Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

5 ώρες πριν, n70-spec said:

Ο διπλασιασμος ληγει στον μηνα και οχι πιο μετα αν δεν κανω λαθος. Στην online προσφορα για νεο αριθμο η φορητοτητα με διπλασιασμο τους πρωτους 3 μηνες ειχε ορο το 10ευρω το οποιο πληρωνες στον κουριερ.

Με το διπλασιασμό αγοράζεις κανονικά πακέτα ή πρέπει να τα δαπανήσεις έτσι;

20 ώρες πριν, pavlitakis1 said:

Μην ανησυχείς για τα χρήματα γιατί δεν λήγουν, μέχρι να τα τελειώσεις.

Κάθε φορά που πηγαίνουν να λήξουν αγοράζεις ένα πακέτο και η λήξη μεταφέρεται στην ημερομηνία λήξης του πακέτου. Οπότε ακόμα και αν βάλεις παραπάνω χρήματα, δεν χάνεις τίποτα στο τέλος. Υπόψιν ότι ο διπλασιασμός δεν μεταφέρεται στον επόμενο μήνα και λήγει στις 30 ημέρες. Δεν ξέρω αν μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις τόσο γρήγορα. Οι φίλοι που έχουν πάρει διπλασιασμό μπορούν να μας πούνε λεπτομέρειες.

Δεν είναι έτσι ακριβώς διότι αν το 10ευρο που δόθηκε στον κούριερ μετρήσει ως ανανέωση παίρνω και τα 10 ευρώ του διπλασιασμού χωρίς να ξαναβάλω κάρτα. Το κανονικό είναι να μετρήσει ως ανανέωση καθώς έτσι ακριβώς το ανέφερε όταν έκανα την on-line παραγγελία. Αλλά η Wind είναι μανούλα στις μαϊμουδιές...

Link to comment
Share on other sites




Δεν είναι έτσι ακριβώς διότι αν το 10ευρο που δόθηκε στον κούριερ μετρήσει ως ανανέωση παίρνω και τα 10 ευρώ του διπλασιασμού χωρίς να ξαναβάλω κάρτα. Το κανονικό είναι να μετρήσει ως ανανέωση καθώς έτσι ακριβώς το ανέφερε όταν έκανα την on-line παραγγελία. Αλλά η Wind είναι μανούλα στις μαϊμουδιές...


Νομίζω έτσι γίνεται. Το 10ρικο στον κούριερ γίνεται 20. Αλλά δεν θυμάμαι καλά. Ας πει κάποιος που το ξέρει καλύτερα. Για πακέτα ας μην πω κάτι γιατί δεν είμαι σίγουρος.
Η Q έχει διαφορετική πολιτική στο μάρκετινγκ.
Ο@r31134 ξέρει καλύτερα
Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη 10ευρη που συνοδευε την sim κατα την παραλαβη απο κουριερ δεν διπλασιαστηκε. Η πρωτη ανανεωση 10ευρω διπλασιαστηκε,αργοτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το δωρο του διπλασιασμου το κανεις οτι θελεις αυτο "τρωει" πρωτα το συστημα.

Η 10αρα που εφερε μαζι ο κουριερ δινει διπλασιασμο καθως θεωρειται ανανεωση και το λεω με σιγουρια καθως εγινε σε μενα σε πολλα νουμερα που ενεργοποιησα και εβαλα την καρτα.

Edited by n70-spec
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παρω νέο νουμερο Q. Ξέρει κανείς εάν θα έχω το πακετο 2000 λεπτών και 2.5γιγα με 11.50 ευρώ;

