Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, Mobileras said:

Ίσως για να προωθουν μόνο τις συσκευές που πουλάνε στα καταστήματα τους. 

Και τι νόημα έχει αυτό αφού εμείς θα πάμε από αλλού και θα πάρουμε τη συσκευή που υποστηρίζουν;

Επίσης να το δεχτώ να μην υποστηρίζουν μία φίρμα εξ ολοκλήρου.. το να μην υποστηρίζεις συγκεκριμένο μοντέλο μόνο τι νόημα έχει;

Πλάκα είχε που μου έστειλε η κόκκινη ότι το κινητό μου realme 7 pro δεν θα έχει volte και τώρα που θα κλείσουν το 3g να αγοράσω ένα κινητό τους για να έχω volte. Απλώς πήγα Cosmote και έχω απ'ολα. Αν το προτιμούν, να τη χαίρονται την πολιτική τους.

Αυτοί ποντάρουν στο ότι ο συμβολαιούχος θα δυσκολευτεί.. αλλά γι' αυτό μένουμε καρτοκινητοί για να παίζουμε όσο θέλουμε με τους παρόχους. 

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα χθες, η νέα Nova μου πρότεινε συμβόλαιο, για τα καρτοκινητά μου Q, με 1) απεριόριστα σε σταθερά, κινητά και sms και 2) 2GB/μήνα, με 13€.

Η απορία μου είναι αν θα αλλάξω πάλι sim ή όχι.

Γνωρίζει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, makap said:

Όπως έγραψα χθες, η νέα Nova μου πρότεινε συμβόλαιο, για τα καρτοκινητά μου Q, με 1) απεριόριστα σε σταθερά, κινητά και sms και 2) 2GB/μήνα, με 13€.

Η απορία μου είναι αν θα αλλάξω πάλι sim ή όχι.

Γνωρίζει κάποιος;

καλημέρα. ναι αλλάζει η σιμ. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ ποια είναι η διαδικασία για να γίνει μια συσκευή "πιστοποιημένη" για κάθε μαλακία όπως το vowifi, το volte, το 5g κλπ..
Κοστίζει κάτι στους παρόχους και δεν το εφαρμόζουν για όλες τις συσκευές άμεσα; Τι θα πει "το υποστηρίζει η συσκευή αλλά δεν είναι πιστοποιημένη από τον πάροχο"; Ο πάροχος δεν θέλει; Η φίρμα δεν θέλει; Ποιος δεν θέλει τέλος πάντων;;
Είναι απλό, πρέπει να έχει τις κατάλληλες ρυθμίσεις για να παίξει, μόνο που αυτές δεν είναι κάτι που περνιέται απλά όπως έστελναν πχ παλιότερα ρυθμίσεις για MMS/mobile internet κλπ. Είναι κάτι που ενσωματώνεται ας πούμε στο λειτουργικό, και αν δεν το έχει ένα τηλέφωνο ο μόνος τρόπος να το πάρει είναι με update από τον κατασκευαστή. Δηλαδή είναι θέμα παρόχου να έρθει σε συνεννόηση με τον κατασκευαστή για να υποστηριχθεί η συσκευή. Αν είναι καμία παλιά, μην περιμένεις να ασχοληθεί κανείς επειδή άργησε η wind να δώσει volte και wifi calling στα καρτοκινητά της το 2021-22.

Sent from my Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Mark_K said:

Είναι απλό, πρέπει να έχει τις κατάλληλες ρυθμίσεις για να παίξει, μόνο που αυτές δεν είναι κάτι που περνιέται απλά όπως έστελναν πχ παλιότερα ρυθμίσεις για MMS/mobile internet κλπ. Είναι κάτι που ενσωματώνεται ας πούμε στο λειτουργικό, και αν δεν το έχει ένα τηλέφωνο ο μόνος τρόπος να το πάρει είναι με update από τον κατασκευαστή. Δηλαδή είναι θέμα παρόχου να έρθει σε συνεννόηση με τον κατασκευαστή για να υποστηριχθεί η συσκευή. Αν είναι καμία παλιά, μην περιμένεις να ασχοληθεί κανείς επειδή άργησε η wind να δώσει volte και wifi calling στα καρτοκινητά της το 2021-22.

