Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάθε 1 του μηνός θα σου προστίθενται για ακόμα τους επόμενους 5 μήνες, ως και ολόκληρο τον Οκτώβριο, τα 120΄ με min 3΄ χρέωση. Θα είχε νόημα να κερδίσεις μήνα (και το Νοέμβρη) μόνο εάν το ενεργοποιούσες από αυτή την Πέμπτη 1/6 και μετά.

Εάν δε βάλεις κάρτα έστω 8Ε ως και την 17/7 θα σου εξαφανιστούν τα 120΄. Και δε θα τα πάρεις ακόμα κι αν βάλεις κάρτα αργότερα πχ τέλη Ιούλη ή πιο μετά. Εξαφανίζονται.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, eridion25 said:

Ρωτισα στο καταστημα nova τηλεφωνικα για αυτην την προσφορα και ειπαν οτι δεν χριαζεται ανανεωση για να ανανεωθουν τα 120 λεπτα καθε μηνα αλλα ναι μπορει να διαγραφη το 0,01€ αλλα στα αρ***α μου

κατα το ήμισυ αληθές και είναι δοκιμασμένο. Η "συμπεριφορά" του συστήματος είναι η ίδια είτε πρόκειται για αγορασμένο πακέτο,είτε για δωρεάν λεπτά από προσφορά ή (για τους πιό παλιούς) από συνδυασμό με το σταθερό. Ισχύει αυτό που γράψαμε παραπάνω εγώ και ο pppe: χρειάζεται ανανέωση κάθε δίμηνο.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Απορω τι πατε και ρωτατε στην εξυπηρετηση (τηλεφωνικα η καταστημα):

Δεν εχουν τιποτα να προσφερουν, μονο χειροτερα μπορει να τα κανουν τα πραγματα σε αυτη την εταιρια.

Ακομα δε το εχετε καταλαβει οσοι ειστε χρονια "εδω"?

ΟΚ: Εχει θετικα αμα τους "φτασεις στα ορια τους", και θα ειναι δικαιολογημενος να το κανει ο συνδρομητης οταν "τους καταλαβει", αλλα "δικαιολογουνται" και απο τη μερια τους πχ τα 0,01Ε. Τουλαχιστον δεν κοπηκαν. Τελευταια φορα ελαβα 2/2021. Ευχαριστω τον eridion25, να το ξερω:

Η εταιρια αυτη ουτε αλλαξε σα μετονομασια Nova, ουτε προκειται να αλλαξει οσο θα υφισταται στην ελληνικη αγορα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, damianos said:

Το επόμενο είναι Πέμπτη????

Screenshot_2023-05-29-09-43-33-049_co.trebbble.android.wind.q.jpg

Κανένας δεν μπορεί να απαντήσει με σιγουριά. Οταν τελειώσει το τρεχον καουνταουν βαζουν νέα αντίστροφη μέτρηση για το πότε θα δώσουν το επόμενο καουνταουν. 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, damianos said:

Το επόμενο είναι Πέμπτη????

Screenshot_2023-05-29-09-43-33-049_co.trebbble.android.wind.q.jpg

Το θέμα δεν είναι αν το επόμενο Countdown θα είναι την ΠΕ 1/6 αλλά η παγιοποίηση πλέον των Countdowns στις 15 μέρες!!!.

Οι μόνες προσφορές που παραμένουν ακόμη με ισχύ 30 ημερών είναι οι προσωπικές.

Link to comment
Share on other sites

On 29/5/2023 at 10:39 ΠΜ, makap said:

Το θέμα δεν είναι αν το επόμενο Countdown θα είναι την ΠΕ 1/6 αλλά η παγιοποίηση πλέον των Countdowns στις 15 μέρες!!!.

Οι μόνες προσφορές που παραμένουν ακόμη με ισχύ 30 ημερών είναι οι προσωπικές.

προσωπικές, χωρίς να ξέρω ακριβώς το λόγο, εχω να δω 8+ χρόνια..

