Jump to content

Ποιο supermarket προτιμάτε;


nucleogenesis
 Κοινοποίηση

Ποιο supermarket προτιμάτε?  

393 members have voted

  1. 1. Ποιο supermarket προτιμάτε?

    • Carrefour Μαρινόπουλος
      63
    • ΑΒ Βασιλόπουλος
      96
    • Σκλαβενίτης
      146
    • Βερόπουλος
      12
    • Ατλάντικ
      4
    • Γαλαξίας
      31
    • Dia
      12
    • Lidl
      86
    • Άλλο
      64


Recommended Posts

23 ώρες πριν, GraveDigger said:

Αν οι Ολλανδοί βλέπουν πως δεν έχουν τα προσδοκώμενα κέρδη στην ελληνική αγορά είναι λογικό να πουλήσουν για να φύγουν αναζητώντας καλύτερες αποδόσεις για τα κεφάλαιά τους. Πάντως η Ahold Delhaize κράτησε την αλυσίδα ΑΒ Βασιλόπουλος στην κορυφή αναφορικά με την ποιότητα. Αντιθέτως η εταιρική ταυτότητα του Μασούτη δεν ταιριάζει με αυτή των ΑΒ, δηλαδή ο Μασούτης στο μυαλό των Αθηναίων είναι μέχρι στιγμής η συνέχεια της Προμηθευτικής. Ξέρω πως ο Μασούτης ήθελε να πάρει τα καταστήματα Carrefour Μαρινόπουλος για να επεκταθεί σε όλη την Ελλάδα, αλλά ο Σκλαβενίτης έκανε τότε καλύτερη προσφορά. Βέβαια και ο Μασούτης φαίνεται πως κάνει προσπάθειες να αναβαθμιστεί ποιοτικά όπως έκανε αντίστοιχες κινήσεις και ο Σκλαβενίτης πριν την απόκτηση των Carrefour Μαρινόπουλος. Εσύ όμως πώς το σκέφτεσαι; Το ενδεχόμενο να μείνουν μόνο ελληνικών συμφερόντων μεγάλες αλυσίδες γιατί θεωρείς πως θα κάνει τα πράγματα χειρότερα; Η αγορά δεν είναι δίπολο για δύο μεγάλους παίχτες καθώς έχουν σημαντικό μερίδιο τα My market, ο Γαλαξίας και φυσικά τα Lidl. Και επιπλέον ο Σκλαβενίτης με τον Μασούτη έχουν κόντρα από παλιά η οποία θεωρητικά θα βγει προς όφελος των καταναλωτών. Εγώ το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως η κόντρα περιοριστεί σε επίπεδο τιμών και αποβεί εις βάρος της ποιότητας.

Υ.Γ.: εσύ εννοείς καρτέλ και μονοπώλιο ενώ εμένα το μυαλό μου διάβαζε καριολ@ και μ@νοπανο 😄

😂 ο καθενας οτι τον απασχολει παει ο νους του ..οπως και να το νομιζες το ιδιο και αυτο σημαινουν 😝

ο μασουτης παντως στην αττικη παει πολυ καλα,κονταροχτυπιεται ..βεβαια ειναι κατι καινουριο και ο κοσμος το επισκεπτεται.επισης σε ποιοτητα βιτρινας και ποιοτητας καταστηματων ειναι πολυ πιο μπροστα ο μασουτης απο τον σκλαβενιτη ,αποτι εχω δει στην θεσσαλονικη.απο ποιοτητα τροφιμων ειναι ιδιοι πιστευω.για μενα ο ΑΒ εχει οντως και του πουλιου το γαλα σε μερικα καταστηματα και ειναι πολυ πιο μπροστα σε ορισμενα τροφιμα.δεν θα ηθελα να φυγει απο την αγορα.δεν ξερω τι θα κανει μετα ο μασουτης αν θα κρατησει την ποιοτητα και τους συνεργατες του ΑΒ ,θα δειξει.παντως ο μασουτης και ο σκλαβενιτης δεν ειναι για μενα ποιοτητα,μονο ο ΑΒ.εχω βρει εκει πραγματα που οι αλλοι ακομα δεν εχουν φερει στην ελλαδα.τι να πρωτοπω? προσουτα,χαμον,ελληνκα αλλαντικα και τυρια απο μικρους παραγωγους ,απο τα υπεροχα  τυροκομικα των κυκλαδων και οχι μονο,ελληνικες βιοτεχνιες τροφιμων .οπως ας πουμε μετρησα καμμια 1οαρια εταιρειες με κριτσινια ,τα ψαρια που εχει απο σαρδελλα ,σαργο και σπαρο,ενα ταπεινο ψαρι που κανεις πλεον δεν τρωει και δεν ξερει ,μεχρι ψειρες, και φυσικα τα ακριβα,σολωμο,κρανιο και αλλα χαζα που αγοραζουν οι ασχετοι με χαζο πορτοφολι..για εμενα ο ΑΒ δεν εχει μονο ποιοτητα αλλα και ποικιλια και αυτο αν χαλασει θα μου λειψει.

