Jump to content

[Υπηρεσία] MobileMe


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς με το mobile me να κάνεις συγχρονισμό μεταξύ παλιού υπολογιστή και νέου .....και όσων άλλων υπολογιστών δουλεύεις στο σπίτι στην δουλειά ή αλλού.

 

Μπορείς επίσης να εξάγεις σε ξεχωριστά αρχεία τις επαφες , το ημερολόγιο και όλα τα άλλα από το outlook και τα αρχειάκια να τα κάνεις εισαγωγή στα αντίστοιχα προγράμματα του imac. Πιο χρονοβόρα διαδικασία και πιθανόν να προκείψει μια ασυμβατότητα με τους ελληνικούς χαρακτήρες του outlook. Αλλά αυτό λύνετε με κάποιους τρόπους.

 

Πιο απλό και εύκολο είναι το mobile me αν έχεις δε και iphone τότε είσαι παντού και πάντα συγχρονισμένος με όλα !!!!!!

peterv
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. το μόνο που φοβάμαι είναι ότι επιδή το outlook ειναι του 2002 να μην είναι συμβατό με το mobileme! για να δούμε..
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να εγγραφείς στο mobileme και να το χρησιμοποιήσεις για 60 μέρες δωρεάν.

Κάνε ενα test drive και δες εαν σ'εξυπηρετεί

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δυστυχως η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι στο iDisk στο MacOS x είναι πρακτικά άχρηστο λόγω μηδαμινης αξιοπιστίας.

 

Συνεχώς ανα καιρούς μου λέει "iDisk not in sync" και αναγκαζομαι να κάνω sync reset η οποία διαδικασία παίρνει ωρα και χανω ολα μου τα τοπικά αρχεία.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι στο iDisk στο MacOS x είναι πρακτικά άχρηστο λόγω μηδαμινης αξιοπιστίας.

 

Συνεχώς ανα καιρούς μου λέει "iDisk not in sync" και αναγκαζομαι να κάνω sync reset η οποία διαδικασία παίρνει ωρα και χανω ολα μου τα τοπικά αρχεία.

 

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με το iDisk ...

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με το iDisk ...

 

Δυστυχώς η αξιοπιστία μιας υπηρεσίας καθορίζεται μονο από αυτούς που έχουν πρόβλημα και όχι από αυτους που δεν έχουν (κάτι σαν το iPhone 4 ενα πράγμα) :)

 

Αναξιοπιστία φουλ. Πλέον τελείως άχρηστο, καθε μέρα κάνω reset. Και με ενα βασικό googleάρισμα βλέπω ότι πολλοι έχουν αυτό το προβλημα και λύση δεν υπάρχει.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

9Απορώ που την βρίσκεται την αναξιοπιστία. Χρησιμοποιώ πάνω από 2 χρόνια το mobile me και τα συναμαρτούντα (idisk, gallery) και δεν μου έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα τόσο στο Mac όσο και στο iphone. Κρατάω ραντεβού της δουλειάς, φωτογραφίες, αρχεία εργασιών που κάνω τηλέφωνα και πολλά άλλα χωρίς ποτέ κανένα πρόβλημα.

Έχει τις ατέλειές του αλλά νομίζω τα λεφτά του τα αξίζει με το παραπάνω.

 

(Υ.Γ. δεν πληρώνομαι από την apple αλλά εξοργίζομαι να βγάζουν άχρηστη μια υπηρεσία έτσι επιπόλαια και αβίαστα ...... γενικεύοντας και κάνοντας κανόνα την προσωπική τους εμπειρία. "Αφού συνέβη σε εμένα τότε ......... έτσι είναι για όλους...." ).

Edited by peterv
peterv
Link to comment
Share on other sites

Oύτε εγώ έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

 

Μια ερώτηση: Πώς μπορούμε να προσθέσουμε έγγραφα/εικόνες/αρχεία στο iDisk από το iPhone/iPad? Η επίσημη εφαρμογή δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο και αυτό είναι πολύ μεγάλο μειονέκτημα.

 

Βρήκα έναν έμμεσο τρόπο από το Good Reader να περνάω αρχεία στο iDisk αλλά δεν είναι και τόσο βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορούμε να προσθέσουμε έγγραφα/εικόνες/αρχεία στο iDisk από το iPhone/iPad? Η επίσημη εφαρμογή δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο και αυτό είναι πολύ μεγάλο μειονέκτημα.

