Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, blizard said:

Δεν ξέρω αν εννοείς κάτι άλλο., πάντως την καλοκαιρινή προσφορά μέχρι και τέλος τέλος αυγούστου μπορείς να την πάρεις για 30 μερές μετα.

Δεν ειναι διαθέσιμη για όλους αυτό το πακετο, αφου ειναι ατομική προσφορα. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

5 GB  και 500' με 5,5€

 

το καλό είναι οτι λογικά, αν οχι όλα, ενα μεγάλο μέρος αυτών μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε περιαγωγή.

ταμάμ ☺️

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Παιδιά μπορείτε να μου θυμίσετε με ποιο τύπο υπολογίζουμε το ποσόν που μένει καθαρό, εάν βάλουμε π.χ. 10ευρώ;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, blizard said:

Δεν ξέρω αν εννοείς κάτι άλλο., πάντως την καλοκαιρινή προσφορά μέχρι και τέλος τέλος αυγούστου μπορείς να την πάρεις για 30 μερές μετα.

Που τη βρίσκω αυτή την προσφορά; Στο app δεν μου έχει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Green_Dragon said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Παιδιά μπορείτε να μου θυμίσετε με ποιο τύπο υπολογίζουμε το ποσόν που μένει καθαρό, εάν βάλουμε π.χ. 10ευρώ;

Ευχαριστώ.

Το ποσό δια 1,10 και μετά μείον 0,30

9 minutes ago, conan1 said:

Που τη βρίσκω αυτή την προσφορά; Στο app δεν μου έχει κάτι. 

Πανω δεξιά στο πορτακαλί κουτάκι με τις προσωπικές προσφορές. Αν δεν είναι εκεί, δεν την έχεις. Αν και μπορείς να δοκιμάσεις sms UD στο 12410 για να δεις αν στην δώσει. Αλλά και στο κουτάκι να την έχει,πάλι συστήνεται να την ενεργοποιήσεις με το sms για να μην φύγει απο το νούμερο σου και να μπορείς να την ενεργοποιήσεις και 2η φορά αν χρειαστεί για όσο θα διαρκεί η προσφορά

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, blizard said:

 

Σορρυ μίλαγα για την κλασική προσφορά απεριόριστα 9.9 ευρω μέχρι 11 Σεπτ ... https://www.wind.gr/kalokairini-prosfora-aperiorista-gb/  αυτή υπάρχει παντού ετσι  ?

Όχι.. στην Q δεν υπάρχει παντού. Είναι σε κάποια νούμερα σε μορφή προσωπικής προσφοράς 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, bebes said:

5 GB  και 500' με 5,5€

 

το καλό είναι οτι λογικά, αν οχι όλα, ενα μεγάλο μέρος αυτών μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε περιαγωγή.

ταμάμ ☺️

αυτό ρωτάω παραπάνω... πως το ξέρεις? Επειδή έγινε και στο παρελθόν?

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, CoyoteD said:

αυτό ρωτάω παραπάνω... πως το ξέρεις? Επειδή έγινε και στο παρελθόν?

ναι, πηγε η μικρη κόρη στη Γαλλία τον Μάιο και θυμαμαι ενεργοποίησα αυτο το πακέτο.
Νομίζω οτι χρησιμοποίησε ΟΛΑ τα ΜΒ στην περιαγωγή, τα τελείωσε και έβαλα κι άλλα 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, blizard said:

Για ακρίβεια πρέπει να προσθέσεις 10% στο ποσό που σου μένει όχι να διαιρέσεις από την κάρτα .. δλδ θα πεις 9.1 ευρω στο λογαριασμό μου συν 0,91 ( 10% φορος , πάς το κόμμα αριστερα) = 10,01 κάρτα  ..  αρα 9.09 περίπου θα είχες στο λογαριασμό και μετά αφαιρείς τα 0,3 και πάει 8,79.

Για την ακρίβεια, ο τρόπος υπολογισμού σου δε δουλεύει παρά κατά τύχη για το ποσό των 10 ευρώ και μόνο αν ξέρεις πόσο περίπου είναι το καθαρό ποσό και εφαρμόσεις δημιουργική αριθμητική, όπως αυτή που αφαιρείς τα "περίπου" όπως λες 0,92 λεπτά (που δεν αναφέρεις πως προκύπτουν από τα 0.91 που υπολογίζεις) από τα 10.01 που τελικά δεν πληρώνεις καθώς η κάρτα είναι 10 ευρώ.