Edited by Mobileras

Banned for 14 days

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να παρω νέο νουμερο Q. Ξέρει κανείς εάν θα έχω το πακετο 2000 λεπτών και 2.5γιγα με 11.50 ευρώ;
Ποιο πακέτο είναι αυτό? Το προνομιακό? Μόνο αν το ζητήσεις από την αρχή ή αν είσαι τυχερός και το πάρεις στην πορεία ή αν αγοράσεις από πωλητές. Κάνε μία αναζήτηση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειναι δυνατόν; Μου πηρε με το έτσι θέλω 2 ευρω για 1 gb data για 24 ωρες ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ.
Ειναι δυνατόν;
ΕΙΝΑΙ;
Ναι είναι το ημερήσιο ίντερνετ. Έπρεπε να κλείσεις τα δεδομένα αφού δεν είχες πακέτο. Αφού εσύ ζήτησες δεδομένα από την συσκευή σου. Δεν χαλάει χατίρια.
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, pavlitakis1 said:
8 ώρες πριν, cagliostro said:
Παιδια ειναι δυνατόν; Μου πηρε με το έτσι θέλω 2 ευρω για 1 gb data για 24 ωρες ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ.
Ειναι δυνατόν;
ΕΙΝΑΙ;

Ναι είναι το ημερήσιο ίντερνετ. Έπρεπε να κλείσεις τα δεδομένα αφού δεν είχες πακέτο. Αφού εσύ ζήτησες δεδομένα από την συσκευή σου. Δεν χαλάει χατίρια.

και η πλάκα ειναι πως φαίνεται στο myq οτι και καλά λήγει μετά από άπειρα χρόνια 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, cagliostro said:

Παιδια ειναι δυνατόν; Μου πηρε με το έτσι θέλω 2 ευρω για 1 gb data για 24 ωρες ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΩ.

Ειναι δυνατόν;

ΕΙΝΑΙ;

Είναι κλασικά εικονογραφημένα της Wind. Είτε θα πρέπει να έχεις διαθέσιμα MB, είτε θα πρέπει να ζητήσεις φραγή των δεδομένων στη γραμμή σου από την εξυπηρέτηση (δωρεάν στο 13700). Διαφορετικά, υπάρχει πιθανότητα να σου ξανασυμβεί ακόμη και αν έχεις κλειστά τα δεδομένα της συσκευής σου.

On 10/11/2021 at 10:35 ΜΜ, r31134 said:

Η πρωτη 10ευρη που συνοδευε την sim κατα την παραλαβη απο κουριερ δεν διπλασιαστηκε. Η πρωτη ανανεωση 10ευρω διπλασιαστηκε,αργοτερα.

 

 

17 ώρες πριν, n70-spec said:

Το δωρο του διπλασιασμου το κανεις οτι θελεις αυτο "τρωει" πρωτα το συστημα.

Η 10αρα που εφερε μαζι ο κουριερ δινει διπλασιασμο καθως θεωρειται ανανεωση και το λεω με σιγουρια καθως εγινε σε μενα σε πολλα νουμερα που ενεργοποιησα και εβαλα την καρτα.

Άλλη μια απόδειξη ότι τα συστήματα της Wind είναι για κλάματα... Ή μάλλον τζόκερ. "Κι αν σου κάτσει;" 😜

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

ολοι χάνουμε 1-2 ευρω το χρόνο.... σε διάφορα και βαριόμαστε να τα πάρουμε πίσω 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites




Άλλη μια απόδειξη ότι τα συστήματα της Wind είναι για κλάματα... Ή μάλλον τζόκερ. "Κι αν σου κάτσει;"
Διαφορετικά, υπάρχει πιθανότητα να σου ξανασυμβεί ακόμη και αν έχεις κλειστά τα δεδομένα της συσκευής σου.


Τα συστήματα μας ενδιαφέρουν ή η τσέπη μας??? Τώρα αν έχεις κλειστά δεδομένα δεν σε χρεώνει γιατί επιτρέπει μία ελάχιστη κίνηση στο τηλέφωνο κάθε μέρα που είναι απαραίτητη για την λειτουργία του.

ολοι χάνουμε 1-2 ευρω το χρόνο.... σε διάφορα και βαριόμαστε να τα πάρουμε πίσω 


Εγώ δεν έχω χάσει ποτέ τίποτα. 2 φορές χρεώθηκα σε παραμεθόριο αλλά αμέσως μου τα επέστρεψαν.
Το κέρδος από τα πακέτα μας κάνουν να ξεχνάμε την χασούρα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να κανω ανανεωση μεσω myq app με 6 ευρω και δε μου τα παιρνει, ζητάει μίνιμουμ 10 ευρω.

Καπου καπου εμφανιζει στο app τα 6 ευρω αλλα οχι παντα.

