Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν αγοράζεις οποιοδήποτε πακέτο επεκτείνεται και το υπόλοιπο ημερολογιακά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζεις οποιοδήποτε πακέτο επεκτείνεται και το υπόλοιπο ημερολογιακά ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μόνο αν το πακέτο λήγει μετά την λήξη του υπολοίπου. Αν το υπόλοιπο λήγει σήμερα και αγοράσεις πακέτο η λήξη μεταφέρεται στην ημερομηνία λήξης του πακέτου και αν αγοράσεις νέο πακέτο, ξαναπαίρνεις παράταση κλπ κλπ.
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2021 at 6:05 ΜΜ, panossgo said:

Τους έστειλα μήνυμα και σήμερα μου το επέστρεψαν! Δεν το περίμενα, ευχάριστη έκπληξη.

Αλλά τι θα γίνει τώρα, θα πρέπει συνέχεια να παρακολουθώ μην μου αρπάξουν με το έτσι θέλω, κάποιο ποσό;

Και φυσικά...η ευχάριστη έκπληξη δεν κράτησε πολύ...Μπαίνω πριν από λίγο στο λογαριασμό μου στο σάιτ της Q και βλέπω:

Quote

05/12/2021 13:41:18
ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥ €0,39

(από €1,14, Το μόνο που έκανα εκτός πακέτου ήταν η αποστολή ενός SMS, άρα μου χρέωσαν ένα SMS 0,75€. Σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο κάνει 0,0744€/SMS, άρα μου χρέωσαν το δεκαπλάσιο!!! Απίστευτοι οι τύποι; )

 

Καλά, οι άνθρωποι κάνουν μεταπτυχιακό στην κλεψιά, τι να λέμε τώρα.

 
Edited by panossgo
Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε πει πάμπολλες φορές.

Όποιος επιθυμεί να αγνοεί τις αδιόρθωτες Ιδιότητες αυτής της εταιρείας μπορεί να συνεχίζει ως τέλους, αφού τα διαρκή παθήματα πανδύσκολα μετατρέπονται σε μαθήματα για πολλούς από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites



Έκανα καταγγελία στην ΕΕΤΤ αλλά δεν ελπίζω...


Ζήτησε τους να το επιστρέψουν και συνέχισε την καταγγελία. Ρώτησε όμως γιατί έγινε η χρέωση μήπως μπορούμε να την αποφύγουμε και να καταλάβουμε τι γίνεται. Δεν έχει λογική αυτή η χρέωση. Μήπως έχεις κάποια εφαρμογή και στέλνει σμσ ή μήπως προσπαθεί το τηλέφωνο να στείλει κάπου τοποθεσία? Τι συσκευή έχεις?
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pavlitakis1 said:

Ρώτησε όμως γιατί έγινε η χρέωση μήπως μπορούμε να την αποφύγουμε και να καταλάβουμε τι γίνεται. Δεν έχει λογική αυτή η χρέωση.

Ρε συ pavlitakis1, όταν μπει κλέφτης στο σπίτι σου και σου βουτήξει τα λεφτά εσύ θα τον ρωτήσεις:

-'γιατί έγινε η χρέωση;'

-'μπορούμε να την αποφύγουμε;'

Νομίζω μου κάνεις πλάκα.

 

Edited by panossgo
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, panossgo said:

Και φυσικά...η ευχάριστη έκπληξη δεν κράτησε πολύ...Μπαίνω πριν από λίγο στο λογαριασμό μου στο σάιτ της Q και βλέπω:

(από €1,14, Το μόνο που έκανα εκτός πακέτου ήταν η αποστολή ενός SMS, άρα μου χρέωσαν ένα SMS 0,75€. Σύμφωνα με τον τιμοκατάλογο κάνει 0,0744€/SMS, άρα μου χρέωσαν το δεκαπλάσιο!!! Απίστευτοι οι τύποι; )

 

Καλά, οι άνθρωποι κάνουν μεταπτυχιακό στην κλεψιά, τι να λέμε τώρα.

