Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, pavlitakis1 said:


 

 


Τι εννοείς co?

 

Το θέμα είναι ότι ήξερα ότι τα ΜΒ από Q έληγαν 23.59 και στην dual sim που έχω έβαλα προτεραιότητα τα ΜΒ από την cosmote.

ΠΩΣ γίνεται να χρεώθηκα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για κλείσιμο δεδομένων αφού γνωρίζω ότι οι εφαρμογές γράφουν στο παρασκήνιο !!!!

Έχω dual sim και έβαλα σε προτεραιότητα την άλλη κάρτα, cosmote.

ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ ?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ήξερα ότι τα ΜΒ από Q έληγαν 23.59 και στην dual sim που έχω έβαλα προτεραιότητα τα ΜΒ από την cosmote.
ΠΩΣ γίνεται να χρεώθηκα !!!!!
Αυτό δεν εξηγείται. Πιθανόν να σε είχε χρεώσει πριν τα κλείσεις γιατί η κιού δεν είναι τόσο ακριβής, ποτέ δεν ήταν. Πιθανόν αρχίζει η διαδικασία της λήξης πιο νωρίς και αντίστοιχα η χρέωση. Έχω ξαναγράψει ότι μην το αφήνουμε στο δευτερόλεπτο. Ανανέωση μια μέρα πιο νωρίς.
Ζήτησε επιστροφή.
Έχουν θέματα τώρα τελευταία με το λογισμικό τους.
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, pavlitakis1 said:

Αυτό δεν εξηγείται. Πιθανόν να σε είχε χρεώσει πριν τα κλείσεις γιατί η κιού δεν είναι τόσο ακριβής, ποτέ δεν ήταν. Πιθανόν αρχίζει η διαδικασία της λήξης πιο νωρίς και αντίστοιχα η χρέωση. Έχω ξαναγράψει ότι μην το αφήνουμε στο δευτερόλεπτο. Ανανέωση μια μέρα πιο νωρίς.
Ζήτησε επιστροφή.
Έχουν θέματα τώρα τελευταία με το λογισμικό τους.

23.50 τα έκλεισα.

Ζήτησα επιστροφή και το παίζουν βαρύ πεπόνι.

Μου είπαν να πάω σε κατάστημα να πάρω κίνηση δεδομένων.

Με την ίδια λογική θα με χρεώσουν και αύριο !!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν φθάσει στα τελευταία 50ΜΒ υπόλοιπο η Q στέλνει ενημερωτικό sms η το έχει καταργήσει ?
Στέλνει.
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, pavlitakis1 said:
1 ώρα πριν, GREGORYMO said:
Όταν φθάσει στα τελευταία 50ΜΒ υπόλοιπο η Q στέλνει ενημερωτικό sms η το έχει καταργήσει ?

Στέλνει.

Μιλάς για τα τελευταία 50ΜΒ η για το 80% και 100% της χρήσης ?

Link to comment
Share on other sites


Μιλάς για τα τελευταία 50ΜΒ η για το 80% και 100% της χρήσης ?
Έχω καιρό να καταναλώσω μέχρι τέλους τα πακέτα. Απλώς λήγουν και αν θυμάμαι καλά κάποτε μου είχε έρθει σμσ για 50mb. Έχω όμως συχνά ενημέρωση για τη λήξη των πακέτων ομιλίας και δεδομένων, αλλά πάντα υπάρχει εφεδρικό πακέτο το κονέ και δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο.
Έπεσες στην περίπτωση. Για αυτό καλό είναι να μην φτάνουμε στο όριο γιατί η Q δεν είναι όπως την cosmote που σου λέει ακριβώς την ώρα λήξης του πακέτου.b6f818ec59e7ce5e2f89a7b6e8707b2e.jpg031ec380af817ac085f52d57380d8e0c.jpg17a38333a7fc6aa9ba1be0825adaab9c.jpg
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pavlitakis1 said:

 

