Jump to content

Θέλετε να μετανομαστεί η COSMOTE σε T-Mobile GR;


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Θέλετε να μετανομαστεί η COSMOTE σε T-Mobile GR;;  

486 members have voted

  1. 1. Θέλετε να μετανομαστεί η COSMOTE σε T-Mobile GR;;

    • Ναι
    • Όχι
    • Τέλειο
    • Αίσχος
    • Όχι,γιατί θα γίνει χειρότερο το ''σκηνικό'' της εταιρείας
    • Ναι,γιατί θα αλλάξει το μέλλον της εταιρείας (προς το καλό!)
    • Δεν με ενδιαφέρει


Recommended Posts

ΤΜ-COSMOTE θα γινει...

Η T-mobile δεν έχει κάνει καμία διπλή ονομασία ως τώρα... Δεν νομίζω ότι θα κάνει εξαίρεση με την Cosmote. Όταν τελικά αποφασίσει τη μετονομασία (είμαι σίγουρος ότι θα το κάνει, απλά δεν ξέρω αν θα είναι άμεσα ή σε ένα χρόνο που λήγει το δικαίωμα του δημοσίου για βέτο στο όνομα, αν και δεν ξέρω γιατί το δημόσιο θα ήθελε να κρατήσει το όνομα) όταν λοιπόν αποφασίσει θα το κάνει κατευθεία TMO όπως έκανε και σε άλλες αγορές!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν το έχει κάνει και αλλού, δεν νομίζω να εφαρμόσει διπλές ονομασίες σε μας. Εξάλλου, τώρα που η cosmote δεν είναι πια κρατική/ελληνική, όπως και ο ΟΤΕ, δεν νομίζω να υπάρχει εμπόδιο ούτε από όσους αρχικά αντιδρούσαν. Αλλά και να μην αρέσει σε κάποιους, δεν το θεωρώ καλό λόγο για να φύγουν από το δίκτυο. Να θυμίζω την μετονομασία panafon σε vodafone, τις κορώνες που ακούστηκαν τότε, και το τελικό αποτέλεσμα;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Gia pote akougetai i metonomasia sto peripou? 6mino as poume? I lusi pantws mias diplis onomasias toulaxiston gia arxi den tha itan asximi gia prowthitikous kai mono logous. Giati apo ton ellinara tou dimosiou ston germano einai kapws megali i allagi. Ixitika kai aisthitika wstoso einai apaisio.

To gegonos pantws oti i T-Mobile den to exei efarmosei allou den simainei oti den mporei na to kanei stin Ellada. Min ksexnate oti den agorase mia "apli" idiwtiki etairia... Agorase ti No1 etairia (omilo etairiwn kalutera) me to megalutero arithmo pelatwn, agorase etairia tou dimosiou kai kuriws... agorase sunaisthima... Oso parakseno ki an akougetai auto, etsi einai. Gia tous perissoterous i COSMOTE einai sunaisthima. Giati antikeimenika den prosferei tipote perissotero apo ton antagwnismo -pia- isa isa pou usterei kai se ena meizon zitima... tin eksupiretisi kai tin organwsi.

Emena pantws an me rwtate tha thewrousa esxati lusi ti dipli onomasia. Afou sta sxedia einai auti i allagi as ginei mia kai kali gia na teleiwnoume...

Allwste to poso epituximeni tha einai i allagi tha eksartithei oxi kai toso apo to onoma alla apo tin timologiaki politiki meta. As thimithoume tin allagi apo TELESTET se TIM opou sunodeutike apo ti megaluteri isws epituxia sto xwro twn programmatwn -toulaxiston. Anaferomai vevaia sto TIM F2G. As thimithoume episis kai tin allagi apo TIM se WIND pou sunodeutike apo mikres kiniseis stin arxi kai megales perikopes sti sunexeia... Stin prwti periptwsi oi perissoteroi ellines ksexasan to TELESTET se elaxisto xroniko diastima enw sti deuteri oi perissoteroi sunexizoun na anaferontai stin TIM.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στην Ελλάδα ο ιδιωτικός τομέας είναι χειρότερος. Δες ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΟΙ ΠΑΡΟΧΟΙ ΣΤΑΘΕΡΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ με τις απατεωνιές τους, δες κινητή τηλεφωνία-ποιος είναι ο καλύτερος - , δες σταθερή τηλεφωνία που υπάρχει μια - δυο σωστές ιδιωτικές εταιρείες και οι άλλες είναι για τον κάδο των αχρήστων. Δυστυχώς ο ιδιωτικός τομέας στην Ελλάδα αναπτύσσεται για να φάνε κάποιοι καλά,να παίρνουν μίζες κτλ... Και ενώ όλη η Ευρώπη βαίνει προς κρατικοποιήσεις στην Ελλάδα πουλάμε τα πάντα στο βωμό του ελλείματος (άσχετα αν μακροπρόθεσμα το έλλειμα αυξηθεί λόγω αυτών των πωλήσεων)

Έτσι όμως είναι...για να πουλήσεις κάτι φθηνά πρέπει να το απαξιώσεις πρώτα. Δες πως ήταν ο ΟΣΕ πριν κάποια χρόνια και πως είναι τώρα,πως ήταν η Ολυμπιακή πριν κάποια χρόνια και πως είναι τώρα! Δεν είναι θέμα δημοσίου-ιδιωτικού,είναι θέμα διαφόρων πολιτικών "κομπιναδόρων" και της πιάτσας των ιδιωτικοποιήσεων!

