Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20 minutes ago, GREGORYMO said:

Ο διπλασιασμός αφορά πακέτα?

Πώς μπορεί να καταναλωθεί?

Νομίζω το γράφει καθαρά. ΔΩPO ΔIΠΛAΣIOΣ XPONOΣ OMIΛIAΣ ΣTHN ΠPΩTH ANANEΩΣH KAΘE MHNA ΓIA TOYΣ ΠPΩTOYΣ 3 MHNEΣ! O EΠIΠΛEON XPONOΣ MΠOPEI NA KATANAΛΩΘEI ΣE XPHΣH ΠPOΣ OΛA TA ΔIKTYA ENTOΣ EΛΛAΔAΣ KAI ΓIA ENEPΓOΠOIHΣH EΘNIKΩN ΠAKETΩN. Q. KEPΔIZEIΣ, TOΣO AΠΛA.

Screenshot_20221030_101322.jpg

Edited by foris
Link to comment
Share on other sites

με 10€ κ κιου φι απενεργοποιημενο πόσα μένουν μετα? σορυ για την επαναληψη της ερωτησης αλλα ψαχνω πισω κ εχω παει 10 σελιδες κ δεν το βρισκω

unlock your soul

unlock your wifi

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bizbiki said:

με 10€ κ κιου φι απενεργοποιημενο πόσα μένουν μετα? σορυ για την επαναληψη της ερωτησης αλλα ψαχνω πισω κ εχω παει 10 σελιδες κ δεν το βρισκω

8.79€

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, GREGORYMO said:

Πρέπει πρώτα να συνδεθώ στην Q για να το κάνω 

Οταν ενεργοποιηθεί ο αριθμός (σταματήσει να δουλευει η σιμ από την άλλη εταιρια), πρώτα ζήτα απενεργοποιηση κιου φι και μετά βάλε κάρτα. 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mobileras said:

Οταν ενεργοποιηθεί ο αριθμός (σταματήσει να δουλευει η σιμ από την άλλη εταιρια), πρώτα ζήτα απενεργοποιηση κιου φι και μετά βάλε κάρτα. 

Εγώ δεν το γνώριζα αυτό και πρώτα έβαλα κάρτα και μετέπειτα ζήτησα απενεργοποίηση. Ακυρώθηκε η υπηρεσία και έγινε επιστροφή χρημάτων. Προφανώς θα πράξεις έτσι όπως γράφει ο φίλος. Αλλά από το chat έχω εξυπηρετηθεί πολλές φορές. Ενημερωτικά το λέω. 

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με το  Qfee "βασιζονται" σε οσους δεν ενδιαφερονται (πανω απο 80% των συνδρομητων καρτοκινητης, ειδικα σε αυτη την εταιρια και παραπανω) και μπερδεμενοι με την μειωση του φορου κινητης απο φετος , εαν τυχον και το ψαξουν το θεμα (πχ τους το πει γνωστης τιμολογιακης πολιτικης της Wind/Q) , ουτε που θα ασχοληθουν.

Ειτε 10,41Ε αφηνε η 12ευρη πριν το 2022, ειτε 8,90Ε αφηνει τωρα με Qfee. Πειθονται οτι ετσι κι αλλιως θα πρεπει να βαλουν 15Ε καρτα προκειμενου με 11,63Ε μετα το Qfee να μπορουν να βαλουν καποιο πακετο, με το γνωστο αφηγημα "Μα ολα ακριβηναν" που ισως τους πειθει εαν τυχον και μπουν σε καταστημα Wind ακομα και συμβολαιο  να κανουν ως "πιο συμφερον, ειδικα αν πεσουν και στο myphone να παρουν πληροφοριες απο "γνωστες".

Το 80% συνδρομητων Wind ουτε που θα ααχοληθουν ειτε 15, ειτε 12  ειτε 10 ειτε Qfee ειτε χαρατσι 0,30Ε.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, οι συνδρομητές των άλλων εταιρειών είναι βαθείς γνώστες των χρεώσεων και λοιπών πρακτικών τους. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Έτσι, οι συνδρομητές των άλλων εταιρειών είναι βαθείς γνώστες των χρεώσεων και λοιπών πρακτικών τους. 

Να σε ρωτήσω κάτι; Είσαι της λογικής του να κρίνουμε τη Wind μπας και διορθώσει κάποια κακώς κείμενα ή να το βουλώνουμε αφού και οι άλλοι έχουν τα στραβά τους;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται αυτό. Και είμαι ο πρώτος που το κάνει. Διακόσιες φορές έχω επισημάνει την έλλειψη e sim, extrasim, twin sim στην καρτοκινητή και πολλά άλλα. 

Άλλο πράγμα αυτό και άλλο να θεωρούμε τους συνδρομητές της αδαείς. 

Ξέχασα το τέλος ανανέωσης των 30 λεπτών, που πρέπει αύριο το πρωί να καταργηθεί. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, p_k said:

Εννοείται αυτό. Και είμαι ο πρώτος που το κάνει. Διακόσιες φορές έχω επισημάνει την έλλειψη e sim, extrasim, twin sim στην καρτοκινητή και πολλά άλλα. 

