Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω και εγω με τον thief. Vodafone, απο την πρώτη μέρα χωρις απολύτως κανένα πρόβλημα. Οσον αφορα την χρέωση:

 

BlackBerry Internet Solution™- COSMOTE Professional

7,12€ Πάγιο 100ΜΒytes Δωρεάν MB 0,0041 € / ΚΒyte

 

BIS Vodafone - Surf & Email 150

10,17€ Πάγιο 150ΜΒytes Δωρεάν MB 0,0009 € / KByte

 

BIS Wind Hellas - BlackBerry Internet NON STOP

14.99€ Πάγιο 250Mbytes Δωρεάν MB Δεν αναφέρονται στην χρέωση / KByte

Link to comment
Share on other sites

Σχεδιάζω να αναβαθμιστώ από ένα απλό κινητό με σύνδεση Vodafone Economy 20 σε ένα BB Storm 2 και έχω μερικές απορίες.

 

Αντί να αλλάξω πρόγραμμα σκέφτομαι να προσθέσω στο υπάρχον πρόγραμμα 3G και BB Surf & Email (+€10 το μήνα περίπου, με 150Μ internet δωρεάν).

 

Δεν μου χρειάζεται push email, οι λογαριασμοί που έχω είναι όλοι imap και θα ήθελα να έχω πρόσβαση σ'αυτούς όποτε το θελήσω, και κατά προτίμηση μέσω WiFi δυκτύου. Και γενικά επειδή είμαι σχεδόν συνέχεια σε περιβάλλον με WiFi γίνεται όποτε δουλεύω το internet να περνάει μέσα απ'το WiFi χωρίς να επιβαρύνεται το GPRS ή το 3G network και κατά συνέπεια και ο λογαριασμός μου;

 

Τι είναι αυτό το BIS και το DataPlan που διαβάζω συνέχεια;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις που θα με ξεστραβώσουν.

 

Υ.Γ. Γιατί τόσο μεγάλο χάσμα από ένα απλό κινητό σε BB Storm 2 με τη μία;

Γιατί εδώ και 5 χρόνια χρησιμοποιώ ένα PDA Palm TX για επαγγελματικούς λόγους και θέλω να το αντικαταστήσω με ένα μηχάνημα με τον αντίστοιχο επαγγελματισμό, τόσο σε PIN όσο και σε προγράμματα (κυρίως ιατρικά). Επιλογές:

PalmOS: no more.

WebOS: Palm no more...

Android: Consumer phones, οχι για μένα

Windows Mobile: no more

Windows 7: Consumer phones, όχι για μένα

iPhone: Consumer..., Apple is not an option for political, cultural, and ideological reasons.

 

Οπότε θεωρώ μόνο τα BB αξιόπιστη επαγγελματική λύση.

PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

Τα ΒΒ με την BlackBerry Internet Service (BIS) σου προσφέρουν real-time email, δηλαδή θα τα λαμβάνεις όπως τα sms, συμπίεση δεδομένων, blackberry messenger και blackberry maps.

 

Μόλις συνδεθείς σε κάποιο hotspot τα δεδομένα περνάνε αυτόματα μέσα από το wifi χωρίς να επιβαρύνεσαι.

 

Data plan είναι το surf and mail που αναφέρεις, ένα οποιοδήποτε πρόγραμμα όγκου. Πάνω σε αυτό μπαίνει και η BIS χωρίς επιπλέον χρέωση.

 

btw τα 150 mb δύσκολα τα ξεπερνάς στα ΒΒ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με κάλυψαν πλήρως. Μόνο μια απορία έχω ακόμα. Μπορώ να ακυρώσω το push email και να κατεβάζω τα email μου όποτε θέλω εγώ;
PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

Θες να το ακυρώσεις για ποιο λόγο; Να γίνεται κατ' επιλογή όχι, δε μπορείς. Αλλά αν σε "ενοχλεί" το θέμα του data usage, μπορείς να επιλέξεις να λαμβάνεις μόνο headers. Αλλιώς μπορείς να μπαίνεις από web/wap interface χωρίς να δηλώσεις email στην υπηρεσία για push.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που ήμουν έτοιμος να πάω να πάρω το Storm 2, είδα ότι αρκετές απ'τις εφαρμογές που θέλω να αγοράσω είναι διαθέσημες μόνο μέσω του AppWorld το οποίο δεν δουλεύει για την ελλάδα. Και εφ'όσον ακόμα το Palm TX δουλεύει, η αγορά αναβάλεται επ'αόριστον, ή τουλάχιστον μέχρι να κάνει η Vodafone συμφωνία ώστε να ανοίξει το AppWorld και στην Ελλάδα.
PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

πολλά προγράμματα, μπορείς να τα αγοράσεις κατευθείαν από την εταιρεία που το έχει δημιουργήσει. Και συνήθως OTA. Διαφορετικά, το appworld δουλεύει στην Ελλάδα – αλλά μόνο για τα δωρεάν προγράμματα
Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα ειναι το πρωτο μου post και θελω να σας πω πως εγω δεν εχω προβλημα με την cosmote προς το παρων εχω το bis cosmote pay as you go που μου δινει 20MB δωρεαν του 2 πρωτους μηνες απολυτα ικανοποημενως
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αποκτησα και εγω προσφατα bb storm και εχω καποιες αποριες.εχω προγραμμα vodafone με δωρεαν mb το bis δουλευει σε αυτο η χρειαζετε καποιο bb προγραμμα της vodafone;
DEVICE:torch 9800OS:6.0.0.337 PIN 2286F30E
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θα το κανω αμεσως

 

επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει τροπος να βλεπουμε ποσα mb εχουμε καταναλωσει απο την bb συσκευη μας;

