Jump to content

Ώρες κοινής ησυχίας και σεβασμός - Ηχορρύπανση


aggelopas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ δεν μιλάω για ηχεια υπολογιστή ασφαλώς. Μιλω να ακουγεται η μουσική με τετοια ένταση, που να ακούγεται λες και τα 'χεις τερμα στο δωματιο σου. Και αν ειναι και χάραμα, άστα να πάνε.

Οσο για τα "βλαμμένα της γειτονισας" υποθέτω πως λογικά δεν θα πρεπει να τρεχουν και να φωνάζουν στη μια το βράδυ. Απλά ίσως η ανοχή μας στα παιδιά, να πρεπει να ειναι λίγο μεγαλύτερη απο αυτη που έχουμε στα ενήλικα ατομα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

astarti εχεις τεντες?

 

Όχι. Γιατί?

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

γιατι αν ειχες κα8ε φορα που απλωνεις 8α επρεπε να τις κατεβαζεις.ετσι και τα ρουχα προστατευεις και η απο πανω δε μπορει να απλωσει γιατι 8α λερωσει την μπουγαδα της..

αν της εχεις κανει παρατηρηση και δε διορθω8ηκε τοτε την επομενη φορα που 8α δεις να απλωνει σεντονια η κουρτινες κατεβασε την τεντα!και ας τολμησει μετα να πει κατι...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αλλά δυστυχώς δεν έχω. Αλλά της ετοιμάζω άλλο τώρα.... Όταν απλώνει εκείνη π.χ. σεντόνια, δεν μπορεί να τα διπλώσει με συνέπεια να φτάνουν μέχρι το μπαλκόνι μου. Ε, την επόμενη φορά μάλλον η μαρμελάδα βύσσινο θα γίνει διακοσμητική στα σεντόνια της.:p

Το θέμα είναι ότι η τύπισσα πέρα από το ότι είναι απροσάρμοστη, νομίζει ότι είναι το αφεντικό.Α, και μια φορά είχα φύγει τρέχοντας από τη δουλειά γιατί με ειδοποίησαν ότι είχε πλημμυρίσει το σπίτι και τελικά αποδείχθηκε ότι έκανε και φάρσα η κυρία! Το άτομο δεν παίζεται!:mad:

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

οταν διαβασα για την μαρμελαδα σκεφτηκα πως γινεσαι κακια...

αλλα μετα που διαβασα και για την "φαρσα" το ξανασκεφτηκα και λεω να σου κανω δωρο 5-6 βαζακια σπιτικη...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Α, και μια φορά είχα φύγει τρέχοντας από τη δουλειά γιατί με ειδοποίησαν ότι είχε πλημμυρίσει το σπίτι και τελικά αποδείχθηκε ότι έκανε και φάρσα η κυρία!

 

Το τσέκαρες πως ήταν αυτή που έκανε τη φάρσα? Τραβηγμένο μου φαινεται. Αν όμως ήταν όντως αυτή, τότε προσεξε το γιατί έχει εμμονή μαζί σου. Αυτο που έκανε περναει τα όρια και πρεπει μάλλον να εισαι προσεκτική απέναντι της.;)

Link to comment
Share on other sites

Το επιβεβαίωσα μετά και το παραδέχθηκε και η ίδια και δήλωσε πως της ανέφεραν από το υπόγειο ότι και καλά έσταζαν νερά από κάπου.

Δυστυχώς τα κάνει σε όλους αυτά. Και η σπιτονοικοκυρά μου που έμενε πριν από εμένα εδώ τα ίδια σκηνικά είχε με εκείνη. Απλά, έχω δεχθεί ότι είναι παράλογη. Αλλά παρόλ' αυτά θεωρώ ότι έχω κάνει μεγάλη υπομονή γιατί πολύ απλά θέλω να αποφεύγω τις φασαρίες. Ε, μετά όμως δεν φταίω εγώ να αποτυπώνω μεθόδους της Σωσώς από τα εγκλήματα?! ;)

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απο τον κακο γείτονα! Ασε, ειμαι καμμένη και ξερω.

