Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 hour ago, nininikos said:

Παντως πρωτη φορα ακουω ως επιχειρημα να θελει μια εμπορικη εταιρεία να διωξει πελατες. Αν υπηρχε νομπελ επιχειρηματικοτητας το ειχαν εξασφαλισει απο τωρα.

Sent from my Z2121 using Tapatalk
 

Εαν θελει να σκοτωσει ενα προϊόν, το κάνει ασύμφορο, ώστε να φύγουν μόνοι τους οι πελάτες. Αλλιώς (εαν ανακοίνωνε την ληξη του συγκεκριμένου προϊόντος) θα υποχρεούταν να πιστώσει τα υπόλοιπα των χρημάτων στους συνδρομητές. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά παίδες.

Προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να έχω data σε δύο κάρτες Q που διαχειρίζομαι. Οι ανάγκες μας είναι γύρω στα 500 mb τον μήνα.

Τα δύο προηγούμενα χρόνια βολευτήκαμε με cone, αλλά τώρα δεν ξέρω αν γίνεται. 

Τα countdowns θα ήταν μια λύση, αλλά είναι πλέον απρόβλεπτα. Σκέφτηκα μια ξεχωριστή κάρτα data sim only, όπως η Cosmote internet on the go, αλλά αυτή με τα 20 ευρώ για 12 gb σε ένα χρόνο, έχει καταργηθεί.

Η μόνη λύση που βλέπω στη Q, είναι το Q star με rollover. Ανεβαίνει λίγο το κόστος, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. 

Έχετε κάποια ιδέα ή πρόταση στη Q ή και αλλού;

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Green_Dragon said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά παίδες.

Προσπαθώ να βρω ένα τρόπο να έχω data σε δύο κάρτες Q που διαχειρίζομαι. Οι ανάγκες μας είναι γύρω στα 500 mb τον μήνα.

Τα δύο προηγούμενα χρόνια βολευτήκαμε με cone, αλλά τώρα δεν ξέρω αν γίνεται. 

Τα countdowns θα ήταν μια λύση, αλλά είναι πλέον απρόβλεπτα. Σκέφτηκα μια ξεχωριστή κάρτα data sim only, όπως η Cosmote internet on the go, αλλά αυτή με τα 20 ευρώ για 12 gb σε ένα χρόνο, έχει καταργηθεί.

Η μόνη λύση που βλέπω στη Q, είναι το Q star με rollover. Ανεβαίνει λίγο το κόστος, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. 

Έχετε κάποια ιδέα ή πρόταση στη Q ή και αλλού;

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20373370

Με 20€ 12GB για έναν χρόνο.. πώς προκύπτει ότι έχει καταργηθεί;

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, kalitexnis_g said:

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20373370

Με 20€ 12GB για έναν χρόνο.. πώς προκύπτει ότι έχει καταργηθεί;

 

Σε προηγούμενες σελίδες είχε γίνει μια αναφορά από συμφορουμίτη περί κατάργησης της συγκεκριμένης data only sim. Τότε έκανα μία προσπάθεια για ηλεκτρονική παραγγελία, αλλά όταν πήγαινα στο καλάθι δεν προχωρούσε η διαδικασία.

Τώρα που το ανέφερες μπήκα για online παραγγελία και την ολοκλήρωσε με επιτυχία.

Οπότε φαίνεται να έχεις δίκιο και να είναι σε ισχύ. Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία και θα ενημερώσω για κάθε εξέλιξη της παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Έρχομαι στην Q με φορητότητα και είμαι στην φάση που περιμένω τον courier να του δώσω ταυτότητα κτλ. Αφού γίνει αυτό, σε πόσες ημέρες θα ολοκληρωθεί η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Οταν επιστρεψει ο κουριερ τα χαρτιά στην εταιρία θα ξεκινησει η διαδικασία. Λογικά δεν θα παρει πανω απο 2-3 μέρες.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, kmpatra said:

Οταν επιστρεψει ο κουριερ τα χαρτιά στην εταιρία θα ξεκινησει η διαδικασία. Λογικά δεν θα παρει πανω απο 2-3 μέρες.

