Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε εμάς σε 2 Q αριθμούς δεν έχουν έρθει καθόλου προσωπικές προσφορές. Την τελευταία φορά πήγαμε σε Q star που μας καλύπτει από πλευράς παροχών.

Μόλις πλησιάζει να λήξει το πακέτο θα ξαναδούμε την αγορά και ανάλογα θα πράξουμε.

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η nova και τα γ@μ ολα.το ιδιο ακριβυναν και τα σταθερα-internet οταν αγορασε τη forthnet.anyway δυο δεκαπενθημερα countdown συμφερουν νομιζω περισσοτερο απο qstar,αν και μπορει να μεινεις 1-2 μερες χωρις μοναδες.

Link to comment
Share on other sites

οπως εγραψα παραπάνω, μια συγκεκριμένη προσφορά πήρε παράταση ως τις 12 του μήνα. Πιστεύω στη συνέχεια θα έχουμε πιο ξεκάθαρη εικόνα. Βέβαια το καλύτερο θα ήταν να δούμε και με ποιό σκεπτικό δίνονταν οι προσωπικές προσφορές,γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που κάποιοι συνδρομητές παύουν να τις λαμβάνουν. Πριν από χρόνια οι προσφορές ειχαν κοπει και σε μένα, με αρκετή όχληση στο cc μετά από λίγο καιρό και με συνεχές τσεκάρισμα στις ανάλογες επιλογές της εφαρμογής, κάτι έγινε και ξαναξεκίνησαν. Υποθέτω βέβαια οτι τότε παίζει να υπήρχε και πρόβλημα στις επιλογές γιατί τώρα πιά κάθε επιλογή επιβεβαιώνεται με μήνυμα. Το ερώτημα που παραμένει λοιπόν είναι πως μερικοί δεν παίρνουν καθόλου προσφορές, άλλοι παίρνουν 1, άλλοι (όπως εγώ) 2-3 ενω εχω δει μια φορά να έχει και 4. Μια εικασία είναι οτι όσο αυξάνονται οι ανανεώσεις μειώνονται οι προσφορές. Με αυτή τη λογική και με τα ασύμφορα countdown αλλά και την μείωση διάρκειας του υπολοίπου,δεν θέλει πολύ να βρεθεί κάποιος στην απ'έξω.

13 minutes ago, Alexandros201285 said:

μπορεί να μπούν αύριο οι προσωπικές προσφορές. συνήθως μεσολαβεί μια μέρα κενό πρίν μπούν οι νέες.

εγω θυμαμαι το πρωι της επομενης να ανανεωνονται. Τωρα τρεχα γυρευε τι λογική εχουν, για λιγο ακόμα τρέχει π.χ. countdown, για να δούμε τι θα παίξει αύριο.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ekatonenteka said:

ηρθε η nova και τα γ@μ ολα.το ιδιο ακριβυναν και τα σταθερα-internet οταν αγορασε τη forthnet.anyway δυο δεκαπενθημερα countdown συμφερουν νομιζω περισσοτερο απο qstar,αν και μπορει να μεινεις 1-2 μερες χωρις μοναδες.

Σίγουρα τα 2 countdown δίνουν στα ίδια χρήματα περισσότερη ομιλία, όμως πρέπει να υπάρχει συγχρονισμός, που δύσκολα προκύπτει.

Το frog μοιάζει να είναι η εναλλακτική, αν δεν αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, green dragon said:

Σίγουρα τα 2 countdown δίνουν στα ίδια χρήματα περισσότερη ομιλία, όμως πρέπει να υπάρχει συγχρονισμός, που δύσκολα προκύπτει.

Το frog μοιάζει να είναι η εναλλακτική, αν δεν αλλάξει κάτι.

όντως δύσκολος ο συγχρονισμός απτή στιγμή που πλέον κάποιες φορές βγαίνει ένα countdown την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρουμε το qstar σαν σχετικά συμφέρουσα επιλογή και το συγκρίνουμε με το frog, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1) Όπως μου είπε και ο φίλος @Mobilerasτο frog δίνει με 9.02 ευρώ το μήνα, 360' με χρέωση ανά δευτερόλεπτο, έναντι 300' του Qstar.