Και να σου πω ποιο ειναι το χειρότερο? Οτι ενώ εσένα, εμένα, οποιονδήποτε νορμάλ άνθρωπο οι καυγάδες και αυτές οι καταστασεις τον καταρρακώνουν, κατι τετοιους τους θρέφουν. Λες και παιρνουν ζωή απο καυγάδες και αψιμαχίες.

Τουλάχιστον έχεις την εναλλακτική, κάποτε, να σηκωθεις να φύγεις. Εμας που ειναι δικό μας??:(

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν έχεις άδικο.

Αλλά να σου πω την αλήθεια πιο πολύ με ενοχλεί η τύπισσα που κάθε μέρα χιλιοβρίζει το παιδί της. Για την άλλη λέω "δεν βαριέσαι,είναι και κάποιας ηλικίας δικαιολογείται μια μαλάκυνση", αλλά για τη μαμά δεν μπορώ να το δεχτώ. Ήμουν έτοιμη προχθές να της πω καμιά κουβέντα, αλλά βγαίνω έξω και βλέπω ότι είναι πάλι έγγυος...οπότε :X .

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Καλά κανεις. Ισως λόγω εγκυμοσύνης να ειναι με σπασμένα νεύρα. Θα βγω off topic, αλλα θα σου πω κάτι που ειχα διαβασει (σε μια ταινια μάλλον): οι πιο ακατάλληλοι άνθρωποι για να γινουν γονεις, ειναι οι ..γονεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λόγω εγκυμοσύνης...:confused: Από την αρχή έβγαζε τα απωθημένα της στο μικρό, που δεν ήταν ακόμη έγκυος στο 2ο.

Θα συνεχίσω λίγο off topic, αλλά δεν γίνεται να έχεις παράπονα από τον άντρα και να ξεσπάς σε ένα 2χρονο παιδάκι και του τα χώνεις για όλα. Λίγη υπευθυνότητα αν μη τι άλλο! Απλά στεναχωριεμαι γιατί υποψιάζομαι πως θα γίνει το παιδάκι αυτό όταν μεγαλώσει, το οποίο σίγουρα θα παίζει ξύλο κάθε μέρα στο σχολείο.:(

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω την περιπτωση μου.

 

Μένω στον 1ο όροφο πολυκατοικίας στη Θεσσαλονίκη. Από πάνω μου οροφοδιαμερίσματα, απο δίπλα μου ενα μικρό διαμέρισμα που μένει ένας παππούς μόνος του.

 

-Οι από πάνω είναι ένα ζευγάρι ψυχιάτρων, με 2 μικρά. Δεν χρειάστηκε ποτέ να τους κάνω παρατήρηση μόνοι τους :shock: οι άνθρωποι με βρήκαν και μου ζήτησαν συγγνώμη για τυχόν φασαρίες που κάνουν τα μικρά!

 

-Απο κάτω μου, έχω χασάπικο! (κυριολεκτικά) Χτυπάει ο χασάπης με το μπαλτά και τρέμει όλο το πάτωμα και ας είναι ολοκαινουρια η οικοδομή.

Τι να τον πω τον άνθρωπο; Μην κανεις τη δουλειά σου; Απ' ότι είδα έβαλε λάστιχα κάτω από τον πάγκο που βαράει αλλα δεν κανουν και πολλη δουλειά.

 

-Από δίπλα ο παππούς είναι άλλη φάση. Έχει μια πολύ τσιριχτή φωνή, ειλικρινά με πονάει το κεφάλι όταν τον ακούω. Παρ' ότι μένει μόνος του, έχει την τάση να μονολογεί και να βρίζει χριστοπαναγίες έτσι στα καλά καθούμενα.

 

Δεν φτάνει μόνο αυτό! Μέχρι πριν κάποιο καιρό ΚΑΘΕ μεσημέρι έβαζε το Chiculata (!!!) 80 χρονών άνθρωπος, στη διαπασών παρακαλώ, και μια αλλη σπαστική μλκια Crazy frog νομιζω λεγεται! Μέχρι τις 4 ήταν στάνταρ! Και το κορυφαίο, άνοιγε την πόρτα από το διαμέρισμά του με τη μουσική στο φουλ και καθόταν στο κατώφλι της πόρτας! Έλεος δηλαδη.

