Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ μόνο με την αλλαγή της sim είδα 5g και Wi-Fi calling .
Μου ήρθε μήνυμα αντικατάστασης
Πήγα στο κατάστημα σε 5 λεπτά μου έδωσαν νέα sim δωρεάν .


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Finn said:


Εγώ μίλησα στο chat σήμερα και μου είπαν ότι μου τα ενεργοποίησαν αλλά προς το παρόν δεν βλέπω κάτι. Δεν ανέφεραν κάτι περί αλλαγής sim


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις στο chat ή και σε κατάστημα. Εγώ π.χ. πήγα σε κατάστημα, χωρίς να έχω μήνυμα και ζήτησα καινούργια sim. Μου την έδωσαν αμέσως δωρεάν, χωρίς καμμία άλλη διαδικασία. Σίγουρα όμως πρέπει να είσαι ο ίδιος κάτοχος, γιατί θα σου ζητήσουν ταυτότητα.

 

 

Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε;

Θα χρησιμοποιήσω από σήμερα ξεχωριστή κάρτα sim - data sim only Internet on the go - στη δεύτερη θέση της συσκευής. Θα ρυθμίσω επίσης την συσκευή να χρησιμοποιεί data από εκεί.

Το ερώτημα είναι, αν θα με χρεώνουν τίποτα dayly internet στην κύρια κάρτα μου, όταν τελειώνουν τα λίγα data που θα έχει.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Green_Dragon said:

Εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις στο chat ή και σε κατάστημα. Εγώ π.χ. πήγα σε κατάστημα, χωρίς να έχω μήνυμα και ζήτησα καινούργια sim. Μου την έδωσαν αμέσως δωρεάν, χωρίς καμμία άλλη διαδικασία. Σίγουρα όμως πρέπει να είσαι ο ίδιος κάτοχος, γιατί θα σου ζητήσουν ταυτότητα.

 

 

Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζετε;

Θα χρησιμοποιήσω από σήμερα ξεχωριστή κάρτα sim - data sim only Internet on the go - στη δεύτερη θέση της συσκευής. Θα ρυθμίσω επίσης την συσκευή να χρησιμοποιεί data από εκεί.

Το ερώτημα είναι, αν θα με χρεώνουν τίποτα dayly internet στην κύρια κάρτα μου, όταν τελειώνουν τα λίγα data που θα έχει.

Αυτό θα μας το πεις εσύ την ημέρα που θα χρεωθείς!! Μάλλον δεν μπορεί να σου το υπογράψει κανείς..

Αλλά.. γιατί δεν αφήνεις 100MB να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;

Link to comment
Share on other sites

@Green_Dragon

άλλαξε το apn σε κάτι άσχετο, σε καμμία μα καμμία περίπτωση μη κάνεις ενεργά τα δεδομένα της Q,βάλτη στο slot 2 sim και η τύχη μαζί σου!

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, bbbb said:

@Green_Dragon

άλλαξε το apn σε κάτι άσχετο, σε καμμία μα καμμία περίπτωση μη κάνεις ενεργά τα δεδομένα της Q,βάλτη στο slot 2 sim και η τύχη μαζί σου!

Σε κάθε περίπτωση θα απενεργοποιήσω από τις ρυθμίσεις της συσκευής τα δεδομένα για τη Q.

Αλλαγή του APN για τη συγκεκριμένη κάρτα δεν ξέρω πως γίνεται. Αν έχεις κάποιο link διαφωτιστικό θα με βοηθήσει πολύ. Από εκεί και πέρα, βλέποντας και κάνοντας 😀😀

Σας ευχαριστώ όλους!!!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Green_Dragon said:

Σε κάθε περίπτωση θα απενεργοποιήσω από τις ρυθμίσεις της συσκευής τα δεδομένα για τη Q.

Αλλαγή του APN για τη συγκεκριμένη κάρτα δεν ξέρω πως γίνεται. Αν έχεις κάποιο link διαφωτιστικό θα με βοηθήσει πολύ. Από εκεί και πέρα, βλέποντας και κάνοντας 😀😀

Σας ευχαριστώ όλους!!!

