Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε countdown πιο ειναι το περισσοτερο που εχει δωσει σε λεπτα ομιλιας? μεχρι 200' εχω πετυχει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι είχε Q star με 11.2€ έως 15-10.
Αξίζει να το πάρω με ανανέωση 7+7, έτσι δεν είναι ?
Όσο πιο κοντά είναι το ποσό στα 11€ γλυτώνεις το 0,30€ την προμήθεια. Έτσι κι αλλιώς τα λεφτά δεν χάνονται αφού στο δίμηνο θα αγοράσεις πακέτο εφ όσον είναι ενεργή η σύνδεση. 11€+11€ είναι η οικονομικότερη ανανέωση και παίρνεις και τα δώρα, αν χρειάζεσαι το μπιγκ σταρ πάντα. 700' τον μήνα, δεν πρέπει να περισσεύει τίποτα. Αλλιώς με 4-5€ έχεις τα ίδια με Voip τηλεφωνία, χωρίς λήξη.
Link to comment
Share on other sites

σε countdown πιο ειναι το περισσοτερο που εχει δωσει σε λεπτα ομιλιας? μεχρι 200' εχω πετυχει
200'+200' +400μβ με 4€. 300'/4€, 250'+500/4€. Μπορείς να αγοράσεις όσα θέλεις βέβαια. Τα δίνει μία φορά τον μήνα αυτά τα πακέτα.
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, dkostas said:

σε countdown πιο ειναι το περισσοτερο που εχει δωσει σε λεπτα ομιλιας? μεχρι 200' εχω πετυχει

Εχει προσφορά το Q star BING μέχρι 15-10 και δίνει 700' και 2GB με 11.2€.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς ποιοι είναι οι DNS της Q;

Είναι οι γενικοί dns της wind που αναφέρονται εδώ; Ποιοι είναι οι DNS servers της WIND; | WIND

  • Πρωτεύων διακομιστής DNS (primary DNS server): 62.169.194.47
  • Δευτερεύων διακομιστής DNS (secondary DNS server): 62.169.194.48
  • Τριτεύων διακομιστής DNS (tertiary DNS server): 62.169.194.97

(Η wind δεν έχει ξεχωριστούς DNS για το mobile internet;)

 

Αριθμός δωρεάν εξυπηρέτησης Wind: 13700

Καταγγελία σύμβασης κι επιστροφή εναπομείναντος υπολοίπου καρτοκινητού: https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/about_Regulation.html

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο το τελευταιο countdown με 120 λεπτα και κοστος 3€, ειναι ανευ σημασιας, αφου οι αλλοι το δινουν οποιαδηποτε στιγμη καθε 2η εβδομαδα. Οσο πανε και γινονται πιο τσιγκουνικα τα countdown. Τα sms που δοθηκαν μαζι προφανως ειναι αχρηστα.

Sent from my LEX820 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο το τελευταιο countdown με 120 λεπτα και κοστος 3€, ειναι ανευ σημασιας, αφου οι αλλοι το δινουν οποιαδηποτε στιγμη καθε 2η εβδομαδα. Οσο πανε και γινονται πιο τσιγκουνικα τα countdown. Τα sms που δοθηκαν μαζι προφανως ειναι αχρηστα.

Sent from my LEX820 using Tapatalk


Οι άλλοι όμως δεν δίνουν όλα τα υπόλοιπα που είναι πολλά. Και υπάρχουν αρκετοί που χρησιμοποιούν ΣΜΣ γιατί είναι ο ασφαλέστερος τρόπος επικοινωνίας με απόδειξη σε όλες τις περιπτώσεις, ειδικά αν δεν έχεις σμαρτφον.
Link to comment
Share on other sites

γιατί στα 11 γλυτώνεις το 0,30 της τράπεζας?
Όχι βέβαια, αλλά 0,30€ πληρώνεις και όταν βάλεις 6€. Επομένως όσο πιο αραιά βάζεις λεφτά, τόσα 0,30άρια γλυτώνεις. Αν βάλεις 3χ6€=18€ έχεις 0,90 προμήθεια. Αν βάλεις 11+11=22€ έχεις λιγότερη προμήθεια και τα λεφτά δεν χάνονται και παίρνεις και τα δώρα.
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, CoyoteD said:

Αν όμως απλά κρατάς τον αριθμό συμφέρει το μικρότερο ποσό

Ακριβώς:

6€ Απρίλη 2021, ενεργοποίηση countdown των 2€ (3GB) Ιούνη 2021 και άλλο ένα των 3€ countdown ή δωράκι τον Ιούλη 2021 και complet εισερχόμενες ως την επόμενη 6€υρη κάρτα τον Αύγουστο 2022.

