Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts




Απόψε δεν σημαίνει 23:59 σημαίνει σήμερα το βράδυ.....


Το ξέρουμε χρόνια. Νομίζω ότι μπορούμε άνετα να το ξεπεράσουμε και έχουμε προτείνει πολλές λύσεις. Το να το ξέρουμε, να την πατάμε και μετά να αρχίζουμε την γκρίνια για να έχουμε επιστροφή, δεν κερδίσουμε τίποτα στο τέλος πέρα από τη φθορά στην ψυχική μας ηρεμία. Και άλλες εταιρείες αφήνουν ανοικτό αυτό το θέμα, όπως διάβασα σήμερα στο νήμα της cosmote.
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά μερικοί κουράζετε υπερβολικά. Εδώ θέτουμε δεδομένα και επιλογές και ο καθείς παίρνει τις αποφάσεις του. Οι διαπληκτισμοί δε βοηθούν κανέναν.

Εγω προσωπικά ΔΕΝ εμπιστεύομαι τη Wind στο συγκεκριμένο ζήτημα, διότι την έχω πατήσει πολλές φορές και έχω κλάψει αρκετά ευρώ στο παρελθόν από daily Internet. Σιγά μην κάθομαι να υπολογίζω τι ώρα αλλάζει μέρα η Wind για να κλείνω δεδομένα και τρίχες κατσαρες. Oποτε προτιμώ να έχω φραγή δεδομένων (άλλωστε έχω dual sim και παίρνω δεδομένα από την άλλη κάρτα) και το κεφάλι μου ήσυχο. Χρησιμοποιώ μόνο πακέτα ομιλίας.

On 12/12/2021 at 1:29 ΜΜ, GREGORYMO said:

Πως κανείς φραγή δεδομένων ?

Αφου υπάρχουν εφαρμογές που καταγράφουν στο παρασκήνιο.

Δωρεάν κλήση στο 13700. Ζητάς απενεργοποιηση των δεδομένων στη γραμμή σου. Γίνεται σε μερικές ώρες συνήθως. Δε θα έχεις πρόσβαση στο ίντερνετ από την κάρτα της Q και επομένως καμία πιθανότητα παρατυπης χρέωσης.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Να πω τώρα και κάτι που πιστευω πως ακόμη και ο pavlitakis θα συμφωνήσει: αφου δεν σου κόβει το ιντερνετ, ως ευκολία (όπως λέει ο pavlitakis), αντί για επιλογή φουλ κοψίματος ιντερνετ, θα μπορούσε να δίνει επιλογή κοψίματος ιντερνετ όταν τελειώσει το πακετο... 

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να δίνει και τον ουρανό με τα άστρα. Αλλά έχει επιλέξει να μην τα κόβει. Ή απλά δεν έχει αγοράσει ακόμα το σχετικό πρόγραμμα ,δηλαδή είναι πίσω στην εξέλιξη, γιατί και οι άλλες εταιρείες μέχρι πολύ πρόσφατα , το ίδιο κάναν.

Να σημειώσω ότι καμμία εταιρεία δεν κόβει την φωνή όταν τελιώσει το πακέτο , ούτε τα SMS, δεν βλέπω για πιον λόγο θα πρέπει να κόβει το internet. Ευθήνη του πελάτη είναι να ελέγχει το υπόλοιπον του.

 

 

Link to comment
Share on other sites








Να πω τώρα και κάτι που πιστευω πως ακόμη και ο pavlitakis θα συμφωνήσει: αφου δεν σου κόβει το ιντερνετ, ως ευκολία (όπως λέει ο pavlitakis), αντί για επιλογή φουλ κοψίματος ιντερνετ, θα μπορούσε να δίνει επιλογή κοψίματος ιντερνετ όταν τελειώσει το πακετο... 


