Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, CoyoteD said:

τι μήνυμα?

 

Mayday Mayday?

Αν η αναφορά είναι αυτή που φαντάζομαι, ναι αυτό ήταν το μήνυμα και η Q του απάντησε "αμόλα τα πάνω στο υπόλοιπο της κάρτας να γλιτώσεις"

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, Mobileras said:

Το Καουνταουν που τρέχει τώρα είναι 500λεπτα και 5gb με 5,5€.

11 Απρίλη έδινε το ίδιο με 5€.....

Αυτό ξαναπές το..

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το dailly internet

Δεν υπάρχει στο android εφαρμογή που να ρωτάει να θα ανοίξω τα δεδομένα.

κάτι σαν guard ..... πριν ανοίξει να ρωτάει 

 

Edited by CoyoteD
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται - αλλά κανείς δεν μπορεί να το επιβεβαιώσει, ότι δεν ανοίγουν τα δεδομένα αλλά το ίδιο το λειτουργικό το "χάνει". Πχ όταν συνδέεται στην κεραία το κάνει σαν σύνδεση με δεδομένα και μετά την κλείνει ή κάποια πολύ εσωτερική διεργασία του λειτουργικού με δικαιώματα διαχειριστή αγνοεί την κατάσταση της σύνδεσης και τραβάει κάποια byte για τα οποία χρεώνεσαι.

Είναι μία υπόθεση εργασίας που υποστηρίζεται από το ότι κάποια κινητά (συσκευές) το παθαίνουν περισσότερο από άλλα και από το ότι αν χαλάσεις το apn δεν χρεώνεσαι ποτέ. Από την άλλη, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις με αρχαία featurephone κινητά που δεν είχαν δυνατότητα σύνδεσης ούτε σαν GPRS και πάλι χρεώνονταν αλλά και αυτό "ελέγχεται" ως προς την ειλικρίνεια αυτών που το εκφέρουν.

Στο παρελθόν είχα δει ότι με μερικά κινητά, πχ το Mi A1, όποτε έφτανα σε χώρα του εξωτερικού (εκτός ΕΕ) με το που άνοιγα το κινητό κατεβαίνοντας από το αεροπλάνο, έχοντας κλειστά το data roaming και data αλλά όχι αλλαγμένο το apn, χρεωνόμουν 0.01 λεπτό για data με το που έπαιρνα σήμα roaming και ενώ το κινητό εμφάνιζε ειδοποίηση ότι είναι κλειστά τα δεδομένα γιατί βρίσκομαι εκτός χώρας. Το ίδιο συνέβαινε όταν η δεύτερη τοπική κάρτα έχανε προσωρινά σήμα. Σε περιπτώσεις με κακό σήμα μπορεί μέσα σε μερικά λεπτά να μου έρχονταν 2-3 τέτοιες χρεώσεις, ταυτόχρονα με τις αντίστοιχες ειδοποιήσεις ότι δεν χρησιμοποιούνται δεδομένα λόγω μπλοκαρισμένου roaming. Με το προηγούμενο από αυτό κινητό, ένα motorola G5 (αν δεν έχω μπερδευτεί) δεν είχα χρεωθεί ποτέ στις ίδιες χώρες (αλλά δεν ήταν δίκαρτο, που δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο).

Τώρα έχει αλλάξει η οικονομική πολιτική της Wind και χρειάζεσαι πακέτο για δεδομένα στο εξωτερικό, οπότε δεν χρεώνομαι, αλλά με το Mi A3 κάθε μερικές αρκετές μέρες σκάει SMS της wind  'αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε δεδομένα ..." το οποίο υποθέτω έρχεται γιατί έγινε κάποια απόπειρα σύνδεσης δεδομένων. Αν χαλάσω το APN δεν έρχεται ποτέ.

Υποτίθεται ότι τα 100kb περιθώριο πριν χρεωθείς, που έχουν δώσει πρόσφατα, αν όντως δουλεύουν, καλύπτουν αυτές τις τυχαίες ακούσιες συνδέσεις.

