Jump to content

Ποιο supermarket προτιμάτε;


nucleogenesis
 Κοινοποίηση

Ποιο supermarket προτιμάτε?  

393 members have voted

  1. 1. Ποιο supermarket προτιμάτε?

    • Carrefour Μαρινόπουλος
      63
    • ΑΒ Βασιλόπουλος
      96
    • Σκλαβενίτης
      146
    • Βερόπουλος
      12
    • Ατλάντικ
      4
    • Γαλαξίας
      31
    • Dia
      12
    • Lidl
      86
    • Άλλο
      64


Recommended Posts

Εγω εδω και χρονια, παω σχεδον αποκλειστικα και μονο στα Lidl.

Μετρημενες οι φορες, και για συγκεκριμενα πραγματα, αν θα παω σε αλλα s/m, μες το ετος.

Δηλαδη θα παω μες το ετος 2 φορες το μηνα s/m και αυτο θα ειναι το lidl, δηλαδη χονδρικα πες 24 φορες το χρονο, ενω στα αλλα s/m θα παω μονο 2 επισκεψεις μες το ετος.

 

Link to comment
Share on other sites

Lidl βλέπω πολλά ελληνικά προιόντα σε εξαιρετικές τιμές.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Έχει κάποια λίγα προϊόντα καλά σε καλές τιμές, σε πολλά όμως είναι για κλάματα σε ποιότητα και τιμές σίγουρα όχι πιο φτηνά. Μανάβική για κλάματα, κρεατικά λίγο καλύτερα αλλά και εκεί πολύ μέτρια προς άσχημα. Το έχω πια για συγκεκριμένα προϊόντα. Προτιμώ ΑΒ.

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εχω γραψει παλαιοτερα την προτιμηση μου..αλλα..αυτο που κανει ο αβ εδω και 1 εβδομαδα ειναι τουλαχιστον αλητεια..αγοραζω ενα συγκεκριμενο ημισκληρο τυρι για τοστ που η τιμη του εχει εδω και χρονια 10.45..παω το σαββατο και ειχε 12,39!!!!..λεω στην πωλητρια 2 ευρω πανω,χαζος ειναι? παω προχθες ,βλεπω ξανα 10.45..παω σημερα 11.45!!!! χρηματιστηριο τυριων!! απλα ξεφτιλας και το ειπα στον πωλητη,οτι αυτα ειναι πολυ ασχημα για το ονομα του αβ..και ειδα και αλλες αυξησεις ,ας πουμε ενα βαζακι ελιες που ο μασουτης το εχει 2,67 το κιλο,αυτος 3,86! οποιος δεν ειναι παρατηρητικος και δεν την ψαχνει αυτην την εποχη, γινεται κοροιδο,οτι θελουν κανουν!

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

Στο χέρι σου είναι να επιλέξεις από μάρκετ. 

Εκτός αν για κάποιον λόγο πρέπει να πηγαίνεις μόνο στον αβ. 

 

Προσωπικά βλέπω ότι ο Σκλαβενίτης έχει τις περισσότερες προσφορές και τις πιο καλές τιμές (γενικά)

Link to comment
Share on other sites

Ο Σκλαβενίτης 6,50€ σαρδέλες.το πιο φτηνό ψάρι υποτίθεται

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, mol said:

Στο χέρι σου είναι να επιλέξεις από μάρκετ. 

Εκτός αν για κάποιον λόγο πρέπει να πηγαίνεις μόνο στον αβ. 

 

Προσωπικά βλέπω ότι ο Σκλαβενίτης έχει τις περισσότερες προσφορές και τις πιο καλές τιμές (γενικά)

παω σε 3,το ειχα γραψει περσυ γιαυτο και ο προλογος.αβ,my market,μασουτη και λιγο λιντλ περιστασιακα.κυριως κινουμαι στα 2 πρωτα λογω προιοντων.ομως παντα ψαχνω με kill deal τις τιμες σε συγκεκριμενα προιοντα αναμεσα σαυτα τα 4.