τα λιντλ για μενα δεν ειναι στον ανταγωνισμο με τα αλλα σ/μ. περισοτερο στην κατηγορια των μετρο κ.λ.π. το βαζω,δεν εχει ολα τα προιοντα που εχουν οι αλλοι,ειναι αλλη κατηγορια για μενα.εκει πας για πραγματα που δεν βρισκεις στα αλλα ,οπως εγω φθηνο ηλιελαιο η' το γλυκισμα που λεγεται παγωτο,η' το ραφι με τα ελληνικα ποπ κασερια τυρια που δεν εχουν οι αλλοι πλεον ,καποιος αλλος για τα χαρτικα κ.λ.π. δεν ψωνιζει καποιος τα παντα απο εκει θεωρω.ο γαλαξιας δεν ξερω ποσο θα αντεξει ακομα,νομιζω οτι μετα ερχεται η σειρα του απο καποιον.το My market θα ειναι ο τριτος ελληνικος πολος.εγω χαιρομαι που θα ειναι ελληνικες αλλα πιο πολυ χαιρομαι αν χαιρεται και η τσεπη μου.και αν για να χαρει η τσεπη μου υπαρχουν και αλλες τοσες ξενες δεν με πειραζει σε ολα τα ειδη το ιδιο γινεται.δεν μου αρεσει ποτε η συρικνωση της αγορας σε λιγα χερια.ναι θεωρω οτι θα γινει της μαριολας στις τιμες,το εχει δειξει η ιστορια.

ο μασουτης κατεβαινει πελλοπονησο και μεγαλονησο,εχω πληροφοριες,οποτε ο σχεδιασμος μαλλον δειχνει οτι παει για τον ΑΒ.η πλακα ειναι οτι τωρα που ανελαβε ο υιος του μασουτη με τις 3 πορσε και το ενα λαντ ροβερ ειχαν ακουστει φημες οτι ηθελε να πουλησει την φιρμα αλλα δεν τον αφησε ο πατηρ.βεβαια μπορει να ηταν και φημες για να κανει μετα αντεπιθεση οπως εκανε.παντως κανεις δεν εχει εμπιστοσυνη στον υιο.μετα απο χρονια θα την πουλησει την αλυσιδα ,ειναι καλοπερασακιας.εγω τον μασουτη δεν τον χωνευα και απο αποψη αγενειας υπαλληλων ,ακομα μαλωνω γιαυτο παροτι εχει γινει μεγαλη προσπαθεια , και σαν σ/μ νοοτροπια.δλ. δεν μπορεις να εισαι με 334 καταστηματα ρε μεγαλε πλεον και να μου λες οτι δεν θελεις να εχεις στοκ προιοντα σε αποθηκη καταστηματος και παω 1 εβδομαδα στο καταστημα και ακομα να παραγγελεις το προιον .

τοποτα για μενα μονο ο ΑΒ δουλευει αψογα,ειναι προτυπο ,ψωνιζω 20 χρονια εδω που ειμαι και δεν χαλαστει σε τιποτα.αλλα ετσι ειμαι εγω και αυτα που ζηταω ,αλλος ζηταει αλλα και τα βρισκει αλλου.

