Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, makap said:

Σε κάθε ανανέωση μέχρι 31/1/2022, λέει η ανακοίνωση.

 

2 ώρες πριν, GREGORYMO said:

ΜΕΤΑ, θα αλλάξει προς το καλύτερο ?

1 ώρα πριν, makap said:

Άγνωσται αι βουλαί του ... της Q ....

 

Κι εγώ αμφιταλανταύομαι γιατί βγάζω ακόμα 1,5 μήνα δίχως ανανέωση...

Εάν θέλουμε να ξαναενεργοποιήσουμε το Q fee μετά (π.χ. ίσως το επαναφέρουν στα παλιά) θα είναι εύκολο;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, panoc said:

Συμφωνα με τις τελευταιες ανακοινωσεις

  • To πακέτο που περιλαμβάνει 500ΜΒ και 200 λεπτά ομιλίας προς Ελλάδα και εξωτερικό με κόστος 8,5€ θα διπλασιάζεται, προσφέροντας πλέον 1GB και 400 λεπτά ομιλίας προς Ελλάδα και εξωτερικό με διάρκεια 30 ημέρες και Bonus αυτόματης ενεργοποίησης 500ΜΒ από 250ΜΒ
  • To πακέτο που περιλαμβάνει 1GB και 350 λεπτά ομιλίας προς Ελλάδα και εξωτερικό με κόστος 11,2€ θα διπλασιάζεται, προσφέροντας πλέον 2GB και 700 λεπτά ομιλίας προς Ελλάδα και εξωτερικό με διάρκεια 30 ημέρες και Bonus αυτόματης ενεργοποίησης 500ΜΒ από 250ΜΒ
  • To πακέτο που περιλαμβάνει 1,5GB και 500 λεπτά ομιλίας προς Ελλάδα και εξωτερικό με κόστος 15€ θα διπλασιάζεται σε 3GB και 1000 λεπτά ομιλίας προς Ελλάδα και εξωτερικό με διάρκεια 30 ημέρες και Bonus αυτόματης ενεργοποίησης 500ΜΒ από 250ΜΒ

βλεπω οτι οντως τα κιου σταρ μπιγκ και χιουτζ εχουν το διπλασιασμο αλλα το απλο "φθηνο" κιουσταρ με τα 8.5Ε εχει παραμεινει στο 200λεπτα+500ΜΒ...

Όχι, δεν ισχύει αυτό που λες, μέχρι χθες ίσχυε. Μία χαρά έχει διπλασιαστεί και το μικρό πακέτο. Αν παραμείνει ο διπλασιασμός στις παροχές και των τριών πακέτων Q Star και μετά το τέλος Ιανουαρίου (εκτιμώ ότι κατά 70%, θα παραμείνει), τότε πραγματικά θα πρόκειται για εξαιρετικά πακέτα, δεδομένου ότι 1) έχουν χρέωση ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο, 2) γίνεται rollover, τόσο στα λεπτά ομιλίας, όσο και στα δεδομένα, 3) τα λεπτά ομιλίας, δεν αφορούν μόνο κλήσεις προς Ελλάδα, αλλά και προς 22 χώρες του εξωτερικού και 4) έχουν διάρκεια 32 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, polakis said:

Αν βαλεις 12€ ποσα σου κραταει τελικα; Εχω μπερδευτει.

Όσα κρατούσε και πριν, δεν άλλαξε κάτι. Μένουν καθαρά 8.71€ μέσα στην κάρτα. Εμένα, η απορία μου είναι άλλη: Δεν έχει ανανεώσει κανείς από το πρωί με ποσό μικρότερο των 10€ (6-9€), να μας πει τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, αν δηλαδή κρατά ή όχι το χαράτσι των 1,70€?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, polakis said:

Αν βαλεις 12€ ποσα σου κραταει τελικα; Εχω μπερδευτει.

8,71€, αντί για 10,71€ που δίνουν τα καρτοκινητα των άλλων 2 εταιριών.

