Jump to content

Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες


zaza
 Κοινοποίηση

Ποια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα προτιμάτε;  

197 members have voted

  1. 1. Ποια ευρωπαϊκή πρωτεύουσα προτιμάτε;

    • Αθήνα
      22
    • Ρώμη
      20
    • Παρίσι
      30
    • Μαδρίτη
      10
    • Λονδίνο
      30
    • Αμστερνταμ
      21
    • Βιέννη
      17
    • Βερολίνο
      14
    • Πράγα
      24
    • Βουδαπέστη
      9


Recommended Posts

Παιδιά κάτι ψιλοάσχετο...

το ξερετε οτι υπάρχουν 11 πρωτευουσες στην ευρώπη που αρχίζουν απο Β????

πολυ καλος γρίφος...

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 213
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά κάτι ψιλοάσχετο...

το ξερετε οτι υπάρχουν 11 πρωτευουσες στην ευρώπη που αρχίζουν απο Β????

πολυ καλος γρίφος...

 

Βερολίνο, Βέρνη, Βαρσοβία, Βιέννη, Βουκουρέστι, Βελιγράδι, Βουδαπέστη, Βίλνιους, Βρυξέλλες. Μου λείπoυν 2... :(

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι ψιλοάσχετο...

το ξερετε οτι υπάρχουν 11 πρωτευουσες στην ευρώπη που αρχίζουν απο Β????

πολυ καλος γρίφος...

 

11; Εγω μονο τη Βαγδατη και τη Βηρυτο ξερω.

 

Α, και των Φιλιππινων, την Βανιλα.

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Βερολίνο, Βέρνη, Βαρσοβία, Βιέννη, Βουκουρέστι, Βελιγράδι, Βουδαπέστη, Βίλνιους, Βρυξέλλες. Μου λείπoυν 2... :(
Βαντούζ, Βαλετα :)
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Βαντούζ, Βαλετα :)

 

Την Βαλέτα έπρεπε να την είχα βρει... Το/η Βαντούζ ποιάς χώρας είναι;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

1. Πράγα

όποιος έχει πάει θα καταλαβαίνει τι εννοώ...

 

Σπύρος

 

Δε μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο!

 

Όλες οι άλλες εξαρτώνται από τη διάθεση...

Για παράδειγμα, ναι το Λονδίνο είναι πολύ όμορφη πόλη, πολύ πιο όμορφη απο τη μουντάδα της Αθήνας, αλλά όταν έχει ήλιο και θες να βγείς σαν κλασσικός Ελληνας για καφέ να λιαστείς μες το χειμώνα, δεν έχει παραλίακη...δεν έχει Nostos...ούτε Ιστιοπλοικό...αλλά έχει καφέ by (dirty) Thames....ή σε κανένα πάρκο...

Φιλικά,

*imela*

Link to comment
Share on other sites

Λιχτενστάιν :)

http://www.vaduz.li/

 

Δεν θα την έβρισκα ποτέ... :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα την έβρισκα ποτέ... :)

Και γω το καλοκαίρι που μου το πανε ειχα κολλησει στις 10 και ετυχε να παίζει ο Ολυμπιακός ένα φιλικό στο Βαντουζ και έτσι το άκουσα τυχαία στο ραδιόφωνο!!!:p

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

Στη δημοσκόπηση ψήφισα Βερολίνο γιατί αν είχα άμεση δυνατότητα να ξανάπω σε μια από τις αναφερόμενες πρωτεύουσες θα ήταν η πρώτη μου επιλογή (ίσως γιατί δεν το χόρτασα όσο ήθελα και δεν πρόλαβα να δω τα τυχόν στραβά του αλλά έζησα όλα τα υπέροχα).

Δε θα κρίνω με βάση τα αξιοθέατα αλλά με βάση το πόσο καλά έχω περάσει, επομένως ακολουθούν:

Άμστερνταμ

Δουβλίνο

Μαδρίτη

Αν και μιλάμε για πρωτεύουσες κρατών θεωρώ ιεροσυλία από μέρους μου να μην αναφέρω τη Βαρκελώνη που είναι πάντα στην πρώτη μου θέση.

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Δε θα κρίνω με βάση τα αξιοθέατα αλλά με βάση το πόσο καλά έχω περάσει

Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να ψηφίσω πρώτα Βερολίνο και μετά Ρώμη και Σόφια. Στο Βερολίνο κάναμε τις μ@λ@κίες της ζωής μας, μακράν η μεγαλύτερη καφροεκδρομή, στη Ρώμη αντίθετα τσακωθήκαμε μεταξύ μας, χαθήκαμε μεταξύ μας, δεν είχαμε κινητά κλπ κλπ με αποτέλεσμα να μας βγει η εκδρομή από τη μύτη. Στη Σόφια από την άλλη δεν είδα τίποτα το ιδιαίτερα, θύμιζε πολύ Ελλάδα με όλα τα κακά της (καχυποψία, πώς θα κλεψεις τον άλλο κλπ κλπ). Γενικά πάντα μου άρεσε ο ιταλικός τρόπος ζωής και ανέκαθεν δήλωνα ότι θέλω να παντρυτώ Ιταλίδα (είχαμε μια τεράστια ευκαιρία το καλοκαίρι και τη χάσαμε μες απ' τα χέρια μας).