Υπαρχει καποιος τροπος να ανανεώσω με 6 ευρω;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, J_F80 said:

Παιδια προσπαθω να κανω ανανεωση μεσω myq app με 6 ευρω και δε μου τα παιρνει, ζητάει μίνιμουμ 10 ευρω.

Καπου καπου εμφανιζει στο app τα 6 ευρω αλλα οχι παντα.

Υπαρχει καποιος τροπος να ανανεώσω με 6 ευρω;

Ευχαριστώ!

Μέχρι τη ΔΕ που θα επανέλθει το count down δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η δυνατότητα για 6ευρη ανανέωση εμφανίζεται με αντίστοιχο σύμβολο στην εφαρμογή, μόνο στη διάρκεια κάθε count down.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, pavlitakis1 said:



 

 


Τα συστήματα μας ενδιαφέρουν ή η τσέπη μας??? Τώρα αν έχεις κλειστά δεδομένα δεν σε χρεώνει γιατί επιτρέπει μία ελάχιστη κίνηση στο τηλέφωνο κάθε μέρα που είναι απαραίτητη για την λειτουργία του.



Εγώ δεν έχω χάσει ποτέ τίποτα. 2 φορές χρεώθηκα σε παραμεθόριο αλλά αμέσως μου τα επέστρεψαν.
Το κέρδος από τα πακέτα μας κάνουν να ξεχνάμε την χασούρα.emoji38.pngemoji38.png

 

Χάνω πχ από κλήσεις .....στα Βαλκάνια, κλείνω το τηλ όταν με καλεί, κι όμως μου παίρνει ένα ευρώ. 

Το κάνει συχνά

 

 

 

 

 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, pavlitakis1 said:



 



Τα συστήματα μας ενδιαφέρουν ή η τσέπη μας??? Τώρα αν έχεις κλειστά δεδομένα δεν σε χρεώνει γιατί επιτρέπει μία ελάχιστη κίνηση στο τηλέφωνο κάθε μέρα που είναι απαραίτητη για την λειτουργία του.


 

Μα τα συστήματα τους ειναι που κλέβουν την τσέπη μας! Οι άλλες δυο εταιρίες έχουν ρύθμιση που κόβει την πρόσβαση σε δεδομένα όταν δεν έχεις ενεργοποιημένο πακέτο.

 

Το ότι δεν έχει τύχει σε σένα να σε χρεώσει όταν έχεις κλειστά δεδομένα μας λέει ότι είσαι τυχερός. Σε μένα όπως και σε γνωστούς μου τύχαινε κατά κόρον να χρεώνει daily Internet 2-3 μέρες συνεχόμενα ενώ είχαμε κλειστά δεδομένα, με αποτέλεσμα να μας τρώει την κάρτα σε χρόνο dt. Αυτός ήταν από τους κύριους λόγους που εγκαταλείψαμε την Q ως βασικό νούμερο.

Το φθηνό μπορεί να γίνει ακριβό υπό προϋποθέσεις.

23 ώρες πριν, pavlitakis1 said:

 

 

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites






 Σε μένα όπως και σε γνωστούς μου τύχαινε κατά κόρον να χρεώνει daily Internet 2-3 μέρες συνεχόμενα ενώ είχαμε κλειστά δεδομένα, με αποτέλεσμα να μας τρώει την κάρτα σε χρόνο dt. Αυτός ήταν από τους κύριους λόγους που εγκαταλείψαμε την Q ως βασικό νούμερο.
Το φθηνό μπορεί να γίνει ακριβό υπό προϋποθέσεις.


Παλιά χρέωνε το ημερήσιο. Τώρα έχει δώσει λίγα δεδομένα δωρεάν για να μπορεί να κάνει βασικές ρυθμίσεις το κινητό. Μόνο αν περάσεις αυτό το όριο θα αρχίσει να σε χρεώνει γιατί τότε γίνεται κανονική περιήγηση. Τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια. Δεν κάθεται κανένας με το ζόρι πουθενά.
Το φθηνό παραμένει φθηνό.
Αν δεν είσαι Q δεν το καταλαβαίνεις.


