Jump to content

Ποιο supermarket προτιμάτε;


nucleogenesis
 Κοινοποίηση

Ποιο supermarket προτιμάτε?  

393 members have voted

  1. 1. Ποιο supermarket προτιμάτε?

    • Carrefour Μαρινόπουλος
      63
    • ΑΒ Βασιλόπουλος
      96
    • Σκλαβενίτης
      146
    • Βερόπουλος
      12
    • Ατλάντικ
      4
    • Γαλαξίας
      31
    • Dia
      12
    • Lidl
      86
    • Άλλο
      64


Recommended Posts

Μηπως περασε κανεις απο το lidl να μας πει αν εφαρμοστηκε το περιβοητο 'καλαθι' συγκρατησης τιμων που αποφασισανε, και πως υλοποιηθηκε αυτο στην πραξη;

https://www.naftemporiki.gr/story/1912754/ekatse-allou-i-skoni

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα σε καμία αλυσίδα ....υπομονή τέλη τους μηνός

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχει δοκιμασει κανεις την Lidl plus 'καρτα'/εφαρμογη;

Ειμαι γενικως κατα των συγκεκριμενων, σε ολα τα s/m, τα θεωρω καθαρα ως 'προωθητικες ενεργειες', εστω κι αν κερδιζεις ή φαινεται οτι κερδιζεις καποια χρηματα. Αλλα θελω να ακουσω και αποψεις αλλων.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karib said:

Εχει δοκιμασει κανεις την Lidl plus 'καρτα'/εφαρμογη;

Ειμαι γενικως κατα των συγκεκριμενων, σε ολα τα s/m, τα θεωρω καθαρα ως 'προωθητικες ενεργειες', εστω κι αν κερδιζεις ή φαινεται οτι κερδιζεις καποια χρηματα. Αλλα θελω να ακουσω και αποψεις αλλων.

Η μόνη που έχω απ'όλα τα SM.
Βλέπεις μέσω αυτης, τις εκπτώσεις προϊόντων μέσω της κάρτας που έχει το sm, προσθέτεις τα προϊόντα στην κάρτα σου κ οταν περάσεις από το ταμείο, σκανάρεις την εφαρμογή και σου κάνει έκπτωση σε αυτά.
Ένα άλλο + είναι οτι πολλές φορές λέει "για αγορες ανω των Χ ευρώ σου επιστρέφω 5€" , αρκεί να το έχεις ενεργοποιήσει και να το σκνάρεις περνώντας από το ταμείο.


 

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, coulis said:

Η μόνη που έχω απ'όλα τα SM.
Βλέπεις μέσω αυτης, τις εκπτώσεις προϊόντων μέσω της κάρτας που έχει το sm, προσθέτεις τα προϊόντα στην κάρτα σου κ οταν περάσεις από το ταμείο, σκανάρεις την εφαρμογή και σου κάνει έκπτωση σε αυτά.
Ένα άλλο + είναι οτι πολλές φορές λέει "για αγορες ανω των Χ ευρώ σου επιστρέφω 5€" , αρκεί να το έχεις ενεργοποιήσει και να το σκνάρεις περνώντας από το ταμείο.


 

Θελει να περασεις προσωπικα στοιχεια, στο app στο κινητο;

Link to comment
Share on other sites

Θελει να περασεις προσωπικα στοιχεια, στο app στο κινητο;
Ονομα, επώνυμο, γέννηση.
Μονο το όνομα εχω οκ


Tapa


Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

On 12/2/2023 at 5:21 ΜΜ, coulis said:

Ονομα, επώνυμο, γέννηση.
Μονο το όνομα εχω οκ emoji6.png


Tapa

 

Αν δωσει καποιος ψευτικο ονομα, φανταζομαι οτι δεν τρεχει και κατι...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

δεν μου λετε ρε παιδες..εδω και ενα τριμηνο γιατι τοσο διαστημα λενε οτι χρειαζονται οι εταιρειες για να αναπροσαρμοσουν τιμες, τα κοστη ρευμα ,αεριο,ξυδια κ.λ.π τα οποια προφασιζονταν σαν λογο για αυξηση τιμων,εχουν πεσει κατα πολυ..γιατι οι τιμες στα προιοντα τροφιμων ειναι κομα στα υψη και συνεχιζουν να ανεβαινουν? 

τα τυρια ας πουμε ,φετες και κασερια αιγοπροβεια ανεβαινουν συνεχεια..για ποιο λογο?