Τέλος το όνομα δε σημαίνει τίποτα για την οργάνωση! Είναι σαν να αλλάζεις τη συσκευασία του προϊόντος και όχι το περιεχόμενο. Θα πουλήσει για λίγο καιρό,ενώ η διαφημιστική καμπάνια αλλαγής ονόματος θα ανεβάσει τις τιμές!

 

 

Η ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ...Ο,ΤΙ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΗ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ! Για του Έλληνες της επαρχίας σημαίνει πολλά το όνομα Cosmote και θα πάθει "μεγάλη" ζημιά με άλλο όνομα!

Και ναι,η Αμερική δε πάει καλά,εκτός αν "κάνεις" ότι δε το βλέπεις προκειμένου να ικανοποιήσεις στο μυαλό σου δικά σου όνειρα,ότι μπορεί πχ η Ελλάδα κάποια μέρα να γίνει σαν την "προηγούμενως" ανεπτυγμένη Αμερική!

 

 

 

Mixtri, πάρτο αλλιώς, θα βρείς...

 

 

Ούτε λίγο, ούτε πολύ, έσυ μας λες πως η κρατικοδίαιτη οικονομία είναι πανάκεια και ο ανταγωνισμός της ελεύθερης οικονομίας είναι σε βάρος του καταναλωτή. Σύνελθε παιδί μου. Ο ΟΣΕ και η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ μια ζωή συσσώρευαν ελλείμματα σε βάρος των φορολογουμένων και υπέρ των βολεμένων υπαλλήλων τους, όσο για τους εναλλακτικούς φορείς, αν ο ΟΤΕ δεν έβαζε χίλια δυο κωλύματα, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα. Οι κομπιναδόροι στους οποίους αναφέρεσαι, αφθονούν στο δημόσιο αλλά εσύ αγρό αγοράζεις. Όσο για την Αμερική, επέτρεψε μου να έχω προσωπική αντίληψη, καθώς πηγαίνω κάθε χρόνο. Όσο άσχημα και να σου λένε το ALTER και το STAR (από όπου μάλλον αντλείς την "ενημέρωσή" σου) ότι πηγαίνει τελευταία, είναι πολύ καλύτερα από την Ελλάδα. Εσύ πάλι, μάλλον την Κούβα και τη Β.Κορέα έχεις σαν πρότυπο οικονομίας, οπότε να τις χαίρεσαι.

 

Τέλος, στην ταμπακιέρα (που έχασες) : Το θετικό είναι ότι πήγε ο ΟΤΕ σε γερμανικά χέρια και μάλιστα της DT. Θα οργανωθεί και θα λειτουργήσει καλύτερα, όσο και αν κράζουνε οι διάφοροι καθ'επάγγελμα συνδικαλιστές. Και υπογραμμίζω ότι αυτή η οργάνωση, πίσω από το όνομα είναι που μετρά.

Link to comment
Share on other sites

Mixtri, πάρτο αλλιώς, θα βρείς...

 

 

Ούτε λίγο, ούτε πολύ, έσυ μας λες πως η κρατικοδίαιτη οικονομία είναι πανάκεια και ο ανταγωνισμός της ελεύθερης οικονομίας είναι σε βάρος του καταναλωτή. Σύνελθε παιδί μου. Ο ΟΣΕ και η ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ μια ζωή συσσώρευαν ελλείμματα σε βάρος των φορολογουμένων και υπέρ των βολεμένων υπαλλήλων τους, όσο για τους εναλλακτικούς φορείς, αν ο ΟΤΕ δεν έβαζε χίλια δυο κωλύματα, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα. Οι κομπιναδόροι στους οποίους αναφέρεσαι, αφθονούν στο δημόσιο αλλά εσύ αγρό αγοράζεις. Όσο για την Αμερική, επέτρεψε μου να έχω προσωπική αντίληψη, καθώς πηγαίνω κάθε χρόνο. Όσο άσχημα και να σου λένε το ALTER και το STAR (από όπου μάλλον αντλείς την "ενημέρωσή" σου) ότι πηγαίνει τελευταία, είναι πολύ καλύτερα από την Ελλάδα. Εσύ πάλι, μάλλον την Κούβα και τη Β.Κορέα έχεις σαν πρότυπο οικονομίας, οπότε να τις χαίρεσαι.

 

Τέλος, στην ταμπακιέρα (που έχασες) : Το θετικό είναι ότι πήγε ο ΟΤΕ σε γερμανικά χέρια και μάλιστα της DT. Θα οργανωθεί και θα λειτουργήσει καλύτερα, όσο και αν κράζουνε οι διάφοροι καθ'επάγγελμα συνδικαλιστές. Και υπογραμμίζω ότι αυτή η οργάνωση, πίσω από το όνομα είναι που μετρά.

ό,τι και αν λες δε θα με πείσεις,ούτε θα βρω πουθενά...

