Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δες στα αντιστοιχα topic.  

Και το "τι" και "πως" γραφουν εκει οι "διαφημιστες" των. Και "τι" καταλαβαινουν οι "υπολοιποι" (απλοι καταναλωτες με την αντιστοιχη Νοοτροπια).

Δεν εξηγουνται ολα "αιτιοκρατικα". Οπως το "γιατι" εργαζομαστε ολοι και οποιος οχι ειναι "εκτρωμα" στον καπιταλισμο, νομιμοποιημενα απο ολους. Σε σχεση με προηγουμενους περιοδους της ανθρωποτητας.

Οταν θα επιτυχει το πειραμα, δε θα μπορει σχεδον κανεις να "κανει" κατι αλλο.

Και βεβαια "Το αποτελεσμα και μονο μετραει, ασχετα πως το ερμηνευουν οι πολλοι".

Link to comment
Share on other sites

Οι εδώ στο φόρουμ πολλοί θα κλαφτούν, κάποιοι λίγοι θα φύγουν αλλά οι πολλοί εκτός της μικρής κοινότητας του myphone θα το περάσουν στο ντούκου. Kάποιοι μπορεί να πουν το γνωστό σύνθημα για την τωρινή πολιτική ηγεσία και ότι αυτό φταίει για τις αυξήσεις της q και της κάθε q και δήθεν θα επαναστατήσουν, αλλά στο τέλος δεν.. Οπως πάντα σε αυτή την χώρα η πλειοψηφία του κόσμου

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Driver_3 said:

Δεν βλέπω πως κάποιος με καρτοκινητή Q θα πάει σε συμβόλαιο νόβα. Με ποια λογική εξήγηση δηλαδή.

Θα σου εξηγήσω το δικό μου σκεπτικό, αν και το έγραψα σε προηγούμενες σελίδες.

Είχα 4 νούμερα που μετέφερα στην Q πριν πολλά χρόνια.

Πάντα επέλεγα τα countdown, στα 2 απ' αυτά, αλλά τον τελευταίο χρόνο (2022) αυξήθηκαν αφενός οι τιμές της ανανέωσης αφετέρου οι αξιες των πακέτων.

Αποφάσισα να μεταφέρω αυτά τα 2 σε συμβόλαιο Unlimited με 13€ για να γλυτώσω το κυνήγι των ... μαγισών ...(δικαιώθηκα με το σημερινό countdown)

Τα άλλα 2 παραμένουν στην Q αφού χρησιμοποιούνται μόνο για τους εξαψήφιους από τις τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου εξηγήσω το δικό μου σκεπτικό, αν και το έγραψα σε προηγούμενες σελίδες.
Είχα 4 νούμερα που μετέφερα στην Q πριν πολλά χρόνια.
Πάντα επέλεγα τα countdown, στα 2 απ' αυτά, αλλά τον τελευταίο χρόνο (2022) αυξήθηκαν αφενός οι τιμές της ανανέωσης αφετέρου οι αξιες των πακέτων.
Αποφάσισα να μεταφέρω αυτά τα 2 σε συμβόλαιο Unlimited με 13€ για να γλυτώσω το κυνήγι των ... μαγισών ...(δικαιώθηκα με το σημερινό countdown)
Τα άλλα 2 παραμένουν στην Q αφού χρησιμοποιούνται μόνο για τους εξαψήφιους από τις τράπεζες.

13€ με 2gb δεδομένα; Δεν μου φτάνουν. Για να ανέβω στα 6gb θέλουν πάνω από 20€. Όλα καταλήγουν στην προσωπική χρήση του καθενός. Άλλο πακέτο βολεύει εμένα άλλο τους υπόλοιπους στην οικογένεια. Το θέμα είναι ότι το καρτέλ καλά κρατεί στις τηλεπικοινωνίες οπότε στην ουσία ανταγωνισμός δεν υπάρχει. Τέλος πάντων είμαι οφ τοπικ..
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και 20Ε για 5GB δε θα μπορεί κανείς να έχει ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ για λιγότερο σε λίγα χρόνια. Και με διετή δέσμευση.

Και σε αυτό δε θα "φταίνε" οι εταιρίες , και οι υπόλοιπες διαμέσου του λαγού.