21 ώρες πριν, bill33 said:

Ερχεται και το carrefour οπως διάβασα κάπου,μπορεί να πάρει αυτό τον ΑΒ  

ειναι αληθεια ,αλλα δεν κινδυνευει κανενας ανταγωνιστης γιατι ερχεται με καταστηματα γειτονιας οπως τοτε η ντια αν θυμαστε και μαλλον ,δεν ειναι σιγουρο ,θα πουλαει τυποποιημενα χωρις χυμα.αν ειναι ετσι τοτε το πειραμα που προσπαθησαν πολλες αλυσιδες θα αποτυχει ξανα,ο κοσμος στην ελλαδα δεν το θελει αυτο,με εξαιρεση το λιντλ που ομως το αγκαλιασε για αλλους λογους ,υπαρκτους η' μη, που ομως δεν ειναι γειτονια,εχει πιο μεγαλα σ.μ με μεγαλυτερη ποικιλια.

Link to comment
Share on other sites

 

Ο γαλαξίας όσες φορές έχω πάει (δεν έχει στην περιοχή μου) ήταν οικονομικός, μεγάλη ποικιλία.

Ο ΑΒ που έχουμε μόνο ένα μεγάλο τα περισσότερα προϊόντα είναι φαρμακείο.

Σκλαβενίτης έχει προσφορούλες και είναι οικονομικός αλλά όχι τόσο στα απορρυπαντικά - χαρτικά.

Το lidl έχει γίνει το σμ του φτωχού, έκει πάω να πάρω νερό σε μεγάλες ποσότητες, απορρυπαντικά, χαρτικά.

MyMarket είναι πιο οικονομικό από Σκλαβενίτη αλλά δεν έχει τόσα πολλά πράγματα με τον Σκλαβενίτη (hypermarket) + o Σκλαβενίτης έχει την ευρωεπιστροφή της eurobank αλλά πάω και στο MyMarket. Ορισμένες φορές θα πάω σε ένα μεγάλο τοπικό σμ που είναι κόντα μου αν βιάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα τα λιδ πως και δεν έχουν βάλει πάγκο με ψάρια όπως οι άλλοι;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να πω κάτι που έχω παρατηρήσει, στα μαιμαρκετ πως γίνεται και έχουν τις φτηνότερες καυτερές πιπεριές σε σχέση με όλους; έχουν2€ και κάτι ο Σκλαβενίτης τις είχε προχτές 4,60.κάτω από 3 δε τις έχει βάλει ποτέ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2022 at 11:04 ΠΜ, user3365 said:

 

Ο γαλαξίας όσες φορές έχω πάει (δεν έχει στην περιοχή μου) ήταν οικονομικός, μεγάλη ποικιλία.

Ο ΑΒ που έχουμε μόνο ένα μεγάλο τα περισσότερα προϊόντα είναι φαρμακείο.

Σκλαβενίτης έχει προσφορούλες και είναι οικονομικός αλλά όχι τόσο στα απορρυπαντικά - χαρτικά.

Το lidl έχει γίνει το σμ του φτωχού, έκει πάω να πάρω νερό σε μεγάλες ποσότητες, απορρυπαντικά, χαρτικά.

MyMarket είναι πιο οικονομικό από Σκλαβενίτη αλλά δεν έχει τόσα πολλά πράγματα με τον Σκλαβενίτη (hypermarket) + o Σκλαβενίτης έχει την ευρωεπιστροφή της eurobank αλλά πάω και στο MyMarket. Ορισμένες φορές θα πάω σε ένα μεγάλο τοπικό σμ που είναι κόντα μου αν βιάζομαι

το λιντλ του φτωχου εφαγε το προστιμο για υπερκερδη ομως..

1 ώρα πριν, vrwmiaris said:

Πλάκα πλάκα τα λιδ πως και δεν έχουν βάλει πάγκο με ψάρια όπως οι άλλοι;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να πω κάτι που έχω παρατηρήσει, στα μαιμαρκετ πως γίνεται και έχουν τις φτηνότερες καυτερές πιπεριές σε σχέση με όλους; έχουν2€ και κάτι ο Σκλαβενίτης τις είχε προχτές 4,60.κάτω από 3 δε τις έχει βάλει ποτέ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

απλα δεν πας για καυτερες στο σ/μ,ειπαμε ψωνιζουμε λαχανικα και φρουτα μονο απο παραγωγους σε λαικες κ.λ.π. κυριως για φρεσκο και σωστο ,ποιοτικο πραγμα και σωστες τιμες.

