Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, Green_Dragon said:

Έχω μία κάρτα με χρηματικό υπόλοιπο 0,01 που λήγει 23/6. Στη κάρτα αυτή έχω 9.500 mb ( από κονέ ). Αν δεν βάλω χρήματα μέχρι 22/6, τα δεδομένα τα χάνω. Σωστά;

Αν βάλω χρήματα, αλλά δεν αγοράσω πακέτο άμεσα, γιατί έχω ακόμη χρόνο ομιλίας στην άλλη κάρτα, τι γίνεται με τα data;

Αν δεν βάλεις λεφτά τα χάνεις ναι. Αν βάλεις λεφτά συνεχίζουν να υπάρχουν τα data για άλλους 2 μήνες (αν δεν ληγουν νωρίτερα). Ανεξάρτητα αν βάλεις πακέτο ή όχι. Προσοχή μέχρι να βάλεις χρήματα, μη τυχον μηδενίσει το υπόλοιπο κατα λάθος γιατί σύμφωνα με τους όρους τα data του κονε φευγουν κι αυτά αν μηδενίσει το υπόλοιπο λόγω χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, blizard said:

πχ αν πουμε σε ποσοστα 70% μετράει τιμή και 30% ταχύτητα και το βάλουμε στο excell  θα δούμε ότι μια γραμή 24mpbs - 15 ευρώ, παίρνει ίδιους πόντους με μια άλλη 50mbps - 20 ευρω , ή μια τρίτη 200 mbps - 30 ευρω  

Η λογική σου πραγματικά σπάει.... πέτρες. Καλά δεν βαρέθηκες ακόμα; Λυπήσου μας...

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρω την αποκλειστική προσφορά για unlimited data για 30 ημέρες με 5 € , στέλνωντας sms στο 12410 , θα εξαφανιστεί η προσφορά απο την εφαρμογή της Q που βρίσκεται στο κουτάκι ;
Την εχει ενεργοποιήσει κάποιος αυτη την προσφορά η κάποια παρόμοια ;

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, alexpef said:

Αν πάρω την αποκλειστική προσφορά για unlimited data για 30 ημέρες με 5 € , στέλνωντας sms στο 12410 , θα εξαφανιστεί η προσφορά απο την εφαρμογή της Q που βρίσκεται στο κουτάκι ;
Την εχει ενεργοποιήσει κάποιος αυτη την προσφορά η κάποια παρόμοια ;

Έχει αναφερθεί ότι ναι.. εξαφανίζεται και από το app αν την ενεργοποιήσεις με μνμ. Δεν το έχω κάνει προσωπικά.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, blizard said:

Aπλά να θυμάσε ότι γενικα στο κόσμο η δυνατή εταιρία πάει μπροστά και παίρνει το κόστος να ρίξει τις τιμές ...  οι μικρές πουλάνε ταχύτητα την με μεγαλύτερο κόστος και να μην ψαρώνετε από αυτό.

ΜΗΝ βλέπεις την ταχύτητα σαν μπακάλης , πάντα πρώτα το κόστος.

Και στην περίπτωσή μας ποια είναι η μικρή και ποια η δυνατή εταιρεία και για ποιο λόγο;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, blizard said:

Οταν συγκρίνουμε γενικά δίκτυα πρώτα μετράει η τιμή και μετά η ταχύτητα παιδιά ... πχ αν πουμε σε ποσοστα 70% μετράει τιμή και 30% ταχύτητα και το βάλουμε στο excell  θα δούμε ότι μια γραμή 24mpbs - 15 ευρώ, παίρνει ίδιους πόντους με μια άλλη 50mbps - 20 ευρω , ή μια τρίτη 200 mbps - 30 ευρω  

Χοντρικά δλδ η σχεδόν 8 πλάσια ταχύτητα δεν μετράει περισσότερο από την την μισή χρέωση ...  αυτό το φαινόμενο είναι πιο έντονο αν έχουμε ανώριμες αγορές με ογκοχρέωση ακόμα  

Θέλουμε χρόνο για να κρίνουμε τα δίκτυα πραγματικά και με αναλογες τιμέε  , κερδίζουν πόντους όμως (είναι μάγκες και τρώνε το βάρος ) αυτοί που ξεκινάνε πρώτοι (wind και με ομιλία )  και πιο φτηνοί (voda 7 αντί 10 το καλοκαίρι) .