2) Όμως, από τα 360' του frog, τα 180' λεπτά είναι προς άλλα frog. Στην πραγματικότητα είναι δύσκολα εκμεταλλεύσιμα. Είναι μάλλον αδύνατον να βρεις τόσα frog ώστε να καταναλώσεις τα 180 λεπτά. Ούτε όταν θέλεις να κάνεις μια κλήση, να σκέφτεσαι ή να ρωτάς αν ο καλούμενος είναι frog.                               Στην πραγματικότητα τα χρήσιμα προς όλους λεπτά ομιλίας είναι 180' έναντι 300' του Qstar.

3) Αν έχω κάποιο λάθος στο σκεπτικό μου ή αν άλλη εταιρεία έχει ανάλογο πρόγραμμα, μου λέτε.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, green dragon said:

Επειδή αναφέρουμε το qstar σαν σχετικά συμφέρουσα επιλογή και το συγκρίνουμε με το frog, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1) Όπως μου είπε και ο φίλος @Mobilerasτο frog δίνει με 9.02 ευρώ το μήνα, 360' με χρέωση ανά δευτερόλεπτο, έναντι 300' του Qstar.

2) Όμως, από τα 360' του frog, τα 180' λεπτά είναι προς άλλα frog. Στην πραγματικότητα είναι δύσκολα εκμεταλλεύσιμα. Είναι μάλλον αδύνατον να βρεις τόσα frog ώστε να καταναλώσεις τα 180 λεπτά. Ούτε όταν θέλεις να κάνεις μια κλήση, να σκέφτεσαι ή να ρωτάς αν ο καλούμενος είναι frog.                               Στην πραγματικότητα τα χρήσιμα προς όλους λεπτά ομιλίας είναι 180' έναντι 300' του Qstar.

3) Αν έχω κάποιο λάθος στο σκεπτικό μου ή αν άλλη εταιρεία έχει ανάλογο πρόγραμμα, μου λέτε.

επειδή "μετακόμισα" πρόσφατα δυο απο τις γραμμες μου στον βάτραχο, εχει ενα πακετο με 8,9€ που δινει 10GB και 200' προς όλους. Επίσης με καθε ανανέωση δινει 120' προς όλους και κατι επιπλεον αν κανεις ανανεωση μεσω payzy που δεν το εχω δοκιμασει ακόμα.

Υπερτερει σαφως στα δεδομενα εναντι της Q (δίνει κάμποσα επιπλεον με την ανανεωση), αλλά πιστευω η Q υπερτερει στον χρονο ομιλίας (στην frog ειναι ανα 3λεπτο).

Ολα αυτα αν στην Q χρησιμοποιείς τα μονιμα πακετα. 

οσο εξυπηρετουσαν τα μηνιαία καουντντάουν η Q ήταν σαφως οικονομικότερη.
(δεν βαζω τις προσωπικες προσφορες γιατι δεν ειναι για ολους. Εμεις απο τα 5 νούμερα παιρναμε στα 3)

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, green dragon said:

Επειδή αναφέρουμε το qstar σαν σχετικά συμφέρουσα επιλογή και το συγκρίνουμε με το frog, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1) Όπως μου είπε και ο φίλος @Mobilerasτο frog δίνει με 9.02 ευρώ το μήνα, 360' με χρέωση ανά δευτερόλεπτο, έναντι 300' του Qstar.

2) Όμως, από τα 360' του frog, τα 180' λεπτά είναι προς άλλα frog. Στην πραγματικότητα είναι δύσκολα εκμεταλλεύσιμα. Είναι μάλλον αδύνατον να βρεις τόσα frog ώστε να καταναλώσεις τα 180 λεπτά. Ούτε όταν θέλεις να κάνεις μια κλήση, να σκέφτεσαι ή να ρωτάς αν ο καλούμενος είναι frog.                               Στην πραγματικότητα τα χρήσιμα προς όλους λεπτά ομιλίας είναι 180' έναντι 300' του Qstar.

3) Αν έχω κάποιο λάθος στο σκεπτικό μου ή αν άλλη εταιρεία έχει ανάλογο πρόγραμμα, μου λέτε.

Τα 360' είναι προς ΟΛΑ τα δίκτυα. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, green dragon said:

Επειδή αναφέρουμε το qstar σαν σχετικά συμφέρουσα επιλογή και το συγκρίνουμε με το frog, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

1) Όπως μου είπε και ο φίλος @Mobilerasτο frog δίνει με 9.02 ευρώ το μήνα, 360' με χρέωση ανά δευτερόλεπτο, έναντι 300' του Qstar.