Το 10% των 10 ευρώ είναι 10 λεπτά, ενώ το 10% των 9 ευρώ είναι 0,9 λεπτά και γι αυτό δε μπορείς να προσθέσεις το ίδιο ποσοστό (10%) στο καθαρό ποσό για να φτάσεις στο τελικό, εκτός και αν αρχίσεις τα "περίπου".

Ο ακριβής τύπος είναι καθαρό = (τελικό/1,1) - 0,3 ή τελικό = (καθαρό + 0,3) * 1,1 και δουλεύει πάντα σε ακρίβεια 2 ψηφίων του νομίσματος χωρίς μαντεψιές.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Όπως το είπε ο bbbb, είναι ακριβέστατο.

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites



Εχεις δίκιο ακριβής είναι ο τρόπος σου απλά δεν μπορείς με τίποτα χωρίς κομπιουτεράκι να αφαιρέσεις τον φόρο από ένα προιόν  ...  πρέπει να το κάνεις πάντα προσθέτοντας τον . Δεν είναι δύσκολο πάντως , πχ για τα 12 ευρω διαλέγεις εναν αριθμό κοντά στην πραγματικότητα πχ το 11, και προσθέτεις 1.1 όποτε βγαίνει 12,1 , μετά αφαιρείς τα 10 λεπτά και πάει 10,9 ... αυτό είναι πολύ κοντά , αλλά αν θές μετά το ξανακανεις συν 1.09 και βγαίνει 11.99 , οπότε προσθέτεις το λεπτο και πάει 10,91.




Θέλει πάντα κομπιουτεράκι όμως παντα  η ένα τεχτ να έχεις γράψει τις τιμές ,  γίνεται πολύ έυκολα με το μυαλό αν προσθέτεις το 10% , σε δευτερόλεπτα , δεν το ξεχνάς ποτέ  και ίσως κάνει και καλό .


Συγγνώμη αλλά αυτά που γράφεις δεν ισχύουν.
Αν καταλάβει κάποιος πως βγαίνει η τελική τιμή που πληρώνουμε για ανανέωση, είναι πολύ απλό.
Είναι ακριβώς το ίδιο με την τιμολόγηση ενός συμβολαίου. Αν είχες ένα συμβόλαιο θα είχε μια αρχική τιμή, στην οποία γίνεται προσαύξηση το 10% του τέλους κινητής και στη συνέχεια στο νέο σύνολο προστίθεται 24% ΦΠΑ.
Αν ονομάσουμε Τ την τελική τιμή που πληρώνεις, και Α την αρχική που σε χρεώνει η εταιρεία, ο τύπος που βρίσκεις την τελική θα ήταν Τ=(Α + 0,1*Α)*1,24 ή αλλιώς (1,1*Α)*1,24

Αν στο Α βάλουμε για παράδειγμα 8,80€ που είναι η αρχική τιμή για την 12αρα κάρτα, θα δεις αν κάνεις τις πράξεις ότι βγαίνει 12.

Επιπλέον επειδή ο ΦΠΑ εμπεριέχεται και στα πακέτα, στην πράξη αν θες να βρεις το διαθέσιμο ποσό μετά την ανανέωση, αρκεί να διαιρέσεις το ποσό της ανανέωσης με το 1,1. Τίποτα άλλο. Ούτε να προσθέσεις ούτε να κάνεις περίεργες πράξεις για να το βρεις κατά προσέγγιση. 12/1,1 μας κάνει 10,91. Και αν είσαι κάτοχος αριθμού wind απλά επειδή θέλει και μπορεί σου αφαιρεί ένα χαράτσι 30 λεπτών επιπλέον. Τίποτα παραπάνω.

Κομπιουτεράκι μπορεί να θέλει, αλλά ακόμα και τηλέφωνο με πλήκτρα να έχεις, είναι κάτι που πάντα έχεις μαζί σου. Αρκεί να θυμάσαι πόσο ανανέωσης δια 1,1.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή εγώ το ξεκίνησα και αν δεν το σταματήσει κάποιος το βλέπω να τρώμε 10 σελίδες μπρος πίσω άνευ ουσίας, αυτό που λέει ο φίλος και έχει δίκιο, είναι ότι αν κάνεις τις πράξεις με το μυαλό, εφαρμόζοντας διαρκείς προσεγγίσεις (χρειάζεται χοντρικά 2-5 για τα συνήθη ποσά), μπορείς να καταλήξεις στο σωστό αποτέλεσμα. Φυσικά αν έχεις κομπιουτεράκι το βρίσκεις σε 2 δευτερόλεπτα.

