Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

14 minutes ago, Mobileras said:

Εγώ με sms ξέρω ότι ενεργοποιειται... 

Και έτσι να είναι.. η Q στο site γράφει ότι μπαίνει φραγή ακόμα και στα εισερχόμενα sms..

Η διαδικασία ενεργοποίησης του viber γίνεται είτε με sms είτε με εισερχόμενη κλίση.

Screenshot_2022-06-25-11-47-38-42_dc00545bd3b8828f033a02ac25b2d36d.jpg

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kalitexnis_g said:

Και έτσι να είναι.. η Q στο site γράφει ότι μπαίνει φραγή ακόμα και στα εισερχόμενα sms..

Η διαδικασία ενεργοποίησης του viber γίνεται είτε με sms είτε με εισερχόμενη κλίση.

Screenshot_2022-06-25-11-47-38-42_dc00545bd3b8828f033a02ac25b2d36d.jpg

Άρα δεν τον βολευει η κιου. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mobileras said:

Άρα δεν τον βολευει η κιου. 

Η Q άτυπα μέχρι τώρα δίνει 12 μήνες χωρίς φραγή. Άσχετα με το τι λέει στο site

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, kostasw said:

Καλησπέρα. 

Θέλω να πάρω ένα νούμερο τηλεφώνου το οποίο το χρειάζομαι μόνο για να συνδέσω viber και WhatsApp. 

Δεν θα γίνονται κλήσεις δεν χρειάζομαι ίντερνετ. Ο σκοπός του θα είναι αυτός που ανέφερα παραπάνω. 

Μου πρότειναν την q για το μικρότερο κόστος ανά χρόνο. 

Πόσο θα μου στοιχίσει τους 12  μήνες η διατήρηση τού αριθμού; 

Καλησπερα

Μπορεις να κανεις το ΚΟΝΕ ωστε παρεις 12 GB δεδομενα δωρεαν για ενα ετος τα οποια αν δεν κανω λαθος ληγουν ανα μηνα προς 1GB. Σαφως μπορεις και να τα τελειωσεις και σε μια μερα αν δεν προσεξεις.

Χρειαζεται 10ευρω καρτα ωστε να μπορεις να ενεργοποιησεις το ΚΟΝΕ.

Επειτα κρατας το νουμερο χωρις να βαλεις καθολου καρτα, ειτε δουλευοντας σε WIFI ειτε σε 4G με χρηση viber και whatsapp, για ενα ετος.

Αν χρειαζεσαι βοηθεια με το ΚΟΝΕ στειλε μου προσωπικο μήνυμα. ( χρειαζομαι και εγω ΚΟΝΕ σε 1 κινητο που το χρησιμοποιω ετσι ακριβως οπως το θελεις )

 

Edited by n70-spec
Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε ένα κατάστημα και θα ζητήσεις νέα sim. Είναι εντελώς δωρεάν όπως γράφει πάνω και δε χρειάζεται να βάλεις κάρτα.  Έρχεται με 3 ευρώ υπόλοιπο αν δεν βάλεις κάρτα, αλλά αν βάλεις δεν εμφανίζεται. Μην ακούσεις τι θα σου πουν στο κατάστημα ότι είναι υποχρεωτικό να βάλεις κάρτα, αγνόησε τους ή πες ότι δεν έχεις λεφτά μαζί. Αν επιμείνεις θα στην δώσουν.

Κάνεις την ταυτοποίηση, καλείς έναν οποιοδήποτε αριθμό ίσα να χτυπήσει, δε χρειάζεται να χρεωθείς και είσαι έτοιμος.

Ενεργοποιείς τις εφαρμογές που θες (Viber κλπ) και θα συνεχίσουν να δουλεύουν στην ίδια συσκευή για πάντα όσο έχεις την sim στο τηλέφωνο, ακόμα και αν το νούμερο έχει φραγή.

Στους 13 μήνες από τότε που το πήρες θα βάλεις κάρτα σε μέρα με countdown (σήμερα 8 ευρώ) και θα κρατήσεις το νούμερο για άλλους 13 μήνες αν δεν έχει αλλάξει κάτι μέχρι τότε.

