Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6600 Slide


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Technical specifications

 

http://nds3.nokia.com/pressphotos/public/global/devices/6600s/6600s02__lowres.jpg

Key features

 

* Enjoy a compact, well-proportioned design with smooth surfaces, exclusive materials, and a high-quality slider.

* Capture images and video with a 3.2 megapixel camera and admire your work on a 2.2” TFT QVGA display.

* Listen to your music or the radio on the move with a multi-standard music player and an integrated FM radio.

* Share images, videos, or other media with USB-on-the-go, Bluetooth, or GPRS.

* Find your way with Nokia Maps.

* Keep in contact with SMS, MMS, email, and Nokia Xpress Audio Messaging.

 

Operating frequency

Operating frequency

 

* GSM quadband 850/900/1800/1900 MHz

* WCDMA 850/2100 MHz

 

Size

Size

 

* Volume: 55 cc

* Weight: 110 g

* Length: 90 mm

* Width: 45 mm

* Thickness: 14 mm

 

Display

Display

 

* 2.2” TFT QVGA , 320x240 pixels, 16.7 million colours

 

Imaging

Imaging

 

* 3.2 megapixel camera with 8x digital zoom

* Double LED flash

* VGA video recording at 15 fps, and QVGA at 30 fps

 

User interface

User interface

 

* Series 40

 

Context management

Context management

 

* Personal Information Management (PIM)

* Presence Enhanced contacts - OMA IMPS

* Over-The-Air (OTA) provisioning

* Local/remote SyncML data sync

 

Applications

Applications

 

* Nokia Maps

* WidSets

* Mobile Search

* Yahoo! Go

* Windows Live

* Download!

* Calculator

* Converter

* World Clock

* My Nokia phone activation

* Opera Mini

* Presenter

 

Messaging

Messaging

 

* E-mail client with attachments

* Audio messaging

* Instant messaging (AOL/ICQ/Yahoo/MSN)

* OMA MMS 1.3, MMS Conformance 3.0, AMR and SMIL

* Nokia Xpress Audio Messaging: record your own voice message and send it to compatible devices.

 

Entertainment

Entertainment

 

* Video, MP3, eAAC+ and AAC and 64 Polyphonic ring tones

* Music player for MP3, MP4, AAC & eAAC+, MS-Windows Media Audio (WMA)

* 3GPP H.263 playback+ streaming, H.264 and MPG4

* FM radio

 

Other applications

Other applications

 

* Tap commands: mute and reject calls, or silence alarm.

* FOTA (Firmware update Over The Air)

* Active standby

 

Data transfer

Data transfer

 

* GPRS Class B+C, Multi-slot class 32

* EGPRS multislot class 32 (both ways)

 

Connectivity

Connectivity

 

* Bluetooth 2.0

* MicroUSB (charging, headset, data transfer)

 

Browsing

Browsing

 

* WAP 2.0, xHTML browsing over HTTP/TCP/IP stack

* Java™ MIDP 2.0

* Macromedia Flash Lite 3.0

* Opera Mini 4 Browser

 

Memory functions

Memory functions

 

* Up to 20MB user memory

* 512MB microSD card

 

Power management

Power management

Battery Capacity Talk time Standby time

BL-4U 1000 mAh up to 3 hours (GSM)

up to 4 hours (WCDMA) up to 240 hours

Sales package contents

Sales package contents

 

* Nokia 6600 slide

* Nokia Battery BL-4U

* Nokia Charger AC-8

* Nokia Memory Card MU-28

* Nokia microUSB Data Cable CA-101

 

http://europe.nokia.com/A41005070

 

 

Ελληνικα generic product codes :

 

0570237 Magenta

0567251 Black

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εχω παρατηρησει οτι το κινητο μου μολις ειναι σε αναμονη (μαυρη οθονη) και το ακουμπησω καπου λιγο αποτομα (οχι να το πεταξω με δυναμη αλλα να το αφησω κατω σε αποσταση 10 εκατοστων ισως κ λιγοτερο) η οθονη μου βγαζει το ρολοι! Ειναι προβλημα κινητου η εχει κατι σαν αισθητηρα? Πρεπει να το κοιταξω?
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα αισθητήρα με διπλό χτύπημα σε αναμονή βγάζει το ρολόι, με διπλό χτύπημα όταν σε παίρνει κάποιος τηλέφωνο γίνεται αθόρυβο και με εκ νέου διπλό χτύπημα απορρίπτει την κλήση. Απενεργοποιείται απο τις ρυθμίσεις τηλεφώνου άμα θες.
Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα αισθητήρα με διπλό χτύπημα σε αναμονή βγάζει το ρολόι, με διπλό χτύπημα όταν σε παίρνει κάποιος τηλέφωνο γίνεται αθόρυβο και με εκ νέου διπλό χτύπημα απορρίπτει την κλήση. Απενεργοποιείται απο τις ρυθμίσεις τηλεφώνου άμα θες.