 

0,07 έχει προς ξένα δίκτυα. Για εδώ έχει κάπου 75 λεπτά. Σωστά σε χρέωσαν.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ pavlitakis1, όταν μπει κλέφτης στο σπίτι σου και σου βουτήξει τα λεφτά εσύ θα τον ρωτήσεις:
-'γιατί έγινε η χρέωση;'
-'μπορούμε να την αποφύγουμε;'
Νομίζω μου κάνεις πλάκα.
 
Φίλε όταν το τηλέφωνο στέλνει σμς για κάποιο λόγο, φταίει η εταιρεία? Αν μπορούμε να δούμε τι φταίει είναι λάθος? Φαίνεται ότι τον φίλο δεν τον κλέβει η κιού αλλά κάποιος άλλος. Δεν βοηθά κανένα αυτό το σχόλιο. Αν δεν μπορείς να γράψεις κάτι που βοηθά καλύτερα να μην γράψεις τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, manosn2 said:

0,07 έχει προς ξένα δίκτυα. Για εδώ έχει κάπου 75 λεπτά. Σωστά σε χρέωσαν.

.25€ έχει.

Άρα, μιλάμε για 3 sms.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GREGORYMO said:

.25€ έχει.

Άρα, μιλάμε για 3 sms.

Όντως, 0,25 έχει: Σύντομα Γραπτά Μηνύματα (SMS) προς Ελλάδα & ξένα δίκτυα 0,25€/SMS.

Άρα με έκλεψαν, όντως, αλλά με χρέωσαν 3 (και όχι 10 όπως νόμιζα) SMS αντί για 1. Θα τους στείλω ευχαριστήριο μήνυμα που δεν με κλέψανε πολύ! 🤣

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, panossgo said:

Όντως, 0,25 έχει: Σύντομα Γραπτά Μηνύματα (SMS) προς Ελλάδα & ξένα δίκτυα 0,25€/SMS.

Άρα με έκλεψαν, όντως, αλλά με χρέωσαν 3 (και όχι 10 όπως νόμιζα) SMS αντί για 1. Θα τους στείλω ευχαριστήριο μήνυμα που δεν με κλέψανε πολύ! 🤣

Επειδή κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει, μήπως το έστειλες 3 φορές ?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GREGORYMO said:

Επειδή κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει, μήπως το έστειλες 3 φορές ?

Όχι, μία φορά το έστειλα.

Υπάρχει λογική εξήγηση, έγινε ότι και την προηγούμενη φορά (που μου τα επιστρέψανε): με κλέψανε.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το πόσους χαρακτήρες χρησιμοποιείς στο μήνυμα χρεώνονται ανάλογα 1 , 2 , 3 .....κτλ μηνύματα. Σε όλες τις εταιρείες ισχύει αυτό . Μάλλον ήταν μεγάλο το κείμενο με αρκετούς χαρακτήρες και χρέωσε 3 μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, smetcfu said:

Μάλλον ήταν μεγάλο το κείμενο με αρκετούς χαρακτήρες και χρέωσε 3 μηνύματα.

Έχεις εν μέρει δίκιο, δεν το 'χα σκεφτεί  αυτό, 179 χαρακτήρες ήτανε. Άρα 2 μηνύματα. Άρα μου κλέψανε 'μόνο' 25 λεπτά.

Edited by panossgo
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panossgo said:

Έχεις εν μέρει δίκιο, δεν το 'χα σκεφτεί  αυτό, 179 χαρακτήρες ήτανε. Άρα 2 μηνύματα. Άρα μου κλέψανε 'μόνο' 25 λεπτά.

Λιγο ακόμα και θα βρούμε που πήγε το άλλο 0.25€.

Link to comment
Share on other sites

Just now, panossgo said:

Έχεις εν μέρει δίκιο, δεν το 'χα σκεφτεί  αυτό, 179 χαρακτήρες ήτανε. Άρα 2 μηνύματα. Άρα μου κλέψανε μόνο 25 λεπτά.