Μήπως θα συνέφερε περισσότερο να την χρησιμοποιήσεις σε συνδυασμό με FROG αντί για Q;
Να δίνεις δηλ. μόνο €3 για 120′ στη SIM #1 + τα 12GB για ένα χρόνο στη SIM #2.
Εκτός και αν συνήθως υπερβαίνεις τις 2 ώρες ομιλίας μηνιαίως...

Link to comment
Share on other sites



Οι παλιές δεν υποστηρίζουν 5g. Πρέπει να δεις αν έχεις από τις νέες. Δυστυχώς δεν θυμάμαι καν τι χρώμα έχουν για να σε βοηθήσω.


Μίλησα με την εξυπηρέτηση, λένε ότι το έχουν ενεργοποιήσει και ότι δεν απαιτείται αλλαγή κάρτας sim. Επιπλέον όταν ανέφερα ότι λείπει η επιλογή 5G και ότι έχω 2G 3G 4G, είπαν ότι το 4G είναι για το 5G


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Green_Dragon said:

Σε κάθε περίπτωση θα απενεργοποιήσω από τις ρυθμίσεις της συσκευής τα δεδομένα για τη Q.

Αλλαγή του APN για τη συγκεκριμένη κάρτα δεν ξέρω πως γίνεται. Αν έχεις κάποιο link διαφωτιστικό θα με βοηθήσει πολύ. Από εκεί και πέρα, βλέποντας και κάνοντας 😀😀

Σας ευχαριστώ όλους!!!

Σε γενικές γραμμές πας Ρυθμίσεις-->δίκτυα κινητής τηλεφωνίας ή διαχείριση σιμ πας στη σιμ που θες και βρισκεις τα ονόματα σημείων πρόσβασης και εκει αλλάζεις το apn myq (ή gint.b-online.gr αν έχεις σιμ νέα χωρίς roaming) σε κάτι άλλο άσχετο και κάνεις αποθήκευση

12 minutes ago, Finn said:

 


Μίλησα με την εξυπηρέτηση, λένε ότι το έχουν ενεργοποιήσει και ότι δεν απαιτείται αλλαγή κάρτας sim.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Υπόψιν ως νέα sim στην Q που θα πιάνει 5G λογίζεται η sim που δεν κάνει roaming στο δίκτυο της wind και λειτουργεί με apn gint.b-online.gr

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Finn said:

 


Μίλησα με την εξυπηρέτηση, λένε ότι το έχουν ενεργοποιήσει και ότι δεν απαιτείται αλλαγή κάρτας sim. Επιπλέον όταν ανέφερα ότι λείπει η επιλογή 5G και ότι έχω 2G 3G 4G, είπαν ότι το 4G είναι για το 5G


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δυστυχώς ότι να ναι σου είπανε. Προτείνω να ξαναπάρεις στην επόμενη βάρδια μην τυχόν πέσεις σε κανένα πιο σχετικό...

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου, εαν θέτε σοβαρή απάντηση να στείλετε email ωστε να εχετε και γραπτώς την απάντηση. Σε όλες τις εταιρίες γενικά να κάνετε έτσι. Το ψάχνουν περισσότερο για να μην γράψουν καμία βλακεία και μετά τους το δείχνετε.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Η πορτοκαλί 4G sim με roaming δεν δίνει volte τσεκαρισμένο. Θέλει την 5G που δουλεύει χωρίς roaming. Χοντρικά όποια sim είναι 2 και βάλε ετών θέλει αλλαγή. Την άλλαξα δωρεάν χωρίς μήνυμα και χρέωση πρόσφατα. Στην εξυπηρέτηση λένε βλακειες. 

Link to comment
Share on other sites

Η πορτοκαλί 4G sim με roaming δεν δίνει volte τσεκαρισμένο. Θέλει την 5G που δουλεύει χωρίς roaming. Χοντρικά όποια sim είναι 2 και βάλε ετών θέλει αλλαγή. Την άλλαξα δωρεάν χωρίς μήνυμα και χρέωση πρόσφατα. Στην εξυπηρέτηση λένε βλακειες. 