 

σε ευχαριστω πολυ, κ εγω νομιζα οτι ειναι προβλημα κινητου.... ουυυυφφφφφφ....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι.

Στο 6600s που εχω,πως μπορω να το ρυμθισω,ετσι ωστε οταν εχω το τηλ ανοικτο και κανω περιηγηση στο μενου του (εκθεση,μνμ,καμερα και οπου αλλου..) εαν αποφασισω να το κλεισω να παει στην κατασταση αναμονησ κ να κλειδωθει κιολας απο μονο του...

Γινεται αυτο??

η θα πρεπει να βγω πρωτα απο το μενου , να το κλεισω κ μετα να περιμενω να κλειδωσει αυτοματα απο μονο του??

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά με ανοιχτό το slide σου κλειδώνει αυτόματα το πληκτρολόγιο.(θα πας ρυθμίσεις-τηλεφώνου-αυτ. κλειδ. πληκ/γιου-απενεργοποιημένο)

Όταν κλείνεις το slide και είσαι σε κατάσταση αναμονής για 4 με 5 δευτερόλεπτα σου βγάζει επιλογή να κλειδώσεις το πληκτρολόγιο, αν εσύ θες ενώ βρίσκεσαι πχ. στα μηνύματα να κλείσεις το slide και να σε πάει σε κατάσταση αναμονής και να κλειδώσει το slide...δεν γίνεται.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

Εχω παρει και γω πριν λιγες μερες το 6600 και μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλο.Αυτο ομως που παρατηρησα ειναι οτι πολλες φορες οταν κανω κατι π.χ. να πειραζω το μενου , μου βγαζει μια ασπρη γραμμη για κλασματα δευτερολεπτου.Το εχει συναντηση κανενας αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,

 

Εχω παρει και γω πριν λιγες μερες το 6600 και μπορω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλο.Αυτο ομως που παρατηρησα ειναι οτι πολλες φορες οταν κανω κατι π.χ. να πειραζω το μενου , μου βγαζει μια ασπρη γραμμη για κλασματα δευτερολεπτου.Το εχει συναντηση κανενας αυτο?

 

Ναι το κανει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά με ανοιχτό το slide σου κλειδώνει αυτόματα το πληκτρολόγιο.(θα πας ρυθμίσεις-τηλεφώνου-αυτ. κλειδ. πληκ/γιου-απενεργοποιημένο)

Όταν κλείνεις το slide και είσαι σε κατάσταση αναμονής για 4 με 5 δευτερόλεπτα σου βγάζει επιλογή να κλειδώσεις το πληκτρολόγιο, αν εσύ θες ενώ βρίσκεσαι πχ. στα μηνύματα να κλείσεις το slide και να σε πάει σε κατάσταση αναμονής και να κλειδώσει το slide...δεν γίνεται.

 

thanks:thanks:

 

τουλαχισστον οταν κλειναμε το slide αν μπορουσε να πηγαινε στην αναμονη θα ητανε καλα...

κριμα..

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιο υπομενού και να είσαι, πάτα το πλήκτρο τερματισμού για να γυρίσεις στην αναμονή. Μετά αν θέλεις, άλλο ένα κλικ και κλείδωσε.
Link to comment
Share on other sites

Και αλλη μια ερωτηση.

Εχω περασει σε ορισμενες επαφες μου μια φωτογραφια.

Πως θα γινει οταν με παιρνουν τηλ η οταν καλω εγω μια επαφη να μου βγαζει τη φωτο σε πληρη οθονη ??

Link to comment
Share on other sites

Χθες αγορασα και εγω το κινητο. Προλαβα να το επεξεργαστω αρκετα απο οτι φαινεται γιατι βρηκα αρκετα ελλατωματα. Το ιδιο κινητο εχει ενας φιλος μου που το αγορασε μια μερα πριν απο μενα και απο το ιδιο καταστημα. Σαν και εμενα εχει και αυτος τα ιδια προβληματα :

 

1) Το πανω μερος το σλιντε εχει αρκετο τζογο. Το κινητο θα μπορουσε να στελνει ανετα σηματα Μορσε :p Με μια φραση : Απαραδεκτη ποιοτητα κατασκευης σλιντε :mad:

 

2)Το μενου εχει καποια καθυστερηση ειδικα στην γρηγορη χρηση του(Αμα καποιος ανοιγει γρηγορα τα μενου κτλ.).