Από τη μεριά μου θεωρώ ότι αφού όταν κλείσεις τα δεδομένα και δεν χρεώνεσαι, δεν έχει δικαίωμα πλέον να σου κόψει κάθε πρόσβαση στο διαδίκτυο κυρίως για λόγους ασφαλείας. Επίσης ο όγκος και το κόστος του ημερήσιου είναι λογικά, για να επικοινωνήσει κάποιος σε καταστάσεις ανάγκης. Οι άλλοι το κόβουν αναγκαστικά γιατί θα χρεώνεσαι ενάμιση ευρώ για 60 MB, πολλές φορές την ημέρα.
Θεωρώ την κίνηση της Q σε αυτό το θέμα πολύ πιο τίμια χωρίς να μπαίνει σε κίνδυνο η ασφάλεια κάποιου, ειδικά όταν έχεις ενημέρωση ότι "απόψε λήγουν τα πακέτα".
Όσο για το θέμα του ωραρίου και σε άλλες εταιρίες η λήξη των πακέτων είναι στο περίπου και όχι ακριβώς στο δευτερόλεπτο. Τώρα αν ψάξουμε να διυλίσουμε τον κώνωπα, υπάρχουν πολλά περισσότερα στις άλλες εταιρείες, που είναι απαράδεκτα όπως τριλεπτες χρεώσεις, ακριβά "φτηνά πακέτα", φραγή στο τρίμηνο, λήξη στο δίμηνο κλπ κλπ.
Τώρα να ξεκαθαρίσω τη θέση μου ότι προσωπικά θεωρώ αυτονόητο ότι δεν είμαι υπέρ καμίας εταιρείας, αλλά απλώς προσπαθώ να βρίσκω τρόπους να έχουμε οικονομική βασική τηλεφωνία και τίποτε άλλο.



Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2021 at 1:29 ΜΜ, GREGORYMO said:

Πως κανείς φραγή δεδομένων ?

Αφου υπάρχουν εφαρμογές που καταγράφουν στο παρασκήνιο.

Δεν βρίσκεις άκρη, εχω χρεωθεί και με κλειστά δεδομένα , και με υπόλοιπο όπως εσυ.  Καλύτερα να πηγαίνεις στις ρυθμίσεις internet και να αλλάζεις το apn, έτσι δεν μπορούν να μπουν ούτε εφαρμογές ούτε τίποτα, κι αν αγοράσεις πακέτο ξαναβάζεις το σωστο apn.

On 6/12/2021 at 9:45 ΜΜ, Green_Dragon said:

Θεωρείς το app με βάση τον έλεγχο του virustotal, ότι είναι ανασφαλές; Θα το δοκιμάσω και θα αποφασίσω. Εάν διαπιστώσω κάτι περίεργο, θα γυρίσω στο dosms.eu μέσα από το browser.

Εγω το εχω κατεβάσει απο εδω, https://apkdownloadforandroid.com/gr.dosms/ το χρησιμοποιώ 4-5 μήνες και δεν έχω καταλαβει να μου δημιουργεί πρόβλημα. Τσεκαρε το αν θες κι εσυ.

Link to comment
Share on other sites













Από τη μεριά μου θεωρώ ότι αφού όταν κλείσεις τα δεδομένα και δεν χρεώνεσαι, δεν έχει δικαίωμα πλέον να σου κόψει κάθε πρόσβαση στο διαδίκτυο κυρίως για λόγους ασφαλείας.



Τι εννοείς; Αν κλήσεις τα δεδομένα, κόβεται η πρόσβαση στο διαδίκτυο εξ ορισμού. Επίσης αυτό με την ασφάλεια, είναι καθαρά δική σου ερμηνεία. Δεν παίζει τέτοιο θέμα. Για ζήτημα ασφάλειας πρέπει να μπορείς να πάρεις τηλέφωνο. Που στην περίπτωση που υπάρχει μια εξαιρετική ανάγκη, και εξαρτάται η ζωή σου ξέρω'γω, κλήσεις sos γίνονται και χωρίς καν να έχεις κάρτα sim στη συσκευή.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites









Τι εννοείς; Αν κλήσεις τα δεδομένα, κόβεται η πρόσβαση στο διαδίκτυο εξ ορισμού. Επίσης αυτό με την ασφάλεια, είναι καθαρά δική σου ερμηνεία. Δεν παίζει τέτοιο θέμα. Για ζήτημα ασφάλειας πρέπει να μπορείς να πάρεις τηλέφωνο. Που στην περίπτωση που υπάρχει μια εξαιρετική ανάγκη, και εξαρτάται η ζωή σου ξέρω'γω, κλήσεις sos γίνονται και χωρίς καν να έχεις κάρτα sim στη συσκευή.

Sent from my Galaxy S10e



Έλα τώρα. Το να μπορείς να στείλεις την τοποθεσία σου, μία φωτογραφία ή ένα φωνητικό μήνυμα ή πολλά φωνητικά μηνύματα όταν δεν έχεις χρόνο ομιλίας ούτε όρεξη να πληρώνεις 0,75 του ευρώ ανά λεπτό, δίνεις 2 ευρώ και μιλάς είτε μέσω voip είτε μέσω WhatsApp, viber και λοιπά.
Είναι σοβαρό επιχείρημα ότι μπορείς να πάρεις το 112 και όχι να δώσεις δύο ευρώ στην Q για να έχεις ένα gigabyte για μία μέρα? Δεν καταλαβαίνω πού βοηθάει αυτή η συζήτηση τους χρήστες? Πάτε να βγάλετε το άσπρο- μαύρο και δεν καταλαβαίνω για ποιους λόγους.
Έχεις δει πόσο χρεώνουν το λεπτό ομιλίας όλες οι εταιρίες στην Ελλάδα? Δύο ευρώ δεν είναι ούτε τρία λεπτά ομιλίας εκτός πακέτου.