Είναι λίγο επιπόλαια αυτά που λες και ελπίζω διαβάζοντας αυτό το μήνυμα να καταλάβεις τι σου λέω. Άσχετα αν επισκέπτεσαι την Αμερική κάθε χρόνο,δε μπορείς να βγάλεις το συμπέρασμα πως ζει ο λαός,πέρα από κάποιες ανέσεις που έχουνε κληρονομήσει από το παρελθόν,όπως όμορφες και βιώσιμες πόλεις. Από εκεί και πέρα θα ήθελα εκτός από Star και Alter (δε βλέπω σχεδόν καθόλου τηλεόραση,πιο εποικοδομητικό βρίσκω το να κοιτάς πως ψήνεται το φαϊ σε ένα φούρνο) δες τι δείχνουν κανάλια όπως το ΣΚΑΙ,το ALPHA κτλ...νομίζω ότι το STAR πέρα από την οικονομική κρίση που έπληξε κάποιον επώνυμο δε νομίζω να ασχολείται με τα προβλήματα του Αμερικανικού λαού!

Και επειδή ζούμε στην Ελλάδα,εδώ όσο ελεύθερη αγορά και να υπάρξει δυστυχώς το μόνο που βλέπει ένας καταναλωτής είναι καρτέλ,καρτέλ,καρτέλ... Πέφτει το πετρέλαιο,ανεβαίνει η βενζίνη,ανεβαίνουν οι τιμές των αγαθών ενώ η τιμή του παραγωγού μένει ίδια :blink: Αυτά μόνο στην Ελλάδα. Και αν κάποτε ο Ρούσβελτ μιλούσε για κρατικό παρεμβατισμό στην οικονομία,το γράψανε οι Αμερικάνοι και φθάσανε εκεί που φθάσανε!

όσον αφορά τα ελλείματα που συσσώρευαν οι εταιρείες...μία δημόσια εταιρεία φίλε μου δεν γίνεται μόνο για το κέρδος αλλά και για την εξυπηρέτηση. Ας πούμε ότι ποτέ η Ολυμπιακή δε θα πετούσε ένα αεροπλάνο που δεν είχε γίνει τεχνικος έλεγχος και ότι πάντα θα διατηρούσε δρομολόγια προς τα νησιά του Αιγαίου που εξυπηρετούν το χειμώνα 100 κατοίκους! Επειδή προφανώς δε χρησιμοποιείς ΟΣΕ,και σε αυτό θα ήθελα πραγματικά να συνέλθεις, ρώτα τον getolika πόσα τραίνα είχε πριν 4 χρόνια στο χωριό του(12 δρομολόγια την ημέρα Ροδόπολη ->Θεσσαλονίκη) και πόσα έχει τώρα (3 δρομολόγια εκ των οποίων το ένα είναι Intercity) Προτιμώ να πληρώνω λοιπόν 50Ε παραπάνω στη φορολογία μου και να έχω "δημόσιες" επειχειρήσεις που να με εξυπηρετούνε παρά να τα δίνω στους ιδιώτες.

και δε πιστεύω ότι καμία DT,κανένας ξένος δεν αλλάζει τη νοοτροπία στον Έλληνα,ό,τι και να κάνει. Το πολύ πολύ να μειώσει το προσωπικό για να έχει μεγαλύτερο κέρδος ;) Πάντως η εικόνα που παρουσιάζει ο ΟΤΕ σε σχέση με τις ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι πολύ καλύτερη:)

 

Και τέλος,μιας και μιλάμε για οικονομίες και έβγαλες το συμπέρασμα ότι μου αρέσει το σύστημα της Β.Κορέας ή της Κούβας... Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου για το Σκανδιναβικό σύστημα οικονομίας (αν και αμφιβάλλω αν το έχεις υπόψιν σου,όσο και το Σύστημα της Κούβας) Διαφωνώ κάθετα με την εφαρμογή ενός "πρότυπου" συστήματος οικονομίας σε ένα λαό με διαφορετική κουλτούρα και νοοτροπία,όπως εμείς,αλλά κουβέντα να γίνεται...:cool:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, στην ταμπακιέρα (που έχασες) : Το θετικό είναι ότι πήγε ο ΟΤΕ σε γερμανικά χέρια και μάλιστα της DT. Θα οργανωθεί και θα λειτουργήσει καλύτερα, όσο και αν κράζουνε οι διάφοροι καθ'επάγγελμα συνδικαλιστές. Και υπογραμμίζω ότι αυτή η οργάνωση, πίσω από το όνομα είναι που μετρά.

 

Πίστεψέ με, μην χρησιμοποιείς σαν επιχείρημα την οργάνωση της DT, γιατί θα εκτεθείς. Θα δεις τα προβλήματα σε λίγα χρόνια που θα ενσωματωθεί ο ΟΤΕ στην DT. Αυτά στα λέω επειδή έχω ακούσει περιστατικά από την DT σε συνδρομητές της που εδώ ως Έλληνες που μας εξυπηρετεί ο ΟΤΕ, ούτε καν τα φανταζόμαστε. Δεν ξέρω αν θυμάσαι, αλλά η DT, είναι μπλεγμένη και σε ένα-δύο μεγάλα σκάνδαλα στην Γερμανία, οπότε, δεν είναι εταιρεία για να παραδειγματιστούμε...

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο πότε θα γίνει η μετονομασία της Cosmote σε T-Mobile; Θα γίνει τελικά την άνοιξη που λέγανε!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα σου να τα πιστεύεις - τόσα ξέρεις τόσα λες.

