Jump to content

[S60 3rd Edition] Μοίρασμα Ιντερνετ σε Ν95 μέσω Wi-Fi adapter


junglist
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά αγόρασα 1 usb wi-fi adapter, με σκοπό να μπορώ την ενσύρματη σύνδεσή μου να την κάνω ασύρματη.

Δηλαδή να μπορώ να μοιράζω ίντερνετ και σε άλλες συσκευές που υποστηρίζουν wi-fi, πχ το Ν95 μου.

Το θέμα έιναι ότι εγκατέστησα το usb και δεν ξέρω τι ρυθμίσεις με IP,DNS και τέτοια πρέπει να βάλω στο wi-fi και στο κινητό.

Έχω βρει αρκετα φόρουμ που προτείνουν διάφορους τρόπους αλλά δεν είναι ξεκάθαρο το θέμα των ip.

Κάποιος που να το έχει ψάξει?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Αυτο το εχεις δει ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2287674#post2287674

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Καλύπτει την περίπτωση του Wi-Fi adapter?

Και τι ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν σε αυτόν και στο κινητό?

 

Οι εικόνες 2 και 4 δεν υπάρχουν στα μενού που μου βγαίνουν.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

megale, katarxas, exeis agorasei ena usb wi-fi adapter ( to opio einai san ena usb flash, ke sou dinei internet efoson iparxei asirmato wi-fi router sto spiti sou) h ena wi-fi router to opio sou dinei tin dinatotita na sindeseis to kalodio internet, ke to stelnei me wireless se olo to spiti sou?

ama exeis to wi-fi adapter = dn mporeis na to xrisimopieiseis to usb oste na ekpebi ke na pezei ton rolo tou wi-fi router. einai mono gia ena pc (dld dexete to sima tou wi-fi router

 

ama exeis to wi-fi adapter = afto ekbebei ke etsi, mporeis na kaneis search for wlan apo to kinito sou, ke otan to vrei na kaneis connect. (ama iparxei kapios kopikos, i tha vriskete sto piso meros tis siskevis wi-fi router p.x. s/n 012333465678 ... h tha prepei na to sindeseis me usb sto pc sou ke na alakseis h na dimiourgiseis enan kodiko asfalias...

 

episis, afou egatastiseis to cd pou sou dinei mazi tha prepei na kaneis kapies rithmiseis analoga me to ip, to mac address ke ola afta. eimai sigouros pantos oti iparxei kapia epilogi (obtain ip adress automatically) h kati tetio..automata.. elpizo na voithisa esto ke ligo.. dn eimai idikos...:happy:

Link to comment
Share on other sites

megale, katarxas, exeis agorasei ena usb wi-fi adapter ( to opio einai san ena usb flash, ke sou dinei internet efoson iparxei asirmato wi-fi router sto spiti sou) h ena wi-fi router to opio sou dinei tin dinatotita na sindeseis to kalodio internet, ke to stelnei me wireless se olo to spiti sou?

ama exeis to wi-fi adapter = dn mporeis na to xrisimopieiseis to usb oste na ekpebi ke na pezei ton rolo tou wi-fi router. einai mono gia ena pc (dld dexete to sima tou wi-fi router

 

ama exeis to wi-fi adapter = afto ekbebei ke etsi, mporeis na kaneis search for wlan apo to kinito sou, ke otan to vrei na kaneis connect. (ama iparxei kapios kopikos, i tha vriskete sto piso meros tis siskevis wi-fi router p.x. s/n 012333465678 ... h tha prepei na to sindeseis me usb sto pc sou ke na alakseis h na dimiourgiseis enan kodiko asfalias...

 

episis, afou egatastiseis to cd pou sou dinei mazi tha prepei na kaneis kapies rithmiseis analoga me to ip, to mac address ke ola afta. eimai sigouros pantos oti iparxei kapia epilogi (obtain ip adress automatically) h kati tetio..automata.. elpizo na voithisa esto ke ligo.. dn eimai idikos...:happy:

 

Νομίζω ότι είμαι ξεκάθαρος.

Έχω Wi-Fi adapter.Το ρούτερ μου είναι το 9107, χωρίς wi-fi.

Έχω δοκιμάσει άπειρους συνδυασμούς για IP, DNS και gateway, αλλά με τίποτα δε βγάζει ίντερνετ στο κινητό.Συνδέεται αλλά δεν κάνει brwosing.Άρα κάτι στις ρυθμίσεις του wifi παίζει.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είμαι ξεκάθαρος.

