Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να φανταστω παιδια οτι για να ισχυσουν ολα αυτα, πρεπει να εχεις την bis ενεργοποιημένη. στη συσκευη εννοω
Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

το ξερω φιλε μου και εχεις δικιο σε οτι λες. Συνφωνω. Απλα σου λεω οτι τα WP7 πλεον παιρνουν το email ακριβως την ωρα που θα ερθει στο mailbox σου.Σε πραγματικοτατο χρονο. Λειτουργουν διαφορετικα απ τα WM.

Kατα τ'αλλα περι συμπιεσης δεδομενων και καταναλωσης μπαταριας πιθανον να εχεις απολητο δικιο. Απλα προσωπικα εμενα και σε πολλους αλλους λιγο τους ενδιαφερει η συμπιεση δεδομενων οταν εχεις 500mb τον μηνα με 5 ευρω. Συμφωνω στην μπαταρια παντως.

 

και επειδη η μπαταρια ειναι το θεμα, για μενα το bb ειναι ο νικητης

Link to comment
Share on other sites

το ξερω φιλε μου και εχεις δικιο σε οτι λες. Συνφωνω. Απλα σου λεω οτι τα WP7 πλεον παιρνουν το email ακριβως την ωρα που θα ερθει στο mailbox σου.Σε πραγματικοτατο χρονο. Λειτουργουν διαφορετικα απ τα WM.

Kατα τ'αλλα περι συμπιεσης δεδομενων και καταναλωσης μπαταριας πιθανον να εχεις απολητο δικιο. Απλα προσωπικα εμενα και σε πολλους αλλους λιγο τους ενδιαφερει η συμπιεση δεδομενων οταν εχεις 500mb τον μηνα με 5 ευρω. Συμφωνω στην μπαταρια παντως.

 

και επειδη η μπαταρια ειναι το θεμα, για μενα το bb ειναι ο νικητης

 

 

χεχεεχε,ναι ρε φιλαρακι,χαλαρα. γουστα ειναι αυτα.

My Phones:

Sony Z1,Z5,Z7,J7,Ericsson T28s,T39m,Nokia 6110,lumia 800Siemens sl42,sl45,Motorola RAZR V3,Sony Ericsson P910,P990,P1i,XperiaX1-X2,Satio,Mio A501,A701,HTC P3750,kaiser,Diamond,HD2,Magic,Iphone3GS,BB 9800,storm2,LG optimus 7,Sony Xperia S

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιξω καινουριο θεμαθελω να σας ρωτησω κατι...

Αξιζει να παρω ενα blackberry με καρτα και οχι με συμβολαιο; Δηλαδη χωρις να ενεργοποιησω το bis(που δεν εχω καταλαβει ακριβω και τι προσφερει); Δεν ειμαι ο businessman που θελει 7 e-mail στο κινητο ας πουμε αλλα μαρεσει σαν συσκευη!

Θα εχω προβλημα στο browsing ας πουμε μεσω wifi;; Μπορει καποιος να με βοηθησει;;;

 

Συγνωμη για το off-topic!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Οπου και αν διαβασεις θα δεις οτι BB χωρις BIS ειναι μια απλη συσκευη με qwerty πληκτρολογιο . θα εχεις πολυ λιγες λειτουργιες με καρτα που πιστευω με αλλο τηλ θα εχεις πιο πολλα + ...

 

Τωρα αν απλα σου αρεσει σαν τηλεφωνο τι να σου πω , ειναι καθαρα δικη σου αποφαση.:cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

Οπου και αν διαβασεις θα δεις οτι BB χωρις BIS ειναι μια απλη συσκευη με qwerty πληκτρολογιο . θα εχεις πολυ λιγες λειτουργιες με καρτα που πιστευω με αλλο τηλ θα εχεις πιο πολλα + ...

 

Τωρα αν απλα σου αρεσει σαν τηλεφωνο τι να σου πω , ειναι καθαρα δικη σου αποφαση.:cool::cool:

 

Οντως παντου αυτο διαβαζω και προφανως δικιο εχετε ολοι!! σε ευχαριστω!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν εχεις ηδη συμβολαιο με ιντερνετ μπορεις να ενεργοποιησεις το BIS χωρις επιπλεον χρεωση (τουλαχιστον για vodafone).BIS ουσιαστικα εχεις προσβαση στους server της RIM και ενεργοποιει τους χαρτες,την χρηση του εμαιλ και αλλες υπηρεσιες της rim.θα συμφωνησω με τον προηγουμενο φιλο οτι χωρις bis θα εχεις μια απλη συσκευη και τιποτα αλλο.

