Jump to content

[Επίσημο] Nokia N85


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έβαζα το εργοστασιακό και όταν θα ήθελα να κάνω αναβάθμιση θα γύριζα στο ελληνικό.

 

Πιστευω πως αυτο ειναι το καλυτερο :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αυτό όμως περι απώλεια της εγγύησης κατά την αλλαγή του product code το ξέρετε σίγουρα από έγκυρη πηγή ή απλά το έχετε δει να το αναφέρουν στο φόρουμ;
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πρώτη φορά το ανέφερε το μέλος rostropol επικαλούμενος πληροφόρηση μέσα από την Alpha Copy.

 

Προσωπικά εγώ δεν έχω ρωτήσει. Αν και δεν το βρίσκω αδύνατο διότι ως γνωστόν... ψοφάνε για δικαιολογίες που ακυρώνουν την εγγύηση.:p

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. H Nokia και ειδικότερα η alpha copy δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο ακόμα. Δεν υπάρχει κάποιος χρήστης που να έχει αναφέρει οτι η αλλαγή product code προκάλεσε την απώλεια της εγγύησής του.

 

Την προηγούμενη βδομάδα, E90 vodafone branded με αλλαγμένο product code πήγε στα κεντρικά χωρίς να υπάρξει πρόβλημα με την εγγύηση. Αυτό εμένα μου λέει οτι ο συγκεκριμένος ισχυρισμός δεν ισχύει. Μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Και, λέω εγώ τώρα, απο την στιγμή που δεν είμαστε σίγουροι 100% πως έχει αλλάξει η πολιτική της alpha copy, καλό θα ήταν να μην το αναφέρουμε στους χρήστες ως δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω. H Nokia και ειδικότερα η alpha copy δεν έχει κάνει κάτι τέτοιο ακόμα. Δεν υπάρχει κάποιος χρήστης που να έχει αναφέρει οτι η αλλαγή product code προκάλεσε την απώλεια της εγγύησής του.

 

Την προηγούμενη βδομάδα, E90 vodafone branded με αλλαγμένο product code πήγε στα κεντρικά χωρίς να υπάρξει πρόβλημα με την εγγύηση. Αυτό εμένα μου λέει οτι ο συγκεκριμένος ισχυρισμός δεν ισχύει. Μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Και, λέω εγώ τώρα, απο την στιγμή που δεν είμαστε σίγουροι 100% πως έχει αλλάξει η πολιτική της alpha copy, καλό θα ήταν να μην το αναφέρουμε στους χρήστες ως δεδομένο.

 

Συμφωνώ και ΄γω μιας που μου το είπε και εμπιστευτικά μόνο στέλεχος της Alpha Copy(γνωστός φίλου μου) σε ανύποπτο χρόνο και σε σχέση με το ότι γνωρίζουν και στα κεντρικά τους το ζήτημα και η πρόθεση τους κατόπιν οδηγιών από την ΝΟΚΙΑ Φινλανδίας ήταν η ακύρωση εγγύησης κλπ.

Αλλά μην περιμένεις και επίσημη ανακοίνωση από την ΝΟΚΙΑ/Alpha Copy για αυτό το "λεπτό" ζήτημα που όμως σχετίζεται και άμεσα με ένα ζωτικό σημείο του κύκλου πωλήσεων των κινητών τους,την εγγύηση και την εξαπάτηση κάποιων(πολλών ενδεχομένως) που αγοράζουν πχ. από το Saturn ένα Ν96 παραεισαγωγής και σε μια αναβάθμιση "σπιτίσια" χάνουν τα ελληνικά επειδή δεν ήταν προορισμένο γαι την Ελλάδα,ή σε άλλη περίπτωση όπως των χρηστών που αγορασαν Ν85 με αλλαγμένο product code με κίνδυνο να μην τους καλύπτει η εγγύηση πλέον χωρίς την υπαιτιότητα τους.

