Jump to content

Cyta : Η νέα εταιρία τηλεπικοινωνιών στοv τόπο μας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συνδέθηκα με cyta 4Mbps ... τηλέφωνο καμπάνα ...ιντερνετ ετσι κι ετσι ...σε κάποιες σελίδες αργεί να τις ανοίξει ...λίγα κολλήματα και στo youtube ... πως μπορώ να δώ τι πιάνω και μάλλον πόσο πρέπει να πιάσω στα 4 Mbps... υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να μου δείξει ? ακουσα για το speedtest ...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συνδέθηκα με cyta 4Mbps ... τηλέφωνο καμπάνα ...ιντερνετ ετσι κι ετσι ...σε κάποιες σελίδες αργεί να τις ανοίξει ...λίγα κολλήματα και στo youtube ... πως μπορώ να δώ τι πιάνω και μάλλον πόσο πρέπει να πιάσω στα 4 Mbps... υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να μου δείξει ? ακουσα για το speedtest ...

 

400-430 Kb υπολόγισε περίπου να είναι η ταχύτητα κατεβάσματος. Το speedtest δεν είναι και ο πιο αξιόπιστος τρόπος μέτρησης.

Κατέβασε κάποιο μεγάλο αρχείο απο το ftp.ntua.gr και δες με πόσα kb κατεβάζεις.

Οσο για το youtube επειδή αρκετοί έχουν προβλήματα δήλωσε το στην τεχνική υποστήριξη. Θα συνδεθούν στο router σου απομακρυσμένα και το πρόβλημα θα λυθεί.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δω αν υπάρχει κάλυψη στο χωριό μου να βάλω CYTA

Το νούμερο είναι 226109513* δεν βγάζω άκρη με τον έλεγχο διαθεσιμότητας στο site.

Δεν γίνεται να έχω σταθερό χωρίς internet ;;;; ( VoIP )

Οπότε η πιο οικονομική λύση είναι 19€ μηνιαίως ;;; (2play 4Mbps + Σταθερά Ελλάδο 200')

Ουσιατικά για τις κλήσεις το χρειάζομαι...

 

PS: Ξέρω τι είναι VoIP αλλά πίστευα θα είχε πρόγραμμα απεριόριστα αστικά-υπεραστικά χωρίς να σου επιτρέπει πρόσβαση στο internet.

 

Αν το χωριό είναι στο νομό Βοιωτίας, τότε δεν υπάρχει κάλυψη δικτύου cyta. Βλέπω ότι σε αρκετά σημεία στον νομό όμως ότι έχε κάλυψη η HOL, η οποία δίνει και πακέτα χωρίς internet. Δες π.χ. εδώ το telephony lite.

 

Επίσης, από σήμερα ξεκινάει η εμπορική διάθεση του vdsl από τη cyta και σε πολλά αστικά κέντρα εκτός Αττικής!

Edited by Petros the Great
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

..λίγα κολλήματα και στo youtube ...

 

γνωστό το πρόβλημα τις cyta με το youtube...κάνε αυτό που σου είπε ο stilskin και πες μας αν σου δούλεψε

Link to comment
Share on other sites

Αν το χωριό είναι στο νομό Βοιωτίας, τότε δεν υπάρχει κάλυψη δικτύου cyta. Βλέπω ότι σε αρκετά σημεία στον νομό όμως ότι έχε κάλυψη η HOL, η οποία δίνει και πακέτα χωρίς internet. Δες π.χ. εδώ το telephony lite.

 

Επίσης, από σήμερα ξεκινάει η εμπορική διάθεση του vdsl από τη cyta και σε πολλά αστικά κέντρα εκτός Αττικής!

 

Ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρον. HOL δεν βάζω με τίποτα! Δεν έχω τόσο πρόβλημα με τις υπηρεσίες του αλλά με το cc και την αντιμετώπιση από τα καταστήματα VODAFONE (τουλάχιστον προσωπικά έτυχαν 2-3 βαρβάτες περιπτώσεις)

...θα περιμένω με ΟΤΕ μήπως υπάρξει κάλυψη από CYTA ή WIND

 

Μιλάς γαι τις υψηλές ταχύτητες έως 50Mbps VDSL2 ;;;

Από όσο γνωρίζω είχε ξεκινήσει με Αττική, μετά Θεσσαλονική και μετά όπως λες σε αστικά κέντρα εκτός Αττικής.

