Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, AlexM2 said:

Τι δουλειά έχει το taxis με τα συστήματα της Νόβα; Δεν αντλεί τα στοιχεία από εκεί

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με την καινουργια νομοθεσηα ειναι υποχρεωμενη να συνδεωνται με το ΤΑΧΙΣ

Link to comment
Share on other sites

Just now, GREGORYMO said:

Αλλά από πού?

Άσχετο είναι. Είχα κάνει κάποτε με την παλιά μου ταυτότητα Cosmote.. φεύγω και μετά από πολλά χρόνια επιστρέφω πάλι στην Cosmote και επειδή η υπάλληλος είδε στο σύστημα τον αριθμό ταυτότητας, τον άφησε ίδιο και ούτε καν ρώτησε. Οπότε μετά τη μεταφορά ήρθε πάλι η παλιά ταυτότητα στο νούμερό μου..

Τελικά προφανώς πήγα και την άλλαξα αλλά το λέω επειδή δεν έχει να κάνει με gov κ ιστορίες..

4 minutes ago, Alexandros2666 said:

Με την καινουργια νομοθεσηα ειναι υποχρεωμενη να συνδεωνται με το ΤΑΧΙΣ

Πόσο καινούρια; Εμένα αυτό μου συνέβη πριν τα Χριστούγεννα 

Link to comment
Share on other sites

Αλλά από πού?
Από την ταυτότητα που έχεις στα χέρια σου. Κάνει την ταυτοποίηση και μετά κάνει την αλλαγή ταυτότητας στο σύστημα. Την βγάζει και μια φωτοτυπία και την ανεβάζει σαν pdf μέσα στο σύστημα

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι ιδιωτικές εταιρίες μπορουν να αντλούν προσωπικα δεδομένα από το δημόσιο. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Με την καινουργια νομοθεσηα ειναι υποχρεωμενη να συνδεωνται με το ΤΑΧΙΣ
Δεν έχω δει κάποια τέτοια νομοθεσία

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, kalitexnis_g said:

Άσχετο είναι. Είχα κάνει κάποτε με την παλιά μου ταυτότητα Cosmote.. φεύγω και μετά από πολλά χρόνια επιστρέφω πάλι στην Cosmote και επειδή η υπάλληλος είδε στο σύστημα τον αριθμό ταυτότητας, τον άφησε ίδιο και ούτε καν ρώτησε. Οπότε μετά τη μεταφορά ήρθε πάλι η παλιά ταυτότητα στο νούμερό μου..

Τελικά προφανώς πήγα και την άλλαξα αλλά το λέω επειδή δεν έχει να κάνει με gov κ ιστορίες..

Πόσο καινούρια; Εμένα αυτό μου συνέβη πριν τα Χριστούγεννα 

Παιδια, ο υπαλλυλος ειναι υποχρεωμενος και με το νομο και με το συστημα να αλλαξει τα στοιχεια του πελατη αφου εχουν γινει. Ο νομος περι κηνητης εχει γινει εδω και 4-5 χρονια. Αλλο εαν το παρεβλεψε, κακος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ο υπαλλυλος ειναι υποχρεωμενος και με το νομο και με το συστημα να αλλαξει τα στοιχεια του πελατη αφου εχουν γινει. Ο νομος περι κηνητης εχει γινει εδω και 4-5 χρονια. Αλλο εαν το παρεβλεψε, κακος.

