Jump to content

Ποιο supermarket προτιμάτε;


nucleogenesis
 Κοινοποίηση

Ποιο supermarket προτιμάτε?  

393 members have voted

  1. 1. Ποιο supermarket προτιμάτε?

    • Carrefour Μαρινόπουλος
      63
    • ΑΒ Βασιλόπουλος
      96
    • Σκλαβενίτης
      146
    • Βερόπουλος
      12
    • Ατλάντικ
      4
    • Γαλαξίας
      31
    • Dia
      12
    • Lidl
      86
    • Άλλο
      64


Recommended Posts

Ποιος δίνει 1κ τη σήμερον ημέρα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Οι χασάπηδες/κρεοπωληδες εκτός κάποιον λίγον εξαιρέσεων παίρνουν 1Κ. Είμαι κρεοπωλης για αυτό το λέω.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, GraveDigger said:

Τεράστιο off-topic!

Πώς μπορείς να παίρνεις ως βάση αναφοράς τους μισθούς πριν από 30 χρόνια; Η κατάσταση πριν 30 χρόνια, δηλαδή την περίοδο 1990-1993 ήταν τέτοια που η χώρα δεν φανταζόταν ποτέ πως θα κατάφερνε να ενταχθεί στον Μηχανισμό Συναλλαγμωτικών Ισοτιμιών (Μ.Σ.Ι.) https://www.kathimerini.gr/society/821303/pos-oi-340-75-drachmes-eginan-1-eyro/

Ο πληθωρισμός ήταν σε διψήφιο νούμερο μέχρι τότε, είχαμε υποτιμίσεις της δραχμής και μια ανατίμιση στο τέλος. Δεν είμαι σε θέση να κάτσω να ψάξω για ακριβείς πίνακες ώστε να το υπολογίσω, αλλά 150.000 δραχμές πριν 30 χρόνια ήταν πολύ λιγότερες από 440 ECU τότε. Αν είναι να συγκρίνεις τόσο απλοϊκά θα πρέπει να πάρεις ως βάση αναφοράς το διάστημα μετά το κλείδωμα της ισοτιμίας στις 340,75 δραχμές/€

Για τους νεοπροσληφθέντες δεν είναι θέμα μαγκιάς, αλλά θέμα προσόντων. Και το διάστημα 2000-2010 έβρισκες δουλειά που θα ήταν καλύτερα αμοιβόμενη σε σχέση με σήμερα. Αν κάποιος έχει πραγματικά προσόντα (και όχι απλώς τυπικά) δεν θα πιάσει δουλειά με τον βασικό μισθό μόνο και μόνο για να μείνει στην Ελλάδα, θα φύγει στο εξωτερικό να δουλέψει...

150.000 δρχ το 1992 αντιστοιχούν σε σημερινή αξία βάση εργαλείου αποπληθωρισμού στα 1.450 ευρώ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος δίνει 1κ τη σήμερον ημέρα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


πολλοί!!! και παραπάνω σιγά τα λεφτά ,απλά φαίνονται πολλά σε σύγκριση με τον κατώτατο βασικό μισθό

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


ολα εκτος απο τους μισθους μας.οταν βγηκα στην εργασια νεος εβγαζα πρωτο μισθο,150.000 δραχμες.δλδ. 440 ευρω.μετα απο 30 χρονια απο 440 ο βασικος πηγε στον τεραστιο αριθμο των 700 ευρω και αν εισαι τυχερος,ουτε καν διπλασια,ουτε λογος για βασικο βορειων χωρων που μας υποσχονταν με την εισοδο στο ευρω 1000 ευρω!
χαιρομαι πολυ οταν βλεπω κατι μαγκακια πρωτοεργαζομενους με πτυχιο,μεταπτυχιακο και 2 γλωσσες που πανε με θρασος και ζητανε 1000 ευρω βασικο και μπονους και τους τα παιρνουν! αν το εκαναν ολοι θα τους κοβοταν η μαγκια μερικους εκμεταλευτες.
1992 νυκτερινός σε ξενοδοχείο όλα δούλεμενα 230.000 συν tips με δωμάτιο δωρεάν και όλα πληρωμένα,δεν θυμάμαι πόσο έιχε η βενζίνη απλά γέμιζα ....

