Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι και θέμα τυχης. Μπορεί να πέσετε σε σοβαρό υπάλληλο, όμως μπορεί να πεσετε και σε υπάλληλο που αδιαφορεί. Και στις 3 εταιρίες αυτό. Και οι μισθοί είναι πραγματι ψίχουλα. Από ότι ξέρω στην κόκκινη οι υπάλληλοι εξυπηρέτησης πελατών δεν έχουν εργοδότη την κοκκινη, αλλά έναν μεσάζοντα και όπως καταλαβαίνετε πρέπει και ο μεσάζοντας να βγάλει κέρδος. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, p_k said:

Θα συμφωνήσω κι εγώ, ότι μέσω chat προχωράει πιο γρήγορα. 

Δεν το είδα πρόσφατα αυτό! 

3 φορές chat και 2 φορές 13700 για να ενεργοποιήσω VoLTE που δεν ήξεραν ή/και δεν παραδεχόντουσαν ότι δεν το υποστηρίζει η 4G sim που είχα και ήθελε αλλαγή με 5G (σε συσκευή 4G) και στο τέλος δεν το ενεργοποίησαν πάρα όταν πήρα 13800 και είπαν να αλλάξω sim. Βέβαια κι εκεί τα μπερδεψαν αφού 3 μέρες μετά ακόμη δούλευε μόνο η παλιά sim οπότε έπεσε ξανά τηλέφωνο στις βλάβες, σύνδεση με εξυπηρέτηση η οποία μίλησε με βλάβες και έφτιαξε η νέα sim και είδα τελικώς volte, όλα αυτά 3 βδομάδες μετά απ το chat. 

Όταν πάλι ζήτησα απενεργοποιηση Q fee μέσω chat έλεγαν αηδίες ότι δεν απενεργοποιειται και έπρεπε να πάρω άγριο ύφος και να επιμείνω ότι είμαι διαβασμένος και θέλω να γίνει αμέσως ώστε μετά να γίνεται μαγικά σε δευτερόλεπτα. 

8 minutes ago, Mobileras said:

Είναι και θέμα τυχης. Μπορεί να πέσετε σε σοβαρό υπάλληλο, όμως μπορεί να πεσετε και σε υπάλληλο που αδιαφορεί. Και στις 3 εταιρίες αυτό. Και οι μισθοί είναι πραγματι ψίχουλα. Από ότι ξέρω στην κόκκινη οι υπάλληλοι εξυπηρέτησης πελατών δεν έχουν εργοδότη την κοκκινη, αλλά έναν μεσάζοντα και όπως καταλαβαίνετε πρέπει και ο μεσάζοντας να βγάλει κέρδος. 

Κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ. 

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kalitexnis_g said:

Ξέρεις εσύ.. 😉😉

Δηλαδή; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερουμε αν πακετο καουντ νταουν ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ οπως αυτο που τρεχει τωρα με 6,5 GB μεταφερεται σε ROAMING εντος Ε.Ε?

Επισης πακετo DATA unlimitted προσωπικης προσφορας ή ομιλιας ξερετε αν μπορει να γινει ROAMING?

ευχαριστω. Δρομολογω ταξιδι εντος ΕΕ για αυτο ρωταω!

Link to comment
Share on other sites

Λαχείο είναι, κάποιες φορές ισχύει και άλλες όχι. Στείλε ΥΠ στο 1285 και αν σου λέει ότι κάνει για εξωτερικό ρισκάρεις και πας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύουν για περιαγωγή ούτε τα λεπτά ούτε τα data από τις προσωπικές προσφορές. Αν μπεις από την εφαρμογή πάνω δεξιά έχει τους όρους εκεί το γράφει

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spiliot said:

Λαχείο είναι, κάποιες φορές ισχύει και άλλες όχι. Στείλε ΥΠ στο 1285 και αν σου λέει ότι κάνει για εξωτερικό ρισκάρεις και πας.

χαχαχα μου άρεσε το "ρισκάρεις" παρόλο που σου λέει ότι κάνει για εξωτερικό!!

