Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα πριν 5 λεπτά 11 € και έγινε κράτηση μόνο των 30 λεπτών :)

 

Έδωσε τα 3000' προς Q και 3 GΒ.

Δυστυχώς, τα συστήματα της Wind δεν ενημερώνονται ποτέ τόσο πρωί, γύρω στις 15:00 ενημερώνονται νομίζω. Εκτός και αν τώρα λόγω καύσωνα, κάνουν στάση εργασίας το μεσημέρι. Οπότε, μάλλον είμαστε ακόμη στις 33Ιουλίου!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα πριν 5 λεπτά 11 € και έγινε κράτηση μόνο των 30 λεπτών :)

 

Έδωσε τα 3000' προς Q και 3 GΒ.

Δυστυχώς, τα συστήματα της Wind δεν ενημερώνονται ποτέ τόσο πρωί, γύρω στις 15:00 ενημερώνονται νομίζω. Εκτός και αν τώρα λόγω καύσωνα, κάνουν στάση εργασίας το μεσημέρι. Οπότε, μάλλον είμαστε ακόμη στις 33Ιουλίου!
Όχι δυστυχώς, ευτυχώς να λέμε. Για να δούμε αν έχουμε σιωπηρές αναβολές.:lol: ή τσάμπα χαιρόμαστε.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχώς, ευτυχώς να λέμε. Για να δούμε αν έχουμε σιωπηρές αναβολές.:lol: ή τσάμπα χαιρόμαστε.

Όχι φίλε μου, δε νομίζω να έχουμε σιωπηρές αναβολές. Απλά, υφίσταται το γνωστό θέμα της ώρας που προανέφερα. Αν θυμηθείς παλαιότερες τιμολογιακές αλλαγές, όλες λαμβάνουν χώρα στις 15:00. Να χαρώ επειδή έχω άλλες τρεις ώρες χωρίς χαράτσι, δε νομίζω ότι είναι και απολύτως λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, δε νομίζω να έχουμε σιωπηρές αναβολές. Απλά, υφίσταται το γνωστό θέμα της ώρας που προανέφερα. Αν θυμηθείς παλαιότερες τιμολογιακές αλλαγές, όλες λαμβάνουν χώρα στις 15:00. Να χαρώ επειδή έχω άλλες τρεις ώρες χωρίς χαράτσι, δε νομίζω ότι είναι και απολύτως λογικό.

 

Είσαι σε μια ένταση πάντως... Χθες ανυπομονούσες να μάθεις αν έβαλε κανείς δεκάρα τις πρώτες ώρες της 1ης Αυγούστου, τώρα που έκανε κάποιος μια αναφορά τον βγάζεις πρώιμο, άντε να φτάσουμε στις 15:00, να περιμένουμε την αυριανή εργάσιμη κλπ κλπ. Να δούμε πού θα κάτσει το "λογικό".

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε μια ένταση πάντως... Χθες ανυπομονούσες να μάθεις αν έβαλε κανείς δεκάρα τις πρώτες ώρες της 1ης Αυγούστου, τώρα που έκανε κάποιος μια αναφορά τον βγάζεις πρώιμο, άντε να φτάσουμε στις 15:00, να περιμένουμε την αυριανή εργάσιμη κλπ κλπ. Να δούμε πού θα κάτσει το "λογικό".