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι χασάπηδες/κρεοπωληδες εκτός κάποιον λίγον εξαιρέσεων παίρνουν 1Κ. Είμαι κρεοπωλης για αυτό το λέω.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Δηλαδή εάν τελειώσω και πάρω το πτυχίο στη πρώτη δουλειά θα πάρω 1κ; σε σούπερ ή σε κρεοπωλείο; δε μιλάω για να πάω σε σφαγείο

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, elteo said:

150.000 δρχ το 1992 αντιστοιχούν σε σημερινή αξία βάση εργαλείου αποπληθωρισμού στα 1.450 ευρώ.

Έχουμε βγει εντελώς off-topic, αλλά για εμένα διαχρονικό βαρόμετρο είναι οι τιμές των αυτοκινήτων. Σε πιο βραχυπρόθεσμη βάση χρησιμοποιώ την τιμή της φιάλης 1,5lt Pepsi (και Coca-Cola παλαιότερα).

Επειδή εγώ είμαι σχετικά μικρός σε ηλικία και μέχρι το 1992 το μέγιστο που έπιανα στα χέρια μου ήταν το χαρτονόμισμα των 100 δραχμών, μπορεί κάποιος να μας πει συγκριτικά τι έπαιρνες με 150.000 δραχμές το 1992;

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GraveDigger said:

Έχουμε βγει εντελώς off-topic, αλλά για εμένα διαχρονικό βαρόμετρο είναι οι τιμές των αυτοκινήτων. Σε πιο βραχυπρόθεσμη βάση χρησιμοποιώ την τιμή της φιάλης 1,5lt Pepsi (και Coca-Cola παλαιότερα).

Επειδή εγώ είμαι σχετικά μικρός σε ηλικία και μέχρι το 1992 το μέγιστο που έπιανα στα χέρια μου ήταν το χαρτονόμισμα των 100 δραχμών, μπορεί κάποιος να μας πει συγκριτικά τι έπαιρνες με 150.000 δραχμές το 1992;

Με 150.000 Δραχμές το 1992 δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα. Μπορώ να σου πω όμως ότι με 1000 Δραχμές τότε, μπορούσες να πάρεις ένα πακέτο τσιγάρα, να πιείς τον γνωστό τότε φραπέ, να πάρεις μια εφημερίδα και να χτυπήσεις κι ένα σουβλάκι.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εάν τελειώσω και πάρω το πτυχίο στη πρώτη δουλειά θα πάρω 1κ; σε σούπερ ή σε κρεοπωλείο; δε μιλάω για να πάω σε σφαγείο

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

My market δίνει 900 ευρώ. Ο Σκλαβενίτης όχι. Σε κρεοπωλείο άνετα θα πάρεις 1Κ αλλά όχι 8ωρο. Παραπάνω. Στο my market με 900 είσαι κανονικά πενθήμερο 8ωρο

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

My market δίνει 900 ευρώ. Ο Σκλαβενίτης όχι. Σε κρεοπωλείο άνετα θα πάρεις 1Κ αλλά όχι 8ωρο. Παραπάνω. Στο my market με 900 είσαι κανονικά πενθήμερο 8ωρο

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Σε μεικτά αναφέρεσαι?

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, GraveDigger said:

Έχουμε βγει εντελώς off-topic, αλλά για εμένα διαχρονικό βαρόμετρο είναι οι τιμές των αυτοκινήτων. Σε πιο βραχυπρόθεσμη βάση χρησιμοποιώ την τιμή της φιάλης 1,5lt Pepsi (και Coca-Cola παλαιότερα).

Επειδή εγώ είμαι σχετικά μικρός σε ηλικία και μέχρι το 1992 το μέγιστο που έπιανα στα χέρια μου ήταν το χαρτονόμισμα των 100 δραχμών, μπορεί κάποιος να μας πει συγκριτικά τι έπαιρνες με 150.000 δραχμές το 1992;

τον Σεπτέμβρη  1992 , 1 ευρώ ήταν 250 δραχμές Δηλαδή 150.000 δραχμές ήταν 600 ευρώ. (ECU)

Με ένα μέσο όρο πληθωρισμού 2 % σήμερα αγοράζεις τα ίδια πράγματ με 1086 ευρώ.