Έχω καιρό να καταναλώσω μέχρι τέλους τα πακέτα. Απλώς λήγουν και αν θυμάμαι καλά κάποτε μου είχε έρθει σμσ για 50mb. Έχω όμως συχνά ενημέρωση για τη λήξη των πακέτων ομιλίας και δεδομένων, αλλά πάντα υπάρχει εφεδρικό πακέτο το κονέ και δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο.
Έπεσες στην περίπτωση. Για αυτό καλό είναι να μην φτάνουμε στο όριο γιατί η Q δεν είναι όπως την cosmote που σου λέει ακριβώς την ώρα λήξης του πακέτου.b6f818ec59e7ce5e2f89a7b6e8707b2e.jpg031ec380af817ac085f52d57380d8e0c.jpg17a38333a7fc6aa9ba1be0825adaab9c.jpg

Τα πακέτα λήγουν 23.59.

Είχα υπόλοιπο data 4900MB !!!

ΥΓ. Έχω καιρό να εξαντλήσεω πακέτο και δεν θυμάμαι αλλά δεν μπορεί να σταματήσε να έρχεται sms που να ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Τα πακέτα λήγουν 23.59.
Είχα υπόλοιπο data 4900MB !!!
ΥΓ. Έχω καιρό να εξαντλήσεω πακέτο και δεν θυμάμαι αλλά δεν μπορεί να σταματήσε να έρχεται sms που να ενημερώσει.
Έψαξα όλα τα σμσ για έναν χρόνο και δεν είδα σμσ για ενημέρωση εξάντλησης δεδομένων. Μόνο για λήξη. Αλλά έχω και την εντύπωση ότι δεν υπάρχει τέτοια ακρίβεια στο δευτερόλεπτο. 23:59
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, GREGORYMO said:

Δεν μιλάω για κλείσιμο δεδομένων αφού γνωρίζω ότι οι εφαρμογές γράφουν στο παρασκήνιο !!!!

Έχω dual sim και έβαλα σε προτεραιότητα την άλλη κάρτα, cosmote.

ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΑΥΤΟ ?

Όπως κατάλαβες, όχι. Μην ψάχνεις να βρεις άκρη, θα εισέλθεις στη σφαίρα του παραλογισμού. Θα ρίξουν την ευθύνη σε ο,τιδηποτε μπορείς να φανταστείς για να σου σπάσουν τα νεύρα. Για 2€ δεν αξίζει, αλήθεια.

Λαβε τα μέτρα σου για να μην ξαναβρεθείς στην ίδια δυσάρεστη θέση. Εγώ δεινοπάθησα μέχρι να μάθω ότι μπορώ να κάνω φραγή δεδομένων στη γραμμή μου. Ούτε για αυτό δε με είχαν ενημερώσει.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gpapas640 said:

Όπως κατάλαβες, όχι. Μην ψάχνεις να βρεις άκρη, θα εισέλθεις στη σφαίρα του παραλογισμού. Θα ρίξουν την ευθύνη σε ο,τιδηποτε μπορείς να φανταστείς για να σου σπάσουν τα νεύρα. Για 2€ δεν αξίζει, αλήθεια.

Λαβε τα μέτρα σου για να μην ξαναβρεθείς στην ίδια δυσάρεστη θέση. Εγώ δεινοπάθησα μέχρι να μάθω ότι μπορώ να κάνω φραγή δεδομένων στη γραμμή μου. Ούτε για αυτό δε με είχαν ενημερώσει.

Πως κανείς φραγή δεδομένων ?

Αφου υπάρχουν εφαρμογές που καταγράφουν στο παρασκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2021 at 1:29 ΜΜ, GREGORYMO said:
Πως κανείς φραγή δεδομένων ?
Αφου υπάρχουν εφαρμογές που καταγράφουν στο παρασκήνιο.

