Jump to content

[Εφαρμογή] Ελληνικό ραδιόφωνο στα Pocket PCs


angelos_cy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρσι λίγο πριν τα Χριστούγεννα είχα ξεκινήσει να φτιάχνω ένα cab με όλους τους ραδιοσταθμούς που βρίσκονται στο http://www.radiofono.gr/live.

Δηλαδή κάτι παρόμοιο με το Greek TV που είχα φτιάξει πιο παλιά. Όμως, επειδή αυτή τη φορά οι σταθμοί ήταν πάρα πολλοί (πάνω από 300) και δεν θα μπορούσα να έβαζα όλα αυτά τα αρχεία στο φάκελο \Windows\Start_Menu γιατί θα τον βαρυφόρτωνα, έπρεπε να φτιάξω συντομεύσεις για τα αρχεία, φακέλους, συντομεύσεις για τους φακέλους κλπ. Αυτό ήταν πολύ χρονοβόρο και κάπου στην πορεία τα παράτησα μέχρι να καταφέρω να βρω ελεύθερο χρόνο και να το τελειώσω. Όμως επειδή δεν κατάφερα ακόμα να βρω αυτό τον ελεύθερο χρόνο, σας δίνω απλά ένα φάκελο με τα αρχεία των ραδιοσταθμών, έτσι όπως τα είχα μαζέψει τότε. Επειδή δεν το έχω ελέγξει εδώ και καιρό, ίσως κάποιοι σταθμοί να μη δουλεύουν πια ή να έχουν προστεθεί νέοι από τότε ή ίσως και να ξέχασα και καμμιά περιοχή ή νομό.

 

Κατεβάστε το φάκελο στο pc ή στο ppc σας, κάντε το unrar και μεταφέρτε το φάκελο «Ελληνικοί σταθμοί» όπου θέλετε στο ppc σας. Μετά, με τη διαχείριση αρχείων (ή όποιο άλλο file explorer έχετε) ανοίξετε το φάκελο και ψάξετε να βρείτε το σταθμό που θέλετε.

 

Υπάρχουν δύο ειδών αρχεία στο φάκελο. Αυτά που έχουν το εικονίδιο του Windows Media Player και όλα τα υπόλοιπα. Τα πρώτα, απλά πατώντας πάνω τους, ανοίγουν τον Windows Media Player και ξεκινάει να παίζει ο σταθμός. Για τα υπόλοιπα, υπάρχουν πολλά προγράμματα που μπορούν να τα παίξουν (MortPlayer, TCPMP, CorePlayer, Resco Pocket Radio κλπ.). εγώ συστήνω το GSPlayer, αν δεν το έχετε ήδη, πού είναι δωρεάν και που υπάρχουν σκιν που σας επιτρέπουν να το κάνετε να μοιάζει σαν τον Windows Media Player ή οποιοδήποτε άλλο γνωστό player θέλετε.

Το GSPlayer και τα σκιν του μπορείτε να τα βρείτε εδώ:

http://hp.vector.co.jp/authors/VA032810/

Για να ανοίγουν τα υπόλοιπα αρχεία κατευθείαν με τον GSPlayer, υπάρχει επιλογή μέσα στο πρόγραμμα.

Πατάτε Menu -> Tool -> Options... -> Associations και επιλέξτε τα m3u και pls.

 

Ελπίζω να βρω τελικά το χρόνο και να φτιάξω το cab, αλλά μέχρι τότε ας βολευτούμε μ’ αυτό. Και θα φτιάξω ξανά κάτι παρόμοιο για τηλεόραση με κάποια επιπλέον κανάλια που βρήκα στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Φιλε μου στον ουρανο σε γυρευα και στο Myphone σε βρηκα!! Τα link που εχεις στο φακελο θελουν δουλια για να τα συγκεντρωσεις ολα αυτα. Εψαχνα μερες να τα βρω. Και δουλευουν τελεια. Thanks και παλι.
Link to comment
Share on other sites

file mou pragmatika brabo sou!!se euxaristw poly!sinexise tin kali douleia gia na ta exoume k emeis oi asxetoi:p oson afora gia tin tv, rikse mia matia sto <diamond tv>.einai mia efarmogi opou exei arketa links me kanalia ap'olo ton kosmo(paizoun kanonika-oxi 2-3 min.)...kai isws tha mporouses na ta enswmatwseis sta dika sou.
Link to comment
Share on other sites

Aν ξερει κανεις κανα τροπο να παιξουμε αυτα τα ραδιοφωνα απο το κινητο μας. Υπαρχει καμια εφαρμογη να βαλουμε αυτα τα Link?
Link to comment
Share on other sites

παντα αψογος Αγγελε :)

 

ευχαριστουμε πολυ φιλε μου :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εξαιρετικη δουλεια απο τον φιλο.

