Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 minutes ago, s93060 said:


3φεβρουαριου


Sent from my iPhone using Tapatalk

τα countdown παρατείνουν μόνο κατά ένα μήνα από την ημερομηνία ενεργοποίησής τους. Δεν προσθέτουν ένα μήνα.

Άρα εάν βάλεις στις 5/1 θα το πάει στις 4/2. Εάν βάλεις στις 15/1 θα το πάει στις 14/2.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, s93060 said:


3φεβρουαριου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και ΤΙ παράταση ήθελες να πάρεις !!!

Αφού το πακέτο που έβαλες λήγει 29 Ιανουαρίου !!!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα
Αν βάλω δηλαδή ένα πακέτο στις 2 Φεβρουαρίου θα παραταθεί έως τις 2 Μαρτίου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, s93060 said:

Κατάλαβα
Αν βάλω δηλαδή ένα πακέτο στις 2 Φεβρουαρίου θα παραταθεί έως τις 2 Μαρτίου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Όχι γιατί ο Φεβρουάριος έχει 28 μέρες οπότε θα πάει 4 Μαρτίου 😁

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, optostyle said:

ΤΕΤΑΡΤΗ φορα συτο το μηνα ενω αλλαξα ως και το apn,και η κυρία Q συνεχιζει να με χρεωνει,και να μου λεει πως δεν μπορει να κανει τιποτα

Αν βρήκε τρόπο να χρεώνει και με πειραγμένο apn, δεν μας σώζει ούτε ο κλωβός Faraday! Πως συνδέεται δηλαδή χωρίς apn, αυτό είναι τρελό!  Κλείσε και την περιαγωγή την επόμενη φορά, αλλά το πιο ασφαλές είναι να ζητήσεις να σου κλείσουν τα δεδομένα. Αυτό βέβαια προϋποθέτει τηλέφωνο στην q, ταυτοποίηση, κλπ, και δεν ξέρω αν το κάνουν στο messenger.  Επειδή ομως σου εχει συμβεί πολλές φορές απανωτά. δεν ψάχνεις λίγο τις ρυθμίσεις δικτύου του κινητού σου, μήπως; φταίει κάτι εκεί;

On 29/12/2021 at 6:11 ΠΜ, kmpatra said:

Εχω την εντύπωση οτι η ημερομηνία 31/1 αναφέρεται στο μπόνους 1 γιγα των 7 ημερων και οχι στο q fee γενικα. Οι διατυπώσεις τους δεν ηταν ποτε σαφείς στις ανακοινώσεις ...

Ωραία, εσύ πιστεύεις αυτό, εγώ πιστεύω ότι το "έως 31/1" αναφέρεται στο "θα εφαρμόζεται εφεξής σε κάθε ανανέωση", ο @Pppe πιστεύει ότι αναφέρεται στην κατάργηση του Κιου Φι,  προτείνω να συντάξουμε μία μεταφραστική ομάδα, να ερμηνεύουμε τις ανακοινώσεις της Q!
Ή μπορούμε να ορίσουμε έπαθλο για όποιον βρει τη σωστή απάντηση!
😁😁

Αδέλφια εκεί στην Q, αν διαβάζετε το forum, καλή είναι η πλακίτσα με τα αντεστραμμένα greeklish τα Μέι-ντει και τα Φι, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να μάθετε και ελληνικά :   ¨Σημεία στίξης λέμε τα σύμβολα-σημάδια που βάζουμε ανάμεσα στις λέξεις και μας διευκολύνουν στην ανάγνωση. Δείχνουν δηλαδή πώς διαβάζεται ένα κείμενο (επιτονισμός), πού και πόσο γίνεται διακοπή κάθε φορά, τι αίσθημα εκφράζεται και τι ακριβώς θέλει να πει ο γράφων.¨ {Wikipedia}

Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμε ειναι το λογικότερο, καθώς στη συγκεκριμένη ανακοίνωση και τη συγκεκριμένη περίοδο έχει ειδικές προσφορές στα πακέτα της. Δεν θα έμπαινε στη διαδικασία να κινήσει κατάργηση του κιού φι, απασχολώντας ένα σωρό υπαλλήλους για να καταγράφει απεγγραφή από το μπόνους εάν σκοπεύει μετά από ένα μήνα να το καταργήσει.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gag said:

Αν βρήκε τρόπο να χρεώνει και με πειραγμένο apn, δεν μας σώζει ούτε ο κλωβός Faraday! Πως συνδέεται δηλαδή χωρίς apn, αυτό είναι τρελό!  Κλείσε και την περιαγωγή την επόμενη φορά, αλλά το πιο ασφαλές είναι να ζητήσεις να σου κλείσουν τα δεδομένα. Αυτό βέβαια προϋποθέτει τηλέφωνο στην q, ταυτοποίηση, κλπ, και δεν ξέρω αν το κάνουν στο messenger.  Επειδή ομως σου εχει συμβεί πολλές φορές απανωτά. δεν ψάχνεις λίγο τις ρυθμίσεις δικτύου του κινητού σου, μήπως; φταίει κάτι εκεί;

Ναι , είναι δυνατόν να συμβεί στην Q ακόμα και με πειραγμένο APN. Προσοχή: όχι απλά σβησμένο, τότε χρεώνει ακόμα και με σβηστά data διαρκώς.

Συμβαίνει σε ελάχιστες μάρκες (συγκεκριμένα μοντέλα) κινητών. Αν γίνει από εδώ μια προσπάθεια καταγραφής σε ποιές συγκεκριμένες μάρκες κινητών, συγκεκριμένα, συμβαίνει αυτό, θα ξέρουν οι κάτοχοι τψν συγκεκριμένων μοντέλων ότι δε τους σώζει τίποτα στην Q ακόμα και με διαρκώς σβηστά data.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, andval said:

Χαιρετώ τον πληθυσμό... 🤘

Πριν ένα χρόνο πήρα μια Q κάρτα.

Σήμερα ήρθε μήνυμα για ανανέωση.

Αν κάνω 6ε ανανέωση online με χρεωστική κάρτα είμαι εντάξει για άλλον ένα χρόνο ή έχει αλλάξει τίποτα;

Υπάρχει και τρόπος να μη χρεωθείς καθόλου. Αφήνεις το νούμερο να λήξει-"ακυρωθεί". Στη συνέχεια, το άτομο στου οποίου τα στοιχεία είναι το νούμερο επικοινωνεί μέσω Messenger με την Q, και ζητάει την εκ νέου ενεργοποίηση του αριθμού. Αφού γίνει αυτό, το νούμερο έχει διαρκεια ζωής 12 μήνες. Το έχω κάνει, η διαδικασία είναι εύκολη και γρήγορη.

Βεβαίως αν βαριέσαι, μία ανανέωση των 6€ θα σε καλύψει για ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, gpapas640 said:

Υπάρχει και τρόπος να μη χρεωθείς καθόλου. Αφήνεις το νούμερο να λήξει-"ακυρωθεί". Στη συνέχεια, το άτομο στου οποίου τα στοιχεία είναι το νούμερο επικοινωνεί μέσω Messenger με την Q, και ζητάει την εκ νέου ενεργοποίηση του αριθμού. Αφού γίνει αυτό, το νούμερο έχει διαρκεια ζωής 12 μήνες. Το έχω κάνει, η διαδικασία είναι εύκολη και γρήγορη.

Βεβαίως αν βαριέσαι, μία ανανέωση των 6€ θα σε καλύψει για ένα χρόνο.

Ευχαριστώ! Πολύ χρήσιμο αυτό που έγραψες.