Ισως ήταν "το newsletter" που κααααποτττεεε κόψαμε/ακυρώσαμε (να μη μας έρχεται) και κόλλησε το σύστημα για το νούμερό μας και δεν ξαναείδαμε προσωπική προσφορά. Τι και αν πήραμε τηλ στο suppert και μας είπαν ότι τα έκαναν "reset" να έρθουν προσωπικές προσφορές, τιποτα τελικά δεν έγινε.  Σε άλλους αριθμούς μου (όχι τον κύριο, που εχω για συγγενείς) έρχονται προσωπικές προσφορές.. Στο δικό μου ποτέ. 

Δεν πειράζει, κοντά είναι ο καιρός που θα με συμφέρει μια άλλη εταιρία 🙂

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

προσωπικές, χωρίς να ξέρω ακριβώς το λόγο, εχω να δω 8+ χρόνια..
Ισως ήταν "το newsletter" που κααααποτττεεε κόψαμε/ακυρώσαμε (να μη μας έρχεται) και κόλλησε το σύστημα για το νούμερό μας και δεν ξαναείδαμε προσωπική προσφορά. Τι και αν πήραμε τηλ στο suppert και μας είπαν ότι τα έκαναν "reset" να έρθουν προσωπικές προσφορές, τιποτα τελικά δεν έγινε.  Σε άλλους αριθμούς μου (όχι τον κύριο, που εχω για συγγενείς) έρχονται προσωπικές προσφορές.. Στο δικό μου ποτέ. 
Δεν πειράζει, κοντά είναι ο καιρός που θα με συμφέρει μια άλλη εταιρία

Για τις προσωπικές προσφορές μπες στη σελίδα της wind βρες τη φόρμα επικοινωνίας και γράψε το πρόβλημα σου. Μη περιμένεις τηλεφωνικά να γίνει κάτι. Μόνο γραπτά από τη φόρμα επικοινωνίας θα ασχοληθεί κάποιος. Τουλάχιστον έτσι λύθηκε το ίδιο πρόβλημα δυο φορές σε εμένα. Τηλεφωνικά και στο messenger τα ίδια έλεγαν ότι έκαναν reset και τίποτα δεν γινόταν.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Driver_3 said:


Για τις προσωπικές προσφορές μπες στη σελίδα της wind βρες τη φόρμα επικοινωνίας και γράψε το πρόβλημα σου. Μη περιμένεις τηλεφωνικά να γίνει κάτι. Μόνο γραπτά από τη φόρμα επικοινωνίας θα ασχοληθεί κάποιος. Τουλάχιστον έτσι λύθηκε το ίδιο πρόβλημα δυο φορές σε εμένα. Τηλεφωνικά και στο messenger τα ίδια έλεγαν ότι έκαναν reset και τίποτα δεν γινόταν.

Ευχαριστώ αλλά μάλλον.. "βαριέμαι".. Εχω ένα κονέ (gb που ισχύουν για 12μηνες και είναι βολικά να μην ξεμένεις) που μόλις φαγωθεί πιστεύω θα την κάνω για frog ή voda liquid.. Εκτός αν κάτι έχει αλλάξει μέχρι τότε. 

 

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά μάλλον.. "βαριέμαι".. Εχω ένα κονέ (gb που ισχύουν για 12μηνες και είναι βολικά να μην ξεμένεις) που μόλις φαγωθεί πιστεύω θα την κάνω για frog ή voda liquid.. Εκτός αν κάτι έχει αλλάξει μέχρι τότε. 
 

Καλά θα κανεις. Και εγώ προς τα εκεί κοιτάω μόλις σταματήσει η προσωπική προσφορά με τα απεριόριστα gb. Τα 15νθημερα countdown είναι κοροϊδία.
Link to comment
Share on other sites

Δείξτε τους:

1) Τι αξία έχει το ρευστό για σας....

2) Πόσ' απίδια πιάνει ο βάτραχος....

Όπως λέμε: "Τώρα θα δεις τι εστί βερίκοκο".....

Και:

1) Θα στρώσουν όσο πιο γρήγορα

2) Θα προσπαθήσουν να το ξανασκεφτούν, όσο κι αν δεν είναι και τόσο πάνω από το IQ ραδικιού....

Και μετά 3) Θα τρέχει ο λαγός και δε θα φτάνει.