εχω παει πισω δεκαετια '80 οταν τα αιγοπροβεια τα βλεπαμε με το κυαλι λογω τιμων και τρωγαμε την φθηνη γκουντα ,οπως και τωρα ξανα..κανουν χρυσες δουλειες οι ολλανδοι..αυτο δνε το βλεπουν οι δικοι μας παραγωγοι να ριξουν τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Για να το δούν οι παραγωγοί, πρέπει να το δείξουμε εμείς με τις αγορές μας, Αν συνεχίσουμε να αγοράζουμε τα ακριβά προϊόντα τους γιατί να μειωσουν τις τιμές; 

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είχε οργανωθεί και μποϋκοτάζ γαλακτοκομικών για μία εβδομάδα, δεν ξέρω πόσο καλά πήγε... πάντως εγώ το τήρησα 😉

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θελοντας και μη ,οπως ειπα πριν ,γκουντα 9.20 το κιλο..στην φετα προσπαθω να βρω απο λαικη μεχρι 10.50-11.00 το κιλο και αν δεν βρω θα αρχισω την μυζηθρα,ωραια παλια παρατημενη ποικιλια τυριου στην μιση τιμη..

δεν πανε να κουρευτουν,μπορω και χωρις την γραβιερα και φετα των 13 ευρω που εχουν τωρα

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θελοντας και μη ,οπως ειπα πριν ,γκουντα 9.20 το κιλο..στην φετα προσπαθω να βρω απο λαικη μεχρι 10.50-11.00 το κιλο και αν δεν βρω θα αρχισω την μυζηθρα,ωραια παλια παρατημενη ποικιλια τυριου στην μιση τιμη..
δεν πανε να κουρευτουν,μπορω και χωρις την γραβιερα και φετα των 13 ευρω που εχουν τωρα
η καλή γραβιέρα έχει πάνω από 20€ το κιλό τουλάχιστον τρίμηνης ωρίμανσης που όσο ανεβαίνει ανεβαίνει και η τιμή αλλα τρως λίγο και σε χορταινει και αυτό την κάνει οικονομικη,τώρα αν ψάχνεις τυριά τύπου γραβιερας ένα καλό τρικαλινό σου κάνει

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε δνε μου κανει.δεν ειμαι ο τυπος ,που το σεβομαι απολυτα ο καθενας οπου θελει ξοδευει τα χρηματα του,που ξοδευει παραπανω αποτι μπορει σε τυρια και αλλα τροφιμα..θεωρω οτι τα αιγοπροβεια ειναι οτι καλυτερο και σε γευση και σε υγεια..αλλα οταν πλεον δεν γινεται προσπαθω να επιζησω,τρωγοντας κατι κατωτερο με λιγη εκπτωση στην ποιοτητα..

τα γνωριζω ,ειναι τυρακιας..εχω φαει τις καλες εποχες απο σαν μιχαλη,ροκφορ,ναξου μεχρι και αυτα που εχει του εξωτερικου στην formaggερι ο ΑΒ εδω και λιγα χρονια,τριμηνης -πενταμηνης κ.λ.π. ωριμανσης.

εδω και λιγα χρονια ετρωγα κατι απο αυτα που και που και βολευομουν για προχειρο με το τρικαλινο του διβανη ,το οποιο το θεωρω το καλυτετο οικονομικο ημισκληρο σε γευση και ποιοτητα οταν ειχε 10 ευρω ..το αφησα καθως εχει παει σχεδον 13..και ειχε και αιγοπροβειο μεσα ,το μοναδικο ημισκληρο..

το θεμα δεν ειναι αν μπορω να παρω παλι ενα κομματι γραβιερα..εδω δινουμε 50 ευρω την εβδομαδα σε καυσιμα αυτοκινητου..ολα σχετικα ειναι..απλα χωρις καυσιμο δνε γινεται..χωρις γραβιερα γινεται και θελω να διαμαρτυρηθω γενικα για την παραλογη ακριβεια..ενα απο τα προιοντα ειναι αυτο που διαμαρτυρομαι..το κανω σε πολλα τροφιμα..και διαμαρτυρομαι και με την αποχη αλλα και ευγενικα σε υπαλληλους και διευθυντες των σουπερ μαρκετ ωστε να δωσουν το μυνημα σε ολη την αλυσιδα των προμηθευτων και παραγωγης..οι οποιοι και αυτοι σνα εμας ανθρωποι ειναι -καταναλωτες και συμφωνουν οτι τωρα που η ενεργεια μειωσε το κσοτος θα επρεπε να κατεβουν οι τιμες..αλλα στην ελλαδα οτι ανεβαινει δνε κατεβαινει..οι πωλησεις θα το δειξουν..ηδη καποια τυρια αρχισαν να φευγουν απο το ψυγειο λογω μικρης καταναλωσης..

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Κέρδισα στην bonus κάρτα του γαλαξία μια δωροεπιταγη 100 ευρώ.εχει τύχει κάποιος να κερδίσει να μας πει λεπτομέρειες μέχρι αύριο που θα πάω να ρωτήσω;

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τι να παω τωρα για τον κοσμο? προβατα,αβουλα οντα ,ρομποτ καταναλωτες χωρις σκεψη.

εβγαλε ο ΑΒ μια προσφορα στα ψαρια,οπου με 15 ευρω ,παιρνεις μια δωροεπιταγη των 6 σε επομενη αγορα.οκ,καλο αυτο,

παω λοιπον τις πρωτες μερες  και βλεπω τα αγαπημενα μου ψαρια,παραγαδισια στα 8.95,σε σχεη με την λαικη που δεν τα καθαριζουν και παντα αυτα τα ψαρια ειναι ελαχιστα ακριβοτερα .ωραια λεω παω αυριο που ειναι μερα του ψαριου σπιτι να παρω ψαρια.αμ δε..

