Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

17 ώρες πριν, kmpatra said:

Μα σε κάθε κινητό που μπορεί να χειρίζεσαι από την εφαρμογή είναι ξεχωριστές οι προσωπικές προσφορές και μπορείς να δεις τι ισχύει για το καθένα. Τα δωράκια πάνω δεξιά δεν έχουν τα ίδια περιεχόμενα σε όλα τα νούμερα.

Αλλάζουν κιόλας;; Γιατί τρεις μήνες τώρα το ίδιο μου στέλνει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά, πολλές φορές παρατείνονται και για τους επόμενους μήνες οι ίδιες, αλλά μπορεί και να αλλάξουν.

Link to comment
Share on other sites

σας εχει τυχει να "αργοπορεί" το ιντερνετ απο τότε που γιναμε NOVA;

Ειχα μια υποψία, αλλά το ιδιο μου είπαν και τα παιδια μου, οπότε επιβεβαιώθηκα.

 

Καλά ειχε στρώσει, αν αρχισε πάλι τα κολλήματα... γειά σας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν έτοιμος να δοκιμάσω το απεριόριστο του f2g αλλά το έκοψαν, όποτε παραμένω στη βονταφον. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, 

Μετά την περιπέτειά μου τελικά κατάφερα να αλλάξω τη SIM και να πάρω την καινούργια και να την ενεργοποιήσω.

Όλα καλά χωρίς να κάνω περαιτέρω ενέργειες ήταν ενεργοποιημένο ήδη και δουλεύουν και to VoLte και το wifi calling και επιτέλους παίζει χωρίς ρομινγκ. 

Επειδή όμως στο σπίτι μου έχω συνήθως μία μπάρα στις καλές άντε 2 άμα φυσσαει Νοτιάς 😂, αυτό που θέλω να κάνω είναι να λειτουργώ μόνο με το WiFi calling... Τουλάχιστον όταν είμαι σπίτι. 

Πήρα τηλέφωνο τους σταυραετούς στο 13700 και μου λένε κλείσε τα data, Και τους λέω ειστε σίγουρος ότι έτσι δεν θα λειτουργεί το volte, γιατί παρότι τα έχω ήδη κλειστά βλέπω το εικονίδιο πάνω? Μου λένε ναι δεν λειτουργεί οπότε υποχρεωτικά θα πάει σε WiFi calling.... παπαριές αυτό δουλεύει γιατί κάνω και κλήσεις και με μία μπάρα σήμα πάλι δεν δουλεύει καλά και δεν μπορώ να κάνω μία κανονική κλήση και να μιλήσω σαν άνθρωπος που ήταν και το πρόβλημα και ο στόχος μου... και επειδή το έψαξα μετα περαιτέρω το VoLte δουλεύει με κλειστά data. 

Για να μη σας κουράζω άλλο Ο μόνος τρόπος για να το αναγκάσω υποχρεωτικά να γυρίσει σε WiFi calling είναι να πατήσω airplane mode, και μετά να ανοίξω μόνο το wifi! Έτσι γυρίζει σε αυτό το είδος τη λειτουργία κλήσεων και μάλιστα βλέπω και άλλο εικονίδιο στις κλήσεις που υποδεικνύει οτι είναι wifi calling και η ποιότητα των κλήσεων είναι αρκετά καλύτερη. 

Αλλά επειδή κάθε φορά να μπαίνω και να πατάω αυτό και όταν θα βγαίνω από το σπίτι να κάνω το ανάποδο είναι και κουραστικό και μπορεί να ξεχαστώ, έχει κανείς καμία ιδέα η ανάλογη εμπειρία ή κάτι να προτείνει πώς να το πετύχω? 

Ευχαριστώ.

Samsung S20FE με android 12. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Anakin21 said:

Καλησπέρα παιδιά, 

Μετά την περιπέτειά μου τελικά κατάφερα να αλλάξω τη SIM και να πάρω την καινούργια και να την ενεργοποιήσω.

Όλα καλά χωρίς να κάνω περαιτέρω ενέργειες ήταν ενεργοποιημένο ήδη και δουλεύουν και to VoLte και το wifi calling και επιτέλους παίζει χωρίς ρομινγκ. 

Επειδή όμως στο σπίτι μου έχω συνήθως μία μπάρα στις καλές άντε 2 άμα φυσσαει Νοτιάς 😂, αυτό που θέλω να κάνω είναι να λειτουργώ μόνο με το WiFi calling... Τουλάχιστον όταν είμαι σπίτι. 