αν σου αρεσει η συσκευη και δεν θελεις τις extra υπηρεσιες τοτε παρτο αλλα δεν θα εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες της.Να σημειωσω οτι πηρα την συσκευη επειδη μου αρεσε και ηθελα να την δοκιμαζω. τωρα ειμαι κολλημενος μαζι της σε βαθμο που εχω ενα bb9700 και ενα galaxy s.ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν εχεις ηδη συμβολαιο με ιντερνετ μπορεις να ενεργοποιησεις το BIS χωρις επιπλεον χρεωση (τουλαχιστον για vodafone).BIS ουσιαστικα εχεις προσβαση στους server της RIM και ενεργοποιει τους χαρτες,την χρηση του εμαιλ και αλλες υπηρεσιες της rim.θα συμφωνησω με τον προηγουμενο φιλο οτι χωρις bis θα εχεις μια απλη συσκευη και τιποτα αλλο.

αν σου αρεσει η συσκευη και δεν θελεις τις extra υπηρεσιες τοτε παρτο αλλα δεν θα εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες της.Να σημειωσω οτι πηρα την συσκευη επειδη μου αρεσε και ηθελα να την δοκιμαζω. τωρα ειμαι κολλημενος μαζι της σε βαθμο που εχω ενα bb9700 και ενα galaxy s.ελπιζω να βοηθησα

 

Ναι βοηθησατε! Νομιζω πως θα παρω κατι αλλο γιατι σαυτη τη φαση δε μου ειναι απαραιτητο το bb! στο μελλον βλεπουμε...

Σας ευχαριστω και συγνωμη αν ημουν off topic!

Ο έξυπνος παραδέχεται...

Ο πονηρός δικαιολογείται...

Και ο ηλίθιος επιμένει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόγραμμα είναι μεγάλη βλακεία. Το επιβεβαίωσα... Πες ότι χάσεις ή σου κλέψει κάποιος το κινητό και του κάνει (πριν βάλει κάρτα) ένα format/wipe/upgrade και σβηστεί το πρόγραμμα από το κινητό πάπαλα το αντικλεπτικό :lol:

 

Μάλιστα το έκανα ξανά εγκατάσταση και ούτε καν μου είπε ότι ήδη υπάρχει στο blackberry protect η συσκευή μου και μου ζητούσε να κάνω add device ή switch device!!!

 

Με λίγα λόγια, αν το έχεις εγκατεστημένο και ο άλλος που το βρήκε/έκλεψε ανοίξει την συσκευή, βάλει κάρτα, ενεργοποιήσει το BIS και κρατήσει όλες τις εφαρμογές σου (!) και τυγχάνει εσύ εκείνη την ώρα να το ψάχνεις μέσω blackberry protect έχεις κάποιες ελπίδες...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Δεκτά αυτά, αλλά υπάρχει κάποια συσκευή με αντίστοιχη εφαρμογή που αν ο κλέφτης της κάνει wipe ή restore ή οποιουδήποτε τύπου reset, θα μπορεί ακόμα να λειτουργεί;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόγραμμα είναι μεγάλη βλακεία. Το επιβεβαίωσα... Πες ότι χάσεις ή σου κλέψει κάποιος το κινητό και του κάνει (πριν βάλει κάρτα) ένα format/wipe/upgrade και σβηστεί το πρόγραμμα από το κινητό πάπαλα το αντικλεπτικό :lol:

 

Μάλιστα το έκανα ξανά εγκατάσταση και ούτε καν μου είπε ότι ήδη υπάρχει στο blackberry protect η συσκευή μου και μου ζητούσε να κάνω add device ή switch device!!!

 

Με λίγα λόγια, αν το έχεις εγκατεστημένο και ο άλλος που το βρήκε/έκλεψε ανοίξει την συσκευή, βάλει κάρτα, ενεργοποιήσει το BIS και κρατήσει όλες τις εφαρμογές σου (!) και τυγχάνει εσύ εκείνη την ώρα να το ψάχνεις μέσω blackberry protect έχεις κάποιες ελπίδες...

 

ερωτηση σχετικη-ασχετη:σε πεπιπτωση κλποης συσκευης blackberry με ενεργοποιημενο το bis και παει ο καινουργιος κατοχος της συσκευης να ενεργοποιησει το bis,θα "χτυπησει" πουθενα?θα καταλαβει ο παροχος ή/και η rim καταλαβει οτι ειναι η συσκευη κλεμενη και συνεπως να μπλοκαρει την χρηση της?

