Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιος παραπονιόταν πρόσφατα ότι ενώ στους όρους γράφει ότι διακόπτονται εισερχόμενες κλήσεις και SMS με την παρέλευση 4μήνου στην πράξη αυτό δεν εφαρμοζότανε και μάλιστα νομίζω έκανε και καταγγελία γι αυτό;

Έβγαλε ανακοίνωση η Wind και μακάρι να βγω ψεύτης αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι η επίσημη αναγγελία κατάργησης αυτού του καθεστώτος. Βλέπετε εσείς άλλο λόγο ύπαρξης/διαφοροποίησης απ' όσα ξέρουμε μέχρι τώρα;

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ckoul said:

Ποιος παραπονιόταν πρόσφατα ότι ενώ στους όρους γράφει ότι διακόπτονται εισερχόμενες κλήσεις και SMS με την παρέλευση 4μήνου στην πράξη αυτό δεν εφαρμοζότανε και μάλιστα νομίζω έκανε και καταγγελία γι αυτό;

Έβγαλε ανακοίνωση η Wind και μακάρι να βγω ψεύτης αλλά έχω την αίσθηση ότι είναι η επίσημη αναγγελία κατάργησης αυτού του καθεστώτος. Βλέπετε εσείς άλλο λόγο ύπαρξης/διαφοροποίησης απ' όσα ξέρουμε μέχρι τώρα;

Η Wind-Nova ας κοιτάξει να οργανωθεί πρώτα στα σημεία που πονάει (καταστήματα Vs εξυπηρέτηση πελατών,άκυρες χρεώσεις για daily internet κ.α.)και μετά ας καταργήσει τα 4μηνα και ότι άλλο.. 

Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσει κάποιος πακετο που λήγει π.χ. 30 Ιουνη, αλλά το υπόλοιπο χρημάτων λήγει 10 Ιουνη, χάνει τα παντα όλα 10 Ιουνη;

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mobileras said:

Εάν αγοράσει κάποιος πακετο που λήγει π.χ. 30 Ιουνη, αλλά το υπόλοιπο χρημάτων λήγει 10 Ιουνη, χάνει τα παντα όλα 10 Ιουνη;

Νομίζω ότι η αγορά πακέτου, παρατείνει τη λήξη του υπόλοιπου μέχρι τη λήξη του πακέτου. Τσέκαρε το όμως και στο messenger.

Άλλη περίπτωση τώρα:

Στις 25/05 πλήρωσα 11 ευρώ και 8 ευρώ για 2 κάρτες, που είχαν ελάχιστο υπόλοιπο. Στη συνέχεια ενεργοποίησα το countdown ( 250' προς όλους, 250' προς Q/wind και 500 mg στα 4.5 ευρώ ) και για τις 2. Τα πακέτα λήγουν 24/06 κανονικά. Το χρηματικό υπόλοιπο λήγει στις 24/07....δύο μήνες διάρκεια. Έτσι γίνεται; Είναι σωστό;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Green_Dragon said:

Νομίζω ότι η αγορά πακέτου, παρατείνει τη λήξη του υπόλοιπου μέχρι τη λήξη του πακέτου. Τσέκαρε το όμως και στο messenger.

Άλλη περίπτωση τώρα:

Στις 25/05 πλήρωσα 11 ευρώ και 8 ευρώ για 2 κάρτες, που είχαν ελάχιστο υπόλοιπο. Στη συνέχεια ενεργοποίησα το countdown ( 250' προς όλους, 250' προς Q/wind και 500 mg στα 4.5 ευρώ ) και για τις 2. Τα πακέτα λήγουν 24/06 κανονικά. Το χρηματικό υπόλοιπο λήγει στις 24/07....δύο μήνες διάρκεια. Έτσι γίνεται; Είναι σωστό;

ναι, γτ να μην είναι σωστό; 2 μήνες "παράταση" υπολοίπου από την ημερομηνία που ανανώνεις. Σε όλες έτσι είναι

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Green_Dragon said:

Νομίζω ότι η αγορά πακέτου, παρατείνει τη λήξη του υπόλοιπου μέχρι τη λήξη του πακέτου. Τσέκαρε το όμως και στο messenger.

 

Μέχρι τώρα αυτό ίσχυε. Με την νέα ανακοίνωση όμως δεν νομίζω να ισχύει... 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Green_Dragon said:

Νομίζω ότι η αγορά πακέτου, παρατείνει τη λήξη του υπόλοιπου μέχρι τη λήξη του πακέτου. Τσέκαρε το όμως και στο messenger.