Ναι είναι υποχρεωμένος να τα αλλάξει αλλά δεν αντλεί τα στοιχεία από το taxis δεν έχει πρόσβαση στα δημόσια συστήματα. Η ταυτοποίηση γίνεται με φυσική παρουσία του πελάτη

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Just now, AlexM2 said:

Ναι είναι υποχρεωμένος να τα αλλάξει αλλά δεν αντλεί τα στοιχεία από το taxis

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λοιπον, θα σου πω και εαν θελεις δοκιμασε. Προσπαθησε να αγορασης καινουργια σιμ απο αλλη εταιρια. Θα δεις οτι εν βαση του αφμ σου και του αμκα υπαρχουν τα στοιχεια σου μεσα. τωρα εαν τα τραβαει απο το ταχισ η οχι δεν μπορω να σου το πω με σιγουρια. αλα υπαρχουν σας το λεω. εαν ηταν αλιως ,τοτε θα αγοραζαμε της σιμ απο το σουπερ μαρκετ και η κινητη τηλεφωνια θα ηταν ξεφραγκο αμπελη. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, θα σου πω και εαν θελεις δοκιμασε. Προσπαθησε να αγορασης καινουργια σιμ απο αλλη εταιρια. Θα δεις οτι εν βαση του αφμ σου και του αμκα υπαρχουν τα στοιχεια σου μεσα. τωρα εαν τα τραβαει απο το ταχισ η οχι δεν μπορω να σου το πω με σιγουρια. αλα υπαρχουν σας το λεω. εαν ηταν αλιως ,τοτε θα αγοραζαμε της σιμ απο το σουπερ μαρκετ και η κινητη τηλεφωνια θα ηταν ξεφραγκο αμπελη. 

Δούλευα σε εταιρεία κινητής και ξέρω πως γίνεται. ΑΜΚΑ δεν δίνεις πουθενά σε καμία εταιρεία κινητής και κανείς δεν έχει πρόσβαση στο taxis. Γίνεται μια απλή ταυτοποίηση με την ταυτότητα διεύθυνση και αφμ. Όπως πχ μπορείς να αγοράσεις κάρτα από μέτρο ή στον δρόμο απλά με την ταυτότητα σου

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

Just now, AlexM2 said:

Δούλευα σε εταιρεία κινητής και ξέρω πως γίνεται. ΑΜΚΑ δεν δίνεις πουθενά σε καμία εταιρεία κινητής και κανείς δεν έχει πρόσβαση στο taxis. Γίνεται μια απλή ταυτοποίηση με την ταυτότητα διεύθυνση και αφμ

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εχουν αλαξει τα πραγματα λογο του οτι το κινητο συνδεεται με της τραπεξες, ταχις κλπ

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Alexandros2666 said:

Λοιπον παιδια η περιπετια μου δεν εχει τελος. Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα ΕΝΑ απο τα 6 καταστηματα που ειχαν Q σιμ να μου κανουν αντικατασταση. Το παιδι προθυμω να το κανει αλα....εγινε αλλαγη ταυτοτητας πριν καποιο καιρο και δεν την εχω αλαξει. Προσπαθουσε για 30 λεπτα , χωρις υπερβολη, να το κανει αλα το συστημα δεν τον αφηνε. Λεει οτι δεν του εχει ξανατυχει. Με λιγα λογια συμπερασμα- δεν θελουν να κανουν αντικατασταση σιμ, προτιμουν να σου πουν- " Δεν εχουμε περιμενουμε-Η Q δεν εχει 5G- Πρωοθηση προγραματος NOVA...κλπ" Τους εχω γραψει και μια αιτηση στα κεντρικα μεσον ιστιοσελιδας......αλα ακομη περιμενω, ειναι 3-4 μερες τωρα. Δεν ξερω παιδια σας λεω την δικια μου εμπειρια.

Τα προβλήματα της ενοποίησης,υπομονή. Για εμένα οποίος έχει Q θα πρέπει να αλλάξει κάρτα λόγω του roaming που εμφανίζεται στις παλιές. Διότι VoLTE/Wi-Fi Calling και 5G δεν παίζουν σε Roaming απ ότι κατάλαβα.

1 hour ago, makap said:

Η Nova μου πρότεινε συμβόλαιο με 13€ για τα Q με απεριόριστα σε σταθερά, κινητά και sms και 2 GB.

Ακούγεται τίμια πρόταση και το σκέφτομαι.