Δεν βρίσκεις άκρη, εχω χρεωθεί και με κλειστά δεδομένα , και με υπόλοιπο όπως εσυ.  Καλύτερα να πηγαίνεις στις ρυθμίσεις internet και να αλλάζεις το apn, έτσι δεν μπορούν να μπουν ούτε εφαρμογές ούτε τίποτα, κι αν αγοράσεις πακέτο ξαναβάζεις το σωστο apn.


Φίλε μου έχει αλλάξει αυτό εδώ και αρκετό καιρό και απλώς κλείνοντας τα δεδομένα έχεις πλήρη προστασία. Παλιά πολλά ήταν διαφορετικά. Έχει βγάλει ανακοίνωση και το ημερήσιο πλέον είναι 2 ευρώ για 1gb. Καμία σχέση με τους άλλους.
Link to comment
Share on other sites

Δεν σχολίασα τίποτα σχετικά με το πόσο κοστίζει το οτιδήποτε, ούτε πόσο χρεώνουν οι άλλοι. Απλά αυτό που έχεις γράψει για το να έχεις συνδεσιμότητα όταν έχεις κλείσει τα δεδομένα, πράγμα οξύμωρο εξ ορισμού.

Αυτό που λες μετά είναι άλλο. Διαφορετικό πράγμα η άνεση (αποστολή τοποθεσίας, φωνητικά μηνύματα όταν βαριέσαι ή δεν προλαβαίνεις), και άλλο η ασφάλεια.

Μιας και το έφερε η κουβέντα, θυμάμαι κάποτε είχε δωρεάν την κίνηση δεδομένων για whats app η Q. Παίζει αυτό ακόμα;

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το "ΚΟΝΕ", υπάρχει στις προϋποθέσεις να έχουν αναναιώσει με τουλάχιστον 10€ τον τελευταίο μήνα και οι δύο πλευρές.

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, με το που αγοράζεις την νέα κάρτα το παραστατικό γράφει

"Q 10€ CARD DIGITAL ACTIVATION"
 

Αυτό αρκεί; Ή πρέπει ΕΠΙΠΛΕΟΝ να βάλω και νέα 10ευρη κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alnotas said:

Όσον αφορά το "ΚΟΝΕ", υπάρχει στις προϋποθέσεις να έχουν αναναιώσει με τουλάχιστον 10€ τον τελευταίο μήνα και οι δύο πλευρές.

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κανείς, με το που αγοράζεις την νέα κάρτα το παραστατικό γράφει

"Q 10€ CARD DIGITAL ACTIVATION"
 

Αυτό αρκεί; Ή πρέπει ΕΠΙΠΛΕΟΝ να βάλω και νέα 10ευρη κάρτα;

Κάποιοι φίλοι έχουν πει ότι ισχύει η αρχική. Δοκιμάζεις και αν δεν ισχύει η αρχική 10ευρη τότε βάζεις. Έτσι κι αλλιώς η αγορά πακέτου δίνει επέκταση λήξης του υπολοίπου, οπότε δεν χάνεται τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Διαβάζοντας κάποια post στο παρόν thread, δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν κάποιοι να διαπληκτίζονται, να ειρωνεύονται και να προσβάλουν πάνω σε μια τέτοια θεματολογία. Είναι πραγματικά πολύ περίεργο που οι περισσότερες αναφορές στο φόρουμ έρχονται από ένα θέμα που αφορά την Q card.

Ο καθένας είναι ελεύθερος να εκφράζει κόσμια τις απόψεις του και ο κόσμος που διαβάζει καταλαβαίνει. Δεν χρειάζεται να κρίνουμε τον άλλο ή να τον προσβάλλουμε. Δεν χρειάζεται και δεν επιτρέπεται από τους κανονισμούς του forum. Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο αυτό και κακώς μπαίνουμε στη διαδικασία να επαναλαμβάνουμε τα αυτονόητα.