Άλλη περίπτωση τώρα:

Στις 25/05 πλήρωσα 11 ευρώ και 8 ευρώ για 2 κάρτες, που είχαν ελάχιστο υπόλοιπο. Στη συνέχεια ενεργοποίησα το countdown ( 250' προς όλους, 250' προς Q/wind και 500 mg στα 4.5 ευρώ ) και για τις 2. Τα πακέτα λήγουν 24/06 κανονικά. Το χρηματικό υπόλοιπο λήγει στις 24/07....δύο μήνες διάρκεια. Έτσι γίνεται; Είναι σωστό;

Ετσι γίνεται στα περισσότερα πακετα αλλά ανεπίσημα. Και οχι σε καμμιά άλλη εταιρεία δεν γίνεται η ενεργοποίηση πακέτου να επεκτείνει το υπόλοιπο. Απο messenger θα σου πουν οτι δεν ισχύει ή ότι ισχύει ανεπίσημα.

Η ανανέωση χρόνου ομιλίας δίνει αλλους 2 μηνες. Το πακέτο, (εφόσον θα λήγει αργότερα από την τρέχουσα ημερομηνία λήξης) επεκτείνει το χρόνο ομιλίας μέχρι την ημερομηνία λήξης του.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Εάν αγοράσει κάποιος πακετο που λήγει π.χ. 30 Ιουνη, αλλά το υπόλοιπο χρημάτων λήγει 10 Ιουνη, χάνει τα παντα όλα 10 Ιουνη;

ναι έτσι φαίνεται αν εφαρμοστεί. Και αν εφαρμοστεί ας ελπίσουμε ότι θα είναι μοναδική η Wind και να μην ακολουθήσει και ο ανταγωνισμός ανάλογη τακτική
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mobileras said:

Μέχρι τώρα αυτό ίσχυε. Με την νέα ανακοίνωση όμως δεν νομίζω να ισχύει... 

Θα φανεί στην πράξη. Η ενεργοποίηση του πακέτου δεν συνδέθηκε ποτέ επίσημα με την επέκταση του υπόλοιπου. Ουτε η ανακοίνωση ασχολείται με την "κρυφή" αυτή περίπτωση. Μπορεί να καταργηθεί βέβαια ανά πάσα στιγμή

Link to comment
Share on other sites

Και στην πράξη έτσι ισχύει αν δεν ανανεωθεί το υπόλοιπο με κάποιο τρόπο. Η εξαίρεση που είχε αναφερθεί στο παλιο φορουμ της ιστοσελίδας της q, αφορούσε τα Κίου star τα υπόλοιπα των οποίων δεν σβήνονταν αν έληγε το υπόλοιπο. Προσωπικά δεν ξέρω αν όντως εφαρμόστηκε ή αν ισχύει ακόμα

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία αγορά πακετού τη ΔΕ 30/5, αμέσως μόλις βγήκε το νέο countdown (το υπόλοιπο έληγε το βράδυ της ίδιας μέρας) μου έδωσε παράταση μόνο για 1 μήνα, και όχι για 2, ως συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μήνα θα μάθουμε τι θα γίνει τελικά καθώς οι νέοι όροι θα ισχύσουν από 1 Ιουλίου..

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι αν θα μεινει τελικα κανενας μας στην κιου με την πολιτικη που εφαρμοζει.
Εγω έχω ενα τελευταιο νούμερο που δέχομαι κλησεις μονο. Αν αλλαξει το καθεστώς της 12 μηνης διαρκειας εισερχομενων, το πρασινισα αμεσως. Αν βγαλει ομως πακετα της προκοπης και μονιμα θα το ταισω κιολας. Τα καουντνταουν τα βαρεθηκα.

Sent from my Z2121 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα μόλις 11€ για να κάνω χρήση του Κάουντ Ντάουν πακέτου σημερινού που δίνει αρκετά λεπτά και δεδομένα λίγα...με 4.5€

 

Περίμενα με το 11€ να μου δώσει κάτι επιπλέον το σε δεδομένα η κάτι .....αλλά πήρα τον.....

Συνήθως ανανέωνα οπότε έχει Κάουντ Ντάουν πακέτου με το ελάχιστο δυνατον πόσο παλιά 6€ και τελευταία την 8€ κάρτα....

Πιο παλιά με 10€ έδινε και 1 GB και πολλά λεπτά ομιλίας προς συνδρομητες wind!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από 12 δεν δίνει, αλλά με 12 δίνει 1Gb, όπως έγραψε τη ΔΕ άλλο μέλος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, eirrr said:

τελικά τώρα με απενεργοποιημένο το qfee δίνει gigabyte για ανανεώσεις κάτω απο 10 ή 12€ και πόσα?