Έχω Wi-Fi adapter.Το ρούτερ μου είναι το 9107, χωρίς wi-fi.

Έχω δοκιμάσει άπειρους συνδυασμούς για IP, DNS και gateway, αλλά με τίποτα δε βγάζει ίντερνετ στο κινητό.Συνδέεται αλλά δεν κάνει brwosing.Άρα κάτι στις ρυθμίσεις του wifi παίζει.

 

Kane bridge connections tis kartas wifi kai tou router sou

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

τελικα καταφερες κατι ; Αν ναι πες μας πως...

 

Καλημερα :)

Αυτο το εχεις δει ?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2287674#post2287674

 

ειδα τον οδηγο που εχει κανει ο Itchrist86 αλλα κολαω στο βημα που λεει :

 

Μετά δημιουργούμε μια ασύρματη σύνδεση (WiFi) τύπου Ad‐hoc κάνοντας δεξί κλικ στο

«Ασύρματη σύνδεση δικτύου» και επιλέγουμε το «Ιδιότητες», Εμφανίζεται το παράθυρο «Ιδιοτήτων» όπου πατάμε κατευθείαν στη δεύτερη καρτέλα

«Ασύρματα δίκτυα» (Α)....

δεν μπορω να το βρω :( ( εχω windows xp sp3 )

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

τελικα καταφερες κατι ; Αν ναι πες μας πως...

 

 

 

ειδα τον οδηγο που εχει κανει ο Itchrist86 αλλα κολαω στο βημα που λεει :

 

Μετά δημιουργούμε μια ασύρματη σύνδεση (WiFi) τύπου Ad‐hoc κάνοντας δεξί κλικ στο

«Ασύρματη σύνδεση δικτύου» και επιλέγουμε το «Ιδιότητες», Εμφανίζεται το παράθυρο «Ιδιοτήτων» όπου πατάμε κατευθείαν στη δεύτερη καρτέλα

«Ασύρματα δίκτυα» (Α)....

δεν μπορω να το βρω :( ( εχω windows xp sp3 )

 

Δυστυχώς τότε δεν είχα καταφέρει κάτι και από τότε παρόλο που έβαλα και SP3 που ενδεχομένως βοηθούσε σε κάτι, δεν ξαναδοκίμασα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είμαι ξεκάθαρος.

Έχω Wi-Fi adapter.Το ρούτερ μου είναι το 9107, χωρίς wi-fi.

Έχω δοκιμάσει άπειρους συνδυασμούς για IP, DNS και gateway, αλλά με τίποτα δε βγάζει ίντερνετ στο κινητό.Συνδέεται αλλά δεν κάνει brwosing.Άρα κάτι στις ρυθμίσεις του wifi παίζει.

 

ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω...

 

οσο αφορα το απο επανω ερωτημα μου...

τελικα καταφερες κατι ; Αν ναι πες μας πως...

 

 

 

ειδα τον οδηγο που εχει κανει ο Itchrist86 αλλα κολαω στο βημα που λεει :

 

Μετά δημιουργούμε μια ασύρματη σύνδεση (WiFi) τύπου Ad‐hoc κάνοντας δεξί κλικ στο

«Ασύρματη σύνδεση δικτύου» και επιλέγουμε το «Ιδιότητες», Εμφανίζεται το παράθυρο «Ιδιοτήτων» όπου πατάμε κατευθείαν στη δεύτερη καρτέλα

«Ασύρματα δίκτυα» (Α)....

δεν μπορω να το βρω :( ( εχω windows xp sp3 )

 

ασχολιαστο ηταν μπορστα στα ματια μου...

 

_________________________________________________________________

 

ξεκαθαριζω πως ειμαι ασχετος και κομματια αποοτι πω μπορει να ειναι περιττα...

τι εκανα εγω ... και τωρα εχω internet στο n82 μου:

 

ακολουθω εν μερη τον οδηγο που εχει κανει ο Itchrist86....αλλα απο την μεση και κατω... ( μετα την δευτερη σελιδα... )

 

ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ "Πηγαίνουμε στον Πίνακα Ελέγχου → Συνδέσεις δικτύου. Πατάμε στις ιδιότητες της

σύνδεσης Internet και ενεργοποιούμε το «ICS‐Internet Connection Sharing» (A) και στη

συνέχεια πατάμε στο κουμπί «Ρυθμίσεις» (Β), όπως φαίνεται και στην Εικόνα 1.Αυτομάτως εμφανίζεται ένα υπο‐παράθυρο όπου ενεργοποιούμε τις υπηρεσίες «DNS»,

«DHCP(67)», «DHCP(68)» (Α) και πατάμε «OK» (Β) όπως φαίνεται και στην Εικόνα 2..........