Link to comment
Share on other sites



το λιντλ του φτωχου εφαγε το προστιμο για υπερκερδη ομως..

Σε προϊόντα covid (μάσκες - αντισηπτικά).


Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, coulis said:


 


Σε προϊόντα covid (μάσκες - αντισηπτικά).


Tapatalk
 

ποιος το έφαγε το πρόστιμο?

ο Γαλαξίας?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

ποιος το έφαγε το πρόστιμο?
ο Γαλαξίας?
Αναφερθηκα στα λιντλ που είχαν παρει πρόστιμο πριν 3-4 βδομάδες.

Σήμερα, αλλά 2 εφαγαν καμπάνα αλλα δεν γνωριζω ποια ειναι.

-----------
Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, coulis said:

Αναφερθηκα στα λιντλ που είχαν παρει πρόστιμο πριν 3-4 βδομάδες.

Σήμερα, αλλά 2 εφαγαν καμπάνα αλλα δεν γνωριζω ποια ειναι.

-----------
Tapa
 

α ΟΚ νόμιζα οτι αναφερθήκατε για το σημερινό πρόστιμο!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

μόλις περάσει η νομοθετική ρύθμιση από την βουλή σήμερα νομίζω θα δώσει επίσημα τα ονόματα είπε

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Τα LIDL καλα κανουν στην Ελλαδα και υπερτιμολογουν!

 

Αφου δεν υπαρχει κατι να τα σταματα!

Lidl UK και Lidl Hellas παραδειγματα τιμων σε προιοντα που βρισκονται και τσις δυο χωρες!

Τονος ΙΔΙΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ και στα δυο. 0.59£ UK 1.5Euros Ελλαδα (αν θυμαμαι καλα και ισως παραπανω)

Φετα τα 200γραμμαρια συσκευασια (δεν χαλα ευκολα) 0.85£ στη Βρετανια (ελληνικη απο Θεσ-νικη) στην Ελλαδα 6 και ανω το κιλο.

Σολωμος καπνιστος φιλετο  200 γραμμαρια 2,89£ vs 5.65 euros!

Απορρυπαντικα (επισης ιδια) τουλαχιστον 50% λιγοτερο στο ΗΒ.

Ξηροι καρποι (π.χ. αιγινης καλιφορνιας) ΔΙΠΛΑΣΙΑ τιμη στην Ελλαδα

 

Και παλι καλα να λεμε που τα Lidl στην Ελλαδα ειναι τα πιο φθηνα! Αλλα φανταστειτε με τι κερδη παιζουν τα Lidl Hellas!

 

A ξεχασα να πω και για τα διαφορα μη φαγωσιμα (Εργαλεια κ.λπ.). Εκει να δεις ΔΙΑΦΟΡΕΣ. Συγκρινετε τις εβδομαδιαιες προσφορες στις δυο χωρες!

 

Παλιοτερα οταν ερχομουν Ελλαδα φορτωνομουν διαφορα φαγωσιμα στην επιστροφη. Τωρα φευγω απο ΗΒ προς τα κατω με γεματες βαλιτσες και γυριζω πισω ΑΔΕΙΟΣ απο πραγματα! Αντε το πολυ πολυ κανα κουλουρακι σπιτικο για την οικογενεια! Ακομα και φετα θα φερνω στο τελος στους δικους μου απο ΗΒ!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

γιατί κάνουν καλά ? εδώ διαφημίζονται ότι μόνο αυτοί πουλάνε φθηνά και καλα και lidl κάθε μέρα,άλλο ένα ψέμμα λοιπόν από το σκουπιδιαρικο
https://www.google.com/search?q=lidl+%2Befet&oq=lidl+%2Befet&aqs=chrome..69i57.8200j0j4&client=ms-android-xiaomi-rev1&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8
πάντως αυτό με τις τιμές η φαγε πουλούσε φθηνότερα στην Γερμανία απ'οτι εδώ,γνωστό αυτό εδώ και πολλά χρόνια, προχθές μπήκε πάλι πρόστιμο σε επιχειρηματία που έφερνε το λευκό τυρί από την Γερμανία παρακαλώ άλλαζε ετικέτα απλά και την έκανε ποπ φυσικά άλλαζε και η τιμή προς τα πάνω
όποιος θέλει να καταλάβει μερικά πράγματα μόνο καλό θα κάνει σε αυτόν και την οικογένειά του και μεσοπροθεσμα και στην τσέπη του,το καλό φαίνεται ακριβό αλλά δεν είναι τελικά,όσο αφορά τα τρόφιμα,τα υπόλοιπα με αφήνουν παγερά αδιάφορο
Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk













Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το τι ειναι 'ακριβο' ή οχι, ειναι αρκετα σχετικο.