Δεν χρειάζεται πλέον η φραγή δεδομένων από την εταιρεία. Η εξήγηση βρίσκεται στην λογική. Κατά πάσα πιθανότητα η χρέωση έγινε λόγω του ότι έκλεισες τα δεδομένα μετά την λήξη. Σίγουρα δεν γίνεται η λήξη στις 23:59. Γίνεται νωρίτερα και χρεώθηκες πριν κλείσεις τα δεδομένα, και το μήνυμα ήλθε λίγο αργότερα. Μην ψάχνεις περίεργες εξηγήσεις που λένε οι άλλοι. Και το τηλέφωνο να ΕΙΧΕΣ ΚΛΕΙΣΕΙ, πάλι θα είχες χρεωθεί γιατί η χρέωση γίνεται νωρίτερα.
Την επόμενη φορά ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙΣ τα δεδομένα από την συσκευή σου πιο νωρίς και όχι τόσο αργά και δεν θα έχεις θέμα.
ΤΩΡΑ συγκεντρώσου χαλαρά να πάρεις το 2ευρο πίσω.
Επίσης όταν τα πακέτα λήγουν την ημέρα σίγουρα η λήξη γίνεται μέσα στην ημέρα και όχι ακριβώς τα μεσάνυχτα. Αυτό το έχω δει σε μένα. Έχω δει πακέτα να λήγουν στις 10 το βράδυ αλλά και στις 00:20. Είναι που θα τύχει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, pavlitakis1 said:

Δεν χρειάζεται πλέον η φραγή δεδομένων από την εταιρεία. Η εξήγηση βρίσκεται στην λογική. Κατά πάσα πιθανότητα η χρέωση έγινε λόγω του ότι έκλεισες τα δεδομένα μετά την λήξη. Σίγουρα δεν γίνεται η λήξη στις 23:59. Γίνεται νωρίτερα και χρεώθηκες πριν κλείσεις τα δεδομένα, και το μήνυμα ήλθε λίγο αργότερα. Μην ψάχνεις περίεργες εξηγήσεις που λένε οι άλλοι. Και το τηλέφωνο να ΕΙΧΕΣ ΚΛΕΙΣΕΙ, πάλι θα είχες χρεωθεί γιατί η χρέωση γίνεται νωρίτερα.
Την επόμενη φορά ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙΣ τα δεδομένα από την συσκευή σου πιο νωρίς και όχι τόσο αργά και δεν θα έχεις θέμα.
ΤΩΡΑ συγκεντρώσου χαλαρά να πάρεις το 2ευρο πίσω.
Επίσης όταν τα πακέτα λήγουν την ημέρα σίγουρα η λήξη γίνεται μέσα στην ημέρα και όχι ακριβώς τα μεσάνυχτα. Αυτό το έχω δει σε μένα. Έχω δει πακέτα να λήγουν στις 10 το βράδυ αλλά και στις 00:20. Είναι που θα τύχει.





Οπότε εμεις που είμαστε στην Q δεν έχουμε πρόβλημα.



Δεν βοηθά αυτή η συμπεριφορά και η εμμονή σε κανένα. Αν δεν έχεις να γράψεις κάτι που βοηθάει να λύσουμε το πρόβλημα του φίλου καλύτερα μην γράφεις τίποτα όπως όλοι οι φίλοι εδώ. Εννοείται ότι η εταιρεία δεν ψάχνει τυχαίους χρήστες για να φάει ένα 2ευρο.
Το έχεις κάνει τελικά το εμβόλιο? Μάλλον όχι. Τουλάχιστον φόρα την μάσκα.emoji38.png

 

Έκλεισα τα δεδομένα 23.50 .

Αυτο το δέχεται η εταιρεία αλλά τι λέει ?

Ότι εξαντλήθηκε το πακέτο που είχα !

Ρε παιδιά, τους λέω: είχα 5Giga !!!

Τίποτα αυτοί.

Το εξαντλησες !