Έτσι υπολογίζω και εγώ.

Άρα, 4-5 ημέρες.

 

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πρόσφατα φορητότητα. Όταν υπογράψεις τα χαρτιά και φύγει ο courier σε λίγες ώρες είσαι έτοιμος. Εγώ πρωί παρέδωσα στον υπάλληλο και πήρα την κάρτα, απόγευμα συνδέθηκα στο δίκτυο wind. Περιοχή Θεσσαλονίκη. Στέλνουν τα έγγραφα λογικά με ίντερνετ. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, foris said:

Έκανα πρόσφατα φορητότητα. Όταν υπογράψεις τα χαρτιά και φύγει ο courier σε λίγες ώρες είσαι έτοιμος. Εγώ πρωί παρέδωσα στον υπάλληλο και πήρα την κάρτα, απόγευμα συνδέθηκα στο δίκτυο wind. Περιοχή Θεσσαλονίκη. Στέλνουν τα έγγραφα λογικά με ίντερνετ. 

Περίεργο μου φαίνεται.

Η εταιρεία θα παραλάβει την επομένη ημέρα.

Πότε θα κάνει την διαδικασία και πότε θα εγκριθεί?

Σε χρόνο DT ?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Περίεργο μου φαίνεται.

Η εταιρεία θα παραλάβει την επομένη ημέρα.

Πότε θα κάνει την διαδικασία και πότε θα εγκριθεί?

Σε χρόνο DT ?

Η wind παραλαμβάνει τα έγγραφα σου από την courier διαδικτυακά την ίδια ημέρα. Και από την στιγμή που έχεις την κάρτα στα χέρια σου, τραβάει την γραμμή σου, κόβεται το σήμα από την προηγούμενη κινητή και ξεκινάς με την νέα. Απλά είναι τα πράγματα. 

Edited by foris
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, foris said:

Η wind παραλαμβάνει τα έγγραφα σου από την courier διαδικτυακά την ίδια ημέρα. Και από την στιγμή που έχεις την κάρτα στα χέρια σου, τραβάει την γραμμή σου, κόβεται το σήμα από την προηγούμενη κινητή και ξεκινάς με την νέα. Απλά είναι τα πράγματα. 

Μακάρι.

Άρα, αν παραδώσω μεσημέρι στον courier, να υπολογίζω την επόμενη ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, foris said:

Η wind παραλαμβάνει τα έγγραφα σου από την courier διαδικτυακά την ίδια ημέρα. Και από την στιγμή που έχεις την κάρτα στα χέρια σου, τραβάει την γραμμή σου, κόβεται το σήμα από την προηγούμενη κινητή και ξεκινάς με την νέα. Απλά είναι τα πράγματα. 

Έχει σημασία η λεπτομέρεια.

Είμαι vodafone και έχω βάλει κάρτα για 1 μήνα. Είμαι καλυμμένος μέχρι 15 Νοεμβρίου.

Έκανα αίτηση φορητότητας 20 Οκτωβρίου.

Αργεί.

ΙΔΑΝΙΚΑ θα με βολεύε να πέσω σε countdown ομιλίας. Γιατί αλλιώς είναι μονόδρομος το Q Star και ΔΕΝ φθάνουν τα 10€ !

Link to comment
Share on other sites

Μην πολυβασίζεσαι στα καουνταουν. Κάθε μήνα και χειρότερα και πιο αραιά είναι. Το κιου σταρ έχει αξία εάν καλείς και προς ΕΕ, ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Mobileras said:

Μην πολυβασίζεσαι στα καουνταουν. Κάθε μήνα και χειρότερα και πιο αραιά είναι. Το κιου σταρ έχει αξία εάν καλείς και προς ΕΕ, ΗΠΑ, Καναδά, Αυστραλία. 

Το ξέρω.

Το θέμα είναι ότι θα δώσω 10€ στον courier και αν δεν πέσω σε countdown, θα χρειάζομαι 10.2€ και δεν θα φθάσουν!!!