Άλλο πράγμα αυτό και άλλο να θεωρούμε τους συνδρομητές της αδαείς. 

Ναι είναι αδαείς πολλοί της wind όσο και των άλλων εταιριών. Εσύ δλδ θεωρείς πως είναι φωστήρες και κάθονται και το ψάχνουν σαν εμάς;

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, δεν το ψάχνουν τόσο, αυτό όμως ισχύει σε όλες τις εταιρείες. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Σωστά, δεν το ψάχνουν τόσο, αυτό όμως ισχύει σε όλες τις εταιρείες. 

 

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ο προλαλήσας δεν ανέφερε τους άλλους. Είμαστε στο νήμα της Q και για αυτούς μίλησε. Εσύ μίλησες ειρωνικά αμέσως μετά υπονοώντας ότι υπονομεύει τη νοημοσύνη μόνο των πελατών της Q. Κάνω κάπου λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειρωνεύομαι ποτέ. 

Με ενοχλεί η μονομερης προσέγγιση. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, p_k said:

Δεν ειρωνεύομαι ποτέ. 

Με ενοχλεί η μονομερης προσέγγιση. 

Άρα είμαι κι εγώ ένας από τους χαζούς πελάτες της Q!!

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kalitexnis_g said:

Άρα είμαι κι εγώ ένας από τους χαζούς πελάτες της Q!!

Όχι βέβαια!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η κιου κάνει τις περισσότερες πονηριες. Πιο παλια ειχε το ονομα της φτηνοτερης (και πραγματι ηταν η φτηνοτερη), αλλα εδω και καιρο δεν ειναι και λιγοι το καταλαβαινουν, αφού δεν εχουν την ορεξη να ψάξουν τι δίνει ο ανταγωνισμός. 

Εχθές μιλουσα με μια φιλη μου για το κινητό του παιδιού της. "Δεν ξερω τι βάζει, της βαζω 15ε καθε μηνα". Θα μπορουσα να της πω οτι και με 10ε/2μηνο θα βολευόταν μια χαρα, αλλά ξέρω ότι θα μου απαντήσει "σιγα μωρέ, δεν βαριεσαι τωρα". 

Άλλη φίλη μου εχει στο παιδί της το family της κόκκινης. Και αυτή δεν θελει να ασχοληθει και απλα ετυχε σε υπάλληλο που της το πρότεινε.

Ο πεθερός μου, ό,τι του πω το αντίθετο θα κάνει. Κανει γλεντια ο υπάλληλος του Γερμανου μαζι του. Η πεθερα μου ευτυχώς με ακουει.

Ολα σχετικα ειναι τελικά...

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Τα θυματα ειναι οσοι ενδιαφερονται πραγματικα μες σ'ολο αυτο τον αχταρμα που μας εχουν μπλεξει.

Προσωπικα οι "Κατασταση" που απο μεριας μου μπορω να προκαλεσω στη Wind/Q μπας και αλλαξει ολη αυτη τη νοοτροπια της ειναι καρτα 8Ε (παλιοτερα 6Ε) καθε 16 μηνες. Αλλα δε γινεται τιποτα, το κατανοοω, εαν ουτε το 20% (κατω απο 5% το υπολογιζω):

1) Ενδιαφερονται πραγματικα (οχι μονο για την παρτη τους, αλλα και την επιβιωση της ιδιας της εταιριας μακροχρονια)

και

2) Κατανοουν βαθια την ολη Κατασταση και την πιθανοτατη εξελιξη που θα εχει πχ ως το 2025.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάποιος βάζει 8 ευρώ κάρτα κάθε 16 μήνες και τα σκάει κανονικά σε άλλη εταιρεία για να έχει τηλεφωνία ενδιαφέρεται πραγματικά για την wind και όχι για την πάρτη του και αυτό είναι τόσο βαθιά φιλοσοφημένο που δεν το πιάνει ούτε το μισό του μισού τοις τρέχα γύρευε.

Να γυρίζει παιδιά να γυρίζει, μην "κατανοούν" οι ίδιοι συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρία αυτή τη στιγμή "αυτοκτονεί" το κιου. Το κάνει πολυ πιο ακριβό και δεν θα τη χαλουσε να έφευγε κόσμος. Από τη στιγμή που θελει περισσοτερα έσοδα, το ιδανικό της θα είναι να έχει τους συνδρομητές της στις τιμές του F2G και στο τέλος έτσι θα γίνει. Όπως φαίνεται δεν υπάρχει καμμία διάθεση για φτηνότερα πακετα. Ο καθένας αποφασίζει τι τον συμφέρει. Κάποιοι θα φυγουν, κάποιοι θα βαριουνται και θα μείνουν, καποιοι δεν θα καταλαβαίνουν, κάποιοι θα πουν "όλα είναι ίδια", καποιοι θα έχουν μείνει στο ότι κοστίζει 30€ η φορητότητα, κάποιοι δεν θα ξέρουν ότι υπάρχει ή τι είναι η φορητότητα κλπ κλπ. 