Οι υπολογισμοί είναι εντελώς πρόχειροι, όποιος μπορεί ας ψάξει τις επίσημες τιμές πληθωρισμού.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vasileios said:

τον Σεπτέμβρη  1992 , 1 ευρώ ήταν 250 δραχμές Δηλαδή 150.000 δραχμές ήταν 600 ευρώ. (ECU)

Με ένα μέσο όρο πληθωρισμού 2 % σήμερα αγοράζεις τα ίδια πράγματ με 1086 ευρώ.

Οι υπολογισμοί είναι εντελώς πρόχειροι, όποιος μπορεί ας ψάξει τις επίσημες τιμές πληθωρισμού.

Έβαλα πριν με επίσημο εργαλείο το ποσό σημερινή αξία τα 150Κ είναι 1450 ευρώ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι πόσα παίρνεις αλλά τι αγοράζεις επομένως οι συγκρίσεις είναι άκυρες
εγώ θυμάμαι το κιλό το ψωμί όχι τις φούσκες του σήμερα μια δεκάρα ....όπως επίσης τέλη κυκλοφορίας το 83 450 δρχ,τι συζηταμε εδώ

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, akalos said:

το θέμα δεν είναι πόσα παίρνεις αλλά τι αγοράζεις επομένως οι συγκρίσεις είναι άκυρες
εγώ θυμάμαι το κιλό το ψωμί όχι τις φούσκες του σήμερα μια δεκάρα ....όπως επίσης τέλη κυκλοφορίας το 83 450 δρχ,τι συζηταμε εδώ

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


 

Άλλο 83 άλλο 92 ειδικά με το πληθωρισμό που εκείνα τα χρόνια κάλπαζε.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο 83 άλλο 92 ειδικά με το πληθωρισμό που εκείνα τα χρόνια κάλπαζε.
υπήρχε η αυτόματη αναπροσαρμογή μισθων τώρα τι υπάρχει ? η κερδοσκόπια και μόνο
τέλος πάντων είμαστε και λίγο εκτός θέματος

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι πόσα παίρνεις αλλά τι αγοράζεις επομένως οι συγκρίσεις είναι άκυρες
εγώ θυμάμαι το κιλό το ψωμί όχι τις φούσκες του σήμερα μια δεκάρα ....όπως επίσης τέλη κυκλοφορίας το 83 450 δρχ,τι συζηταμε εδώ

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk




Φούρναρης με το είπε, στα τεμάχια πέφτει κλέψιμο.μόνο κιλού να αγοράζουμε που το ζυγίζουν

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Φούρναρης με το είπε, στα τεμάχια πέφτει κλέψιμο.μόνο κιλού να αγοράζουμε που το ζυγίζουν

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τότε υπήρχε αγορανομια άλλοιμονο σου αν σε έπιαναν....και τώρα πάει με το κιλό αλλά πουλάνε με τεμάχιο,βλέπεις πουθενά να γράφουν τα γραμμαρια και τιμή κιλού?
πολύ κλέψιμο πέφτει με τις φούσκες όπως οι μπαγκέτες, σάντουιτς κτλ

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Σε μεικτά αναφέρεσαι?

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καθαρά.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, akalos said:

το θέμα δεν είναι πόσα παίρνεις αλλά τι αγοράζεις επομένως οι συγκρίσεις είναι άκυρες
εγώ θυμάμαι το κιλό το ψωμί όχι τις φούσκες του σήμερα μια δεκάρα ....όπως επίσης τέλη κυκλοφορίας το 83 450 δρχ,τι συζηταμε εδώ

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk


 

off topic αλλα σας αρεσε βλεπω γιατι το θεμα ποναει πολυ.εγω βεβαια το πριν 30 χρονια ενοουσα το 1998 ,που δεν ειναι ουτε καν περιπου 30 αλλα τοτε τα εβγαζα και εχει μεγαλη διαφορα απο τις αρχες του '90. ομως σωστη η παρατηρηση σου σημασια ειχε τ μπορουσες να αγορασεις στην καθημερινοτητα γιαυτο το ποσταρα.