2) Όμως, από τα 360' του frog, τα 180' λεπτά είναι προς άλλα frog. Στην πραγματικότητα είναι δύσκολα εκμεταλλεύσιμα. Είναι μάλλον αδύνατον να βρεις τόσα frog ώστε να καταναλώσεις τα 180 λεπτά. Ούτε όταν θέλεις να κάνεις μια κλήση, να σκέφτεσαι ή να ρωτάς αν ο καλούμενος είναι frog.                               Στην πραγματικότητα τα χρήσιμα προς όλους λεπτά ομιλίας είναι 180' έναντι 300' του Qstar.

3) Αν έχω κάποιο λάθος στο σκεπτικό μου ή αν άλλη εταιρεία έχει ανάλογο πρόγραμμα, μου λέτε.

2. Δεν ισχύει αυτό. Το frog έχει το πακέτο 60 προς όλους και ανα 2 εβδομάδες περίπου (για χρόνια ισχύει αυτό και δεν έχουμε ένδειξη ότι θα το κόψουν κτλ αλλά πάντα προσωπικά κρατώ πισινή για το αν.. μελλοντικά) δίνει 120 προς ολους. Αρα με 3 πακέτα το μηνα έχεις 360 ανα 1" προς όλους. Και επίσης αυτα τα λεπτά προστίθενται μεταξύ τους απο μήνα σε μήνα. Ειναι 100% προς όλους και όχι τα μισα προς frog.. Τα προς frog ειναι άλλη ιστορία... Τα παίρνεις δωρεάν 600 κάθε μήνα για τον πρώτο χρόνο. Επισης τον πρωτο χρονο παιρνεις και 60 προς όλους δωρο + 60 3λεπτα ομως περαν των προς frog

https://www.frogmobile.gr/el/oroi-kai-proypotheseis-hrisis-doron

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διόρθωση. Δεν είχα καταλάβει σωστά και σίγουρα δεν είχα σκοπό να παραπληροφορήσω.

Οπότε αλλάζουν πολύ τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, bbbb said:

2. Δεν ισχύει αυτό. Το frog έχει το πακέτο 60 προς όλους και ανα 2 εβδομάδες περίπου (για χρόνια ισχύει αυτό και δεν έχουμε ένδειξη ότι θα το κόψουν κτλ αλλά πάντα προσωπικά κρατώ πισινή για το αν.. μελλοντικά) δίνει 120 προς ολους. Αρα με 3 πακέτα το μηνα έχεις 360 ανα 1" προς όλους. Και επίσης αυτα τα λεπτά προστίθενται μεταξύ τους απο μήνα σε μήνα. Ειναι 100% προς όλους και όχι τα μισα προς frog.. Τα προς frog ειναι άλλη ιστορία... Τα παίρνεις δωρεάν 600 κάθε μήνα για τον πρώτο χρόνο. Επισης τον πρωτο χρονο παιρνεις και 60 προς όλους δωρο + 60 3λεπτα ομως περαν των προς frog

https://www.frogmobile.gr/el/oroi-kai-proypotheseis-hrisis-doron

με ανανέωση από wifigreece τι παίζει φίλε μου?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, bebes said:

επειδή "μετακόμισα" πρόσφατα δυο απο τις γραμμες μου στον βάτραχο, εχει ενα πακετο με 8,9€ που δινει 10GB και 200' προς όλους. Επίσης με καθε ανανέωση δινει 120' προς όλους και κατι επιπλεον αν κανεις ανανεωση μεσω payzy που δεν το εχω δοκιμασει ακόμα.

Υπερτερει σαφως στα δεδομενα εναντι της Q (δίνει κάμποσα επιπλεον με την ανανεωση), αλλά πιστευω η Q υπερτερει στον χρονο ομιλίας (στην frog ειναι ανα 3λεπτο).

Ολα αυτα αν στην Q χρησιμοποιείς τα μονιμα πακετα. 

οσο εξυπηρετουσαν τα μηνιαία καουντντάουν η Q ήταν σαφως οικονομικότερη.
(δεν βαζω τις προσωπικες προσφορες γιατι δεν ειναι για ολους. Εμεις απο τα 5 νούμερα παιρναμε στα 3)

Το πακετο που λες είναι πραγματι 3λεπτα, αλλά τα 360 που λέω εγώ είναι ανά δευτερόλεπτο απο το πρωτο δευτερόλεπτο προς όλους. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

με ανανέωση από wifigreece τι παίζει φίλε μου?
Αξίζει για τις φορές που βγάζουν κάτι καλύτερο από την επίσημη Cosmote όπως για παράδειγμα αυτή την περίοδο που τρέχουν την προσφορά με 15 ευρώ απεριόριστα δεδομένα 600 προς όλους
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Alexandros201285 said:

μπορεί να μπούν αύριο οι προσωπικές προσφορές. συνήθως μεσολαβεί μια μέρα κενό πρίν μπούν οι νέες.