Όταν επιστρέψει θα του πούμε.. "και πίστεψες ότι κάνει για το εξωτερικό επειδή το έγραφε στο μήνυμα; Έλεος!!" 🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που έχω μόνο προσωπική προσφορά διαθέσιμη τώρα όταν στέλνω το μήνυμα μου γράφει δεν έχεις δωρεάν υπόλοιπο.

Άρα φαίνεται ότι το μήνυμα σωστά λειτουργεί

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα που έχω να βάλω 10Ε κάρτα από τον Γενάρη μου απαντά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΩΡΕΑΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ.

Άρα σωστά απαντά!

Ξανά τον Μάη 2023 αφού παρέτεινα με πακέτα ως τον Μάη 2022........

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν κατανοητό το ΥΠ σου λέει τι από χρόνο ομιλίας και δεδομένα που έχεις ισχύει στο εξωτερικό.

Η απάντηση είναι συνήθως σωστή, αλλά όχι πάντα.

Πέρυσι είχα βάλει προσφορά δεδομένων που στους όρους έλεγε ότι ήταν διαθέσιμη για ΕΕ αλλά ΥΠ έλεγε μηδέν για εξωτερικό. Η υποστήριξη είχε πει ότι ισχύει, οπότε πήγα και όντως ίσχυε.

Κάποιος άλλος είχε γράψει ότι του έβγαζε διαθέσιμο το ΥΠ αλλά τελικά στο εξωτερικό τον χρέωνε.

Τώρα έχω βάλει την προσωπική προσφορά 200/20/1gb που στους όρους λέει ότι δεν ισχύει για ΕΕ αλλά το μήνυμα λέει ότι ισχύει κανονικά, κάτι που έχω επιβεβαιώσει και στην πράξη στο παρελθόν.

Επειδή η wind έχει τσακωθεί με την σσυνέπεια των συστημάτων και επεξηγήσεων της, κρατάμε την θετική απάντηση που μας βολεύει (sms ή chat) και αν γίνει στραβή γκρινιάζουμε μετά. Εκεί πάει το ρισκάρεις.

 

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, spiliot said:

Αν δεν ήταν κατανοητό το ΥΠ σου λέει τι από χρόνο ομιλίας και δεδομένα που έχεις ισχύει στο εξωτερικό.

Η απάντηση είναι συνήθως σωστή, αλλά όχι πάντα.

Πέρυσι είχα βάλει προσφορά δεδομένων που στους όρους έλεγε ότι ήταν διαθέσιμη για ΕΕ αλλά ΥΠ έλεγε μηδέν για εξωτερικό. Η υποστήριξη είχε πει ότι ισχύει, οπότε πήγα και όντως ίσχυε.

Κάποιος άλλος είχε γράψει ότι του έβγαζε διαθέσιμο το ΥΠ αλλά τελικά στο εξωτερικό τον χρέωνε.

Τώρα έχω βάλει την προσωπική προσφορά 200/20/1gb που στους όρους λέει ότι δεν ισχύει για ΕΕ αλλά το μήνυμα λέει ότι ισχύει κανονικά, κάτι που έχω επιβεβαιώσει και στην πράξη στο παρελθόν.

Επειδή η wind έχει τσακωθεί με την σσυνέπεια των συστημάτων και επεξηγήσεων της, κρατάμε την θετική απάντηση που μας βολεύει (sms ή chat) και αν γίνει στραβή γκρινιάζουμε μετά. Εκεί πάει το ρισκάρεις.

 

αν το λες για εμένα, το σχόλιό μου ήταν κράξιμο στην Q  Όχι σε εσένα.. εσύ μία χαρά τα λες..

Link to comment
Share on other sites

Σε μια κάρτα Q έχω υπόλοιπο χρημάτων και χρόνου ομιλίας και υποθέτουμε ότι αφήνω να τελειώσουν τα data.

Επειδή π.χ. έχω δεύτερη κάρτα (data sim only) και δεν ενδιαφέρομαι να ενεργοποιώ countdowns που έχουν data, παρά μόνον αυτά που δίνουν χρόνο ομιλίας και SMS. Αυτό σου επιτρέπει να συμβαίνει ή κάθε φορά που λήγουν τα data σου χρεώνει αυτόματα κάποιο daily πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Green_Dragon said:

Σε μια κάρτα Q έχω υπόλοιπο χρημάτων και χρόνου ομιλίας και υποθέτουμε ότι αφήνω να τελειώσουν τα data.