Εννοείται ότι τις εφαρμογές θα τις δουλεύεις με ίντερνετ από αλλού (δεύτερη κάρτα ή wifi).

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, kostasw said:

Καλησπέρα. 

Θέλω να πάρω ένα νούμερο τηλεφώνου το οποίο το χρειάζομαι μόνο για να συνδέσω viber και WhatsApp. 

Δεν θα γίνονται κλήσεις δεν χρειάζομαι ίντερνετ. Ο σκοπός του θα είναι αυτός που ανέφερα παραπάνω. 

Μου πρότειναν την q για το μικρότερο κόστος ανά χρόνο. 

Πόσο θα μου στοιχίσει τους 12  μήνες η διατήρηση τού αριθμού; 

Αυτό που σου γράφει ο spiliot  είναι το σωστό, (όσο ισχύει το 12μηνο).
Τώρα αν σου χαλάσει το κινητό νωρίτερα και δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί το viber στο καινούργιο,  θα χρειαστεί να κάνεις και μια ανανέωση ενδιάμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. 

Οι εφαρμογές θα δουλεύουν στο pc τού καταστήματος κατά κύριο λόγο εκτός και αν χρειαστεί να λειψουμε οπότε θα έχουμε την συσκευή μαζί. 

Αν υπήρχε τρόπος να χρησιμοποιούσα τα πακέτα ή να κάνω μεταφορά τα χρήματα πού βάζω στα προσωπικά μας νούμερα δεν θα με πείραζε και να βάζω κάρτα ανά μήνα. 

ΥΓ. Αν το κατανόησα σωστά αυτό που ουσιαστικά κερδίζω με την q είναι ότι μέσα στους 13 μήνες χωρίς να έχω κάνει ανανέωση έχω τις εισερχόμενες κλήσεις ε; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kostasw said:

 

ΥΓ. Αν το κατανόησα σωστά αυτό που ουσιαστικά κερδίζω με την q είναι ότι μέσα στους 13 μήνες χωρίς να έχω κάνει ανανέωση έχω τις εισερχόμενες κλήσεις ε; 

Προς το παρόν ε.. περιμένουμε να αλλάξει κατά πάσα πιθανότητα.. αλλά και πριν άτυπα διαρκούσε τόσο πολύ. Μπορεί βέβαια το ίδιο άτυπα να συνεχίσει να ισχύει.. μακάρι 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalitexnis_g said:

Προς το παρόν ε.. περιμένουμε να αλλάξει κατά πάσα πιθανότητα.. αλλά και πριν άτυπα διαρκούσε τόσο πολύ. Μπορεί βέβαια το ίδιο άτυπα να συνεχίσει να ισχύει.. μακάρι 

Κατάλαβα. 

Τώρα αν χρειαστεί τόσο πολύ να αλλάξω συσκευή στους 6 ή 8 μήνες δεν θα είναι τόσο τραγικό να κάνω μια ανανέωση για να ενεργοποιηθεί πάλι. 

Το να δίνω δεκαρικα κάθε μήνα για κάτι που δεν θα το χρησιμοποιώ θα με ενοχλούσε. 

Σε ευχαριστώ kalitexnis_g

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, n70-spec said:

Καλησπερα

Μπορεις να κανεις το ΚΟΝΕ ωστε παρεις 12 GB δεδομενα δωρεαν για ενα ετος τα οποια αν δεν κανω λαθος ληγουν ανα μηνα προς 1GB. Σαφως μπορεις και να τα τελειωσεις και σε μια μερα αν δεν προσεξεις.

Χρειαζεται 10ευρω καρτα ωστε να μπορεις να ενεργοποιησεις το ΚΟΝΕ.

Επειτα κρατας το νουμερο χωρις να βαλεις καθολου καρτα, ειτε δουλευοντας σε WIFI ειτε σε 4G με χρηση viber και whatsapp, για ενα ετος.