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα τα δεδομένα 23.50 .
Αυτο το δέχεται η εταιρεία αλλά τι λέει ?
Ότι εξαντλήθηκε το πακέτο που είχα !
Ρε παιδιά, τους λέω: είχα 5Giga !!!
Τίποτα αυτοί.
Το εξαντλησες !
Ναι γιατί έχει μηδενιστεί πριν το πάρεις χαμπάρι και κλείσεις δεδομένα. Για αυτό σου λένε να βρεις την κίνηση. Αν βρεις την κίνηση τότε θα σου επιστρέφουν το δίευρο.
Το σύστημα είδε κίνηση χωρίς να έχεις πακέτο και χρέωσε ημερήσιο.
Είναι προφανώς κάποιο bug του συστήματος οι ώρες, που δεν το ξέρουν οι υπάλληλοι και φοβούνται να επιστρέψουν 2 ευρώ. Από εδώ και πέρα γνωρίζεις.
Μην το αφήνεις στο δευτερόλεπτο. Αλλιώς θα τρέχεις.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, pavlitakis1 said:

Ναι γιατί έχει μηδενιστεί πριν το πάρεις χαμπάρι και κλείσεις δεδομένα. Για αυτό σου λένε να βρεις την κίνηση. Αν βρεις την κίνηση τότε θα σου επιστρέφουν το δίευρο.
Το σύστημα είδε κίνηση χωρίς να έχεις πακέτο και χρέωσε ημερήσιο.
Είναι προφανώς κάποιο bug του συστήματος οι ώρες, που δεν το ξέρουν οι υπάλληλοι και φοβούνται να επιστρέψουν 2 ευρώ. Από εδώ και πέρα γνωρίζεις.
Μην το αφήνεις στο δευτερόλεπτο. Αλλιώς θα τρέχεις.

Θα το κλείνω τουλάχιστον ΠΡΙΝ τις 23.00

Link to comment
Share on other sites

Θα το κλείνω τουλάχιστον ΠΡΙΝ τις 23.00
Γι αυτό έχουμε το κονέ ή αγοράζουμε ένα φτηνό πακέτο έξτρα λίγο πριν την λήξη άμα κάτσει. Έχει τύχει σε φίλο να του μηδενίσουν το υπόλοιπο το μεσημέρι της ημέρας που έληγε. Γι αυτό λέω και εγώ ότι να κάνετε ανανέωση μία μέρα πριν τη λήξη, ώστε αν πάει κάτι στραβά με το σύστημα να μη χάσετε τα χρήματα.
Στον φίλο τα επέστρεψαν βέβαια αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να κινούμαστε συνεχώς στο όριο, γιατί κάποτε θα κάτσει η στραβή και είναι και ψυχοφθόρο όλο αυτό.
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, pavlitakis1 said:

Γι αυτό έχουμε το κονέ ή αγοράζουμε ένα φτηνό πακέτο έξτρα λίγο πριν την λήξη άμα κάτσει. Έχει τύχει σε φίλο να του μηδενίσουν το υπόλοιπο το μεσημέρι της ημέρας που έληγε. Γι αυτό λέω και εγώ ότι να κάνετε ανανέωση μία μέρα πριν τη λήξη, ώστε αν πάει κάτι στραβά με το σύστημα να μη χάσετε τα χρήματα.
Στον φίλο τα επέστρεψαν βέβαια αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να κινούμαστε συνεχώς στο όριο, γιατί κάποτε θα κάτσει η στραβή και είναι και ψυχοφθόρο όλο αυτό.

Δεν κατάλαβες !!!!

Τα επέστρεψαν ΜΕΤΑ από 8 ώρες μπλα μπλα !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2021 at 4:07 ΜΜ, GREGORYMO said:
Δεν κατάλαβες !!!!
Τα επέστρεψαν ΜΕΤΑ από 8 ώρες μπλα μπλα !!!!!!!!!

