts, calendar etc. αν πάρω ένα backup όλο το /Users/Library (using SSH) θα είμαι οκ λογικά ε; Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.
Link to comment
Share on other sites

εκανα jb το κινητο μου. ειμαι σχετικα νεος στο iphone. ηξερα οτι υπηρχε ενα προγραμμα το installous που εκανε την δουλεια του appstore. υπαρχει ακομα; πηγα να το βαλω απο cydia.hackulo.us αλλα το source μου εβγαλε μηνυμα οτι η κοινοτητα το κρινει αναξιοπιστο. οποτε δεν το εβαλα και κοιταω να βαζω πακετα απο το search των resources.

 

υπαρχει και αν ναι ειναι ασφαλες;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν δουλεύει το cydia, εξαφανίστηκαν όλα τα packages και μου βγάζει συνέχεια error. Υπάρχει περίπτωση να το επαναφερω χωρίς να κάνω jb ξανά ;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
η τελεταία έκδοση λογισμικού του μηλόφωνου4 γίνεται κανονικά jb? *δεν έχει θέμα όταν το κλείνεις κλπ?

 

Ναι γίνεται untetherd JB στην 4.3.3

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Το lockinfo, ξερετε αν καταναλωνει πολυ μπαταρια?

 

σιγουρα τραβαει πορους,αρα κ ενεργεια,αλλα οχι τοσο ωστε να σε κανει να προβληματιζεσαι αν θα το εχεις η οχι,στην συσκευη σου..

 

εγω το θεωρω must have κ ειναι παντα στα μηλα μου :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα τραβαει πορους,αρα κ ενεργεια,αλλα οχι τοσο ωστε να σε κανει να προβληματιζεσαι αν θα το εχεις η οχι,στην συσκευη σου..

 

εγω το θεωρω must have κ ειναι παντα στα μηλα μου :)

 

++++++

To Lockinfo είναι ίσως ότι πιο χρήσιμο για το ιphone μου!

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...