Χάνω πχ από κλήσεις .....στα Βαλκάνια, κλείνω το τηλ όταν με καλεί, κι όμως μου παίρνει ένα ευρώ. 
Το κάνει συχνά


Τα Βαλκάνια δεν είναι χώρα. Η περιαγωγή είναι δωρεάν στην ζώνη 1.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gpapas640 said:

Μα τα συστήματα τους ειναι που κλέβουν την τσέπη μας! Οι άλλες δυο εταιρίες έχουν ρύθμιση που κόβει την πρόσβαση σε δεδομένα όταν δεν έχεις ενεργοποιημένο πακέτο.

Το ότι οι άλλες εταιρίες κόβουν την πρόσβαση, δεν σημαίνει ότι αυτή η εταιρία κλέβει την τσέπη μας. Το πρώτο είναι βολικό, το άλλο απλά λογικό και νόμιμο βάσει τιμοκαταλόγου που κάθε σοβαρός άνθρωπος πρέπει να διαβάζει, για να κάνει το κουμάντο του.

Όπως αν σου τελειώσει το πακέτο ομιλίας ή το πακέτο SMS δεν σου κόβει την πρόσβαση σε ομιλία και SMS κανείς αυτόματα, αλλά σε χρεώνει "βάσει τιμοκαταλόγου" από το υπόλοιπό σου σε €, έτσι λογικό και νόμιμο να συμβαίνει με τα δεδομένα. Το ότι οι άλλοι προσφέρουν σαν φιλικό προς τον πελάτη τους που ξέχασε ότι του τελείωσε το πακέτο ή δεν ξέρει να χρησιμοποιεί τη συσκευή του κλπ τον αυτόματo κόφτη, το βρίσκω κι εγώ καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, tetartos said:

Το ότι οι άλλοι προσφέρουν σαν φιλικό προς τον πελάτη τους που ξέχασε ότι του τελείωσε το πακέτο ή δεν ξέρει να χρησιμοποιεί τη συσκευή του κλπ τον αυτόματo κόφτη, το βρίσκω κι εγώ καλύτερο.

Ναι αλλά φαντάσου να σου έχουν τελειώσει τα δεδομένα και να είναι ανάγκη να στείλεις ένα mail ή μία φωτογραφία ή έστω τη θέση σου από το GPS και να μη λειτουργεί γιατί υπάρχει κόφτης. Κατά τη γνώμη μου κανένας δεν θα έπρεπε να κόβει τα δεδομένα, απλώς να στα αφαιρεί από το επόμενο πακέτο που θα αγοράσεις.

Τουλάχιστον το "πάρε καβατζα" είναι απαραίτητο να μπει σε όλες τις εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tetartos said:

Το ότι οι άλλες εταιρίες κόβουν την πρόσβαση, δεν σημαίνει ότι αυτή η εταιρία κλέβει την τσέπη μας. Το πρώτο είναι βολικό, το άλλο απλά λογικό και νόμιμο βάσει τιμοκαταλόγου που κάθε σοβαρός άνθρωπος πρέπει να διαβάζει, για να κάνει το κουμάντο του.

Όπως αν σου τελειώσει το πακέτο ομιλίας ή το πακέτο SMS δεν σου κόβει την πρόσβαση σε ομιλία και SMS κανείς αυτόματα, αλλά σε χρεώνει "βάσει τιμοκαταλόγου" από το υπόλοιπό σου σε €, έτσι λογικό και νόμιμο να συμβαίνει με τα δεδομένα. Το ότι οι άλλοι προσφέρουν σαν φιλικό προς τον πελάτη τους που ξέχασε ότι του τελείωσε το πακέτο ή δεν ξέρει να χρησιμοποιεί τη συσκευή του κλπ τον αυτόματo κόφτη, το βρίσκω κι εγώ καλύτερο.