Πήρα τηλέφωνο τους σταυραετούς στο 13700 και μου λένε κλείσε τα data, Και τους λέω ειστε σίγουρος ότι έτσι δεν θα λειτουργεί το volte, γιατί παρότι τα έχω ήδη κλειστά βλέπω το εικονίδιο πάνω? Μου λένε ναι δεν λειτουργεί οπότε υποχρεωτικά θα πάει σε WiFi calling.... παπαριές αυτό δουλεύει γιατί κάνω και κλήσεις και με μία μπάρα σήμα πάλι δεν δουλεύει καλά και δεν μπορώ να κάνω μία κανονική κλήση και να μιλήσω σαν άνθρωπος που ήταν και το πρόβλημα και ο στόχος μου... και επειδή το έψαξα μετα περαιτέρω το VoLte δουλεύει με κλειστά data. 

Για να μη σας κουράζω άλλο Ο μόνος τρόπος για να το αναγκάσω υποχρεωτικά να γυρίσει σε WiFi calling είναι να πατήσω airplane mode, και μετά να ανοίξω μόνο το wifi! Έτσι γυρίζει σε αυτό το είδος τη λειτουργία κλήσεων και μάλιστα βλέπω και άλλο εικονίδιο στις κλήσεις που υποδεικνύει οτι είναι wifi calling και η ποιότητα των κλήσεων είναι αρκετά καλύτερη. 

Αλλά επειδή κάθε φορά να μπαίνω και να πατάω αυτό και όταν θα βγαίνω από το σπίτι να κάνω το ανάποδο είναι και κουραστικό και μπορεί να ξεχαστώ, έχει κανείς καμία ιδέα η ανάλογη εμπειρία ή κάτι να προτείνει πώς να το πετύχω? 

Ευχαριστώ.

Samsung S20FE με android 12. 

Σταμάτησαν το εσωτερικό roaming?Αν ναι πολύ καλά εκαναν,επίσης υποστηρίζει το δίκτυο και wifi calling?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, lefkaditis said:

Σταμάτησαν το εσωτερικό roaming?Αν ναι πολύ καλά εκαναν,επίσης υποστηρίζει το δίκτυο και wifi calling?

Η απάντηση και στα δύο είναι ναι.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουμε όμως παλιότερες κάρτες οι απαντήσεις είναι όχι και στα δύο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kmpatra said:

Για όσους έχουμε όμως παλιότερες κάρτες οι απαντήσεις είναι όχι και στα δύο.

Σωστά φίλε.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anakin21 said:

Καλησπέρα παιδιά, 

Μετά την περιπέτειά μου τελικά κατάφερα να αλλάξω τη SIM και να πάρω την καινούργια και να την ενεργοποιήσω.

Όλα καλά χωρίς να κάνω περαιτέρω ενέργειες ήταν ενεργοποιημένο ήδη και δουλεύουν και to VoLte και το wifi calling και επιτέλους παίζει χωρίς ρομινγκ. 

Επειδή όμως στο σπίτι μου έχω συνήθως μία μπάρα στις καλές άντε 2 άμα φυσσαει Νοτιάς 😂, αυτό που θέλω να κάνω είναι να λειτουργώ μόνο με το WiFi calling... Τουλάχιστον όταν είμαι σπίτι. 

Πήρα τηλέφωνο τους σταυραετούς στο 13700 και μου λένε κλείσε τα data, Και τους λέω ειστε σίγουρος ότι έτσι δεν θα λειτουργεί το volte, γιατί παρότι τα έχω ήδη κλειστά βλέπω το εικονίδιο πάνω? Μου λένε ναι δεν λειτουργεί οπότε υποχρεωτικά θα πάει σε WiFi calling.... παπαριές αυτό δουλεύει γιατί κάνω και κλήσεις και με μία μπάρα σήμα πάλι δεν δουλεύει καλά και δεν μπορώ να κάνω μία κανονική κλήση και να μιλήσω σαν άνθρωπος που ήταν και το πρόβλημα και ο στόχος μου... και επειδή το έψαξα μετα περαιτέρω το VoLte δουλεύει με κλειστά data. 

Για να μη σας κουράζω άλλο Ο μόνος τρόπος για να το αναγκάσω υποχρεωτικά να γυρίσει σε WiFi calling είναι να πατήσω airplane mode, και μετά να ανοίξω μόνο το wifi! Έτσι γυρίζει σε αυτό το είδος τη λειτουργία κλήσεων και μάλιστα βλέπω και άλλο εικονίδιο στις κλήσεις που υποδεικνύει οτι είναι wifi calling και η ποιότητα των κλήσεων είναι αρκετά καλύτερη. 

Αλλά επειδή κάθε φορά να μπαίνω και να πατάω αυτό και όταν θα βγαίνω από το σπίτι να κάνω το ανάποδο είναι και κουραστικό και μπορεί να ξεχαστώ, έχει κανείς καμία ιδέα η ανάλογη εμπειρία ή κάτι να προτείνει πώς να το πετύχω? 