Δεν είμαι σε καμία ένταση φίλε μου. Απλά, ύστερα από τόσα (21) χρόνια χρήσης, έχω πλέον καταλάβει αρκετά καλά πώς λειτουργεί η Wind (τότε ήταν Telestet, για όποιον προτρέξει να πει ότι η Wind δεν υπήρχε). Και χθες, μετά τις 15:00 περίμενα να εφαρμοστεί η αλλαγή. Προφανώς, ο φίλος Pavlitakis είχε δίκιο, δεν εφαρμόστηκε λόγω Κυριακής. Ακόμη και αν δεν εφαρμοστεί ούτε σήμερα (στις 15:00), δεν υπάρχει περίπτωση να το γλυτώσουμε. Και σε τελική ανάλυση, το πρόβλημα δεν είναι τι θα γίνει τώρα, αλλά τι έγινε τότε, όταν πρωτομπήκε το χαράτσι. Τότε, οι περισσότεροι (ανάμεσά τους και εγώ) λέγαμε, έλα μωρέ, μία φορά το εξάμηνο είναι, δεν πειράζει. Στην Ελλάδα όμως, το ρητό "ουδέν μονιμότερο του προσωρινού", συνεχώς επαληθεύεται. Κατόπιν αυτού, γνωρίζουμε πολύ καλά τι θα πρέπει να περιμένουμε. Το μηνιαίο χαράτσι να γίνει εβδομαδιαίο, αποκλείεται, δεν έχει συμβεί ποτέ, σε καμία εταιρεία κάτι τέτοιο. Η αύξηση όμως της τιμής του στο μέλλον, θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη, μάλλον με ταυτόχρονη αύξηση των (άχρηστων) παροχών του. Και ένα εκατομμύριο λεπτά προς Q να μου δώσει, και με χρέωση ανά εκατομμυριοστό του δευτερολέπτου να είναι, ελάχιστοι έχουν Q για να καλέσω (μεταξύ των 350 τηλεφωνικών επαφών μου, ούτε ένας δυστυχώς), οπότε τσάμπα θα πάει ούτως ή άλλως το μπόνους.

Link to comment
Share on other sites

Το μηνιαίο χαράτσι να γίνει εβδομαδιαίο, αποκλείεται, δεν έχει συμβεί ποτέ, σε καμία εταιρεία κάτι τέτοιο. Η αύξηση όμως της τιμής του στο μέλλον, θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη, μάλλον με ταυτόχρονη αύξηση των (άχρηστων) παροχών του.

Αφήσαμε το τι θα γίνει (αν γίνει) σήμερα και φτάσαμε στο καταστροφικό μέλλον. Ψυχραιμία πάνω από όλα;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε μια ένταση πάντως... Χθες ανυπομονούσες να μάθεις αν έβαλε κανείς δεκάρα τις πρώτες ώρες της 1ης Αυγούστου, τώρα που έκανε κάποιος μια αναφορά τον βγάζεις πρώιμο, άντε να φτάσουμε στις 15:00, να περιμένουμε την αυριανή εργάσιμη κλπ κλπ. Να δούμε πού θα κάτσει το "λογικό".
για αδιευκρίνιστους όρους της wind θα απολογείται ο χρήστης ?δεν το κατάλαβα αυτό

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφήσαμε το τι θα γίνει (αν γίνει) σήμερα και φτάσαμε στο καταστροφικό μέλλον. Ψυχραιμία πάνω από όλα;

Δεν είναι καταστροφικό, είναι η πραγματικότητα. Το γεγονός ότι στην Q, η εταιρεία επιβάλλει "τέλος χρήσης μπόνους ανανέωσης" (το οποίο δεν επιβάλλει στο F2G, παρόλο που και εκεί υπάρχει μπόνους ανανέωσης), δείχνει ξεκάθαρα ότι η εταιρεία "χαντακώνει" την Q ως πρόγραμμα χρήσης. Anyway, δεν ασχολούμαι περισσότερο. Απλά προτιμώ να προβλέπω εκ των προτέρων αυτά που (με μαθηματική ακρίβεια) πρόκειται να συμβούν, παρά να περιμένω να συμβούν, και τότε να απογοητεύομαι, να θυμώνω και να απειλώ με καταγγελίες στην ΕΕΤΤ, στον έναν και στον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καταστροφικό, είναι η πραγματικότητα. Το γεγονός ότι στην Q, η εταιρεία επιβάλλει "τέλος χρήσης μπόνους ανανέωσης" (το οποίο δεν επιβάλλει στο F2G, παρόλο που και εκεί υπάρχει μπόνους ανανέωσης).