Link to comment
Share on other sites

Δεκτά αυτά, αλλά υπάρχει κάποια συσκευή με αντίστοιχη εφαρμογή που αν ο κλέφτης της κάνει wipe ή restore ή οποιουδήποτε τύπου reset, θα μπορεί ακόμα να λειτουργεί;

 

Δεν το γνωρίζω

 

ερωτηση σχετικη-ασχετη:σε πεπιπτωση κλποης συσκευης blackberry με ενεργοποιημενο το bis και παει ο καινουργιος κατοχος της συσκευης να ενεργοποιησει το bis,θα "χτυπησει" πουθενα?θα καταλαβει ο παροχος ή/και η rim καταλαβει οτι ειναι η συσκευη κλεμενη και συνεπως να μπλοκαρει την χρηση της?

 

Εδώ η RIM έχει κάνει τα αυτονόητα (κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι και με το blackberry protect) δηλαδή όσα format/wipe/upgrade και να κάνεις το PIN παραμένει δεσμευμένο και δεν μπορεί κανείς να ενεργοποιήσει BIS παρά μόνο αν δώσεις εσύ εντολή να αποδεσμευτεί.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μου ήρθε υπέρογκος λογαριασμός απο COSMOTE. Εχω BIS 3 χρόνια περίπου. 50 ευρώ extra WAP !! Γνώριζει κάποιος τι γίνεται που έχει πάθει το ίδιο?

Ο αναλυτικός έχει χρεώσεις όπως αναφέρονται ΠΛΟΗΓΗΓΗΣΗ WAP. Πήρα την COSMOTE ζήτησα απενεργοποίηση WAP. Με την απενβεργοποίηση παίζει να έχω πρόβλημα με την BIS?

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!! να σημειωθεί απο τις ρυθμίσεις του BERRY έχω ξετσεκάρει ENABLE WAP PUSH και ALLOW WAP PUSH APPLICATIONS...

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχεις προβλημα με BIS αν σου βγαλουνε το WAP

 

Συχνα ακουγεται αυτο με τη Cosmote, οτι δηλαδη στελνει και WAP χρεωσεις ενω αφου εχεις BIS πρεπει να στα δρομολογει ολα απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Δε θα εχεις προβλημα με BIS αν σου βγαλουνε το WAP

 

Συχνα ακουγεται αυτο με τη Cosmote, οτι δηλαδη στελνει και WAP χρεωσεις ενω αφου εχεις BIS πρεπει να στα δρομολογει ολα απο εκει

 

(bis....xexexe.. που εισαι φιλε μου thif και moment??)

 

περαστικα φιλε. Απλα ειναι ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ και κλεβουν τον κοσμο.

My Phones:

Sony Z1,Z5,Z7,J7,Ericsson T28s,T39m,Nokia 6110,lumia 800Siemens sl42,sl45,Motorola RAZR V3,Sony Ericsson P910,P990,P1i,XperiaX1-X2,Satio,Mio A501,A701,HTC P3750,kaiser,Diamond,HD2,Magic,Iphone3GS,BB 9800,storm2,LG optimus 7,Sony Xperia S

Link to comment
Share on other sites

Είχα αντιμετωπίσει αντίστοιχο θέμα με WIND αλλά μετά από επικοινωνία μου τα τακτοποίησαν και πίστωσαν το λογαριασμό μου.. Το νου σας κοινώς.. :)
Link to comment
Share on other sites

Απευθύνθηκά στην εξυπηρέτηση πελατών , μου είπαν να κάνω αίτηση αμφισβήτησης. Συνδιάζω την υπέρογκη χρέωση με την είσοδο του ΒΒ App Store. Παίζει να χουν κάνει χοντρή @$%&*. Τυχαίο που πρώτη φορά τέτοια μεγάλη χρέωση ταυτόχρονά με BB App Store.... Καμιά ιδέα κανείς? Εχω ζητήσει ήδη την απενεργοποίηση WAP λέτε αυτό να δώσει οριστικό τέλος στις χρεώσεις αυτές

Ευχαριστώ ολους...

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Οπου και αν διαβασεις θα δεις οτι BB χωρις BIS ειναι μια απλη συσκευη με qwerty πληκτρολογιο . θα εχεις πολυ λιγες λειτουργιες με καρτα που πιστευω με αλλο τηλ θα εχεις πιο πολλα + ...

 

Τωρα αν απλα σου αρεσει σαν τηλεφωνο τι να σου πω , ειναι καθαρα δικη σου αποφαση.:cool::cool:

 

Πολύ τρομολαγνεία πέφτει εδώ μέσα τελικά... :)

Αν έπερνα στα σοβαρά πόστ σαν αυτό που έχω quote θα έπρεπε να έχω πετάξει το curve μου απο την στιγμή που το έπιασα στα χέρια μου... :rolleyes:

 

Θα θελα να τονίσω ότι με απλό data plan (GPRS όχι BIS):

- Ναι, δεν έχω push email

- Έχω μια χαρά πρόσβαση στο Gmail μου

- Έχω πρόσβαση σε web + social networks

- Δεν έχω πρόσβαση σε ΟΤΑ αρχεία

- Εχω μεγάλη πληθώρα εφαρμογών για να επιλέξω ποιές μου ταιριάζουν (μέσω desktop manager)

- Έχω full access μέσω WiFi

 

Α, και να μην ξεχάσω...

