Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν φύγεις για άλλη εταιρεία, ποσό χρόνο πρέπει να παραμείνεις το ελάχιστο μέχρι να ξαναγίνει πάλι νέα αίτηση;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, hercoulis said:

Όταν φύγεις για άλλη εταιρεία, ποσό χρόνο πρέπει να παραμείνεις το ελάχιστο μέχρι να ξαναγίνει πάλι νέα αίτηση;

Αν μιλάς για καρτοκινητο, έρχεσαι το πρωί και φεύγεις το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Mobileras said:

Εαν σταμάτησε η παραταση ημερομηνίας λήξης χρημάτων, θα σημαίνει ότι μόλις μηδενιστεί το υπόλοιπο θα χαθεί το αγορασμενο πακετο, αφου η κιου είναι η μοναδική που σβήνει τα παντα όλα όταν μηδενίζεται το υπόλοιπο χρημάτων. 

Ψυχραιμία. Μη δημιουργούμε πανικό. Ας μην ξεχνάμε ότι ενώ στο F2G η ελάχιστη ανανέωση ανέβηκε στα 12€, στην Q έμεινε 10€.

Όποιος δοκιμάσει να ενεργοποιήσει κάποιο πακέτο ας γράψει αν ανανεώνει την ημερομηνία λήξης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που πιθανώς να έχει ξανασυζητηθεί.
Στην Q card μου όταν λήξουν τα data 1 με 2 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα με χρεώνει 2 ευρώ έξτρα για να μου δώσει 1Gb data για 24 ώρες χωρίς να το ζητήσω και ξέρω ότι η επίσημη δικαιολογία τους είναι ότι κάποιο app στο κινητό μου προσπάθησε να επικοινωνήσει με το διαδίκτυο. Ε, και; Δεν θα έπρεπε να ερωτηθώ προσωπικά με  κάποιο μήνυμα εάν θέλω την χρέωση. Για τόσους άλλους λόγους marketing μπορούν να μας ταράζουν στα μηνύματα. Για αυτό γιατί δεν μπορούν;
Ξέρετε αν έχει γίνει ποτέ καταγγελία στην ΕΕΤΤ από κάποιον συνδρομητή για αυτήν την αυθαίρετη και καταχρηστική χρέωση και ποια ήταν η εξέλιξη της;
Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, opmgls said:

Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που πιθανώς να έχει ξανασυζητηθεί.
Στην Q card μου όταν λήξουν τα data 1 με 2 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα με χρεώνει 2 ευρώ έξτρα για να μου δώσει 1Gb data για 24 ώρες χωρίς να το ζητήσω και ξέρω ότι η επίσημη δικαιολογία τους είναι ότι κάποιο app στο κινητό μου προσπάθησε να επικοινωνήσει με το διαδίκτυο. Ε, και; Δεν θα έπρεπε να ερωτηθώ προσωπικά με  κάποιο μήνυμα εάν θέλω την χρέωση. Για τόσους άλλους λόγους marketing μπορούν να μας ταράζουν στα μηνύματα. Για αυτό γιατί δεν μπορούν;
Ξέρετε αν έχει γίνει ποτέ καταγγελία στην ΕΕΤΤ από κάποιον συνδρομητή για αυτήν την αυθαίρετη και καταχρηστική χρέωση και ποια ήταν η εξέλιξη της;
Ευχαριστώ.

Τι να ερωτηθείς ?

Αφαιρείς το app και είσαι οκ.

Η αλλάζεις το apn 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για να καταλάβω.. Υπάρχει εφαρμογή που ανοίγει αυθαίρετα τα δεδομένα στα κινητά μας;;

Ρε μπας και μας δουλεύουν χοντρά από την Q και απλώς μας χρεώνουν 2ευράκια;;

Edit: Τελικά διάβασα ότι και στο εξωτερικό έχουν το ίδιο πρόβλημα και σαν λύση κάποιοι πρότειναν το να βαλουμε όριο στα δεδομένα το 0. Έτσι θα μας ρωτάει το κινητό πριν χρεώσει δεδομένα. Επίσης λένε ότι ακόμη και το Gps τρώει δεδομένα ακόμα και αν είναι κλειστά. 