Link to comment
Share on other sites



Ακριβώς:
6€ Απρίλη 2021, ενεργοποίηση countdown των 2€ (3GB) Ιούνη 2021 και άλλο ένα των 3€ countdown ή δωράκι τον Ιούλη 2021 και complet εισερχόμενες ως την επόμενη 6€υρη κάρτα τον Αύγουστο 2022.


Αν έχεις βάλει κάρτα Απρίλη του 21, Απρίλη του 22 θα λήξει και θα έχεις φραγή. 12 μήνες από την τελευταία ανανέωση νομίζω, όχι από την λήξη των πακέτων, αν θυμάμαι καλά σε μία παρατημένη που είχα.

Αν όμως απλά κρατάς τον αριθμό συμφέρει το μικρότερο ποσό


Όχι δεν συμφέρει αν κάνεις χρήση, αν και μιλάμε για μικροποσά. Αν βέβαια βάζεις 6€ τον χρόνο για να δέχεσαι εισερχόμενες, τότε συμφωνώ.
Link to comment
Share on other sites

Σε 0,01€ από μόνοι τους (και σε Q , αλλά και σε f2go) που πχ ενώ τελευταία πραγματική κάρτα με € τον 8/2019 και 0,01€ από μόνοι τους τον 4/2020, δεχόταν εισερχόμενες και τον 1/2021. Κανονικά, αν είναι όπως τα λες, θα έπρεπε τον 9/2020 να είχε μπει φραγή. Που δε μπήκε.

Μια φορά (σε f2go με τελευταία πραγματικά € τον 11/2018 και διαρκή 0,01€ από μόνοι τους κάθε 4 με 8 μήνες) μου είχαν στείλει sms "Βάλε κάρτα αλλιώς λήγει" τον 4/2020, δεν έβαλα και ξανά διαρκή 0,01€ από μόνοι τους τον 8/2020, 11/2020 και τελευταία φορά τον 4/2021 και από 11/2018 έχει να βάλει πραγματικά € και ακόμα δέχεται εισερχόμενες.

 

Άρα, αν και "νέο κουφέτο" η παράταση των € για 30 μέρες από ενεργοποίηση πακέτων και μένει να δείξει το τι ισχύει γιατί είναι "πολλά τα χρόνια", με τον τρόπο που ανέφερα παραπάνω , όσο ισχύουν και στο μέλλον αυτά που ήδη ξέρουμε,

ΜΠΟΡΕΙ κανείς με 6€ και τον κατάλληλο συγχρονισμό ενεργοποίησης πακέτων (όσο πια έχει καταργηθεί το 0,01€ από μόνοι τους) να διατηρεί στην κατοχή του ενεργό νούμερο Q που δέχεται εισερχόμενες ΚΑΘΕ 16 ΜΗΝΕΣ 6€.

Και όσο δεν υποκύπτει στα διαρκή πχ "Στείλε 84 στο 12410 για ΔΩΡΕΑΝ unlimited data και 1000΄ προς όλους για 30 μέρες" που θα του έρχονται διαρκώς ως "τυράκι"....

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. 

Συλεκτικό είναι το νούμερο και απλά το κρατάς ; 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, CoyoteD said:

Αν όμως απλά κρατάς τον αριθμό συμφέρει το μικρότερο ποσό

 

11 ώρες πριν, sapore said:

 ΚΑΘΕ 16 ΜΗΝΕΣ 6€.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω ένα ερώτημα για όποιον ξέρει να απαντήσει.

Έχω νούμερο από Q από το 2012 και κάποια στιγμή  το 2013 η το 2014 δεν θυμάμαι ακριβώς η q σου έδινε την δυνατότητα αν ανανεώσεις μέσω ιντερνέτ στο σαιτ τους με πιστωτική κάρτα για κάθε 15 ευρώ να σου χαρίζει την αξία της μισής κάρτας δηλαδή 7,5 ευρώ. Τότε δεν είχε μπΚει ακόμα ο φόρος  στην καρτοκινητή.