Όσο περνάει η ώρα προστίθενται τουλάχιστον οι παλιές. Αν θα μπει κάποια νέα ή όχι, θα φανεί.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Στις πληροφορίες του Qstar auto γράφει ότι παίρνεις το πακέτο αυτόματα με ανανέωση από 12€ καθε μήνα. Δηλαδή αν βάλω 10€ και υπάρχει και προηγούμενο υπόλοιπο ώστε να είναι πάνω από 8,90 δεν θα ενεργοποιηθεί;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mobileras said:

Εμενα μου ήρθε 2η προσφορα 3gb/3€/30 ημερες εως 4/4.

 

επόμενο καουνταουν:

 

93yQ.thumb.jpg.ca20fc6b21652f26a66da0c7521758b9.jpg

εντωμεταξυ κάποτε το 3gb με 3€ ήταν κλασσικό τίμιο countdown.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι εβαλα 8 ευρω χωρις να παρω κανενα πακετο(δεν ειχε αλλωστε δωροπροσφορες παρα μονο το countdown) τωρα το απογευμα που βλεπω μου ηρθαν 4 δωροπροσφορες:)

Link to comment
Share on other sites

Αφού αγόρασα το σημερινό, για να υπάρχει χωρίς να το χρειάζομαι, ήρθαν και 2 προσφορές, μια με τα απεριόριστα + 1000' με 5 και η άλλη για 3GB με 3.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Driver_3 said:

Στις πληροφορίες του Qstar auto γράφει ότι παίρνεις το πακέτο αυτόματα με ανανέωση από 12€ καθε μήνα. Δηλαδή αν βάλω 10€ και υπάρχει και προηγούμενο υπόλοιπο ώστε να είναι πάνω από 8,90 δεν θα ενεργοποιηθεί;

Το Qstar auto ενεργοποιείται με την πρώτη ανανέωση 12ευρώ κάθε μήνα.

Με ανανέωση 10 ευρώ + κάποιο υπόλοιπο που έχεις, παίζεις με το Qstar.

Υπόψιν ότι κατά τη διάρκεια countdown υπάρχει και ανανέωση 8 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Στις λεπτομέρειες του πακέτου λέει το εξής:

"Τη πρώτη φορά που θα γραφτείς στο Q STAR AUTO και έχεις υπόλοιπο πάνω από 8,9€, τότε η χρήση αποδίδεται αυτόματα. Αν δεν έχεις υπόλοιπο, τότε ανανέωσε και θα το πάρεις αυτόματα. Έπειτα θα το παίρνεις αυτόματα με την 1η ανανέωση κάθε μήνα από 12€."

Άρα την 1η φορά παίρνει από το υπόλοιπο και τις επόμενες ενεργοποιείται με την ανανέωση από 12€. Και προφανώς έχεις τη δυνατότητα να βάλεις λιγότερα (μέχρι να αλλάξει και αυτό βέβαια) και να ενεργοποιήσεις κάτι άλλο που μπορεί να σε συμφέρει καλύτερα κάποιο μήνα.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Τελικά λειτουργούν κανονικά οι προσωπικές προσφορες.
Προχθές έκανα μια των sms που έληγε, κ σήμερα που ήρθε νεα.


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο που ξαφνικά τον προηγούμενο μήνα σταμάτησε να παίρνει προσφορές συνέχισε να μην παίρνει ούτε αυτόν, παρόλο που άλλαξα τις ρυθμίσεις επικοινωνίας ξανά σε on και έλαβα μήνυμα ότι έγινε πριν την ημερομηνία αλλαγής των προσφορών.

Η μόνη "προσφορά" που έρχεται κάθε τρεις και λίγο είναι το sms "βάλε κάρτα τις επόμενες δύο μέρες".

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Κανε προσπάθεια από το chat και λίγο υπομονή. Τι χρήση γίνεται σε αυτό το νούμερο?

Σήμερα εκτος της γνωστής που είχα με τα 5€ και έχει παραταθεί ως τις 12/3, ήρθε πάλι αυτή με τα sms με ημερομηνία λήξης προς το παρόν 31/12. Φαντάζομαι οτι θα διορθωθεί σε λίγη ώρα ώστε να λήγει τον άλλο μήνα.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...