It's up to us (όσο πιο πολλοί %): Αλλιώς αφήστε το: Θα σας δείξουν εκείνοι πόσο ψηλά μπορεί να φτάσουν τα Huge Big Stars.....

Όσο κι αν σχεδόν παντελώς απίθανον, καθώς:

On 29/5/2023 at 2:08 ΠΜ, Pppe said:

Η εταιρια αυτη ουτε αλλαξε σα μετονομασια Nova, ουτε προκειται να αλλαξει οσο θα υφισταται στην ελληνικη αγορα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήρα 1000 αντί 120 λεπτά για ένα μήνα λόγω κατοχής σταθερής γραμμής 

Link to comment
Share on other sites

Countdown 500' 5GB 5,5€ για 15 ημέρες έως την προσεχή Τρίτη. Τις τελευταίες μέρες δε βλέπω προθυμία από κόσμο να ενημερώνει για τα νέα countdowns και όχι άδικα. Κανείς δε δίνει δεκάρα για τα συγκεκριμένα πακέτα πλέον...

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, gpapas640 said:

Countdown 500' 5GB 5,5€ για 15 ημέρες έως την προσεχή Τρίτη. Τις τελευταίες μέρες δε βλέπω προθυμία από κόσμο να ενημερώνει για τα νέα countdowns και όχι άδικα. Κανείς δε δίνει δεκάρα για τα συγκεκριμένα πακέτα πλέον...

Μονο οσοι εχουν μηνιαιες προσωπικές προσφορές έχουν συμφέρον σε αυτο το καρτοκινητο.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή πολιτικής σε αυτό το θέμα χάλασε πολύ κόσμο. Προσπαθεί ίσως με άλλους τρόπους να το εξισορροπήσει, αλλά δεν βλέπω να τα καταφέρνει... Θεωρώ ότι ενα νέο λανσάρισμα της q και με μικρότερη αξία ανανέωσης έπρεπε να έχει ήδη γίνει. Τα απόνερα της συγχώνευσης τα πληρώνει πιο πολύ η q ίσως. Αν είχε καταργηθεί το countdown θα υπήρχαν πάλι αντιδράσεις αλλά με αυτό τον τρόπο θα ξεκαθάριζε το θέμα και ο καθένας θα έβλεπε τι άλλο τον συμφέρει. Αυτό που κάνει τώρα είναι χειρότερο...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, kmpatra said:

Η αλλαγή πολιτικής σε αυτό το θέμα χάλασε πολύ κόσμο. Προσπαθεί ίσως με άλλους τρόπους να το εξισορροπήσει, αλλά δεν βλέπω να τα καταφέρνει... Θεωρώ ότι ενα νέο λανσάρισμα της q και με μικρότερη αξία ανανέωσης έπρεπε να έχει ήδη γίνει. Τα απόνερα της συγχώνευσης τα πληρώνει πιο πολύ η q ίσως. Αν είχε καταργηθεί το countdown θα υπήρχαν πάλι αντιδράσεις αλλά με αυτό τον τρόπο θα ξεκαθάριζε το θέμα και ο καθένας θα έβλεπε τι άλλο τον συμφέρει. Αυτό που κάνει τώρα είναι χειρότερο...

Συμφωνώ σε ολα. Επρεπε να δινει ανανεωση 1 ευρω τουλάχιστον, οπως έχει το F2G. Υποτίθεται οτι η κιου είναι η value λυση της εταιρίας. Εγω πιστεύω οτι θελει να το σταματησει το Q.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και καλο μηνα

επιβεβαιωνω και σεμενα σε τρια σταθερα και αντιστοιχα τρια καρτοκινητα μπηκαν αντι για 120 λεπτα ομιλιας 1000.

για ασχετο λογο περασα απο καταστημα και μου ειπαν οτι οποια αλλαγη κανω στο συμβολαιο μου η προσφορα αυτη θα χαθει,δεν ειναι εμπορικα διαθεσιμη ειναι απο wind ''εποχη'' και καταργειτε.