το ειχα ξαναγραψει οτι ο καθενας λεει φθηνο η' ακριβο ενα σουπερ μαρκετ αναλογα με τα προιοντα που ψωνιζει.το λιντλ πλεον στο θεμα φθηνο ειναι ξεπερασμενο.ολα τα σουπερ μαρκετ εδω και χρονια αρχισαν τις 3μερες και εβδομαδιαιες προσφορες και πολλα προιοντα ερχονται πιο φθηνα απο το λιντλ και αλλα φθηνα που διαφημιζονται.

π.χ ηλιελαιο που εψαχνα το πιο φθηνο το ψωνισα απο τον ''ακριβο'' μασουτη σε 5λτ. σχεδον την ιδια τιμη ειχαν αλλα 2 σουπερ.αλλη εβδομαδα μπορει να εχει αλλος το ιδιο προιον πιο φθηνο.ελαιολαδο παλι ο αβ τωρα εχει το πιο γνωστο οικονομικο.και παλι αναλογα τι εταιρειες προτιμας,εγω παιρνω παντα γνωστες για λαδι.το ιδιο για χαρτι υγειας,αναλογα την εταιρεια που προτιμας καθε εβδομαδα εχιε προσφορες και αλλη.οι εταιρειες το καταλαβανε αυτο και κανουν κυκλους αναμεσα στα διαφορα σουπερ μαρκετ.

απλα παρατηρησα οτι ο αβ κανει πολλες παρασπονδιες ,οπως οτι στα ταμπελακια των τιμων δηθεν κανουν λαθη και αν δεν προσεξεις τις τιμες τοτε την πατας..το εχω παρατηρησει πολλες φορες και εχω επιστρεψει προιοντα ,το ιδιο και αλλους εχω δει να παραπονιουνται ανα διαστηματα.ειναι τακτικη τους και ας λενε για λαθος.λαθος επεναλμβανομενο δεν ειναι λαθος.στα αλλα σουπερ μαρκετ σχεδον δεν κοιταω πλεον εχω σιγουρευτει,αλλα στον αβ ΠΑΝΤΑ. προσεξετε το!

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπηρχε το Lidl, δεν ξερω αν θα ψωνιζαμε καν, με την εννοια 'παω για ψωνια σουπερ μαρκετ΄.

Αυτο που κανουν τα αλλα s/m με τις 'προσφορες', παρε 4 σττην τιμη των 3, ειναι μια μλκια και μιση.

Γιατι φιλε μου δεν θελω να παρω 4. Δεν θα στοκαρω για ενα ετος! Και επιπλεον, αλλο να πρεπει να αγορασω ενα τεμαχιο, αλλη τιμη, και αλλο να πρεπει να παρω 3-4 τεμαχια, εστω και σε εκπτωτικη προσφορα. Αν ειναι, για να χτυπησω τιμη μοναδας χαμηλοτερη, να πρεπει το συνολικο κοστος του s/m να βγει σαν κοστος x3, ή να πρεπει να κανω διαρκες σαφαρι καθε μερα σε ολα τα s/m, να λειπει το βυσσινο! Απλα δεν γινεται για εργαζομενο ανθρωπο.

Εξακολουθω να διαπιστωνω, οτι συνολικα, το lidl εχει τις καλυτερες τιμες, ανα τεμαχιο, στα πιο πολλα προιοντα του, σε συγκριση με αλλα s/m. Μιλω για ενα κλασικο καλαθι, οτι βγαινει συνολικα φτηνοτερο.