Φυσικά αν ήταν τίμιοι θα έπρεπε να υπήρχε δυνατότητα να αγοράσεις το ημερήσιο πακέτο με δική σου επιλογή και όχι να σου επιβάλλεται, όπως γίνεται τώρα που είμαι στο εξωτερικό. Η τεχνική δυνατότητα δηλαδή ήδη υπάρχει και δουλεύει, απλά δε το κάνουν γιατί τα αυτόματα 2ευρα που πολλές φορές αδειάζουν τις κάρτες από γέρους που δε ξέρουν είναι εύκολο χρήμα για την wind/q.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Οι άλλες 2 εταιρίες έχουν υπηρεσία που δεν σε αφήνει να χρεωθείς. Η κιου δεν έχει φτάσει σε αυτό το τεχνολογικό σκαλί ακόμη... 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, spiliot said:

Υποτίθεται - αλλά κανείς δεν μπορεί να το επιβεβαιώσει, ότι δεν ανοίγουν τα δεδομένα αλλά το ίδιο το λειτουργικό το "χάνει". Πχ όταν συνδέεται στην κεραία το κάνει σαν σύνδεση με δεδομένα και μετά την κλείνει ή κάποια πολύ εσωτερική διεργασία του λειτουργικού με δικαιώματα διαχειριστή αγνοεί την κατάσταση της σύνδεσης και τραβάει κάποια byte για τα οποία χρεώνεσαι.

Είναι μία υπόθεση εργασίας που υποστηρίζεται από το ότι κάποια κινητά (συσκευές) το παθαίνουν περισσότερο από άλλα και από το ότι αν χαλάσεις το apn δεν χρεώνεσαι ποτέ. Από την άλλη, έχουν αναφερθεί περιπτώσεις με αρχαία featurephone κινητά που δεν είχαν δυνατότητα σύνδεσης ούτε σαν GPRS και πάλι χρεώνονταν αλλά και αυτό "ελέγχεται" ως προς την ειλικρίνεια αυτών που το εκφέρουν.

Στο παρελθόν είχα δει ότι με μερικά κινητά, πχ το Mi A1, όποτε έφτανα σε χώρα του εξωτερικού (εκτός ΕΕ) με το που άνοιγα το κινητό κατεβαίνοντας από το αεροπλάνο, έχοντας κλειστά το data roaming και data αλλά όχι αλλαγμένο το apn, χρεωνόμουν 0.01 λεπτό για data με το που έπαιρνα σήμα roaming και ενώ το κινητό εμφάνιζε ειδοποίηση ότι είναι κλειστά τα δεδομένα γιατί βρίσκομαι εκτός χώρας. Το ίδιο συνέβαινε όταν η δεύτερη τοπική κάρτα έχανε προσωρινά σήμα. Σε περιπτώσεις με κακό σήμα μπορεί μέσα σε μερικά λεπτά να μου έρχονταν 2-3 τέτοιες χρεώσεις, ταυτόχρονα με τις αντίστοιχες ειδοποιήσεις ότι δεν χρησιμοποιούνται δεδομένα λόγω μπλοκαρισμένου roaming. Με το προηγούμενο από αυτό κινητό, ένα motorola G5 (αν δεν έχω μπερδευτεί) δεν είχα χρεωθεί ποτέ στις ίδιες χώρες (αλλά δεν ήταν δίκαρτο, που δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο).

Τώρα έχει αλλάξει η οικονομική πολιτική της Wind και χρειάζεσαι πακέτο για δεδομένα στο εξωτερικό, οπότε δεν χρεώνομαι, αλλά με το Mi A3 κάθε μερικές αρκετές μέρες σκάει SMS της wind  'αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε δεδομένα ..." το οποίο υποθέτω έρχεται γιατί έγινε κάποια απόπειρα σύνδεσης δεδομένων. Αν χαλάσω το APN δεν έρχεται ποτέ.