Υποκειμενικά είναι αυτά,αλλά οι περισσότεροι επιλέγουν με το δίκτυο(δες και τις επίσημες μετρήσεις). Εγώ προτιμώ να μην βάλω φέτος τα απεριόριστα του CU και να χάσω το 2+1 αλλά να βάλω δύο φορές της πράσινης και μια επιπλέον αυτό του f2g με 5€. Το f2g τυχαίνει να είναι και πιο φτηνό,αλλά προτιμώ να δώσω τα χρήματα σε πιο σταθερό δίκτυο. Αλλιώς θα έχω δώρο το οποίο θα είναι άδωρον καθώς δεν θα μπορώ να το ευχαριστηθώ και να το χρησιμοποιήσω όπως θέλω 

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει την μπάλα...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Τώρα εγώ σκέφτομαι, μήπως θα καταργήσουν το δεύτερο layer που η Q φαίνεται σαν MVNO στο δίκτυο της Wind; Αυτή η κίνηση, συν το γεγονός ότι οι νέες κάρτες συνδέονται στο κύριο layer (MCC 202 MNC 10 αντί για MCC 202 MNC 09) με οδηγούν σε αυτό το συμπέρασμα.
Συγχωρέστε με αν έχω λάθος ορολογίες,το νόημα βγαίνει.

Poco X3 Pro


 

Προβλέπω καταργήση της Q μέχρι τέλος του 2022. Έχω μια προαίσθηση εξ αρχής! Προς το παρών έχουμε το νέο όνομα... 

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Chrischal1908 said:

Προβλέπω καταργήση της Q μέχρι τέλος του 2022. Έχω μια προαίσθηση εξ αρχής! Προς το παρών έχουμε το νέο όνομα... 

Aρκει να μην καταργησουνε τις ετησιες εισερχομενες

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Chrischal1908 said:

Προβλέπω καταργήση της Q μέχρι τέλος του 2022. Έχω μια προαίσθηση εξ αρχής! Προς το παρών έχουμε το νέο όνομα... 

Το οποίο όνομα είναι;

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, kmpatra said:

Θα έλεγα οτι πρώτα πρέπει να μας διευκρινίσει ο nikotsal ποιο πακέτο ενεργοποίησε και πότε θα έληγε το πακέτο που ενεργοποίησε. Γιατί δεν διευκρινίζεται αν μηδένισε και τα υπόλοιπα του τελευταίου πακέτου η λήξη του υπολοίπου. Ή αν είχε ήδη λήξει πριν το υπόλοιπο.

Στις 7/6 έληγε το χρηματικό υπόλοιπο. Στις 2/6 ενεργοποίησα το πακέτο με τα απεριόριστα δεδομένα στα 5 ευρώ. Οπότε και νόμιζα ότι θα επεκτείνει και το υπόλοιπο μέχρι τις 2/7. Αυτό βέβαια δεν έγινε οπότε και στις 7/6 έληξε το υπόλοιπο και το μηδένισαν. Το πακέτο που ενεργοποίησα με τα απεριόριστα συνέχισε να ισχύει κανονικά μέχρι τις 2/7. 

Link to comment
Share on other sites

Στις 7/6 έληγε το χρηματικό υπόλοιπο. Στις 2/6 ενεργοποίησα το πακέτο με τα απεριόριστα δεδομένα στα 5 ευρώ. Οπότε και νόμιζα ότι θα επεκτείνει και το υπόλοιπο μέχρι τις 2/7. Αυτό βέβαια δεν έγινε οπότε και στις 7/6 έληξε το υπόλοιπο και το μηδένισαν. Το πακέτο που ενεργοποίησα με τα απεριόριστα συνέχισε να ισχύει κανονικά μέχρι τις 2/7. 
Αν δεν κάνω λάθος το 5€ είναι το μαύρο πρόβατο

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα κάτι που μάλλον άλλαξε τελευταία είναι ότι τα πακέτα δεν μηδενίζουν μαζί με το υπόλοιπο αν λήγουν αργότερα. Φυσικά δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αν δεν βάλεις λεφτά σίγουρα τουλάχιστον αυτό των δεδομένων γιατί θέλει ελάχιστο 0,01. Για το συγκεκριμένο πακέτο πάντως νομίζω ότι είχε ξανά αναφερθεί ότι είναι το μαύρο πρόβατο. Θα ενεργοποιήσω μία ή δύο από τις προσφορές που μου ήρθαν αύριο μεθαύριο και θα ενημερώσω για την επέκταση ή όχι του υπολοίπου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω Q δυο αριθμους με φοιτητικο. Αν καταλαβα καλα, μπορω να παρω νεες sim και να εχω 5g; Πως το κανω αυτο; 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, polakis said:

Παιδια εχω Q δυο αριθμους με φοιτητικο. Αν καταλαβα καλα, μπορω να παρω νεες sim και να εχω 5g; Πως το κανω αυτο; 

Θα πρέπει πρώτα να έρθει μήνυμα από τη Wind για να γίνει η αντικατάσταση δωρεάν. Η διαδικασία γίνεται σε ένα κατάστημα. Και φυσικά 5g θα έχεις εκεί που είναι διαθέσιμο ε.. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, kalitexnis_g said:

Θα πρέπει πρώτα να έρθει μήνυμα από τη Wind για να γίνει η αντικατάσταση δωρεάν. Η διαδικασία γίνεται σε ένα κατάστημα. Και φυσικά 5g θα έχεις εκεί που είναι διαθέσιμο ε.. 