Ευχαριστώ.

Samsung S20FE με android 12. 

Υπάρχει μια ρύθμιση σε κάποια κινητά που σου επιτρέπει να διαλέγεις την προτεραιότητα του wifi calling, δηλαδή αν θα ενεργοποιηθεί με την σύνδεση σε wifi ή με την απώλεια του σήματος δικτύου εφόσον έχεις wifi.

Δεν ξέρω αν η συσκευή σου το έχει.

Το πρόβλημα με την αλλαγή της ρύθμισης είναι ότι δεν θα ισχύει μόνο για το σπίτι σου. Θα πας μετά έξω, ας πούμε σε κάποια καφετέρια με άλλους 50 συνδεδεμένους στο γονατισμένο router και θα προσπαθεί να χρησιμοποιήσει το χαλιά wifi για κλήσεις ενώ μπορεί να έχεις καμπάνα σήμα δικτύου. Το πρόβλημα που έχεις στο αντίστροφο δηλαδή.

Φυσικά αυτό που σου είπαν να κλείνεις τα δεδομένα για να μην έχεις volte, όπως κατάλαβες και εσύ είναι δείγμα ασχετοσύνης. Το volte επιτρέπει δρομολόγηση κλήσεων μέσω δικτύων πακέτων, όπως το 4g, που δεν έχουν ξεχωριστή λειτουργία για κλήσεις και δεν έχει σχέση με την κίνηση δεδομένων.

Μια εναλλακτική λύση για το σπίτι σου είναι να γυρνάς σε 2g ή 3g, υποθέτοντας ότι έχεις καλό σήμα σε αυτά τα δίκτυα, αφού έτσι και αλλιώς δε σε νοιάζουν τα δεδομένα στο σπίτι.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση, Θα προσπαθήσω να παίξω με bixby routines... Τουλάχιστον να γίνεται αυτόματα . 

Πάντως για την εξυπηρέτηση ήξερα ότι είναι για τον λούτσο, αλλά για το 13700 είχα ακούσει καλύτερα σχόλια 😂😂😂... 

Θα τα φτιάξει όλα η nova όμως και το σήμα... 😜 Μέσα στην Αθήνα στα μισά σημεία από δύο μπάρες και κάτω! 

Αλλά εντάξει με δεδομένο ότι έχει προσωπικές προσφορές και τα countdowns με λίγο ζόρι μερικές φορές είναι η πιο φθηνή με διαφορά για αυτό και μένουμε!

Edited by Anakin21
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Anakin21 said:

Ευχαριστώ πολύ, δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση, 

Αδελφέ αν το κινητό σου είναι το s20 φυσικά και υπάρχει ρύθμιση. Ριξε μία ματιά.. 

https://www.eir.ie/helpandsupport/smartphonehelp/?page=device/samsung/galaxy-s20-fe/topic/wifi/how-to-enable-wifi-calling/8

Edit: Έχετε δίκιο.. δυστυχώς τα περίεργα στη NOVAρα δεν σταματούν ποτέ..

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

Με redmi note 9pro όταν ήμουν στην πράσινη είχα κανονικά την επιλογή για προτεραιότητα στο vowifi.

Me q στο ίδιο κινητό αυτή η επιλογή δεν υπάρχει, άρα είναι θέμα της q

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, giorgos_90 said:

Με redmi note 9pro όταν ήμουν στην πράσινη είχα κανονικά την επιλογή για προτεραιότητα στο vowifi.

Me q στο ίδιο κινητό αυτή η επιλογή δεν υπάρχει, άρα είναι θέμα της q

Μάλλον δεν υπάρχει και η επιλογή για vowifi γενικά στην περίπτωσή σου γιατί δεν είναι ενεργοποιημένο ή έχεις παλιά κάρτα. Απ' όσο ξέρω την πολιτική επιλογής wifi/δικτύου την καθορίζει το τηλέφωνο και όχι ο πάροχος.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, lefkaditis said:

Σταμάτησαν το εσωτερικό roaming?Αν ναι πολύ καλά εκαναν,επίσης υποστηρίζει το δίκτυο και wifi calling?

Το VoWifi δεν το υποστηρίζει και για όλες τις συσκευές. Να το ψάξετε πριν κάνετε κάποια κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, spiliot said:

Μάλλον δεν υπάρχει και η επιλογή για vowifi γενικά στην περίπτωσή σου γιατί δεν είναι ενεργοποιημένο ή έχεις παλιά κάρτα. Απ' όσο ξέρω την πολιτική επιλογής wifi/δικτύου την καθορίζει το τηλέφωνο και όχι ο πάροχος.

