Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τότε που ανανεώνω με 11€ ποτέ δεν είχα παράταση 2 μηνών.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, makap said:
Από τότε που ανανεώνω με 11€ ποτέ δεν είχα παράταση 2 μηνών.

Τι λες, δεν καταλαβαίνω. Η ανανέωση ισχύει για 2 μήνες, τα τελευταία χρόνια. Αν όμως το υπόλοιπο λήγει σε έναν μήνα πρίν την ανανέωση, η ανανέωση θα δώσει 1 μήνα επιπλέον.
Συμφέρει λοιπόν οι ανανεώσεις να είναι μία μέρα πριν την λήξη του υπολοίπου. Δεν υπάρχει παράταση 2 μηνών λόγω ανανέωσης.
Αν βάλεις 2 φορές από 11 η ισχύς δεν θα είναι για 4 μήνες αλλά για 2 μήνες.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Δώρο θα ήταν να γίνει ανανέωση για 1 χρόνο όπως παλιά.

2 μήνες είναι αυτό που ισχύει  κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Η προηγούμενη ανανέωση με 11€, στη συγκεκριμένη sim, έγινε 13/7/21, χωρίς παράταση, και το νέο υπόλοιπο έληγε 1 μήνα αργότερα (12/8/21).

Στη σημερινή ανανέωση, πάλι με 11€, που το υπόλοιπο έληγε 4/12, πήρε παράταση μέχρι 1/12

 

Καταγραφή3.JPG

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, makap said:

Η προηγούμενη ανανέωση με 11€, στη συγκεκριμένη sim, έγινε 13/7/21, χωρίς παράταση, και το νέο υπόλοιπο έληγε 1 μήνα αργότερα (12/8/21).

Στη σημερινή ανανέωση, πάλι με 11€, που το υπόλοιπο έληγε 4/12, πήρε παράταση μέχρι 1/12

 

Καταγραφή3.JPG

Τα έχεις μπερδέψει ;

Όταν  βάζεις χρήματα στην κάρτα σου η ισχύς τους είναι για δύο μήνες.

Όταν αγοράζεις κάποιο πακέτο χρόνου ομιλίας ή data η ισχύς τους είναι αναλόγως του πακέτου που ενεργοποίησες.

Είναι δυο διαφορετικά πράγματα , Με εξαίρεση τον τελευταίο χρόνο που η αγορά πακέτου παρατείνει και την χρονική διάρκεια ισχύος του χρηματικού υπόλοιπου.

Edited by panosss567
Link to comment
Share on other sites



Η προηγούμενη ανανέωση με 11€, στη συγκεκριμένη sim, έγινε 13/7/21, χωρίς παράταση, και το νέο υπόλοιπο έληγε 1 μήνα αργότερα (12/8/21).
Στη σημερινή ανανέωση, πάλι με 11€, που το υπόλοιπο έληγε 4/12, πήρε παράταση μέχρι 1/12


Σίγουρα έχεις μπερδευτεί. Αυτό που βλέπεις 13/7 είναι η ημερομηνία που μπήκες για να δεις το υπόλοιπο σου στον υπολογιστή. Δεν έχει καμία σχέση με το πότε έγινε ανανέωση. Τα χρήματα που θα βάλεις έχουν ισχύ δύο μήνες.
Αν τώρα μπεις από τον υπολογιστή για να δεις πόσο υπόλοιπο έχεις μία μέρα πριν λήξει, επάνω θα γράφει τελευταία ενημέρωση την ημερομηνία που μπήκες και θα σου λέει ότι λήγει την επόμενη μέρα.
Μπέρδεμα βλέπω.
Η αγορά πακέτου δίνει επέκταση λήξης υπολοίπου, μόνο εάν το πακέτο λήγει αργότερα από τη λήξη των χρημάτων.
Επίσης δεν βγαίνει νόημα από τις τελευταίες ημερομηνίες.
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος.

Κρατάω screenshots σε όλες τις κινήσεις που κάνω είτε πρόκειται για ανανέωση είτε για αγορά πακέτου.

Οι φωτο του ΙΟΥΛ και του ΔΕΚ, που ανέβασα, αντιστοιχούν σε ανανέωση την ίδια μέρα με 11€, χωρίς την αγορά πακέτου.

Νομίζω ότι το θέμα έχει κουράσει και εξαντληθεί και δεν χρειάζεται περισσότερη συζήτηση.