οι μαγκες ειδαν μετα απο εφαρμογη της προσφορας οτι επιασε και αρχισαν το ανεβασμα. μετα λοιπον τις πρωτες 4 μερες πανε ενα ευρω πανω.λεω δεν μπορει θα εκαναν λαθος.παω μετα απο 6 μερες απο την πρωτη μερα εφαρμογης της προσφορας 2 ευρω πανω.10.95 παρακαλω . 14 ευρω η τσιπουρα απο 10 που ειχε πριν την προσφορα.

τρεξτε κοροιδα να πληρωσετε την 6ευρη !

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dreamer12 said:

τι να παω τωρα για τον κοσμο? προβατα,αβουλα οντα ,ρομποτ καταναλωτες χωρις σκεψη.

εβγαλε ο ΑΒ μια προσφορα στα ψαρια,οπου με 15 ευρω ,παιρνεις μια δωροεπιταγη των 6 σε επομενη αγορα.οκ,καλο αυτο,

παω λοιπον τις πρωτες μερες  και βλεπω τα αγαπημενα μου ψαρια,παραγαδισια στα 8.95,σε σχεη με την λαικη που δεν τα καθαριζουν και παντα αυτα τα ψαρια ειναι ελαχιστα ακριβοτερα .ωραια λεω παω αυριο που ειναι μερα του ψαριου σπιτι να παρω ψαρια.αμ δε..

οι μαγκες ειδαν μετα απο εφαρμογη της προσφορας οτι επιασε και αρχισαν το ανεβασμα. μετα λοιπον τις πρωτες 4 μερες πανε ενα ευρω πανω.λεω δεν μπορει θα εκαναν λαθος.παω μετα απο 6 μερες απο την πρωτη μερα εφαρμογης της προσφορας 2 ευρω πανω.10.95 παρακαλω . 14 ευρω η τσιπουρα απο 10 που ειχε πριν την προσφορα.

τρεξτε κοροιδα να πληρωσετε την 6ευρη !

Ποτε, μα ποτε, δεν δινω βαση σε αυτο που ονομαζουν 'προσφορες'. Αν τυχει και θελω κατι, και ειναι σε προσφορα, καλως.

Για το λογο αυτο, δεν παω να κανω χρηση πχ της lidl plus. Να με 'καθοδηγει' σε συγκεκριμενες αγορες, να ξερει πληρως το καταναλωτικο μου προφιλ (πληρωνω συνηθως με μετρητα), να καθομαι να χανω χρονο και να ασχολουμα, για να κερδισω υποτιθεται κατι λεπτα του ευρω...

Υπαρχουν σημαντικοτερα πραγματα στη ζωη, απο το σαφαρι προσφορων, των ανυπαρκτων συνηθως μαρκετιστικων κολπων...

Link to comment
Share on other sites

αμπα δεν χανω τον χρονο μου και εγω.δεν κυνηγαω.ψωνιζω αυτο που μου αρεσει γιαυτο και η καρτα αβ μπορει να γεμισει με την 6ευρη και σε 5 μηνες.αν τυχει οτι αγοραζω να ειναι σε προσφορα καλως,αλλιως οχι.απλα τωρα που ηθελα να παρω τα ψαρακαι μου που αγοραζω απο εκει δεν μπορω γιατι τα ''ακριβυναν' εσκεμενα για τους κυνηγους.

παρεπιπτοντως σημερα αλλο ενα ευρω πανω.11.95 για λιθρινακια ουτε μιας παλαμης.στην λαικη ουτε 6 δεν εχουν.απλα σημειωνω την κοροιδια για οποιον το επισκεπτεται.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιά που στον ΑΒ έπαιρνα 6ευρη κάθε 1-2 μήνες, ενίοτε και συχνότερα.
Όταν άρχισαν να αραιώνουν, άρχισα κι εγώ να τον αραιώνω 😉

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, minast said:

Θυμάμαι παλιά που στον ΑΒ έπαιρνα 6ευρη κάθε 1-2 μήνες, ενίοτε και συχνότερα.
Όταν άρχισαν να αραιώνουν, άρχισα κι εγώ να τον αραιώνω 😉

Εγώ βλέπω πάντως ότι έχουν αυξηθεί. Συνέχεια παίζουν κουπόνια πχ για αγορές λαχανικών και γιαουρτιών. Συν τα παιχνίδια κλπ, καταλήγω να παίρνω σχεδόν σε κάθε αγορά 3€ επιταγή. Ήδη για τον Γενάρη έχω πάρει 9€ πίσω με αγορές μέχρι στιγμής περίπου 180€. Πολλά προϊόντα ΑΒ, δεν επιλέγω μάρκες αλλά κυρίως private labels 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...