Το μονο που δεν εχω δοκιμασει και το θελω πολυ, ειναι τα ρωσικα Mere, δεν εχει κοντα μου, δεν εχω βρει ευκαιρια να το ψαξω. Αν καποιος οντως εχει ψωνισει απο εκει και ειχε και τις καταλληλες προσδοκιες του παει να βρει σε αυτο το s/m, ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπηρχε το Lidl, δεν ξερω αν θα ψωνιζαμε καν, με την εννοια 'παω για ψωνια σουπερ μαρκετ΄.
Αυτο που κανουν τα αλλα s/m με τις 'προσφορες', παρε 4 σττην τιμη των 3, ειναι μια μλκια και μιση.
Γιατι φιλε μου δεν θελω να παρω 4. Δεν θα στοκαρω για ενα ετος! Και επιπλεον, αλλο να πρεπει να αγορασω ενα τεμαχιο, αλλη τιμη, και αλλο να πρεπει να παρω 3-4 τεμαχια, εστω και σε εκπτωτικη προσφορα. Αν ειναι, για να χτυπησω τιμη μοναδας χαμηλοτερη, να πρεπει το συνολικο κοστος του s/m να βγει σαν κοστος x3, ή να πρεπει να κανω διαρκες σαφαρι καθε μερα σε ολα τα s/m, να λειπει το βυσσινο! Απλα δεν γινεται για εργαζομενο ανθρωπο.
Εξακολουθω να διαπιστωνω, οτι συνολικα, το lidl εχει τις καλυτερες τιμες, ανα τεμαχιο, στα πιο πολλα προιοντα του, σε συγκριση με αλλα s/m. Μιλω για ενα κλασικο καλαθι, οτι βγαινει συνολικα φτηνοτερο.
Το μονο που δεν εχω δοκιμασει και το θελω πολυ, ειναι τα ρωσικα Mere, δεν εχει κοντα μου, δεν εχω βρει ευκαιρια να το ψαξω. Αν καποιος οντως εχει ψωνισει απο εκει και ειχε και τις καταλληλες προσδοκιες του παει να βρει σε αυτο το s/m, ας μας πει.
Πόσο καιρό έχεις να πας σε άλλο σούπερ μάρκετ, κάποτε είχε πραγματικά φτηνές τιμές, τώρα σαχλαμάρες, άσε που ποιοτικά ειδικά σε μανάβικο, φρέσκο κρέας ποιότητα πολύ χαμηλότερη. Υπάρχουν κάποια μεμονωμένα προϊόντα που αξίζουν ακόμα, σαν ποιότητα και τιμή. Απο ποικιλία προϊόντων φυσικά πολύ πίσω...