Αν χρειαζεσαι βοηθεια με το ΚΟΝΕ στειλε μου προσωπικο μήνυμα. ( χρειαζομαι και εγω ΚΟΝΕ σε 1 κινητο που το χρησιμοποιω ετσι ακριβως οπως το θελεις )

 

το κονε δίνει 12 γιγα που διαρκουν 1 χρονο. Δεν αποδιδεται ενα γιγα το μηνα αλλά 12 γιγα με ημερομηνια λήξης σε ένα χρόνο. Τώρα βέβαια δεν κατάλαβα πως σχετιζεται με τα υπολοιπα. Το κονε χανεται αν μηδενισει για οποιοδηποτε λόγο το υπόλοιπο. Οποτε αν δεν βαλεις κάρτα σε δυο μηνες (ή -προς το παρον- δεν ενεργοποιησεις πακετο/προσφορα που δινει επεκταση του χρόνου ισχυος του υπολοίπου) τα gb του κονε μηδενιζουν.

4 ώρες πριν, kostasw said:

Κατάλαβα. 

Τώρα αν χρειαστεί τόσο πολύ να αλλάξω συσκευή στους 6 ή 8 μήνες δεν θα είναι τόσο τραγικό να κάνω μια ανανέωση για να ενεργοποιηθεί πάλι. 

Το να δίνω δεκαρικα κάθε μήνα για κάτι που δεν θα το χρησιμοποιώ θα με ενοχλούσε. 

Σε ευχαριστώ kalitexnis_g

με βάση τα επισήμως ισχύοντα, σε q έχεις εισερχόμενες σιγουρα για 4 μηνες, και αν δεν αλλάξει κάτι  σύντομα στα ατύπως ισχύοντα, φτάνεις στους 13 μήνες. Μια άλλη λύση ειναι το vodafone giga wifi on the spot (συμβολαιο με data sim χωρις πάγιο και 200 mb δωρεαν το μήνα) το οποιο αν δεν κανω λάθος δέχεται sms, ενω και κληση εικονικα δεχεται (καλει αλλα δεν χτυπαει αν το εχεις στο κινητο) οποτε πιθανόν για τη χρηση viber κάνει χωρις κανενα κόστος. Για να σιγουρευτεις ομως (εφ'οσον σ'ενδιαφέρει η λύση αυτή) ρώτα στο αντίστοιχο θέμα για να μην βγαίνουμε εδώ εκτός.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

On 23/6/2022 at 9:51 ΠΜ, minus21grams said:

Παρέλαβα τελικά κι εγώ την πολυπόθητη (not really) νέα SIM.
Δεν ξέρω αν η εταιρεία συμμορφώθηκε μετά από τα παράπονα (δεν παρακολουθώ και τους social media λογαριασμούς της Q, δεν αποκλείω να τους ξέχεζαν νυχθημερόν), αλλά η αντικατάσταση έγινε σε 5′.
ΤΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑ Ο ΚΑΨΕΡΟΣ;
Έχουν περάσει πλέον αρκετές ώρες από την ενεργοποίηση (η σύνδεση αναγνωρίστηκε χθες το μεσημέρι) και είμαι κλειδωμένος σε ντροπιαστικά χαμηλές ταχύτητες! 🤬
Δεν ξέρω που οφείλεται, αλλά η μέγιστη ταχύτητα που έχω δει δεν ξεπερνά τα 300 Kb/sec.
Όχι, δεν πρόκειται για λάθος, σωστά διαβάσατε. Kilobyte.
Δεν ξέρω αν υπάρχουν ξεχωριστά speed test sites για smartphones, αλλά το OOKLA που χρησιμοποιώ για το PC/Laptop δίνει αποτελέσματα της τάξης των 2Mbps.
Μπήκα στο Google Play να κάνω ενημερώσεις και με πήρε η νύχτα! Αναγκαστικά το γύρισα στο WiFi...