Οτι στην Ελλαδα εχουμε ακριβο σουπερ μαρκετ, το ξερουμε. Εχω διαβασει για συγκρισεις με Γερμανια. Φτηνοτερο στη Γερμανια! Και με τι μισθους εκει, και ποιους μισθους εδω!

Αφου δεν εχουμε ισχυρες καταναλωτικες ενωσεις, υπαρχει ατομισμος περισσοτερο απο αλλου, φπα στο θεο, πληθωρισμο, και φυσικα ρυθμιστικες αρχες συνηθως αδιαφορουν. Οποτε;

----

Ομως, και παλι βρισκω οτι το lidl ειναι φτηνοτερο στα περισσοτερα ειδη, σε σχεση με τους αλλους.

Ακομη και αν δεν ψωνιζει καποιος απο το lidl, να ευχεται να...υπαρχει, γιατι αλλιως, θα μας κλαψουν οι ρεγγες αν μεινουν μονο οι αλλες αλυσιδες....ασε να υπαρχει και το lidl, να ριχνει τον πηχυ στις τιμες, ακομη και αν δεν ψωνιζεις εσυ ο ιδιος.

Ο ανταγωνισμος μας ωφελει ως καταναλωτες.

----

Θα ηθελα να δω και εξαπλωση των mere, αλλα τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα λογω Ρωσιας

https://xristika.gr/ena-vima-prin-oristiko-loyketo-megali-alysida-soyper-market-deite-poia-einai/

Link to comment
Share on other sites

εγώ μίλησα για καλό ποιοτικό πάντως ....τα άλλα τα βρίσκω και αλλού και εκτός lidl, προϊόντα ελομας για παράδειγμα όπου υπάρχουν η μαρατα Σκλαβενίτη κτλ,επομένως σκασιλα μου αν υπάρχει δεν υπάρχει το καλό θα το πληρώσεις όπου και να πας ...αν το καταλάβουμε αυτό

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk









Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το τι ειναι 'ακριβο' ή οχι, ειναι αρκετα σχετικο.
Οτι στην Ελλαδα εχουμε ακριβο σουπερ μαρκετ, το ξερουμε. Εχω διαβασει για συγκρισεις με Γερμανια. Φτηνοτερο στη Γερμανια! Και με τι μισθους εκει, και ποιους μισθους εδω!
Αφου δεν εχουμε ισχυρες καταναλωτικες ενωσεις, υπαρχει ατομισμος περισσοτερο απο αλλου, φπα στο θεο, πληθωρισμο, και φυσικα ρυθμιστικες αρχες συνηθως αδιαφορουν. Οποτε;
----
Ομως, και παλι βρισκω οτι το lidl ειναι φτηνοτερο στα περισσοτερα ειδη, σε σχεση με τους αλλους.
Ακομη και αν δεν ψωνιζει καποιος απο το lidl, να ευχεται να...υπαρχει, γιατι αλλιως, θα μας κλαψουν οι ρεγγες αν μεινουν μονο οι αλλες αλυσιδες....ασε να υπαρχει και το lidl, να ριχνει τον πηχυ στις τιμες, ακομη και αν δεν ψωνιζεις εσυ ο ιδιος.
Ο ανταγωνισμος μας ωφελει ως καταναλωτες.
----
Θα ηθελα να δω και εξαπλωση των mere, αλλα τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα λογω Ρωσιας
https://xristika.gr/ena-vima-prin-oristiko-loyketo-megali-alysida-soyper-market-deite-poia-einai/
Σε Γαλλία, Βέλγιο, Σκωτία σίγουρα είναι πιο ακριβά!
Έχουμε πολύ καλά super Markets με πληθώρα προϊόντων!

Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όμως είναι λογικό να είναι τόσο ακριβά στην Ελλάδα σε σύγκριση με μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες; Αν λάβετε υπ' όψιν τις παραμέτρους οικονομίας κλίμακας και κόστους μεταφορικών αντιλαμβάνεστε πως υπάρχει μια λογική βάση.

