Jump to content

Ποιο supermarket προτιμάτε;


nucleogenesis
 Κοινοποίηση

Ποιο supermarket προτιμάτε?  

393 members have voted

  1. 1. Ποιο supermarket προτιμάτε?

    • Carrefour Μαρινόπουλος
      63
    • ΑΒ Βασιλόπουλος
      96
    • Σκλαβενίτης
      146
    • Βερόπουλος
      12
    • Ατλάντικ
      4
    • Γαλαξίας
      31
    • Dia
      12
    • Lidl
      86
    • Άλλο
      64


Recommended Posts

Για μένα Lidl και carefour - Μαρινόπουλος είναι τα καλήτερα. Τα Aldi απλά προσπαθούν να μιάσουν στα lidl.
.!.
Link to comment
Share on other sites

Για μένα Lidl και carefour - Μαρινόπουλος είναι τα καλήτερα. Τα Aldi απλά προσπαθούν να μιάσουν στα lidl.

 

Πανικος ομως στα aldi Λαρισας στο pantheon παρολο που lidl δεν ειναι!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πανικος ομως στα aldi Λαρισας στο pantheon παρολο που lidl δεν ειναι!

 

Κοίτα, τα aldi έχουν κατά πολύ λίγο πιο ακριβές τις τιμές όχι σε όλα τα προιόντα. Βασικά τα Lidl τα είχαν δύο. Για άγνωστους λόγους τσακώθηκαν και αυτός που έφυγε έφτιαξε τα aldi. Ακόμη, τα περισσότερα καταστήματα aldi ανοίγουν ακριβώς δίπλα από τα lidl. Άμα όμως άνοιξαν τα aldi μόνα τους είναι πολύ πιθανόν να πάνε καλά γιατί έχουν αρκετά καλη ποιότητα.

.!.
Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Carrefour, Σκλαβενίτη και Γαλαξία. Ο Γαλαξίας είναι το πιο κοντινό super market από το σπίτι μου... αλλά τα carrefour βολεύουν πιο πολύ σε τιμές! ;) Σκλαβενίτης = ποιότητα... αλλά ψιλοακριβή βρε αδερφέ! :happy: :p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα Aldi απλά προσπαθούν να μιάσουν στα lidl.

 

Eπειδή στην Ελλάδα άνοιξαν πρώτα τα Lidl και μετά τα Aldi δε σημαίνει ότι τα 2α αντιγράφουν τα πρώτα Σύμφωνα με τη Wikipedia: "The first Lidl discount store was opened in 1973, copying the Aldi concept."

 

Βασικά τα Lidl τα είχαν δύο. Για άγνωστους λόγους τσακώθηκαν και αυτός που έφυγε έφτιαξε τα aldi.

 

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν ξέρω που το άκουσες.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο? Να σου πω την αλήθεια δεν το άκουσα άπο κάποια συγκεκριμένη πηγή, απλά το είχα σαν σίγουρο επειδή το έλεγαν διάφοροι φίλοι μου και το θεωρούσα γνωστό.
.!.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως αναφέρεσαι σε στελέχη της εταιρείας? Κάτι τέτοιο δεν είναι απίθανο. Και στην περίπτωση του PLUS κάτι τέτοιο έγινε. Δηλαδή πήραν μεταγραφή ένα μεγαλοστέλεχος του εδώ Lidl και τους έστησε το δίκτυό τους στην Ελλάδα. Αυτό όμως είναι άλλη περίπτωση.

 

Το Aldi πάντως ανοίγει 30 Απριλίου, έχουν γεμίσει όλες τιε δυτικές λεωφόρους με διαφημίσεις. Έχασαν όμως την περίοδο των εορτών... :/

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο? Να σου πω την αλήθεια δεν το άκουσα άπο κάποια συγκεκριμένη πηγή, απλά το είχα σαν σίγουρο επειδή το έλεγαν διάφοροι φίλοι μου και το θεωρούσα γνωστό.