Η αυτοκοροϊδία % (για 95%το υπολογίζω) συνεχίζεται στους καταναλωτές αυτής της χώρας. Μπράβο στην εταιρία που το διείδε "πως" θα τους οδηγήσει στο επιθυμητό της. Και έπονται και οι άλλες.

Edited by Pppe
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alexandros201285 said:

ποντάρω πως οι μισοί τουλάχιστον, θα πάνε σε φρογκ. 

Κατά τα άλλα έχω κάνει μία με μίνι έρευνα σε άτομα του περιβάλλοντός μου και κανείς δεν ήξερε τη frog... ούτε την Q!! 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kalitexnis_g said:

Κατά τα άλλα έχω κάνει μία με μίνι έρευνα σε άτομα του περιβάλλοντός μου και κανείς δεν ήξερε τη frog... ούτε την Q!! 🤣🤣🤣

ισχύει. σε όποιον λέω έχω Q η απάντηση είναι: υπάρχει ακόμη? παρόλαυτα στη πλειοψηφία τους αυτοί που έχουν Q γνωρίζουν τι παίζει με τη φρογκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολείται ο κόσμος με τέτοια. Πέρα από την αναπαραγώμενη τεχνοάρνηση/φοβία εδώ και αιώνες σε αυτό το λαό (ακόμα και από την οικονομική κρίση του αγροτικού τομέα το 1835 με άρνηση των σταφιδοπαραγωγών για συμβουλές από γεωπόνους), καθείς "κοιτά την δουλειά του" (όπως είναι το νομιμοποιημένο moto), όπως και οι εταιρίες τη "δικιά τους" στις πλάτες ενός αδιάφορου στην ουσία (%) λαού παρά για την πάρτη του (και τα ευρώ του, κυρίως από επιδόματα που δε δικαιούται λόγω φοροδιαφυγων κλπ ευρείας κλίμακας).

Όταν η ανοργανωσιά της εταιρίας υποκρύπτει στόχευση που "ΜΟΝΟ από το αποτέλεσμα εκ των υστέρων" θα μπορέσει να εξηγηθεί "γιατί φτάσαμε εδώ" (πχ να ΜΗ ΔΥΝΑΤΑΙ με λιγότερα από 20Ε το μήνα να έχει κινητό ΚΑΝΕΙΣ σε λίγα χρόνια στη χώρα μας), μπορούμε να μιλάμε, όπως πριν 30 χρόνια για "συγκρατημένη αισιοδοξία",

τώρα να μιλάμε για "στοχευμένη ανοργανωσιά".

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έγραψε ο spiliot παραπάνω δεν το προλαβα, ούτε εγώ έχω όρεξη να ανοίξω flame war οπως το πάλαι με τον Τζιμη. Δεν αντέχω να μην επισημάνω όμως ότι έχει παραγίνει το κακό με τις "κοινωνικές" - κατ'εμέ εκτός θεματολογίας - "αναλύσεις" / γενικεύσεις εναντίον του νεο-Ελληνικού λαού με μειωτικούς χαρακτηρισμούς και ειδικότερα τους χαρακτηρισμούς εναντίον μελών του φόρουμ. Προφανώς προερχόμενη κριτική από την "εκλεκτή" ελιτ των ανωτέρου επιπέδου Ελληναράδων που ούσα εξυπνοτέρα της νεο-ελληνικής πλέμπας έχει βρει "ανετες" λύσεις σε κάθε θέμα της καθημερινότητας με κορωνίδα την σωστή διαχείριση της κινητής τηλεφωνίας τους. Θύμισε μου πάλι πόσες κάρτες σιμ χρησιμοποιείς και απο τις 3 εταιρίες και αν έχεις ακόμα κάρτες σιμ από την εταιρεία που κράζεις μανιωδώς σε κάθε ευκαιρία οντας πελατης της μια φορά το χρόνο ώστε να εχεις την ψευδαίσθηση του ηρωισμού οτι ταχα δεν παιζεις το παιχνίδι της.

Το κλείνω εδώ και με συγχωρείτε για το off-topic.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που παρεμβαίνω, αλλά πιστεύω πως γενικεύσεις για τους Έλληνες δεν έχουν καμία σχέση με το νήμα μιας καρτοκινητής τηλεφωνίας.