 

Το αν οι δημόσιες εταιρείες στην Ελλάδα έχουν πρωταρχικό μέλημα την εξυπηρέτηση των πολιτών, δυστυχώς το ξέρουν πολύ καλά οι πονεμένοι αυτοί πελάτες τους. Το φεουδαρχικό και μονοπωλιακό σύστημα που ισχύει ακόμα σε πολλούς κλάδους στη χώρα μας καταλήγει σε βάρος του καταναλωτή. Από εκεί ξεκινούν τα καρτέλ που αναφέρεις, όχι από μια υγιώς λειτουργούσα ελεύθερη οικονομία, με συνετό κρατικό παρεμβατισμό. Κλασσικό παράδειγμα αποτελεί μια σύγκριση ανάμεσα στο παλιό Ελληνικό (μπάτε σκύλοι αλέστε) και το σύγχρονο Ελ.Βενιζέλος.

 

Αν πάλι θεωρείς ότι η άμεση επαφή που έχω με την Αμερική δεν μου δίνει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα γνώσης σε σχέση με τις αμπελοφιλοσοφικές-τσομτσικές-τροτσκικές μπαρούφες που αραδιάζεις, πάλι δικαίωμα σου είναι. Όσο για το Σκανδιναβικό μοντέλο που αναφέρεις (και μάλλον εννοείς το πρότυπο της Σουηδίας, όπου σημειώνω ότι έχω βρεθεί δύο φορές) βασίστηκε στην υψηλή φορολόγηση των πολιτών. Κοινωνικό κράτος μόνο έτσι γίνεται, όχι φορτώνοντας δάνεια τις επόμενες γενιές. Εύκολες λύσεις δεν υπάρχουν (no such thing as a free lunch) Πόσο εφικτό είναι αυτό στη χώρα με τη μεγαλύτερη φοροδιαφυγή στην ΕΕ? Ο Έλληνας το δημόσιο το βλέπει ως πλιάτσικο, όχι ως κοινή περιουσία. Ο Έλληνας δεν είναι Σουηδός. Μα σε διαφορετική χώρα ζούμε?

 

ΥΓ: Και τον ΟΣΕ και την Ολυμπιακή έχω χρησιμοποιήσει και ξέρω από την καλή και την ανάποδη τα χάλια τους και τα δις που έχουν πεταχτεί για να τρέφονται τα προνόμια των κηφήνων τους. Δες τα πρόσφατα στοιχεία που ήρθαν στη φόρα για τα σκάνδαλα σε αυτά τα δύο καρκινώματα.

 

Άντε και περαστικά...

 

ό,τι και αν λες δε θα με πείσεις,ούτε θα βρω πουθενά...

Είναι λίγο επιπόλαια αυτά που λες και ελπίζω διαβάζοντας αυτό το μήνυμα να καταλάβεις τι σου λέω. Άσχετα αν επισκέπτεσαι την Αμερική κάθε χρόνο,δε μπορείς να βγάλεις το συμπέρασμα πως ζει ο λαός,πέρα από κάποιες ανέσεις που έχουνε κληρονομήσει από το παρελθόν,όπως όμορφες και βιώσιμες πόλεις. Από εκεί και πέρα θα ήθελα εκτός από Star και Alter (δε βλέπω σχεδόν καθόλου τηλεόραση,πιο εποικοδομητικό βρίσκω το να κοιτάς πως ψήνεται το φαϊ σε ένα φούρνο) δες τι δείχνουν κανάλια όπως το ΣΚΑΙ,το ALPHA κτλ...νομίζω ότι το STAR πέρα από την οικονομική κρίση που έπληξε κάποιον επώνυμο δε νομίζω να ασχολείται με τα προβλήματα του Αμερικανικού λαού!

Και επειδή ζούμε στην Ελλάδα,εδώ όσο ελεύθερη αγορά και να υπάρξει δυστυχώς το μόνο που βλέπει ένας καταναλωτής είναι καρτέλ,καρτέλ,καρτέλ... Πέφτει το πετρέλαιο,ανεβαίνει η βενζίνη,ανεβαίνουν οι τιμές των αγαθών ενώ η τιμή του παραγωγού μένει ίδια :blink: Αυτά μόνο στην Ελλάδα. Και αν κάποτε ο Ρούσβελτ μιλούσε για κρατικό παρεμβατισμό στην οικονομία,το γράψανε οι Αμερικάνοι και φθάσανε εκεί που φθάσανε!

όσον αφορά τα ελλείματα που συσσώρευαν οι εταιρείες...μία δημόσια εταιρεία φίλε μου δεν γίνεται μόνο για το κέρδος αλλά και για την εξυπηρέτηση. Ας πούμε ότι ποτέ η Ολυμπιακή δε θα πετούσε ένα αεροπλάνο που δεν είχε γίνει τεχνικος έλεγχος και ότι πάντα θα διατηρούσε δρομολόγια προς τα νησιά του Αιγαίου που εξυπηρετούν το χειμώνα 100 κατοίκους! Επειδή προφανώς δε χρησιμοποιείς ΟΣΕ,και σε αυτό θα ήθελα πραγματικά να συνέλθεις, ρώτα τον getolika πόσα τραίνα είχε πριν 4 χρόνια στο χωριό του(12 δρομολόγια την ημέρα Ροδόπολη ->Θεσσαλονίκη) και πόσα έχει τώρα (3 δρομολόγια εκ των οποίων το ένα είναι Intercity) Προτιμώ να πληρώνω λοιπόν 50Ε παραπάνω στη φορολογία μου και να έχω "δημόσιες" επειχειρήσεις που να με εξυπηρετούνε παρά να τα δίνω στους ιδιώτες.