Ο καθένας μπορεί να ενεργήσει όπως θέλει πιστεύω,εγώ προσωπικά δεν θα δεχόμουν πλέον να αλλάξω το product code σε ΝΟΚΙΑ συσκευή(αν και το έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν γαι δικές μου συσκευές ή φίλων) διότι καμμιά φορά αν έχεις την ευχέρεια για μια μικρή επαναλαμβανόμενη "παρανομία" μπορείς να χάσεις το μέτρο ή να νομίζεις ότι αυτός που θίγεται από αυτήν δεν ασχολέιται,πράγμα που στις περισσότερες φορές αποδεικνύεται μέγα λάθος;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπος ξερει κανεις τιποτα για καμια αναβαθμιση και αν ναι πως την βαζω χωρις να χαθουν τα αρχεια μου?
Link to comment
Share on other sites

Είτε μέσω NSU (Nokia Software Updater) την βάλεις ή FOTA (Firmware Over The Air), τα δεδομένα σου δεν χάνονται. Για να δεις ποια είναι η νεότερη αναβάθμιση για την συσκευή σου, βάζεις σ' αυτή την σελίδα το product code (το βρίσκεις κάτω απο την μπαταρία).

 

Καλό είναι να κρατήσεις πρώτα ένα αντίγραφο των δεδομένων σου τόσο μέσω της εφαρμογής Διαχείριση Αρχείων (αντίγραφο μνήμης τηλεφώνου) όσο και μέσω PC Suite.

Link to comment
Share on other sites

το fm transmitter το εχει χρησιμοποιησει κανεις πχ στο αυτοκινητο?φανταζει πολυ πρακτικο αλλα θα ηθελα να μαθω για την ποιοτητα του ηχου απο αυτην την εφαρμογη.
Link to comment
Share on other sites

το fm transmitter το εχει χρησιμοποιησει κανεις πχ στο αυτοκινητο?φανταζει πολυ πρακτικο αλλα θα ηθελα να μαθω για την ποιοτητα του ηχου απο αυτην την εφαρμογη.

Καλό είναι απλά δεν έχει πολύ ισχυρό σήμα,βρες μια αχρησιμοποίητη συχνότητα να χρησιμοποιησεις,είναι κάτι καινούριο.To RDS γράφει NOKIA όταν συντονιστεί το κινητό με το ράδιο του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Kαλα δεν εφτιαξαν το bluetooth με την αναβαθμιση?παιδια πρεπει να δραστηριοποιηθουμε και να το αναφερουμε γιατι αλλιως δεν θα το φτιαξουν και ειναι σημαντικο,εγω αυριο θα την κανω........

 

Πραγματικά δε ξερω τι εχουν κανει τελικα... Υπαρχει καποιο προγραμμα που να ειναι γνωστο οτι επηρρεαζει αρνητικα το bluetooth? Γιατι καποιες στιγμες δουλευει τελεια, κ καποιες με παρα πολυ εντονους τους περιφερειακους θορυβους! Κ μιλαω για τις ιδιες ακριβως συνθηκες περιβαλλοντος, και απλα με επανεκκινηση του κινητου φαινεται να διορθωνεται κατι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση που να ορίζεις πότε θα φορτίζει και πότε όχι, για τις περιπτώσεις που είναι συνδεμένη η συσκευή με τον υπολογιστή; Κάτι είχε πάρει το μάτι μου αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

 

Τελικά βρέθηκε κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το Ν85, εχει κανονικα ελληνικα το πληκτρολογιο αλλα κουνιεται πολυ το πανω μερος, χειροτερα απο το 6280 που ειχα παλια..

 

 

Μπορουμε να το παμε σε κανενα ΝΟΚΙΑ Shop να μας το 'σφιξουν'??

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω ανοιξα τρια κουτια μεχρι να βρω συσκευη που να μην πηγαινει βαρκα γυαλο. Αν και το δικο μου εχει λιγο τζογο αλλα καμμια σχεση με τις αλλες που επιασα στα χερια μου, δεν ειναι ενοχλητικο.

 

Χρειαζεται λιγο προσοχη στην επιλογη συσκευης. Μακαρι να μπορεσουν τα Νοκια Shop να κανουν κατι γι' αυτους που εχουν μεγαλο προβλημα.

Νομιζω οτι καποτε "εσφιγγαν" τα Ν95

Link to comment
Share on other sites

παιδιά. εγώ έχω πρόβλημα με το WiFi, ΑΛΛΑ μόνο μεσα στο σπίτι μου... ο πατέρας μου με το Ν95 συνδέετε κανονικά, έχω βάλει ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και στο δικο μου Ν85 cooper, αλλα δεν λεει να ανοίξει καμιά σελίδα(συνδέετε όμως στο δίκτυο) ... σημείωση, σε καφετέριες και στο αεροδρόμιο που έχω πάει(Ρόδο μένω) δουλεύει κανονικά το WiFi χωρίς κανέναν πρόβλημα... τι μπορεί να φταίει σε αυτό το πρόβλημα που έχω?