Στη συνέχεια σκέφτηκα να βάλω χειροκίνητα δίκτυο πηγαίνοντας στο SIM Info & Settings / Operator.
Κλείνω το Auto-select και περιμένω να δω με τι μπορεί να συνδεθεί.
Έχουμε και λέμε:
Q Telecom 3G [προεπιλεγμένο]
Q Telecom 4G
Q Telecom 2G
GR COSMOTE 4G
GR COSMOTE 2G
vodafone GR 3G
vodafone GR 4G
vodafone GR 2G

5G δίκτυο πουθενά!
«Μικρό το κακό» σκέφτομαι, θα επιλέξω το "Q Telecom 4G" να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου σαν άνθρωπος.
Αμ δε!
Εμφανίζεται παράθυρο με μήνυμα "Registering..." και μετά από μισό λεπτό έρχεται η κεραμίδα:

The-network-service-you-selected-is-unav

και με κλειδώνει στο 3G!

Κατέβασα και ένα app από το F-Droid ονόματι "Privacy Cell" για περισσότερες λεπτομέρειες.
Μου εμφανίζει αυτό:

Q-5G-SIM.png

Smartphone: Realme GT Master πλήρως ενημερωμένο και α-rootάριστο,

Κι εμένα είχαν κάνει βλακεία στη φορητότητα. Έπαιζαν μόνο οι κλήσεις, το δίκτυο μόνιμα κλειδωμένο σε 3G, δεν άνοιγε data και ούτε καν APN δεν με άφηνε να αλλάξω (σε καμία συσκευή)! 

Τελικά αφού μίλησα με διάφορους, βρήκαν ότι έγινε βλακεία (συστημικο πρόβλημα μου είπαν) και στο επόμενο τηλεφώνημα επιτέλους το φτιάξαμε. Στη δική μου περιοχή το "5G" είναι γύρω στα 300 Mbps. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, kmpatra said:

το κονε δίνει 12 γιγα που διαρκουν 1 χρονο. Δεν αποδιδεται ενα γιγα το μηνα αλλά 12 γιγα με ημερομηνια λήξης σε ένα χρόνο. Τώρα βέβαια δεν κατάλαβα πως σχετιζεται με τα υπολοιπα. Το κονε χανεται αν μηδενισει για οποιοδηποτε λόγο το υπόλοιπο. Οποτε αν δεν βαλεις κάρτα σε δυο μηνες (ή -προς το παρον- δεν ενεργοποιησεις πακετο/προσφορα που δινει επεκταση του χρόνου ισχυος του υπολοίπου) τα gb του κονε μηδενιζουν.

με βάση τα επισήμως ισχύοντα, σε q έχεις εισερχόμενες σιγουρα για 4 μηνες, και αν δεν αλλάξει κάτι  σύντομα στα ατύπως ισχύοντα, φτάνεις στους 13 μήνες. Μια άλλη λύση ειναι το vodafone giga wifi on the spot (συμβολαιο με data sim χωρις πάγιο και 200 mb δωρεαν το μήνα) το οποιο αν δεν κανω λάθος δέχεται sms, ενω και κληση εικονικα δεχεται (καλει αλλα δεν χτυπαει αν το εχεις στο κινητο) οποτε πιθανόν για τη χρηση viber κάνει χωρις κανενα κόστος. Για να σιγουρευτεις ομως (εφ'οσον σ'ενδιαφέρει η λύση αυτή) ρώτα στο αντίστοιχο θέμα για να μην βγαίνουμε εδώ εκτός.

Σε ευχαριστώ θα περάσω να κάνω κι εκεί μια ερώτηση. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/6/2022 at 8:05 ΜΜ, kostasw said:

Καλησπέρα. 

Θέλω να πάρω ένα νούμερο τηλεφώνου το οποίο το χρειάζομαι μόνο για να συνδέσω viber και WhatsApp. 

Δεν θα γίνονται κλήσεις δεν χρειάζομαι ίντερνετ. Ο σκοπός του θα είναι αυτός που ανέφερα παραπάνω. 

Μου πρότειναν την q για το μικρότερο κόστος ανά χρόνο. 