Δίνει 1 GB με τα 12€, 2GB με τα 15€, αλλά πλέον δεν δίνει τα λεπτά προς Q

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια να πούμε ότι και χωρίς το qfee έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που έδωσε με 10 ευρώ 1 ή 2GB, αλλά είναι λαχείο και δεν ξέρω αν είναι επαναλαμβανόμενο. Συνέβη και σε ένα νούμερο που διαχειρίζομαι μία φορά αλλά δε του έχω ξαναβάλει από τότε να δω.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το καινούριο xperia της Sony αλλά δεν υπάρχει στις πιστοποιημενες 5g συσκευές στο site της wind. Αυτό σημαίνει ότι δε θα έχω 5g στο καινούριο μου κινητό με την q card;

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από ανάρτηση του @Kostas Savvidis σε γειτονικό forum:

 

 

Παρακάτω, παρατίθενται αυτούσιοι οι όροι που τροποποιούνται από 1 Ιουλίου 2022

ΓΕΝΙΚΟΙ ΟΡΟΙ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ/ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣIΩΝ

9. ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ – ΔΙΑΡΚΕΙΑ

9.1 Η παρούσα Σύνδεση, εφ’ όσον έχει συμπληρωθεί και υποβληθεί από το Συνδρομητή η Αίτηση συνοδευόμενη από την Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρου 6, παράγραφος 1 και έχει γίνει αποδεκτή από την Εταιρεία, τίθεται σε ισχύ από την ημερομηνία που ο Συνδρομητής συνδεθεί στο δίκτυο της Εταιρείας/ πραγματοποιήσει κλήση μέσω του δικτύου της Εταιρίας.

9.2 Ο Συνδρομητής προκειμένου να διενεργεί εξερχόμενη κίνηση από τη Σύνδεσή του θα πρέπει να ανανεώνει το χρηματικό υπόλοιπο αυτής με τους εκάστοτε διαθέσιμους τρόπους. Το χρηματικό υπόλοιπο που διαθέτει ο Συνδρομητής στο λογαριασμό του μπορεί να καταναλωθεί εντός χρονικού διαστήματος δύο (2) μηνών από την τελευταία ημερομηνία ανανέωσης. Μετά το πέρας των δύο (2) μηνών από την τελευταία ημερομηνία ανανέωσης, το εναπομείναν στην Σύνδεση χρηματικό υπόλοιπο διαγράφεται αυτόματα, ακόμη κι αν δεν έχει αναλωθεί. Διευκρινίζεται ότι το διαθέσιμο χρηματικό υπόλοιπο από προηγούμενους μήνες διατηρείται στη Σύνδεση του Συνδρομητή εφόσον προβαίνει σε ανανέωση εντός διμήνου. Το διαθέσιμο κάθε φορά χρηματικό υπόλοιπο δύναται να χρησιμοποιηθεί από τον Συνδρομητή για υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας (κλήσεων, μηνυμάτων και δεδομένων), η δε ανάλωσή του στην περίπτωση αυτή πραγματοποιείται σύμφωνα με τους ισχύοντες Τιμοκαταλόγους της Εταιρείας, οι οποίοι είναι διαθέσιμοι στους ακόλουθους συνδέσμους https://www.wind.gr/gr/f2g/timokatalogos/ και https://www.myq.gr/gr/xrewseis-q/.

Επιπλέον, ο Συνδρομητής δύναται να χρησιμοποιήσει το διαθέσιμο χρηματικό υπόλοιπο του λογαριασμού του προκειμένου να ενεργοποιήσει προπληρωμένα πακέτα υπηρεσιών, οι τιμές, παροχές και η διάρκεια των οποίων προσδιορίζονται στον εκάστοτε δημοσιευμένο Τιμοκατάλογο της Εταιρείας.

Εφόσον ο Συνδρομητής έχει ενεργοποιημένα πακέτα, προηγείται η κατανάλωση των ενσωματωμένων σε αυτά υπηρεσιών και όταν αυτές εξαντληθούν, καταναλώνεται το διαθέσιμο χρηματικό υπόλοιπο, σύμφωνα με τον Τιμοκατάλογο της Εταιρείας. Διευκρινίζεται ότι μετά την παρέλευση της διάρκειας ισχύος κάθε πακέτου, η ενσωματωμένη χρήση, που αυτό περιέχει αυτόματα διαγράφεται από τη Σύνδεση του Συνδρομητή, ακόμη κι αν δεν έχει καταναλωθεί και εκκινεί η χρέωση με βάση τον Τιμοκατάλογο της Εταιρείας, εφόσον υπάρχει διαθέσιμο χρηματικό υπόλοιπο.