Στο f2g ήδη παίρνει το χαράτσι από μια μερίδα χρηστών που ήταν στο παλιό πρόγραμμα με τα δωρεάν "για πάντα" :lol: 300 προς όλους στην 1η ανανέωση/μήνα. Προσωπικά ξέρω 2 άτομα που τους είπα να το γυρίσουν σε f2surf αλλά τους βολεύει ακόμη και έτσι η κατάσταση.. Οπότε όχι δεν είναι καινούριο ότι χαντακώνει τώρα την Q. Ειναι πάγια τακτική wind κάποια στιγμή τα δωρεάν bonus να τα χρεώνει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να χαλαρώσουμε και να αφήσουμε την κιού να κάνει ότι θέλει. Θα την βρούμε την άκρη. Έχουμε μυαλό να βρούμε τις τρύπες. Οι πολλοί ας πληρώσουν. Άλλωστε κάποιοι πρέπει να πληρώνουν για να υπάρχουν οι εταιρείες. Δεν επιβιώνουν με 3€ τον μήνα που πληρώνουν αρκετοί.

Στην τελική αν φτάσει τις τιμές των άλλων, θα αποφασίσουμε τις κινήσεις μας.

Για την ώρα και με χαράτσια εξακολουθεί να παραμένει μακράν η φτηνότερη καρτοκινητή στον κόσμο, όσο δεν πειράζει τα καουντντάουν και τις προσφορές.

Πολύ άγχος για το τίποτα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

εγώ ήμουν ένας από αυτούς από την πρώτη στιγμή που το έδωσε το f2g και πραγματικά αξίζε πολύ για την εποχή του

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν καταλαβα. Τι χαρατσι θα μπει στην Q; Εγω εβαλα 10€ πριν λιγο και δεν μου πηρε κατι εξτρα. Αναμενουμε αλλαγες; Ποσα θα μας κρατανε δηλαδη;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν καταλαβα. Τι χαρατσι θα μπει στην Q; Εγω εβαλα 10€ πριν λιγο και δεν μου πηρε κατι εξτρα. Αναμενουμε αλλαγες; Ποσα θα μας κρατανε δηλαδη;
Έχουν βγάλει ανακοίνωση ότι από 1 Αυγούστου το μπόνους που δίνει από 10€ (3000'κλπ) θα το χρεώνει 1,70€. Μέχρι στιγμής τίποτα. Θα δούμε πότε θα το εφαρμόσει και πως. Τα υπόλοιπα είναι ίδια.

Οπότε αν κάποιος δεν το θέλει μάλλον πρέπει να βάζει 9€ αν ισχύει από τα 10 και πάνω. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Στο f2g ήδη παίρνει το χαράτσι από μια μερίδα χρηστών που ήταν στο παλιό πρόγραμμα με τα δωρεάν "για πάντα" :lol: 300 προς όλους στην 1η ανανέωση/μήνα. Προσωπικά ξέρω 2 άτομα που τους είπα να το γυρίσουν σε f2surf αλλά τους βολεύει ακόμη και έτσι η κατάσταση.. Οπότε όχι δεν είναι καινούριο ότι χαντακώνει τώρα την Q. Ειναι πάγια τακτική wind κάποια στιγμή τα δωρεάν bonus να τα χρεώνει

Φίλε μου, ας μη συγκρίνουμε ανόμοιες περιπτώσεις. Στο F2G, έχεις τη δυνατότητα να διαγραφείς από το μπόνους Free2Talk ό,τι ώρα θέλεις, είτε μετατρέποντάς το σε Free2Surf, είτε διακόπτοντας εντελώς το παλαιό σχήμα μπόνους. Στην Q έχουμε τη δυνατότητα διαγραφείς από το μπόνους των 3000' προς Q και δεν το γνωρίζω?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ας μη συγκρίνουμε ανόμοιες περιπτώσεις. Στο F2G, έχεις τη δυνατότητα να διαγραφείς από το μπόνους Free2Talk ό,τι ώρα θέλεις, είτε μετατρέποντάς το σε Free2Surf, είτε διακόπτοντας εντελώς το παλαιό σχήμα μπόνους. Στην Q έχουμε τη δυνατότητα διαγραφείς από το μπόνους των 3000' προς Q και δεν το γνωρίζω?
Θα δούμε. Μπορεί να έχεις την δυνατότητα να διαγραφείς. Μην αγχώνεσαι. Μην δίνεις παραπάνω σημασία σε κάτι ασήμαντο επί της ουσίας για εμάς που ξέρουμε τα κατατοπισ.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιεύθηκε ο τιμοκατάλογος Αυγούστου στο myq.gr