 

Βρήκα έναν έμμεσο τρόπο από το Good Reader να περνάω αρχεία στο iDisk αλλά δεν είναι και τόσο βολικό.

 

Εγώ δεν περνάω αρχεία απευθείας από το iphone τα έχω όλα φορτωμένα στο mobileme από το MAC και τα χειρίζομαι από εκεί (είναι για εμένα ο εικονικός μου σέρβερ). Αν θέλω να δουλέψω κάποιο αρχείο (κυρίως σε word) από το idisk το στέλνω μεσω mail στον εαυτό μου το αντιγράφω στο quickoffice το επεξεργάζομαι εκεί και το στέλνω στον υπολογιστή μου ενημερωμένο. Γενικά όμως είναι βαβούρα, προτιμώ επεξεργασία στον υπολογιστή λόγο "στραβομάρας" από το να βγάζω τα μάτια μου στο τηλέφωνο.

 

Υ.Γ. (στο τελευταίο iphone δεν έχω κάνεi jailbreak το ενημερώνω κανονικά με τα update του , όπότε δεν παίζουν σε εμένα εναλλακτικές λύσεις από Cydia. Εχω βαρεθεί να το σπάω κάθε φορά που βγαίνει καινούργια version και επιπλέον γλυτώνω από διάφορες επιπλοκές)

peterv
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς το στέλνεις στον υπολογιστή σου?

 

Γενικά και γω δεν εναφέρομαι σε jailbroken συσκευή. Είναι μειονέκτημα όμως αφού ούτε καν το Pages στο iPad δεν στέλνει στο iDisk.

Link to comment
Share on other sites

Το διορθωμένο έγγραφο με το quickoffice το στέλνω πάλι με mail στον υπολογιστή μου και από εκεί το ανεβάζω ενημερωμένο στο mobile me .

 

Πάντως επεξεργασία με το iphone αρχείων του idisk είναι δυνατή, αλλά γενικά δεν την προτιμώ, νιώθω ότι είναι στριμωγμένα τα μενού στο quickoffice , η διαδικασίες με τα mail, μικρά τα γράμματα, δεν με βολεύει και τόσο. Πρακτικά κρατάω σημειώσεις στο notes ή ακόμα καλύτερα φωνητικές και κάνω ότι αλλαγές θέλω από τον υπολογιστή μου το βράδυ απλά και εύκολα.

 

Οτι είναι μειονέκτημα δεν χωρά αμφιβολία, γιαυτό και ετοιμάζουν το ilife για το iphone, το αντίστοιχο δηλαδή quickoffice. Τα κλειδώματα της apple μας ταλαιπωρούν και δεν καταλαβαίνω και τον λόγο. Μάλλον χάνουν σε εκτίμηση με αυτή την πολιτική που ακολουθούν.

peterv
Link to comment
Share on other sites

Το διορθωμένο έγγραφο με το quickoffice το στέλνω πάλι με mail στον υπολογιστή μου και από εκεί το ανεβάζω ενημερωμένο στο mobile me .

Αφού το quickoffice βλέπει απευθείας το iDisk...

Link to comment
Share on other sites

Αφού το quickoffice βλέπει απευθείας το iDisk...

 

Ακριβώς. Πιστεύω ότι ο καλύτερος τρόπος να διαχειριστεις online αρχεία είναι το iDisk - το βλέπει μια πληθώρα εφαρμογών όπως QuickOffice, AirSharing..

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είπα να δοκιμάσω την trial version.

έχω linux και δεν μπορώ να κάνω upload στο idisk είτε από google chrome είτε από firefox. Λέει there was an error uploading this file. Δοκίμασα πολλά files είτε εικόνες είτε pdf. Δεν εχω βάλει την εφαρμογή ακόμα στο ipad γιατί δεν το έχω μαζί μου. Θέλει κάποιο activation??? Πάντως για online αρχεία το καλύτερο είναι το dropbox περίμενα να δω τι λέει το idisk αλλά δεν με αφήνει να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω την trial version.