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - μπορείς να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
DEVICE:torch 9800OS:6.0.0.337 PIN 2286F30E
Link to comment
Share on other sites

Από τη συσκευή μόνο με εφαρμογή τρίτου κατασκευαστή. Η πιο καλή λύση είναι να παίρνεις ένα τηλεφωνάκι στην εξυπηρέτηση πελατών για να σου λένε. Μετά από 2-3 περίπου λογαριασμούς θα ξέρεις περίπου τι παίζει με κατανάλωση data και δε θα έχεις πρόβλημα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω εκανα εγγραφη στο bis της vodafone κανενα προβλημα ως τωρα.blackberry applications να υποθεσω δεν υπαρχουνε για ελλαδα pin 20E4D6C8
DEVICE:torch 9800OS:6.0.0.337 PIN 2286F30E
Link to comment
Share on other sites

Πώς δεν υπάρχουν. Μάλλον μπερδεύτηκες επειδή το App World έχει μόνο τις free για Ελλάδα. Πέρνα από http://www.mobihand.com να δεις τι έχει.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω .εξαιρετικο σαιτ κατεβασα καποιες εφαρμογες δειχνουν να λειτουργουν μια χαρα
DEVICE:torch 9800OS:6.0.0.337 PIN 2286F30E
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να ρωτήσω

150mb είναι καλά για πολύ Twitter και Facebook, surfing πολύ αλλά τις περισσότερες φορές μέσω Wi-Fi, και MSN? Ή να πάω στα 250?

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια;

Κρατώ τις επιφυλάξεις μου, επειδή έρχομαι από iPhone και τα 150ΜΒ είναι πολύ λίγα.

Αν είναι ας βάλω το πακέτο των 500, έχει 3 ευρώ παραπάνω, το θέμα είναι να μη ξεπεράσω ποτέ τον όγκο αυτό.

Κάτι τελευταίο, ΟΛΕΣ οι εφαρμογές θα περνούν από το bis, έτσι; Ακόμα και οι 3rd party και οι java.

Link to comment
Share on other sites

To iphone δεν παρέχει συμπίεση δεδομένων όπως το Blackberry. Μην τα συγκρίνεις κατ' αυτό τον τρόπο, είναι ανούσιο.

 

Οι εφαρμογές περνάνε οι περισσότερες από BIS - υπάρχουν μερικές που απαιτούν διαφορετικό apn για να λειτουργήσουν.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο.

Ρώτησα πριν λίγο μέσω τηλεφώνου αν γίνεται ενεργοποίηση της bis και νέων συνδέσεων την ίδια μέρα και συγκεκριμένα σάββατο και μου είπε πως ναι και όταν την ρώτησα πως ξέρω πως τουλάψιστον BIS θέλει 2 ημέρες, μου απάντησε πως δεν είναι έτσι. Τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τελευταίο.

Ρώτησα πριν λίγο μέσω τηλεφώνου αν γίνεται ενεργοποίηση της bis και νέων συνδέσεων την ίδια μέρα και συγκεκριμένα σάββατο και μου είπε πως ναι και όταν την ρώτησα πως ξέρω πως τουλάψιστον BIS θέλει 2 ημέρες, μου απάντησε πως δεν είναι έτσι. Τι ισχύει;

 

Το BIS, αναλογα και με τον παροχο βεβαια, συνδεεται 6-10 ωρες μετα τη ενεργοποιηση της συνδεσης

 

Στο iphone ξοδευες πολλα MB επειδη εβλεπες πολλα video στο ιντερνετ. Στο blackberry δεν θα μπορεις, εκτος αν εισαι με WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν 'εβλεπα!

Το youtube εικονίδιο το είχα βγάλει κιόλας από τη h/screen για να βάλω του twitter.

Στο ερώτημά μου τώρα, εννοείς δηλαδή πως, αύριο αν πάω κατά τις 9 και κάνω νέο νούμερο κατά το μεσημέρι/απόγευμα θα έχω BIS; Αν είναι έτσι, τέλεια, γιατί αν θέλει εργάσιμες... Καλά κρασιά... Ούτε τη δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδια μπορει καποιος να με καθοδηγησει βημα βημα πως θα ενεργοποιησω το bbmessenger δεν μπορω να βγαλω ακρη με τιποτα εχω 6 μηνες το bold 9700 και το χρησιμοποιω σαν απλο τηλεφωνο κριμα ειναι .
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε, τι ακριβώς εννοείς "να ενεργοποιήσεις τον bbm"; Δε χρειάζεται κάποια ενεργοποίηση, από τη στιγμή που είναι εγκατεστημένος στο τηλέφωνό σου (αν βλέπεις το εικονίδιό του, σημαίνει πως είναι εγκατεστημένος) τότε μπορείς και να τον χρησιμοποιείς. Υποθέτω γνωρίζεις ότι ο bbm είναι ένας messenger που επιτρέπει την επικοινωνία μόνο μεταξύ χρηστών blackberry και όχι με οποιονδήποτε. Για να επικοινωνήσεις με κάποιον, χρειάζεσαι το pin του ώστε να το δηλώσεις στον bbm (μόνο αυτό χρειάζεται να κάνεις εσύ) και να γίνει αποδοχή και από τον άλλο χρήστη.

 

Επίσης θα σε παρακαλέσω να μη ρωτάς τα ίδια σε διαφορετικά θέματα - διέγραψα την (όμοια) ερώτησή σου από το θέμα με τα tips and tricks.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου διευκρινίσετε κάτι παρακαλώ.δηλαδή εάν έχουμε καρτοκινητό στο blackberry αλλα συνδεόμαστε σε wifi μπορούμε η όχι να στέλνουμε μηνύματα σε αλλα PINS?
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...