Από κει και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αν κάποιος είναι εξυπνότερος, ας βρει τα φθηνότερα προγράμματα εκτός Ελλάδας. Το 99.9% των πελατών (βάζω και τον εαυτο μου μέσα) δεν θα κάτσει να ασχοληθεί με ένα πρόγραμμα κινητής. Οποίος το κανει, για μένα δεν έχει με τι να ασχοληθεί.

Το ότι γράφουμε εδώ πέρα, σε έναν χώρο συζητήσεων, δεν σημαίνει ότι είμαστε και φανατικοί με αυτά τα πράγματα άλλωστε. Οι περισσότεροι πιστεύω γράφουμε εδώ μέσα τελείως εμπειρικά, και γιατί το κλίμα συζήτησης είναι ωραίο και ευχάριστο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αναφερθώ μόνο για την "νέα" εταιρία, την Nova: Έχει απογοητεύσει σε όλους τους τομείς. Διαβάζω και σε αλλά σάιτ ότι γίνεται ένα μπάχαλο σε συνδέσεις, ταχυτητες, εξυπ.πελατων, συμπεριφορά καταστημάτων. Ακόμα και αυτοί που έγραφαν ότι φταίει η συγχώνευση και ότι θα φτιάξουν τα πραγματα στατησαν να το πιστεύουν και υπάρχει μια γενική απογοήτευση. 

Προσωπικά δεν μπορώ να πιστεψω ότι καταλαθος έβαλαν τα 2 τελευταία καουνταουν για 30 μέρες και μετά το διόρθωσαν στις 15 μέρες. 

Link to comment
Share on other sites


13€ με 2gb δεδομένα; Δεν μου φτάνουν. Για να ανέβω στα 6gb θέλουν πάνω από 20€. Όλα καταλήγουν στην προσωπική χρήση του καθενός. Άλλο πακέτο βολεύει εμένα άλλο τους υπόλοιπους στην οικογένεια. Το θέμα είναι ότι το καρτέλ καλά κρατεί στις τηλεπικοινωνίες οπότε στην ουσία ανταγωνισμός δεν υπάρχει. Τέλος πάντων είμαι οφ τοπικ..
2gb βέβαια και μετά απεριόριστα με χαμηλή ταχύτητα.. 10gb στα 8.90€ δίνει ο ανταγωνισμός...

Στάλθηκε από το SM-A037G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ θα αναφερθώ μόνο για την "νέα" εταιρία, την Nova: Έχει απογοητεύσει σε όλους τους τομείς. Διαβάζω και σε αλλά σάιτ ότι γίνεται ένα μπάχαλο σε συνδέσεις, ταχυτητες, εξυπ.πελατων, συμπεριφορά καταστημάτων. Ακόμα και αυτοί που έγραφαν ότι φταίει η συγχώνευση και ότι θα φτιάξουν τα πραγματα στατησαν να το πιστεύουν και υπάρχει μια γενική απογοήτευση. 
Προσωπικά δεν μπορώ να πιστεψω ότι καταλαθος έβαλαν τα 2 τελευταία καουνταουν για 30 μέρες και μετά το διόρθωσαν στις 15 μέρες. 
στα countdown της q υπήρχε εδώ και καιρό μια ανοργανωσιά. πχ άλλο κείμενο πακετο και άλλη εικόνα στο αππ προς εποχης nova

Στάλθηκε από το SM-A037G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αναφερθώ μόνο για την "νέα" εταιρία, την Nova: Έχει απογοητεύσει σε όλους τους τομείς. Διαβάζω και σε αλλά σάιτ ότι γίνεται ένα μπάχαλο σε συνδέσεις, ταχυτητες, εξυπ.πελατων, συμπεριφορά καταστημάτων. Ακόμα και αυτοί που έγραφαν ότι φταίει η συγχώνευση και ότι θα φτιάξουν τα πραγματα στατησαν να το πιστεύουν και υπάρχει μια γενική απογοήτευση. 
Προσωπικά δεν μπορώ να πιστεψω ότι καταλαθος έβαλαν τα 2 τελευταία καουνταουν για 30 μέρες και μετά το διόρθωσαν στις 15 μέρες. 

Δεκτή η άποψη σου. Δεν χρησιμοποιώ καρτοκινητή, άρα δεν μπορώ να κρίνω. Άλλωστε προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα πως λειτουργεί και συγχύζομαι.
Στα συμβόλαια είναι πολυ καλή πάντως.