 

Τόσο τα Aldi όσο και τα Lidl που ανοίγουν ανήκουν στις αντίστοιχες Γερμανικές μητρικές εταιρίες. Και σε επίπεδο μητρικής δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Ίσως να είναι αυτό που αναφέρει ο Trobocop - μου φαίνεται και η πιο πιθανή περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλεσ προσφορεσ στα λιντλ. κολα 2 λιτρων μονο 50 λεπτα. δεν ξερω αν ισχυει σε ολα τα καταστηματα η μονο σε αυτο που πηγα εγω
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
  • 3 weeks later...
Εγώ προτιμώ τα Ελληνικά μάρκετ και όχι τους Γερμανούς της Λιντλ και τους ολλανδους της ΑΒ.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Lidl.Το οτι ειναι Γερμανικο δεν μου λεει κατι.

Μαλλον εσεις που εχετε προβληματακι με τους Γερμανους τωρα που τα αεροδρομια ειναι γερμανικα δεν θα ξαναπεταξετε απο ελλαδα ε ?

Λες και δεν δινουν ψωμι σε ελληνες τα lild ... η δεν προωθουν τα ελληνικα προιοντα στην ευρωπη..

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εχω καποια προτιμηση αλλα συνηθως πηγαινω στα ΑΒ.Μασουτη σπανια πηγαινω και σε οποιοδηποτε αλλο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Πλέον πάω μονάχα στον Μασούτη, έχει πολύ ποιοτικά προϊόντα (Mr.Grand) και συχνά βγάζει καλές προσφορές, οπότε δεν το ψάχνω πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Lidl απο μακρυά και αγαπημένοι, όχι γιατί δεν πάω τους ********, αλλά μπαίνεις μέσα να πάρεις ένα πράγμα και περιμένεις κανα τέταρτο στο ταμείο, και μόνο αν δυσανασχετησεις φωνάζουν να έρθει κι άλλος ταμίας. Έχει λίγα άτομα προσωπικό που κανουν τα πάντα με αποτέλεσμα να γίνεται αυτή η αργοπορία στα ταμεια.

Μόνο ΑΒ, εξυπηρετικοτατοι καθαροί και με 20 άτομα προσωπικό συν ταμείο για λιγα πράγματα, μαζί με τις προσφορές που βγάζει τις 6ευρες επιταγες και τα κουπόνια απλά παίζει μπάλα μόνο του πιστεύω.

Edited by impreza_sti
Οφείλουμε να εκφραζόμαστε κόσμια
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω Βασιλοπουλο προτιμω εδω και χρονια.Εχει τις καλυτερες προσφορες και σε καποιες κατηγοριες προϊωντων(π.χ. απορρυπαντικα) εχει μονιμη εκπτωση μεχρι και 50 % με την καρτα ΑΒ Plus.Και τα ραφια παντα ειναι γεματα,παντα βρισκω αυτο που θελω,ενω σε αλλα super market(π.χ. μαρινοπουλος,σκλαβενιτης) καποιες φορες εχω δει ελλειψεις.Παλιοτερα ψωνιζα που και που και απ'τα λιντλ,αλλα τα τελευταια χρονια εχω την εντυπωση οτι τοσο η ποιοτητα των προϊοντων οσο και η εξυπηρετηση εχει πεσει κατακορυφα.Τα δε καταστηματα μου φαινονται αρκετα παραμελημενα. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω Βασιλοπουλο προτιμω εδω και χρονια.Εχει τις καλυτερες προσφορες και σε καποιες κατηγοριες προϊωντων(π.χ. απορρυπαντικα) εχει μονιμη εκπτωση μεχρι και 50 % με την καρτα ΑΒ Plus.Και τα ραφια παντα ειναι γεματα,παντα βρισκω αυτο που θελω,ενω σε αλλα super market(π.χ. μαρινοπουλος,σκλαβενιτης) καποιες φορες εχω δει ελλειψεις.Παλιοτερα ψωνιζα που και που και απ'τα λιντλ,αλλα τα τελευταια χρονια εχω την εντυπωση οτι τοσο η ποιοτητα των προϊοντων οσο και η εξυπηρετηση εχει πεσει κατακορυφα.Τα δε καταστηματα μου φαινονται αρκετα παραμελημενα.

 

Τα lidl οντως εχουν θεματα.Υπηρξε μερα που εβλεπα μια ουρα απ εξω απο το καταστημα να ανοιξει.Περυσι νομιζω ηταν,στο καταστημα στη Παπαναστασιου μετα τον ΟΑΣΘ (Θεσσαλονικη,Χαριλαου).