Link to comment
Share on other sites

On 29/12/2021 at 7:03 ΜΜ, nickolasemp said:

 Offtopic: ναι ενώ στο εξωτερικό είμαστε καλύτερα... το μπρος πίσω στο ζήτημα των μέτρων του κορωνοϊού δεν έχει χώρα. Και καλύτερα που τα μέτρα είναι δυναμικά, η εξίσωση της οικονομίας με την Δημόσια Υγεία παντού μια δύσκολη εξίσωση είναι.

 

Ontopic: άρα εννοείς ότι μπορεί να μάς συμφέρει το 1,70 εν τέλει; Λόγω 1GB (και 3000'  σχεδόν αχρείαστων για εμένα)?

 

δυσκολα να ισχυσουν ευνοικοτερες ρυθμισεις και Κανονες - τιμες - Δωρα για τους χρηστες και καταναλωτες!!!

Δες λιγο τι συμβαινει στην Παγκοσμια Αγορα (απο καφεδες και τροφιμα μεχρι ΜΜΜ, καυσιμα αγορα ακινητων κλπ κλπ)

Η μια αγορα συμπαρασυρει την αλλη.....και αυτο εχει αντικτυπο και στην καρτοκινητη τηλεφωνια !!!

Αν τα μετρα σκληραινουν και η Αγορα Ζοριζεται.......θα εχει και στην φτωχη Q αντικτυπο....με περιορισμο των Δωρων των ΚΑΟΥΝΤΑΟΥΝ και επιβολη επιπλεον FEES κλπ κλπ!!!

Οτι νεο επιβαλλεται και εφοσον το αντιλαμβανομαστε πρεπει αμεσα να καταγγελετε ή να διατυπωνεται.....εφοσον μας δινεται λογος! 

Αυτη ειναι η αρχη μου ειτε αφορα για 1.7 τελος της Q  είτε αλλο τελος οπουδηποτε!

Δυστυχως και κλεινω με αυτο το μυνημα το νημα για το 21 , η νεα Χρονια φαινεται οτι θα φερει νεο Ανηφορο νεα Χαρατσια και αλλα πολλα δεινα , αυτο δειχνει η μεχρι τωρα αντιμετωπιση της καταστασης και χειρισμοι της Παγκοσμιας Αγορα!

ΚΑλη χρονια σε ολους !

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε!

Έχω μια κάρτα Q που την αγόρασα 3/12/2021 σαν δεύτερη, μόνο και μόνο για να πάρω το Q cone. Πράγματι πήρα από 12gb για ένα χρόνο στην κανονική μου κάρτα και σε αυτήν.

Έχει ένα μικρό υπόλοιπο σε ευρώ που λήγει 2/02/2022. Αν το αφήσω να λήξει, φαντάζομαι ότι χάνω τα gb του cone στη δεύτερη κάρτα ή ίσως και στην κανονική μου. Σωστά;

Αν είναι έτσι με ποιο τρόπο μπορώ να την συντηρήσω στο ελάχιστο, μέχρι τη λήξη του cone στις 02/11/2022;

Link to comment
Share on other sites

  • Βήμα 1: Βάζεις κάρτα την ημερομηνία λήξης του υπολοίπου σου.
    Τόσο όσο να μείνουν 6€ καθαρά μέσα (όχι 5,99)

Για 2 μήνες είσαι ok.

  • Βήμα 2: Ύστερα, την ημερομηνία που λήγει το δίμηνο, αγοράζεις τρίευρω countdown οπότε παρατείνεται το υπόλοιπο γι' ακόμη έναν μήνα.
  • Βήμα 3: Όταν λήγει το αγορασμένο πακέτο, αγοράζεις νέο τρίευρω countdown οπότε παίρνεις και την τελευταία παράταση υπολοίπου.
  • Βήμα 4: Στη λήξη του αγορασμένου πακέτου επιστρέφεις στο βήμα 1.

