Jump to content

MLS Destinator 4800


Around
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, παιδια. Εχτες αγορασα το MLS Destinator 4800 και θα το χρησιμοποιησω για πρωτη φορα σημερα.

Υπαρχει μια επιλογη που λεει "Σημα GPS" και κατοπιν "Ρυθμιση". Μπαινοντας στις ρυθμισεις εχει κατι θυρες com, ταχυτητες δεδομενων κτλ που δεν καταλαβαινω τι ειναι. Πρεπει να τα αφησω ως εχουν ή υπαρχουν προτεινομενες ρυθμισεις?

Παρακαλω, οποιος μπορει ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

Και κατι αλλο.... Πως φορτιζει αυτο το πραμα? Το εχω συνδεδεμενο τοση ωρα με το usb στον υπολογιστη και τιποτα. Ενδειξη χαμηλης μπαταριας. Εαν θεωρησουμε οτι ειναι τελειως αδεια η μπαταρια και το εχω συνδεδεμενο με στον αναπτηρα του αυτοκινητου, υπαρχει περιπτωση να μου σβησει?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα και γω χ8ες το πηρα το 4800!!!ειναι το 2ο μου το προηγουμενο ητανε παλυ της mls to my guide 3100 ενα χρονο κρατησε ...αλλα απο τη ζεστη επιδει το ξεχνουσα ολο μεσα στο αμαξη και ιδικα τορα το καλοκαιρι εσκασε η οθονη ....και χ8ες απο την γκαντεμια που ειχα μολις το πηρα το ανοιξα μεσα στο αμαξη το καινουριο το 4800 νΑ το δω!!!και ετσι πως το επεζα επεσα απο τα χερια μου η γραφιδα και χωθηκε καπου μεσα στο αμαξη το εκανα ανω κατο και δ την βρηκα την καταπιε η γη!!! τωρα το θεμα ειναι που να παω να βρω ανταλακτικια γραφιδα για το ιδιο ομως?? στο πλαισιο πηγα και δεν ειχε για το ιδιο ειχε κατι αλλες που δεν τεριαζανε κιολας απο αλλα pda και ειχαν και 20 ευρω η τριαδα!!! κλεψιμο.υπαρχει περιπτωση να βρω την ιδια??? ειμαι απο θεσσαλονικη υπαρχει κανενα μαγαζι τις μλς για hardware?? ευχαριστω πολυ!
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eχω την εντύπωση πως φορτίζει μόνο από το φορτιστή αυτοκινήτου και η mls πουλάει ξεχωριστά το φορτιστή σπιτιού.Περισσότερες πληροφορίες για το μηχανημα σου μπορείς να βρεις http://www.navimania.gr/forumdisplay.php?f=175
Link to comment
Share on other sites

Επικοίνωνησε με την mls http://www.mls.gr/contact.asp

Τα κεντρικά γραφεία τους είναι στη Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ευχαριστω πολυ!

Και κατι αλλο.... Πως φορτιζει αυτο το πραμα? Το εχω συνδεδεμενο τοση ωρα με το usb στον υπολογιστη και τιποτα. Ενδειξη χαμηλης μπαταριας. Εαν θεωρησουμε οτι ειναι τελειως αδεια η μπαταρια και το εχω συνδεδεμενο με στον αναπτηρα του αυτοκινητου, υπαρχει περιπτωση να μου σβησει?

 

Εγω μολις το πηρα,επιχειρησα να το φορτισω στο αμαξι αλλα ματαια!Πηγα στον Γερμανο και πηρα εναν φορτιστη μοτορολα,τος ειπα βεβαια γιατι ακριβως το θελω και πως ειναι 5V το ρευμα που θελει ο πλοηγος.Εκανε 2 μερες να φορτισει.Παντως να ξερεις καθε φορα που το εχεις και λειτουργει,καλο ειναι να το βαζεις να τροφοδοτειται,το λεει και στις οδηγιες χρησης, αλλιως τελειωνει πολυ γρηγορα η μπαταρια και μπορει να κολλησει.Το χω παθει κανα 2 φορες.Καλα ταξιδια,εκανες πολυ καλη επιλογη!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που θα βρω βάση στήριξης για το 4800 για μοτοσυκλέτα;
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγόρασα το MLS Destinator 4800, μετά από αλλαγή του Mio Moov 330 που μου βγήκε ελαττωματικό...!

Δεν έχει όμως CD με extras, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι μέσω ActiveSync.

Θα μπορούσα να κατεβάσω άλλες φωνητικές οδηγίες στα ελληνικά; Και πώς τις εγκαθιστώ;

 

Ευχαριστώ a priori. :)))))

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανης οτι θελεις φιλε μου, σε skin -voice maps.εχει 2 καλα site με πολλα ενδιαφεροντα σε pna/pda.απο εδω:http://www.gpspocketpc.gr και απο εδω.:http://www.navimania.gr/
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω το mls 4800BT και εχω ακουσει οτι μπορει να ξεκλειδωθει και να λειτουργησει ως PDA. Ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο και που μπορουμε να μαθουμε περισσοτερες πληροφοριες?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους.

μια ερώτηση για να καταλάβω γιατι σκεφτομαι να αγοράσω το mls.

Λέτε να έχουν πρόβλημα με το update οι χάρτες του σε καποιο διάστημα?