Κάθε φορά που βάζεις 12€ σου χρεώνει φόρους και 1,70€ για ομιλία προς κιου και 7 μέρες ίντερνετ και 0.30€ χαράτσι με κάθε ανανέωση, γιατί έτσι η κιου αποφάσισε. 

Οι άλλες 2 εταιρίες δίνουν δωρεάν τα μπόνους ανανέωσης τους. 

10 minutes ago, Gm87 said:

Όσα κρατούσε και πριν, δεν άλλαξε κάτι. Μένουν καθαρά 8.71€ μέσα στην κάρτα. Εμένα, η απορία μου είναι άλλη: Δεν έχει ανανεώσει κανείς από το πρωί με ποσό μικρότερο των 10€ (6-9€), να μας πει τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, αν δηλαδή κρατά ή όχι το χαράτσι των 1,70€?

Ελπίζω να μην χρεώνει το 1.70€, αλλά δεν βρίσκω λόγο να μην το χρεώνει. Στην ανακοίνωση γράφει "κάθε ανανέωση".

Το 0.30€ το χρεώνει και σε ανανεώσεις κάτω των 10€, δηλαδή το χρεώνει και στην 6ευρη ανανέωση. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

το χαράτσι των 0,30 το χρεώνει σε κάθε ανανέωση ανεξαρτήτως ποσού
βγάζουν κέρδος από την οποία προμήθεια έχουν από την τράπεζα οι χχχχ μην τίποτα άλλο ...αν είναι δυνατόν


Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GREGORYMO said:

Δηλαδή, αν ισχύει το 1.7€ θα βάζεις 6€ και θα μένουν 3.35€.

Αφαίρεσες και το 0.30;

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω για τα q star θα τα παρατείνει για καιρό,  πλέον οι περισσότεροι δίνουν minimum στα combo πακέτα τους 300 προς όλους, θα ήταν πισωγύρισμα να ξαναπάει στα 200 το πακέτο των 8,5 (κι ας είναι και ανα δευτερόλεπτο).

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GREGORYMO said:

ΝΑΙ.

Κάνε την πράξη.

Έχεις δίκιο. Το αστείο θα είναι να συμβεί αυτό και να κόψουν τα 3ευρα καουνταουν και να ζητάνε ελάχιστα 4€...

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Το αστείο θα είναι να συμβεί αυτό και να κόψουν τα 3ευρα καουνταουν και να ζητάνε ελάχιστα 4€...
ότι και να κάνουν θα έρθουν καινούρια αφεντικά .....υπομονή
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mobileras said:

Έχεις δίκιο. Το αστείο θα είναι να συμβεί αυτό και να κόψουν τα 3ευρα καουνταουν και να ζητάνε ελάχιστα 4€...

Αυτο λύνεται. Βάζεις 7€.

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Δηλαδή, αν ισχύει το 1.7€ θα βάζεις 6€ και θα μένουν 3.35€.

Ας πούμε και ένα θετικό:

Σε ανανέωση 9€ που έκανα στο κινητό της γιαγιάς μου, έμειναν μέσα 7,74€, δεν πήρε χαράτσι (εκτός από τα 0,30€) και φυσικά, δεν έδωσε bonus χρόνο ομιλίας προς Q. Επομένως, το "άνω φράγμα" ανανέωσης ασφαλείας, για την αποφυγή του χαρατσιού των 1,70€, διαμορφώθηκε από 11€ σε 9€.

Link to comment
Share on other sites

Τρίτη, το επόμενο countdown.

 Για να πάει και Χριστούγεννα.

2 minutes ago, Gm87 said:

Ας πούμε και ένα θετικό:

Σε ανανέωση 9€ που έκανα στο κινητό της γιαγιάς μου, έμειναν μέσα 7,74€, δεν πήρε χαράτσι (εκτός από τα 0,30€) και φυσικά, δεν έδωσε bonus χρόνο ομιλίας προς Q. Επομένως, το "άνω φράγμα" ανανέωσης ασφαλείας, για την αποφυγή του χαρατσιού των 1,70€, διαμορφώθηκε από 11€ σε 9€.