Αν βάζεις σε ένα κινητό 12€ κάρτα και ενεργοποιείς το Q Star νομίζω έρχεται στα ίδια,με τη διαφορά ότι δεν μπορείς να καλέσεις εξωτερικό. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εάν μια εταιρία έχει τα στοιχεία σου, θα είναι επειδή εσυ τα έχεις δώσει κάποια στιγμή στο παρελθον. Μόνη της να τα πάρει δεν υπάρχει περιπτωση, ουτε μπορεί να τα κάνει μόνη της update. Πιο παλια που πηρα ένα νέο νουμερο what's up με ρώτησαν εάν ήμουν πελατης πιο παλια και είπα ναι και μου ζήτησαν ΑΦΜ και βρήκαν τα στοιχεία που είχα δηλώσει τότε (ταυτότητα και παλαια διεύθυνση. Με ρώτησε εάν ισχύει η διεύθυνση και του είπα ναι και προχώρησε η ταυτοποίηση του νέου αριθμου. 

Ο λόγος που τα σουπερμάρκετ δεν πουλάνε νουμερα καρτοκινητης είναι επειδή χρειάζονται ταυτοποίηση. Πριν την υποχρεωτική ταυτοποίηση, έβρισκες νέα νουμερα σε περιπτερα, ψιλικατζίδικα, Carrefour κλπ. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

εχουν αλαξει τα πραγματα λογο του οτι το κινητο συνδεεται με της τραπεξες, ταχις κλπ

Δεν έχει αλλάξει τίποτα η νομοθεσία είναι εδώ και χρόνια. Η κάθε εταιρεία είναι υποχρεωμένη να κάνει ταυτοποίηση μόνο με τα στοιχεία που αναφερα και να γίνει μια υπεύθυνη δήλωση στην ΕΕΤΤ τίποτα άλλο. Η αλλαγή γίνεται στα συστήματα της εταιρείας και πουθενά αλλού. Στο taxis κλπ η καταχώριση/αλλαγή γίνεται από εσάς Και η αγορά νέου αριθμού γίνεται με φυσική παρουσία του ατόμου και την ταυτότητα του

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, spiliot said:

Μάλλον δεν υπάρχει και η επιλογή για vowifi γενικά στην περίπτωσή σου γιατί δεν είναι ενεργοποιημένο ή έχεις παλιά κάρτα. Απ' όσο ξέρω την πολιτική επιλογής wifi/δικτύου την καθορίζει το τηλέφωνο και όχι ο πάροχος.

Την λειτουργία wifi calling την καθορίζει και ο πάροχος και το τηλέφωνο. Η Nova έχει κατάλογο με το ποιες συσκευές υποστηρίζει το wifi calling. Εγώ έχω δύο κάρτες στο ίδιο κινητό, μια Q και μία άλλης εταιρίας και στην Q δεν έχω wifi calling, ενώ στην άλλη εταιρία έχω. Το τηλέφωνο είναι 6 μηνών με android 13 και η κάρτα καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου, αλλά στο κείμενο που παραθέτεις εγώ μιλάω για άλλο πράγμα, για την πολιτική επιλογής μεταξύ preferred wifi ή preferred network όταν είναι ενεργοποιημένο το vowifi.

Δεν την έχω δει να αναφέρεται στα προφίλ που στέλνονται από το δίκτυο γι αυτό θεωρώ ότι την ελέγχει το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

 

18 ώρες πριν, Mobileras said:

Δεν νομίζω ότι ιδιωτικές εταιρίες μπορουν να αντλούν προσωπικα δεδομένα από το δημόσιο. 

οι τραπεζες ιδιωτικες εταιριες ειναι

unlock your soul

unlock your wifi

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, bizbiki said:

 

οι τραπεζες ιδιωτικες εταιριες ειναι

Το ξερω. Ουτε αυτες μπορουν να αντλησουν στοιχεια που δεν τους εχεις εσυ δωσει.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, spiliot said:

Ναι φίλε μου, αλλά στο κείμενο που παραθέτεις εγώ μιλάω για άλλο πράγμα, για την πολιτική επιλογής μεταξύ preferred wifi ή preferred network όταν είναι ενεργοποιημένο το vowifi.