 

Να μην μιλήσω για το κλασσικό, την τηλεόραση στο φούλ κάθε βράδυ.

Έχω μπεί πολλές φορές στον πειρασμό να του χτυπήσω την πόρτα και να του κάνω παρατήρηση, σε ήπιο η μη ύφος, αλλά σέβομαι την ηλικία του.

 

-Αυτό που δέν παλεύεται με τίποτα, ιδίως αυτές τις μέρες είναι τα ανεγκέφαλα με του κάθε είδους δίκυκλα που καθε 1 από αυτά κάνει όσο θόρυβο όσο μια νταλίκα σε full throttle, καθώς και οι κάθε λογής κάγκουρες που έχουν τη γκόμενα δίπλα και είτε παίρνουν φόρα από την μία άκρη του δρόμου και τρέχουν με υπερβολική ταχύτητα και θόρυβο μέσα στα στενά της γειτονιάς, αδιαφορώντας για όποιον έχει την ατυχία να μοιράζεται το δρόμο μαζί τους εκείνη τη στιγμή, καθώς και οι κάγκουρες που έχουν βάλει ενα subwoofer και έναν ενισχυτή στο αμάξι και έχουν ξεχάσει την ένταση στο φουλ.

 

Βέβαια υπάρχουν και οι πιό θρασείς ακόμα, οι οποίοι κάνουν χειρόφρενα (!!!) στις στενές στροφές στην γειτονιά!

 

Κι όλα αυτά, υπό την ανοχή των αστυνομικών του τμήματος που βρίσκεται στον ίδιο δρόμο στα 150 μέτρα από το σπίτι μου (αδύνατον να μην τους βλέπουν/ακουν).

 

-Και το νέο φρούτο της εποχής: Κάθε μεσημέρι μαζί με τους γύφτους, έχουμε τώρα και τις πολιτικές διαφημίσεις the gypsy way: Αυτοκίνητα με ντουντούκες όλο το μεσημέρι να φωνάζουν : "Αγαπητέ πολίτη, αγαπητή πολίτισσα...μπλα μπλα μπλα...ψηφίστε τον τάδε"

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές του πόστ μου!

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

αν αγοραζες στον παππου ενα ακουστικο βαρηκοιας μηπως 8α περιοριζονταν τα προβληματα σου??
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

χεχε... λες; Δεν το νομίζω! Ο άνθρωπος πρέπει να έχει πρόβλημα με τα μυαλά, βλέπε γεροντική άνοια, τι να τον κάνεις;

 

Άσε που ο παππούς είναι το μικρότερο από τα προβλήματά μου... τον τελευταίο καιρό ή αυτός έχει ηρεμήσει, η εγώ δεν ακούω καλά! :p

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το θεμα των θορυβων ρε παιδια ομως φταιει και οτι στην Ελλαδα υποθετω, λιγες πολυκατοικιες εχουνε ηχομονωση λες και εχει ξεχαστει αυτο και τις κατασκευαζουν λες και φτιαχνουν ενα σπιτι με τα lego τους, οταν λεμε ηχομονωση, εννοουμε αν εχεις κλειστα τα τζαμια και τις πορτες να μην ακουγετε τιποτα απολυτως, μηπως ειναι καιρος να το σκεφτουμε και αυτο? ειναι μια αιτια πιστευω
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο. Η κρεββατοκάμαρα μου ειναι μεσοτοιχια με το μπανιο του διπλανου. Λοιπον οποτε πάει στην τουαλέτα ακουω ακριβώς ποτε αρχιζει και ποτε τελειώνει, μη σας πω τι :p . Ειδικά το βράδυ, αστα να πανε ειναι! Παρακαλάω μη πινει μπυρες και τον πιασει συχνουρία!:lol:
Link to comment
Share on other sites

ωχ κατάλαβα :p

κατάλαβα δηλαδή τι θα ακούγεται όταν τρώω όσπρια,συγκεκριμένα φασόλια γίγαντες :p

εγώ τι να πώ που κάθε βράδυ το καλοκαίρι ένας απο τους διπλανούς κοιμάται έξω και δυστυχώς ροχαλίζει :(

αλλα εντάξει τώρα με τα κρύα(σε λίγο δλδ)δεν θα κοιμάται+οτι θα κλείνω μπαλκονόπαρτες.Προχθες είχαν καθήσει 2 παιδιά(αυτοι οι διπλανοί)στις 1 ώρα το βράδυ και έπεζαν τάβλι και χτυπούσαν τα πούλια δυνατά.