9 ώρες πριν, akalos said:

υπήρχε η αυτόματη αναπροσαρμογή μισθων τώρα τι υπάρχει ? η κερδοσκόπια και μόνο
τέλος πάντων είμαστε και λίγο εκτός θέματος

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

επισης η πιο σωστη παρατηρηση και αρχιζει να συζητιεται ξανα αυτο το θεμα απο τους ειδικους μισθολογους των καναλιων..τα πηραν ολα τα μνημονια εκ των εσω..

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, elteo said:

Έβαλα πριν με επίσημο εργαλείο το ποσό σημερινή αξία τα 150Κ είναι 1450 ευρώ.

Τον Μάρτιο του 1990 (με την παγκόσμια οικονομία να αναμένει τον προδιαγεγραμμένο πόλεμο στον Περσικό Κόλπο) ένα Volkswagen Passat B3 1,8 I4 66 kW (90 PS; 89 bhp) CL (4θυρο sedan) δηλαδή η πιο απλή έκδοση (classic) με τον αξιοπρεπή κινητήρα (υπήρχε και έκδοση με τον ασθενικό κινητήρα 1.6 L I4 53 kW) κόστισε 4.300.000 δραχμές δηλαδή με αναγωγή θα έπρεπε να είναι γύρω στις €40.000 σήμερα αν αναλογιστούμε πως η Volkswagen θέτει σήμερα ως ανώτατη λιανική τιμή πώλησης μετά φόρων τα €37.000 για το Passat 1.5 TSI ACT EVO 150PS DSG Elegance.

Άρα αν χρειαζόσουν τότε 28,66 μισθούς των 150.000 δραχμών καθαρά, σήμερα για να αγοράσεις την πιο φθηνή έκδοση Passat με τα €37.000 χρειάζεσαι 28,66 μισθούς των €1.291 καθαρά.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο οφ τοπικ...

205 Gti 1.9 δρχ 9.500.000, golf 3 Gti δρχ 9.800.000 περίπου...

τώρα στραγάλια απο τουρκια, ταϊζουμε το στόμα που θα μας δαγκώσει... και λεμόνια Αργεντινης

1990: με 1450 δρχ μεροκάματο τα έξοδα ήταν 77 τα καμελ, 60 ο φραπες, 65 με γάλα & 350 δρχ το ποτό (ουϊσκυ). Εισιτήριο αεροπορικό από Σάμο Αθήνα 4250 δρχ με έκπτωση 25% σαν φαντάρος.

Link to comment
Share on other sites

Ενα στοιχειο που πρεπει να βαλετε στο τραπεζι ειναι και ποσο ευκολη προσβαση εχουν οι ανθρωποι στα σουπερ μαρκετ. Οταν καποιος δεν εχει μεταφορικο μεσο και κουβαλαει τα ψωνια με τα χερια, προφανως και θα παει σε καποιο που ειναι κοντα του, ειτε εχει ποιοτικα ειτε οχι προιοντα. Επισης πολυς κοσμος μεγαλυτερης ηλικιας δεν ξερει να ψαχνει τις προσφορες, βλεπει το φυλλαδιο ή τις ταμπελες που υπαρχουν απεξω απο το κοντινο του σουπερ μαρκετ και νομιζει πως μονο αυτο υπαρχει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2022 at 10:46 ΠΜ, Vasileios said:

τον Σεπτέμβρη  1992 , 1 ευρώ ήταν 250 δραχμές Δηλαδή 150.000 δραχμές ήταν 600 ευρώ. (ECU)

Με ένα μέσο όρο πληθωρισμού 2 % σήμερα αγοράζεις τα ίδια πράγματ με 1086 ευρώ.

Οι υπολογισμοί είναι εντελώς πρόχειροι, όποιος μπορεί ας ψάξει τις επίσημες τιμές πληθωρισμού.