Πόσο θα μου στοιχίσει τους 12  μήνες η διατήρηση τού αριθμού; 

Στο What's Up, έξι μήνες μετά την τελευταία ανανέωση, συνεχίζει να δέχεται sms.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα καρτοκινητα σε όλες της εταιρείες δέχονται μηνύματα για 12 μήνες μετά την τελευταία ανανέωση, σύμφωνα με τον νέο κανονισμό της ΕΕΤΤ. Κλήσεις όμως δεχόταν μέχρι πρόσφατα μόνο τα καρτοκινητα της Wind. Ίσως αυτό να αλλάξει μετά τις πρόσφατες ανακοινώσεις. 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Για δεύτερη σερί χρονιά ο αριθμός μου έληξε (μετά την παρέλευση των 13 μηνών), ζήτησα ανακύκλωση μέσω του τσατ και σε 2-3 μέρες ενεργοποιήθηκε κανονικά και χωρίς να βάλω κάρτα. Μου έκαναν δώρο και 3€!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, spiliot said:

Πράγματι, άλλαξε σε όλα τα νούμερα που διαχειρίζομαι, εκτός από ένα που λέει απεριόριστα σκέτο με... 9.90... Ό,τι να 'ναι...

Κι εγώ έχω ένα τέτοιο!! Χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, kalitexnis_g said:

Στο unlimited των 5€ κουμπώσανε κι ένα 1000ρικο χρόνο ομιλίας.. θα αντισταθώ στον πειρασμό να δω τι θα ακολουθήσει.. 😀

IMG_20220629_144448.jpg

Πότε άλλαξε?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GREGORYMO said:

Δευτέρα έβαλα countdown και ίσως την ήπια.

Ούτως ή άλλως η προσφορά είναι μέχρι αρχές Σεπτέμβρη.. θα την ενεργοποιήσεις μετά το count down.

Link to comment
Share on other sites

Να δοθεί η δυνατότητα ΚΑΙ για απεριόριστα ΝΑΙ ΟΚ.

Αλλά να είναι αυτό αφορμή για να διακοπούν τα φθηνά πακέτα στην Q OXI. Πρέπει να παραμείνουν και κάποια πακέτα σε χαμηλές τιμές 3Ε , ακόμα και 2Ε, αν και αυτά τα τελευταία έχουν εξαφανιστεί τελείως από την Q.

Θυμάτα κανείς πότε έβγαλε το τελευταίο 3ευρω countdown? Ή το minimum τιμής  είναι στα 3,5Ε και "με το κυάλι" να το βρεις κάποιο μήνα;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Pppe said:

Να δοθεί η δυνατότητα ΚΑΙ για απεριόριστα ΝΑΙ ΟΚ.

Αλλά να είναι αυτό αφορμή για να διακοπούν τα φθηνά πακέτα στην Q OXI. Πρέπει να παραμείνουν και κάποια πακέτα σε χαμηλές τιμές 3Ε , ακόμα και 2Ε, αν και αυτά τα τελευταία έχουν εξαφανιστεί τελείως από την Q.

Θυμάτα κανείς πότε έβγαλε το τελευταίο 3ευρω countdown? Ή το minimum τιμής  είναι στα 3,5Ε και "με το κυάλι" να το βρεις κάποιο μήνα;

Το ελάχιστο είναι το 3.5€.

Άρα, δεν συμφέρει σε σχέση με 5€, να πάρεις απεριόριστα ΜΒ και 1000'.

Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει εάν έχει κανείς σκοπό να ενεργοποιήσει Countdown με όσο πιο μικρό κόστος λίγο πριν την λήξη του υπολοίπου των ευρώ του, καθώς ακόμα ισχύει η παράταση της λήξης των ευρώ για 30 μέρες μετά την ενεργοποίηση του countdown.

Κάτι που δεν ισχύει με το 5ευρω unlimited, ούτε και τώρα που θα δίνει ακόμη 1000 λεπτά προς όλους για ενεργοποίηση ως 6/9.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...