 

Edit: ξέχασα τη Βιέννη. Έχω πάει 2 φορές αλλά δεν μ' έχει ενθουσιάσει...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα είναι πως όταν επισκέπτεσαι μια νέα πόλη, πόσο μάλλον μια νέα χώρα (γιατί στις περισσότερες δεν είχα την ευκαιρία να μείνω περισσότερο από εβδομάδα και σε κάποιες ακόμη λιγότερο) λογικά θα σε εντυπωσιάσει ό,τι "αξιοθέατο" προσφέρει. Π.χ. μουσεία, αρχιτεκτονική κτιρίων, δημόσιοι χώροι, κ.ο.κ. Εγώ εστίασα περισσότερο στο πόσο καλά πέρασα, κριτήριο που βαραίνει και την ποιότητα ζωής (ή καλύτερα διαμονής του επισκέπτη), τη διασκέδαση αλλά φυσικά και την κουλτούρα ως σύνολο, τρόπο ζωής και εξέλιξης.

Είναι δώδεκα η ώρα είναι η ώρα των σκιών

Κάπου θα σε συναντήσω, κάπου θα σε βρω

Λύκε λύκε είσαι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Μα η ποιότητα ζωής εξαρτάται από 10.000 παράγοντες, και το πόσο καλά θα περάσεις εξαρτάται από την παρέα, το service του ξενοδοχείου κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα πιστευω οποιος βγει εκτος Ελλαδας σε οποιαδηποτε προηγμενη πολη παει(εννοω εκτος ανατολικου μπλοκ),αμεσως θα την αγαπησει και θα αναρωτιεται αν η πατριδα του ανηκει στην Ε.Ε οπως μας λενε..

Αρχικά θα συμφωνήσω με αυτό που αναφέρθηκε απο τα πρώτα post.

Αν και δεν έχω πάει σε πολλά μέρη θα αναφέρω δυο πόλεις που επισκέφτηκα και μου άρεσαν πάρα πολυ.Η πρώτη είναι η Βαρκελώνη με τα φοβερά δημιουργήματα του Gaudi και η δεύτερη το Εδιμβούργο.

 

P.S. Απο πολλούς φίλους έχω ακούσει τα καλύτερα για την Πράγα και είναι μέσα στους επόμενους προορισμούς μου.

Link to comment
Share on other sites

Τις ψήφισα όλες εκτός από την Μαδρίτη, απλά γιατί προτιμώ (μακράν) την Βαρκελώνη (και ας μην είναι πρωτεύουσα). Ούτε καν σε σειρά δεν μπορώ να της βάλω. Απλά να ξεχωρίσω λίγο την Πράγα, την Βιέννη, το Παρίσι και το Άμστερνταμ από ομορφιά. Και, πάντα λίγο, το Λονδίνο και το Βερολίνο, από την διασκέδαση. Αλλά όλες όμορφες είναι.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εχω παει μονο σε Ρωμη,Λονδινο και Λισσαβωνα.Απο αυτες σιγουρα ψηφιζω ΡΩΜΗ:)
Τριφυλλαρα μου σε αγαπω,κι οπου παιζεις μαζι σου κι εγω,στις χαρες και στις λυπες μαζι,τριφυλλαρα μου μονο εσυ,εισαι αρρωστια μου μοναδικη,οτι εχω σε αυτη τη ζωη,διακρισεις ταξιδια πολλα,χαραγμενα βαθυα στην καρδια,κι αν δεν εχω καθολου μυαλοοοο,τριφυλλαρα το πηρες κι αυτοοο,κι αν δεν εχω καθολου λεφταααα,π***** Τζιγγερ τα πηρες κι αυτα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Σε πρωτεύουσα δεν έχω πάει, αλλά ανάμεσα στη Φρανκφούρτη και στο Salzburg που έχω επισκεφτεί, ψηφίζω αναμφισβήτητα το 2ο. Σίγουρα μια από τις καλυτερες βδομάδες της ζωής μου ως τώρα! Πάνε 8 χρόνια κι ακόμα το θυμάμαι σαν να ΄ναι χτες. Ελπίζω να καταφέρω να ξαναπάω πολύ σύντομα! :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από Παρίσι και Βερολίνο.

Το Παρίσι είναι φυσικά μαγευτικό, μια πόλη μνημείο, αλλά πίσω από τα μνημεία κρύβεται άλλη μια Αθήνα...

Το Βερολίνο είναι τελείως άλλη φάση. Θέλω να πάω να ζήσω για αρκετό διάστημα (ίσως και μεταπτυχιακό) μιας και το ερωτεύτηκα, αλλά... ΠΟΛΥ ΚΡΥΟ!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γυρισες απ'το Βερολινο που περνουσε τον πιο κρυο χειμωνα τα τελευταια 40+ χρονια :D
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γυρισες απ'το Βερολινο που περνουσε τον πιο κρυο χειμωνα τα τελευταια 40+ χρονια :D

Σοβαρά;

Πάντως τα πάντα δούλευαν, και οι άμθρωποι πήγαιναν στις δουλειές τους και το μετρό κανονικότατα. Ειλικρινά πίστεψα ότι οι θερμοκρασίες ήταν στα συνηθισμένα για αυτούς επίπεδα.

Οπότε μπορώ να το σκεφτώ για μεταπτυχιακό εκεί, μιας και λογικά δύσκολα θα ξαναέχει τόσο χαμηλές θερμοκρασίες...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...