Ακριβώς δεν ξέρω πως χρεώνει με τους χαρακτήρες ....σε εμένα (σε άλλη εταιρία ) ίδιο μήνυμα με ιδιο αριθμό χαρακτήρων αλλά το έστειλα με δύο διαφορετικές συσκευές . Την μια φορά χρεώθηκαν 2 μηνύματα ενώ την άλλη με άλλη συσκευή ίδια εταιρεία 3......τι να πω άβυσσος καμία τη φορά! 

Just now, smetcfu said:

Ακριβώς δεν ξέρω πως χρεώνει με τους χαρακτήρες ....σε εμένα (σε άλλη εταιρία ) ίδιο μήνυμα με ιδιο αριθμό χαρακτήρων αλλά το έστειλα με δύο διαφορετικές συσκευές . Την μια φορά χρεώθηκαν 2 μηνύματα ενώ την άλλη με άλλη συσκευή ίδια εταιρεία 3......τι να πω άβυσσος καμία τη φορά! 

Εννοώ πρέπει να παίζει ρόλο και τη συσκευή??? Κάθε πόσους χαρακτήρες αλλάζει μήνυμα .....παλιά κάποια τέτοια συζήτηση είχε γίνει αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε την γραμματοσειρά που χρησιμοποιείς στις ρυθμίσεις του κινητού. 

Καπιες είναι 70 χαρακτήρες το SMS άρα καλά σε χρέωσε 3 μηνύματα. 

Screenshot_20211205_214158_com.google.android.apps.messaging.jpg

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, smetcfu said:

Ακριβώς δεν ξέρω πως χρεώνει με τους χαρακτήρες ....σε εμένα (σε άλλη εταιρία ) ίδιο μήνυμα με ιδιο αριθμό χαρακτήρων αλλά το έστειλα με δύο διαφορετικές συσκευές . Την μια φορά χρεώθηκαν 2 μηνύματα ενώ την άλλη με άλλη συσκευή ίδια εταιρεία 3......τι να πω άβυσσος καμία τη φορά! 

Εννοώ πρέπει να παίζει ρόλο και τη συσκευή??? Κάθε πόσους χαρακτήρες αλλάζει μήνυμα .....παλιά κάποια τέτοια συζήτηση είχε γίνει αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς!

Στο παλιό μου κινητό (όχι smartphone) έγραφε πόσα sms είναι το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό εννοώ αν ο φίλος μας είχε πει από την αρχή τι έγινε θα το είχαμε λύσει το έγκλημα και θα είχαμε βρει το δράστη.
Κολλήσαμε όμως με το ότι οι εταιρίες κλέβουν και στο τέλος χάσαμε αυγά και πασχάλια.
Έχουμε γράψει στο φόρουμ 100 φορές ότι για μηνύματα χρησιμοποιούμε την υπηρεσία http://dosms.eu που χρεώνει 4 cents το μήνυμα με ότι κωδικοποίηση χαρακτήρων και αν χρησιμοποιήσουμε.
Επίσης έχει και εφαρμογή που μπαίνει στο κινητό και δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, pavlitakis1 said:

Κολλήσαμε όμως με το ότι οι εταιρίες κλέβουν και στο τέλος χάσαμε αυγά και πασχάλια.

Δεν ξέρω για τις εταιρείες, ξέρω για την Q.

Κλέβει και απόδειξη γι αυτό είναι η επιστροφή των χρημάτων που μου έκανε (άρα παραδέχτηκε την κλοπή) και που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, panossgo said:

Δεν ξέρω για τις εταιρείες, ξέρω για την Q.

Κλέβει και απόδειξη γι αυτό είναι η επιστροφή των χρημάτων που μου έκανε (άρα παραδέχτηκε την κλοπή) και που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου.

Τι περίπτωση ήταν ?

Πάλι sms ?

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, GREGORYMO said:

Τι περίπτωση ήταν ?

Πάλι sms ?

 

Όχι, τίποτα, δεν ήταν καμία περίπτωση, ούτε sms ούτε τίποτα. Διάβασε προηγούμενα ποστ.

Edited by panossgo
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panossgo said:

Όχι, τίποτα, δεν ήταν καμία περίπτωση, ούτε sms ούτε τίποτα. Διάβασε προηγούμενα ποστ.

Σε ποια σελίδα ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...