Οπότε το absolute minimum, είναι 6€ (καθαρά) το τετράμηνο

Αν είσαι πάνω από 29, θα σου βγει 3 * (6 * 1,10 + 0,3) = 20,7€ τον χρόνο

Αν είσαι 29 και κάτω θα βγει 3 * (6 + 0,3) = 18,9€

Είναι απίθανο να κάτσουν έτσι τα countdown. Καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος για 2 τετράευρα countdown (8€ καθαρό υπόλοιπο)

 

Καλύτερο "cone" έχει η cosmote. Με 20€ αγοράζεις πακέτο cmiotg το οποίο λόγω προσφοράς ψηφιακής μέριμνας, προσφέρει 12gb για 12 μήνες.

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Τα gb είναι 12 για κατανάλωση εντός ενός έτους οπότε θες, όχι 1gb το μήνα. Επίσης όταν λήγει το υπόλοιπο στην μια κάρτα δεν επηρεάζει την άλλη στην οποία έγινε το κονέ.

Link to comment
Share on other sites

Τα 12 GB του κονέ ειναι για κατανάλωση σε 12 μήνες , αν με αυτον η αυτήν που εχω κάνει το κονέ και δεν ανανεωση και το χάσει , εγω δεν επηρεάζομαι , απο μένα εξαρτάται η συντήρησή του και η εξασφάλιση να μην το χάσω .

Υ.Γ στο υποφόρουμ με θέμα "κονέ" εχω αφήσει 2 λινκ μετά απο ανανέωση για οποιον η οποια με νεα συνδεση να πάρουμε τα 12 Gb .

Ευχαριστώ και καλή χρονιά !

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, user_one said:
  • Βήμα 1: Βάζεις κάρτα την ημερομηνία λήξης του υπολοίπου σου.
    Τόσο όσο να μείνουν 6€ καθαρά μέσα (όχι 5,99)

Για 2 μήνες είσαι ok.

  • Βήμα 2: Ύστερα, την ημερομηνία που λήγει το δίμηνο, αγοράζεις τρίευρω countdown οπότε παρατείνεται το υπόλοιπο γι' ακόμη έναν μήνα.
  • Βήμα 3: Την ημερομηνία λήξης του νέου υπολοίπου, αγοράζεις νέο τρίευρω countdown οπότε παίρνεις και την τελευταία παράταση υπολοίπου.

Επαναλαμβάνεις τη διαδικασία.

Οπότε το absolute minimum, είναι 6€ (καθαρά) το τετράμηνο

Αν είσαι πάνω από 29, τον χρόνο βγαίνει 3*(6*1,10+0,3)=20,7€

Αν είσαι 29 και κάτω θα βγει 3 * (6 + 0,3) = 18,9€

Είναι απίθανο να κάτσουν έτσι τα countdown. Καλύτερα να είσαι προετοιμασμένος για 2 τετράευρα countdown (8€ καθαρό υπόλοιπο)

 

Καλύτερο "cone" έχει η cosmote. Με 20€ αγοράζεις πακέτο cmiotg το οποίο λόγω προσφοράς ψηφιακής μέριμνας, προσφέρει 12gb για 12 μήνες. Σε αντίθεση με της Q, τα gb, μπορείς να τα καταναλώσεις όπως επιθυμείς. (Παίρνεις 12 gb με διάρκεια 12 μήνες, όχι 1 gb κάθε μήνα το οποίο αν δεν καταναλώσεις, το έχασες)

Επίσης το καλοκαίρι, ενεργοποιείς και το απεριόριστο με 10€

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Να συμπληρώσω μόνο ότι πήρα την κάρτα, για να πάρει 12:gb cone η σύζυγος και εγώ έβαλα την κάρτα σαν δεύτερη στη συσκευή μου. Έτσι - έμμεσα - πήρα και εγώ τα 12gb. Τρικ. Επίσης με την αγορά countdowns, αγοράζεις και χρόνο ομιλίας που μπορείς να χρησιμοποιείς σαν δεύτερο νούμερο συμπληρωματικά ή και εναλλάξ με το κύριο νούμερο, αφού πρώτα ενημερώσεις συγγενείς και στενούς φίλους. Κάνοντας αντίστοιχα οικονομία στο κύριο νούμερο, σε countdowns.