Λιγο πιο πανω εχει ανοιξει το olla και ειναι αρκετα καλο σε τιμες σε αρκετα πραγματα.Οσο για ΑΒ συμφωνω απολυτα ειναι διπλα σχεδον στο σπιτι,εδω και 4-5 χρονια που ανοιξαν δεν πηγαινω ποτε στο Μασουτη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 119 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Lidl απο μακρυά και αγαπημένοι, όχι γιατί δεν πάω τους ********, αλλά μπαίνεις μέσα να πάρεις ένα πράγμα και περιμένεις κανα τέταρτο στο ταμείο, και μόνο αν δυσανασχετησεις φωνάζουν να έρθει κι άλλος ταμίας. Έχει λίγα άτομα προσωπικό που κανουν τα πάντα με αποτέλεσμα να γίνεται αυτή η αργοπορία στα ταμεια.

Μόνο ΑΒ, εξυπηρετικοτατοι καθαροί και με 20 άτομα προσωπικό συν ταμείο για λιγα πράγματα, μαζί με τις προσφορές που βγάζει τις 6ευρες επιταγες και τα κουπόνια απλά παίζει μπάλα μόνο του πιστεύω.

 

Ακριβως αυτο που ειπες,δεν μ αρεσει καθολου το lidl παρολο που πηγαινει καμια φορα ο πατερας μου.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στην περιοχή μου πάντως και τα 3 lidl δουλεύουν ρολόι και μάλιστα καλύτερα από τα ΑΒ. Προσωπικά δεν προτιμάω κανένα, μιας και τα χουμε δίπλα όλα πάμε σε όποιο έχει συμφέρουσες προσφορές εκείνη την στιγμή. ( να ναι καλά τα παιδιά με τα διαφημιστικά ). Έχω μόνο μια ιδιαίτερη συμπάθεια στα market in ( economy ) μιας και έχουν συνέχεια την χαμηλότερη τιμή σε κάποια πράγματα που ψωνίζω 2-3 φορές την εβδομάδα
Link to comment
Share on other sites

Απο lidl αντε να χω ψωνισει 2 φορες,τροφες σκυλων βασικα.ποτε δεν προτιμουσα ουτε την αλυσιδα καταστηματων τους,ουτε και τα προιοντα τους και θα συνεχισω να το τηρω αυτο.

Οι τιμες δεν με ενδιαφερουν και σπανια τις κοιταζω,στην περιοχη μου εχουμε Χαλκιαδακη κι αυτον προτιμω,αν ειχαμε Βασιλοπουλο εδω που μενω,μαλλον πως θα ηταν στη προτιμηση μου,ομως αφου μενω εκτος πολης,δεν εχω σκοπο να κανω 15χλμ 2 φορες την βδομαδα για να ψωνιζω απο το κοντινοτερο καταστημα ΑΒ.

Επισης προτιμω και πολυ συχνα,μικροτερα μαγαζια,μπακαλικα η mini super market.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Απο lidl αντε να χω ψωνισει 2 φορες,τροφες σκυλων βασικα.ποτε δεν προτιμουσα ουτε την αλυσιδα καταστηματων τους,ουτε και τα προιοντα τους και θα συνεχισω να το τηρω αυτο.

Οι τιμες δεν με ενδιαφερουν και σπανια τις κοιταζω,στην περιοχη μου εχουμε Χαλκιαδακη κι αυτον προτιμω,αν ειχαμε Βασιλοπουλο εδω που μενω,μαλλον πως θα ηταν στη προτιμηση μου,ομως αφου μενω εκτος πολης,δεν εχω σκοπο να κανω 15χλμ 2 φορες την βδομαδα για να ψωνιζω απο το κοντινοτερο καταστημα ΑΒ.

Επισης προτιμω και πολυ συχνα,μικροτερα μαγαζια,μπακαλικα η mini super market.

 

Xαλκιαδακης καλη και μεγαλη ποιοτητα αρκετα προιοντα.Στα Χανια βεβαια υπαρχουν και τα ΙΝΚΑ οπου προσωπικα δεν μου κανει κεφι να ψωνιζω και οι τιμες ειναι αρκετα ανεβασμενες απο αλλα σουπερ μαρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα άλλο (Κρητικός). Οικογενειακή ατμόσφαιρα, καλές τιμές και πολύ καλή συμπεριφορά των υπαλλήλων (τουλάχιστον για το 2 σούπερ της περιοχής μου)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...