χωρις ιδιαιτερη γκρινια δε με συμφερει και αποχαιρετω και τις σταθερες γραμμες και τα 5 καρτοκινητα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει με ανανέωση από 12 το εξηγεί κάπου; Δηλαδή αν έχω 9 ευρώ υπόλοιπο και δεν κάνω ανανέωση δεν το παίρνω;
Δεν νομίζω πως εννοεί αυτό αλλά το γεγονός οτι βάζοντας 12 ευρώ βγάζοντας έξω τον φόρο κινητής και το μπόνους που σου χρεώνει 1,70 για να μπορέσεις να εχεις τα απαραίτητα χρήματα που χρειάζονται για να ενεργοποιήσεις το πακέτο πρέπει να βάλεις 12 ευρώ
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, bbbb said:

Δεν νομίζω πως εννοεί αυτό αλλά το γεγονός οτι βάζοντας 12 ευρώ βγάζοντας έξω τον φόρο κινητής και το μπόνους που σου χρεώνει 1,70 για να μπορέσεις να εχεις τα απαραίτητα χρήματα που χρειάζονται για να ενεργοποιήσεις το πακέτο πρέπει να βάλεις 12 ευρώ

Ουσιαστικά ο μόνος τρόπος να πάρεις φθηνότερα το πακέτο είναι να έχεις απενεργοποιήσει το qfee. (Αν έχουν τα πράγματα έτσι όπως τα λέμε)

28 minutes ago, gpapas640 said:

Ευχάριστη έκπληξη! Με τα 8,90€ απεριόριστα data για 30 ημέρες χτυπάει τον ανταγωνισμό του 10,90€!

Screenshot_2023-06-01-16-23-40-480.jpg

Στην ανανέωση η Q χρεώνει 1,70 το Qfee και 0,30€ αέρα. Σίγουρα για αυτούς που μιλάνε με Q αξίζει.

Αλλά και οι άλλοι δίνουν άλλα με την ανανέωση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, spiliot said:

Αυτό που λέει με ανανέωση από 12 το εξηγεί κάπου; Δηλαδή αν έχω 9 ευρώ υπόλοιπο και δεν κάνω ανανέωση δεν το παίρνω;

Είχα και εγώ την ίδια απορία. Μίλησα με το chat και μου διευκρίνισαν ότι ουσιαστικά η προϋπόθεση για να ενεργοποιήσει το πακέτο είναι να έχεις επαρκές χρηματικό υπόλοιπο μέσα. Στην ουσία δεν είχε νόημα να αναφέρεται ποσό ανανέωσης.

Link to comment
Share on other sites

εκτος αν ειναι πακετο αυτοματης ενεργοποιησης αλα f2g το οποιο θα επρεπε να αναφερεται. για τα λεγόμενα του cc κρατάω μικρό καλάθι.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gpapas640 said:

Ευχάριστη έκπληξη! Με τα 8,90€ απεριόριστα data για 30 ημέρες χτυπάει τον ανταγωνισμό του 10,90€!

Screenshot_2023-06-01-16-23-40-480.jpg

Έλπίζω και εύχομαι να κάνω λάθος, αλλά αυτά τα δύο καινούργια πακέτα αποκαλούμενα summer offers (δηλαδή θα προσφέροντια μέχρι τον Σεπτέμβρη) φαίνονται κομμένα και ραμμένα για να αρχίσει η κατάργηση των απεριόριστων "προσωπικών προσφορών" και να μην κακοφανεί σε κάποιους που θα τους σταματήσουν τις "προσωπικές". Θα δείξει σύντομα αν είναι έτσι. Είμαι και εγω ένας από αυτούς που λαμβάνει αδιάλειπτα την προσωπική προσφορά 5Gb + 1000 λεπτα με 5€ μέχρι στιγμής. Έχω και για τον Ιούνιο.