Παρότι εγώ πήρα κάρτα Q σαν δεύτερο νούμερο, εντούτοις το cone της Cosmote, μου φαίνεται καλύτερη λύση. Ίσως του χρόνου το κάνω έτσι. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Του χρόνου λογικά θα επιστρέψει στο προηγούμενο καθεστώς, το οποίο ήταν 8gb για τρεις μήνες..

Τα 12gb για 12 μήνες, είναι λόγω ψηφιακής μέριμνας

Edited by user_one

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δηλώσουμε και ηλικία να πάρουμε έκπτωση σωστά;;;; Που λέγανε ότι οι νέοι θα πληρώνουν λιγότερα τέλη τηλεφωνίας

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.
Έχω ζητήσει την απενεργοποίηση του QFee , έκανα μόλις ανανέωση στα 10 ευρω.

Μπήκαν περίπου 8.80 ευρώ (λέω περίπου γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς τα δεκαδικά του υπόλοιπου μου πριν την ανανέωση)

Χωρίς να ερθει δώρο 1Gb και τα λεπτά προς Q/wind.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, CoyoteD said:

Πρέπει να δηλώσουμε και ηλικία να πάρουμε έκπτωση σωστά;;;; Που λέγανε ότι οι νέοι θα πληρώνουν λιγότερα τέλη τηλεφωνίας

Άκυρο

Edited by GREGORYMO
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, soterman said:

Καλή χρονιά σε όλους.
Έχω ζητήσει την απενεργοποίηση του QFee , έκανα μόλις ανανέωση στα 10 ευρω.

Μπήκαν περίπου 8.80 ευρώ (λέω περίπου γιατί δεν θυμάμαι ακριβώς τα δεκαδικά του υπόλοιπου μου πριν την ανανέωση)

Χωρίς να ερθει δώρο 1Gb και τα λεπτά προς Q/wind.

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 

Άρα εφαρμόστηκε ήδη πρώτη μέρα εφαρμογής του μειωμένου φόρου κινητής από 12% στο 10%:

10€/1,10=9,09€ μείον το τέλος διαχείρησης στη Wind/Q 0,30€ = 8,79€ προστίθενται στο προηγούμενο υπόλοιπο,

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CoyoteD said:

Πρέπει να δηλώσουμε και ηλικία να πάρουμε έκπτωση σωστά;;;; Που λέγανε ότι οι νέοι θα πληρώνουν λιγότερα τέλη τηλεφωνίας

Από την μεθεπόμενη Δευτέρα 10/1 θα μπορεί να μπει στο .gov.gr όποιος/-α φέτος συμπληρώνει τα 30 (δηλαδή το 2021 ήταν 29 ετών) να δηλώσει ποιόν αριθμό κινητού επιθυμεί να έχει μηδενικό φόρο κινητής. Δε γνωρίζω αν θα μπορεί να αλλάζει τον αριθμό αυτό στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Pppe said:

Από την μεθεπόμενη Δευτέρα 10/1 θα μπορεί να μπει στο .gov.gr όποιος/-α φέτος συμπληρώνει τα 30 (δηλαδή το 2021 ήταν 29 ετών) να δηλώσει ποιόν αριθμό κινητού επιθυμεί να έχει μηδενικό φόρο κινητής. Δε γνωρίζω αν θα μπορεί να αλλάζει τον αριθμό αυτό στο μέλλον.

1 αριθμό δικαιούται.

Link to comment
Share on other sites

Άρα εφαρμόστηκε ήδη πρώτη μέρα εφαρμογής του μειωμένου φόρου κινητής από 12% στο 10%:
10€/1,10=9,09€ μείον το τέλος διαχείρησης στη Wind/Q 0,30€ = 8,79€ προστίθενται στο προηγούμενο υπόλοιπο,
Σορρυ, μετά από λίγη ώρα είδα 3000 λεπτά προς Q/wind

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...