 

ΥΓ λέει το κινητό ΙΣΤΟΣ καμια απόκριση πύλης

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρέθηκε κάτι τέτοιο;

 

Aπο αυτα που διαβαζω στο θεμα του Ν85 μεχρι τωρα οχι.. :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ λέει το κινητό ΙΣΤΟΣ καμια απόκριση πύλης

 

Εγω δεν εχω ασυρματο στο σπιτι, αλλα σε καφετερια που πηγα ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα ενω διπλα ηταν ενας με laptop που εμπαινε κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

Έχω από τον Αύγουστο το Ε66 και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Όταν είδα το Ν85 μου άρεσε και με έβαλε σε πειρασμό η οθόνη του, αλλά δίσταζα να το πάρω. Αυτά που διάβασα εδώ, άλλες φορές με έκαναν να το θέλω και άλλες όχι. Τελικά το πήρα σήμερα και το έχω για φόρτηση. Θα δω αν έχω τα προβλήματα που έχουν κάποιοι με το ΒΤ και WLAN και θα σας πω. Το slide είναι πολύ καλό. Βέβαια το έλενξα πριν το πάρω.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά. εγώ έχω πρόβλημα με το WiFi, ΑΛΛΑ μόνο μεσα στο σπίτι μου... ο πατέρας μου με το Ν95 συνδέετε κανονικά, έχω βάλει ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις και στο δικο μου Ν85 cooper, αλλα δεν λεει να ανοίξει καμιά σελίδα(συνδέετε όμως στο δίκτυο) ... σημείωση, σε καφετέριες και στο αεροδρόμιο που έχω πάει(Ρόδο μένω) δουλεύει κανονικά το WiFi χωρίς κανέναν πρόβλημα... τι μπορεί να φταίει σε αυτό το πρόβλημα που έχω?

 

ΥΓ λέει το κινητό ΙΣΤΟΣ καμια απόκριση πύλης

 

Χθες που προσπαθησα να το συνδεσω με το ασυρματο router, ειχα το ιδιο προβλημα.

Εφαγα πολλες ωρες ψαχνοντας κι αλλαζοντας ρυθμισεις!

Καταρχην δες τι ειδους ασφαλεια εχεις βαλει στο router. Για δοκιμη, βαλε WPA TKIP ή αστο χωρις και ξαναπροσπαθησε.

Επισης μπορεις να δηλωσεις ολα τα στοιχεια δικτυου (IP,DNS,Gateway) στις Προχωρημενες Ρυθμισεις (IPv4) του WLAN δικτυου σου. Επισης θα πρεπει να υπαρχει το WLAN σου στους Προορισμους Δικτυου (Διαδικτυο).

Μετα απο τετοιες αλλαγες εμενα μου δουλεψε!!!

Δες και εδω: http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=connectivity&thread.id=9210&view=by_date_ascending&page=1

http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=connectivity&thread.id=7269&view=by_date_ascending&page=2

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Το έχω 2 εβδομάδες και η μπαταρία του δεν δουλεύει σταθερά (πχ χτες το βράδυ τέρμα στο φουλ, σήμερα το πρωί έδειχνε 1 γραμμή και ένδειξη κάθε λήγω για χαμηλή στάθμη μπαταρίας και τώρα 3 γραμμές εννοείτε χωρίς να το βάλω στο ρεύμα ή στο PC - έχω να το φορτίσω 2 ημέρες και πάει για τρίτη (και όλα τα προγράμματα που καταναλώνουν μπαταρία είναι κλειστά))

Κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να φταίει που στην σύνδεση με το PC φορτίζει και η μπαταρία. (ειδικά στις πρώτες φορτίσεις που δεν γίνετε να πραγματοποιηθούν πλήρες φόρτιση και αποφόρτιση όπως παλιά)

Έχει βρεθεί τρόπος να μην φορτίζει όταν το συνδέουμε με το PC ?