Sent from my Galaxy A52s
 

Θες να πεις ότι αν θέλανε η Cosmote και η Vodafone, δεν θα μπορούσαν ν καλύπτουν τις 2 σειρές κώδικα που χρειάζονται για κάθε συσκευή;; Είναι θέμα marketing το τι θα υποστηρίξει η κάθε εταιρεία.. Γιατί τα iPhone και τα Samsung τρέχουν να τα υποστηρίξουν κατευθείαν; Τυχαία;

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Σου είπα, είναι θέμα συνδυασμού κατασκευαστή και παρόχου. Δεν αρκεί να σου δώσει τις ρυθμίσεις ο πάροχος. Αν δεν σου στείλει με ota update ο κατασκευαστής δεν θα κάνεις τίποτα. Το S7 μου που αγοράστηκε το 2016, και η Cosmote τότε περίπου έβγαλε volte/wifi call, το έφτιαξε. Και παίζει ακόμη. Vodafone και wind δεν παίζει και δεν θα παίξει ποτέ. Είναι φυσιολογικό. Όπως και άλλα κινητά που υποστηρίζουν volte και είναι πριν το 15 πχ, δεν θα παίξουν ποτέ. Όπως και να έχει, αυτό είναι μια βλακεία που συμβαίνει, προσωρινή ωστόσο. Μια συσκευή έχει χρόνο ζωής 3-4 χρόνια; Ότι έχει αγοραστεί ένα χρόνο τώρα και έπειτα θα είναι οκ.

Sent from my Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mark_K said:

Όπως και να έχει, αυτό είναι μια βλακεία που συμβαίνει, προσωρινή ωστόσο. Μια συσκευή έχει χρόνο ζωής 3-4 χρόνια; Ότι έχει αγοραστεί ένα χρόνο τώρα και έπειτα θα είναι οκ.

Sent from my Galaxy A52s
 

Κανείς λάθος.. ποτέ δεν θα αναγνωριστούν όλες οι συσκευές από όλους τους παρόχους.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα παίζεις με τις λέξεις... Όλες οι καινούριες που εισάγονται επίσημα στην χώρα μας. Να το αφήσω;

Sent from my Galaxy A52s

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Mark_K said:

Τώρα παίζεις με τις λέξεις... Όλες οι καινούριες που εισάγονται επίσημα στην χώρα μας. Να το αφήσω;

Sent from my Galaxy A52s
 

Ούτε καν... Θες να σου πω μοντέλα καινούρια που πωλούνται από καταστήματα Vodafone πχ και δεν θα αναγνωριστούν ποτέ για volte απο Cosmote; 

Όχι ε;

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παραλλαγές στο firmware. Μπορεί άλλο να είναι Vodafone άλλο Cosmote. Αυτά θεωρητικά μπορούν να παίξουν με φλασαρισμα. Το έκανε θυμάμαι ο Γερμανός, ίσως το κάνει ακόμα. Η ουσία είναι πως οι συσκευές που πουλάνε στα καταστήματα κάνουν τουλάχιστον για το δίκτυό τους. Αν θες να παίζει και σε όλα ψάχνεις για συσκευή με καλή υποστήριξη που βγάζει ευρωπαϊκές ROM που καλύπτουν τους πάντες (πχ Samsung). Μη μου λες για ένα τυχαίο κινέζικο τώρα που το έχουν αφήσει στην μοίρα του. Και δεν είναι το νόημα της κουβέντας αυτό, να ψάχνουμε να βρούμε την εξαίρεση. Γεγονός είναι πως οι καινούριες συσκευές το υποστηρίζουν πιο εύκολα, και δεν μπορεί να γίνει αλλιώς από τη στιγμή που κόβουν το 3G.

Sent from my Galaxy A52s



Link to comment
Share on other sites

Επειδή άνοιξε συζήτηση και για τις 3 εταιρίες, η ερώτηση μου είναι: 

Είναι λογικό να καθυστερεί ο ήχος σε συνομιλία από VoWIFI; Με βόνταφον. 