Απο τι εξαρταται να μου ερθει μηνυμα; Ποτε ερχεται και ποτε επιλεγομαι; Τυχαιο ειναι ποιος θα παρει;

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, polakis said:

Απο τι εξαρταται να μου ερθει μηνυμα; Ποτε ερχεται και ποτε επιλεγομαι; Τυχαιο ειναι ποιος θα παρει;

Εμένα, ας πούμε, μου ήρθε πριν το Πάσχα. Πρέπει να ήμουν από τους πρώτους. Αν "καίγεσαι" για 5g, μπορείς κι από μόνος σου να προχωρήσεις σε αντικατάσταση της sim αλλά θα την χρεωθείς...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, polakis said:

Παιδια εχω Q δυο αριθμους με φοιτητικο. Αν καταλαβα καλα, μπορω να παρω νεες sim και να εχω 5g; Πως το κανω αυτο; 

Q φοιτητικό; Υπάρχει Q φοιτητικό και ποιά η διαφορά απο το κανονικό;

η παιδεία απλά... https://www.ipedia.gr

Link to comment
Share on other sites

Just now, tempo said:

Q φοιτητικό; Υπάρχει Q φοιτητικό και ποιά η διαφορά απο το κανονικό;

Ουσιαστικά είναι το προνομιακό. Έχει αυτό το πακέτο ας πούμε..

IMG_20220611_183605.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kalitexnis_g said:

Θα πρέπει πρώτα να έρθει μήνυμα από τη Wind για να γίνει η αντικατάσταση δωρεάν. Η διαδικασία γίνεται σε ένα κατάστημα. Και φυσικά 5g θα έχεις εκεί που είναι διαθέσιμο ε.. 

Δηλ. αυτο ειναι υποχρεωτικο και οσοι εχουμε απλα κινητα εκει τι γινετε; οι νεες sim θα ειναι συμβατες δηλ. θα μπορουν να λειτουργησουν;

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, dinoslk said:

Δηλ. αυτο ειναι υποχρεωτικο και οσοι εχουμε απλα κινητα εκει τι γινετε; οι νεες sim θα ειναι συμβατες δηλ. θα μπορουν να λειτουργησουν;

Οι νέες σιμ εννοείται πως θα λειτουργούν και με απλά κινητά.

Το μέχρι πότε θα μπορεί κανείς να μην αλλάξει την κάρτα, το γνωρίζει μόνο η wind. Μπορεί και να μην γίνει ποτέ υποχρεωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πρώτα να έρθει μήνυμα από τη Wind για να γίνει η αντικατάσταση δωρεάν. Η διαδικασία γίνεται σε ένα κατάστημα. Και φυσικά 5g θα έχεις εκεί που είναι διαθέσιμο ε.. 
Δεν πρέπει η συσκευή που θα έχεις να είναι πιστοποιημενη 5g από τη wind?

Sent from my SM-T970 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, simaras said:

Δεν πρέπει η συσκευή που θα έχεις να είναι πιστοποιημενη 5g από τη wind?

Sent from my SM-T970 using Tapatalk
 

Έλα ντε.. αυτό το ξέχασα.. ορίστε και οι πιστοποιημένες συσκευές της wind..

 

https://www.wind.gr/browse/?N=3924207898+638465884

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2022 at 10:27 ΠΜ, gpapas640 said:

Πληρωμή με κάρτα δε δέχεται, ενώ μέσω Paypal υπάρχει προμήθεια 0,42€ για προσθήκη υπόλοιπου κάτω των 5€. Φαίνεται ότι το έχουν τελείως παρατημένο. Κρίμα.

Ναι, την έχουν παρατήσει την εφαρμογή, ούτε καν στο site τους δεν την αναφέρουν. Εγώ τον πρώτο καιρό έγραφα τα sms στον browser, μετά βαρέθηκα και την εγκατέστησα.  Δεν μου έχει δημιουργήσει προβλήματα, την έχω αρκετό καιρό.  Βάζω και στο PayPal  5.50€ για να μη μου κρατάει νταβατζιλίκι κι έχω καθαρίσει με τα sms.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...