Η κάρτα είναι καινούργια και το vowifi ανοίγει όταν μπαίνω σε λειτουργία πτήσης 

Link to comment
Share on other sites

Η Nova μου πρότεινε συμβόλαιο με 13€ για τα Q με απεριόριστα σε σταθερά, κινητά και sms και 2 GB.

Ακούγεται τίμια πρόταση και το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια η περιπετια μου δεν εχει τελος. Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα ΕΝΑ απο τα 6 καταστηματα που ειχαν Q σιμ να μου κανουν αντικατασταση. Το παιδι προθυμω να το κανει αλα....εγινε αλλαγη ταυτοτητας πριν καποιο καιρο και δεν την εχω αλαξει. Προσπαθουσε για 30 λεπτα , χωρις υπερβολη, να το κανει αλα το συστημα δεν τον αφηνε. Λεει οτι δεν του εχει ξανατυχει. Με λιγα λογια συμπερασμα- δεν θελουν να κανουν αντικατασταση σιμ, προτιμουν να σου πουν- " Δεν εχουμε περιμενουμε-Η Q δεν εχει 5G- Πρωοθηση προγραματος NOVA...κλπ" Τους εχω γραψει και μια αιτηση στα κεντρικα μεσον ιστιοσελιδας......αλα ακομη περιμενω, ειναι 3-4 μερες τωρα. Δεν ξερω παιδια σας λεω την δικια μου εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Alexandros2666 said:

Λοιπον παιδια η περιπετια μου δεν εχει τελος. Μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα ΕΝΑ απο τα 6 καταστηματα που ειχαν Q σιμ να μου κανουν αντικατασταση. Το παιδι προθυμω να το κανει αλα....εγινε αλλαγη ταυτοτητας πριν καποιο καιρο και δεν την εχω αλαξει. Προσπαθουσε για 30 λεπτα , χωρις υπερβολη, να το κανει αλα το συστημα δεν τον αφηνε. Λεει οτι δεν του εχει ξανατυχει. Με λιγα λογια συμπερασμα- δεν θελουν να κανουν αντικατασταση σιμ, προτιμουν να σου πουν- " Δεν εχουμε περιμενουμε-Η Q δεν εχει 5G- Πρωοθηση προγραματος NOVA...κλπ" Τους εχω γραψει και μια αιτηση στα κεντρικα μεσον ιστιοσελιδας......αλα ακομη περιμενω, ειναι 3-4 μερες τωρα. Δεν ξερω παιδια σας λεω την δικια μου εμπειρια.

Τι εννοείς έγινε αλλαγή ταυτότητας πριν λίγο καιρό?

Έχεις ενημέρωσει τις υπηρεσίες , εφορία κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, GREGORYMO said:

Τι εννοείς έγινε αλλαγή ταυτότητας πριν λίγο καιρό?

Έχεις ενημέρωσει τις υπηρεσίες , εφορία κτλ ?

Εγώ κατάλαβα ότι το σύστημα της Νόβα δεν τον αφήνει να γίνει αλλαγή ταυτότητας, ή τουλάχιστον έτσι του λέει ο υπάλληλος. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mobileras said:

Εγώ κατάλαβα ότι το σύστημα της Νόβα δεν τον αφήνει να γίνει αλλαγή ταυτότητας, ή τουλάχιστον έτσι του λέει ο υπάλληλος. 

Το taxis έχει ενημερωθεί για την αλλαγή της ταυτότητας σου ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, GREGORYMO said:

Τι εννοείς έγινε αλλαγή ταυτότητας πριν λίγο καιρό?

Έχεις ενημέρωσει τις υπηρεσίες , εφορία κτλ ?

Εγινε αλλαγη παντου εκτος στην καρτοκινητη

 

Just now, Mobileras said:

Εγώ κατάλαβα ότι το σύστημα της Νόβα δεν τον αφήνει να γίνει αλλαγή ταυτότητας, ή τουλάχιστον έτσι του λέει ο υπάλληλος. 

το εβλεπα με τα ματια μου , δεν τον αφηνε το συστημα να κανει αλλαγη στοιχειον

Link to comment
Share on other sites

Το taxis έχει ενημερωθεί για την αλλαγή της ταυτότητας σου ?
Τι δουλειά έχει το taxis με τα συστήματα της Νόβα; Δεν αντλεί τα στοιχεία από εκεί

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, AlexM2 said:

Τι δουλειά έχει το taxis με τα συστήματα της Νόβα; Δεν αντλεί τα στοιχεία από εκεί

Στάλθηκε από το 2107113SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αλλά από πού?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...