Κατι είναι και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Gm87 said:

Ας πούμε και ένα θετικό:

Σε ανανέωση 9€ που έκανα στο κινητό της γιαγιάς μου, έμειναν μέσα 7,74€, δεν πήρε χαράτσι (εκτός από τα 0,30€) και φυσικά, δεν έδωσε bonus χρόνο ομιλίας προς Q. Επομένως, το "άνω φράγμα" ανανέωσης ασφαλείας, για την αποφυγή του χαρατσιού των 1,70€, διαμορφώθηκε από 11€ σε 9€.

πρακτικα ομως πλεον εαν δε θες να μπαινεις στο τρυπακι να ελεγχεις καθε τρεις και λιγο για countdown κλπ αλλα να εχεις ενα σταθερο πακετο (πχ στα πεθερικα μου) μια σταθερη ημερομηνια πρεπει να βαζεις 12Ε για να μπορεις να βαλεις το Q star.

Εαν πεις οτι δεν απενεργοποιηεις το χαρατσι, η μονη διαφορα πλεον πχ με cosmote ειναι η χρεωση ανα δευτερολεπτο.

Το ηταν φθηνη παλια.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panoc said:

πρακτικα ομως πλεον εαν δε θες να μπαινεις στο τρυπακι να ελεγχεις καθε τρεις και λιγο για countdown κλπ αλλα να εχεις ενα σταθερο πακετο (πχ στα πεθερικα μου) μια σταθερη ημερομηνια πρεπει να βαζεις 12Ε για να μπορεις να βαλεις το Q star.

Εαν πεις οτι δεν απενεργοποιηεις το χαρατσι, η μονη διαφορα πλεον πχ με cosmote ειναι η χρεωση ανα δευτερολεπτο.

Το ηταν φθηνη παλια.

Υπάρχουν και οι 'προσωπικές' προσφορες.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, GREGORYMO said:

Υπάρχουν και οι 'προσωπικές' προσφορες.

Ε ναι, αυτο λεω, καθε τρεις και λιγο θα κοιταω για προσφορες σε 4 νουμερα (γονιων/πεθερικων). Ειπαμε να βαζουμε ενα πακετο να περνουν ενα τηλεφωνο. Αμα ειναι καθε λιγο να ασχολουμαστε με το ποτε θα ντους ανανεωσουμε χρονο, ποτε ληγει το πακετο τους κλαφτα. Ασε που και η πλειοψηφια των προσωπικων προσφορων δεν εχει χρεωση ανα δευτερολεπτο οποτε παει και αυτο.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, panoc said:

Ε ναι, αυτο λεω, καθε τρεις και λιγο θα κοιταω για προσφορες σε 4 νουμερα (γονιων/πεθερικων). Ειπαμε να βαζουμε ενα πακετο να περνουν ενα τηλεφωνο. Αμα ειναι καθε λιγο να ασχολουμαστε με το ποτε θα ντους ανανεωσουμε χρονο, ποτε ληγει το πακετο τους κλαφτα. Ασε που και η πλειοψηφια των προσωπικων προσφορων δεν εχει χρεωση ανα δευτερολεπτο οποτε παει και αυτο.

Συμφωνώ.

Απλά, επειδή παίζουν συνέχεια είναι πιο 'σταθερές' από τα countdown.

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου έχει έναν αριθμό Q. Συνήθως του βάζω το πακέτο με τα 6,90 που έδινε κάποια λεπτά ομιλίας, εκτός αν πετύχω στο countdown offer κάποια καλύτερη προσφορά. Μπαίνω σήμερα για να του ενεργοποιήσω νέο πακέτο και βλέπω ότι δεν υπάρχει αυτό με τα 6,90. Τι παίζει, το καταργήσανε; Το πρόβλημα είναι ότι δεν σκέφτηκα να το ελέγξω διότι θεώρησα ότι θα υπήρχε de facto, με αποτέλεσμα να βάλω 10 ευρώ κάρτα από την οποία μου έμειναν 7.30 καθαρά (είχα και κάτι ψιλά μέσα από προηγούμενο υπόλοιπο) και τώρα το φθηνότερο πακέτο που μου βγάζει είναι ένα στα 8.50 ευρώ, που σημαίνει ότι θα πρέπει να βάλω και 2η 10ευρη κάρτα.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gokuthelegend said:

