Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρε τηλέφωνο στο κατάστημα να εξηγησεις τι θελεις,να σου επιβεβαιωσουν την διαθεσιμοτητα των σιμ και την δωρεάν αντικατάσταση πριν πας. Μην ξεχασεις να πεις οτι πρόκειται για q.
Link to comment
Share on other sites

Παρε τηλέφωνο στο κατάστημα να εξηγησεις τι θελεις,να σου επιβεβαιωσουν την διαθεσιμοτητα των σιμ και την δωρεάν αντικατάσταση πριν πας. Μην ξεχασεις να πεις οτι πρόκειται για q.

Ναι ενοειτε, γιατι δεν τους εμπιστευομαι...Ευχαριστώ.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

https://www.google.com/amp/s/www.wind.gr/support/idiotes/amp/prosopika-dedomena-asfalia/pos-mporo-na-antikatastiso-tin-karta-sim

 

γιατί παιδευεστε άδικα?κόστος βέβαια δεν αναφέρουν οπότε οι μπανταχτσηδες χρεώνουν οδό θέλουν

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Τι χρειάζομαι για να έχω 4G δίκτυο;

 

4G SIM Κάρτα Για τους πελάτες καρτοκινητής Q, μπορεί να χρειαστεί αντικατάσταση της SIM κάρτας τους αν είναι παλιά, η οποία γίνεται χωρίς χρέωση σε ένα κατάστημα WIND.

 

https://www.myq.gr/gr/kalupsi-diktyou/

Link to comment
Share on other sites

Αφου αλλαξεις sim,μπορει να εξακολουθεις να μην πιανεις 4g. Θα χρειαστει να τηλεφωνησεις ή να στειλεις μνμ στην εξυπηρετηση να το ενεργοποιησουν. Θα σε καλεσουν πισω οι ιδιοι αν στειλεις μνμ, την ιδια ή την επομενη ημερα.
Link to comment
Share on other sites

δεν αλλαζουν καρτες γιατί δεν θέλουν (δεν βγάζουν?) όχι γιατί δεν εχουν (κάποιες φορές δεν εχουν κιόλας).

Πηγα να πάρω νέα sim όταν έχασα μια από εναν αριθμό μου. Στο ενα κατάστημα μου είπαν δεν έχουν, μονο αν θελω να το κανω συμβόλαιο wind θα είχαν sim. Τους λεω πότε θα φέρετε; μου λένε δεν ξέρουμε θα δούμε.. Πάω σε άλλο πιο δίπλα κατάστημα λεω μας εκλεψαν το κινητό θελω επανέκδοση SIM. Mου λέει, δεν έχω τώρα αλλά θα φέρω αύριο (ναι το είπε!) καμια 15αρια q sim. Ουάω λέω! 15! Ωραία λέω.. Την ίδια στιγμή διπλα μου μεγάλη κυρία έρχεται και αυτη στον παγκο και θέλει να αλλαξει sim γιατί το νέο κινητό της εχει μικρή (micro) και αυτή που έχει (μια παλιά άσπρη/μπλε) είναι μεγάλη (δεν κόβεται σε micro). Μπροστά μου της λέει "δεν έχω". Θα φέρεις? Οχι άμεσα και δεν ξέρω.. θα αργήσουν (εμένα μου είπε έλα αύριο για το ίδιο θεμα). Την έδιωξε να δοκιμάσει σε άλλο κατάστημα. Η δικιά της αλλαγή SiM ήταν "δωρεάν αλλαγή" καθώς η σιμ της ήταν παλαιού τύπου, η δικιά μου που ήταν επανέκδοση θα πλήρωναν 5Ε και έτσι είχε! Και όντως μου την εξέδωσε την επόμενη μέρα.

Συμπέρασμα ΔΕΝ θέλουν να δώσουν τσάμπα ΣΙΜ και κάποιες φορές δεν θέλουν να δώσουν γενικά ΣΙΜ. Πραγματικά η Wind/Q πρέπει κάτι να κάνει για αυτό το χάλι. Αν το δίκτυό της δεν παίζει τίμια και τους ανέχετε ας δίνει από το web αυτή δωρεάν ή με χρέωση τις απαιτούμενες SIM. Η κατάσταση κάπως έτσι είναι από το άλλο στρατόπεδο την Frog. Αντε να βρεις Frog για νεο αριθμό ή για επανέκδοση. Ολοι σου λενε παρε WU να πληρώνεις για αλλαγή.. Πφφφ... :mad:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Όλοι, όπως κι εμείς, σκέφτονται τα λεφτά. Ας το αποδεχτούμε και ας εκμεταλλευτούμε τις καταστάσεις, όπου μπορούμε.