Το έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα ? Αντιμετωπίζεται ?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω 2 εβδομάδες και η μπαταρία του δεν δουλεύει σταθερά (πχ χτες το βράδυ τέρμα στο φουλ, σήμερα το πρωί έδειχνε 1 γραμμή και ένδειξη κάθε λήγω για χαμηλή στάθμη μπαταρίας και τώρα 3 γραμμές εννοείτε χωρίς να το βάλω στο ρεύμα ή στο PC)

Κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να φταίει που στην σύνδεση με το PC φορτίζει και η μπαταρία. (ειδικά στις πρώτες φορτίσεις που δεν γίνετε να πραγματοποιηθούν πλήρες φόρτιση και αποφόρτιση όπως παλιά)

Καταρχάς βεβαιώσου πως δεν είναι ενεργοποιημένο το WiFi αναζητώντας συνέχεια δίκτυο για να συνδεθεί.

Αν δεν ισχύει αυτό, κάνε hard format στη συσκευή.

Αν συνεχίσει να υπάρχει πρόβλημα, τότε μάλλον φταίει η μπαταρία. Δεν είναι λογικό να μην κρατά ούτε μια μέρα ή να αυξομειώνεται η στάθμη της.

 

Έχει βρεθεί τρόπος να μην φορτίζει όταν το συνδέουμε με το PC ?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2615701#post2615701

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Itchrist86 αυτο που ειχα γραψει για την φορτιση ισχυε τοτε αλλα τωρα απο τη στιγμη που το συνδεω ενεργοποιειται και η φορτιση!!!

Νομιζω δεν ειχαν μπει καλα οι drivers του κινητου πριν, γι αυτο σταματουσε η φορτιση!

 

*********************************************************************

Εψαξα λιγο το θεμα με την μπαταρια, κι αυτο που λενε ολοι ειναι οτι το συχνο φορτισμα της μπαταριας, ακομη κι αν ειναι σχεδον φορτισμενη, δεν κανει κακο για τις συγκεκριμενες μπαταριες (Lithium-ion). Γενικα προτεινεται να φορτιζουμε την μπαταρια συχνα και να μην την αφηνουμε να εξαντληθει!

Επομενως οποτε και αν συνδεουμε το USB, δεν μας πειραζει που φορτιζει, καλο του κανει. Αρα μην ψαχνουμε τροπο να το αποφυγουμε αφου ειναι προς οφελος της μπαταριας.

Ολα αυτα γραφονται και στο forum της Nokia, με παραπομπες σε σελιδες οπως αυτη: http://www.batteryuniversity.com/parttwo-34.htm

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το ΒΤ & Wi-Fi. Δεν έχω κανένα πρόβλημα προς το παρόν. Το ΒΤ car kit που έχω είναι το Parrot με την έγχρωμη οθόνη. Συγχρωνίζει κανονικά τα ονόματα με Ελληνικά και η συνομιλία γίνεται καθαρά και δυνατά και από τις δύο πλευρές. Σε λίγες ημέρες θα δοκιμάσω και το BT hands free Nokia που έχω. Στο wi-fi που έχω (Asus N13 με wpa2) συνδέθηκε κανονικά και κατέβασα την αναβάθμησή του. Δοκίμασα σύνδεση στο σάϊτ του Πλαισίου με το πρόγραμμα του και με τον opera mini και άνοιξαν οι σελίδες κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα η μόνη λύση που βρήκα μέχρι τώρα για να μην φορτίζει η μπαταρία είναι η σύνδεση μέσου bluettoth το pc suite συνδέεται κανονικά ,βέβαια είναι λίγο πιο αργό και καταναλώνει μπαταρία άλλα...
Link to comment
Share on other sites

Εχω το τηλεφωνο δυο μερες ως αναβαθμιση του Ν80. Πολυ κακο για το τιποτα θα ελεγα. Εχω ομως δυο σοβαρα προβληματα:

 

α) Εχω το γνωστο bluetooth της itech. Βλεπω στο κινητο και συνεχως συνδεεται και αποσυνδεεται με το hands free. δεν καταλαβαινω γιατι το κανει αυτο. Εννοειται το bluetooth δεν εχει προβλημα καθως το χρησιμοποιουσα με το n80 αρκετους μηνες.

 

β) μπορεσα με πολυ πολυ πολυ κοπο να σεταρω ενα voip account και βρηκα και τροπο να το κανω disable. Αυτο που ειναι ακρως εξοργιστικο και αδιανοητο ειναι πως αν και εχω το voip disable καθε φορα που κανω μια κληση ομιλιας αφου αρχισει η συνομιλια, προσπαθει να συνδεθει ειτε μεσω wifi, ειτε μεσω apn internet στον sip server που εχω δηλωσει. γιατι το κανει αυτο???

 

Εννοειται οτι εχω βαλει την τελευταια εκδοση του firmware.

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...