 

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος.
Κρατάω screenshots σε όλες τις κινήσεις που κάνω είτε πρόκειται για ανανέωση είτε για αγορά πακέτου.
Οι φωτο του ΙΟΥΛ και του ΔΕΚ, που ανέβασα, αντιστοιχούν σε ανανέωση την ίδια μέρα με 11€, χωρίς την αγορά πακέτου.
Νομίζω ότι το θέμα έχει κουράσει και εξαντληθεί και δεν χρειάζεται περισσότερη συζήτηση.
 
Πιθανόν έχεις μπερδέψει τα σκρινσοτς. Δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο. Δεν κουράζει η προσπάθεια να καταλάβουμε τι έγινε.
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, pavlitakis1 said:

Πιθανόν έχεις μπερδέψει τα σκρινσοτς. Δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο. Δεν κουράζει η προσπάθεια να καταλάβουμε τι έγινε.

Έχω γράψει ακριβώς τι έγινε σήμερα και δεν θα το συνεχίσω.

Το είδα για 1η φορά και σκέφτηκα να το αναφέρω. Τίποτε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, n70-spec said:

Μια χαρα δουλευει το 6 ευρω προς μερικους εξυπνους ακα. pedro trolaki για το κονε πρωτος να δωσεις το link σου εισαι εδω μονο ανουσια αχριαστα ποστ, οι διαχειριστές τι κανουν;; Για να βαλουν στη θεση τους μερικους που μας σπανε τα νευρα + δινουν λαθος πληροφορηση στον κοσμο και δε βοηθανε στο παραμικρο....

Το διαγραφω γτ μπορει να ηταν οντως χωρις το 6ευρω για λιγο αλλα το οτι παρεχεις ουδεμια βοηθεια σε ολο το forum ισχυει, τα 177 μνμ απο τα 179 σιγουρα ειναι τρολαρισμα και 2 μνμ ζητας κονε και βοηθεια για το κινητο σου.

φιλε μου!!! Αν ΔΕΝ διαμαρτυρηθεις και κραξεις για τις περικοπες που σου ΚΑΝΟΥΝ καθε μερα δεν προκειται ποτε να λαβεις!!!!

Αν ομως συνεχιζεις να λες ΟΛΑ καλα και κανενα προβλημα πιστεψε με ..... καμια επιστροφη στο 6 ευρω θα εβλεπες!!

Πιστεψε με αν δεν σηκωθουν ΟΛΟΙ να διαμαρτυρηθουν και να ζητησουν τα αυτονοητα και παραπανω ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ.....τιποτε δεν θα λαβεις στο τελος!!!1

 

Ετσι λεει και μια Παναρχαιη λαικη ρηση πρν τον PEDRO!

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2021 at 9:57 ΜΜ, pavlitakis1 said:

Εννοώ την ονλαιν ανανέωση. Γιατί αν δεν είχες δεδομένα μήπως χρέωσε ημερήσιο.
Υποθέτω ότι δεν είσαι σε παραμεθόριο να σου χρέωσε περιαγωγή.
Σε κάθε περίπτωση επικοινώνησε να το επιστρέψουν.

Τους έστειλα μήνυμα και σήμερα μου το επέστρεψαν! Δεν το περίμενα, ευχάριστη έκπληξη.

Αλλά τι θα γίνει τώρα, θα πρέπει συνέχεια να παρακολουθώ μην μου αρπάξουν με το έτσι θέλω, κάποιο ποσό;

Link to comment
Share on other sites




Τους έστειλα μήνυμα και σήμερα μου το επέστρεψαν! Δεν το περίμενα, ευχάριστη έκπληξη.
Αλλά τι θα γίνει τώρα, θα πρέπει συνέχεια να παρακολουθώ μην μου αρπάξουν με το έτσι θέλω, κάποιο ποσό;

Σε όλες τις εταιρείες υπάρχουν τέτοιες χρεώσεις. Κάνε μία βόλτα στο φόρουμ να δεις παρόμοιες περιπτώσεις.
Δεν ξέρω, ίσως είναι τακτική των εταιρειών γενικά για να βγάζουν μερικά εκατομμύρια παραπάνω από απρόσεκτους.
Αυτό το έκανε η Q συστηματικά με το ημερήσιο και σου έστελνε το μήνυμα την επόμενη μέρα. Τώρα το σταμάτησε, προφανώς λόγω καταδίκης από ΕΕΤΤ.
Δεν είναι δύσκολο να παρακολουθείς το υπόλοιπό σου και πρέπει να το κάνεις ακόμα και αν έχεις συμβόλαιο και βέβαια πρέπει οπωσδήποτε να απενεργοποιήσεις τα χρεώσιμα πενταψήφια στέλνοντας

STOP στο 1213.