Αν έχει βάλει κάποιος οικιακός ή εταιρικός ας μας πει εμπειρίες αν αξίζουν τα παραπάνω λεφτά... (βέβαια για τον μέσο χρήστη δεν νομίζω πως παίζει τεράστιο ρόλο)

Τουλάχιστον να μάθουμε πραγματικές ταχύτητες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρον. HOL δεν βάζω με τίποτα! Δεν έχω τόσο πρόβλημα με τις υπηρεσίες του αλλά με το cc και την αντιμετώπιση από τα καταστήματα VODAFONE (τουλάχιστον προσωπικά έτυχαν 2-3 βαρβάτες περιπτώσεις)

 

Μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς? (σκέφτομαι να βάλω hol)

Ευχαριστώ

 

Sent from my MB525

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Λογικά, σε λίγο θα φύγει τηλέφωνο για αίτηση στη Cyta. Για να δούμε πώς θα πάει..... Πάντως, στο τηλέφωνο ( για πληροφορίες ) η εξυπηρέτησή τους ήταν πολύ καλή. :)
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

400-430 Kb υπολόγισε περίπου να είναι η ταχύτητα κατεβάσματος. Το speedtest δεν είναι και ο πιο αξιόπιστος τρόπος μέτρησης.

Κατέβασε κάποιο μεγάλο αρχείο απο το ftp.ntua.gr και δες με πόσα kb κατεβάζεις.

Οσο για το youtube επειδή αρκετοί έχουν προβλήματα δήλωσε το στην τεχνική υποστήριξη. Θα συνδεθούν στο router σου απομακρυσμένα και το πρόβλημα θα λυθεί.

δεν ξέρω και πολλά πράγματα απο υπολογιστές... μερικές φορές η μπάρα του σήματος δεν γεμίζει ... δουλεύω τον chrome και μου ανοίγει μετά απο 10 δευτερόλεπτα μερικές φορές η αρχική σελίδα ... κατέβασα ενα αρχείο 110ΜΒ απο ftp.ntua.gr οπως μου είπες , με 210-280 Kbps ταχύτητα κατέβηκε το αρχείο... μερικές σελίδες αργούνε να ανοίξουν ... σκαμπανεβάσματα ποτε καλά πότε σέρνεται ... 2 μέρες εχω που συνδέθηκα με pirelli router μαύρο ... τι να κάνω ... μήπως φταίει ο επεξεργαστής ... δοκίμασα και με καλώδιο ..το ιδιο αποτέλεσμα.. κατέβασα πριν λίγο ενα αρχείο απο hotlife με 120-180 Kbps

Edited by panos196
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω και πολλά πράγματα απο υπολογιστές... μερικές φορές η μπάρα του σήματος δεν γεμίζει ... δουλεύω τον chrome και μου ανοίγει μετά απο 10 δευτερόλεπτα μερικές φορές η αρχική σελίδα ... κατέβασα ενα αρχείο 110ΜΒ απο ftp.ntua.gr οπως μου είπες , με 210-280 Kbps ταχύτητα κατέβηκε το αρχείο... μερικές σελίδες αργούνε να ανοίξουν ... σκαμπανεβάσματα ποτε καλά πότε σέρνεται ... 2 μέρες εχω που συνδέθηκα με pirelli router μαύρο ... τι να κάνω ... μήπως φταίει ο επεξεργαστής ... δοκίμασα και με καλώδιο ..το ιδιο αποτέλεσμα.. κατέβασα πριν λίγο ενα αρχείο απο hotlife με 120-180 Kbps

 

Κάλεσε 13811 να σου που τι ταχύτητα σηκώνει η γραμμή σου και να την ελένξουν.Εγώ με 4άρα κατεβάζω μέχρι 429kbps και στο you tube κανένα πρόβλημα.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς γαι τις υψηλές ταχύτητες έως 50Mbps VDSL2 ;;;

Από όσο γνωρίζω είχε ξεκινήσει με Αττική, μετά Θεσσαλονική και μετά όπως λες σε αστικά κέντρα εκτός Αττικής.

Αν έχει βάλει κάποιος οικιακός ή εταιρικός ας μας πει εμπειρίες αν αξίζουν τα παραπάνω λεφτά... (βέβαια για τον μέσο χρήστη δεν νομίζω πως παίζει τεράστιο ρόλο)

Τουλάχιστον να μάθουμε πραγματικές ταχύτητες...