ΥΓ. Λίγο καλυτερο απο κλήση μέσω viber είναι. 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Mark_K said:

Υπάρχουν παραλλαγές στο firmware. Μπορεί άλλο να είναι Vodafone άλλο Cosmote. Αυτά θεωρητικά μπορούν να παίξουν με φλασαρισμα. Το έκανε θυμάμαι ο Γερμανός, ίσως το κάνει ακόμα. Η ουσία είναι πως οι συσκευές που πουλάνε στα καταστήματα κάνουν τουλάχιστον για το δίκτυό τους. Αν θες να παίζει και σε όλα ψάχνεις για συσκευή με καλή υποστήριξη που βγάζει ευρωπαϊκές ROM που καλύπτουν τους πάντες (πχ Samsung). Μη μου λες για ένα τυχαίο κινέζικο τώρα που το έχουν αφήσει στην μοίρα του. Και δεν είναι το νόημα της κουβέντας αυτό, να ψάχνουμε να βρούμε την εξαίρεση. Γεγονός είναι πως οι καινούριες συσκευές το υποστηρίζουν πιο εύκολα, και δεν μπορεί να γίνει αλλιώς από τη στιγμή που κόβουν το 3G.

Sent from my Galaxy A52s


 

Αδερφέ άνοιξα ένα θέμα συζήτησης και ήρθες να μου το ακυρώσεις λέγοντας να παίρνουμε Samsung για να λυθεί το πρόβλημα; 

Link to comment
Share on other sites

Όχι, "αδερφέ". Σου εξήγησα πως λειτουργεί τεχνικά, και τι επιλογές έχεις, απλά και μόνο επειδή έχω δει μερικά πράγματα στα τηλέφωνα που έχω αλλάξει, μιας και ρώτησες ποια είναι η διαδικασία. Τα συμπεράσματα σου για το αν μπορούν, δεν μπορούν, δεν θέλουν και οτιδήποτε άλλο για πάροχο και κατασκευαστή δεν με αφορούν. Στάθηκα μόνο και μόνο γιατί ήταν πολύ αυθαίρετο το να λες γιατί δεν υποστηρίζονται με τον τρόπο που το είπες.

Sent from my Galaxy A52s



Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Mark_K said:

Όχι, "αδερφέ". Σου εξήγησα πως λειτουργεί τεχνικά, και τι επιλογές έχεις, απλά και μόνο επειδή έχω δει μερικά πράγματα στα τηλέφωνα που έχω αλλάξει, μιας και ρώτησες ποια είναι η διαδικασία. Τα συμπεράσματα σου για το αν μπορούν, δεν μπορούν, δεν θέλουν και οτιδήποτε άλλο για πάροχο και κατασκευαστή δεν με αφορούν. Στάθηκα μόνο και μόνο γιατί ήταν πολύ αυθαίρετο το να λες γιατί δεν υποστηρίζονται με τον τρόπο που το είπες.

Sent from my Galaxy A52s


 

Μην ασχολείσαι είμαι χαμηλής νοημοσύνης.

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά έλαβε τέλος ο Γολγοθάς μου με την καινούργια σιμ που έλεγα ότι δεν γίνεται λόγο αλλαγής στοιχείων κλπ.. Και τη χρειάζεται? Κάποιος υπάλληλος που θέλει να σε εξυπηρετήση! Όντως αλλαγή στοιχείων δεν γίνονται στην δικιά μου περίπτωση, άγνωστο , αλά αλλαγή σιμ γίνεται!! Έμαθα και για τα περιβόητα στοιχεία μας . Λοιπόν, για να βγάλει κάποιος σιμ, νούμερο, αλλαγή στοιχείων, χρειάζεται ταυτότητα και αφμ, και χωρίς αυτό γιοκ σε καμία περίπτωση. Στέλνουν με σκαναρισμα τα στοιχεία σου και η εταιρεία τα ελέγχει επί τόπου, και δίνει έγκριση η όχι! Με την αλλαγή σιμ αποστέλλεται κοδικος ενεργοποίησης στο κινητό σου και με αυτό ο υπάλληλος ενεργοποιεί την σιμ.  Το screenshot πού ακολουθεί είναι για την συζήτηση από πάνω . Εγώ έχω Nothing phone 1.