Όσο για την εξυπηρέτηση πελατών και τα καταστήματα, είναι λογικο σε μια περίοδο ενοποίησης να μην έχουν λάβει και αυτοί ξεκάθαρες οδηγίες. Ας μην είμαστε τόσο απόλυτοι με απλούς εργαζόμενους, θα μπορουσαμε κάλλιστα να βρισκόμασταν εμείς στην θέση τους. Τέλος να πω πως γενικά σαν φύση οι άνθρωποι είμαστε λίγο κατακριτές στην προσπάθεια του αλλου. Αναλογιστείτε όμως ενώ γράφετε εδώ, ότι πίσω από ένα όνομα εταιρίας ειναι χιλιάδες εργαζόμενοι που προσπαθούν για το καλύτερο δυνατό, απλα για να βγάλουν το ψωμί τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 Pro Max 

Cosmote+Nova

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, panos.kar said:

Αναλογιστείτε όμως ενώ γράφετε εδώ, ότι πίσω από ένα όνομα εταιρίας ειναι χιλιάδες εργαζόμενοι που προσπαθούν για το καλύτερο δυνατό, απλα για να βγάλουν το ψωμί τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Aς αναλογιστεί πρώτα η εταιρεία ότι χιλιάδες κόσμου ήξερε ότι με 4-5€ το μήνα έβγαζε 30 ημέρες τηλεφωνία και τώρα ζητάει τα ίδια χρήματα για 15 ημέρες και βλέπουμε τι θα κάνουμε εμεις του φόρουμ προς τους "χιλιάδες" εργαζόμενους...

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, bbbb said:

Aς αναλογιστεί πρώτα η εταιρεία ότι χιλιάδες κόσμου ήξερε ότι με 4-5€ το μήνα έβγαζε 30 ημέρες τηλεφωνία και τώρα ζητάει τα ίδια χρήματα για 15 ημέρες και βλέπουμε τι θα κάνουμε εμεις του φόρουμ προς τους "χιλιάδες" εργαζόμενους...

Ακριβώς αυτό. Εμάς ποιος μας λυπάται που μας ζητάνε τα 2πλασια χρήματα; Εμείς δεν δουλεύουμε για να βγάλουμε το ψωμί μας;

Edited by kouerti
Link to comment
Share on other sites

Τρικ είναι αυτά που κάνουν για να δούνε τις αντιδράσεις του κόσμου.

Όμως έχω προσέξει ότι εμφανίζονται και στις τρεις εταιρείες, πακέτα που τα περνάνε ως προσφορά, και δεν έχουν διάρκεια ενός μήνα. Προσωπικά αυτά τα θεωρώ χάσιμο χρημάτων και δεν τα προτιμώ. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Driver_3 said:


13€ με 2gb δεδομένα; Δεν μου φτάνουν. Για να ανέβω στα 6gb θέλουν πάνω από 20€. Όλα καταλήγουν στην προσωπική χρήση του καθενός. Άλλο πακέτο βολεύει εμένα άλλο τους υπόλοιπους στην οικογένεια. Το θέμα είναι ότι το καρτέλ καλά κρατεί στις τηλεπικοινωνίες οπότε στην ουσία ανταγωνισμός δεν υπάρχει. Τέλος πάντων είμαι οφ τοπικ..

Η απεριόριστη ομιλία σου χρειάζεται πραγματικά; Θεωρώ πως σε πολλές περιπτώσεις ακούμε "απεριόριστα" και τρέχουμε. Όμως, πόσο από το "απεριόριστο" τελικά χρησιμοποιούμε;

8 ώρες πριν, bbbb said:

Aς αναλογιστεί πρώτα η εταιρεία ότι χιλιάδες κόσμου ήξερε ότι με 4-5€ το μήνα έβγαζε 30 ημέρες τηλεφωνία και τώρα ζητάει τα ίδια χρήματα για 15 ημέρες και βλέπουμε τι θα κάνουμε εμεις του φόρουμ προς τους "χιλιάδες" εργαζόμενους...

Μου άρεσε το "χιλιάδες κόσμου".. 🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω να δω και τα επόμενα countdowns, αν το δεκαπενθήμερο γίνει ο κανόνας εννοείται ότι θα ζητήσω φορητότητα από τον βάτραχο.