Δεν την έχω δει να αναφέρεται στα προφίλ που στέλνονται από το δίκτυο γι αυτό θεωρώ ότι την ελέγχει το τηλέφωνο.

Το ίδιο πράγμα λέμε φίλε μου. Για να σου βγάλει τις δύο επιλογές που αναφέρεις, πρέπει να είναι ενεργοποιημένο το wifi calling, αλλά έστω και αν είναι ενεργοποιημένο αυτό από την εταιρία, πρέπει η συσκευή σου να είναι μέσα στον κατάλογο με τις συσκευές που υποστηρίζει η Q το wifi calling. Στην δικιά μου συσκευή είναι ενεργοποιημένο, αλλά η συσκευή μου δεν υποστηρίζεται από την Q, με αποτέλεσμα στην άλλη εταιρία που είναι η μία κάρτα να έχω τις δύο επιλογές που αναφέρεις, ενώ στην Q δεν τις έχω αφού δεν έχω wifi calling.

Edited by johnnykap1
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είναι θέμα εάν σε μια συσκευή ΜΠΟΡΕΙ να έχει wifi calling μια sim μιας συγκεκριμένης εταιρίας: Μπορεί να έχει, αρκεί να: 1) έχει τη δυνατότητα αυτή η συσκευή και 2) με οποιοδήποτε τρόπο καταφέρει ο χρήστης να ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυτή στη συσκευή να λειτουργεί με την sim της συγκεκριμένης εταιρίας (πχ ακόμα κι εάν χρειαστεί να αλλάξει την καρτούλα sim με άλλη της ίδιας εταιρίας).

Αλλά είναι θέμα εάν η συγκεκριμένη εταιρία έχει τη συγκεκριμένη συσκευή στις "υποστηριζόμενες" της, ώστε ο χρήστης ΕΠΙΠΛΕΟΝ του παραπάνω να έχει τη δυνατότητα επιλογής ανάμεσα στα preferred wifi ή preferred network.

 Ποιές είναι οι "υποστηριζόμενες" συσκευές από την Q, λοιπόν, οεο??

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Pppe said:

Άρα δεν είναι θέμα εάν σε μια συσκευή ΜΠΟΡΕΙ να έχει wifi calling μια sim μιας συγκεκριμένης εταιρίας: Μπορεί να έχει, αρκεί να: 1) έχει τη δυνατότητα αυτή η συσκευή και 2) με οποιοδήποτε τρόπο καταφέρει ο χρήστης να ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυτή στη συσκευή να λειτουργεί με την sim της συγκεκριμένης εταιρίας (πχ ακόμα κι εάν χρειαστεί να αλλάξει την καρτούλα sim με άλλη της ίδιας εταιρίας).

Αλλά είναι θέμα εάν η συγκεκριμένη εταιρία έχει τη συγκεκριμένη συσκευή στις "υποστηριζόμενες" της, ώστε ο χρήστης ΕΠΙΠΛΕΟΝ του παραπάνω να έχει τη δυνατότητα επιλογής ανάμεσα στα preferred wifi ή preferred network.

 Ποιές είναι οι "υποστηριζόμενες" συσκευές από την Q, λοιπόν, οεο??

Εγώ απορώ ποια είναι η διαδικασία για να γίνει μια συσκευή "πιστοποιημένη" για κάθε μαλακία όπως το vowifi, το volte, το 5g κλπ..

Κοστίζει κάτι στους παρόχους και δεν το εφαρμόζουν για όλες τις συσκευές άμεσα; Τι θα πει "το υποστηρίζει η συσκευή αλλά δεν είναι πιστοποιημένη από τον πάροχο"; Ο πάροχος δεν θέλει; Η φίρμα δεν θέλει; Ποιος δεν θέλει τέλος πάντων;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...