Edited by kalitexnis_g
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Συγγνώμη για να καταλάβω.. Υπάρχει εφαρμογή που ανοίγει αυθαίρετα τα δεδομένα στα κινητά μας;;

Ρε μπας και μας δουλεύουν χοντρά από την Q και απλώς μας χρεώνουν 2ευράκια;;

Edit: Τελικά διάβασα ότι και στο εξωτερικό έχουν το ίδιο πρόβλημα και σαν λύση κάποιοι πρότειναν το να βαλουμε όριο στα δεδομένα το 0. Έτσι θα μας ρωτάει το κινητό πριν χρεώσει δεδομένα. Επίσης λένε ότι ακόμη και το Gps τρώει δεδομένα ακόμα και αν είναι κλειστά. 

Ισχύει.

 

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου βάζει το κιού σταρ. Μου λέει ότι της τρώει από το χρηματικό υπόλοιπο, ενώ έχει υπόλοιπο ομιλίας στο πακέτα. Όταν το χρηματικό υπόλοιπο είναι πολύ χαμηλό, σε κάποια τηλεφωνήματα της λέει ότι δεν μπορεί να κάνει την κλήση.
Καλεί μόνο ελληνικά κινητά και σταθερά.
Για ποιόν λόγο μπορεί να συμβαίνει το παραπάνω;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Όταν το υπόλοιπο είναι χαμηλό στο υπενθυμίζει στην πρώτη κλήση κάθε ημέρας. 

Άσχετα αν εχεις λεπτά ομιλίας. Είναι πολύ σπαστικό. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Vasileios said:

Όταν το υπόλοιπο είναι χαμηλό στο υπενθυμίζει στην πρώτη κλήση κάθε ημέρας. 

Άσχετα αν εχεις λεπτά ομιλίας. Είναι πολύ σπαστικό. 

Κάνεις μια 'εικονική'.

9 minutes ago, talos_2002 said:

Η μητέρα μου βάζει το κιού σταρ. Μου λέει ότι της τρώει από το χρηματικό υπόλοιπο, ενώ έχει υπόλοιπο ομιλίας στο πακέτα. Όταν το χρηματικό υπόλοιπο είναι πολύ χαμηλό, σε κάποια τηλεφωνήματα της λέει ότι δεν μπορεί να κάνει την κλήση.
Καλεί μόνο ελληνικά κινητά και σταθερά.
Για ποιόν λόγο μπορεί να συμβαίνει το παραπάνω;

Τσεκαρε το υπόλοιπο.

Έχει πόσο και σε 2 ημέρες, πόσο ?

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, opmgls said:

Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που πιθανώς να έχει ξανασυζητηθεί.
Στην Q card μου όταν λήξουν τα data 1 με 2 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα με χρεώνει 2 ευρώ έξτρα για να μου δώσει 1Gb data για 24 ώρες χωρίς να το ζητήσω και ξέρω ότι η επίσημη δικαιολογία τους είναι ότι κάποιο app στο κινητό μου προσπάθησε να επικοινωνήσει με το διαδίκτυο. Ε, και; Δεν θα έπρεπε να ερωτηθώ προσωπικά με  κάποιο μήνυμα εάν θέλω την χρέωση. Για τόσους άλλους λόγους marketing μπορούν να μας ταράζουν στα μηνύματα. Για αυτό γιατί δεν μπορούν;
Ξέρετε αν έχει γίνει ποτέ καταγγελία στην ΕΕΤΤ από κάποιον συνδρομητή για αυτήν την αυθαίρετη και καταχρηστική χρέωση και ποια ήταν η εξέλιξη της;
Ευχαριστώ.

Ναι έχω κάνει εγώ. Η απάντηση ήταν ότι το daily internet αποτελεί υπηρεσία της εταιρίας και περιλαμβάνεται στον τιμοκατάλογο. Πλήρης υιοθέτηση της επιχειρηματολογίας της Wind δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, opmgls said:

Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που πιθανώς να έχει ξανασυζητηθεί.
Στην Q card μου όταν λήξουν τα data 1 με 2 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα με χρεώνει 2 ευρώ έξτρα για να μου δώσει 1Gb data για 24 ώρες χωρίς να το ζητήσω και ξέρω ότι η επίσημη δικαιολογία τους είναι ότι κάποιο app στο κινητό μου προσπάθησε να επικοινωνήσει με το διαδίκτυο. Ε, και; Δεν θα έπρεπε να ερωτηθώ προσωπικά με  κάποιο μήνυμα εάν θέλω την χρέωση. Για τόσους άλλους λόγους marketing μπορούν να μας ταράζουν στα μηνύματα. Για αυτό γιατί δεν μπορούν;
Ξέρετε αν έχει γίνει ποτέ καταγγελία στην ΕΕΤΤ από κάποιον συνδρομητή για αυτήν την αυθαίρετη και καταχρηστική χρέωση και ποια ήταν η εξέλιξη της;
Ευχαριστώ.

Εχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα εδώ αλλά δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποια καταγγελία.  Η λύση που φαίνεται να δουλεύει είναι μόνο μια: αλλάζεις το apn (1-2 ωρες ΠΡΙΝ λήξουν τα δεδομένα) κι απο "myq"  το κάνεις  "my"  η οτι άλλο θες, για να μην μπορεί να συνδεθεί, κι όταν πάρεις πακέτο το επαναφέρεις.

Αλλιως σε χρεώνει ακόμα και με κλειστα δεδομένα .

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Τι να ερωτηθείς ?

Αφαιρείς το app και είσαι οκ.

Η αλλάζεις το apn 

Για την αλλαγή του apn έχεις δίκιο από ότι αναφέρουν και άλλοι συμφορουμίτες παραπάνω
αλλά το app δεν φταίει για να αφαιρεθεί. Ας πούμε το google app επιχειρεί να μπει στο ιντερνετ για να ανανεώσει το news feed. Αυτό είναι κανονική συμπεριφορά.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται με κλειστά mobile data να επικοινωνεί και επιπλέον γιατί η κάθε Q να χρεώνει πακέτο. Αν πάω να πάρω ένα τηλέφωνο ενώ έχουν λήξει τα λεπτά του πακέτου τότε να μεν θα με χρεώσει ανάλογα με τον χρόνο που θα μιλήσω αλλά δεν θα μου χρεώσει αυτόματα πακέτο λεπτών ομιλίας.

 

2 ώρες πριν, gpapas640 said:

Ναι έχω κάνει εγώ. Η απάντηση ήταν ότι το daily internet αποτελεί υπηρεσία της εταιρίας και περιλαμβάνεται στον τιμοκατάλογο. Πλήρης υιοθέτηση της επιχειρηματολογίας της Wind δηλαδή.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Άποψη μου θλιβερή η επιχειρηματολογία της ΕΕΤΤ.
 

17 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Συγγνώμη για να καταλάβω.. Υπάρχει εφαρμογή που ανοίγει αυθαίρετα τα δεδομένα στα κινητά μας;;

Ρε μπας και μας δουλεύουν χοντρά από την Q και απλώς μας χρεώνουν 2ευράκια;;

Edit: Τελικά διάβασα ότι και στο εξωτερικό έχουν το ίδιο πρόβλημα και σαν λύση κάποιοι πρότειναν το να βαλουμε όριο στα δεδομένα το 0. Έτσι θα μας ρωτάει το κινητό πριν χρεώσει δεδομένα. Επίσης λένε ότι ακόμη και το Gps τρώει δεδομένα ακόμα και αν είναι κλειστά. 

Ευχαριστώ για την επισήμανση του τι συμβαίνει στο εξωτερικό και για την σύσταση να τεθεί όριο 0 Μb στις ρυθμίσεις δεδομένων της συσκευής.


 

 

23 minutes ago, gag said:

Εχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα εδώ αλλά δεν ξέρω αν έχει γίνει κάποια καταγγελία.  Η λύση που φαίνεται να δουλεύει είναι μόνο μια: αλλάζεις το apn (1-2 ωρες ΠΡΙΝ λήξουν τα δεδομένα) κι απο "myq"  το κάνεις  "my"  η οτι άλλο θες, για να μην μπορεί να συνδεθεί, κι όταν πάρεις πακέτο το επαναφέρεις.

Αλλιως σε χρεώνει ακόμα και με κλειστα δεδομένα .