Αλλά δεν νομίζω να συμβεί αυτό γιατί είχαμε και στο παρελθόν δεκαπενθήμερα countdowns κι αυτό δεν εξαφάνισε τα μηνιάτικα, τουλάχιστον μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , εκει που μου εδινε 1000 λεπτα προς ολους κ απεριοριστα mb κ το τιμουσα καθε μηνα αποφασισε να το σταματησει , δλδ τωρα που δεν θα περνει το 5€ καθε μηνα πιο το κερδος της σαν εταιρεια? Βλεπει οτι απο το πακετο χρησιμοποιω τα 200 το πολυ τα 300 λεπτα κ 1-3 mb αρα εγω με το αισθημα της ασφαλειας τιμαω το πακετο κ εσυ σαν εταιρεια τα περνεις , τωρα που θα βαζω καθε 3 μηνες τι θα περνεις? 

Απο την μια λεμε προσωπικη προσφορα κ κερδιζουν κ οι δυο απο την αλλη προσπαθεις να κανεις τι ? Να αγορασω πιο ακριβο πακετο? 

Δεν εχω φυγει ακομη γιατι ειναι δευτερο νουμερο κ με ενδιαφερει το χαμηλο κοστος  αλλα τετοια ανωμαλια δεν εχω ξανα δει 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζει να σου βγάζει προσωπικές προσφορές και ποιες? Είναι σύνηθες να κάνει στη συγκεκριμένη προσφορά έναν ή περισσότερους μήνες διάλειμμα μέχρι να την ξαναδώσει... Όχι ότι συμφέρει τον συνδρομητή αυτό βέβαια από τη στιγμή που το χρειάζεται το πακέτο...

Link to comment
Share on other sites

20gb με 10.40€

500 λεπτα 50sms & 2 gb με 5.5€

800 λεπτα κ 1,5 gb με 8€

Ολα μου τα δινει για 30 μερες 

Υπομονη μπορω να κανω κ 2 κ 3 μηνες μεχρι να το ξανα δωσει αλλα απο την στιγμη που ειναι προσωπικη προσφορα θεωρητικα σε εχουν σε ενα γκρουπ συνδρομητων με αντιστοιχες καταναλωσεις-αναγκες κ καθε μηνα σου τα περνουν στανταρ 

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω με τπτ ειναι με πιο σκεπτικο αυτο το τσακαλι σου αλλαζει την προσφορα ? Κ τζογαρι 50% να την παρεις κ 50% να μην την παρεις αν υπολογισουμε οτι στην συγκεκριμενη εταιρεια ειναι κοσμος που ζηταει το χαμηλο κοστος τοτε το 50% να μην την παρει αλλαζει κ ανεβαινει , ας θεωρησουμε στο 75% κ μας μενει ενα 25% να παρει απο το νεο πιο ακριβο πακετο που δινεις , αρα τι εχουμε χασουρα 

Μην πουμε γι αυτους που θα αγανακτησουν κ θα φυγουν 

Θελεις να κλεισεις το μαγαζι σου ? Πες το 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που είπες προσπαθεί να σε κάνει να δώσεις παραπάνω χρήματα. Τις ίδιες περίπου προσφορές θυμάμαι να μου έχει κάνει και εμένα όταν δεν μου έδινε αυτό με τα 5 ευρώ. Φυσικά δεν τσίμπησα (έπαιρνα countdown) και ξαναεμφανίστηκε το πακέτο των 5 ευρώ κάποια στιγμή.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οταν σαν Q το κοινο που στοχευει ειναι χαμηλου οικονομικου πακετου αρα σε μια τετοια κινηση η θα κανουν υπομονη τα πελατακια η θα φυγουν κ ενα μικρο ποσοστο θα τσιμπησει , με τπτ δεν μπορω να χονεψω οτι αυτος που ρυθμιζει την κατασταση δεν μπορει να καταλαβει απλα πραγματακια , δεν χρειαζεται να εχεις σπουδασει για να το καταλαβεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εννοείται ότι θέλουν να σταματήσουν το Q. Δεν έχει λογική μια νέα ιδιοκτησία να μην θέλει να κάνει πιο ελκυστικό ένα προιον, εκτός εάν θέλει να το σταματήσει... 

Edited by kouerti
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...