Κατά τα άλλα εδώ είμαστε εμείς για τις δύσκολες καταστάσεις.


φιλε μου!!! Αν ΔΕΝ διαμαρτυρηθεις και κραξεις για τις περικοπες που σου ΚΑΝΟΥΝ καθε μερα δεν προκειται ποτε να λαβεις!!!!
Αν ομως συνεχιζεις να λες ΟΛΑ καλα και κανενα προβλημα πιστεψε με ..... καμια επιστροφη στο 6 ευρω θα εβλεπες!!
Πιστεψε με αν δεν σηκωθουν ΟΛΟΙ να διαμαρτυρηθουν και να ζητησουν τα αυτονοητα και παραπανω ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ.....τιποτε δεν θα λαβεις στο τελος!!!1


Επανάσταση για τα bug της Q κι εσύ αρχηγός.
Φίλε μόνο εμείς διαβάζουμε τα μηνύματά μας και άδικα μας βομβαρδίζεις με ανούσιες ειδοποιήσεις. Τα marketing των εταιρειών κάνουν έρευνες αγοράς με το δικό τους τρόπο, ειδικά τέτοιου είδους σχόλια ούτε καν τα διαβάζουν. Ούτε εμείς θα φύγουμε ούτε η εταιρεία λαμβάνει υπόψιν αυτά τα σχόλια.
Link to comment
Share on other sites

Από όσο έχω δει στα άλλα νήματα, καμία άλλη εταιρία δεν κλέβει από το υπόλοιπο των συνδρομητών της (με εξαίρεση τα χρεώσιμα 5ψηφια όπου είχε γίνει μεγάλος ντόρος πριν κάποια χρόνια).

Αν είχε υπάρξει καταδίκη από την ΕΕΤΤ, το λογικό θα ήταν η Wind να δημιουργήσει ένα μηχανισμό φραγής όπως οι άλλες. Όμως επειδή εγώ προσωπικά είχα κάνει σχετική καταγγελία στην ΕΕΤΤ πριν κάποια χρόνια, μου είχαν απαντήσει ότι είναι στον επίσημο τιμοκατάλογο της Wind. Επομένως, αφού το δέχτηκαν ως νόμιμο μια φορά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το έκριναν παράνομο τώρα. Η ΕΕΤΤ γενικά είναι ανύπαρκτη, όπως ολες οι ρυθμιστικές αρχές της Ελλάδας.

 

Link to comment
Share on other sites




Από όσο έχω δει στα άλλα νήματα, καμία άλλη εταιρία δεν κλέβει από το υπόλοιπο των συνδρομητών της (με εξαίρεση τα χρεώσιμα 5ψηφια όπου είχε γίνει μεγάλος ντόρος πριν κάποια χρόνια).
Αν είχε υπάρξει καταδίκη από την ΕΕΤΤ, το λογικό θα ήταν η Wind να δημιουργήσει ένα μηχανισμό φραγής όπως οι άλλες. Όμως επειδή εγώ προσωπικά είχα κάνει σχετική καταγγελία στην ΕΕΤΤ πριν κάποια χρόνια, μου είχαν απαντήσει ότι είναι στον επίσημο τιμοκατάλογο της Wind. Επομένως, αφού το δέχτηκαν ως νόμιμο μια φορά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να το έκριναν παράνομο τώρα. Η ΕΕΤΤ γενικά είναι ανύπαρκτη, όπως ολες οι ρυθμιστικές αρχές της Ελλάδας.
 