Στην εγχώρια σύγκριση το Lidl, αν έχω καταλάβει καλά, φροντίζει να στέλνει σε κάθε κατάστημα μόνο δική του νταλίκα η οποία είναι πάντα γεμάτη εμπορεύματα. Το διαφημίζουν και οι ίδιοι πως δεν στέλνουν φορτηγά μισοάδεια οπότε έτσι κάνουν οικονομία καυσίμων. Αντιθέτως στα υπόλοιπα super-markets βλέπω να γίνεται ανεφοδιασμός και με ξεχωριστά φορτηγά από τον κάθε προμηθευτή οπότε λογικά αυτό ανεβάζει το κόστος. Αλλιώς είναι π.χ. να παραλαμβάνει όλα τα τυροκομικά στο κέντρο logistics και να τα διανείμει το Lidl στα καταστήματά του με δικά του μέσα και αλλιώς να σου παραδίδει ο κάθε προμηθευτής τα δικά του τυροκομικά σε κάθε κατάστημα.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

το τι θεωρεί ο κάθενας ακριβά έχει να κάνει και με το πόσα παίρνει,αν πάρουμε τον μισθό σαν βάση εισοδήματος τότε οι φτωχότερες χώρες την έχουν βάψει
σήμερα άκουγα στο άλφα σουβλάκι τυλιχτο στο Βέλγιο 11.50€

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@grave:άλλη μια φούσκα της προπαγάνδας του lidl όπως και
έτυχε να πάω στο πρώτο lock down και είδα τα χάλια τους,είχα βάλει και στις γωνιές των διαδρομών προϊόντα απέναντι τα ψυγεία,αναγκαστικά κάποιος που ήταν στα ψυγεία για να περάσει κάποιος έπρεπε να αγκαλιάσει τον άλλον....καμία προστασία,διαμαρτυρήθηκα και είπαν θα το προωθήσουν στα γραμμένα τους ....κατά τα άλλα η διαφήμιση αλλά έλεγε....οποίος είναι στην χερσόνησο Κρήτης ξέρει πολύ καλά τι λέω

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk








Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, GraveDigger said:
Μήπως όμως είναι λογικό να είναι τόσο ακριβά στην Ελλάδα σε σύγκριση με μεγάλες ευρωπαϊκές χώρες; Αν λάβετε υπ' όψιν τις παραμέτρους οικονομίας κλίμακας και κόστους μεταφορικών αντιλαμβάνεστε πως υπάρχει μια λογική βάση.
Στην εγχώρια σύγκριση το Lidl, αν έχω καταλάβει καλά, φροντίζει να στέλνει σε κάθε κατάστημα μόνο δική του νταλίκα η οποία είναι πάντα γεμάτη εμπορεύματα. Το διαφημίζουν και οι ίδιοι πως δεν στέλνουν φορτηγά μισοάδεια οπότε έτσι κάνουν οικονομία καυσίμων. Αντιθέτως στα υπόλοιπα super-markets βλέπω να γίνεται ανεφοδιασμός και με ξεχωριστά φορτηγά από τον κάθε προμηθευτή οπότε λογικά αυτό ανεβάζει το κόστος. Αλλιώς είναι π.χ. να παραλαμβάνει όλα τα τυροκομικά στο κέντρο logistics και να τα διανείμει το Lidl στα καταστήματά του με δικά του μέσα και αλλιώς να σου παραδίδει ο κάθε προμηθευτής τα δικά του τυροκομικά σε κάθε κατάστημα.

Λάθος!
Ο κάθε όμιλος κάνει συμφωνίες με την εκάστοτε εταιρία - προμηθευτή για τις εκπτώσεις πού θα λάβει καθώς και για πιστωτικά έκπτωσης που θα τρέχουν στο τέλος κάθε μήνα.
Πάντα στα συμφωνητικα μεταξύ S/M και εταιριών υπολογίζονται από 2%-4% το logistic και αυτό πάντα το πληρώνουν οι εταιρείες.
Εξαίρεση κάποια s/m που δεν έχουν κετρικοποιηση ακόμα και οι εταιρίες κάνουν διανομή door to door.