και δε πιστεύω ότι καμία DT,κανένας ξένος δεν αλλάζει τη νοοτροπία στον Έλληνα,ό,τι και να κάνει. Το πολύ πολύ να μειώσει το προσωπικό για να έχει μεγαλύτερο κέρδος ;) Πάντως η εικόνα που παρουσιάζει ο ΟΤΕ σε σχέση με τις ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι πολύ καλύτερη:)

 

Και τέλος,μιας και μιλάμε για οικονομίες και έβγαλες το συμπέρασμα ότι μου αρέσει το σύστημα της Β.Κορέας ή της Κούβας... Θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου για το Σκανδιναβικό σύστημα οικονομίας (αν και αμφιβάλλω αν το έχεις υπόψιν σου,όσο και το Σύστημα της Κούβας) Διαφωνώ κάθετα με την εφαρμογή ενός "πρότυπου" συστήματος οικονομίας σε ένα λαό με διαφορετική κουλτούρα και νοοτροπία,όπως εμείς,αλλά κουβέντα να γίνεται...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις μπερδέψει την π..τσα με τη βούρτσα. Δεν είναι απλά το όνομα, αλλά η οργάνωση που υπάρχει πίσω από το όνομα. Και ασε πια αυτήν την καραμέλα για "την κακή Αμερική". Άλλωστε εδώ μάλλον είμαστε στο άλλο άκρο: σχεδόν όλα είναι στο δημόσιο, αντιπαραγωγικά και δυσκίνητα με τρομερά ελλείμματα (βλέπε ΟΣΕ / ΟΑ) που πληρώνουμε τελικά εμείς οι ίδιοι. Εν ολίγοις μας λες: ΠΙΣΩ ΟΛΟΤΑΧΩΣ! Οπότε, ας αγοράσει WIND και VODAFONE το δημόσιο να προκόψουμε. Ε, δεν πάμε καλααααααααααα

 

Φίλε Cyverius,

 

Καταλαβαίνω και μοιράζομαι τη ζοχάδα σου με το ελληνικό δημόσιο, αλλά το να πουλάς τα πάντα σε ιδιώτες είναι χειρότερο. Πουλάς τον πληθυσμό σαν κοπάδι πρόβατα (cattle, για όσους κάνει κλικ καλύτερα).

 

Μιά ιδιωτική εταιρεία έχει πρωτεύοντα σκοπό το πώς θα μεγιστοποιήσει τα κέρδη της το συντομότερο δυνατόν. Κοινώς μετά το μόνο που θα τους κρατάει τους γερμανούς απ' το να μας σκίσουνε θα είναι ο ανταγωνισμός και η κατακραυγή...

 

Οπότε το "αντιπαραγωγικό" δημόσιο σε αυτή την περίπτωση 1000 φορές το προτιμώ (γιατί παραγωγικότητα σε αυτές τις εταιρείες ισούται με κέρδη και μόνο)

 

Στον τομέα των τηλεπικοινωνιών, όλα αυτά τα δίκτυα (τηλεπικοινωνιών) θα μπορούσαν να χρεώνουν 1/10 του κόστους και πάλι να καλύπτουν τα λειτουργικά τους έξοδα. Ξέρεις τί πληρώνουμε; Τις ομάδες μάρκετινγκ και τις διαφημίσεις τους και φυσικά μιά καλή συνεισφορά στον τροβά τους. Αυτά είναι που τους ανεβάζουν τα λειτουργικά κόστη.

 

Οπότε εύχομαι καλή απομήζυση σε όλους μας. Να 'μαστε καλά να καθόμαστε να μας αρμέγουν (από κάθε πλευρά) οι λίγοι εκλεκτοί...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η εικόνα που παρουσιάζει ο ΟΤΕ σε σχέση με τις ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι πολύ καλύτερη:)

 

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι οι εργαζόμενοι στις άλλες ιδιωτικές εταιρείες δεν κοιμούνται όταν κάνουν νυκτερινή βάρδια (κανονικά στο ράντζο και με τον νόμο!)Αν είσαι και ιδιαίτερα θρασύς και ξυπνήσεις τους "φίλους μας" το βράδυ λόγω βλάβης σε κάποια κυκλώματα θα σου πούν "μα καλά είσαι σοβαρός τέτοια ώρα??? Πάρε στις 7:00 που θα έρθει ο πρωινός να δεί το θέμα"...εδώ υπολόγισε και το phase delay γιατί ο πρωινός έρχεται 09:30 :)

Υπάρχει υπερφόρτωση και δεν βγαίνουν οι κλήσεις??...καλά τώρα ψηλά γράμματα. Τι το θέλουν και αυτοί οι συνδρομητές το βράδυ να μιλήσουν. Να τα πούν το πρωί :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μιά ιδιωτική εταιρεία έχει πρωτεύοντα σκοπό το πώς θα μεγιστοποιήσει τα κέρδη της το συντομότερο δυνατόν. Κοινώς μετά το μόνο που θα τους κρατάει τους γερμανούς απ' το να μας σκίσουνε θα είναι ο ανταγωνισμός και η κατακραυγή...