Screenshot_20230126-200927.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Mark_K said:

Σου είπα, είναι θέμα συνδυασμού κατασκευαστή και παρόχου. Δεν αρκεί να σου δώσει τις ρυθμίσεις ο πάροχος. Αν δεν σου στείλει με ota update ο κατασκευαστής δεν θα κάνεις τίποτα. Το S7 μου που αγοράστηκε το 2016, και η Cosmote τότε περίπου έβγαλε volte/wifi call, το έφτιαξε. Και παίζει ακόμη. Vodafone και wind δεν παίζει και δεν θα παίξει ποτέ. Είναι φυσιολογικό. Όπως και άλλα κινητά που υποστηρίζουν volte και είναι πριν το 15 πχ, δεν θα παίξουν ποτέ. Όπως και να έχει, αυτό είναι μια βλακεία που συμβαίνει, προσωρινή ωστόσο. Μια συσκευή έχει χρόνο ζωής 3-4 χρόνια; Ότι έχει αγοραστεί ένα χρόνο τώρα και έπειτα θα είναι οκ.

Sent from my Galaxy A52s
 

Κι όμως το S7 του γιού μου που είναι στη Vodafon, από την Δευτέρα και μετά από ενα update που έκανε μόνο του, έχει wifi calling.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, adi32 said:

Αν έχει μείνει αρκετούς μήνες ανενεργη κάρτα πρέπει να πάω από κατάστημα να βάλω λεφτά? 

Εγώ που βάζω κάθε 11 μηνες, ονλαιν το κάνω. Δεν πιστευω να άλλαξε κάτι τώρα με την Νόβα. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Mobileras said:

Εγώ που βάζω κάθε 11 μηνες, ονλαιν το κάνω. Δεν πιστευω να άλλαξε κάτι τώρα με την Νόβα. 

Ίσως είναι παραπάνω και δεν μπορώ να μπω στο app. 

Μπορώ να το κάνω από άλλο λογαριασμό? 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι (πολύ) παραπάνω από 11 μήνες υπάρχει πιθανότητα να έχει απενεργοποιηθεί ο αριθμός. Για την ακρίβεια στους 13 μήνες απενεργοποιείται. Μέχρι έξι μήνες μετά από τη λήξη του μπορείς να τον ξανά ζητήσεις εκδίδοντας νέα sim.

Η εφαρμογή της q δουλεύει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ξέρουμε πώς να τούς πάρουμε τηλέφωνο από το εξωτερικό; Θέλω να μάθω ποια προσωπικά και ποια count-down πακέτα είναι και για το εξωτερικό.

Edit: Μάλλον το 0030 6935613800 είναι.

20 minutes ago, hercoulis said:

Μήπως έχει πέσει το app? Ήταν down γράφουν στο δίπλα νήμα. 

Σε εμένα παίζει μια χαρά.

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, nickolasemp said:

Καλημέρα. Ξέρουμε πώς να τούς πάρουμε τηλέφωνο από το εξωτερικό; Θέλω να μάθω ποια προσωπικά και ποια count-down πακέτα είναι και για το εξωτερικό.

Edit: Μάλλον το 0030 6935613800 είναι.

Σε εμένα παίζει μια χαρά.

Όταν ανοίγεις το καουνταουν ή την προσωπική προσφορα, έχει διευκρινίσεις. Στο τρέχον καουνταουν γράφει ξεκάθαρα ότι δεν ισχυει για περιαγωγη. 

  • Τα λεπτά ομιλίας, SMS, ή ΜΒ των πακέτων δε μπορούν να χρησιμοποιηθούν προς υπηρεσίες προστιθέμενης αξίας και σε καθεστώς περιαγωγής.
Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Mobileras said:

Όταν ανοίγεις το καουνταουν ή την προσωπική προσφορα, έχει διευκρινίσεις. Στο τρέχον καουνταουν γράφει ξεκάθαρα ότι δεν ισχυει για περιαγωγη. 

Στο app? δε βλέπω κάτι που να ανοίγει επιπλέον. Ή εννοείς στο web ? Αμφότερα δεν έχουν κάπου να μπεις.

image.thumb.png.89470fb328020900ab466c46bc397802.png

Edited by nickolasemp
Link to comment
Share on other sites

Καλά και το τι λένε στις διευκρινήσεις δεν σημαίνει ότι ισχύει πάντα. Έχουμε δει countdown που λένε ότι δεν ισχύουν να ισχύουν, αλλά και το τι θα σου πουν από την εξυπηρέτηση επίσης παίζει να μην ισχύει.

Το μόνο θετικό του να ρωτήσεις είναι αν σου πουν ότι κάνει για εξωτερικό και στη συνέχεια χρεώνει μπορείς να ζητήσεις τις χρεώσεις πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...