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπηρχε το Lidl, δεν ξερω αν θα ψωνιζαμε καν, με την εννοια 'παω για ψωνια σουπερ μαρκετ΄.
Αυτο που κανουν τα αλλα s/m με τις 'προσφορες', παρε 4 σττην τιμη των 3, ειναι μια μλκια και μιση.
Γιατι φιλε μου δεν θελω να παρω 4. Δεν θα στοκαρω για ενα ετος! Και επιπλεον, αλλο να πρεπει να αγορασω ενα τεμαχιο, αλλη τιμη, και αλλο να πρεπει να παρω 3-4 τεμαχια, εστω και σε εκπτωτικη προσφορα. Αν ειναι, για να χτυπησω τιμη μοναδας χαμηλοτερη, να πρεπει το συνολικο κοστος του s/m να βγει σαν κοστος x3, ή να πρεπει να κανω διαρκες σαφαρι καθε μερα σε ολα τα s/m, να λειπει το βυσσινο! Απλα δεν γινεται για εργαζομενο ανθρωπο.
Εξακολουθω να διαπιστωνω, οτι συνολικα, το lidl εχει τις καλυτερες τιμες, ανα τεμαχιο, στα πιο πολλα προιοντα του, σε συγκριση με αλλα s/m. Μιλω για ενα κλασικο καλαθι, οτι βγαινει συνολικα φτηνοτερο.
Το μονο που δεν εχω δοκιμασει και το θελω πολυ, ειναι τα ρωσικα Mere, δεν εχει κοντα μου, δεν εχω βρει ευκαιρια να το ψαξω. Αν καποιος οντως εχει ψωνισει απο εκει και ειχε και τις καταλληλες προσδοκιες του παει να βρει σε αυτο το s/m, ας μας πει.
από κει που ψωνίζει όλος ο κόσμος εκτός του πανάκριβου χειρότερου και αγενεστατου μάρκετ που υπάρχει στην ελληνική αγορά,εκεί μπαίνεις μέσα και νομίζεις ότι είσαι σε Νταχάου,αγαπητοί πελάτες περάστε στο ταμείο 4 γιατί το ταμείο 3 που περιμένεις τόση ώρα σαν τον Μάκακα έκλεισε ....βρε άι και ....πιανεται η καρδιά μου κάθε φορά που πάω εκεί...τι μπούρδα μάρκετ ΘΕ μου,Χαλκιαδάκης κύριοι για την περιοχή μου,δεν προλαβαίνεις να μπεις μέσα και αρχίζουν το καλημέρα τι κάνετε είστε καλά με ένα χαμόγελο νααα....ούτε οι υπάλληλοι τρέχουν πάνω κάτω σαν τα ζώα του lidl,ούτε ο προϊστάμενος βγάζει γλώσσα σαν τον διπλωματούχο του λιντλ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτιμώ My Market και ΚΡΗΤΙΚΟΣ. Σταθερά χαμηλές τιμές και πολλές προσφορές. 
Δεν ασχολούμαι με τον Βασιλόπουλο, αυτό με τις τιμές που γράφουν αλλά στο ταμπελάκι και αλλά πληρώνεις είναι εκνευριστικό. Τον αποφεύγω και πάω για συγκεκριμένα προϊόντα. Το ίδιο και για το Lidl.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα Lidl σε Αθήνα, Περιστέρι και σε όσα καταστήματα έχει τύχει να επισκεφθώ στην δυτική Αττική εγώ βλέπω να έχει τόσο καλή ποιότητα μαναβικής που συγκρίνεται μόνο με τα ΑΒ Βασιλόπουλος. Απλώς δεν έχει την ποικιλία των ΑΒ, αλλά σίγουρα μπορώ να πάρω μαναβική με κλειστά τα μάτια σε αντίθεση με τα My Market, Γαλαξία και Market In για τα οποία έχω άποψη.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα Lidl σε Αθήνα, Περιστέρι και σε όσα καταστήματα έχει τύχει να επισκεφθώ στην δυτική Αττική εγώ βλέπω να έχει τόσο καλή ποιότητα μαναβικής που συγκρίνεται μόνο με τα ΑΒ Βασιλόπουλος. Απλώς δεν έχει την ποικιλία των ΑΒ, αλλά σίγουρα μπορώ να πάρω μαναβική με κλειστά τα μάτια σε αντίθεση με τα My Market, Γαλαξία και Market In για τα οποία έχω άποψη.
άσε την μαναβική που ξέρεις και μη μιλάς περί ποιότητας και κουραφεξαλα,αν δεν πας λαϊκή όλα αυτά σε όλα τα σούπερ είναι ψυγειοδιατητημενα ακατάλληλα για βρώση
πχ μήλα έχουν κοπεί από τον Οκτώβριο,πορτοκάλι που χαλάει αρκετά εύκολα τουλάχιστον ένα μήνα,δηλ πορτοκάλι μετά από μια βδομάδα δεν έχει καμία θρεπτική σχέση με τα πορτοκάλια ενός μηνός πριν,αλλά εκεί στην Αθήνα έτσι μάθατε
από παραγωγούς λοιπόν που αν μη τι άλλο είναι κοπής δύο τριών ημερών,το ίδιο ισχύει και για το κρέας τους και πολλά άλλα φρέσκα προϊόντα και για όνομα του Θεού μην παίρνετε έτοιμες σαλάτες

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πηγαίνω λαϊκή αγορά. Ωστόσο επειδή κατάγομαι από επαρχία συχνά πυκνά μου στέλνουν οι δικοί μου αγροτικά προϊόντα δικής μας παραγωγής ή από συγγενείς, φίλους & γνωστούς μας παραγωγούς.

Αντιλαμβάνομαι την διαφορά μεταξύ φρέσκου και "πλαστικού", αλλά αντιλαμβάνομαι και την ανάγκη του παραγωγού να προστατεύσει την μαζική παραγωγή με φυτοφάρμακα όπως επίσης αντιλαμβάνομαι και την επίκτητη ανάγκη της πλειονότητας του κόσμου να αγοράσει προϊόντα που να μοιάζουν σε τηλεοπτικό διαφημιστικό. Στις περισσότερες των περιπτώσεων η όψη των προϊόντων υποβαθμίζεται από τις συνθήκες αποθήκευσης & μεταφοράς. Αν έχεις σωστές συνθήκες χωρίς απότομες θερμοκρασιακές διακυμάνσεις, τότε κρατιούνται φρέσκα για μέρες.