 

οι εικονες φαινονται καλυτερα στον αρχικο οδηγο...

 

ΑΛΛΑ ΚΑΝΩ: δημιουργούμε μια ασύρματη σύνδεση (WiFi) τύπου Ad‐hoc κάνοντας δεξί κλικ στο

«Ασύρματη σύνδεση δικτύου» και επιλέγουμε το «Ιδιότητες»

[ATTACH]13319[/ATTACH]

 

Εμφανίζεται το παράθυρο «Ιδιοτήτων» όπου πατάμε κατευθείαν στη δεύτερη καρτέλα

«Ασύρματα δίκτυα» (Α),

[[ATTACH]13320[/ATTACH]

 

Ενεργοποιούμε τη «Χρήση των Windows για ρύθμιση του ασύρματου δικτύου» (Β) και

πατάμε στο κουμπί «Προσθήκη» (Γ)

 

[ATTACH]13321[/ATTACH]

 

Στο «Όνομα δικτύου SSID» (Α) δίνουμε το όνομα που θέλουμε, στο «Κρυπτογράφηση

δεδομένων» (Β)επιλέγουμε «WEP» και στο «Κλειδί δικτύου» (Γ1/Γ2) βάζουμε το κλειδί

που επιθυμούμε. Τέλος ενεργοποιούμε το «Αυτό είναι ένα δίκτυο {...} ad hoc» (Δ).

 

Αυτό ήταν, μπορείτε πλέον να έχετε Internet στο κινητό!

 

το παρακατω βημα δεν ξερω αν χρειαζετε... αλλα καντε το και εσεις δεν χανετε τιποτα...

 

Για να συνδεθεί τώρα ο υπολογιστής με το κινητό κάνουμε διπλό κλικ στο εικονίδιο

«Ασύρματη σύνδεση δικτύου»

[ATTACH]13323[/ATTACH]

Εμφανίζεται το παραπανω παράθυρο της Εικόνας 6. Εμείς απλά πατάμε το «Ανανέωση

λίστας δικτύων» για να βρει το κινητό. Ταυτόχρονα κάνουμε αναζήτηση από τον «Οδηγό

WLan» του κινητού για να βρει τον υπολογιστή.

 

μετα παμε και παταμε πανωστα εικονιδια της τοπικης μας συνδεσης και στην ασυρματη ( επιλέγοντας τις δύο συνδέσεις με (Ctrl+Click) ) και μετά δεξί κλίκ θα βγάλει επιλογή συνδεσεις γεφυρας... παταμε .. και αυτο ηταν...

( εγω μια φορα ετσι το εκανα και τωρα εχω internet και στο κινητο μου )

 

> εχω windows xp sp3 < τα περισσοτερα απο αυτα που εχω γραψει ειναι απο τον οδηγο του "Itchrist86" ε τα αλλα τα βρηκα διαβαζοντας και ψαχνοντας αλλου... μπορει σε καποιους να φενεται "χαζο" ολο αυτο αλλα αμα εισαι ασχετος...:rolleyes:

αυτα.+-

αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Το adapter σου δουλεύει και χωρίς drivers ή χρειάστηκε να περάσεις απαραίτητα drivers?

Σκέφτομαι μήπως το δικό μου adapter που το πήρα από EBAY έχει κάποιο θέμα με τους drivers και λέω μήπως μπορεί να δουλέψει plug 'n' play χωρίς κάτι άλλο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

οχι τους εχω περασει...( βαβαια μου εβγαλαν την ψυχη μεχρι να τους βαλω,το πηρα με 8 ευρω και καταλαβαινεις τωρα... ) τι μαρκα ειναι το δικο σου; δεν τους εχεις περασει; στειλε καλυτερα π.μ. να μην γενιζει με ασχετες απαντησεις το θεμα και γινευαι κουραστικο...
αν τελικά η σοκολάτα είναι υποκατάστατο του sex τότε πρέπει να είμαι sexομανης...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...