Επειδή π.χ. έχω δεύτερη κάρτα (data sim only) και δεν ενδιαφέρομαι να ενεργοποιώ countdowns που έχουν data, παρά μόνον αυτά που δίνουν χρόνο ομιλίας και SMS. Αυτό σου επιτρέπει να συμβαίνει ή κάθε φορά που λήγουν τα data σου χρεώνει αυτόματα κάποιο daily πακέτο;

Εάν δεν έχεις data και ο αριθμός μπει στο ίντερνετ, χρεώνεσαι daily πακέτο. Για μενα ο μοναδικός σίγουρος τρόπος να μην χρεωθεις daily data είναι να έχεις την σιμ σε dumbphone. Και αυτό πάλι παίζεται....

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Mobileras said:

Εάν δεν έχεις data και ο αριθμός μπει στο ίντερνετ, χρεώνεσαι daily πακέτο. Για μενα ο μοναδικός σίγουρος τρόπος να μην χρεωθεις daily data είναι να έχεις την σιμ σε dumbphone. Και αυτό πάλι παίζεται....

Εάν από τις ρυθμίσεις της συσκευής έχεις σαν προεπιλεγμένη κάρτα για δεδομένα τη data sim only και όχι τη Q, σε διασφαλίζει νομίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Green_Dragon said:

Εάν από τις ρυθμίσεις της συσκευής έχεις σαν προεπιλεγμένη κάρτα για δεδομένα τη data sim only και όχι τη Q, σε διασφαλίζει νομίζεις;

Εγώ προσωπικα δεν θυμάμαι να έχω χρεωθεί daily (όταν είχα υπόλοιπο χρημάτων και καθόλου data). Απλά έγραψα το προηγουμενο διότι πολλοι εδώ μέσα στο παρελθον έγραφαν ότι χρεωθηκαν, ακόμη και όταν άλλαζαν τις ρυθμίσεις ίντερνετ στη σιμ. Ίσως είχαν κάποιο app που τραβουσε, ίσως έφταιγε η συσκευή τους, δεν το κατάλαβα ποτέ. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Green_Dragon said:

Εάν από τις ρυθμίσεις της συσκευής έχεις σαν προεπιλεγμένη κάρτα για δεδομένα τη data sim only και όχι τη Q, σε διασφαλίζει νομίζεις;

Κάνε έναν κόπο εφόσον θέλεις να αποφύγεις τη χρέωση των δεδομένων πάση θυσία και άλλαξε το APN..

Μετά κάνεις επαναφορά και έρχεται από μόνο του στο αρχικό.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, kalitexnis_g said:

Κάνε έναν κόπο εφόσον θέλεις να αποφύγεις τη χρέωση των δεδομένων πάση θυσία και άλλαξε το APN..

Μετά κάνεις επαναφορά και έρχεται από μόνο του στο αρχικό.

Αυτή τη στιγμή έχω δεδομένα από προηγούμενο kone και τα χρησιμοποιώ, όταν τα χρειάζομαι. Όταν αυτά κοντεύουν να λήξουν, σκέφτομαι να πάω στη λύση της δεύτερης κάρτας data only - internet on the go της Cosmote, για ένα χρόνο.

Οπότε δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω τώρα αλλαγή στις ρυθμίσεις APN. Επίσης δεν το ξέρω καθόλου το APN και τις ρυθμίσεις και φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα. Αν μπορώ να το κάνω κατά τη μετάβαση το προτιμώ.

Υ.Γ. Βρήκα αυτές τις πληροφορίες για το APN https://www.informatique-mania.com/el/tutoriels/quest-ce-quun-apn-et-a-quoi-sert-il-et-comment-puis-je-le-configurer/.  είναι οκ;

οπότε θα το δω και αν χρειαστώ κάτι επιπλέον ρωτάω και εσάς:)

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Green_Dragon said:

Αυτή τη στιγμή έχω δεδομένα από προηγούμενο kone και τα χρησιμοποιώ, όταν τα χρειάζομαι. Όταν αυτά κοντεύουν να λήξουν, σκέφτομαι να πάω στη λύση της δεύτερης κάρτας data only - internet on the go της Cosmote, για ένα χρόνο.