Εφόσον στο χωριό μου δεν βγάζουμε π.χ. μπανάνες, προτιμώ λοιπόν να αγοράσω αυτές που δείχνουν καλύτερες και δεν θα μαυρίσουν αμέσως.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

δεν μίλησε κανείς για φυτοφάρμακα εκεί πάει αλλού η δουλειά,φρέσκα και ποιοτικά στα μάρκετ δεν υπάρχουν άσε που πουλάνε πανάκριβα λόγω της μαφίας που λυμαίνεται τον χώρο χρόνια τώρα
τα περισσότερα είναι ούτε για γουρούνια...μακρυά λοιπόν και μη λέτε για Λίντλ ότι χειρότερο αν θέλεις καποιο προϊόν
κάνετε ένα τεστ την Gouda μιλνοβα η όπως αλλιώς τη λέει και Gouda nounou,σε τοστ,στο ένα μένει ένα λοιωμενο πράγμα σαν λάδι στο άλλο μένει λιωμένο τυρί
φυσικά μεταξύ Νουνού και μιας καλής Κρητικής γραβιέρας όπως το δίκτυ Λασιθίου πάλι θα δεις τεράστια διαφορά ......


Link to comment
Share on other sites

άσε την μαναβική που ξέρεις και μη μιλάς περί ποιότητας και κουραφεξαλα,αν δεν πας λαϊκή όλα αυτά σε όλα τα σούπερ είναι ψυγειοδιατητημενα ακατάλληλα για βρώση
πχ μήλα έχουν κοπεί από τον Οκτώβριο,πορτοκάλι που χαλάει αρκετά εύκολα τουλάχιστον ένα μήνα,δηλ πορτοκάλι μετά από μια βδομάδα δεν έχει καμία θρεπτική σχέση με τα πορτοκάλια ενός μηνός πριν,αλλά εκεί στην Αθήνα έτσι μάθατε
από παραγωγούς λοιπόν που αν μη τι άλλο είναι κοπής δύο τριών ημερών,το ίδιο ισχύει και για το κρέας τους και πολλά άλλα φρέσκα προϊόντα και για όνομα του Θεού μην παίρνετε έτοιμες σαλάτες

Μα και στη λαϊκή είναι ψυγείου, δε τα κόβουν αυθημερόν και τα φέρνουν.άσε που οι παραγωγοί είναι λίγοι, οι περισσότεροι από λαχαναγορά ψωνίζουν

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

για τους παραγωγούς μιλάμε που κόβουν το πρωί η την προηγούμενη και τα φέρνουν λαϊκή,φαίνονται από μίλια μακρυά
τι εμπόρους μου λες,αλλά να σου πω και κάτι ακόμα και οι έμποροι έχουν πιο φρέσκα πράγματα από τα σούπερ μάρκετ
στην λαϊκή του Ηρακλείου μια χαρά τους βρισκω απλά δεν έχουν απ'ολα όλες τις φορές οπότε προσαρμόζεσαι ανάλογα
έτσι είναι με τα εποχικά προϊόντα

Link to comment
Share on other sites

εμεις θεσσαλονικη παντως εχουμε πολλους παραγωγους αλλα δεν εχουν παντα φρεσκο πραγμα,κανουν και μιξεις.στην λαικη πρεπει να εχεις εκπαιδευση ,να εχεις ψηθει,να εχεις μερακι για να ξερεις τι ειναι φρεσκο και τι ψυγειου και παλι δεν πεφτεις παντα μεσα.

οσο για τα σουπερ μαρκετ,την καλυτερη σαλατα την βρισκω στον μασουτη.και οι τιμες στην λαικη μονο τιμες λαικες δεν ειναι.απλα στην λαικη εχει μεγαλη ποικιλια και παντα θα βρεις αυτο που θες αρκει να ψαξεις και να γνωριζεις.