 

Ναι γι' αυτές! Από προχτές διατίθενται, εκτός του νομού Αττικής, και στους νομούς Αχαΐας, Γρεβενών, Έβρου, Ημαθίας, Ηρακλείου, Θεσσαλονίκης, Καστοριάς, Κιλκίς, Κοζάνης, Λάρισας, Λασιθίου, Μαγνησίας, Πέλλας, Πιερίας, Ροδόπης, Σερρών, Τρικάλων, Φθιώτιδας και Χανίων. Απαραίτητη προϋπόθεση να μην ξεπερνάει το μήκος του βρόχου του πελάτη τα 1100 μέτρα. Στα καταστήματα συνεργατών της cyta υπάρχει ήδη διαθέσιμη η web εφαρμογή που κάνει το σχετικό έλεγχο με χρήση της διεύθυνσης του υποψήφιου συνδρομητή!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Εγγυημένο αυτό γιατί και όταν πρωτομπήκε στην Αθήνα η Cyta έλεγαν παπάδες και πήρε πολλλούς μήνες για να επέλθει σταθερότητα. Γνωρίζω πολλούς που βλασφημήσανε την ώρα που περάσανε σε CYTA.
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω και πολλά πράγματα απο υπολογιστές... μερικές φορές η μπάρα του σήματος δεν γεμίζει ... δουλεύω τον chrome και μου ανοίγει μετά απο 10 δευτερόλεπτα μερικές φορές η αρχική σελίδα ... κατέβασα ενα αρχείο 110ΜΒ απο ftp.ntua.gr οπως μου είπες , με 210-280 Kbps ταχύτητα κατέβηκε το αρχείο... μερικές σελίδες αργούνε να ανοίξουν ... σκαμπανεβάσματα ποτε καλά πότε σέρνεται ... 2 μέρες εχω που συνδέθηκα με pirelli router μαύρο ... τι να κάνω ... μήπως φταίει ο επεξεργαστής ... δοκίμασα και με καλώδιο ..το ιδιο αποτέλεσμα.. κατέβασα πριν λίγο ενα αρχείο απο hotlife με 120-180 Kbps

 

 

Τι εννοείς όταν λές "μερικές φορές η μπάρα του σήματος δεν γεμίζει" ?

Ο επεξεργαστής σίγουρα δεν φταίει εκτός και αν έχεις κανα pc δεκαετίας υπερφορτωμένο. :)

Δοκίμασε και με κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης να δείς και το θέμα της αρχικής σελίδας που ανφέρεις αλλά και το θέμα κατεβάσματος.

Δοκίμασα να κατεβάσω και εγώ το ίδιο αρχείο με σένα και η ταχύτητα στο NetMeter ήταν καρφωμένη στα 327-330 Kb/sec. Συγχρονίζω στα 3069 kbits.

Απο το hotfile κατέβασες σαν free user ή premium? Γιατί σύνηθως σε online servers επι πληρωμή ισχύουν περιορισμοί ανάμεσα σε αυτές τις 2 κατηγορίες.

 

Παρεπιπτόντως αν και είμαι τουλάχιστον 1 χρόνο συνδρομητής στην Cyta δεν είχα προβλήματα στο youtube. Τις 2 προηγούμενες μέρες το youtube σερνότανε. Χθές που έκλεισα και άνοιξα πάλι το router το πρόβλημα λύθηκε. Εχω παρατηρήσει οτι μερικές φορές χρειάζεται αυτή η κίνηση γιατί μετά απο αρκετό χρονικό διάστημα onlline σαν να "μπουκώνει" το router.

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς μπουκώνει? αμα δεν άλλαξεια Ip δηλαδή για λίγο καιρό κλατάρει? Πρώτη φορά το ακούω αυτό!
... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι θέμα Ip ή οτιδήποτε άλλο. Ισως είναι και αποκλειστικά πρόβλημα της δικής μου σύνδεσης-γραμμής. 2-3 φορές έχει παρουσιαστεί σε μένα και το πρόβλημα λύθηκε με το να κλείσω και να ανοίξω το router.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι θέμα Ip ή οτιδήποτε άλλο. Ισως είναι και αποκλειστικά πρόβλημα της δικής μου σύνδεσης-γραμμής. 2-3 φορές έχει παρουσιαστεί σε μένα και το πρόβλημα λύθηκε με το να κλείσω και να ανοίξω το router.

 

Φιλε μου εγω αυτο το προβλημα το αντιμετωπιζα το καλοκαιρι με το wifi!!και για να στρωσει εκανα restart το router.φανταζομαι λογω ζεστης.μαγειρευες αυγα πανω του.

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τι παιζει με το ps3.το χω συνδεδεμενο με το wifi και μερικες φορες μετα απο ωρα,με κανει disconnect.ειναι μακρυα η αληθεια ειναι απο το rouer (3 δωματια μακρυα) αλλα τα κινητα δεν μου κανουν αποσυνδεση ακομα και μια γραμμη να εχω..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω αυτο το προβλημα το αντιμετωπιζα το καλοκαιρι με το wifi!!και για να στρωσει εκανα restart το router.φανταζομαι λογω ζεστης.μαγειρευες αυγα πανω του.