Ο πατέρας μου έχει έναν αριθμό Q. Συνήθως του βάζω το πακέτο με τα 6,90 που έδινε κάποια λεπτά ομιλίας, εκτός αν πετύχω στο countdown offer κάποια καλύτερη προσφορά. Μπαίνω σήμερα για να του ενεργοποιήσω νέο πακέτο και βλέπω ότι δεν υπάρχει αυτό με τα 6,90. Τι παίζει, το καταργήσανε; Το πρόβλημα είναι ότι δεν σκέφτηκα να το ελέγξω διότι θεώρησα ότι θα υπήρχε de facto, με αποτέλεσμα να βάλω 10 ευρώ κάρτα από την οποία μου έμειναν 7.30 καθαρά (είχα και κάτι ψιλά μέσα από προηγούμενο υπόλοιπο) και τώρα το φθηνότερο πακέτο που μου βγάζει είναι ένα στα 8.50 ευρώ, που σημαίνει ότι θα πρέπει να βάλω και 2η 10ευρη κάρτα.

ΧΘΕΣ, το κατήργησαν.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GREGORYMO said:

ΧΘΕΣ, το κατήργησαν.

Όχι ρε. Τι γκαντέμης που είμαι. Και το θέμα είναι ότι δεν πρόλαβα και το countdown offer.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα πάντα εξαρτώνται από τις ανάγκες του καθενός μας και από τη χρήση που κάνουμε: Για σχετικά μικρή χρήση, η καλύτερη λύση παραμένει η εξάευρη ανανέωση και η ενεργοποίηση ενός countdown offer. Επειδή τα countdown offers, επαναλαμβάνονται με κάποια σχετική περιοδικότητα, καλό είναι να στοχεύουμε τα "καλύτερα" εξ αυτών. Για μένα, τα offers που αξίζουν περισσότερο, είναι τα εξής: 1) 200' προς όλους+400MB με 3€, 2) 250' προς όλους+500 MB με 4€, 3) 300' προς όλους με 4€ (το σημερινό). Για μεγαλύτερη χρήση, η ιδανική λύση είναι δεκάευρη ανανέωση και ενεργοποίηση του μικρότερου πακέτου Q Star, αφού προηγηθεί η απενεργοποίηση, μέσω της εξυπηρέτησης πελατών, του "bonus ανανέωσης". Αμφότερες οι ανωτέρω λύσεις, μία χαρά οικονομικές είναι, και με μπόλικες παροχές.

Link to comment
Share on other sites



Ο πατέρας μου έχει έναν αριθμό Q. Συνήθως του βάζω το πακέτο με τα 6,90 που έδινε κάποια λεπτά ομιλίας, εκτός αν πετύχω στο countdown offer κάποια καλύτερη προσφορά. Μπαίνω σήμερα για να του ενεργοποιήσω νέο πακέτο και βλέπω ότι δεν υπάρχει αυτό με τα 6,90. Τι παίζει, το καταργήσανε; Το πρόβλημα είναι ότι δεν σκέφτηκα να το ελέγξω διότι θεώρησα ότι θα υπήρχε de facto, με αποτέλεσμα να βάλω 10 ευρώ κάρτα από την οποία μου έμειναν 7.30 καθαρά (είχα και κάτι ψιλά μέσα από προηγούμενο υπόλοιπο) και τώρα το φθηνότερο πακέτο που μου βγάζει είναι ένα στα 8.50 ευρώ, που σημαίνει ότι θα πρέπει να βάλω και 2η 10ευρη κάρτα.


Μαλιστα.. αρα σου κρατησαν το 1.7€ και απο την 10€ καρτα..
Link to comment
Share on other sites

άντε καλά σαράντα !!!! και τον σταυρό σας που μένουν και χρήματα μέσα ....να ευχαριστιτε και από πάνω
6.93 από 10€ κάρτα ...μάλιστα ευτυχώς πρόλαβα και έφυγα



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...