Πρώτα από όλα, όλοι πάροχοι σε ενημερώνουν όταν οι παροχές ενός πακέτου φθάνουν το 80% και το 100%, καθώς και όταν αυτές λήξουν. Επίσης, π.χ. εάν έχεις λεπτά ομιλίας και ενώ τα χρησιμοποιείς τελειώσουν, η κλήση τερματίζεται αυτόματα. Ακομα, η πράσινη, εάν πας να πάρεις ένα τηλέφωνο χωρίς ενεργοποιημένο πακέτο και έχεις χαμηλό υπόλοιπο, σου πετάει ηχογραφημένο μήνυμα που λέει πόσα λεπτά μπορείς να μιλήσεις, πριν δρομολογηθεί η κλήση. Ολα αυτά έχουν σκοπό την ενημέρωση του συνδρομητή για να αξιοποιήσει πιο σωστά τα χρηματά του. Δε λέμε ο άλλος να κάνει ο,τι του καπνίσει και να απαιτούμε ο πάροχος να τον ξελασπώνει.

Η βασική διαφορά των δεδομένων είναι ότι ελέγχεις πιο δύσκολα πότε η συσκευή σου "τραβάει" διότι (σε αντίθεση με την κλήση και το SMS) αυτό γίνεται πολλές φορές αυτόματα, όποτε θα έπρεπε οι πάροχοι να προσφέρουν καλύτερους τρόπους ελέγχου της κατανάλωσης των δεδομένων σου. Η Wind δε το κάνει, και από αυτή την "τρύπα" τσιμπάει 2ευρα από τον καθένα. Και φυσικά η συσκευή δε χρειάζεται καμία "μικροποσότητα" δεδομένων για να λειτουργήσει ομαλά, αυτά είναι ανόητες δικαιολογίες. Απόδειξη: εάν έχεις ενεργοποιήσει τη φραγή δεδομένων ή έχεις μηδενικό υπόλοιπο, η συσκευή λειτουργεί κανονικότατα.

1 hour ago, pavlitakis1 said:

Ναι αλλά φαντάσου να σου έχουν τελειώσει τα δεδομένα και να είναι ανάγκη να στείλεις ένα mail ή μία φωτογραφία ή έστω τη θέση σου από το GPS και να μη λειτουργεί γιατί υπάρχει κόφτης. Κατά τη γνώμη μου κανένας δεν θα έπρεπε να κόβει τα δεδομένα, απλώς να στα αφαιρεί από το επόμενο πακέτο που θα αγοράσεις.

Τουλάχιστον το "πάρε καβατζα" είναι απαραίτητο να μπει σε όλες τις εταιρείες.

Αυτό που λες είναι σωστό για το λόγο αυτό o κόφτης ενεργοποιείται και απενεργοποιείται στιγμιαία, με ένα απλό SMS.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Το ότι τραβάει μια αμελητέα ποσότητα δεδομένων, είναι γεγονός. Είναι κάτι σαν φυσικό επακόλουθο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις(εκκίνηση της συσκευής κυρίως), εάν βρει δυνατότητα για δεδομένα (και κλειστά να είναι δηλαδή, εφόσον υπάρχει σωστά ρυθμισμένο apn). Με την καμία όμως, δεν πρόκειται για κάτι απαραίτητο για την λειτουργία της συσκευής. Για αυτό και δουλεύει κανονικά το τηλέφωνο όταν δεν έχεις δεδομένα και δεν έχεις και υπόλοιπο για να σου πάρει.
Το κατακριτέο για την συγκεκριμένη εταιρεία είναι (τουλάχιστον στο παρελθόν, δεν έχω άποψη για το αν το έχει διορθώσει γιατί δεν την χρησιμοποιώ μόνιμα), πως έχει τύχει να χρεώσει ακόμη και σε απλό μη-smart τηλέφωνο που εκ κατασκευής δεν είχε καμία δυνατότητα να συνδεθεί με internet ούτε καν με GPRS (Nokia 130 αν θυμάμαι καλά). Και το κερασάκι στην τούρτα, στο καπάκι έρχεται μήνυμα πως μπορεί να έχασες 1€ ( τότε) αλλά εμείς στο επιστρέφουμε (αυτόματα, χωρίς να κάνω κάποιο αίτημα). Λεπτομέρεια ήταν πως αυτό το 1€ μπορούσε να χρησιμοποιηθεί μόνο για να το φας μιλώντας ή στέλνοντας SMS, και όχι για αγορά πακέτου. Φοβερό...

Sent from my Galaxy S10e



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...