 

Οπότε εύχομαι καλή απομήζυση σε όλους μας. Να 'μαστε καλά να καθόμαστε να μας αρμέγουν (από κάθε πλευρά) οι λίγοι εκλεκτοί...

 

Η κάθε εταιρεία, σε περιβάλλον ανταγωνισμού (και όχι μονοπωλίου κρατικού ή ιδιωτικού) για να πετύχει το στόχο κέρδους που αναφέρεις, πρέπει να κερδίσει τους πελάτες, με συνδυασμό προϊόντος/υπηρεσιών/τιμής. Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κατακρίνεται, σε σχέση με το βαλτοπέδιο του δημόσιου ωχαδελφισμού. Γιατί η αξιολόγηση και η επιλογή δαιμονοποιούνται? Δεν έχουμε καταλάβει ακόμα ότι ο κόσμος έχει αλλάξει και ότι πρέπει να προχωρήσουμε μπροστά? Και όχι, μπροστά δε σημαίνει συστήματα τύπου Ρωσίας/ΕΣΣΔ. Εκεί σε τελική ανάλυση έκαναν (και κάνουν ακόμα) κουμάντο οι εκλεκτοί.

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε εταιρεία, σε περιβάλλον ανταγωνισμού (και όχι μονοπωλίου κρατικού ή ιδιωτικού) για να πετύχει το στόχο κέρδους που αναφέρεις, πρέπει να κερδίσει τους πελάτες, με συνδυασμό προϊόντος/υπηρεσιών/τιμής. Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κατακρίνεται, σε σχέση με το βαλτοπέδιο του δημόσιου ωχαδελφισμού. Γιατί η αξιολόγηση και η επιλογή δαιμονοποιούνται? Δεν έχουμε καταλάβει ακόμα ότι ο κόσμος έχει αλλάξει και ότι πρέπει να προχωρήσουμε μπροστά? Και όχι, μπροστά δε σημαίνει συστήματα τύπου Ρωσίας/ΕΣΣΔ. Εκεί σε τελική ανάλυση έκαναν (και κάνουν ακόμα) κουμάντο οι εκλεκτοί.

 

Θες να μας πεις ότι ο ανταγωνισμός λειτουργεί στην Ελλάδα δηλαδή? Τότε γιατί κάθε χρόνο έχουμε αυξήσεις κατά 10-20% πάνω από τον πληθωρισμό σε όλα τα προϊόντα και κυρίως στα βασικά? Χμμμμμμμμμμ........ Εκτός κι αν εννοείς τον ανταγωνισμό προς τα πάνω, έτσι να το δεχτώ... Ανταγωνίζονται ποιος θα έχει την υψηλότερη τιμή χωρίς να φάει πρόστιμο που δε θα πληρώσει ποτέ από τις αρμόδιες αρχές ανταγωνισμού... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγα χρόνια από τώρα ας έρθουν αν τολμούν οι υπερασπιστές του αποτυχημένου μοντέλου ιδιωτικοποίησης... Όπως συνέβη στις τηλεπικοινωνίες και φτάσαμε να νοσταλγούμε τον ΟΤΕ που... δούλευε τουλάχιστον (αξιοπιστία), έτσι θα γίνει και στην κινητή και αλλού. Η λύση είναι η σωστή διαχείριση και όχι η εν λευκώ παραχώρηση σε ιδιώτες οι οποίοι μόνο στόχο έχουν τη μεγιστοποίηση του κέρδους εις βάρος της ανάπτυξης και του κοινωνικού συνόλου...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγα χρόνια από τώρα ας έρθουν αν τολμούν οι υπερασπιστές του αποτυχημένου μοντέλου ιδιωτικοποίησης... Όπως συνέβη στις τηλεπικοινωνίες και φτάσαμε να νοσταλγούμε τον ΟΤΕ που... δούλευε τουλάχιστον (αξιοπιστία), έτσι θα γίνει και στην κινητή και αλλού. Η λύση είναι η σωστή διαχείριση και όχι η εν λευκώ παραχώρηση σε ιδιώτες οι οποίοι μόνο στόχο έχουν τη μεγιστοποίηση του κέρδους εις βάρος της ανάπτυξης και του κοινωνικού συνόλου...

 

Σωστό μεν αυτό αλλά η απάντηση στους ιδιώτες δεν θα πρέπει να προέρχεται απο τους "μουστακαλήδες- εργατοφραπεδοπατέρες του 09:30 - 12:30- πω πω κουραστήκαμε πάλι σήμερα ρε παιδιά-φιλαράκι χτύπα μου εσύ την κάρτα γιατί έχω κάτι δουλειές σήμερα" Καλό θα ήταν να βρεθεί μία ενδιάμεση λύση.

Link to comment
Share on other sites

@escape,

 

ο γαμπρός όμως άφησε έτη φωτός πίσω τη νύφη(Vodafone)... :rolleyes: Δεν παράτησε τελικά η νυφη το γαμπρό,το αντιθετο έγινε...