εμενα αν και παω για τα περισοτερα ΑΒ, η μαναβικη του σε σαλατες,χορτα,κλ.π. ειναι κακη.τα φρουτα του παλι ειναι φοβερα,παντα εχει τις καλυτερες ποικιλιες.επισης ο μασουτης,δεν ξερω για αλλα σουπερ,προσπαθει να φερνει παντα προιοντα απο ντοπιους παραγωγους ,τους στηριζει και εχει παντα καλη ποιοτητα και προσφορες.την χειριζεται καλυτερα απολους την μαναβικη.

τωρα το θεμα σουπερ μαρκετ,ειναι και θεμα τοποθεσιας παρα πολυ.ας πουμε εμενα με βολευει εκτος των αλλων ο αβ γιατι το γραντ ειναι διπλα μου και μαλιστα εχει και ο μασουτης ενα ιδιο 1 χιλ. πιο εκει ,οποτε ειναι σαν γειτονια.το mymarket απο την αλλη που εχει καλες προσφορες εχει μικρο καταστημα στην περιοχη μου και οταν διαφημιζει ρποσφορες μερικα προιοντα δεν τα φερνει και υπαρχει γκρινια,οποτε βγαινει εκτος προτιμησεων.

τωρα μιλαμε για ποιοτητα και ποικιλια και για φρεσκο,οταν το 90% των καταναλωτων ψωνιζει λαυρακια και τσιπουρες και νομιζει οτι τρωει ψαρι και το πληρωνει και σε τιμη γκουρμε εστιατοριου.παω στον αβ που εδω φερνει ψαρια απο παραγαδια και γενικα θαλασσας  απο την ιχθυοσκαλα καβαλας,σαβριδια,γαυρο,σαρδελα,σπαρους,μελνουρια,σαργους,κεφαλοπουλα-τοπανια!!, και οταν πλησιαζουν πανε ολοι στα γουρουνοψαρα που λεγονται λαυρακια,τσιπουρες,μαγιατικα,σολομο νορβηγιας ολα μεσα στην φορμολη και τις ορμονες και αλλες πλαστικες τροφες,οντως ζωντας στην καλυτερη θαλασσα με τα καλυτερα και πιο νοστιμα ψαρια.

Edited by dreamer12
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, karib said:

Στο mere εχει παει κανεις;

ναι,είναι όπως τα lidl οταν ξεκίνησαν στην Ελλαδα.Πιο πολύ με αποθήκες μοιάζουν παρά με ΣΜ.

                                             

Link to comment
Share on other sites

όχι απλά είμαι σίγουρος αλλά βέβαιος ότι το 99,999999 % από σας δεν έχετε ιδέα πως είναι ένα φρέσκο προϊόν διότι δεν έχετε καλλιεργήσει ποτέ σας κάτι και έχετε μπερδέψει το πραγματικά φρέσκο με το φρεσκοδιατηρημενο προϊόν,όπως επίσης είμαι βέβαιος ότι στη Αθήνα υπάρχουν μαγαζιά όπου μπορείτε να βρείτε άριστα προϊόντα και ποιοτικά πολύ πιο εύκολα από εμάς που ζούμε επαρχία,βέβαια πρέπει να βάλετε πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη και να ξοδέψετε χρόνο ....ένα άλλο
βλέπω για παράδειγμα την ψαραγορά στην Αθήνα και μου τρέχουν τα σάλια πραγματικά
εδώ Κρήτη ούτε καν διάνοια υπάρχει αυτό το πράγμα,άσε που τα πιο πολλά είναι εισαγωγής και κοροϊδεύουν τον κόσμο
η αναζήτηση καλων και ποιοτικών προϊόντων κοστίζει και σε καμία περίπτωση δεν συνάδει με την λογική των ΣΜ,ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ όσο αφορά τα τρόφιμα ....






Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2022 at 5:34 ΜΜ, akalos said:
όχι απλά είμαι σίγουρος αλλά βέβαιος ότι το 99,999999 % από σας δεν έχετε ιδέα πως είναι ένα φρέσκο προϊόν διότι δεν έχετε καλλιεργήσει ποτέ σας κάτι και έχετε μπερδέψει το πραγματικά φρέσκο με το φρεσκοδιατηρημενο προϊόν,όπως επίσης είμαι βέβαιος ότι στη Αθήνα υπάρχουν μαγαζιά όπου μπορείτε να βρείτε άριστα προϊόντα και ποιοτικά πολύ πιο εύκολα από εμάς που ζούμε επαρχία,βέβαια πρέπει να βάλετε πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη και να ξοδέψετε χρόνο ....ένα άλλο
βλέπω για παράδειγμα την ψαραγορά στην Αθήνα και μου τρέχουν τα σάλια πραγματικά
εδώ Κρήτη ούτε καν διάνοια υπάρχει αυτό το πράγμα,άσε που τα πιο πολλά είναι εισαγωγής και κοροϊδεύουν τον κόσμο
η αναζήτηση καλων και ποιοτικών προϊόντων κοστίζει και σε καμία περίπτωση δεν συνάδει με την λογική των ΣΜ,ΜΑΚΡΥΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ όσο αφορά τα τρόφιμα ....






 

Εσύ που γνωρίζεις μπορείς να καταλάβεις μόνο από την όψη εάν ένα προϊόν είναι καλό, (το φρέσκο από μόνο του δεν λέει και πολλά) Εγώ πάντως που είμαι μη ειδικός έχω αποκλείσει κάποια σούπερ μάρκετ από την γεύση του προϊόντος.

Στάλθηκε από το SM-F926B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2022 at 3:20 ΜΜ, karib said:

Στο mere εχει παει κανεις;

ο Ιβαν Σαββίδης τα έφερε Ελλάδα

είναι ρώσικα και με τα τελευταία γεγονότα δεν ξέρω πόσο θα προχωρήσουν.

χλωμά τα κόβω

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

τα μονα φρεσκα προιοντα ειναι αυτα που βρισκεις στον κηπο σου, σε εναν κτηνοτροφο στο χωριο σου και απο μια βαρκα στις μαρινες.ολα τα αλλα ειτε λαικες ειτε σουπερ μαρκετ ειναι φρεσκοδιατηρημενα γιατι δεν γινεται αλλιως αλλα δεν ειναι και κατακριτεο.

στα σουπερ μαρκετ ομως δεν πας για φρεσκα αλλα για συσκευασμενα κυριως.τα φρεσκα μπηκαν εδω και 20 χρονια κυριως για να βολεψουν τους εργαζομενους γονεις που δεν εχουν η' δεν θελουν να αφιερωσουν χρονο στο να ψωνιζουν και απο εξειδικευμενα καταστηματα τροφιμων.ο χρονος απασχολησης τους εχει αυξηθει και με τα παιδια που εχουν δραστηριοτητες δεν γινεται να τρεχεις.οσο για την ποιοτητα των τροφιμων γινεται ολο και χειροτερη γιαυτο και πολλες ασθενειες.ομως δυσκολα βρισκεις πλεον σωστο τροφιμο.

Link to comment
Share on other sites

άντε να πείσεις κάποιον που έχει μάθει στην Αμιτα και στην κάθε είδους παγοκολωνα ότι ο φρέσκοστυμενος χυμός είναι απείρως καλύτερος και υγιεινοτερος,βέβαια πρέπει να πάρεις πορτοκάλια να τα στυψεις να τα βάλεις στο ποτήρι που πρέπει να πλύνεις μετά κτλ,αντίθετα παίρνεις την συσκευασία από το ψυγείο και απλα πίνεις .....το ίδιο και με τα πατατάκια,μπισκότα,και τόσα άλλα άχρηστα προϊόντα,ίσως λίγοι έχουν καταλάβει ότι η διατροφή είναι στάση ζωής που αυτοί δεν συνάδει με την λογική των ΣΜ
Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες,όποιος ψάχνει βρίσκει



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...