Υποτίθεται ότι τα 100kb περιθώριο πριν χρεωθείς, που έχουν δώσει πρόσφατα, αν όντως δουλεύουν, καλύπτουν αυτές τις τυχαίες ακούσιες συνδέσεις.

Φυσικά αν ήταν τίμιοι θα έπρεπε να υπήρχε δυνατότητα να αγοράσεις το ημερήσιο πακέτο με δική σου επιλογή και όχι να σου επιβάλλεται, όπως γίνεται τώρα που είμαι στο εξωτερικό. Η τεχνική δυνατότητα δηλαδή ήδη υπάρχει και δουλεύει, απλά δε το κάνουν γιατί τα αυτόματα 2ευρα που πολλές φορές αδειάζουν τις κάρτες από γέρους που δε ξέρουν είναι εύκολο χρήμα για την wind/q.

ακριβώς αυτό έλεγα κι εγω

είχα καθημερινά χρεώσεις cents 

αν ήταν όμως η ώρα πολύ ακριβή πχ Σερβία τότε ήταν εμφανές .... πχ 20 cents κάθε 2-3 ώρες 

Edited by CoyoteD
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, CoyoteD said:

αυτό με το dailly internet

Δεν υπάρχει στο android εφαρμογή που να ρωτάει να θα ανοίξω τα δεδομένα.

κάτι σαν guard ..... πριν ανοίξει να ρωτάει 

 

Τα δεδομένα ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟΥ, τα έχεις ανοιχτα ?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έβαλα στην μάνα μου 10€ καί χωρίς να βάλω πακέτο τής έδωσε 500 προς όλους και 400 προς Ελλάδα Καναδά κτλ! Τί κουλό είναι αυτό; Τής είχα βάλει το Q star auto τόν προηγούμενο μήνα. Τα 400 Ελλάδα Καναδά μπορεί κανονικά νά καλεί φαντάζομαι.Τα 500 είναι δώρο;

Στάλθηκε από το RMX3085 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Τα δεδομένα ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟΥ, τα έχεις ανοιχτα ?

ναι δε θα κάνω τέτοια πειράμματα 

 

ξέρω ακριβώς τι φταίει. Απλά δεν έχω ψάξει να βρω καλή εφαρμογή που να κάνει αυτό που ρωτάω.

 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, tolisfar said:

Παίδες έβαλα στην μάνα μου 10€ καί χωρίς να βάλω πακέτο τής έδωσε 500 προς όλους και 400 προς Ελλάδα Καναδά κτλ! Τί κουλό είναι αυτό; Τής είχα βάλει το Q star auto τόν προηγούμενο μήνα. Τα 400 Ελλάδα Καναδά μπορεί κανονικά νά καλεί φαντάζομαι.Τα 500 είναι δώρο;

Στάλθηκε από το RMX3085 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




 

Με το που έβαλες κάρτα ενεργοποιήθηκε αυτόματα το Q star auto. Τα 500' για πόσες ημέρες ισχύουν; Αν είναι δώρο, συνήθως ισχύουν για 15 ημέρες.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tolisfar said:

Για μήνα είναι συν 2 γιγα 720de23d65396fe988e414d75e25420e.jpg

Στάλθηκε από το RMX3085 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Της είχε έρθει μύνημα να ανανεώσει και να πάρει δώρο 500' και 2GB, αλλά δεν το πρόσεξες.

Θα μπορούσες να ΜΗΝ κάνεις την αυτόματη ανανέωση τώρα αλλά τον ΑΛΛΟ μήνα.

31 minutes ago, gpapas640 said:

Με το που έβαλες κάρτα ενεργοποιήθηκε αυτόματα το Q star auto. Τα 500' για πόσες ημέρες ισχύουν; Αν είναι δώρο, συνήθως ισχύουν για 15 ημέρες.

Ο φίλος δεν ξέρει και μας μπέρδεψε.

Της είχε έρθει μύνημα να ανανεώσει και να πάρει δώρο 500' και 2GB.