Οπότε δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω τώρα αλλαγή στις ρυθμίσεις APN. Επίσης δεν το ξέρω καθόλου το APN και τις ρυθμίσεις και φοβάμαι μην κάνω καμιά πατάτα. Αν μπορώ να το κάνω κατά τη μετάβαση το προτιμώ.

Υ.Γ. Βρήκα αυτές τις πληροφορίες για το APN https://www.informatique-mania.com/el/tutoriels/quest-ce-quun-apn-et-a-quoi-sert-il-et-comment-puis-je-le-configurer/.  είναι οκ;

οπότε θα το δω και αν χρειαστώ κάτι επιπλέον ρωτάω και εσάς:)

μην ανησυχείς όλα θα τα φτιάξουμε.. 😉

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το big combo με τα 5,5€ countdown λέτε να το κρατήσει συστηματικά ανά 25 ημέρες; Είναι καλή φάση για εμάς τους ολιγαρκείς.. 🙂

Link to comment
Share on other sites

πηρε κανεις σας το καουντ νταουν που κυκλοφορει τωρα με 5,5 ευρω? 

Θελω αν μπορει να στειλει καποιος ΥΠ στο 1285 και να μου πει αν τα δεδομενα και η ομιλια ειναι διαθεσιμη σε περιαγωγη σας παρακαλω!!

Σχεδιαζω δυο ταξιδια Βουλγαρια - Ρουμανια εντος ΕΕ και θελω ΔΕΔΟΜΕΝΑ!! 

Σας ευχαριστω θερμα!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Pedro_G said:

πηρε κανεις σας το καουντ νταουν που κυκλοφορει τωρα με 5,5 ευρω? 

Θελω αν μπορει να στειλει καποιος ΥΠ στο 1285 και να μου πει αν τα δεδομενα και η ομιλια ειναι διαθεσιμη σε περιαγωγη σας παρακαλω!!

Σχεδιαζω δυο ταξιδια Βουλγαρια - Ρουμανια εντος ΕΕ και θελω ΔΕΔΟΜΕΝΑ!! 

Σας ευχαριστω θερμα!

Το ενεργοποίησα εγώ για τη γυναίκα μου. Αν δεν σου απαντήσει κάποιος άλλος μέχρι το μεσημέρι που θα γυρίσω σπίτι, θα σου στείλω εγώ.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Αυτό το big combo με τα 5,5€ countdown λέτε να το κρατήσει συστηματικά ανά 25 ημέρες; Είναι καλή φάση για εμάς τους ολιγαρκείς.. 🙂

πολυ καλή προσφορά αφού δεν υπάρχει απεριόριστα. Είναι κάτι καλά και βγάζεις το μήνα. Οκ δεν έχει όλη μέρα YT προφανώς

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CoyoteD said:

πολυ καλή προσφορά αφού δεν υπάρχει απεριόριστα. Είναι κάτι καλά και βγάζεις το μήνα. Οκ δεν έχει όλη μέρα YT προφανώς

Το μειονέκτημα του είναι ότι δεν κάνει rollover

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Pedro_G said:

πηρε κανεις σας το καουντ νταουν που κυκλοφορει τωρα με 5,5 ευρω? 

Θελω αν μπορει να στειλει καποιος ΥΠ στο 1285 και να μου πει αν τα δεδομενα και η ομιλια ειναι διαθεσιμη σε περιαγωγη σας παρακαλω!!

Σχεδιαζω δυο ταξιδια Βουλγαρια - Ρουμανια εντος ΕΕ και θελω ΔΕΔΟΜΕΝΑ!! 

Σας ευχαριστω θερμα!

 

Screenshot_2022-09-27-14-36-52-11_0ce57feeccaa51fb7deed04b4dbda235.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...