OnePlus 3T

LeTV X800 CN

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω το mls 4800BT και εχω ακουσει οτι μπορει να ξεκλειδωθει και να λειτουργησει ως PDA. Ξερει κανεις αν ισχυει κατι τετοιο και που μπορουμε να μαθουμε περισσοτερες πληροφοριες?

Mπορεί να ξεκλειδωθεί,ώστε να περάσεις και άλλα προγράμματα και να εκμεταλευτείς πλήρως τα windows ce.Πληροφορίες εδώ

http://www.navimania.gr/showthread.php?p=142445#post142445

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ενα λεπτο ρε παιδες. και εγω σκεφτομαι να το τσιμπησω,αλλα τι ειναι αυτοπου ειπε ενας φιλος για την ζεστη?

 

Δλδ πρεπει ν ατο κουβαλαω μαζι μου οπου παω για ν αμην μεινει στην ζεστη?

 

Εδω στο νησι για 8 μηνες η θερμοκρασια ειναι 30-40 βαθμους.(κυπρο)

Spearfishing with greekdivers.com

Join us :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα!!

Κι εγώ μόλις αγόρασα το 4800, αφού δοκίμασα δύο άλλες μάρκες.

Δεν ξέρω αν δεν το έψαξα σωστά, αλλά παρουσιάζει ελλείψεις συγκριτικά...

Πάντως, προσωπικά δε με καλύπτει για διαδρομές στα βουνά (με άλογο ή γουρούνα) και στη θάλασσα. Μάλλον πάει προς πώληση. Είναι μόλις 2 εβδομάδων...

 

Π.χ. όταν βγαίνω σε χωματόδρομο-χωραφόδρομο, χάνεται τελείως και δεν μπορεί καν να αποθηκεύσει το σημείο.

Επίσης, αν προσπεράσεις το σημείο προορισμού (π.χ. επειδή υπάρχει νησίδα ή δεν μπόρεσες να σταματήσεις), πρέπει να το ξαναδηλώσεις.

Μέσα στο εγχειρίδιο γράφει για κάποιο Patrol. Τι είναι αυτό? Μήπως βοηθάει σε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα!!

Κι εγώ μόλις αγόρασα το 4800, αφού δοκίμασα δύο άλλες μάρκες.

Δεν ξέρω αν δεν το έψαξα σωστά, αλλά παρουσιάζει ελλείψεις συγκριτικά...

Πάντως, προσωπικά δε με καλύπτει για διαδρομές στα βουνά (με άλογο ή γουρούνα) και στη θάλασσα. Μάλλον πάει προς πώληση. Είναι μόλις 2 εβδομάδων...

 

Π.χ. όταν βγαίνω σε χωματόδρομο-χωραφόδρομο, χάνεται τελείως και δεν μπορεί καν να αποθηκεύσει το σημείο.

Επίσης, αν προσπεράσεις το σημείο προορισμού (π.χ. επειδή υπάρχει νησίδα ή δεν μπόρεσες να σταματήσεις), πρέπει να το ξαναδηλώσεις.

Μέσα στο εγχειρίδιο γράφει για κάποιο Patrol. Τι είναι αυτό? Μήπως βοηθάει σε κάτι?

 

-για off-road διαδρομες τι σου φταιει η συσκευη αφου δεν εχεις το καταλληλο προγραμμα?

-αποκλειεται να μην επαναυπολογιζει...;)

-ενα σοβαρο μειονεκτημα παντως ειναι...που δεν εχει προβλεψει η εταιρεια βαση στηριξης για αλογα...:D

 

αρε ινδιανους ΣΙΟΥ που χρειαζομαστε:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

hello all.... egw exw ena mls dastinator 4800 kai eida se ena videaki sto youtube pws doulevei kai me windows vista an thimamai kala... paizei na ta valw sto diko mou ?
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να το αγορασω...γενικα ειναι καλο?κολλαει (συχνα)?μπορω να βαλω και igo?θα πρεπει να το hackarw για να εχει και destinator και igo?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
hello all.... egw exw ena mls dastinator 4800 kai eida se ena videaki sto youtube pws doulevei kai me windows vista an thimamai kala... paizei na ta valw sto diko mou ?

 

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish: http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?f=5&a=90

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

hello all.... egw exw ena mls dastinator 4800 kai eida se ena videaki sto youtube pws doulevei kai me windows vista an thimamai kala... paizei na ta valw sto diko mou ?

windows vista δεν μπορεί να πάρει.Μάλλον είδες αυτό http://www.navimania.gr/showthread.php?t=13216

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια καλώς σας βρήκα

επιτέλους θα βρώ λύσει στο πρόβλημα μου απο τα σαίνια εδω

Εχω το 4800 και πέρασα Destinator 8 και δε μου βρίσκει τη κεραία gps δεν έχει ρυθμισεις όπως της μάννας του για το μοντεμ η να κάνει ανίχνευση απο μόνο του

έχετε καμία ιδέα τι μπορώ να κάνω ?

στο .ini έχει τις παρακάτω ρυθμίσεις

[GPS settings]

Serial comport parameters. Protocol 2 means NMEA, 1 - SiRF

Port = 2

BaudRate = 4800

Protocol = 2

 

[TMC settings]

TMC parameters

TMCOn = no

Port = 0

BaudRate = 4800

Provider = 1

AutoAvoidance = yes

AutoSearch = yes

PICodeList = yes

 

Eυχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...