Link to comment
Share on other sites

Τό έχει η μάνα μου σέ κινητό με πλήκτρα σέ άλλο σπίτι οπότε πολύ πιθανόν

Στάλθηκε από το RMX3085 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Της είχε έρθει μύνημα να ανανεώσει και να πάρει δώρο 500' και 2GB, αλλά δεν το πρόσεξες.

Θα μπορούσες να ΜΗΝ κάνεις την αυτόματη ανανέωση τώρα αλλά τον ΑΛΛΟ μήνα.

Ο φίλος δεν ξέρει και μας μπέρδεψε.

Της είχε έρθει μύνημα να ανανεώσει και να πάρει δώρο 500' και 2GB.

Συνήθως, όταν δίνει δώρο λεπτά και MB με ανανέωση ισχύουν συνήθως για 15 ημέρες όπως επίσης στην εφαρμογή αναφέρονται ως "bonus MB/λεπτά". Παραθέτω και σχετικό sms που μου ήρθε προχθές (fan fact: το μήνυμα ήρθε την επόμενη της ημέρας που είχα ανανεώσει):

Screenshot_2022-05-08-15-24-13-165.thumb.jpg.9d3328f87c7ad49f2d6e5d6eadc56554.jpg

Ωστόσο, σύμφωνα με τα δεδομένα δεν υπάρχει άλλη εξήγηση, παρά μόνο να προέρχονται από ανανέωση, όπως είπατε δηλαδή.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gpapas640 said:

Συνήθως, όταν δίνει δώρο λεπτά και MB με ανανέωση ισχύουν συνήθως για 15 ημέρες όπως επίσης στην εφαρμογή αναφέρονται ως "bonus MB/λεπτά". Παραθέτω και σχετικό sms που μου ήρθε προχθές:

Screenshot_2022-05-08-15-24-13-165.thumb.jpg.9d3328f87c7ad49f2d6e5d6eadc56554.jpg

Ωστόσο, σύμφωνα με τα δεδομένα δεν υπάρχει άλλη εξήγηση, παρά μόνο να προέρχονται από ανανέωση, όπως είπατε δηλαδή.

ΑΛΛΗ προσφορα αυτή και ΑΛΛΗ αυτή.

ΕΓΩ, έχω αυτή την προσφορά ΤΩΡΑ.

500' και 2GB για 30 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γιατί εδώ και καιρό σε κάθε κάρτα μου χρεώνουν πέρα από το φόρο κινητής τηλεφωνίας και 1€και κάτι για επέκταση λεπτών προς q παρέα χωρίς να το έχω επιλέξει από κάπου και δεν ξέρω πως να το βγάλω αν βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι το q fee αυτό που λες, πρέπει να επικοινωνήσεις με την υποστήριξη με όποιον τρόπο σε βολεύει καλύτερα και να στο βγάλουν, αν ζητήσεις μπορεί να σου επιστρέψουν και την τελευταία χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου, όσοι αλλάξατε σιμ σε 5G , τι ταχύτητες πιάνετε; Εγώ τα ίδια που έπιανα και με 4G, μετρημένα σε διάφορες περιοχές που έχω πάει. 
Στο μόνο που είδα διαφορά, είναι η κλήση πλέον υποστηρίζει volte και μου έχει ενεργοποιηθεί στο μενού της σιμ και το vowifi. Το οποίο δεν ξέρω αν δουλεύει βέβαια.

6c1cd0d5ceeed70f8825e18e00cf5b6f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γιατί στις περιοχές που έχεις τσεκάρει για την ώρα, έχει 5g μοιρασμένο με 4g και χωρίς την N78 μπάντα. Αν βρεθείς σε κάποιο σημείο που θα έχει όλες τις μπάντες διαθέσιμες το δίκτυο,θα πιάσει και 3ψηφιο νούμερο

Link to comment
Share on other sites

Καουνταουν με 4,5 ευρω σήμερα. Δεν βλέπω να ξαναδινουν με 3€... Μου φαίνεται θα κάνω ονλαιν φορητότητα. Δεν γίνεται να πληρωνω κάθε μήνα +50% για την γουιντ! 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονίκη κέντρο.. παρατηρώ ότι δεν είναι μέσω roaming. Αυτό λέτε να είναι λόγω της νέας sim ή ήταν και παλιότερα και δεν το παρατήρησα;

Link to comment
Share on other sites

Τα απλά μαθηματικά βοηθάνε για να καταλάβουμε τι μας συμφέρει στις προσφορές του countdown.