Υπάρχει άλλη λύση?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, GREGORYMO said:

Το ξέρω.

Το θέμα είναι ότι θα δώσω 10€ στον courier και αν δεν πέσω σε countdown, θα χρειάζομαι 10.2€ και δεν θα φθάσουν!!!

Υπάρχει άλλη λύση?

Την πάνε για κατάργηση την Q card υπόψιν. F2G καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chrischal1908 said:

Την πάνε για κατάργηση την Q card υπόψιν. F2G καλύτερα!

καλησπέρα. κατάργηση της Q? για ποιο λόγο?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Alexandros201285 said:

καλησπέρα. κατάργηση της Q? για ποιο λόγο?

Γιατί το United group έχει ένα στις χώρες που δραστηριοποιείται. Περισσότερα το 2023.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Chrischal1908 said:

Γιατί το United group έχει ένα στις χώρες που δραστηριοποιείται. Περισσότερα το 2023.

δλδ θα εναρμονιστεί η Q με τα πακέτα και τις τιμές του f2g? μέχρι να απορροφηθεί πλήρως απτή wind?  (nova) 

Link to comment
Share on other sites

εχετε πληροφορια εκ των εσω ή απλά υποθέτετε την καταργηση με βαση τι κανει στις αλλες χωρες; γιατι αν ειναι το δευτερο πρεπει να εξεταστει ενδελεχως τι ακριβως ειχε η καθε εταιρια που εξαγορασε πριν, και τι ακριβως εκανε η united μετα. Ο ογκος των συνδρομητων της q δεν ειναι αμελητεος ωστε να τρεχουν ολοι για αλλαγες με το παραμικρό,ούτε το brand αγνωστο ωστε να καταργηθει εν μια νυχτι για πλάκα. Επισης πολλά εξαρτωνται και απο τον ανταγωνισμό. Είναι δυνατον οι ανταγωνιστες να εχουν 3-4 διαφορετικα πακετα καρτοκινητης και η united να κρατησει μονο το βασικο χωρις να δινει επιλογες χαμηλοτερου μπατζετ αναγκαζοντας οσον δυνατον περισσοτερους να φυγουν απο την εταιρια? Εκτος αν φτιαξει μια καρτοκινητη για ολα τα πορτοφολια...εκει το συζηταμε.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Το ξέρω.

Το θέμα είναι ότι θα δώσω 10€ στον courier και αν δεν πέσω σε countdown, θα χρειάζομαι 10.2€ και δεν θα φθάσουν!!!

Υπάρχει άλλη λύση?

  •  
INTERNATIONAL COMBO
35' προς Αλβανία, Γεωργία, Ρουμανία, Ιταλία, Γαλλία, Γερμανία, Βέλγιο, Η.Π.Α., Καναδά
60' προς όλους
300' προς WIND/ Q
 