έχω linux και δεν μπορώ να κάνω upload στο idisk είτε από google chrome είτε από firefox. Λέει there was an error uploading this file. Δοκίμασα πολλά files είτε εικόνες είτε pdf. Δεν εχω βάλει την εφαρμογή ακόμα στο ipad γιατί δεν το έχω μαζί μου. Θέλει κάποιο activation??? Πάντως για online αρχεία το καλύτερο είναι το dropbox περίμενα να δω τι λέει το idisk αλλά δεν με αφήνει να το δω.

 

Έχω την εντύπωση ότι για το ανέβασμα των αρχείων χρησιμοποιείται flash. Κοιτα μήπως είναι εκεί το πρόβλημα σου...

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι για το ανέβασμα των αρχείων χρησιμοποιείται flash. Κοιτα μήπως είναι εκεί το πρόβλημα σου...

 

Δεν χρησιμοποιειται αν και εχω flash. Επίσης εχω κάνει mount το idisk και το βλέπω από file managers, ανεβάζω μερικά αρχεία, τα βλέπω από το me.com και μετά από μερικά seconds, ούτε ένα λεπτό, σβήνονται αυτόματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα!Μ''ενδιαφέρει κ εμένα το mobile me,όχι όμως για να το χρησιμοποιήσω για το συγχρονισμό του iphone με το pc,αλλά για την εφαρμογή "find my iphone".Γιατί όπως λέει (αν κατάλαβα σωστά) πρέπει πρώτα να κάνεις λογαριασμό στο mobile me για να χρησιμοποιήσεις το find my iphone.Αξίζει τελικά γι'αυτό το λόγο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μ''ενδιαφέρει κ εμένα το mobile me,όχι όμως για να το χρησιμοποιήσω για το συγχρονισμό του iphone με το pc,αλλά για την εφαρμογή "find my iphone".Γιατί όπως λέει (αν κατάλαβα σωστά) πρέπει πρώτα να κάνεις λογαριασμό στο mobile me για να χρησιμοποιήσεις το find my iphone.Αξίζει τελικά γι'αυτό το λόγο?

 

Το FindMyiphone είναι super cool αλλα πρέπει να έχεις διαρκώς push on και συνίσταται να προστατευεις τη συσκευή με κωδικο.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Ξέρει μήπως κανείς, αν υπάρχει για το 3GS κάποια εφαρμογή όπως το Advanced Call Manager για τα Cymbian, με την οποία να μπορείς να ελέγχεις ποιες από τις κλήσεις που δέχεσαι θα γίνονται αποδεκτές; Και για να γίνω πιο σαφής:

α. Όταν είσαι στο εξωτερικό π.χ., που η περιαγωγή χρεώνεται, να μπορείς να δέχεσαι κλήσεις ΜΟΝΟ από τις αποθηκευμένες επαφές σου, ή

β. Να απορρίπτονται μόνιμα οι κλήσεις με απόκρυψη καλούντος (οι οποίες συνήθως είναι από τράπεζες για να σου σπάσουν ... τα "φρύδια"), καθώς και λοιπά παρόμοια χρήσιμα καλούδια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Γράφτηκα σήμερα για δοκιμαστική χρήση δύο μηνών και με χρέωσε αμέσως 2,40 ευρώ στην κάρτα μου. Ξέρεις κανείς για πιο λόγο έγινε αυτό; Δεν είναι δωρεάν για 2 μήνες υποτίθεται;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δωρεαν ειναι για 2 μηνες. 2.40 σε χρέωσε αν δεν ήταν δωρεάν θα σε χρεωνε 78 ευρώ που είναι η συνδρομή του.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

H, όχι και τόσο δημοφιλής υπηρεσία της Apple MobileMe, ετοιμάζεται να κατεβάσει ρολά. Η εταιρεία ξεκίνησε να στέλνει μηνύματα στους subscribers της υπηρεσίας της ενημερώνοντας τους πως μετά το πέρας της 30ης του Ιουνίου το MobileMe δεν θα υπάρχει πλέον.

 

Ως εκ τούτου λοιπόν οι συνδρομητές καλούνται να μεταβούν στην υπηρεσία που προσφέρει η Apple εδώ και λίγους μήνες, το iCloud.

 

Source: http://www.gadgeta.me/?p=694

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...