 

Κάντε τον κόπο να δείτε τι γράφει, μπορεί να βοηθηθείτε. Το ζήτημα που απασχολεί είναι στο τέλος του εγγράφου.

 

Εκτός από την αλλαγή στο "τέλος διατήρησης bonus ανανέωσης", ας μην ξεχνάμε και την αλλαγή στο daily internet. Η ασφαλιστική δικλείδα των 100kb μου φαίνεται τίμια προσπάθεια στις "ακούσιες" κινήσεις internet και τις χρεώσεις-έκπληξη-SMS-της-άλλης-μέρας. Όχι, κόφτης δεν υπάρχει αν δεν έχεις πακέτο δεδομένων, αλλά τουλάχιστον κατά λάθος μικρή κίνηση παραβλέπεται.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ BONUS ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ

μηνιαίο τέλος διατήρησης ανανέωσης του bonus ανανέωσης αξίας 1,70€. Ισχύει για την πρώτη ανανέωση του μήνα

από 12€ κ άνω.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ BONUS ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ

μηνιαίο τέλος διατήρησης ανανέωσης του bonus ανανέωσης αξίας 1,70€. Ισχύει για την πρώτη ανανέωση του μήνα

από 12€ κ άνω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην εφαρμογή τίποτα δεν άλλαξε, απλώς αυτοί που βάζουν κάρτα από περίπτερο θα χρεώνονται το δώρο κάθε μήνα αντί για δίμηνο. Λήξη του αδικαιολόγητου συναγερμού που υπήρξε αιτία αδικαιολόγητων διαπληκτισμών.

Αν κατάλαβα καλά. Φίλοι που έκαναν ανανέωση σήμερα επιβεβαιώνουν ότι δεν άλλαξε τίποτα για εμάς. Μακριά από 12αρες ανανεώσεις όπως πάντα.

 

 

ΤΕΛΟΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ BONUS ΑΝΑΝΕΩΣΗΣ

 

μηνιαίο τέλος διατήρησης ανανέωσης του bonus ανανέωσης αξίας 1,70€. Ισχύει για την πρώτη ανανέωση του μήνα

 

από 12€ κ άνω.

 

Αυτό που δεν έχουμε ψάξει είναι να κάνεις μία ανανέωση 10€ που δεν έχει τέλος ως πρώτη ανανέωση και μετά ότι θέλεις χωρίς το χαράτσι αφού θα είναι δεύτερη ανανέωση πλέον.:lol:

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην εφαρμογή τίποτα δεν άλλαξε, απλώς αυτοί που βάζουν κάρτα από περίπτερο θα χρεώνονται το δώρο κάθε μήνα αντί για δίμηνο. Λήξη του αδικαιολόγητου συναγερμού που υπήρξε αιτία αδικαιολόγητων διαπληκτισμών.

Αν κατάλαβα καλά. Φίλοι που έκαναν ανανέωση σήμερα επιβεβαιώνουν ότι δεν άλλαξε τίποτα για εμάς. Μακριά από 12αρες ανανεώσεις όπως πάντα.

 

 

 

 

Αυτό που δεν έχουμε ψάξει είναι να κάνεις μία ανανέωση 10€ που δεν έχει τέλος ως πρώτη ανανέωση και μετά ότι θέλεις χωρίς το χαράτσι αφού θα είναι δεύτερη ανανέωση πλέον.:lol:

Από πού προκύπτει ότι αφορά μόνο όσους ανανεώνουν με κάρτα από το περίπτερο? Και online αν βάλεις 12€, πάλι δεν θα χρεωθείς το χαράτσι?