 

3) Το κινητο εχει απο μονο του μεσα ενα flash theme. Οταν καποιος το επιλεξει για ταπετσαρια, το κινητο σε καποια μενου που εμφανιζει κανει σαν να ψιλοκολλαει η οθονη. Και δεν εννοω κολλαει σαν να χανει frame αλλα σαν να κανει νερα το αντιστοιχο μενου που προβαλει :cry:

 

Ειχα να παρω Νοκια απο το καιρο που ειχα το 6233. Γενικα ενω φαινοταν σαν πολυ αξιολογο κινητο τα παραπανω προβληματα δειχνουν το αντιθετο.

Κριμα :(

Link to comment
Share on other sites

Χθες αγορασα και εγω το κινητο. Προλαβα να το επεξεργαστω αρκετα απο οτι φαινεται γιατι βρηκα αρκετα ελλατωματα. Το ιδιο κινητο εχει ενας φιλος μου που το αγορασε μια μερα πριν απο μενα και απο το ιδιο καταστημα. Σαν και εμενα εχει και αυτος τα ιδια προβληματα :

 

1) Το πανω μερος το σλιντε εχει αρκετο τζογο. Το κινητο θα μπορουσε να στελνει ανετα σηματα Μορσε :p Με μια φραση : Απαραδεκτη ποιοτητα κατασκευης σλιντε :mad:

 

2)Το μενου εχει καποια καθυστερηση ειδικα στην γρηγορη χρηση του(Αμα καποιος ανοιγει γρηγορα τα μενου κτλ.).

 

3) Το κινητο εχει απο μονο του μεσα ενα flash theme. Οταν καποιος το επιλεξει για ταπετσαρια, το κινητο σε καποια μενου που εμφανιζει κανει σαν να ψιλοκολλαει η οθονη. Και δεν εννοω κολλαει σαν να χανει frame αλλα σαν να κανει νερα το αντιστοιχο μενου που προβαλει :cry:

 

Ειχα να παρω Νοκια απο το καιρο που ειχα το 6233. Γενικα ενω φαινοταν σαν πολυ αξιολογο κινητο τα παραπανω προβληματα δειχνουν το αντιθετο.

Κριμα :(

 

Επειδή στο δικό μου κινητό αυτά απλώς δεν συμβαίνουν - υπάρχουν, βγάζω το συμπέρασμα ότι κάποιες παρτίδες ήταν προβληματικές, όσον αφορά τουλάχιστον την κατασκευή.

Το κινητό που πήρατε έχει ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

Δυο που ειχα παρει εγω, ενα για δωρο και ενα για μενα, ενα απο πλαισιο και ενα απο κοσμοτε, ειχαν ελληνικους χαρακτηρες. Και τα δυο, ειχαν τα προβληματα που περιεγραψε ο Nipon, + το απαραδεκτο ακουστικο.. Δυστυχως.
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

 

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΤΟΥ 6600 ΚΑΙ ΕΓΩ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΠΟΡΩ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ. ΤΟ ΤΗΛΕΦ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΟ. ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ, ΣΤΗΝ ΟΨΗ & ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ.

ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΤΖΟΓΟ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΕΧΕΙ, ΤΟ ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ΣΤΗΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ (ΜΕ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΝΤΑΣΗ), ΤΟ ΜΕΓΑΦΩΝΟ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΛΑ.

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΟΥΜΕ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦ. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΑΣΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ MUSIC PLAYER. ΕΙΝΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΠΟΥ ΕΠΙ ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΕΧΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΙ PLAYER. ΕΑΝ ΕΣΕΙΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΤΕ ΑΝΟΙΚΤΗ ΑΚΡΟΑΣΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΡΕΥΕΤΕ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΛΑΘΟΣ ΣΥΣΚΕΥΗ. ΓΙΑΥΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΣΤΕΡΕΟΦΩΝΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΤΗΛΕΦ.

ΑΝ ΠΑΛΙ ΨΑΧΝΕΤΕ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ.

 

ΦΙΛΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο δικό μου κινητό αυτά απλώς δεν συμβαίνουν - υπάρχουν, βγάζω το συμπέρασμα ότι κάποιες παρτίδες ήταν προβληματικές, όσον αφορά τουλάχιστον την κατασκευή.