Κάποια   στιγμή το κατήργησε αυτό και με μια τηλεφωνική αίτηση που έκανα μπορούσα να παίρνω τα 7,5 ευρώ η τα 6,7 ευρώ με τον φόρο αν ανανέωνα μέσω ιντερνέτ με πιστωτική κάρτα είτε τμηματικά είτε μια φορά τα 15 ευρώ. Δηλαδή 3*5E  η 1*10+1*5 ευρώ η 1*15 ευρώ. Το ίδιο  και όταν ανέβηκε η αξία της ελάχιστης κάρτας απο τα 5 ευρώ στα 6.

Πρόσφατα σε κάποια ανανέωση που έκανα δεν μου πιστώθηκε το δώρο και πήρα την εξυπηρέτηση πελατών και αφού με ταλαιπώρησαν για 15 ημέρες μου απάντησαν ότι η η προσφορά αυτή δεν είναι πλέον διαθέσιμη.

Εγώ σκέφτομαι να κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή και στην εεττ για την τιμή των όπλων

Ξέρω ότι δεν έχω καμία τύχη αλλά θα ήθελα και την άποψη σας.

Ευχαριστώ πολύ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ξ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να μην χάνεις την ώρα σου και την ψυχική σου ηρεμία, για μερικά ευρό.
Τουλάχιστον τα χρησιμοποίησες αρκετά χρόνια. Τώρα με τα μπόνους, χαράτσια κλπ μικρό θα ήταν το κέρδος. Έχουν δικαίωμα να καταργήσουν μία προσφορά όποτε θέλουν, κι εσύ έχεις δικαίωμα να διακόψεις με επιστροφή χρημάτων. Υπάρχει μεγάλο ποσό για επιστροφή?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χάνω τίποτα μόνο 6,7 ευρώ από την τελευταία ανανέωση που συμπλήρωσα τα 15 ευρώ.
 
Τότε συνέχισε κανονικά, όπως όλοι μας. Υπόψιν ότι η αγορά πακέτου μεταφέρει την ημερομηνία λήξης του υπόλοιπου, αν λήγει νωρίτερα από το πακέτο.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλουν απλά να κρατήσουν τον αριθμό τους, δε χρειάζεται καν να βάλουν κάρτα. Στη Wind ούτως ή άλλως, η φραγή μπαίνει στο 12μηνο.

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να ξέρετε πότε εκπνέει η προθεσμία των 13 μηνών. Με το που ακυρώσουν τον αριθμό σας, στέλνετε στο Messenger της Q, λέγοντας ότι ο αριθμός σας ακυρώθηκε λόγω αμέλειας να ανανεώσετε εγκαίρως. Θα δώσουν εντολή να σας καλέσουν σε έναν άλλο αριθμό που θα υποδειξετε για ταυτοποίηση στοιχείων και ο αριθμός σας θα επανενεργοποιηθει σύντομα. Εγώ το κάνω για 2η χρονιά σερί σε αριθμό Q.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση το κονε να το δώσουν σε τρίτο άτομο πχ συγγενή αν δεν το χρειάζεται ο νέος κάτοχος? 

Πχ εκανα εγω στη μητερα μου που δεν το χρειαζεται και θελω να παρω τα 12 gb εγω και η συζυγος

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, adi32 said:

Υπάρχει περίπτωση το κονε να το δώσουν σε τρίτο άτομο πχ συγγενή αν δεν το χρειάζεται ο νέος κάτοχος? 

Πχ εκανα εγω στη μητερα μου που δεν το χρειαζεται και θελω να παρω τα 12 gb εγω και η συζυγος

Όχι δυστυχώς.😆

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2021 at 2:25 ΜΜ, pavlitakis1 said:

Όχι δυστυχώς.😆

Προσπαθω να κανω το κονε και λεει 

Ουπς. Κάτι στράβωσε, σόρρυ. Ξαναπροσπάθησε αργότερα πλιζ.

(εχουν βαλει και οι 2 10ε)

Τωρα το ξαναπαταω λεει οκ εγινε αλλα δεν εχουν ερθει τα giga σε κανεναν

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω το κονε και λεει 
Ουπς. Κάτι στράβωσε, σόρρυ. Ξαναπροσπάθησε αργότερα πλιζ.
(εχουν βαλει και οι 2 10ε)
Τωρα το ξαναπαταω λεει οκ εγινε αλλα δεν εχουν ερθει τα giga σε κανεναν
Θα έλθουν, αλλιώς στείλε στο τσατ. Συνήθως έρχονται αμέσως. Βεβαιώσου μόνο ότι έχεις σωστά μέιλ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...