 

Διότι όπως και να το κάνουμε,ο γαμπρός έχει πιο πολλή ‘‘προίκα‘‘ από τη νύφη,ασχέτως προέλευσης διοίκησης(γερμανική,τούρκικη,ολλανδική,κορεάτικη ή ό,τι άλλο).Και μάλλον οι Γερμανοί θα βάλουν μια ταξη εκεί μέσα,αν δεν άρχισε να μπαίνει ήδη...

 

Όσον αφορά τους υπαλλήλους του φραπέ που αναφέρεις,έχε υπόψη σου ότι αυτοί οι υπαλληλοι έφτασαν την κάλυψη εκεί που την έφτασαν...Και ενδεχομένως οι Γερμανοί να την πάνε ακόμη παραπέρα(ποσοτικα και ποιοτικά),ενώ η νύφη ακόμη θ’απορεί γιατί η προίκα της δεν είναι περισσότερη,παρ’όλες τις φιλότιμες προσπάθειες...

 

@προς όλους,

 

κάποιοι που παραπονιούνται(όχι απαραίτητα στο θέμα αλλά γενικότερα)όσον αφορά τη μετονομασία της Κοσμοτε και το ‘‘μπάσιμο‘‘ της D.T. σ’αυτήν,οι ίδιοι παραπονιούνται και για τυχόν απαράδεκτα και ανεπίτρεπτα λάθη που γίνονται σε θέματα εξυπηρέτησης πελάτη..Ας αποφασίσουμε τι θέλουμε πια:πιο οργανωμένες εταιρίες ή μπάχαλο το οποίο θα παραπονιόμαστε ότι θέλουμε ν’αλλάξει;;Εγώ προσωπικά προτιμώ το πρωτο...Και φυσικά,αν οι Γερμανοί θέλουν την T-Mob τους να διαπρέπει στην Ελλάδα(όπως κάνει τώρα σαν Κοσμοτε)θα διατηρήσουν όλα τα καλά στοιχεία της(εξαιρετική κάλυψη και προσιτές τιμές)όπως και τώρα!Εκτός και αν έχουν σκοπό να την αυτοκτονήσουν και να καταλήξει από 1η στο...τέλος(λέγε με Wind/Tim/Telestet/ή όποιο άλλο όνομα θες)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε καταλάβει ακόμα ότι ο κόσμος έχει αλλάξει και ότι πρέπει να προχωρήσουμε μπροστά?

 

Φυσικά και έχει αλλάξει, ιδίως τελευταία. Επειδή μου αρέσει να εντοπίζω ευκαιρίες μέσα στους κινδύνους, διαπιστώνω τελικά ότι η πρωτοφανής οικονομική κρίση των τελευταίων μηνών εμπεριέχει και ένα μεγάλο θετικό στοιχείο: έσκασε με πρωτοφανή πάταγο η ιστορική "φούσκα" του νεοφιλελευθερισμού και ηττήθηκαν οριστικά σε παγκόσμιο επίπεδο τα απολειφάδια του.

 

Θεός σχωρέστον... (R.I.P., για να χρησιμοποιήσω και την ορολογία των Golden Boys...)

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

έσκασε με πρωτοφανή πάταγο η ιστορική "φούσκα" του νεοφιλελευθερισμού και ηττήθηκαν οριστικά σε παγκόσμιο επίπεδο τα απολειφάδια του.

 

ακομα δεν τον ειδαμε

Γιαννη τον εβγαλαμε....:lol::lol::lol::lol:

 

Φιλε μου...κανε υπομονη...εχει μελλον το πραγμα...;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η μετονομασία θα φέρει και πλσονεκτήματα στο roaming και επίσης θα φέρει σίγουρα και προσφορές μέχρι να καθιερωθεί το νέο όνομα
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τους υπαλλήλους του φραπέ που αναφέρεις,έχε υπόψη σου ότι αυτοί οι υπαλληλοι έφτασαν την κάλυψη εκεί που την έφτασαν...

 

Λάθος την κάλυψη ΔΕΝ την έφτασαν εκεί οι συνδικαλιστές του φραπέ αλλά τεχνικοί που ανήκουν σε υπεργολάβους. Με πενιχρές απολαβές όπως και στις άλλες εταιρείες κάποιοι συνάδελφοι ρισκάρισαν την ζωή τους πάνω στους ιστούς για να έχουν κάλυψη οι γαμπροί. Να προσέχουμε και τι λέμε. Αφού δεν το κατέχεις το αντικείμενο και δεν είσαι έξω στο πεδίο(της μάχης) μην τα λές συνέχεια αυτά διότι εκτείθεσαι:X

Το ποιός έφτασε πού και πώς την κάλυψη το ξέρω πολύ καλύτερα πάντως αυτούς τους τύπους του ΟΤΕ εγώ δεν τους είδα πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι υπεργολάβοι που γράφεις είναι υπάλληλοι με την "ευρεία έννοια" (διαγωνισμός->ανάθεση έργου->αποπληρωμή) της δικαιοπαρόχου εταιρείας τους που είναι η COSMOTE. Επομένως σημασία δεν έχει ποιά εταιρεία κατάφερε να αυξήσει την κάληψη αλλά αυτό καθεαυτό το γεγονός. Και το γεγονός είναι πως η COSMOTE με όλα τα καλά και τα κακά της έχει σε γενικές γραμμές το ισχυρότερο σήμα. Αντιπαράθεση να γίνεται επί της ουσίας και όχι για την κόντρα με απαξιωτικούς χαρακτηρισμούς. Δεν εκτίθεται ο εκθέτων τις απόψεις του, έστω κι αν είναι λάθος για κάποιον άλλον, αλλά αυτός που δεν συμμετέχει στις δημόσιες συζητήσεις.