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τι παιζει με το ps3.το χω συνδεδεμενο με το wifi και μερικες φορες μετα απο ωρα,με κανει disconnect.ειναι μακρυα η αληθεια ειναι απο το rouer (3 δωματια μακρυα) αλλα τα κινητα δεν μου κανουν αποσυνδεση ακομα και μια γραμμη να εχω..

 

Στο Ps3 μπορεί να υπάρχει περιορισμός και μόλις η ισχύς του σήματος πέσει στη μία γραμμή, να κάνει disconnect. ;) Ίσως να το αναφέρει και στο manual. Offtopic: Για να συνδέσεις Ps3 μέσω wifi, την πρώτη φορά πρέπει οπωσδήποτε να γίνει με ethernet; :worry:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γιατί στην αρχή ολα καλά ...συνδεση cyta και τωρα χειρότερα ? μήπως περίμεναν να περάσουν οι 14 μέρες;
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στην αρχή ολα καλά ...συνδεση cyta και τωρα χειρότερα ? μήπως περίμεναν να περάσουν οι 14 μέρες;

 

Επειδή έκανα κι εγώ αίτηση πριν λίγο καιρό, τι εννοείς; :confused:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη οχι και τοσο καλά .. μετά απο τηλέφωνο ολα καλά... τώρα κάποιες φορές εχω αργό ιντερνετ ... μπορεί ομως να μην φταίει η cyta αλλά η καλωδίωση του σπιτιού μου κλπ. Τηλέφωνο καμπάνα !!! θα δούμε στη συνέχεια ... αν δεν είσαι ικανοποιημένος μπορείς να φύγεις μέχρι 14 μέρες απο τη μέρα που συνδέθηκες χωρίς να πληρώσεις τέλη σύνδεσης .... αυτό εννοώ ... αλλά γενικά είμαι ευχαριστημένος θα ελεγα... αξιόπιστη εταιρεία φαίνεται πάντως... λίγο βελτίωση σε κάποια πράγματα και θα είναι τέλεια... !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι, ενεργοποιήθηκα την Παρασκευή αλλά τραβάω μεγάλο γολγοθά με αποσυνδέσεις κάθε 3 λεπτά και download στα 2mb ενώ έκανα αίτηση για 24άρα, η Cyta λέει ότι ο ΟΤΕ παρέδωσε προβληματική γραμμή, μπορώ να αποδεσμευτώ απο την Cyta χωρίς να με χρεώση για ακύρωση συμβολαίου; Επίσης δεν με ενημέρωσε για το Voip τηλέφωνο που έχει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι, ενεργοποιήθηκα την Παρασκευή αλλά τραβάω μεγάλο γολγοθά με αποσυνδέσεις κάθε 3 λεπτά και download στα 2mb ενώ έκανα αίτηση για 24άρα, η Cyta λέει ότι ο ΟΤΕ παρέδωσε προβληματική γραμμή, μπορώ να αποδεσμευτώ απο την Cyta χωρίς να με χρεώση για ακύρωση συμβολαίου; Επίσης δεν με ενημέρωσε για το Voip τηλέφωνο που έχει.

 

Μπορείς να αποδεσμευτείς αν θέλεις αλλά εγώ θα σου πρότεινα να αναμένεις απάντηση από την CYTA σχετικά με το πρόβλημα της γραμμής.Όταν διορθωθεί θα μείνεις ευχαριστημένος.Το οτι είναι VOIP δεν είναι μειονέκτημα αλλά πλεονέκτημα.Δική σου η απόφαση.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Έχω σύνδεση στην CYTA και είναι Voip. Θέλω να λειτουργεί όμως το τηλέφωνο κατευθείαν από την τηλεφωνική πρίζα και όχι να παίρνει γραμμή από το modem. Επίσης θα ήθελα όλες οι τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού να λειτουργούν κανονικά.

 

Ξέρει κανείς πως γίνεται η μετατροπή?

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Το voip πλεονεκτημα γιατι; Οταν ειχα κατεβαζα φουλ και κολλουσαν και οι κλησεις
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχα κατεβαζα φουλ και κολλουσαν και οι κλησεις

 

δεν υφισταται κατι τετοιο με την CYTA.

ειναι θεμα ρυθμισης του router και ( οποιος εχει ) τετοιο προβλημα λυνεται αμεσα με ενα τηλεφωνημα στην εξυπηρετηση.

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το voip πλεονεκτημα γιατι; Οταν ειχα κατεβαζα φουλ και κολλουσαν και οι κλησεις

 

ποτε δεν αντιμετωπισα τετοιο προβλημα και κανω βαρια χρηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...