Jump to content

Καταγραφή διαδρομής και προβολή στο Google Earth


atrias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα ήθελα να βάλω ένα πρόγραμμα στο mio p350 μου ώστε όταν μετακινούμε με το αυτοκίνητο να κρατάει τη διαδρομή που κάνω σε κάποιο αρχείο και μετά να βάλω αυτό το αρχείο στο google earth και να τη βλέπω

 

ακόμα καλύτερα θα ήταν αν μπορούσα να βάλω χάρτες από το google earth μέσα στο πρόγραμμα στο PDA ώστε να μου δείχνει επιτόπου που είμαι (χωρίς όμως να τους καταβάζει εκείνη τη στιγμή αφού δεν έχει δυνατότητες σύνδεσης το p350!!!)

 

το πρόγραμμα αυτό θα μπορούσε να δουλεύει παράλληλα με το Destinator ή το GPS "δεσμεύεται" από ένα πρόγραμμα που το χρησιμοποιεί?

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως το GPS "δεσμευεται" οποτε μαλλον θα πρεπει να το κανεις μεσω προγραμματος πλοηγησης (εαν θελεις να τρέχεις παράλληλα και προγραμμα πλοήγησης).

 

Αυτο που ρωτας (το πρώτο κομματι, οχι το ... ακομα καλύτερα) το εχω κανει με το ΙGO. Μπορεις να αποθηκεύσεις την εκάστοτε διαδρομή που κάνεις (ανα 1 έως 30 δευτερολεπτα).

Μετα πας στο Manage->Track logs, επιλέγεις το log και κλικαρεις στο κατω δεξια button.

Έτσι το αρχειο σωζεται σε gpx format.

 

Το επόμενο βήμα είναι να το μετατρέψεις σε google (δηλ. kml) format.

Αυτό γίνεται απο εδω http://www.gpsvisualizer.com

 

Όσον αφορά στο destinator, αν δεν κάνω λάθος, δεν νομίζω να εχει επιλογη εγγραφής.

 

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Aυτό μπορείς να το κάνεις και με το destinator.H εγγραφή διαδρομής υπάρχει στο μενού επιλογές-->ρυθμίσεις-->εκτέλεση διαδρομής.Πατάς εγγραφή και όταν πατήσεις διακοπή στο φάκελο του χάρτη GreeceU δημιουργείται ένα αρχείο Gpsr0000.dat.

Κατεβάζεις το πρόγραμμα gpsbabel από εδώhttp://www.gpsbabel.org/download.html

Στο input επιλέγεις destinator tracklog format και στο output google earth.

Αυτή τη λύση την διάβασα στο http://www.elasyn.gr/forum/viewtopic.php?t=775

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δοκιμασεις και το Google Navigator.

Συνδεεις το pda στο pc, κατεβαζεις το χαρτη της περιοχης που θελεις και εισαι ok.

Link to comment
Share on other sites

...το εχω κανει με το ΙGO...

ευχαριστώ για την πληροφορία!

 

...μπορείς να το κάνεις και με το destinator....

τρελή πατέντα!! έξυπνο!

 

το κακό με τα παραπάνω είναι ότι δεν ξέρω τι γίνεται σε περίπτωση που κάνεις κάποια διαδρομή εκτός δρόμου σε ένα βουνό που δεν είναι χαρτογραφημένη!

νομίζω πως δε θα δουλεύουν τα παραπάνω

συν το ότι ποτέ δε θα μπορείς να έχεις τον ίδιο τον χάρτη του google από τον δορυφόρο μπροστά σου όπως οδηγείς!

 

Μπορεις να δοκιμασεις και το Google Navigator.

Συνδεεις το pda στο pc, κατεβαζεις το χαρτη της περιοχης που θελεις και εισαι ok.

 

αυτό είναι μάλλον πιο κοντά σε αυτό που ζήτησα αλλά ήδη βρήκα ότι και το gps tuner που είχα ήδη το κάνει αυτό που θέλω! (και για το "ακόμα καλύτερα")

μάλλον όμως αυτό που λες δουλεύει καλύτερα γιατί στο gps tuner πρέπει να φτιάξεις εσύ το χάρτη από τα google maps..

 

επίσης για να μοιράζονται το gps 2 εφαρμογές μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάτι τέτοιο

Port Splitter

δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά νομίζω ότι είναι προφανές πως κάνει αυτό που θέλω!

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες σας!

για κατόχους κινητού samsung ένα widget εορτολόγιο
Link to comment
Share on other sites

turbo gps http://www.turboirc.com/ppc/

Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορείς να καταγράψεις διαδρομή και στη συνέχεια να την βάλεις να παίξει κανονικά ή ανάποδα και να σου λέει πόσα μέτρα απέχεις από το αρχικό σημείο,χωρίς την ανάγκη να έχεις φορτωμένο χάρτη.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το "εκτος δρόμου" με το IGO κατέγγραψα πτηση αεροπλάνου - εκτός της προσγείωσης και απογείωσης - και καταγράφηκε κανονικά (ακόμη και πάνω από θάλασσα). Δεν ξέρω αν καταγράφηκε και το ύψος (αλλά μάλλον θα γράφτηκε αφού αυτή η πληροφορία δίνεται ούτως ή άλλως απο το προγραμμα)

 

Πάντως πολύ χρήσιμη η ερώτησή σου διότι από τις απαντήσεις των μελών του forum έμαθα προγράμματα και sites που δεν ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...