Και επίσης όλη αυτή η κόντρα δεν έχει καμία σχεση με την ονομασία του δικτύου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε σε αυτό. Εννοείται ότι τον Έλληνα δεν τον ενδιαφέρει ούτε η ονομασία της εταιρείας ούτε πως κατάφερε να "στήσει" κάποιος το "καλύτερο" σε κάλυψη δίκτυο. Πάντοτε ο παράνομος, ο κινούμενος εκτός των νόμων της αγοράς και των νόμων του κράτους στην Ελλάδα θα τυγχάνει της ευρύτερης αποδοχής όλων μας εφόσον αυτό θα μας "εξυπηρετεί" κατά περίπτωση.

Εδώ όμως η παρανομία είναι υπαρκτό γεγονός και όχι προιόν κόντρας.

Σημαία μας είναι "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα". Δεν θα δώσουμε όμως και συγχαρητήρια σε αυτούς που χρησιμοποίησαν την δημόσια κρατική περιουσία και κονδύλια αποκλειστικά για ίδιον όφελος & κέρδος. Εντάξει ας μην ανάγουμε όσους χρησιμοποιούν αυτές τις πρακτικές σε Εθνικούς Ευεργέτες Κάλυψης.

Σε λίγο θα τους ανάψουμε και λαμπάδα στην εκκλησία:)

Link to comment
Share on other sites

@escape4,

 

αν βρισκόσουν σε μια περιοχή όπου το κινητό ήταν απαραίτητο για διαφορους λόγους τι θα έκανες;Θα έκραζες ή θα τους ευχαριστούσες που σε θυμήθηκαν(με το αζημίωτο φυσικά!Κερδος θα είχαν απ’την αποκλειστική διάθεση δικτύου κινητής τηλεφωνίας άλλωστε!)

 

Τίποτα απ’όλα αυτά δε θα σε ένοιαζε!Το ίδιο ισχύει για πάρα πολλές επαρχιακές περιοχές αλλα ακόμη και για πυκνοκατοικημένες περιοχές(οκ,αυτό οφείλεται ως επί τω πλείστον σε ξηλώματα).Τι θα έκανες επίσης ως επαγγελματίας στην επαρχία που θα ήθελες 3η γενιά για τη δουλειά σου και η μόνη που θα στο προσέφερε θα ήταν η Κοσμοτε(προς το παρόν τουλάχιστον).Θα προτιμούσες να μην τα δίνεις σ’αυτούς της Κοσμοτέ και να πληρώνεις τους άλλους που δε θα σε εξυπηρετούσαν;

 

Σαφώς και χρησιμοποίησε με άτιμο,ανέντιμο και ανήθικο τρόπο η Κοσμοτέ το κράτος(εκμεταλλευόμενη την παρουσία της ως το.......ελληνικό δίκτυο κινητής τηλεφωνίας-ακόμη γελάω μ’αυτόν τον χαρακτηρισμό,είναι γελοίος και ανυπόστατος),αλλά κατάφερε και εφερε τα προνόμια της gsm τηλεφωνίας σε περιοχές που καλά-καλά δεν έχουν σταθερό(adsl είπατε;Τι είναι αυτό).Και μερικοί μπορει να χρησιμοποιούν ακόμη και το δίκτυο gprs για πρόσβαση στο Ίντερνετ με χρήση κάποιου πακέτου data!Όλα αυτά τα πλεονεκτήματα είναι πολύ περισσότερα απ’ό,τι τα μειονεκτήματα(συγεκριμένα αυτό του.......‘‘αθέμιτου‘‘ ανταγωνισμού).

 

 

Κοινώς,κανείς δε φαντάζομαι να συμφωνεί με την τακτικη αυτή(όχι ότι όλο το δίκτυο στήθηκε με τέτοιον τρόπο,μην υπερβάλλουμε),αλλά κανείς δε βγαίνει να την κατηγορήσει διότι καταφεραμε και αποκτήσαμε καλυψη σε περιοχές που κανείς δε φανταζόταν πιο πριν(κάποιοι βέβαια ακόμη και τώρα φαντάζονται ότι έχουν δίκτυο-το θεωρουν...αυτονόητο..).

 

Κανείς δεν άσκησε κριτική στα λεγόμενά σου περί αθέμιτου ανταγωνισμού,αλλά δε νομίζω ότι θα βρεθεί και καποιος να την κατηγορήσει που προσφερει ποιοτική κάλυψη!

 

Και η μισή Ελλάδα θα σου πει ότι είναι στην Κοσμοτέ επειδή πιάνει καλά.Δε θα σου πει ότι δεν είμαι εκεί επειδή διαφωνώ με τον τρόπο ανάπτυξης του δικτύου!(Ή,άντε να βρεθούν και 1-2 ατομα να στο πουν..)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...