Για μένα ο μοναδικός τρόπος να δείξει κάποιος τη δυσφορία του θα είναι η φορητότητα. Το να βάζει καποιος 8€/18μηνο είναι αδιάφορο για την εταιρια. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Βασικη οικονομικη αρχη που ισχυει (θα επρεπε τουλαχιστον) σε ολες τις επιχειρησεις (συμπεριλαμβανομενης και της wind νυν Νοva):Μεγιστο δυνατο αποτελεσμα με το μικροτερο δυνατο κοστος .

Αν πιστεουν στι wind νυν nova οτι το  μεγιστο δυνατο αποτελεσμα περναει απο :

α)την μειωση των coundawn

β)την αυξηση της τιμης των πακετων

γ) την επιβολη χαρατσιου 30 λεπτων και

δ) του Qfee

θα το κανουν.

Στην οικονομια ομως δεν υπαρχει ΠΟΤΕ βεβαιοτητα για το αποτελεσμα των ενεργειων που γινονται για την μεγιστοποιηση του κερδους .

Στην πραξη θα φανει αυτο, απο τα οικονομικα αποτελεσματα και βασικα απο τον τροπο που θα αντιδρασουν οι ΠΕΛΑΤΕΣ στις αλλαγες ,(ειτε υπαρχοντες ειτε νεοι πελατες ).

Αν οι νεες ρυθμισεις φερουν περισοτερα εσοδα συνολικα θα υιοθετηθουν κι λογικα  θα υπαρξουν κι νεες ενεργειες για αυξηση των κερδων ( πχ νεα ποιο ακριβα πακετα ,αυξηση ελαχιστης τιμης ανανεωσης πακετων , με το προσχημα βεβαια ( "τυρακι" ) της αυξησης ειτε του χρονου ομιλιας ειτε των δεδομενων ,που στην πλοιοψηφια τους οι πελατες, δεν τα χρειαζονται.

Συμπερασμα :Μονο οι ΠΕΛΑΤΕΣ* (εμεις) ΤΗΣ μπορουν να επαληθευσουν η να διαψευσουν τις προσδοκιες της WIND κι καθε εταιρειας ,λαμβανοντας βεβαια  υποψιν  το τι προσφερουν κι οι ανταγωνιστες (στις τηλεπικοινωνιες  λογο ολογοπωλιου δεν βρισκεις  ευκολα συμφερουσες  εναλλακτικες )

ΠΕΛΑΤΕΣ=καταναλωτες οι οποιοι επιλεγουν προγραμματα κι πακετα ,με βαση τις πραγματικες τους αναγκες, στο μικροτερο δυνατο κοστος (χρησιμοτητα)

Αυτο δεν γινεται παντα κι στην πραξη εχουμε ,τις περισσοτερες φορες επιλογες με βαση :

α)το ποιο φθηνο πακετο που δεν ικανοποιει τις αναγκες τους (τελειωνουν τα δεδομενα η ο χρονος ομιλιας πολυ πριν απο το μηνα)

β) ποιο ακριβο πακετο απο αυτο που χρειαζονται με αποτεεσμα να περισσευουν καθε μηνα χρονς ομιλιας η δεδοδομενα )

γ)τι τους προτινει ο υπαλληλος της εταιρειας κινητης ,

δ) τι πακετο εβαλε ο φιλος, ο γειτονας ,οι συγγενεις 

 

 

Edited by powerup
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, powerup said:

ΠΕΛΑΤΕΣ=καταναλωτες οι οποιοι στην πλειοψηφια τους δεν επιλεγουν προγραμματα κι πακετα με βαση τις πραγματικες τους αναγκες στο μικροτερο δυνατο κοστος (χρησιμοτητα) αλλα με βαση τι τους πρωτινει ο υπαλληλος της εταιρειας κινητης ,τι πακετο εβαλε ο φιλος, ο γειτονας ,ο συγγενεις 

 

Δεν ξέρω αν ο στόχος του post σου είναι η Q ή γενικά η Wind/Nova, αλλά πιστεύω οτι η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών που χρησιμοποιούν την Q την επιλέγουν συνειδητά για τους δικούς του λόγους καθένας. 

Επομένως, η γενίκευση που επιχειρείται στις τελευταίες σελίδες δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες και τη χρήση που έχει κάθε χρήστης της Q.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, makap said:

Δεν ξέρω αν ο στόχος του post σου είναι η Q ή γενικά η Wind/Nova, αλλά πιστεύω οτι η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών που χρησιμοποιούν την Q την επιλέγουν συνειδητά για τους δικούς του λόγους καθένας. 

Επομένως, η γενίκευση που επιχειρείται στις τελευταίες σελίδες δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες και τη χρήση που έχει κάθε χρήστης της Q.

Το σίγουρο είναι ότι κανένας δεν θέλει να πληρωνει περισσοτερα απο ότι πληρωνε. Η κιου αυτή τη στιγμή κάνει αυτό που δεν θέλει ο καταναλωτής. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...