Και η κυρία στο δικό της πόστο κάτι παρόμοιο θα έκανε. Σε μία κοινωνία όπου το κέρδος του ενός είναι η ζημιά του άλλου, τέτοια φαινόμενα είναι φυσιολογικά στην οικονομία.

Αυτοί που εργάζονται κάπως πρέπει να ζήσουν. Αν τα έδιναν όλα δωρεάν θα είχαν κλείσει οι εταιρείες και δεν θα είχαμε τίποτα.

Στο άλλο στρατόπεδο καλά κάνουν γιατί καταβάθος θέλουν να το κλείσουν, αν είναι δυνατόν. Στο εδώ στρατόπεδο έχουν άλλη πολιτική.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Όλοι, όπως κι εμείς, σκέφτονται τα λεφτά. Ας το αποδεχτούμε και ας εκμεταλλευτούμε τις καταστάσεις, όπου μπορούμε.

Και η κυρία στο δικό της πόστο κάτι παρόμοιο θα έκανε. Σε μία κοινωνία όπου το κέρδος του ενός είναι η ζημιά του άλλου, τέτοια φαινόμενα είναι φυσιολογικά στην οικονομία.

Αυτοί που εργάζονται κάπως πρέπει να ζήσουν. Αν τα έδιναν όλα δωρεάν θα είχαν κλείσει οι εταιρείες και δεν θα είχαμε τίποτα.

Στο άλλο στρατόπεδο καλά κάνουν γιατί καταβάθος θέλουν να το κλείσουν, αν είναι δυνατόν. Στο εδώ στρατόπεδο έχουν άλλη πολιτική.

 

Αυτό λέγεται παρασιτισμός και κανονικά το κράτος οφείλει να προλαμβανει τέτοια φαινόμενα. Τα καταστήματα είναι συνεργάτες της Wind, και έχουν κάνει μια συμφωνία, αν δε τους αρέσει η αμοιβή ή οι συνθήκες γενικότερα, να κλείσουν. Στους δε άλλους ανήκουν στη μαμά εταιρία. Γιατί να ζουν στην πλάτη μας δηλαδή; Και μετά μας πειράζει το δημόσιο... Τελικά ως Έλληνες δεν έχουμε μάθει να εκτιμούμε τα λεφτά μας.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

Την ενδειξη για χρεωση ή οχι την βγάζει το σύστημα το οποίο συνδέει το κατάστημα με την εταιρεία. Εκει υπάρχει κάπου ασυννενοησία.Προσωπικά δεν χρειάστηκε να ζητησω καν το δωρεάν σε καρτα που δεν ειχα ξαναλλάξει.Δεν ηταν 4g αλλα παλια κομμένη micro Σε αλλη περίπτωση το σύστημα χρέωσε. Γιατί πιθανόν λαμβανε υποψη ως αλλαγη sim την μετατροπή f2g σε q. Οπως επίσης μπορει να λαμβάνει υπόψη την εκδοση micro/nano της εποχής προ triple sim.

Στη δεύτερη περίπτωση εστειλα στην wind την απόδειξη αλλαγής και μου πίστωσαν 5 ευρω. Με ρώτησαν τότε αν ήταν η πρώτη αλλαγή. Απαντησα οτι ως q ήταν η πρώτη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλά χρόνια κάρτα F2g (προνομιακή) και θέλω να τη γυρίσω σε Q.

Διαβάζω ότι γίνεται σε κατάστημα δωρεάν και άμεσα. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να γνωρίζω;

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολλά χρόνια κάρτα F2g (προνομιακή) και θέλω να τη γυρίσω σε Q.

Διαβάζω ότι γίνεται σε κατάστημα δωρεάν και άμεσα. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να γνωρίζω;

Το κονέ μόνο μην ξεχάσεις, να οπλιστεις με υπομονή και να δοκιμάσεις και άλλο κατάστημα αν σε κάποιο αρνηθούν με δικαιολογίες.
Link to comment
Share on other sites

Το κονέ μόνο μην ξεχάσεις, να οπλιστεις με υπομονή και να δοκιμάσεις και άλλο κατάστημα αν σε κάποιο αρνηθούν με δικαιολογίες.

 

Ευχαριστώ. Έχω το "δικό μου" κατάστημα που με εξυπηρετεί και γνωρίζει το προφίλ μου.

Το κονέ πιάνει μόνο σε νέες sim ή και σε παλιές;

Έχω Q στη γυναίκα μου, αλλά και άλλη sim που την έχω δώσει σε συγγενή.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται παρασιτισμός και κανονικά το κράτος οφείλει να προλαμβανει τέτοια φαινόμενα. Τα καταστήματα είναι συνεργάτες της Wind, και έχουν κάνει μια συμφωνία, αν δε τους αρέσει η αμοιβή ή οι συνθήκες γενικότερα, να κλείσουν. Στους δε άλλους ανήκουν στη μαμά εταιρία. Γιατί να ζουν στην πλάτη μας δηλαδή; Και μετά μας πειράζει το δημόσιο... Τελικά ως Έλληνες δεν έχουμε μάθει να εκτιμούμε τα λεφτά μας.