Πριν 3 ημέρες περίπου διάβασα σε ένα νήμα για κάποιον που έχανε λεφτά και είπαν άλλοι ότι είναι το αιφον που είχε το πρόβλημα.
Το ότι δεν έχεις δει εσύ προσωπικά δεν σημαίνει ότι όλη η cosmote έχει φραγή στο ημερήσιο ίντερνετ ούτε η vodafone αντίστοιχα. Το ότι σου δίνει τη δυνατότητα να απενεργοποιήσεις το ίντερνετ, δεν σημαίνει ότι όλοι το ξέρουν και το απενεργοποιούν. Επίσης η Q δεν το απενεργοποιεί αλλά σου δίνει τη δυνατότητα να κλείσεις τα δεδομένα από τη συσκευή σου πράγμα που με τους άλλους δεν λειτουργεί και αφήνει δωρεάν μία ελάχιστη χρήση για τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου. Το έχουμε συζητήσει εκτεταμένα εδώ. Η Q είναι η μόνη που χρεώνει με 2 ευρώ 1gb στο ημερήσιο. Έχω ανεβάσει πριν ένα δύο μήνες εκτενή σχόλια και τιμολογήσεις των υπολοίπων.
Μην γράφουμε τα ίδια.
Το θεσμικό πλαίσιο του νόμου δίνει αξία στην ΕΕΤΤ, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα κάθεται να ασχολείται με τον καθένα ξεχωριστά και διεξοδικά για να πάρει ένα ευρώ πίσω ή όχι.
Η έννοια "κλέβει" είναι πάρα πολύ σχετική. Αν την τραβήξουμε αυτή την έννοια, όλοι σε αυτό τον πλανήτη κλέβουν και η συντριπτική πλειοψηφία των χρεώσεων παντού (από τράπεζες εταιρείες κλπ) είναι παράνομες. Δυστυχώς όμως δεν είναι έτσι.
Αντί λοιπόν να χάνουμε την ώρα μας σε τέτοιες ανούσιες φιλοσοφικές συζητήσεις, καλύτερα να συζητάμε επί του πρακτέου και πως θα έχουμε τηλεφωνία με τον φθηνότερο τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Μερικοι λετε τα δικα σας λες και καποιοι φυτρωσαμε πριν 1 μηνα εδω ετσι στο ασχετο απο το πουθενα και ειμαστε αδαεις, λες και δεν εχουμε χρησιμοποιησει 15-20 χρονια ολους τους παροχους με συμβολαια και δεν εχουμε κανει δεκαδες φορητοτητες και τουμπαλιν πισω στις αντι-προσφορες των εταιριων παντα με γνωμονα τι συμφερει στη τσεπη μας, λες και ειμαστε μετοχοι σε καποια Q-wind και μενουμε στις επιλογες μας με χασουρα δηλ και το προωθουμε και σε αλλους, ξεκολλατε με την φαση σας, εφοσον εχω το χρονο προσπαθω παντα να κοιταζω το συμφερον μου οπως ολοι αλλωστε αλλα σε λογικα πλαισια χωρις να κανω ολη μερα αυτο μην τυχον και χασω 1ευρω το μηνα.

συγκεκριμενα καθως εχω χρησιμοποιησει τα 2-3 χρονια πριν καρτοκινητα για την οικογενεια απο τις υπολοιπες εταιριες εδω βλεπω οτι δεν χρειαζεται καθε 2μηνο να βαζω το 10αρικο/12ρικο, αυτο φτανει παμε παρακατω και τα φορουμ ειναι για να βοηθιουνται τα μελη, τεσπα και οχι αυτο που κανουν καποιοι συστηματικα λες και εχουν ψυχωση συγνωμη κιολας αν θιγω καποιους.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία στο να έχει παραγγείλει SIM από Q?
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο καιρό κάνει να έρθει ο courrier ή άμα χρειάζεται επιπροσθέτως να πάω από κατάστημα Wind για τίποτα υπογραφές.

Θέλω να παραγγείλω 2 κάρτες SIM για τα παιδιά μου και θέλω να τα έχω κοντά στα Χριστούγεννα. Πόσο πριν λέτε πρέπει να τις παραγγείλω;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Λεω να φυγω απο την Cosmoκαρτα και να ερθω στην Q. Μια επιβεβαιωση μονο, με το Q star huge (15€)  εχουμε 4,5GΒ (3+1,5 bonus) ...?

Edited by haralabosG
Link to comment
Share on other sites


 

2 ώρες πριν, alnotas said:
Έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία στο να έχει παραγγείλει SIM από Q?
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο καιρό κάνει να έρθει ο courrier ή άμα χρειάζεται επιπροσθέτως να πάω από κατάστημα Wind για τίποτα υπογραφές.
Θέλω να παραγγείλω 2 κάρτες SIM για τα παιδιά μου και θέλω να τα έχω κοντά στα Χριστούγεννα. Πόσο πριν λέτε πρέπει να τις παραγγείλω;

 


Τα υπογράφεις τα χαρτιά στον κούριερ. Πρέπει να είσαι προσεκτικός στην ενεργοποίηση γιατί αν ξεχαστείς και δεν απαντήσεις στο τηλέφωνο που θα δώσεις, μετά υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση για να επαναληφθεί η διαδικασία. Όσο πιο γρήγορα παραγγείλεις τόσο καλύτερα και σαφώς από κατάστημα γίνεται πιο γρήγορα.
Μην ξεχάσεις το κονέ μετά την ενεργοποίηση.

 

 

 

 

59 minutes ago, haralabosG said:
Καλησπερα σε ολους. Λεω να φυγω απο την Cosmoκαρτα και να ερθω στην Q. Μια επιβεβαιωση μονο, με το Q star huge (15€)  εχουμε 4,5Gb...?