Άρα όλοι δίκιο έχουμε, μπορούμε τώρα να επιστρέψουμε στις προσφιλείς και δικαιολογημένες γκρίνιες για την Q. Άντε, μην χαλαρώνουμε 🙂

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανένας την διαδικασία αλλαγής σιμ με νέα που υποστηρίζει 5G μέσω κούριερ χωρίς να πάει σε κατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Driver_3 said:

Έχει κάνει κανένας την διαδικασία αλλαγής σιμ με νέα που υποστηρίζει 5G μέσω κούριερ χωρίς να πάει σε κατάστημα;

Από τη στιγμή που γίνεται μέσω κούριερ, δεν έχει λογική να πας σε κατάστημα. Ακυρώνει τον κούριερ. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Τις προσωπικες προσφορες τις ενεργοποιουμε απο το καμπανακι ?

Υπαρχει περιπτωση να ισχυσει κι για τον επομενο μηνα   εφοσων η ισχυ της προσφορας ληγει σε δυο μηνες η αν την χρεισημοποιησεις μια φορα παυει να ισχυει ?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, powerup said:

Τις προσωπικες προσφορες τις ενεργοποιουμε απο το καμπανακι ?

Υπαρχει περιπτωση να ισχυσει κι για τον επομενο μηνα   εφοσων η ισχυ της προσφορας ληγει σε δυο μηνες η αν την χρεισημοποιησεις μια φορα παυει να ισχυει ?

Συνήθως φευγει η ατομική προσφορα όταν την ενεργοποιήσει κάποιος από το app. Εάν αναφέρεσαι για το απεριόριστο ίντερνετ με 5€, ρίξε μιά ματιά στα προηγουμενα ποστς μήπως μπορέσεις να το ενεργοποιησεις μέσω σμσ και να παραμεινει η προσφορα. 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2022 at 4:40 ΜΜ, bbbb said:

Το 5αρι unlimited το ενεργοποίησα με το sms που έλεγε UD στο 12410 αλλά δεν ξαναεμφανίστηκε ως πρόσφορα

Μαλλον δεν ενεργοποιηται δευτερη φορα με χρηση sms κι δεν ξερουμε αν περιλαμβανει κι τα 1000' προς ολους το UD στο 12410 .Αν καποιος το εκανε ας μας πει 

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2022 at 2:00 ΠΜ, opmgls said:

Πήρα το πακέτο unlimited data (UD) με sms στο 12410 και ΔΕΝ μου αφαίρεσε την προσφορά από το Qapp, προς το παρόν τουλάχιστον. Αν αλλάξει κάτι θα το γραψω.

Μια σημείωση εδώ (δεν γνωρίζω πόση σημασία έχει αλλά το αναφέρω) είναι ότι δεν είχα λάβει μήνυμα να στείλω sms για να ενεργοποιησω την προσφορά. Ενημερώθηκα εδώ στο φόρουμ για αυτή την διαδικασία και είπα να το  δοκιμάσω και δούλεψε.
Στο app μου την είχε βγάλει την προσφορά με τα απεριόριστα εδώ και ένα μήνα περίπου. Μετά προστέθηκαν και τα 1000 λεπτά ομιλίας.

 

 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξυ κανεις μας δεν ασχολειται με ο,τι φθηνοτερο σε Countdown που μπορει πια να πετυχει κανεις ουτε μιση φορα καθε μηνα. Και τρεχει εδω και 2 μερες και ληγει σημερα στις 5.

 

Screenshot_20220722-121736_myQ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για την προηγούμενη συζητηση "πόσα λεφτά βάζω και πόσα παίρνω" κάνετε σκρινσοτ:

10-9.09, 12-10.91, 15-13.64, 20-18.18, 30-27.27, 50-45.45 και αφαιρέστε το 0,30 που χρεώνει η κίου.

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι γράφουν καποιοι είναι το UD στο 12410 (δεν το έχω δοκιμάσει) 
Έστειλα για δοκιμή το sms και μου απάντησε :
ΔEN EIΣAI ΣTO ΣΩΣTO ΠAKETO ΣYNΔEΣHΣ ΓIA NA ΠAPEIΣ THN ΠPOΣΦOPA.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...