 

 

 

Δεν φταίει για όλα το κράτος.

Για αρνηση συναλλαγής, πρέπει να καλέσεις την αστυνομία να καταγράψει το γεγονός.

Το κράτος παρέχει προστασία σε περίπτωση που ο έμπορος αρνηθεί να σε εξυπηρετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Έχω το "δικό μου" κατάστημα που με εξυπηρετεί και γνωρίζει το προφίλ μου.

Το κονέ πιάνει μόνο σε νέες sim ή και σε παλιές;

Έχω Q στη γυναίκα μου, αλλά και άλλη sim που την έχω δώσει σε συγγενή.

 

Νέες σιμ από φορητότητα είτε νέο αριθμό σε 15 μέρες από την ενεργοποίηση.

Μετά θεωρείται παλιός αριθμός.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Έχω το "δικό μου" κατάστημα που με εξυπηρετεί και γνωρίζει το προφίλ μου.

Το κονέ πιάνει μόνο σε νέες sim ή και σε παλιές;

Έχω Q στη γυναίκα μου, αλλά και άλλη sim που την έχω δώσει σε συγγενή.

Ενας παλιος και ενας νεος συνδρομητής χρειάζονται εντος 15 ημερων απο την ενεργοποίηση του νεου. Και οι 2 να έχουν κάνει τουλάχιστον 10 ευρω ανανεωση,τον τελευταίο μηνα.

Απο τη στιγμή που το κανεις q θεωρεισαι νεος συνδρομητής.

Εγγράφεται ο παλιος στην σελιδα του κονε,σου δινει το λινκ που του παρεχουν και δηλωνεις και τα δικα σου στοιχεία εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ενας παλιος και ενας νεος συνδρομητής χρειάζονται εντος 15 ημερων απο την ενεργοποίηση του νεου. Και οι 2 να έχουν κάνει τουλάχιστον 10 ευρω ανανεωση,τον τελευταίο μηνα.

Απο τη στιγμή που το κανεις q θεωρεισαι νεος συνδρομητής.

Εγγράφεται ο παλιος στην σελιδα του κονε,σου δινει το λινκ που του παρεχουν και δηλωνεις και τα δικα σου στοιχεία εκεί.

 

Πολύ χρήσιμα όλα αυτά.

Ένα μικρό πρόβλημα όμως. Τόσο η δική μου sim που θα γίνει Q (νέος) όσο και οι άλλες δύο sim, που έχω δώσει στη σύζυγο και στο συγγενή, είναι στο όνομά μου. Παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυστυχώς δεν ισχύει στην περίπτωσή σου το κονέ μεταξύ αυτών των αριθμών καθώς έχεις ήδη "καρτέλα" στην q. Μπορείς στο μέλλον να βρεις κάποιον τρίτο που έρχεται για πρώτη φορά στο δίκτυο και να του κάνεις εσύ το κονέ σαν παλιός για να επωφεληθείτε και οι δύο. Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμα όλα αυτά.

Ένα μικρό πρόβλημα όμως. Τόσο η δική μου sim που θα γίνει Q (νέος) όσο και οι άλλες δύο sim, που έχω δώσει στη σύζυγο και στο συγγενή, είναι στο όνομά μου. Παίζει ρόλο;

Ναι πρέπει να είναι διαφορετικά ονόματα για να σου δώσει κονέ η σύζυγος.

Οπότε η νέα σιμ δεν μπορεί να πάρει κονέ από τις άλλες, από ότι θυμάμαι που το είχα δοκιμάσει στον γιό μου.

Αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, οπωσδήποτε όμως κάθε αριθμός πρέπει να καταχωρηθεί σε διαφορετικό μέιλ, όταν γίνεται εγγραφή στο κονέ.

Άσχετα αν στην εφαρμογή είναι με ίδιο μέιλ.

Μπορεί να δουλέψει.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο κλεινω 30 μερες στην q οποτε μπορω να στειλω κονε αν δε κανω λαθος. 25/3 νομιζω. Οποτε μπορω να βοηθησω και να ξαναπαρω κι εγω
Link to comment
Share on other sites

Φορητότητα από Free to Go σε Q δεν μπορώ να κάνω έτσι?

Γίνεται και μάλιστα εντός λίγων λεπτών.

Θα πρέπει να πας σε κατάστημα Wind.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω, έχω την εντύπωση ότι στοιχίζει γύρω στα 10 €, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Καλύτερα να ρωτήσεις σε ένα κατάστημα.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...