500 MB
€ 8,5
  • Το πακέτο δίνει 35’ προς κινητά και σταθερά Αλβανίας, Γεωργίας, Ρουμανίας, Ιταλίας, Γαλλίας, Γερμανίας, Βελγίου, Καναδά, ΗΠΑ καθώς και 60 λεπτά προς όλους, 300 λεπτά προς WIND/Q και 500ΜΒ με 8,5€
  • Τα λεπτά ομιλίας προς διεθνείς προορισμούς έχουν ελάχιστη διάρκεια κλήσης τα 3 λεπτά και μετά ανά δευτερόλεπτο και μπορούν να καταναλωθούν προς όλα τα κινητά και σταθερά δίκτυα της κάθε χώρας και δεν ισχύουν κατά την περιαγωγή. Μετά την κατανάλωση ή τη λήξη των δωρεάν λεπτών, η χρέωση προς τους διεθνείς προορισμούς γίνεται σύμφωνα με τις βασικές χρεώσεις του πακέτου καρτοκινητής.
    Για να δεις τα προθέματα που εξαιρούνται, πάτησε ΕΔΩ
  • Η κατανάλωση των λεπτών προς όλους καθώς και τα λεπτά ομιλίας προς WIND/Q είναι ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη διάρκεια κλήσης.
  • Τα λεπτά ομιλίας προς όλους ισχύουν για όλα τα κινητά και σταθερά δίκτυα στην Ελλάδα και κατά την περιαγωγή από Ε.Ε. προς Ε.Ε. (Ζώνη EE). Δεν ισχύουν προς σταθερούς μη γεωγραφικούς αριθμούς (πχ σύντομους κωδικούς).
  • Τα MBs του πακέτου καταναλώνονται ανά Kb. Ισχύουν και για περιαγωγή εντός ΕΕ
  • Τα λεπτά ομιλίας και τα MB που δεν καταναλώνονται κατά την διάρκεια του μήνα δεν μεταφέρονται στον επόμενο. 
  • Η διάρκεια του πακέτου είναι 4 εβδομάδες.
  • Μάθε το διαθέσιμο υπόλοιπο μέσω του myQ.gr/myQ app ή με μία δωρεάν κλήση στο 1225.
Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Mobileras said:
  •  
INTERNATIONAL COMBO
35' προς Αλβανία, Γεωργία, Ρουμανία, Ιταλία, Γαλλία, Γερμανία, Βέλγιο, Η.Π.Α., Καναδά
60' προς όλους
300' προς WIND/ Q
 
500 MB
€ 8,5
  • Το πακέτο δίνει 35’ προς κινητά και σταθερά Αλβανίας, Γεωργίας, Ρουμανίας, Ιταλίας, Γαλλίας, Γερμανίας, Βελγίου, Καναδά, ΗΠΑ καθώς και 60 λεπτά προς όλους, 300 λεπτά προς WIND/Q και 500ΜΒ με 8,5€
  • Τα λεπτά ομιλίας προς διεθνείς προορισμούς έχουν ελάχιστη διάρκεια κλήσης τα 3 λεπτά και μετά ανά δευτερόλεπτο και μπορούν να καταναλωθούν προς όλα τα κινητά και σταθερά δίκτυα της κάθε χώρας και δεν ισχύουν κατά την περιαγωγή. Μετά την κατανάλωση ή τη λήξη των δωρεάν λεπτών, η χρέωση προς τους διεθνείς προορισμούς γίνεται σύμφωνα με τις βασικές χρεώσεις του πακέτου καρτοκινητής.
    Για να δεις τα προθέματα που εξαιρούνται, πάτησε ΕΔΩ
  • Η κατανάλωση των λεπτών προς όλους καθώς και τα λεπτά ομιλίας προς WIND/Q είναι ανά δευτερόλεπτο χωρίς ελάχιστη διάρκεια κλήσης.
  • Τα λεπτά ομιλίας προς όλους ισχύουν για όλα τα κινητά και σταθερά δίκτυα στην Ελλάδα και κατά την περιαγωγή από Ε.Ε. προς Ε.Ε. (Ζώνη EE). Δεν ισχύουν προς σταθερούς μη γεωγραφικούς αριθμούς (πχ σύντομους κωδικούς).
  • Τα MBs του πακέτου καταναλώνονται ανά Kb. Ισχύουν και για περιαγωγή εντός ΕΕ
  • Τα λεπτά ομιλίας και τα MB που δεν καταναλώνονται κατά την διάρκεια του μήνα δεν μεταφέρονται στον επόμενο. 
  • Η διάρκεια του πακέτου είναι 4 εβδομάδες.
  • Μάθε το διαθέσιμο υπόλοιπο μέσω του myQ.gr/myQ app ή με μία δωρεάν κλήση στο 1225.

Είναι μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2022 at 12:28 ΜΜ, vagos46 said:

Δεν έχω λάβει προσφορές εδώ και χρόνια, τελευταία φορά που είχα μιλήσει με chat για προσφορές-δωράκια μου είπε..