Ναι την πορτοκαλί έχω. Η νέα πως είναι; Να δοκιμάσω δηλαδή επίσκεψη σε κατάστημα και να ζητήσω δωρεάν κάρτα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Finn said:


Ναι την πορτοκαλί έχω. Η νέα πως είναι; Να δοκιμάσω δηλαδή επίσκεψη σε κατάστημα και να ζητήσω δωρεάν κάρτα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ έτσι το έκανα και μου έδωσαν, μόνο με την ταυτότητα. Δεν χρειάστηκε ούτε μήνυμα, ούτε κάτι άλλο. Εξαρτάται και σε ποιο κατάστημα θα πέσεις ή αν έχει γίνει πιο αυστηρή η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Και πρόσεχε όλα τα "κελεύσματα": Μπορεί βγαίνοντας από το κατάστημα να είσαι με συμβόλαιο χωρίς να το έχεις καταλάβει!!!

Γνώμη μου, αποφεύγετε με κάθε τρόπο και την εξυπηρέτηση πελατών Wind και τα καταστήματα Wind: Μη μπαίνετε μέσα για κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Finn said:


Ναι την πορτοκαλί έχω. Η νέα πως είναι; Να δοκιμάσω δηλαδή επίσκεψη σε κατάστημα και να ζητήσω δωρεάν κάρτα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακριβώς φίλε.

Η διαδικασία είναι απλούστατη και δωρεάν. Θα ζητήσεις αντικατάσταση της κάρτας sim λόγω παλαιότητας.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς φίλε.
Η διαδικασία είναι απλούστατη και δωρεάν. Θα ζητήσεις αντικατάσταση της κάρτας sim λόγω παλαιότητας.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα ενημερώσω μόλις παραλάβω!

UPDATE
Έγινε η αλλαγή αλλά 3 ώρες τώρα δεν έχω σήμα με τη νέα σιμ. 5G εμφάνισε στις επιλογές όμως


Sent from my iPhone using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πως καταργω το daily internet που με χρεωσαν 2€ απο μονοι τους επειδη δεν ανανεωσα χθες το βραδυ και δεν ειχα καθολου mb;

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, polakis said:

Παιδια πως καταργω το daily internet που με χρεωσαν 2€ απο μονοι τους επειδη δεν ανανεωσα χθες το βραδυ και δεν ειχα καθολου mb;

Δεν καταργειται. Θα πρεπει να τους ζητησεις να σου κλεισουν το ίντερνετ και εαν θελησεις ξανα ιντερνετ θα πρεπει να τους ξανακαλεσεις. Ενας απο τους λογους που ποτέ δεν αφήνω υπολοιπο πανω απο 2€

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, polakis said:

Παιδια πως καταργω το daily internet που με χρεωσαν 2€ απο μονοι τους επειδη δεν ανανεωσα χθες το βραδυ και δεν ειχα καθολου mb;

'Αλλάζεις' το apn η αφαιρείς ΟΛΕΣ τις εφαρμογές που καταναλώνουν ΜΒ στο παρασκήνιο.

Edited by GREGORYMO
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Πιο ευκολο να πάει στις άλλες 2 εταιρίες που έχουν ρύθμιση να μην χρεώνεται όταν τελειώνει το πακέτο...

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mobileras said:

Πιο ευκολο να πάει στις άλλες 2 εταιρίες που έχουν ρύθμιση να μην χρεώνεται όταν τελειώνει το πακέτο...

Συμφωνώ 

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2022 at 8:43 ΠΜ, polakis said:

Παιδια πως καταργω το daily internet που με χρεωσαν 2€ απο μονοι τους επειδη δεν ανανεωσα χθες το βραδυ και δεν ειχα καθολου mb;

Μπορείς να ζητήσεις να σου ενεργοποιήσουν φραγή δεδομένων όταν δεν έχεις πακέτο. Γίνεται εύκολα και άμεσα μέσω του τσατ. Με τον ίδιο τρόπο κάνεις άρση της φραγής.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν πρέπει να μπεις στην διαδικασία να κάνεις κάτι μόνος σου εγώ βρίσκω ότι είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξεις το APN χωρίς αναμονές, συνεννοήσεις με "τούβλα", επιβεβαιώσεις στοιχείων ή χρεώσεις.

Σημερινό countdown 3.5GB με 3.5 ευρώ ως αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...