αν βρεις χρονο και μπορεσεις φιλε ειδιαιτερα για την αθηνα καλο θα ηταν να προστεθουν οι νεοι σταθμοι οπως sentra 103,3 city 99,5.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παίδες.

 

Επειδή είμαι καινούργιος στα Pocket PC, χρειάζομαι βοήθεια. Προσπαθώ να περάσω τα αρχεία στο HTC Diamond από το Active Sync (ανοίγωντας το explore), αλλά δεν κάνει τίποτα. Καμιά ιδέα γιατί;

 

Edit: Τελικά τα κατάφερα βάζοντας το HTC σε Disk Drive mode...

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο !!! Χαράς στο κουράγιο σου αδερφέ ΔΕΝ ΠΕΖΕΣΕ. ΟΝΕΙΡΟ πραγματικα :)
Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
Re pedia oreo to arxiaki...alla tha mas pi kapios posa lefta plironoume dioti blepo ine meso GPRs...
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

Nαι..μονο που πρεπει να βρεις free hot spot και λοιπα..αλλιως ..κλαφτε τα ευρωπουλα;)
Να προσέχετε ΠΟΤΕ και ΠΟΥ να τρέχετε με το car σας..;)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για. Με βαση την παραπανω λιστα, εχω φτιαξει μια playlist που την βαζεις στο Pocket Player και εχεις με τη σειρα 302 Ελληνικα Ραδιοφωνα χωρισμενα ανα περιοχη , νομο κλπ. Να πω οτι το παραπανω προγραμμα παιζει ολα τα ραδιοφωνα, και ετσι δεν χρειαζεται πλεον να εχεις ενα προγραμμα για τα μισα, και αλο για τα υπολοιπα.

Οποιος θελει να κατεβασει την playlist, η οποια βασιζεται στα αρχειακια του angelos_cy ,μπορει να το κανει εδω

http://www.htc.com.gr/forum/showpost.php?p=96023&postcount=23

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΕΙΣΤΕ Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο Σ ! ΜΠΡΑΒΟ .

ΓΡΑΦΕΤΕ ΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΓΙΑ ΤΗΛ/ΣΗ.

ΔΗΛΑΔΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ PPC ΜΟΥ TV ?

ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ΤΡΟΦΗ!

dpetro

xilia eyxaristo

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο καλο προγραμμα ειναι το wunderradio, use gps και βρισκει ολους τους σταθμους της περιοχης σου, λειπει το record.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο καλο προγραμμα ειναι το wunderradio, use gps και βρισκει ολους τους σταθμους της περιοχης σου, λειπει το record.

 

--------------------------------------

ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΝΟΕΙΣ

Είμαι στο αυτοκίνητό μου ,με pocket pc +wifi+gps+destinator 7 και θα μπορώ να ακούω ραδιόφωνα της περιοχής ?

Ναι αλλά πώς αφου είναι προφανές πως δεν θα έχω κάρτα ασύρματης -κινητής σύνδεσης ;

Ισως να γίνει ( μήπως γίνεται ήδη?) να έχουμε radio + TV μέσω δορυφόρου ή τουλάχιστον μόνο ραδιόφωνο ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΤΟΥ GPS ....

 

Για το άλλο σκέλος , δηλαδή να βλέπω τηλεόραση στο pocket pc (όταν είμαι σε χώρο με ασύρματο ΙΝΤΕΡΝΕΤ )?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και καλή μέρα

Link to comment
Share on other sites

Τα μπέρδεψες λίγο, θα χρησιμοποιήσει το gps μόνο για να δει σε ποια πόλη βρίσκεσαι απο κει και πέρα χρειάζεσαι σύνδεση νετ, μεσω δορυφορων μπορεις να έχεις internet αλλά ειναι πανάκριβο, απλα το ξεχνας.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα μπέρδεψες λίγο, θα χρησιμοποιήσει το gps μόνο για να δει σε ποια πόλη βρίσκεσαι απο κει και πέρα χρειάζεσαι σύνδεση νετ, μεσω δορυφορων μπορεις να έχεις internet αλλά ειναι πανάκριβο, απλα το ξεχνας.

 

=========================

Προφανές!

 

Τώρα για τηλεόραση μέσα απο το pocket pc ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΧΩΡΟ ΜΕ WIFI???

 

 

Καλό βράδυ και ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...