Για το χρόνο ομιλίας είχαμε πέρυσι 1) 120' και 3GB με 3€, που σημαίνει απλοϊκά ότι αγοράζαμε 40' και 1GB με 1€, 2) 150' με 3€, που σημαίνει ότι αγοράζαμε 50' με 1€, 3)  200' και 400ΜΒ με 3€, δηλαδή 66,7' και 133,3ΜΒ με 1€, 4) 150' και 500ΜΒ, δηλαδή 50' και 166,6ΜΒ με 1€, 5) 300' με 3€, δηλαδή 100' με 1€, 6) φέτος (από ΙΑΝ) 300' με 4€, δηλαδή 75' στο 1€, 7) τον προηγούμενο μήνα 350' με 4,5€ (όπως και σήμερα, δηλαδή 77,8' στο 1€.

Το συμπέρασμα είναι ότι, εκτός από την προσφορά 300' με 3€, δηλαδή 100' στο 1€, όλες οι υπόλοιπες ήταν στα 50-75' (με κατανάλωση ανά δευτερόλεπτο) στο 1€, ενώ αυτή του ΑΠΡ και η σημερινή είναι καλλίτερη, αφού δίνει 77,8' στο 1€.

Καθένας, βέβαια, βλέπει τις προσφές countdown της Q, με βάση τις δικές του ανάγκες και το πορτοφόλι του, αλλά τα μαθηματικά αυτά δείχνουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Tα μαθηματικά επίσης δείχνουν ότι αν έβαζε κάποιος 10€ κάρτα και του έφταναν τα 120΄έβγαζε 2 μήνες τουλάχιστον και είχε και δωρεάν το ιντερνετ για τον πρώτο μήνα χωρίς το χαράτσι των 1,70€. Τώρα με τα 4,5€ ναι μεν έχει καλύτερη αναλογία σε απόλυτους αριθμούς αλλά κάθε μήνα θέλει τουλάχιστον 8€

1 hour ago, kalitexnis_g said:

Θεσσαλονίκη κέντρο.. παρατηρώ ότι δεν είναι μέσω roaming. Αυτό λέτε να είναι λόγω της νέας sim ή ήταν και παλιότερα και δεν το παρατήρησα;

Νεα σιμ.. Το roaming υπήρχε παντού

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, bbbb said:

Tα μαθηματικά επίσης δείχνουν ότι αν έβαζε κάποιος 10€ κάρτα και του έφταναν τα 120΄έβγαζε 2 μήνες τουλάχιστον και είχε και δωρεάν το ιντερνετ για τον πρώτο μήνα χωρίς το χαράτσι των 1,70€. Τώρα με τα 4,5€ ναι μεν έχει καλύτερη αναλογία σε απόλυτους αριθμούς αλλά κάθε μήνα θέλει τουλάχιστον 8€

Συζητάμε για το σημερινό countdown, που πρωτοεμφανίστηκε πριν ένα μήνα.

Αυτό που γράφεις είναι σωστό, αλλά είναι άλλο θέμα, όπως και το γενικότερο θέμα της ακρίβειας.

Link to comment
Share on other sites

Η πεθερα μου σπάνια να ξεπεράσει τα 120', όποτε με 3€ θα κάνει τη δουλειά της, αφήστε που ο'τι περισσευει προστιθεται στον επόμενο μήνα. Δυστυχώς δεν συμφέρει πια η κιου για όσους μιλάνε λίγο κάθε μήνα. Εάν παμε με "αναλογία" , περισσοτερο συμφέρουν τα απεριόριστα πακετα. 

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...