Link to comment
Share on other sites

Η ασφαλιστική δικλείδα των 100kb μου φαίνεται τίμια προσπάθεια στις "ακούσιες" κινήσεις internet και τις χρεώσεις-έκπληξη-SMS-της-άλλης-μέρας. Όχι, κόφτης δεν υπάρχει αν δεν έχεις πακέτο δεδομένων, αλλά τουλάχιστον κατά λάθος μικρή κίνηση παραβλέπεται.

 

Πολύ τίμιο, τω όντι. Θυμάμαι είχα ένα Samsung S4 που κάθε 00.00 το βράδυ κάτι έκανε με την ώρα (το ntp?) και είτε η Wind τα υπολόγιζε ως data είτε όντως η Samsung το είχε ως data παρά το γεγονός ότι τα είχα κλειστά. Εάν το είχα κλειστό, δεν χρεωνόμουν, αλλά πόσο άβολο. Ίσως κάτι αντίστοιχο να είπαν και στην Q και σού λέει, οκ είναι λίγα data που το Android σπαταλά αλλά δεν είναι και data for browsing. Εικασίες, αλλά ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τί έπαιζε.

Link to comment
Share on other sites

όταν κινείσαι που κινούμαστε συνεχώς δηλ υπάρχει κίνηση δεδομένων και με κλειστά δεδομένα,για συντονισμό του δικτύου,έτσι λειτουργούν τα δίκτυα,δεν φταίνε οι εφαρμογές,αυτά η κυρία wind χρεωνε daily internet ακούσια

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από πού προκύπτει ότι αφορά μόνο όσους ανανεώνουν με κάρτα από το περίπτερο? Και online αν βάλεις 12€, πάλι δεν θα χρεωθείς το χαράτσι?
Επειδή στην εφαρμογή μπορείς να αγοράσεις λιγότερα από 12 και να αποφύγεις το "τέλος". Οπότε εμείς συνεχίζουμε χωρίς αλλαγή, αλλά όσοι δεν ψωνίζουν ονλαιν θα χρεώνονται κάθε μήνα. Και δεν έχουν και τα καουντντάουν.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, ας μη συγκρίνουμε ανόμοιες περιπτώσεις. Στο F2G, έχεις τη δυνατότητα να διαγραφείς από το μπόνους Free2Talk ό,τι ώρα θέλεις, είτε μετατρέποντάς το σε Free2Surf, είτε διακόπτοντας εντελώς το παλαιό σχήμα μπόνους. Στην Q έχουμε τη δυνατότητα διαγραφείς από το μπόνους των 3000' προς Q και δεν το γνωρίζω?

Φίλε μου στο ανέφερα ως νοοτροπία που έχει αυτή η εταιρεία τα τελευταία χρόνια. Ετσι είναι ο τρόπος λειτουργίας τους. Πάντα με υπόγειους και μπιπ τρόπους να παίρνει πίσω προνόμια που έδινε κάποτε. Η ελληνική τηλεπικοινωνιακή αγορα θα ήταν πιο υγιής και σωστή τιμολογιακά, αν δεν υπήρχε η νέα μπιπ wind. Οχι η παλιά telestet αλλά η νέα wind.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιρείες πήραν πίσω τα 300 λεπτά με την πρώτη ανανέωση του μήνα. ¨ολες βάλανε ένα μηνιαίο τέλος και σιγά σιγά το αυξήσανε.

Δεν βλέπω καμία διαφορά στην WIND από ότι κάναν οι άλλες.

Όσο αφοά τα δωρεάν 3000 λεπτά είναι παράλογο να σου χρεώνει κάτι που δεν έχεις αποδεχτεί και δεν το θέλεις.

Είναι σαν να σου λέει σου δίνω 1GB με την ανανέωση αλλά το πληρώνεις 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...