 

On 15/4/2022 at 10:56 ΠΜ, elteo said:

Έβαλα πριν με επίσημο εργαλείο το ποσό σημερινή αξία τα 150Κ είναι 1450 ευρώ.

το 1992 δεν υπηρχε ευρω. Στην Ελλαδα ειχαμε ευρω 1/1/2002 με ισοτιμια 340,75 δραχμες. Για να μπορεσει η χωρα μας να μπει στο ευρω, τον Αυγουστο του 2001 ειχαμε υποτιμηση της δραχμης 10%

οι 150000 δρχ ειναι 440,2 ευρω

δεν ειναι λογικο να λεμε .... εαν τοτε ... τι σημερα. Παιζουν πολλα πραγματα ρολο. Και ενα απο αυτα ειναι το ηθος των ανθρωπων για τις τιμες /αξιες. Και σε αυτο δεν υπαρχει ουτε μαθηματικος τυπος ουτε αλγοριθμος. Πρακτικα εγω "βλεπω" οτι το κατοσταρικο εγινε ευρω σε αξια προιοντων

Link to comment
Share on other sites

Just now, lneam said:

 

το 1992 δεν υπηρχε ευρω. Στην Ελλαδα ειχαμε ευρω 1/1/2002 με ισοτιμια 340,75 δραχμες. Για να μπορεσει η χωρα μας να μπει στο ευρω, τον Αυγουστο του 2001 ειχαμε υποτιμηση της δραχμης 10%

οι 150000 δρχ ειναι 440,2 ευρω

δεν ειναι λογικο να λεμε .... εαν τοτε ... τι σημερα. Παιζουν πολλα πραγματα ρολο. Και ενα απο αυτα ειναι το ηθος των ανθρωπων για τις τιμες /αξιες. Και σε αυτο δεν υπαρχει ουτε μαθηματικος τυπος ουτε αλγοριθμος. Πρακτικα εγω "βλεπω" οτι το κατοσταρικο εγινε ευρω σε αξια προιοντων

δεν μετατρέπεις απλά τις δρχ σε ευρώ το 1992. 

υπάρχει ο πληθωρισμός.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites






Παιζουν πολλα πραγματα ρολο. Και ενα απο αυτα ειναι το ηθος των ανθρωπων για τις τιμες /αξιες. Και σε αυτο δεν υπαρχει ουτε μαθηματικος τυπο

σε αυτό θα συμφωνησω απόλυτα ,όλοι σε κρίνουν στο ποσό € καλός πελάτης είσαι,και είναι ίσως το μεγαλύτερο λάθος των επαγγελτιων ,ιδιαίτερα των μικρών

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk




Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2022 at 2:10 ΜΜ, vrwmiaris said:

Φούρναρης με το είπε, στα τεμάχια πέφτει κλέψιμο.μόνο κιλού να αγοράζουμε που το ζυγίζουν

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έγω είχα και έχω την νοοτροπία να στηρίζω την γειτονιά, οπότε έπαιρνα ψωμί, κρέατα από την γειτονιά. Στον φούρνο σταμάτησα να πηγαίνω και τους το είπα όταν μου έδωσε κυριολεκτικά μια άγευστη φούσκα κατεψυγμένη με 2ευρώ και με έβρισε από πάνω. Προτιμώ πλέον να φτιάχνω δικό μου παίρνω αλεύρι 5κιλο αλεύρι για ψωμί και φτιάχνω ψωμί με προζύμι, προσέχω που αφήνω τα λεφτά μου

On 14/4/2022 at 9:32 ΜΜ, baiosss said:

Με 150.000 Δραχμές το 1992 δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα. Μπορώ να σου πω όμως ότι με 1000 Δραχμές τότε, μπορούσες να πάρεις ένα πακέτο τσιγάρα, να πιείς τον γνωστό τότε φραπέ, να πάρεις μια εφημερίδα και να χτυπήσεις κι ένα σουβλάκι.

Πλάκα πλάκα είδα τις κινήσεις της κάρτας μου σε ψώνια και με λιγότερα πράγματα γιατί είμαι μόνος πλέον δίνω τα ίδια λεφτά σε ψώνια. 

Με σχέση με πέρυσι 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...