 

 

 

 

Screenshot_20221026-121039_1.jpg

και εγώ οιυ chatαρα κάποια στιγμή για αλλο θεμα τους έθιξα και αυτό το ζήτημα ότι δλδ δεν δέχομαι προσφορές. Και είπαν ότι το "πείραξαν" (σαν reset το κατάλαβα) με αποτέλεσμα ακόμα να μην λαμβάνω προσωπικές προσφορές 😅 που έχω πολύ πολύ πολύ καιρό να δώ (χρόνια).. (δηλαδή δεν έγινε τίποτα).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2022 at 9:54 ΠΜ, GREGORYMO said:

Μακάρι.

Άρα, αν παραδώσω μεσημέρι στον courier, να υπολογίζω την επόμενη ημέρα.

Να σου πω ότι σε μένα έγινε ενεργοποίηση σε λίγες ώρες. Να προσθέσω ότι για τους 3 πρώτους μήνες θα έχεις διπλασιασμό σε κάθε κατάθεση που κάνεις. Θα προσέξεις μην σου χρεώσουν 1.7 μπόνους ανανέωσης(q fee). Αν ναι επικοινωνείς μέσω chat και ζητάς απενεργοποίηση και επιστροφή του 1.7 στο λογαριασμό σου. Αν το ακυρώσεις δεν μπορείς να το ξανά βάλεις. 

Screenshot_20221030_094159.jpg

Όσο για το αν θέλουν να καταργήσουν την q ας το κάνουν. Θα πάμε αλλού. Τελείωσε η κοροϊδία κάθε εταιρείας. Υπάρχουν επιλογές. Θα πάρουμε και τα σταθερά μας και τα δορυφορικά και θα κάνουμε τις επιλογές μας. Αυτοί να είναι προετοιμασμένοι για το κόστος των αλλαγών. Εμείς συνηθίζουμε εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, foris said:

Να σου πω ότι σε μένα έγινε ενεργοποίηση σε λίγες ώρες. Να προσθέσω ότι για τους 3 πρώτους μήνες θα έχεις διπλασιασμό σε κάθε κατάθεση που κάνεις. Θα προσέξεις μην σου χρεώσουν 1.7 μπόνους ανανέωσης(q fee). Αν ναι επικοινωνείς μέσω chat και ζητάς απενεργοποίηση και επιστροφή του 1.7 στο λογαριασμό σου. Αν το ακυρώσεις δεν μπορείς να το ξανά βάλεις. 

Screenshot_20221030_094159.jpg

Όσο για το αν θέλουν να καταργήσουν την q ας το κάνουν. Θα πάμε αλλού. Τελείωσε η κοροϊδία κάθε εταιρείας. Υπάρχουν επιλογές. Θα πάρουμε και τα σταθερά μας και τα δορυφορικά και θα κάνουμε τις επιλογές μας. Αυτοί να είναι προετοιμασμένοι για το κόστος των αλλαγών. Εμείς συνηθίζουμε εύκολα. 

Ο διπλασιασμός αφορά πακέτα?

Πώς μπορεί να καταναλωθεί?

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, keysmith said:

και εγώ οιυ chatαρα κάποια στιγμή για αλλο θεμα τους έθιξα και αυτό το ζήτημα ότι δλδ δεν δέχομαι προσφορές. Και είπαν ότι το "πείραξαν" (σαν reset το κατάλαβα) με αποτέλεσμα ακόμα να μην λαμβάνω προσωπικές προσφορές 😅 που έχω πολύ πολύ πολύ καιρό να δώ (χρόνια).. (δηλαδή δεν έγινε τίποτα).

Εγώ είχα στην πεθερά μου μία Q που την τάιζα συστηματικά και δεν έδινε ποτέ προσωπικές προσφορές. Καβατζώνω ένα φοιτητικό CU και σταματάω να βάζω κάρτα στην Q. Επί ένα χρόνο δεν έδινε προσωπική προσφορά ως που δεν άντεξε και έδωσε. Τέτοια θέλει η Q.. αν την ταΐζεις συστηματικά, μην περιμένεις προσωπικές προσφορές. (Δεν μιλάω για όλες τις περιπτώσεις φυσικά, μην αρχίσετε και λέτε διάφορα)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...