 



5gb σύνολο όπως δείχνει η εφαρμογή. Μην ξεχάσεις το κονέ και ρίξε και μία ματιά στο link για τα δώρα που θα ισχύσουν 17 Δεκεμβρίου μέχρι 31 Ιανουαρίου.
Το Χιούτζ δείχνει να ισχύει από τώρα έως 31 Ιανουαρίου. 

https://www.wind.gr/gr/wind/media/anakoinoseis/anakoinosi/1526320087081/

45d9e94a05f6719419524f84730c57bf.jpg

 

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, pavlitakis1 said:


 

 


Τα υπογράφεις τα χαρτιά στον κούριερ. Πρέπει να είσαι προσεκτικός στην ενεργοποίηση γιατί αν ξεχαστείς και δεν απαντήσεις στο τηλέφωνο που θα δώσεις, μετά υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση για να επαναληφθεί η διαδικασία. Όσο πιο γρήγορα παραγγείλεις τόσο καλύτερα και σαφώς από κατάστημα γίνεται πιο γρήγορα.
Μην ξεχάσεις το κονέ μετά την ενεργοποίηση.



5gb σύνολο όπως δείχνει η εφαρμογή. Μην ξεχάσεις το κονέ και ρίξε και μία ματιά στο link για τα δώρα που θα ισχύσουν 17 Δεκεμβρίου μέχρι 31 Ιανουαρίου.
Το Χιούτζ δείχνει να ισχύει από τώρα. emoji38.pngemoji38.png https://www.wind.gr/gr/wind/media/anakoinoseis/anakoinosi/1526320087081/
45d9e94a05f6719419524f84730c57bf.jpg

 

Τι εννοείς με το "Κονέ"?
Θέλω να πω, εγώ έχω Q και τα 2 νούμερα που θα παραγγείλω θα είναι νέα νούμερα, πάλι στο δικό μου όνομα. Παίζει το "κονέ" σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει Κονέ με το δικό σου όνομα. Αλλά θα βρεις άλλους να κάνετε Κονέ.

Υπάρχει  αντίστοιχο θέμα εδώ.

 

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "Κονέ"?
Θέλω να πω, εγώ έχω Q και τα 2 νούμερα που θα παραγγείλω θα είναι νέα νούμερα, πάλι στο δικό μου όνομα. Παίζει το "κονέ" σε αυτή την περίπτωση;
Στο ίδιο όνομα δεν δίνει κονέ αλλά υπάρχουν φίλοι εδώ να κάνεις μεταξύ τους. Μην ξεχάσεις να το κάνεις σε 15 μέρες από την ενεργοποίηση όχι 30 που ήταν μέχρι τώρα. Επίσης με την αγορά πακέτου δίνει επέκταση λήξης του υπολοίπου, εάν έληγε νωρίτερα από τη λήξη του πακέτου.
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, pavlitakis1 said:

Στο ίδιο όνομα δεν δίνει κονέ αλλά υπάρχουν φίλοι εδώ να κάνεις μεταξύ τους. Μην ξεχάσεις να το κάνεις σε 15 μέρες από την ενεργοποίηση όχι 30 που ήταν μέχρι τώρα. Επίσης με την αγορά πακέτου δίνει επέκταση λήξης του υπολοίπου, εάν έληγε νωρίτερα από τη λήξη του πακέτου.

Μπορείς να γίνεις σε παρακαλώ λίγο πιο συγκεκριμένος; Δλδ μπορώ να πω σε έναν γνωστό που έχει Q Να μου κάνει "κονέ" για νούμερα που θα είναι στο όνομά μου παρόλο που έχω ήδη εγώ Q?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, alnotas said:

Μπορείς να γίνεις σε παρακαλώ λίγο πιο συγκεκριμένος; Δλδ μπορώ να πω σε έναν γνωστό που έχει Q Να μου κάνει "κονέ" για νούμερα που θα είναι στο όνομά μου παρόλο που έχω ήδη εγώ Q?

Ναι βεβαίως. Από τη στιγμή που είναι σε διαφορετικό όνομα δεν υπάρχει πρόβλημα. Θα πάρεις και εσύ και ο φίλος σου από 12 giga για ένα χρόνο.

Προϋπόθεση να έχετε βάλει και οι δύο από 10 ευρώ τον τελευταίο μήνα στα συγκεκριμένα νούμερα. Το κονέ γίνεται σε νούμερα και όχι σε όνομα συνδρομητή.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...