Τα γράφω από πρώτο χέρι μιας και εργάζομαι σε εταιρία που προμηθεύει S/M


Στάλθηκε από το XQ-BC52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν μου κάνει εντύπωση που κάτοικοι στην βόρεια Ελλάδα βγαίνουν από τα σύνορα για σούπερ μάρκετ και καύσιμα. Όλα έχουν αυξηθεί και το κακό είναι ότι το καταλαβαίνεις όταν κοιτάς τις κινήσεις της κάρτας τους προηγούμενους μήνες 

Link to comment
Share on other sites

ολα εκτος απο τους μισθους μας.οταν βγηκα στην εργασια νεος εβγαζα πρωτο μισθο,150.000 δραχμες.δλδ. 440 ευρω.μετα απο 30 χρονια απο 440 ο βασικος πηγε στον τεραστιο αριθμο των 700 ευρω και αν εισαι τυχερος,ουτε καν διπλασια,ουτε λογος για βασικο βορειων χωρων που μας υποσχονταν με την εισοδο στο ευρω 1000 ευρω!

χαιρομαι πολυ οταν βλεπω κατι μαγκακια πρωτοεργαζομενους με πτυχιο,μεταπτυχιακο και 2 γλωσσες που πανε με θρασος και ζητανε 1000 ευρω βασικο και μπονους και τους τα παιρνουν! αν το εκαναν ολοι θα τους κοβοταν η μαγκια μερικους εκμεταλευτες.

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

Ποιος δίνει 1κ τη σήμερον ημέρα;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Τεράστιο off-topic!

22 ώρες πριν, dreamer12 said:

ολα εκτος απο τους μισθους μας.οταν βγηκα στην εργασια νεος εβγαζα πρωτο μισθο,150.000 δραχμες.δλδ. 440 ευρω.μετα απο 30 χρονια απο 440 ο βασικος πηγε στον τεραστιο αριθμο των 700 ευρω και αν εισαι τυχερος,ουτε καν διπλασια,ουτε λογος για βασικο βορειων χωρων που μας υποσχονταν με την εισοδο στο ευρω 1000 ευρω!

χαιρομαι πολυ οταν βλεπω κατι μαγκακια πρωτοεργαζομενους με πτυχιο,μεταπτυχιακο και 2 γλωσσες που πανε με θρασος και ζητανε 1000 ευρω βασικο και μπονους και τους τα παιρνουν! αν το εκαναν ολοι θα τους κοβοταν η μαγκια μερικους εκμεταλευτες.

Πώς μπορείς να παίρνεις ως βάση αναφοράς τους μισθούς πριν από 30 χρόνια; Η κατάσταση πριν 30 χρόνια, δηλαδή την περίοδο 1990-1993 ήταν τέτοια που η χώρα δεν φανταζόταν ποτέ πως θα κατάφερνε να ενταχθεί στον Μηχανισμό Συναλλαγμωτικών Ισοτιμιών (Μ.Σ.Ι.) https://www.kathimerini.gr/society/821303/pos-oi-340-75-drachmes-eginan-1-eyro/

Ο πληθωρισμός ήταν σε διψήφιο νούμερο μέχρι τότε, είχαμε υποτιμίσεις της δραχμής και μια ανατίμιση στο τέλος. Δεν είμαι σε θέση να κάτσω να ψάξω για ακριβείς πίνακες ώστε να το υπολογίσω, αλλά 150.000 δραχμές πριν 30 χρόνια ήταν πολύ λιγότερες από 440 ECU τότε. Αν είναι να συγκρίνεις τόσο απλοϊκά θα πρέπει να πάρεις ως βάση αναφοράς το διάστημα μετά το κλείδωμα της ισοτιμίας στις 340,75 δραχμές/€

Για τους νεοπροσληφθέντες δεν είναι θέμα μαγκιάς, αλλά θέμα προσόντων. Και το διάστημα 2000-2010 έβρισκες δουλειά που θα ήταν καλύτερα αμοιβόμενη σε σχέση με σήμερα. Αν κάποιος έχει πραγματικά προσόντα (και όχι απλώς τυπικά) δεν θα πιάσει δουλειά με τον βασικό μισθό μόνο και μόνο για να μείνει στην Ελλάδα, θα φύγει στο εξωτερικό να δουλέψει...

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...