Ενημερώνω λοιπόν πως αν δεν αλλάξουν τα πράγματα, το θέμα θα κλειδωθεί να ξεμπερδεύουμε. Αποκλειστικά από εσάς τους ίδιους τους συμμετέχοντες εξαρτάται αυτό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, gpapas640 said:

Προσφοράρα! Τέτοια θέλουμε να βλέπουμε! Έχει έρθει σε κανένα άλλο;

Screenshot_2021-12-14-18-26-12-875.jpg

Εχει ερθει καλυτερο 😛

0-02-05-85c1f40bfc357fea062d63c2c99487103b31f1afcea96086205373df5c076228_f1020d0bb1b0b482.thumb.jpg.a698bbb55f4c66ed436af5a87614f884.jpg

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, gpapas640 said:

Προσφοράρα! Τέτοια θέλουμε να βλέπουμε! Έχει έρθει σε κανένα άλλο;

Screenshot_2021-12-14-18-26-12-875.jpg

Ναι για την 1η αλλά και 2η για 3GB με 3€ μέχρι 10/1/22

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, gpapas640 said:

Προσφοράρα! Τέτοια θέλουμε να βλέπουμε! Έχει έρθει σε κανένα άλλο;

Screenshot_2021-12-14-18-26-12-875.jpg

Hρθε και σε εμένα και φυσικά θα τιμηθεί αναλόγως και θα καλύψει το κενό που αφήνουν οι άλλοι 2 με τα δωράκια τους. Ειχα βάλει κάρτα τελευταία φορά τέλη αυγούστου.. Σε άλλο νούμερο που χρησιμοποιείται ως βασικό, δεν ήρθε η προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω dual sim.

Στην θέση 1 έχω cosmote και στην θέση 2 Q.

Τώρα χρησιμοποιω δεδομένα από την cosmote. Είχα υπολοπο στην Q 500MB την Δευτέρα και βλέπω σήμερα Τετάρτη 499 συν 1020 !!!!

Το ένα θέμα είναι ότι ΠΑΛΙ θα χρεωνομουν (το γλίτωσα) αλλά το κυριότερο ΓΙΑΤΙ να γράφει στο παρασκήνιο (από εφαρμογες) η κάρτα Q αφού την έχω στην θέση 2 ?

Και πώς θα το λύσω αυτό  ?

Δηλαδή, αν δεν έχω δεδομένα να στέκουν στην κάρτα Q ΔΕΝ θα αποφεύγω την χρέωση ?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, nickolasemp said:

Να ρωτήσω, οι άλλοι 2 (vodafone & cosmote) δωρεάν τα έχουν τα απεριόριστα μέσα στις γιορτές;

H cosmote ΝΑΙ.

Λογικά, και η Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Έχω dual sim.
Στην θέση 1 έχω cosmote και στην θέση 2 Q.
Τώρα χρησιμοποιω δεδομένα από την cosmote. Είχα υπολοπο στην Q 500MB την Δευτέρα και βλέπω σήμερα Τετάρτη 499 συν 1020 !!!!
Το ένα θέμα είναι ότι ΠΑΛΙ θα χρεωνομουν (το γλίτωσα) αλλά το κυριότερο ΓΙΑΤΙ να γράφει στο παρασκήνιο (από εφαρμογες) η κάρτα Q αφού την έχω στην θέση 2 ?
Και πώς θα το λύσω αυτό  ?
Δηλαδή, αν δεν έχω δεδομένα να στέκουν στην κάρτα Q ΔΕΝ θα αποφεύγω την χρέωση ?
Η πιο σίγουρη λύση είναι να μπεις ρυθμίσεις, δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, ονόματα σημείων πρόσβασης, και να τροποποιήσεις το apn. Αν είναι myq εγώ το αλλάζω σε my. Όταν χρειαστώ ξανά δεδομένα προσθέτω το q στο τέλος ξανά.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Mark_K said:

Η πιο σίγουρη λύση είναι να μπεις ρυθμίσεις, δίκτυα κινητής τηλεφωνίας, ονόματα σημείων πρόσβασης, και να τροποποιήσεις το apn. Αν είναι myq εγώ το αλλάζω σε my. Όταν χρειαστώ ξανά δεδομένα προσθέτω το q στο τέλος ξανά.

Sent from my Galaxy S10e
 

Αλλάξεις το υπάρχων

Η 

Φτιάχνεις καινούργιο ?

Edited by GREGORYMO
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο. Αλλάζεις ένα γράμμα, για να μπορείς εύκολα να το επαναφέρεις.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Mark_K said:

Το πρώτο. Αλλάζεις ένα γράμμα, για να μπορείς εύκολα να το επαναφέρεις.

Sent from my Galaxy S10e
 

Αυτο θα κάνω.

Αλλά αφού έχω dual sim και έχω την Q στην θέση 2, θα έπρεπε οι εφαρμογές να τραβούν από εκεί ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...