Εντάξει τότε. Αφού το ξέρεις, φρόντισε να μην ξανασυμβεί. Δεν αξίζει τόση φασαρία για λίγα megabyte παραπάνω. Με τέτοιες τιμές και προσφορές δεν αξίζει να προσπαθούμε να διυλίζουμε τον κώνωπα. Από τότε που βγήκε το κονέ πάντα έχω ένα να τρέχει αν υπάρχουν κενά και πάντα έχω το voip αν υπάρχουν κενά στην ομιλία στις προσφορές.
 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pavlitakis1 said:

Ναι γιατί έχει μηδενιστεί πριν το πάρεις χαμπάρι και κλείσεις δεδομένα. Για αυτό σου λένε να βρεις την κίνηση. Αν βρεις την κίνηση τότε θα σου επιστρέφουν το δίευρο.
Το σύστημα είδε κίνηση χωρίς να έχεις πακέτο και χρέωσε ημερήσιο.
Είναι προφανώς κάποιο bug του συστήματος οι ώρες, που δεν το ξέρουν οι υπάλληλοι και φοβούνται να επιστρέψουν 2 ευρώ. Από εδώ και πέρα γνωρίζεις.
Μην το αφήνεις στο δευτερόλεπτο. Αλλιώς θα τρέχεις.

Αυτη είναι η εξήγηση.

Εγώ τα έκλεισα 23.50 αλλά το σύστημα τα είχε αφαιρέσει 2' νωρίτερα και για αυτό ισχυρίζονται ότι δεν είχα ΜΒ εκείνη την στιγμή ενώ είχα 4900 !

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, pavlitakis1 said:
1 hour ago, GREGORYMO said:
Δεν κατάλαβες !!!!
Τα επέστρεψαν ΜΕΤΑ από 8 ώρες μπλα μπλα !!!!!!!!!

Εντάξει τότε. Αφού το ξέρεις, φρόντισε να μην ξανασυμβεί. Δεν αξίζει τόση φασαρία για λίγα megabyte παραπάνω. Με τέτοιες τιμές και προσφορές δεν αξίζει να προσπαθούμε να διυλίζουμε τον κώνωπα. Από τότε που βγήκε το κονέ πάντα έχω ένα να τρέχει αν υπάρχουν κενά και πάντα έχω το voip αν υπάρχουν κενά στην ομιλία στις προσφορές.

Μα είχα πολλά !!!

Δεν υπήρχε λόγος !

Αλλά, που να φανταστω !

Link to comment
Share on other sites

Αυτη είναι η εξήγηση.
Εγώ τα έκλεισα 23.50 αλλά το σύστημα τα είχε αφαιρέσει 2' νωρίτερα και για αυτό ισχυρίζονται ότι δεν είχα ΜΒ εκείνη την στιγμή ενώ είχα 4900 !
Ακριβώς. Πάντα υπάρχει λογική εξήγηση αλλά επειδή ασχολουμεθα με τους καλοθελητές, οι οποίοι έχουν σα στόχο τον αποπροσανατολισμό, στο τέλος την πατάμε.
Και στην εφαρμογή εάν δεις υπάρχει μία καθυστέρηση στην ενημέρωση της κατανάλωσης. Αυτό είναι θέμα λογισμικού και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα και πιστεύω ούτε η κιού μπορεί να κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Έχω εξηγήσει πριν πολλά χρόνια που είχα wind, ότι γύρω στις 22:00 σταμάτησε να με χρεώνει ΜΒ όσο και αν κατάβαζα, παρόλο που συνέχιζε να δείχνει ότι έχω σταθερό υπόλοιπο,.

Μετά αργώτερα με χρέωσε. 

Άρα το ρολόι τους έκλεινε πολύ νωρίτερα από τις 23:59 . 

Το τί ισχύει τώρα δεν το ξέρω γιατί δεν έχω πια WIND , αλλά΄η ετιαρεία οφείλει να αναφέρει ώρα λήξης και όχι απλά "απόψε"

Απόψε δεν σημαίνει 23:59 σημαίνει σήμερα το βράδυ.....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι όντως παλιό το πρόβλημα την ειχα πατησει πριν χρόνια. Αν πριν ερθει η χρέωση ενεργοποιούσες πακετο δεν σε χρέωνε ημερήσιο. Εχω την εντύπωση πάντως ότι βγήκε ανακοίνωση περί ελάχιστης κίνησης (μερικα kb) η οποία δεν θα χρεώνεται. Εκτός αν ο φίλος έκανε πολύ παραπάνω χρηση ή η ημερομηνία εφαρμογής είναι για αργότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...