Το κινητό που πήρατε έχει ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο;

 

Ναι ναι το κινητο ειναι κανονικα αγορασμενο απο ελληνικο μαγαζι κινητης τηλεφωνιας.

 

Σχετικα με τις ελλατωματικες παρτιδες ολοι το ξερουμε πως υπαρχουν, και μερικοι ειμαστε οι ατυχοι που θα αγορασουν κινητο απο αυτες, αλλα θα μπορουσαν τα καταστηματα που τις διαθετουν να αναγνωριζουν το προβλημα και να σου αντικαθιστουν την συσκεθη με καινουργια μη ελλατωματικη. Και ΟΧΙ να σου λενε πως ολα τα κινητα που εχουν ΕΤΣΙ ειναι και πως για αλλαγη σλιντε και 'γενικο ελεγχο' θελουν 25 εργασιμες :mad:

Link to comment
Share on other sites

πως φαινεται αν ειναι ελληνικο το κινητο?αν ειναι απο το πληκτρολογιο εμενα τα γραμματα ειναι abc κτλ,κ ας πουμε τι διαφορα εχει με τα αλλα?
Link to comment
Share on other sites

Αν παραλληλα με τα αγγλικα εχει και τα ελληνικα γραμματα ,οπως αβγ, τοτε το κινητο σου ειναι ελληνικο.
Link to comment
Share on other sites

πως φαινεται αν ειναι ελληνικο το κινητο?αν ειναι απο το πληκτρολογιο εμενα τα γραμματα ειναι abc κτλ,κ ας πουμε τι διαφορα εχει με τα αλλα?

Αν είναι ελληνικό, έχει ελληνικούς χαρακτήρες μαζί με τους λατινικούς στο αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο, ελληνικό μενού (πάρα πολύ σημαντικό) και ελληνικό βιβλίο οδηγιών. Το δικό σου απ'ότι κατάλαβα δεν έχει σίγουρα το πρώτο. Τα υπόλοιπα 2;

 

Τι σε ενδιαφέρει εσένα... Αν όταν το παίρνεις έχει ελληνικό μενού και το αναβαθμίσεις, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χάσεις το ελληνικό μενού. Επίσης πολλές φορές στην μεταπώληση, φεύγει πιο έυκολα ένα πλήρως ελληνικό 6600 παρά ένα εισαγωγής. Και τέλος, επίσης πολύ σημαντικό, ανάλογα παο ποιά χώρα προέρχεται η συσκευή σου, επιρεάζεται και η αγγύηση που σου παρέχεται απο την ελληνική αντιπροσωπεία.

 

Γι'αυτό το λέμε συνέχεια, μην αγοράζεται παραεισαγωγής ή μάλλον, σιγουρέψτε οτι αυτό που αγοράζεται είναι 100% ελληνικό προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ανακαλυψα ενα ακομα προβλημα στο κινητο, και μου φαινεται πως αυτο ειναι το χειροτερο. Λογω του "τζογου" που εχει το πανω μερος του σλιντε καθε φορα που ειναι κλειστο το σλιντε και το ανοιγω, το κατω κομματι απο το πανω μερος του σλιντε ξυνει τα πληκτρα με αποτελεσμα να εχουν ηδη αρχισει να φθειρονται. :mad:

Ειχα αποφασισει να την κρατησω την συγκεκριμενη συσκευη παρολα τα προβληματα που ειχε αλλα επειδη η φθορα των πληκτρων λογικα θα αυξηθει με τον καιρο αποφασισα να το παω σημερα πισω στο καταστημα που το πηρα και να ζητησω αντικατασταση. Αυτο βεβαια γιατι το εχω λιγοτερο απο 7 μερες, οποτε τωρα μπορω να διεκδικησω κατι.:)

 

Ελπιζω να γινει η αντικατασταση με ενα πιο λειτουργικο και λιγοτερο ελλατωματικο κινητο :wacko:

 

Αυτα. Για νεοτερα πανω στο θεμα θα σας ειδοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το 3600 slide. Τα είχα προχθές δίπλα δίπλα και, παρόλο που το 3600 είναι πολύ φθηνότερο, ήταν πολύ πιο δεμένο. Κανένας απολύτως τζόγος στο slide και το πληκτρολόγιό του πολύ πιο εύχρηστο απο αυτό του 6600.

 

Ζήτα, αν γίνεται, να σου ανοίξουν ένα 3600 να κάνεις και τις δικές σου συγκρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...