Ακόμη και αν δεν ισχύσεί ότι γράφω παραπάνω, είναι απορίας άξιο ότι η Q (αλλά και η παλιά wind από την εμπειρία μου μέχρι πριν δύο χρόνια που είχα το σταθερό εκεί) επιλέγει να εφαρμόζει κατ εξακολουθηση πολιτικές πωλήσεων που ερεθίζουν και δυσαρεστούν τους υφιστάμενους συνδρομητές της. Είναι σα να σκέφτεται ο επικεφαλής στο τμήμα πωλήσεων "Τώρα που σε έχω  που θα πας να τραβιέσαι να αλλάζεις; Αφού όλοι πάνω κάτω το ίδιο χρεώνουμε" και  επίσης "Δεν έχεις και πολλές επιλογές". Που εν μέρει ισχύει αυτό, ΑΛΛΑ αν σε όποια εταιρεία και να παώ θα έχω παρόμοιο κόστος ΓΙΑΤΙ να κάτσω σε εσένα να μου πρήζεις το συκώτι με την αστάθεια σου ως να βρίσκομαι σε σχέση με κυκλοθυμικό άτομο; 
Είναι πιθανό με αυτές τις νέες τιμολογιακές πολιτικές που εφαρμόζονται στην Q τους τελευταίους μήνες να χάνουν πολλούς συνδρομητές αλλά τα έσοδα να μην μειώνονται. Δεν θα μάθουμε ποτέ αν αυξάνονται. Όμως ουσιαστικά όσοι παραμένουν πληρώνουν αυτή τη στιγμή 40% έως 100% παραπάνω από ότι 12 μήνες πριν (ντάξει εκτός απο αυτούςπου έχουν "προσωπικές"). Άρα λογικά έσοδα υπάρχουν αρκετά προς το παρόν. Με προσωπικές προσφορές και κάνα πολύ καλό countdown που και που ανεβαίνει ο τζίρος του μήνα ή του τριμήνου για να φαίνεται ωραίο το συνολικό άθροισμα του τζίρου στο λογιστικό φύλλο. Όπως κάνουν όλες οι καταναλωτικές εταιρείες στο σούπερ μάρκετ όταν περιοδικά κάνουν προσφορές 2 στην τιμή του ενός κλπ. 
Στο τμήμα πωλήσεων της Q προφανώς βλέπουν μόνο το νούμερο εσόδων. Δεν ενδιαφέρονται για τον πελάτη ως μονάδα να το έχουν ευχαριστημένο και να τον κρατήσουν. Μάλλον αυτό συμβαίνει γιατί δεν υπάρχει ουσιαστικός ανταγωνισμός με τρεις εταιρείες μόνο. Καταλαβαίνω ότι λογω της φύσης της συγκεκριμένης επιχειρηματικότητας με πανάκριβες υποδομές κλπ. δεν θα μπορούσαν να στηθούν 15 διαφορετικά δίκτυα. Παρόλα αυτά οι ρυθμιστικές αρχές ανεξάρτητες, κρατικες, κοινοτικές φαίνεται ότι ολιγωρούν. Δεν θέλουν ή δεν μπορούν να ελέγξουν ουσιαστικά την αγορά προς όφελος των πολλών. Ο αντίλογος είναι ότι ήδη είναι αρκετα φτηνές οι υπηρεσίες που παίρνουμε σε πανευρωπαϊκό επίπεδο και γίνονται επενδύσεις για το μέλλον. Αλλά δεν λαμβάνεται πρόνοια για αυτούς που έχουν λίγα, όπως αρκετοί στην χώρα μας. Σε Πανευρωπαϊκό μέτρο ο βασικός μισθός είναι χαμηλός. Οποτε εδώ η αγορά θα μπορούσε να είναι ευνοικότερη προς όφελος των καταναλωτών. Δύο χτυπητά παραδείγματα είναι η τιμή του sms στην Ελλάδα (εκτός πακέτου) και η απουσία επιλογών για όποιους καταναλώνουν λίγα λεπτά ή δεδομένα γιατί απλά δεν τα έχουν ανάγκη.

Συγνώμη για το σεντόνι αλλά να τώρα με έπιασε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kmpatra said:

εκτος αν ειναι πακετο αυτοματης ενεργοποιησης αλα f2g το οποιο θα επρεπε να αναφερεται. για τα λεγόμενα του cc κρατάω μικρό καλάθι.

Πολύ τραβηγμένο σενάριο η αυτόματη ενεργοποίηση, ακόμη και για όσους παροικούν από χρόνια την Ιερουσαλήμ της Q.

Ποστάρω εδώ το screenshot της συνομιλίας για όποιον (ω μη γένοιτο) το χρειαστεί σε περίπτωση εμπλοκής.

 

Screenshot_2023-06-01-21-36-39-569.jpg

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...