Και αν το ξανακάνουν μου φένεται θα βάλω ένα ράδιο με σπαστική μουσική(όπερα :p)και θα το βάλω μακρυά ώστε να μην μπορούν να το πιάσουν και αν θέλει να με κάνει παρατήρηση :lol: :P

Link to comment
Share on other sites

To τάβλι και τα πούλια όπως τα κοπανάνε ειναι ο,τι χειρότερο. Εχουμε ένα ζευγάρι ηλικιωμένων που βγαινουν το καλοκαίρι μεσημερι στο μπαλκονι, στηνουν το ταβλι και αρχίζουν.

Αλλά το εξωφρενικό ειναι πως έτσι και κανει καποιος φασαρία το βραδυ, βγαινει ο αντρας και κανει παρατηρηση. Υπουλα το κανει, στα σκοτεινα φωνάζει διάφορες ρατσιστικές βρωμιές, νομίζοντας οτι δεν τον βλέπει κανεις.:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ εμεις ακουμε το ασανσερ συνεχεια λες και το χουμε σπιτι μας και ο κοσμος, βγαινει ολος απο μας για να παει σπιτι του η να κατεβει σκεφτομαι να ανοιξω μια τρυπα στον τοιχο, μιας που ειναι ακριβως διπλα να μην ανοιγω την εξωπορτα να μπαινω κατευθειαν
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο. Η κρεββατοκάμαρα μου ειναι μεσοτοιχια με το μπανιο του διπλανου. Λοιπον οποτε πάει στην τουαλέτα ακουω ακριβώς ποτε αρχιζει και ποτε τελειώνει, μη σας πω τι :p . Ειδικά το βράδυ, αστα να πανε ειναι! Παρακαλάω μη πινει μπυρες και τον πιασει συχνουρία!:lol:

 

:lol: :lol: :lol: Τουλάχιστον, του εύχεσαι "με τις υγείες του"????:p

 

Βλέπω όλοι έχουμε να πούμε από κάτι πάντως! Ταλαιπωρημένοι κάτοικοι των μεγαλουπόλεων....:(

"Ακόμα κι όταν θα νομίζεις

πως μου πήρες την ψυχή, θα σε καίω.

Κι όταν ακόμη θα νομίζεις

πως για πάντα έχω χαθεί, θα ανατέλλω..."

Link to comment
Share on other sites

Βρε μια μονοκατοικία μας σώζει και σε καλό προάστιο. :D Αλλά που... :(

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

λες τοτε να ηρεμησεις?δε νομιζω

και οι μονοκατοικιες εχουν προβληματα

οχι μου πεταξαν σκουπιδια στην αυλη,οχι μπαινουν αλβανοι και κοιμουνται στις σκαλες...και ποσα αλλα....

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Είπα «σε καλό προάστιο» (καμιά Εκάλη, κανά Π. Ψυχικό, φτηνά πράγματα :p). Εκεί, λογικά, δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα. Άντε το πολύ να σε ενοχλήσει κανάς μπράβος celebrity να πας σπίτι σου... :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Βρε μια μονοκατοικία μας σώζει και σε καλό προάστιο. :D Αλλά που... :(

Ουτε εκει βρισκεις ησυχια.Ενας ξαδελφος μου ζει στον Διονυσο αρκετα ψηλα.Λοιπον η διπλανη εχει 14! σκυλια και οταν γαβγιζουν ολα μαζι σου σπανε τα τυμπανα.Ο απεναντι δε κανει παρυ στον κηπο του σχεδον 2 φορες το μηνα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...