- Push email έχω στο android μου με απλό data-plan όπως είπα προηγουμένως

- Συμπίεση έχω αρκετή με την Opera αν και δεν την χρειαζομαι λόγω των 120mb/m

 

Παρακαλώ μην πέσετε να με φάτε, ότι είπα το είπα με απόλυτα φιλικές διαθέσεις...

Εξ άλλου το Curve mου το ΛΑΤΡΕΥΩ γιατί είναι το πιο όμορφο κινητό που είχα ποτέ μου :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύουν αυτά, μόνο μην ξεχνάς ότι αυτά που είδες στα quote τα γράφουμε για άτομα τα οποία παίρνουν Blackberry, βλέπουν ότι δε λειτουργούν τα "έξτρα" χωρίς BIS και μετά αρχίζει η γκρίνια, "γιατί να πάρω ένα Blackberry και όχι κάτι άλλο, αφού το άλλο κάνει περισσότερα και χωρίς BIS", "γιατί να πληρώνω BIS" κλπ. Συνειδητοποιημένοι χρήστες όπως εσύ και πολλοί άλλοι, οι οποίοι γνωρίζουν τους "περιορισμούς" της έλλειψης BIS, ποτέ δεν κάνουν παράπονα τέτοιου τύπου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

υπεροχα τηλεφωνα,πολυ ομορφες συσκευες,αλλα κουβαλουν μια λαθος πολιτικη τοσα χρονια,και καλο θα ειναι αφου η τεχνολογια τρεχει με ταχητητα φωτος και ολες οι μεγαλες εταιριες προσφερουν τα παντα απο υπηρεσιες στον κοσμο και εξελισονται ολο και πιο πολυ,καλο θα ειναι να το παρει αποφαση και η RIM και να κανει και αυτη βηματα μπροστα,να πεταξει την εγωιστικη πολιτικη της,(BIS)και οχι για να φτασει τα "τερατα" (android, apple, microsoft, symbian), αλλα για να εξηπηρετει καλητερα τους ανθρωπους που τους στιρηζουν και τους ακολουθουνε τοσα χρονια.

Ειναι κριμα τοσο ομορφα τηλεφωνα να ειναι μονο για "εκλεκτους" στην σημερινη εποχη της κρισης.

Edited by mcde

My Phones:

Sony Z1,Z5,Z7,J7,Ericsson T28s,T39m,Nokia 6110,lumia 800Siemens sl42,sl45,Motorola RAZR V3,Sony Ericsson P910,P990,P1i,XperiaX1-X2,Satio,Mio A501,A701,HTC P3750,kaiser,Diamond,HD2,Magic,Iphone3GS,BB 9800,storm2,LG optimus 7,Sony Xperia S

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλέφωνα αυτά έχουν συγκεκριμένο κοινό. Το BIS είναι απαραίτητο για ορισμένες υπηρεσίες που προσφέρουν - ας ξεκολλήσουμε λίγο από τον καθημερινό χρήστη και ας δούμε και τα πιο προηγμένα χαρακτηριστικά που προσφέρουν, τα οποία απλά δε θα υπήρχαν χωρίς κάποια πλατφόρμα τύπου BIS/BES. Είναι πλέον λογικό να μην ταιριάζουν σε όλους, δε βρίσκω λόγο να κάνουμε συνέχεια την ίδια κουβέντα και θα παρακαλέσω να σταματήσουν κάπου εδώ τέτοιου είδους σχόλια.

 

 

edit, επειδή μάλλον δεν έγινα κατανοητός πριν.

To θέμα αυτό τελειώνει εδώ, οτιδήποτε άλλο θα διαγράφεται χωρίς άλλη ειδοποίηση. Δεν πρόκειται να κλειδωθεί άλλο ένα θέμα για τους ίδιους λόγους, τα είπαμε τόσες φορές και απλά κάποιοι δε μπορούν να δεχθούν κάποια πράγματα.

 

tedmathjiou, εάν έχεις κάποια παρατήρηση περί του θέματος, μπορείς να την κάνεις μέσω ΡΜ προς εμένα ή οποιονδήποτε άλλο συντονιστή ή διαχειριστή.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...