9.3 Μετά την παρέλευση δύο (2) μηνών από την τελευταία αγορά χρηματικού υπολοίπου, ενεργοποιείται φραγή εξερχομένων κλήσεων, μηνυμάτων και δεδομένων και παραγράφεται πιθανό εναπομείναν χρηματικό υπόλοιπο, ενώ εντός του ως άνω διαστήματος ο Συνδρομητής δύναται να πραγματοποιεί κλήσεις σε Αριθμούς Έκτακτης Ανάγκης. Μετά την παρέλευση τεσσάρων (4) μηνών από την τελευταία ανανέωση του χρηματικού υπολοίπου, ενεργοποιείται επιπλέον φραγή εισερχομένων κλήσεων, μηνυμάτων και δεδομένων.

Κατά το χρονικό αυτό διάστημα και μέχρι τη συμπλήρωση των δεκατριών μηνών (13) από την τελευταία ανανέωση ο Συνδρομητής δύναται να προβεί σε ανανέωση του χρηματικού υπολοίπου της Σύνδεσής του προκειμένου να επαναφέρει πλήρως την δυνατότητα διενέργειας εξερχόμενης και εισερχόμενης κίνησης. Μετά την παρέλευση δεκατριών μηνών (13) από την τελευταία ανανέωση χρηματικού υπολοίπου, η Σύνδεση διακόπτεται πλήρως και παύει να συνδέεται με το δίκτυο κινητής της Εταιρείας, ενώ η εκ νέου ενεργοποίησή της δεν είναι πλέον δυνατή με απλή ανανέωση του χρόνου ομιλίας, αλλά απαιτείται εκ νέου υποβολή Αίτησης Σύνδεσης.

Μετά το πέρας έξι (6) μηνών από την από την ημερομηνία διακοπής της Σύνδεσης, ο τηλεφωνικός αριθμός που αντιστοιχεί σε αυτήν μπορεί να εκχωρηθεί σε νέο συνδρομητή.

  •  
 

 
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, βρισκουν και τα κανουν, εγω, μολις αρχισανε αυτα τα κολπα, πηγα inter telecom, (μονο για σπασιμο που λενε), αν το εκαναν αυτο οι μισοι που εχουν καρτοκινητα, να δεις για ποτε θα το πηγαινανε αμεσως ετησιο, ασε που θα σε παρακαλαγανε για μια απλη συνδεση, αλλα; συμβαινει ακριβως το αντιθετο

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά βρίσκουν και τα κάνουν. Γνωρίζουν ότι η πλειοψηφία των καταναλωτών βάζει μία κάρτα το μήνα. Και δεν ενδιαφέρονται να έχουν για πελάτες,  εκείνη την μειοψηφία που δεν βάζει κάρτα ούτε μια φορά το δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vasileios said:

Φυσικά βρίσκουν και τα κάνουν. Γνωρίζουν ότι η πλειοψηφία των καταναλωτών βάζει μία κάρτα το μήνα. Και δεν ενδιαφέρονται να έχουν για πελάτες,  εκείνη την μειοψηφία που δεν βάζει κάρτα ούτε μια φορά το δίμηνο.

Ακριβως ετσι και θα πω και κατι που ελαχιστος κοσμος σκεφτετε, αυτο το παραμυθι με τα προγραμματα πρεπει καποια στιγμη να τελειωσει, τις παλαιοτερες δεκαετιες (πριν 15 και βαλε χρονια), κυριως στα σταθερα, πληρωνες οτι καταναλωνες, μετα βρηκανε το κολπο με τα προγραμματα ετσι ωστε να τους τα ακουμπας καθε μηνα.

Τα προγραμματα λειτουργουν με εκβιαστικο τροπο δηλ. τοσα θα μιλησεις, τοσα θα πληρωσεις 

Μα εγω πχ μιλαω λιγοτερο, οχι σου λεει τοσα και τοσα.

Το σωστο κατα την αποψη μου ειναι να αγοραζεις χρονο ομιλιας και μολις το καταναλωσεις να ξανααγορασεις, οχι αυτη η παρανοια που επικρατει σημερα, αλλα αυτο θα πρεπει να το απαιτησει ο κοσμος, αλλιως; βλεπετε που φτασαμε

Edited by dinoslk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...