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, opmgls said:

Για την αλλαγή του apn έχεις δίκιο από ότι αναφέρουν και άλλοι συμφορουμίτες παραπάνω
αλλά το app δεν φταίει για να αφαιρεθεί. Ας πούμε το google app επιχειρεί να μπει στο ιντερνετ για να ανανεώσει το news feed. Αυτό είναι κανονική συμπεριφορά.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται με κλειστά mobile data να επικοινωνεί και επιπλέον γιατί η κάθε Q να χρεώνει πακέτο. Αν πάω να πάρω ένα τηλέφωνο ενώ έχουν λήξει τα λεπτά του πακέτου τότε να μεν θα με χρεώσει ανάλογα με τον χρόνο που θα μιλήσω αλλά δεν θα μου χρεώσει αυτόματα πακέτο λεπτών ομιλίας.

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Άποψη μου θλιβερή η επιχειρηματολογία της ΕΕΤΤ.
 

Ευχαριστώ για την επισήμανση του τι συμβαίνει στο εξωτερικό και για την σύσταση να τεθεί όριο 0 Μb στις ρυθμίσεις δεδομένων της συσκευής.


Σταματησε η ανανέωση με 6€ και την πήγανε στα 8€?

 

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

 

Σταματησε η ανανέωση με 6€ και την πήγανε στα 8€?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, lefkaditis said:

 

Σταματησε η ανανέωση με 6€ και την πήγανε στα 8€?

Ναι, 8 ευρώ κατά την διάρκεια που "τρέχει" countdown offer, αλλιώς το ελάχιστο ποσό ανανέωσης είναι 12...

 

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2022 at 6:21 ΜΜ, GREGORYMO said:

Όταν σταμάτησε αυτό, ποιο εμφανίστηκε στην 'θεση' του ?

Αυτό, που έχω την εντύπωση ότι δόθηκε σε όλον τον κόσμο το τελευταίο διάστημα..

500' προς όλους, 50 SMS και 2 GB με 5,5 €

@gpapas640 προφανώς αυτό με μπέρδεψε και «φούσκωσα» τις παροχές της προσφοράς των 3 € 😄

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ανανέωση με 10€ σήμερα, και μου δίνει 1GB για 30 ημέρες (έχω απενεργοποιημένο το Q fee). Λέω καλή φάση.

Στο καπάκι έρχονται τα εξής μηνύματα...

Screenshot_2022-05-05-12-49-36-516.thumb.jpg.c6a970e0d864d9ba49040abc7525d196.jpg

Σύνολο 4GB για ένα μήνα.

Τι να πω, κάτι τέτοια κάνει η Wind και μας κρατάει μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα προχτές ανανέωση με 10 ευρώ από ανάγκη (μου έφαγε το υπόλοιπο) και πήρα από τα 3GB το μακρύτερο.

Επίσης να πω και τον πόνο μου, βρίσκομαι στο εξωτερικό, εκτός ΕΕ και σχεδόν κάθε φορά που κάποιος καλεί μου τρώει υπόλοιπο είτε αν πατήσω απόρριψη είτε αν το αφήσω να χτυπήσει μέχρι να σταματήσει, αλλά χωρίς να σηκώσω την κλήση. Έχω χάσει πολλά ευρώ και στην υποστήριξη (μέσω τσατ) έχω ακούσει κάθε πιθανή και απίθανη βλακεία, το τελευταίο ήταν να πάω σε κατάστημα να ζητήσω ανάλυση κλήσεων ενώ ξέρει ότι βρίσκομαι κάπου 10.000χλμ μακριά.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Καθε φορά που πατάς απόριψη ή δεν απαντάς στέλνεις την κλήση στον τηλεφωνητή και χρεώνεσαι. 

Η μόνη λύση να καταργήσεις τον τηλεφωνητή.

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Vasileios said:

Καθε φορά που πατάς απόριψη ή δεν απαντάς στέλνεις την κλήση στον τηλεφωνητή και χρεώνεσαι. 

Η μόνη λύση να καταργήσεις τον τηλεφωνητή.

Ντεν έκω τηλεφωνητή καρντιά μου.

Επίσης μου είπαν αυτοί που με καλούν ότι κάποιες φορές, υποψιάζομαι αυτές που χρεώνομαι αλλά μπορεί να είναι και το αντίθετο, βγαίνει ένα μήνυμα στα αγγλικά που κανείς δεν μπόρεσε να καταλάβει τι λέει αλλά είναι σίγουρα από το ξένο δίκτυο.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...